Investujete do krúžkov pre predškolákov?

ladyvi
22. sep 2020

Ahojte,

Chodia vasi predskolaci (3-6rokov) na nejake kruzky? Ak ano, tak ake? Povazovali ste to za dobre investovane peniaze a cas?;)
Ked bola este babo, chodili sme na take tie detske cvicenia, to som uplne zhodnotila ako stratu casu a penazi a ani sme to nevychodili. Bola som premotivovana, mala som pocit, ze vsetky babatka chodia, musime aj mu rozvijat krpca.
Neskor chodila na plavanie aj tanecnu. Tanecna bola vyhodene peniaze. Ale aspon som zistila, ze tymto smerom moje dieta nepojde, nema v sebe stipku rytmu 🤭
Niekedy sa zamyslam, ci vobec ma zmysel davat takych krpcov na kruzky. Samozrejme take, prisposobene ich veku, ale aj tak.
Len taka tema onicom, pijem kavu a pozeram akurat dcere nejake zaujmove kruzky 🤭

ella_price
22. sep 2020

Ja som od škôlky chcela chodiť na plávanie a na kreslenie a tak ma naši zapísali na tieto krúžky a nelutujem.Dávali mi to, čo ma bavilo a potom neskôr som vyštudovala aj umeleckú školu a dodnes sa venujem umeniu a jeho rozvíjaniu. Takže už toto celé zostáva na tebe, ako sa k tomu dieťaťu a jeho koníčkom postavíš.

kiki68
22. sep 2020

Zalezi co deti bavi a na co su nadane. Ako dieta na vytvarnu aj karate, ostali mi obidve ako hobby. Urcite podporim aj dieta co bude chciet

deti95060810
22. sep 2020

v meste je to aj celkom možné, ale akonáhle bývaš na dedine a s každým deckom treba chodiť na krúžok do mesta tak by sme sa nedoplatili benzínu....🙄
na jeden krúžok nemôžu chodiť pre ich rozmanitosť a rôzne záujmy....😉

ladyvi
autor
22. sep 2020

No viete, rozmyslam a tie malicke deti este nie su uplne "vyprofilovane" v tom, co ich bavi. Potom je to skor na rodicoch, co budu rozvijat, je to volba rodicov.
Chcem sa hlavne vyhnut tomu, ze budu chodit vsade, ale poriadne nevediet nic. Alebo nebodaj plnit "moje nesplnene tuzby". 🤭

sense
22. sep 2020

Ja som chodila s dcérou na babyplavanue, keď nechcela spolupracovať sme prestali chodiť načo sa trápiť... Potom nechodila a nechodí ani teraz ako druhá ka v škole radšej chodí na ihrisko...

ladyvi
autor
22. sep 2020

@deti95060810 viem si predstavit. Nasi znami sa prestahovali naspat do mesta. Nezvladali taxikarcit deti cele dni.

mogaa
22. sep 2020

@ladyvi v 3,4rokoch je to určite strata času a aj peňazí....od tých 5rokov možno skúsiť krúžok niečoho čo dieťa naozaj baví - výtvarná, tanečná, hudobný nástroj....každý si už svoje dieťa pozná a vie zhodnotiť čo by ho bavilo - ak mám dieťa čo nehopká pri hudbe tak ho nedám na tanečnú, ak mám dieťa čo nerado preslí - tak výtvarná nehrozí, ak viem že mám lenivca alebo "drievko"tak športový krúžok určite nie😉osobne si myslím že pre škôlkara je akýkoľvek krúžok zbytočný, dosť na tom že na ŽŠ si vyberie každý rok iný krúžok podľa toho kde chodí kamarátka😉

cookie29
22. sep 2020

Záleží od dieťaťa. Môj teraz išiel do škôlky a chodí aj na krúžok. Sú rodičia, ktorí si myslia, že je to veľa. Malého to baví, on sa tam “vyburi” takze neľutujem.

sissy27
22. sep 2020

@ladyvi asi je to individuálne. Moja dcéra od 4 tancovala, určite to zmysel malo. Naučilo ju to disciplíne, rešpektu aj k iným autoritám ako rodičia, neskôr pokračovala súťažne, takže pribudla aj zodpovednosť k príprave, time management atď. Ale k tomu ju musíš viesť aj ty ako rodič, keď začne vymýšlať, že dnes nieeee a ty to dovolíš, tak to nie je dobré. Samozrejme nelámať to nasilu cez koleno, ale keď už sa na niečo dáte, tak aspoň ten jeden "semester" dokončiť.
Moja dcéra si nevie predstaviť život bez športu. Má pár kamošiek, ktoré nerobia nič a nerozumie im.

makova333
22. sep 2020

Od 5 rokov ZUŠ, teraz k tomu aj plavanie. Pred ZUS sme skusali tanec, ale toto nebola cesta. Tak som dovolila ku zacitaku sk. roku zmenit na ZUS a aj ked ma moznost vzdy k novemu sk. roku zmenit (nikdy nie pocas roka, musi dokoncit), nechce to zmenit, chodi tam rado uz par rokov.

c_est_la_vie
22. sep 2020

@ladyvi ja pre dieťa plánujem jeden jazyk + šport. Šport nech si vyberie ľubovoľný, hlavne aby sa po xyz hodinách v lavici hýbalo a dobrá AJ/ NJ nikomu neublíži, len pomôže.
A nebrala by som to vôbec tak že či to je alebo nie je vyhadzovanie peňazí. Dieťa nemusí byť profi umelec/ športovec aby mu krúžok niečo dal. Ty napr získaš čas pre seba ( na cvičenie, kávu s kamoškou), dieťa nové kamarátstva, udrží sa v kondícii...

katrinka8
22. sep 2020

@c_est_la_vie - ale predpokladám, že autorka sa pýta na krúžky pre maličké deti 3-6 rokov, nie školopovinné...

hettinka
22. sep 2020

@ladyvi moji chodili na plávanie, nie baby-plávanie, ale normálny dlhodobý kurz, aby sa naučili plávať. To sa aj naučili, okolo 5-6 rokov už plávali sami bez pomôcok obaja.
Mladší okrem toho na angličtinu v škôlke, to zmysel nemalo absolútne žiadny.
Dcéra na pohybovú prípravku do ZUS (vodili och zo škôlky), to jej dalo základy pre neskorší šport, ktorý robila celu Zš, takze tiež zmysel malo.
Ale dodám, že nás to nezatažovalo ani časovo a ani to nebolo drahé.

0silvia0
22. sep 2020

@ladyvi u nas boli kruzky az ked si ich deti same ziadali. Dcera chodila chvilu na tanecny vo veku cca 6 rokov, ale nebavilo ju to. Potom raz jeden raz druhy nieco nutne potrebovali skusat, tak sme skusali. Ale az v skolskom veku, krpce okolo 3-6 rokov som vlacila miesto kruzkov do solnej jaskyne kvoli zdravotnym problemikom.

c_est_la_vie
22. sep 2020

@katrinka8 no ja plánujem tu angličtinu od 3 rokov. Kamarátka má jazykovou a sme sa bavili o význame ( tiež som bola názoru že 7-8 ročne dieťa sa za týždeň naučí to čo 4 ročné za rok). A práveže dieťa do 6 rokov najľahšie nasáva prízvuk, jazyk dostáva do podvedomia ( podobne ako matercinu)... Takže ja dám rada deti na krúžky i skôr 🙂

jankap55
22. sep 2020

My teraz skúšame s naším 4-rocnym synom korčuľovanie na ľade. Zatiaľ bol s inštruktorkou 1x, ale pýta sa na ďalšie hodiny. Syn je veľmi športový talent, takže skze keď bude chcieť neskôr hrávať hokej, určite ho v tom podporíme

lula313
22. sep 2020

Dcéra (2,5r) zdedila rytmus po nás s mužom, sestra cely zivot tancovala, bola lektorkou tanca, vidí v nej talent, takze ju v tom budeme podporovat. Od 3 rokov by som chcela, aby začala chodit do tanečnej školy a zo syna chce mat muž futbalistu, takze to už nechám na nich dvoch. Samozrejme nebudeme nutit ani jedno dieťa do krúžku, ktorý nebude chcieť, ale kruzky sú dobre na ucenia sa tímovej prace, budovaniu sociálnych kontaktov, sebadiscipliny, zodpovednosti, time managementu a potom každý kruzok navyse rozvíja niečo ine(motoriku, pamät a pod), čiže verim, že každý jeden dieťa pozitívne ovplyvní. My sme napr chodili na baby masaze, play wisely, plavanie a teraz chodia obaja na babybalance nemyslím si, že som bola premotivovana. Čas strávený s detmi je do istej miery stereotypný, mama sa tiež potrebuje inšpirovať, čo má s detmi doma robit😊
Samozrejme by sme k tomu chceli pridať aj cudzi jazyk casom

hettinka
22. sep 2020

@lula313 hlavne detské krúžky preveria casto “time management” rodičov.

lusyyy36
22. sep 2020

Moja chodi od 4,5 roka na taekwondo, teraz bude mat 6 a baví ju to veľmi . Len mňa už menej baví to cestovanie, síce v ramci mesta ale trvá nám to dlho. Tréningy máva 5x do týždňa ale dakedy nechodíme (ako napr dnes,nechce sa nám). Plus v nedeľu chodí do jazykovky. Čiže okrem štvrtku máme každý deň niečo

ajka0207
22. sep 2020

@ladyvi ono záleží aj čo vlastne ocakavas od kruzku.? My chodíme na baby plávanie a taký folklórny krúžok už s druhou dcérou. Ja to za vyhodené peniaze nepovažujem. Zábavime sa každú hodinu aj ja aj deti. Máme štrukturovany program. Mňa nebaví každý deň ihrisko celý deň, a staršia je v tomto zdá sa po mne. Spoznali sme dosť deti vďaka tomu a tak. Samozrejme že nemyslím že to nejak ovplyvní ich ďalší život, skôr to beriem ako relax a voľnočasovu zábavu.

ckatka
22. sep 2020

Asi záleží aj od dieťaťa. A celkovo od vášho režimu.
Ja napríklad myslím že plávanie a lyžovanie je niečo čo by mal dieťa naučiť skúsený inštruktor a nie ja. Takže som dala dieťa v 3,5 roku na plávanie (s trenerkou bezo mňa). A lyžovať pôjde do lyžiarskej škôlky s nami keď pôjdeme v zime lyžovať my do Francúzska.
Co sa týka time managementu...na plávanie chodíme vtedy keď ma moj muž 24h služby a aj tak som riešila čo poobede s dieťaťom keď príde zo škôlky. Takže mi padlo úplne vhod že ho sem zaveziem (10min autom) a hodinu mam veget a po plávaní je hladný a unavený že neprotestuje spraska večeru a padne do postele. Ako tehotnej sa mi fakt s ním nechce po ihrisku naháňať do večera.

Ja ako dieťa som ako škôlkar nechodila nikam. Až v 3 triede ma dali do ZUŠ a zrejme som nič nezmeskala lebo som dobehla deti co chodili od 1 triedy a ešte predbehla. V 18tich som robila už tretí stupeň ZUŠ a koncertovala kade tade...
Niektoré poobedia sme chodili na hádzanú (v ramci dediny takže bez rodičov) a od 5 triedy sme mali poobede karate alebo ruštinu alebo co sme si vybrali. Bez rodičov. Chodili sme autobusom.
Nehrozilo aby nás rodičia niekam vozili...na to nebol čas...
Dneska ja takisto nemám čas na to aby som ešte po praci keď končím o 5...niekam dieťa vozila a hodinu /dve ho čakala.

ela_79
22. sep 2020

@ladyvi neľutujem plavanie od útleho veku, v 6 vedela kraula a chvíľu sme mali problém nájsť skupinu v ktorej by zapadla vekom i úrovňou. Plávaním sme zabili dve muchy jednou ranou - je to vhodný šport pre hypermobilne deti a pomáha pri alergii - nad hladinou je vysoká vlhkosť a intenzívne dýchanie čistí polička. Lepšie sme spraviť nemohli. Ostatné veci ako tanec, náznak gymnastiky či kreslenie majú vramvi škôlky.

liz_lemon
22. sep 2020

@ela_79 to akú poličku tak čistíš? 😂

ladyvi
autor
22. sep 2020

@ela_79 no ono je to tak, je dobra v kresleni v porovnani s inymi detmi. Chceli by sme sport, nie nejako intenzivne, ale to plavanie. A este sme jazykovo "orientovani", muz hovori viacerymi jazykmi, chceli sme zacat anglinu. Ale na jedno dieta je toho privela. Ja to nechcem prepisknut. Takze rozmyslam to casovat, zima kreslenie, leto sport. No a ten jazyk?! Sama neviem. To by som radsej intenzivne v skolskom veku, pretoze moznost mat anglinu pre predskolaka s native ucitelom je miziva. A ja prave to pochytenie jazykovych zakladov, zvuk toho jazyka, atd.ocakavam jedine od native ucitela, zvysok mi pripada len take ucenie sa pes, macka, pocitat do 10 a dobre rano atd. Ked mne chybaju aj take "lesne" kruzky, nieco ako mali skauti😂 asi nieco take zalozim. Haha.

ladyvi
autor
22. sep 2020

@ajka0207 no ono je to asi taky hop alebo trop. Ja som vyhodila peniaze za ten tanecny kruzok. Jednak bol zle vedeny (naozaj objektivne, nie preto ze mojej dcere to neslo), jednak moja dcera na to nema nadanie. Baby cvicenie bola klabosaren pre mamicky, chichi chacha. Zasa som skor myslim mala smolu, ale radsej som si za tie peniaze mohla dat 3 -4 hodiny s detskou fyzio. No ale to je tak so vsetkym. Da na recenzie, niekto je nadseny, iny je z toho znechuteny. Kazdy ocakava cosi ine. Ale celkovo sme zbytocne vyhodili nejakych 400 eur za "skusanie" kruzkov. Tak teraz preberam a zvazujem.

lula313
22. sep 2020

@hettinka 😂😂😂Ano a vieš, že som mala velakrat problem prist včas? Lebo človek mieni, dieťa meni🤦🏽‍♀️😂ale určite aj detom to podľa mna prospeje naucit sa vnímať čas, že nemôžeme sa teraz 2 hodiny obliekat, lebo mame kruzok a určitú povinnosť sa tam dostaviť.

lula313
22. sep 2020

@ladyvi a nemali ste skúšobne hodiny? Určite ste nevyhodili, lebo aj z toho klobasenia mamin tvoja dcéra čerpala a odpozeravavala, ako sa k sebe aj cudzi ľudia chovaju a mnoho iného. Pripadne keď nevieš zohnat kruzok podľa svojho gusta, môžete si založiť nejaký. Pozri napr mk skupinu vo vašom meste a možno najdes 2-3 Maminy, s ktorymi by ste sa stretavali a isli do lesa raz hľadať hríby, druhý raz rastliny, tretí raz žaluďe, štvrtý chrobakov😀

kittykat22
22. sep 2020

Syn chodil na vytvarnu pretoze rad kreslil. Pani ucitelka posielela domov velke malovane obrazky - a mame ich dodnes na stene. A potom na tenis aby sa aspon trosku hybal. Ale ze by sme mali plany aby bol umelec alebo tenista 😀 to nie. Davali sme ho tam pre radost - co ucel splnilo.

ajka0207
22. sep 2020

@ladyvi tak tomu sa nevyhnes, ale tak je to so všetkým. Recenzie nie sú vždy objektívne, my sme tiež skúsili pár aktivít čo nám nevyhovovali.

ela_79
22. sep 2020

@liz_lemon 😂 no ja každú jednu kde je náznak prachu a vlhkost nad hladinou čistí pľúcka, co nespravis pre malého alergika .... aj keď teraz je to už super a bez liekov 😊