Jasle a materská škola v Košiciach. Ako sa rozhodnúť?

dankaa
22. aug 2007

ahojte,

má niektorá z vás mamičiek skúsenosti s jaslickami ci materskou školkou v Košiciach?Plánujeme dať našu dcerku na buduci rok do jasliciek,no nevieme sa rozhodnut...

fosforka
13. apr 2011

ahojte babenky, vidim, ze tu mate poniektore problemy s plnou kapacitou v jaslickach, my s kamoskami ideme rozbiehat dalsie, ale chceli by sme v nich aj 24-hodinovu starostlivost, no mame si vraj najprv urobit prieskum, ci by mali o takuto formu matky zaujem, samozrejme fungovali by aj normalne, len keby nejake mamicky potrebovali postrazit dietatko aj v noci, nebol by problem, bola by tam nocna sluzba a ta by s detickami bola cez noc, cez den by to fungovalo ako klasicke jaslicky, aj s poldennou a hodinovou starostlivostou, napravdepodobnejsie to bude v priestoroch rodinneho domceka (presnu lokalitu este nevieme, lebo mame viac na vyber, tak sa rozhodujeme), aky mate na to nazor????

jojka11
13. apr 2011

fosforka,ahoj ja iba tolko,že už je tých jaslí pomali ako huby po daždi a keď sa tak nad tým zamyslíš,tak veľký biznis z toho už asi nebude ,lebo keby sa rozdelili všetky deti v Ke,tak nikto ich nebude mať vela a tým pádom všade bude po menej a aj menej zisku.A kedže sa meni legislatíva ,tak ja by som už určite nič v tomto smere nerobila,ale je to iba moj názor. 😉 Teraz sa otvorili ďalšie tri jasle v Ke a ešte jedny sa otvarať budú,tiež jedna moja známa hoc sa jej divím už ich má aj zariadené v jednom dome,čaka len na kolaudáciu. ,takže ked si to tak zrátam,tak bude viac jaslí ako detí,takže biznis nic moc.Tak neviem?

sarav
13. apr 2011

@fosforka Ja by som to nebrala tak negatívne, podľa mňa čím viac jaslí tým väčší "boj" o deti a samozrejme i lepší prístup k nim, pokiaľ viem stále je problém sa dostať do jasličiek v každých z nich je určitá čakacia doba, napríklad nad jazerom jasličky chýbajú a jedne by sa tu určite zišli.

mirka907
13. apr 2011

@fosforka uplne suhlasim so @sarav ...a hlavne to jazero by sa malo poriesit...tam keby ste otvorili, myslim ze mate vyhrate...
Ale myslim ze ta hlavne zaujima nazor na tu 24h starostlivost a teda hlavne v noci...ja osobne by som mala velky problem tam malu dat a to aj napriek tomu, ze sama zaspava a nema problem spat u babky bez nas....mozno ale su mamicky,ktorym by sa to zislo....neviem to posudit ale zhrnula by som to takto: ja by som to urcite nevyuzila, ale myslim ze napad to nie je zly

ica9
13. apr 2011

@fosforka Jasli urcite nie je dostatok 😠 Rok predtym ako sme planovali dat malu do jasiel sme obehli takmer vsetky a vsade bol problem 😖 Takze si myslim, ze miesto na trhu pre dalsie jaslicky urcite je. Drzim palce 😵

dianocka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
edusik
13. apr 2011

@jojka11 momentálne som akosi mimo politického diania, keďže poslednú dobu riešili len samé hovadiny, tak mi niečo ušlo, že chcú meniť ohľadom príspevku rodičovi za jasle?

edusik
13. apr 2011

@fosforka tiež zdieľam názor väčšiny, my sme malú zapisovali do jaslí keď mala 4 mesiace, aby sme mali miesto a každé nové jaslé sú hneď obsadené.. RD je super - malá chodí do jedného - a je to neskutočná výhoda vlastná záhrada na hranie, žiadne nebezpečnie pri vychádzkach...

24hod ja by som určite nevyužila, ale určite by sa mi zišlo, keby vedela "tetuška" z jaslí pomôcť napr. ak nemôžem z práce a treba aby dieťatko bolo izolované od kolektívu - s tým mám ja osobne veľký problém,keď zavolajú, že prídte si po ňu lebo soplí a pod. - ja mám takú prácu, že nemôžem sa len tak zdvihnúť a odísť.. a keďže v Ke nemám žiadnu blízku rodinu, je to big problem - a nehovorím o tom, že by som rada skočila do kina, ale nechať dieťa s cudziou "operkou" v našom byte určite nehrozí - ale keby k nám na pár hodín večer skočila tetuška, to by bola lahoda...

fosforka
14. apr 2011

No ja som este zabudla povedat, ze nase jaslicky by boli zamerane aj na chore deti, teda nie nejako chronicky chore, ale napr. take sopliky, kasel ci mala teplotka suvisiaca so zubkami by nebol problem, preto aj ten rodinny domcek s viacerymi miestnostami je najlepsie riesenie, aby bolo dietatko izolovane a zaroven je onho postarane. Okrem toho, tri z nas su kvalifikovane zdravotne sestry, takze aj po tejto stranke by sa vedeli nalezite postarat aj o chore dietatko, to je dalsie plus, myslim, ze taketo zariadenie ani neexistuje, takze toto je priorita nasich jasliciek, i ked zatial len v myslienkach, ale hadam coskoro aj v praxi. Tiez si myslim na zaklade problemov mnohych matiek, ktore nemaju kde dat deti, ze tych jasli je stale malo, preto tento "biznis", ako ste to nazvali (my to ani tak neberieme, pretoze tam nejdeme tocit peniaze, ale chceme robit to, co nas vsetky bavi a nie zarabat na tom). Tak keby ste mali zaujem, boli by sme len radi.

edusik
15. apr 2011

@fosforka v skutočnosti takto jasličky aj fungujú, že pokiaľ idú zúbky a je doložené že dieťatko nemá zvýšené CRP ani nijaký zápalový proces, tak je schopné kolektívu - moja malá na rast zúbkov reaguje práve soplíkmi a teplotami, a keďže naša pediatrička to v pohode dá na papier, v našich jasliach nemajú problém a "nevyhadzujú" nás - pokiaľ soplík nie je zelený je to OK.. nič v zlom, ale Tvoj posledný príspevok mi prišidel dosť "adolescentný" - teraz už vôbec nemám pocit, že si budúci zriaďovateľ, ale snívajúca tínedžerka bez reálnej predstavy - asi som to napísala tvrdo, ale tak divne si tento príspevok sformulovala.. a k opatere chorého dieťatka - keď vidím, že ju to aj dosť bolí a trápi sa tak vtedy určite nemám srdce ju poslať do jaslí, aj keby ma mali vyhodiť z práce, tak v takom prípade som s ňou doma...

sisi222
18. apr 2011

@fosforka no nemyslim si, ze by som dala svoje zdrave dieta ku chorym detom, aj ked tvrdis, ze by boli oddelene, urcite by do styku s chorymi prisli....tomu sa nevyhnes....a ako zistis, ci teplota 38 je od zubkov?podla mna je to na pediatra a prepac, nie na zdravotnu sestru...neviem, je to vec nazoru, myslienka dobra,len podla mna nezrealizovatelna,mne by sa to nepacilo, chore dieta ma byt doma a nie v kolektive.to ako by si tie chore deti rozdelila,ked jedno bude hnackovat,druhe bude mat zelene sople a tretie zvysenu teplotu? ved tie deti budu mat oslabenu imutu a chytia od toho dalsieho inu chorobu...a co na to hygiena????no neviem,drzim prsty 🙂

cindy14
19. apr 2011

@fosforka ahoj, tak ja sa teraz obzeram po nejakych detskych jasliach a pravdupovediac by nam velmi bodlo, keby sa nejake otvorili nad Jazerom, a kedze pracujem poobede, tak by nam to vyhovovalo mat dieta v jasliach len na pol den, do takej 18.00, lebo vacsinou su otvorene len do 17.00. Inak je to dobry napad, ale asi by sme nevyuzivali tu moznost davat na noc do jasli. Kazdopadne drzim palce, aby to vyslo a mali ste vela spokojnych deticiek 😉

fosforka
19. apr 2011

No tak teda najprv k tej "adolescentke" - ja osobne mam uz vysoku skolu davno za sebou (uz je to nejakych 13 rokov) a ak vyznievaju moje prispevky nejako infantilne ci tinedzersky, tak lutujem, ale nechcem sa hrat na velku pani podnikatelku, ktora si otvori detske jasle len preto, lebo je to "super biznis" a pritom budem kaslat na to, ako sa v nich ti mali drobci citia a ked su chore, tak co najrychlejsie ich "odstavit" a nemat ziadny sucit s matkou, ktora si jednoducho nemoze dovolit dietatko "vykurirovat" doma mozno prave kvoli tomu, ze aj lieky su natolko drahe, ze na ne nebude mat, ked s nim bude kazdu chvilku doma na marodke, zvlast ak je napr. samozivitelka a potrebuje byt v praci, aby to dieta co deti uzivila, ale to asi precita medzi riadkami niekto, kto sa pri citani nezamysla len nad formulaciou viet, ale nad skutocnym obsahom toho, co je pod tym myslene. My s kamoskami sme kazda z ineho odboru - ucitelky MS, zdr. sestry, soc. pracovnicky, takze s pracou s detmi mame uz svoje skusenosti, kazda mame okrem toho aj svoje deti a preto zaroven vieme, ze na chorobu reaguje kazde dieta inac a su deti, ktore vedia byt v inom prostredi, aj ked su chore, mimochodom, kedysi davnejsie, ked boli jasle beznou sucastou nasho detstva, boli take izolacky uplnou samozrejmostou a neboli tam pediatricky, ale zdravotne sestry, takze s nejakymi beznymi ochoreniami si urcite vedeli poradit, nechcem tym pediatrov nejako podcenovat, ale myslim si, ze zdr. sestra nie je o nic horsia v starosltivosti o chore dieta a vie mu poskytnut adekvatnu pomoc pri chorobe, obzvlast, ak ma doma dve male deticky, ktore si tiez uz niecim presli, takze by som nebola taka skepticka v tom, ze je to az take nepredstavitelne. Okrem toho, niekedy ani surodenci sa od seba nenakazia, hoci napr. spia v noci v jednej miestnosti, ja mam aspon taku skusenost, ale tie izolacky su samozrejme nevyhnutne, ak by chore dieta malo byt umiestnene v jasliach. No necham to na kazdom, ale zo skusenosti viem, ze je vela rodicov, ktori su nestastni, ze dietatko musi ostat doma, aj ked mu takmer nic nie je, iba napr. pokasliava ci ma sopliky bez teploty a uz ho do kolektivu nevezmu, lebo nemaju take moznosti, ze by bolo dieta izolovane, preto by tuto moznost podla mna vyuzili, ak by bolo mozne umiestnit ho do zariadenia aj s nosnymi kvapkami ci sirupom proti kaslu, bolo by onho postarane a rodic by mohol pokojne pracovat. Tak teda tolko od "snivajucej adolescentky", ktora ma chut pomoct rodicom, ktori si nemozu dovolit byt kazdy mesiac vypisani s dietatkom doma ci vyberat dovolenku. No ale kolko ludi, tolko chuti, v kazdom pripade poznam niekolko zariadeni, ktore takto funguju a nemaju problem ani s hygienou ani so stupajucou nakazlivostou deti v kolektive, nakolko su deti oddelene,aj ked su dve-tri a kazde ma iny typ choroby. (nikto nevravi o nejakych komplikovanych a tazkych infekcnych chorobach, ktore sa nevyhnutne musia preliecit v domacom prostredi, ale bezne ochorenia malych deti sa v pohode daju zvladnut). Tak nech si na to kazdy utvori nazor, aky chce.

jojka11
20. apr 2011

Ahojte baby ,chcem Vám dať info ,že majú jedno volné miesto v sloníku 🙂 ,povedala mi to Editka, perfektná baba.Tak vrelo odporúčam 😅

zuzanocka11
7. máj 2011

@fosforka
Kde budú tie jaslicky a hlavne kedy? mne sa nápad páci,myslím ze zdr.sestry a este majú vlastné deti -mali by to zvládnut,dobrá sestricka vie aj posúdit,kedy je to uz na doktora. ja práve hladám podobné zariadenie,kde by bola aj poldnová starostlivost,takze drzím palce,jasliciek nikdy nie je dost 😀

pipatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olifcek
9. máj 2011

@pipatko bozinku, kiezby bolo cosi take i na kvp//

zuzanocka11
9. máj 2011

a este na Terase )))

pipatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pipatko
9. máj 2011

@olifcek, @zuzanocka11....ale na Furču to nie je až tak ďaleko, či?:o)...Ja viem, že najvhodnejšie by boli v mieste bydliska, ale bohužial je v Košiciach veľký problém s priestormi :o(

olifcek
9. máj 2011
olifcek
9. máj 2011

@pipatko my nemame auto, cize pre mna daleko, najma, ked pracu mam v hypernove..

pipatko
9. máj 2011

To chápem, bez auta je to v tejto dobe ťažké, hlavne keď máš robotu na druhom konci mesta. Práve si mi vnukla myšlienku, aby som poskytovala službu "odvoz detí do jasiel"..no musím nad tým porozmýšľať, pretože to naozaj nie je zlý nápad :o))

olifcek
9. máj 2011

@pipatko paq somnou rataj x;o) blizsie info cez ip uz x;o)

pipatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
edusik
9. máj 2011

0@pipatko teším sa na Vašu webstránku.. my síce už jasličky navštevujeme a sme na 99% spokojný , preto len pre zaujímavosť.... mimochodom, som zvedavá kedy Ťa adminka odstaví - reklama jak sviňa 🙂

priebežne by bolo super, keby si dala vedieť ako Vám to vychádza s tým odchodom detí až do posledného... super vec, len si to neviem predstaviť v reále, to by som napr. o 16,50 zavolala, že neviem kedy si po malú dôjdem, lebo sedím na porade??? ako vychovávateľku by som seba ako matku toho dieťatka zabila...

a čo sú to zateplené okná? ešte som nepočula... ale zas to kúrenie v podlahe super !!!! a tá web kamera WAAAAAW ....

držím prsty, podľa tejto prvej prezentácie budete na jednotku ( som náročný rodič, špinavé staré postielky a suchú trávu po kolená na záhrade - viď bežne jedny jasle na Terase neodpúšťam !!!!!! )

veľmi sa teším, že dnešná "podnikateľská" doba prináša také super nápady a vylepšenia, veľa úspechov a pevných nervov..

jaruska74
9. máj 2011

@meelah dobry , chcem sa opytat ci neviete daco o tych materskych skolkach naTatranskej a na Zadieslkej, byvam na L.Novomeskeho a neviem sa rozhodnut . Treba ist prihlasit dietatko ovela skor ako chcEme ab y nastupila? MOJA MALA MA TERAZ 14 MESIACOV A UZ MI Vviaceri povedala, ze uz ju mam ist prihlasit....vazne,treba?dakujem za info

meelah
10. máj 2011

Ahojky,ja davam malu na Tatransku 23,lebo ucim na Novomeskeho🙂Tuto skolku mi odporucili viaceri,velmi sa mi tam paci,aj pani riaditelka je velmi mila a ochotna,na Zadielsku teraz nemam velmi dobry nazor,pre to,co sa popisalo o nej v novinach..a my sme boli malu zapisat v 20tich mesiacoch,ale tak treba ist urcite skor,aspon sa opytat,lebo je tam dost velky "natresk".Dufam,ze som pomohla...Pekny den🙂

pipatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
minnie55
10. máj 2011

Pipatko, to je skvelá správa, my práve hľadáme jasle, ja sa ti určite ozvem 🙂 Pravdupovediac, neviem si ani predstaviť, že by som svojho drobčeka nechala v jasliach, ale keď raz nie je iná možnosť, snáď to zvládne a hlavne ja 😀 Furču síce máme totálne od ruky, ale neva, ak budú dobré, je mi to jedno.
Rovnako bývam na L. Novomeského, náš syn chodil na tatranskú 23, boli sme viac menej spokojní, aj keď niektoré učiteľky tam sú otrasné - zduté a nepríjemné. my sme však mali veľké šťastie na skvelé učiteľky. Riaditeľka je fajn. O Zádielskej veľa neviem, ale čo poznám maminy, tak si pochvaľujú, vraj sa to tam veľmi zlepšilo.