Jasle a materská škola v Košiciach. Ako sa rozhodnúť?

dankaa
22. aug 2007

ahojte,

má niektorá z vás mamičiek skúsenosti s jaslickami ci materskou školkou v Košiciach?Plánujeme dať našu dcerku na buduci rok do jasliciek,no nevieme sa rozhodnut...

mravvcek
6. nov 2016

@elenaparnicka
@ja851976 aj ja mam v sukromne. A podla mna sme sa rozhodli pre spravnu 🙂 maly za 4 tyzdne napreduje. Do statnej mi ho nevzali. Najprv bol v inej sukromnej ale tam to akosi pokrivkavalo. Nemala som dobry pocit ako postupovali. Tiez som ucitelka. Teraz je v inej a dieta je spokojne klop klop klop 🙂 venuju sa im na 100%,kazdy den mam info co robil ako sa spraval... strava super. Bphaty program. Cely mesiac maju jednu temu a kazdy den aktivity,grafomotorika,anglictina,logopedia. Ja som zatial spokojna a dufam ze to tak zostane 🙂

ja851976
6. nov 2016

@mravvcek ano super. Aj nasa skolka je vyborna. Maly sa tesi do nej a to je podstatne. Tak nech to aj ostane🙂

mayyyyka
6. nov 2016

@timea7 musím poopraviť súkromne detské centrá síce nespadajú pod ministerstvo školstva; ale musia spĺňať také isté hygienické normy ako ktorákoľvek štátna škôlka; tak isto sú kontrolované hygienou; ale môžu si zvoliť vlastný výchovno-vzdelávací program. Podľa mňa to závisí od zariadenia; pretože myslím si; že taký súkromník si da záležať na tom; keď chce ponúkať kvalitné služby; aby mal kvalifikovaný personál; aby spľňal všetky normy ako zariadenie pre deti a mládež a ani nato nemusí spadať pod ministerstvo ani obec; naopak poznám kopu prípadov kedy v štátnej škôlke bola učiteľka bez kvalifikácie; stačí že bola známou trebars starostu v obci; takže zase netreba hádzať všetky súkromné zariadenia do jedneho vreca 🙂)

timea7
6. nov 2016

@mayyyyka nechcem hádzať všetky centrá do jedného vreca, možno je to náhoda, ale z troch, ktoré som navštívila sú dve už zatvorené a to tretie ak navštívi hygiena, tak ho zatvorí tiež - ani jedno WC pre deti, len pre dospelých, ešte ho navyše používajú pracovníčky vedľajšej prevádzky! Jedlo dovážané z reštaurácie...zamestnanci bez pracovných zmlúv a pod. pikošky. Viem, že sa stane, že je v štátnej MŠ učiteľka bez kvalifikácie, je na riaditeľke, aby si ju čo najskôr doplnila. No zrejme si budeme na to musieť zvykať, zo študentiek, ktoré mi chodili na prax, je drvivá väčšina rozhodnutá do škôlky nikdy nenastúpiť. V niektorých prípadoch je to aj dobre, lebo deti im idú viditeľne na nervy a netaja sa tým, že potrebujú len diplom. Smutné, ale je to tak.

mayyyyka
6. nov 2016

@timea7 uf tak to už neviem čo to sú za prevádzku; ale potom nemôžu byť legálne schválené; pretože u nás sme museli spĺňať všetky všetky hygienické normy; záchodiky presný počet na daný počet detí; strava špeciálne pripravovaná pre deti v danom veku; ináč by hygiena v živote neschválila prevádzku; tak isto kontrola s inšpektorátu práce; hasiči pravidelne; pracovná zdravotná služba; personál všetko kvalifikovaný hoci to nie je podmienka; ale myslím si že bez toho to nejde a keď sú naozaj také zariadenia ako píšeš tak je to hanba a robia v podstate hanbu všetkým sukr. zariadeniam; pretože taký nezainteresovaný rodič si urobí mienku na základe takého prípadu a potom nato doplácame všetci :(

timea7
6. nov 2016

@mayyyyka nechápem ani ja, ako toto môže fungovať a ešte sa hrdiť názvom škôlka 😠 😠 😠 😠 využívajú dieru v zákone, ak zariadenie nie je zaradené do siete škôl, nemalo by mať v názve škôlka, školička.

iggypop
7. nov 2016

@rosnicka2015 ..nedá mi neodpovedať na Tvoj príspevok do diskusie, lebo dnes sme boli s bratom na návšteve spomenutej škôlky a musím povedať, že sme boli veľmi milo prekvapení....keď sme došli, v škôlke sa práve dialo environmentálna akcia, vlastne divadielko, pod taktovkou odborníčky na triedenie odpadových materiálov....Deti boli sústredené na malé divadelné predstavenie....pani s nimi rozohrala rozkošné divadielko, počas ktorého ich učila, ako triediť odpad...čo patrí do ktorej odpadovej nádoby..deti boli nadšené a vnímavé, úplne úžasne participovali na predstavení, do ktorého ich zámerne zapojila...v škôlke panovala domáca a priateľská atmosféra..žiadne pokriky "ticho!!!", "seď!!!", "počúvaj".....veľmi sa nám to obom páčilo a naša malá bola tiež nadšená...hneď sa včlenila do kolektívu a mali sme dosť práce s tým dostať ju odtiaľ...páčilo sa mi, že tých detičiek bolo v škôlke pomenej a že všetkým sa poskytol dostatočný priestor na svoj názor a ich učiteľky ich v ňom láskyplne podporovali...a áno, boli tam dve rómske detičky, ale nepostrehli sme vôbec žiadny rozdiel medzi ich správaním a správaním detí, ktoré sa radia medzi tie "väčšinové"...som rád, že vznikajú aj takéto škôlky, kde bok po boku vyrastajú deti bez predsudkov, ktorá tropí toľko nenávisti.....a ak by som mohol rozhodovať za svojho brata, musím povedať, že by som neváhal ani chvíľu dať dieťa do škôlky, kde nie sú rozdiely medzi ľuďmi vnímané ako problém....mrzí ma, že ešte dnes je farba kože vnímaná ako prekážka rozvoja ľudskej osobnosti a o to viac, že je vychádza z úst človeka, ktorý pracuje s deťmi, ktoré by mal viesť, ako profesionál a empatie schopný tvor, k tomu, aby sa ľudia snažili o zblíženie, nie o udržiavanie stavu v spoločnosti, v ktorej nie je miesto pre tých, ktorí sú iní...je mi to ľúto, pani riaditeľka....ale k Vám by som svoje dieťa, ak by som nejaké mal, určite nedal!!!!

astinkaemka
7. nov 2016

... ako citam nazory som prekvapena k jednoznacnemu postoju rosnicka2015. Kamaratke chodi syn na sukromu skolku na jegorovovom nam. Ano je pravda ze je nova tam zostava uciteliek, ale deti preberaju temy podla osnov, ano su ta aj romske deticky. Ale ako vravela kamaratka deticky su ciste a hlavne pochadzaju zo slysnych rodin. Pozrite si stranku
@ja851976

mayyyyka
8. nov 2016

@timea7 ide o to ze vsetky nedostatky; ktoré si vymenovala v tych zariadeniach nekontroluje ministerstvo skolstva; ale stravu a zachodiky hygiena; pracovne zmluvy inspektorat prace a pod tieto institucie spadaju aj vsetky sukromne zariadenia; je to jedno ci je to detske centrum; opatrovatelske centrum; alebo skolka. Takze ked aj su take zariadenia ako pises; tak to nesuvisi s tym ci su; alebo nie su zaradene do siete skol a skolskych zariadeni; ale s tym ako ich prevadzkuju; preto som napisala; ze netreba hadzat vsetky sukromne zariadenia do jedneho vreca a nerozumiem tomu ako je mozne; ze existuju take zariadenia kde nemaju zachodiky pre deti; pretoze taku prevadzku by v zivote hygiena legalne neschvalila. Cize bud su na cierno a nie su ani sukromnym zariadenim; alebo museli vzniknut nejakym zaujimavym sposobom. Takze naozaj kvalitu skolky neovplyvnuje to ci je statna; alebo sukromna; ale od toho kto ju prevadzkuje a v statnych zariadeniach je tiez plno nedostatkov; maju preplnene kapacity; male ihriska; nekvalifikovany personal sem tam ako sme sa zhodli 🙂 Takze podla mna by to nemalo byt kriteriom pri vybere.

mayyyyka
8. nov 2016

@timea7 tym myslim; ze nevyberat si na zaklade toho; ci je zariadenie statne; alebo sukromne; ale podla toho co pre moje dieta ponuka 🙂

astinkaemka
8. nov 2016

Vcera som nedokoncila , ci skor mi nepresiel cely komentar .... treba si pozriet aj ich stanku , kazdopadne maju vela aktivit a detom sa venuju. To ze je ich malo dava kazdopadne viac individualneho pristupu ku jednotlivcom. To ze sa zmenilo vedenie mozno aj znaci o tom ze nezvladli situaciu ktora bola v minulosti. Netreba hned vsetko hadzat do jedneho vreca a povedzme si otvorene niketore biele deti chodia a spravaju sa horsie ako deti zo slusnych romskych rodin....

rosnicka2015
8. nov 2016

@iggypop Prosim Vas, odkial ste vzali to, ze ja vnimam tie romske deticky ako rozhodujuce pre to, kde date svoje dietatko a ze mam nejaky negativny postoj k romskym detom? Ved som spominala, ze sme sa cely min. skolsky rok stretavali s nimi na dvore a pokecali sme s ucitelkami... Ja som to, ze tam chodia taketo deticky, spomenula prave kvoli tomu, lebo su ludia, ktori si na tom zakladaju, s akymi detmi chodi ich dieta do skolky, tak aby ste vedeli, kam dietatko davate,lebo je pravda, ze to nie je klasicka sukromna skolka, ale je financovana z rozpoctu socialnych fondov, je to prave z toho dovodu, aby si skolku mohli dovolit aj socialne slabsie rodinky. A kedze su medzi nami rodicia, ktori su prilis nobl na to, aby dali svoje dieta medzi taketo deti (verte mi, stretla som ich dost), tak som objasnila, o aky typ skolky ide, tot vsjo. No ja s obcanmi romskeho povodu nemam ziaden problem, kazdy den sa zdravim a aj porozpravam s pracovnikmi SMZ, ktori pracuju dole podo mnou, takze prosim Vas, nepiste nezmysly o tom, aka som rasistka. Len tak mimochodom, aj ja som mala v jaslickach romskeho chlapceka. Takze citajte pozorne a prosim Vas, nevkladajte mi do ust slova, ktore som nepovedala...

rosnicka2015
8. nov 2016

@astinkaemka Ake jednoznacne postoje??? Nieco negativne na romske deticky som pisala? A tiez som nepisala, ze by tie deticky neboli ciste ciste ci slusne... Kazdopadne neslo o ziadne odsudzovanie ci nieco podobne, asi ste zle pochopili, co som pisala. Nic zle som na nich nepisala, iba to, ze tam chodia romske deti, dokonca som zdoraznila, ze nejde o deti z osad. Ja som mala na rukach nejedno romske dieta, takze asi ste si zle vysvetlili moj prispevok.

timea7
8. nov 2016

@mayyyyka pre mňa ako matku by bol najdôležitejším kritériom prístup učiteliek k deťom. Nie množstvo krúžkov a akcií, ale to, či učiteľka dieťa vypočuje, či si dokáže k nemu vytvoriť taký vzťah, že jej dieťa dôveruje, trávi tam totiž väčšinu dňa.
Ako vznikli podobné zariadenia, netuším, to, čo som opisovala, ešte funguje, samozrejme, že má v názve škôlka 😠 😠 😠 . Nechápem, či je fakt všetkým rodičom úplne jedno kto sa stará o ich deti, čo tie deti jedia a v akom prostredí sú. Nemajú ani dvor, záhradu, hrať sa chodia na ihrisko medzi paneláky, 😖 😖 😖 😖 😖 😖 😖 Poznám aj vynikajúce súkromné škôlky, ale aj takú, kde by som dieťa určite nenechala. Tiež poznám vynikajúce štátne škôlky, aj také, ktoré by bolo lepšie zrušiť. Je to o ľuďoch.

astinkaemka
9. nov 2016

Mozno sme to zle pochopili len nechapem odkial je fama ze funguju z rozpoctu soc. fondov? To ma teraz prekvapilo? Nepacia sa mi fami, ktore idu a nie su podlozene. Dolezite na skolkach je aby deticky naplnali a mali to co potrebuju pre svoj rast. Mne je jedno aka skolka je hlavne je co ponuka. Ci ide o sukromnu ci statnu......

rosnicka2015
9. nov 2016

Ano, samozrejme, ze to je prvorade, ja som to len objasnila ako jeden z faktov, ze to nie je klasicky typ sukromnej skolky, ktore funguju na inych principoch, lebo myslienka, s akou tato skolka vznikla, bola zrejme ina a socialnejsia...

iggypop
10. nov 2016

@rosnicka2015 zaujímavá debatka sa z toho vyvinula...ak Ste z mojho prispevku vycitili odsudenie, mrzi ma to..sam ale pracujem pre neziskovku, aj ked sa zaobera environmentalnymi aktivitami, nie predskolskym vzdelavanim a musim sa priznat, ze stale je medzi nami mnoho takych, ktori odsudia konanie inych, snad aj filantropov, z nekaleho usilia...socialne fondy? mozno je za myslienkou zalozenia skolky uslachtilejsi umysel...je nahodou slachetne, ze vznikaju skolky, kde su aj romske deticky...preco nie??? preco niekto musi vytahovat z kontextu prave fakt, ze su tam deti inej pleti??? ze ich tam nosia romske mamicky??? ako sa ony odlisuju od neromskych? len to ma napajedilo...a odkial mate informaciu o tych socialnych fondoch??? rozpraval som sa s vedenim skolky a to mi tuto, nicim nepodlozene info, neodobrilo...tak neviem...mozno som len naivny, mozno dufam v lepsiu a tolerantnejsiu spolocnost...ak Ta, rosnicka, moj prispevok vyburcoval k triezvejsiemu pohladu na veci okolo nas, tesi ma to...ak urazil, mrzi...kazdopadne, vela stastia v podnikani...

rosnicka2015
10. nov 2016

Nie, rozhodne sa necitim urazena, skor rozcarovana z toho, ako rychlo ste si urobili usudok Vy o mne na zaklade toho, že som spomenula romske deti. Nakolko som s Romami dlhe roky pracovala, nemam problem o nich hovorit na rovinu, a vette, ze s touto komunitou mam skutocne velmi dobre skusenosti, a verte, ze aj pozitivne,zial,priznavam,ze aj vela negativnych. No co sa tyka skolok, samozrejme, ze su potrebne, lebo socializovat tieto deti a ucit ich zakladnym socialnyma inym zrucnostiam je velmi potrebne rovnako, ako u vsetkych inych deti. To, ze som vypichla, ze su v tejto skolke aj ja taketo deticky, som spomenula prave pteto, ze, ako sam pisete, nasa spolocnost nie je az taka tolerantna, ako b, sa zdalo a ak niekto dava dieta do sukromneho zariadenia, ocakava, ze tam snad bude "elita" (stretla som sa s mnohymi nazormi rodicov, ked sa prisli pozriet aj k nam a zbadali romskeho chlapceka). Tato skolka, aspon co ja o nej viem, bola vzdy takto "socialnejsie" orientovana vzhladom k tomu, ze majitelia sa snazia samk o integraciu takych deti do spolocnosti, aby neboli segregovane, co je, podla mna chvalyhodne. Takisto prajem dobre skusenosti s vyberom skolky pre Vasu ratolest.

lulucia
9. dec 2016

Podelte sa prosim o skusenosti s MC Bambulkovo na Dunajskej v Kosiciach... Dakujem.

kaculaka
30. dec 2016

@lulucia ahoj, ja mam dcérku na Dunajskej a som spokojná, pis ked mas otázky

johanka_de_arko
30. dec 2016

Pozna niekto jaslicky Vilôčka? Poprosim nejake skusenosti s nimi. Dakujem.

katusatoth
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lehotka
5. jan 2017

zdravim kocky, chcem sa opytat, zhaname pre syna predskolaka teraz skolku v KE /stahujeme sa tam ) , nasli sme aj sukromnu skolku na tatranskej, ale nemaju web, ( ??) , neviete nahodou kolko sa tam plati?? dik

jennifeer23
1. feb 2017

Dievcata nejaká dobrá škôlka na Furci? Odporúčania? Dakujem

maria.vinea
1. feb 2017

@johanka_de_arko
mne tam pracovala kamoska, jaslicky su super, cena vysoka, ale uroven skolky a personal velmi dobre, ak by som mala dat dieta do skoky tak dam, do sukromnej teda.velmi pekne zariadenie aj vsetko

maria.vinea
1. feb 2017

@jennifeer23
mne deti chodia na Ovrucsku, vsetko je super, len dost sa I'm striedaju ucitelky a maju malo akcii s rodicmi. napr besiedku na vianoce I'm zrusili kvoli tomu ze v skolke vtedy menili plastove okna... rodicko je raz do roka, vybavenie, stredna trieda, a okrem povinnych poplatkov je toho cez rok dost,... divadielka, ujo LUbo a podobne..inak som spokojna, len pristup k rodicom, informaciam tam trocha viazne

katarin22
3. feb 2017

Mamicky mate niektora skusenost s jalsickami Lipka na Masarykovej?Na mna urobili velmi dobry dojem,dakujem

anjelik006
6. feb 2017

@katarin22 moja známa tam ma dieťa už od začiatku a je doteraz spokojná a nie len ona ale aj jej dieťa, dokonca tam pokračujú aj v škôlke. S detičkami tam pracujú každý deň, venujú sa im, majú stále iné aktivity ( pozri na facebook- majú tam fotky ), čiže sa tam detičky nenudia a hlavne sa im poriadne venujú a to je základ všetkého. 🙂

katarin22
6. feb 2017

@anjelik006 ano su tam fakt super,presviedcam sa pri kazdej navsteve;)ucitelky uzasne a vsetky kvalifikovane,prostredie krasne a ciste

mariannah82
20. feb 2017

Aku škôlku odporucate na Jazere? Má niekto skúsenosti s Azovskou? Máme ju najbližšie. Ďakujem