Jasle a materská škola v Košiciach. Ako sa rozhodnúť?

dankaa
22. aug 2007

ahojte,

má niektorá z vás mamičiek skúsenosti s jaslickami ci materskou školkou v Košiciach?Plánujeme dať našu dcerku na buduci rok do jasliciek,no nevieme sa rozhodnut...

sisi971
5. sep 2011

@chavallee nie si precitlivela, myslim si, ze to nie je spravny pristup, takto oddelit deti od rodica v uplne novom prostredi a s uplne novymi ludmi a detmi. Dieta si lepsie zvyka na prostredie, ak tam moze byt chvilu s rodicom. Som presvedcena, ze to robia ucitelky pre to, aby sa same nestresovali, ze pozor rodic sa pozera musim sa spravat vzorne. Velmi mi tento pristup prekaza. Neviem naco je potrebne takto tie deti stresovat. Je to jasne vidiet v centrach pre deti, ze ked si tam dieta zvykne, tak mozem kludne odist a mala je uplne v pohode. Ale ked pride hocikde na navstevu tak sa ma zrazu drzi za ruku, co inak nerobi. A je to jedno, ze na navsteve je len jeden al. dvaja cudzi ludia, alebo jedno cudziue dieta. Tak co ma chuda robit v takom velkom prostredi, kde je tolko cudzich ludi a deti...

katy2
5. sep 2011

My sme v piatok boli zapisat malu do skolky na Trebisovskej od buduceho sk. roku. Uz maju vyse polovicu kapacity zaplnenu, mozno ani zapis robit nebudu. Dufam, ze neolutujeme tuto nasu volbu.

edusik
5. sep 2011

@sisi971 škôlka nakoniec Trebišovská. Ale až na rok, teraz sme ešte v jasliach.

katy2
6. sep 2011

@edusik tak to budu spoluziacky 🙂

edusik
6. sep 2011

@katy2 tak to je super, teraz v jasličkách má po roku konečne jednu kamarátku, doteraz bola samé dievča, chudinka moja 😨

katy2
6. sep 2011

@edusik a do skolky vam ju teraz nevzali - ci si ty nechcela? ved otvaraju az 2 triedy 2-3 rocne deticky

edusik
6. sep 2011

@katy2 nechcela som, lebo malá chodila najprv do jasličiek na Kmeťovú, v máji sme ju dali do Botanickej - a nebolo to jednoduché, že zmenila kolektív - už bola vo veku, kedy si uvedomovala, že nemá svoju kamarátku Zojku a tak... takže pôvodne som ju chcela šupnúť skôr do škôlky, ale prešlo ma to a nech pekne ešte je v tom druhom kolektíve do budúceho septembra... aj čo sa týka samotných jasličiek - som veľmi spokojná, tak nech si to tam užije, kým sa dá...

katy2
6. sep 2011

@edusik tak to je jasne... asi aj ja by som to na tvojom mieste takto riesila... tak nech sa jej v jaslickach paci.... A do skolky ste uz zapisani? My ano...

battole
6. sep 2011

@evca35 Velmi pekne ti dakujem za info. My sa chystame tento alebo buduci tyzden pozriet skolky a uvidime, ako sa rozhodneme. Kedze manzel si zmyslel, ze chce ist so mnou, tak sa mu musim casovo prisposobit 🙂

sisi971
6. sep 2011

@edusik Ahojky, velmi pekne dakujem za odpoved. Ja chcem dat malu do jasli a hladam na terase. DO skolky vraj beru len v septe,mbri a musi mat viac ako 2 roky a byt uplne bez plienok aj pri spani. A na Trebisovskej su aj jasle?

kvojtanikova
6. sep 2011

ahojte ma niekto skusenost s novymi jaslickami Kremienok na Furci na Lidickom namesti? Otvorili len teraz v septembri, ja tam chcem dat malu od februara. Chodi tam niekto?

edusik
8. sep 2011

@sisi971 nie na Trebiške je len MŠ. Jasle máš len na Humenskej (my sme tam malú nedali, aj keď to máme cez ulicu) a druhú pobočku majú v Spoločenskom pavilóne - vraj tam je už priestor lepší, ale nemajú vlastný "výbeh". Ináč v tom okolí iné jasle nie sú.

sisi971
9. sep 2011

@edusik A kam si teda dala malu do jasli? Do spolocenskeho? Ste tam spokojni? Teda mala ci je spokojna? 🙂 My sme nakoniec dali uplne inam, lebo tam kde byvame aj tak nic nie je a toto je aspon pri robote na Manesovej pri botanickej zahrade. Ten vybeh by mi asi chybal, mala len otvori oci a uz reve, ze chce ist von. Tam maju male ihrisko, ale chodia von do zahrady na prechadzky a je tam aj mini zoo, tak snad bude stastna, lebo miluje zvieratka. Uvidime. Trebisku sme zvazovali ako skolku alebo Humensku, alebo Safarikovu, alebo Kezmarsku. Vies o nich nieco?

gabika7706
9. sep 2011

@sisi971 skolku na Humenskej neodporucam, par stranok dozadu sme sa tu o tom bavili...na Safarikovu mi chodi dcera a bude aj syn, Trebisovsku si kamoska velmi chvali.
Tie jasle v Spolocenskom pavilone nemaju svoj vlastny "vybeh", ale chodievaju na nedaleke ihrisko, deti sa bud hraju v piesku na ihrisku, alebo mimo ihriska hned vedla, kam chodia ludia vencit psov 🤐

edusik
9. sep 2011

@sisi971 a ako sa volá Tvoje dieťatko? Lebo aj moja Emmka chodí do Botanickej už od mája - a to prostredie stojí za všetko - predtým sme chodili do Medvedíka a zmenili sme len kvôli exteriéru. Ja na Sloníka - či ako sa to volá tá Humenská+Pavilón - nemám dobrého slova. A ako píse Gabika, deti sa chodia hrať na trávnik, ktorý je ako jediný označený na Terase VII. ako oficiálne venčisko psov - podľa nového rozdeľovníka mestskej časti !!!!!!!!!!! Čo sa týka tých spomínaných jaslí v našom okolí, len sa mi stále BOHUŽIAL potvrdzuje môj už pomaličky dvojročný názor..... A to je veľmi smutné...

Ale k veci - moja malá chodí do II.triedy na Manéske, takže ak náhodou chodíme tam aj vy, bolo by super, keby ste si nakoniec vybrali Trebišku - to by mala aspoň jednu známu tvár na rok pri zmene kolektívu 😀

ináč ostatné MŠ - Humenská : detto ako jasle, vychádzky ako husy bez kontroly ( skúsenosť na vlastné oči), záhrada kosená 2xročne, ináč tráva pomaličky po kolená. Šafárikova : záhrada trocha lepšie, ja keď tiež žiadne terno s týmkosením, ale super krúžky, vnútro na úrovni, ale veeeľmi dlhý poradovník, my sme na bud. rok 16 pod čiarou, takže nič. Ináč, Šafárikovú sme zrušili, lebo je to škôlka kde berú aj mierne postihnuté detičky a všelijakých celiatikov a tak, tak sme sa rozhodli, že nebudeme zaberať miesto dieťatku, ktoré takú starostlivosť potrebuje na 110%. O Kežmarskej som zo začiatku uvažovala, ale pri "obhliadaní" sa mi zdá najmenšia a teda aj najošarpanejšia (samozrejme čím väčšia MŠ tým väčší prísun peňazí ), ale to je len dojem z vonka, dnu som nikdy nebola, ani som o nich nič nepočula. A Trebišovská ma oslovila hneď - takže sme tam.

adka.b.
10. sep 2011

ahojte...je tu niekto aj z jazera do skolky? 😀

mirka907
10. sep 2011

@sisi971 no tak ja mam malu v spolocenskom pavilone a je velmi spokojna...stastna prichadza a spokojna odchadza, velmi vela spievaju, stale nieco vyrabaju....mala mi doma recituje basnicky co sa naucili a stale rozprava ako sa cez den mala...je dost popredu (aj vdaka jasliam sa velmi vela naucila ), no do skolky mi ju este kvoli veku nechcu.... az od buduceho septembra na evanjelicku na muskatke je prijata....a kto chce dat drobca tam, nech sa ponahla lebo vraj uz maju plne

mirka907
10. sep 2011

a ten "vybeh"...vsetko ma svoje pre aj proti....nedavno mali jasle hygienu a s tym prostredim vonku problem nebol...

gabika7706
11. sep 2011

@mirka907 na vybehu pre deti, ktory je prioritnym vybehom pre psov ja ziadne ´pre´nevidim 🤐
Nebehaju tam len psy "domace" pri venceni, ale aj tie tulave, macky, potkany...po tom, co sme mali s rocnou dcerou problemy kvoli bakterii, kt. s najvacsou pravdepodobnostou chytila v piesku na ihrisku som uz ja voci pieskoviskam (aj tym ohradenym) velmi skepticka. No a ked vidim ako sa hrabu deticky z tych jasiel v kamienkoch mimo ihriska, prip. v tej trave, kde vidavame vecer milion psov ... Mozno keby sme si neboli pred 4 rokmi presli peklom, bolo by mi stale jedno, kde sa deti hraju, ale takto sa uz na to pozeram trochu inak.

petkazojka
16. sep 2011

@kvojtanikova aj ja práve riešim tento problém, malú by som chcela dať do jaslí v januári, obieham si momentálne všetky jasle. V Kremienku som už bola, je to tam pekné, všetko majú nové a čisté, rozprávala som sa s majiteľkou, veľmi milá "pani"- je to mladá baba, tiež tam má svojho drobca. Čo konkrétne by ťa zaujímalo?

kvojtanikova
17. sep 2011

@petkazojka dakujem za info, mna by hlavne zaujimalo, ze kolko deti maju na jednu ucitelku, ako to tam funguje s jedlom, ci je mozne nosit jedlo z domu, prip. Nutrilon ci su ochotni zarabat (viem ze ked chodil syn do statnych, proste musel pit kravske mlieko, ine mu nedali), ako to funguje s vychadzkami (ci chodia von sucacne so skolkarskymi detmi, ci maju vlastne ihrisko, atd. No ved ja tam pojdem aj sama sa opytat, ja som s tou majitelkou dohodnuta, za dakedy v oktobri jej brnknem. A ake velke je tvoje dietatko? Moja bude mat vo februari 13 mesiacov, vtedy by som ju tam chcela dat, alebo potom od septembra, to bude mat 17 mesiacov.

petkazojka
17. sep 2011

cauko, na 5 detí je 1 učiteľka, jedlo odoberajú z tej skolky, ktorá je vedľa, myslím, že im ho donesú priamo do kuchyne. Čo sa týka mlieka, to ti neviem povedať, na to som sa nepýtala, ani čo sa týka jedla z domu, ale tak sa mi zdá, že v jasliach nesmú brať jedlo od rodičov, iba to, čo im tam varia. Majú vlastnú terasu, takže detičky sú oddelené od tých škôlkarskych a myslím, že vravela, že ak sa dá tak chodia aj na krátke vychádzky. Mne sa v tých jasličkach páčila hlavne rodinná atmosféra, človek sa tam dobre cíti, malá mi normálne nechcela ísť domov :o) A ešte to, že sa snažia eliminovať choroby, nerobia žiadne prievany v miestnostiach (ako v školkach), majú vlastnú filtračku vzduchu a tú lampu, čo zabíja baktérie. Zojka bude mať v januári 2 roky. A bola si sa pozrieť aj v iných jasliach?

kvojtanikova
17. sep 2011

@petkazojka este nie, tieto mame najblizsie, a aj cena sa mi zda primerana, vyhovuje mi aj to, ze sa da platit iba poldenne opatrovanie, lebo tak by som chcela zacat na par mesiacov. Paci sa mi tu aj ze to je vlastne postavene cele nanovo, takze ziadne obstarozne nabytky, veci, musia predsa konkurovat inym jaslickam, tu na Furci ich je uz sukromnych asi 4.

vladkajoj
19. sep 2011

edushik,prepáč ja som tu nová ale ked si tak čítam spatne tvoje príspevky,musím povedať,že tak ako si vychválila medvedík ake sú úžastné jasle,tak už chodíš do botanickej,nič v zlom ,ale je mi to divné,že kritizuješ niečo čo nepoznáš.Moja mala chodí do sloníka a som spokojná a velmi,je to moje druhé dieťa ,ktoré tam chodí a nikdy som ani neuvažovala nad inými jaslami.A také veci,ako tu píše jedna mamina,že deti chodia vonku,tam kde sa psy venčia,ako sorry ale je mi to divné,ja chodím s detmi aj na Aničku ,tam sa tiež venčia psy a čo?Keby to bolo neviem čo,tak by im to hygiena neschválila.Tebe sa nepáči nikde a stale lobzuješ po iných jasliach a to o niečom svedčí.Prepáč. 😎 poznam maminy,čo nosia deti na dedinu,kde majú domáce zvierata,ved to niej nič katasrofálne,nehrajme sa na ničo viac,ako sme. Ja som spokkojna maximalne v sloníku a mrzí ma,ked sa niekto vyjadruje k niečomu,čo neokúsil.Nech sa vyjadrí ten,kto chodí tam,alebo niekde inde.Radšej raz zažiť,ako videť...či nie? to čo človek vidí je jedná vec,čo zažije,vec druhá.Tak sa maminky vyjadrujte,ked ste zažili,či už jasle,alebo školku,a nie ak tam dieťa nenosíte,ale ja som videla,bla,bla,bla......sorry,ale kecy .

mirka907
19. sep 2011

baby neviete kolko sa mesacne plati na Muskatke? V tej evanjelickej...ako som pisala, mala tam ide od buduceho roku, nejako ma nenapadlo sa to opytat riaditelky ked som tam bola...no co starnem 😉

gabika7706
19. sep 2011

@vladkajoj ja som sa ale presne napisala, kvoli comu mi vadi, ze sa deti hraju, kde sa hraju 🙂
Pochadzam z dediny, vyrastala som s domacimi zvieratami, moje deti tiez vedia, co je to krava, koza, pes a spol, poznaju aj nazivo, nielen z obrazku, urcite neziju v sterilite, byvali sme na Mieri, na Anicke sme boli denne, ale tam, kde sa akoze bezne vencia psy sa moja dcera v trave nehrala. Nehram sa na nic viac ako som ale-ako som pisala-mame za sebou mensie peklo a toto neprajem nikomu.
A v podstate mi je jedno, kde sa hraju cudzie deti 😎 Pokial jasle deklaruju, ze sa deti hravaju na oplotenom ihrisku, tak je to zrejme v poriadku 🙂

zuzu9906
20. sep 2011

@kvojtanikova dobry den, nas maly chodi do kremienka, my sme velmi spokojni, momentalne je tam 5 deti, od oktobra 6, maju dve ucitelky, nas drobec je najmladsi ak neratam majitelkinho synceka, nas drobec mal nastupit do medvedikov na Ovrucskej, ale boli o dost drahsi, vela deti...sme radi ze sme to zrusili, sme spokojni aj s pristupom uciteliek, prostredie super, robia vselijake aktivity, napr. minule robili odtalcky ruciciek, vykrajovali kolaciky z cesta, lepili nieco, chodia von, na ihrisko, kludne sa tam da nechat kocik a oni ho potom vezmu v nom na prechadzku....

kvojtanikova
20. sep 2011

@zuzu9906 a aky velky je vas chlapcek? Ja tam planujem dat Borcu od februara - to bude mat 13 mesiacov, povedali mi za beru az od roka. To som rada ze je tam tak malo deticiek, dofam ze ten pocet nejako dramaticky nenarastie.

zuzu9906
20. sep 2011

nas maly ma 20 mesiacov, ale maju to tam prisposobene aj pre mladsie deti, majitelka vravela ze uz sa jej hlasili aj s mladsimi detmi, tak od roka, skor by som ani ja nedala. maju tam mladu ucitelku, ktora robila 4 roky v Irsku v jasliach s detmi od 4 mesiacov, je uzasna nas maly ju zboznuje, vcera za nou plakal, aj ta majitelka je velmi mila, casom chcu deti odvykat od plienok, napr jej syn nema plienky od 16 mesiacov. drobec este rano place ale to asi vsetky deti, stravu maju zo skolky, nesmie sa nosit vlastna, ale mne napr. vzali nasu vodu, lebo maly nechce velmi pit, aj teraz mame furt v skrinke pre istotu.....inak 2krat denne davaju detom cerstve ovocie, plati sa 230 co je akurat ten prispevok z uradu prace (ale mama musi pracovat), plus strava 2 eura na den.....napr. oproti medvedikom usetris 35 eur mesacne co je dost......asi vsetko..my sme este len na zaciatku, takze uvidime ako to este bude, zatial spokojnost...inak keby nieco hned volaju, aj vcera drobec vrescal ked som odchadzala, tak mi potom volali ze uz je ok, deti natacaju na video, potom dostanu rodicia dvd....

edusik
20. sep 2011

@vladkajoj ak si čítala moje príspevky, tak som písala, že z Medvedíka sme odišli LEN kvôli vonkajšiemu prostrediu a kvôli ničomu inému - to som zdôrazňovala a okrem toho odkedy sme v Botanickej, ani raz som nenapísala nič zlé na Medvedíkov... a prečo asi??? Lebo ja nepíšem nič čím chcem niekomu neprávom uškodiť a tak podobne, ale píšem to, v čo verím.. a keď sme raz boli na 100% spokojné s Medvedíkom, tak nebudem si vymýšľať bludy. Keby sa nebola otvorila Botanická s tou úžasnou lúkou a zvieratkami, tak dodnes sme na Kmeťovej. A do Sloníka by som malu nedala ani keby som ho mala vo svojom vchode, jednoducho som toho názoru, že radšej nech je dieťa tam kde sa mi páči a cesta nám tam trvá 10 min autom, ako by som si mala ušetriť tých 30 min (aj s prezliekaním) ranného dochádzania len na úkor toho aby som ja bola spokojná, že som skôr v práci, ale malá by bola tam, kde je to také ako sa mi nepáči... Je mi ľúto, že sa Ti nepáči čo píšem, ale bohužial o tom je fórum.. ľudia si tu píšu v čo veria a snažia sa druhým pomôcť, nie ich neopodstatnene potápať...