Jasle a materská škola v Košiciach. Ako sa rozhodnúť?

dankaa
22. aug 2007

ahojte,

má niektorá z vás mamičiek skúsenosti s jaslickami ci materskou školkou v Košiciach?Plánujeme dať našu dcerku na buduci rok do jasliciek,no nevieme sa rozhodnut...

janulik2412
8. dec 2010

Ahoj Leni ,tak ,tak nas maly tam uz bol dnes tretikrat a vobec neplakal,prvykrat trosku.Zatial ,ked som ho odniesla boli vzdy dve a naobed boli uz tri ucitelky,Videla som aj ako jedno babatko velmi plakalo za mamkou a ta pani ucitelka ho mala tak pritulene v lone aby sa ukludnilo.Kazdopadne mozno tam este nemaju vela deticiek ,ale citit ,ze ucitelky maju ozaj vztah k detom a to je pre nasich malych asi najdolezitejsie aby sa tam citili dobre.

sarav
11. dec 2010

Ahojte, my začíname vo februári v Mevedíkoch na Hroncovej, maličká bude mať 17 mesiacov. Potom Vám dám informáciu ako sme spokojní. Bola by som veľmi vďačná keby niekto o Hroncovej pridal príspevok aké má skúsenosti.

mirka907
21. dec 2010

baby a co hovorite na tie nove jasle pri spolocenskom pavilone?dnes som tam bola pozriet a velmi sa mi pacilo (mojej malej este viac), len mi trosku vadia tie schody do jasiel. Moja mala je totiz taky maly kamikadze, ale inac vsetko ostatne sa mi tam ozaj pacilo. A hlavne to mam 5 minut z domu 😉
Nejake skusenosti mamiciek co tam maju deti?

adka.baby
22. dec 2010

mamičky má niektorá skúsenosti s jasličkami na kalinovskej ulici na Furči? Na nete je toho málo,ale dnes sa tam bola informovať moja mama že jedno miesto je volne, ja potrebujem malú umiestniť od februara 2011 informovala som sa aj v medvedikoch chodilatam neter všetko super len su strašne draheeeeeeee až neskutočne...a zase idu zvyšovať a nenormálne daleko od zastávok samíííí kopec....na kalinovskej by my to vyhovovalo viac,len o nich ni nčviem, plánujem sa tam isť pozrieť...ale radšej by som sa dozvedela niečo od vás...veľké dakujem... 😉

jojka11
23. dec 2010

mirka907,ahoj mirka ,moja kamarátka do nových jaslí začala nosiť malú,a je velmi spokojná.jasle sú krásne naozaj,bola som sa tam pozrieť aj ja a nieje tam čo vytknúť.a čo sa týka schodíkov,no pravda je taka ,že aj v školke máš schody,ja osobne také veci neriešim.učitelky sú tam od toho ,aby davali pozor a ked sú schvalene,tak asi to nieje nič važne,aby to robilo problem detom.sú suepr a majú to plne.tak držím palce,nech sa tam dostanete.pekné sviatky 🙂

adka.baby
23. dec 2010

baby,nikto mi neporadí??? pomocccc 😀

edusik
26. dec 2010

@adka.baby ahoj, ja o tých jasliach síce neviem nič, lebo my chodíme do Medvedíkov na Kmeťovej, ale k cene - Medvedík, Sloník a Bublinka sú tie isté ceny - iné neviem, a čo sa týka zvyšovania, to neriešim, keďže rastie príspevok od štátu, budem platiť aj po zvýšení o polovicu menej z vlastného vrecka 🙂

jojka11
3. jan 2011

ahoj @adka.baby v sloníku sa platí menej,viem to lebo z medvedíka k nám prišla jedna pani-mamka,že o dosť zvyšili cenu,nepovedala o kolko,ale vravela,že o dosť.Že sloník je lacnejší.

edusik
3. jan 2011

@jojka11 o dosť je o 20E, joj dievčatá niekedy niektorým nerozumiem - platili sme doteraz 250E a štát nám preplácal 164,22E, teraz platíme 270E a štát prepláca 230E - tak nech mi dotyčná maminka ( myslím že viem ktorá to je lebo sme mali túto debatu spolu keď sme prezúvali detičky pred Mikulášom v Medvedíku...) vysvetlí,prečo jej teraz vadí, že bude preplácať 40 E, keĎ doteraz doplácala cca 90 E... veď je to teraz o polovicu lepšie aj napriek zvýšeniu.... Skôr si myslím, že mamina nepochopila asi niečo v tej zmene zákona, lebo stále mi len argumentovala, že bude platiť viac, čo nebude... Nepatrím k maminám čo nerieša peniažky, veď to bol JEDINÝ dôvod prečo som nastúpila predčasne do práce, ale tomuto rozmýšľaniu fakt nerozumiem... preradzovať dieťa do nového kolektívu na úkor 20E (ešte raz podotýkam oproti keď jej doteraz nevadilo predošlích 90E).... ☹

kmmk
3. jan 2011

@edusik : My chodime do Medvedikov na Furci. Skolne po starom bolo 200€ + strava. Po novom roku je to 265€ + strava cca 40€. To je narast o 65€ mesacne! Cize celodenne jasle so stravou, nas vyjdu mesacne na 305€, co je vela!
To co nam stat chcel usetrit a vypomoct, nam jaslicky zvysenim ceny zobrali. Takze neviem o akych 20€ pises.
Zvlastny je aj narast poldennej starostlivosti. Zvysili z povodnych 120€ na 230€.... nie je to trochu vela???
Inac jasle ako take su fajn, ale uz sa nam zdaju pridrahe. Budeme uvazovat nad zmenou.
Mamicky, napiste aj vy konkretne sumy kolko platite inde. Ci je to vsade takto "normalne", ze po zmene zakona nastali zmeny v cene.

mata1976
3. jan 2011

k tej sume u Medvedikov, poplatok za jasle sa zvysil z 200 na 265+40 strava. Mna len hneva to, ze pri kazdom zvyseni prispevku sa automaticky zvysuju poplatky za jasle/MS...

mata1976
3. jan 2011

@kmmk si ma predbehla... 🙂

mata1976
3. jan 2011

@kmmk aj my zaciname uvazovat nad zmenou, zda sa mi az prilis platit na dieta 300eur (teraz bez ohladu na to, ci to plati stat alebo rodic). Myslim si, ze sukromne jasle to zneuzivaju a nepacia sa mi ich argumenty, ze za tie peniaze kupia detom hracky (na to vsak uctuju jednorazovy poplatok pri nastupe dietata do zariadenia), kupia ovocie ( a co tie 2 eura stravne na den???) ... 😠

jasle
3. jan 2011

ak mozem podotknut-statny prispevok na starostlivost o dieta je prispevok pre jasle, kedze nie su dotovane statom a nie na to, aby si mamicky, ktore pracuju, prilepsili.ja nosim dieta do statnej skolky(dotovanej statom) a ked si spocitam vsetky vydavky za kruzky, prispevky, zbierky na vsetko mozne, co v skolke nieje a malo by byt, tak ma to vyjde na 30-40 €.v jaslickach medvedik sa plati skolne 275, stat preplaca 230, takze rodic realne plati 45 € a stravu.matematika je jednoducha: 15 deti x skolne a budete sa cudovat, preco to ti ludia robia, ked potrebuju zaplatit 1 ucitelku na 5 deti, najom v centre mesta a kopu iných veci. myslim si, ze 45€ za spickovu starostlivost o najdolezitejsich ludi na svete (nase deti ) nie je vela...

mata1976
4. jan 2011

@jasle to nie je o tom, aby si mamicky prilepsili, kedze dostanu od statu len tolko, kolko realne stoji skolne 😵

jojka11
4. jan 2011

Ahojte baby,naše jasle v sloníku stoja 230 € ale je vtom aj strava,čiže ja nedoplácam ani cent,čo je super,lebo aj ked len dvadsať alebo štyridsať € mam dať niekomu,tak ich mám radšej doma v peňaženke a možem ich použiť na čokolvek.My sme v sloníku velmi spokojný a vrele odporúčam ,naozaj ja len chvalim.Aj mne sa vidí vaše školne dosť vysoké,pretože tu niesme v Ba ,čiže naše platy sú o inom a myslím si,že dnes treba šetriť a nie rozhadzovať. ☹ Tak sa majte,papa a píšte.

lucila83
4. jan 2011

Ahojte kocky. My byvame na Furci v KE a tiez riesime skolku. Viete mi niektora napisat, ktora skolka na furci je sukromna? A co to znamena, ze ,,skolka medvedik, slonik alebo bublinka?,, 😅

siro
4. jan 2011

Ahojte,je trosku smutne,ze si myslite,ze stat ma zastupovat rolu rodica(sukromne jaslicky cele za vas zaplatit) a nie ste ochotne(nieco)priplatit za to najcennejsie,co doma mate...Co myslite,kolko zaraba p.ucitelka v jaslickach,ktora je cely den v pohybe,a v predklone,vase dietatko prebaluje,krmi,oblieka vyzlieka,uci basnicky,pesnicky,kreslit,polaska,nosi na rukach a lubi ako vlastne...?JE TO KRASNA PRACA,verte mi! No aj vy ste sa rozhodli pracovat za nieco.A co ta p.majitelka,ktora do toho vlozila peniaze na rekonst.,rok bez prijmu,cas,energiu.... moj nazor.Skuste,prosim,pouvazovat,a nie len kritizovatJasne,kazdy ma pravo rozhodnut sa-dieta alebo praca.Prajem vela spravnych rozhodnuti 🙂

kmmk
4. jan 2011

@siro Keby mnohe mamicky nemuseli, tak nejdu do prace a nedru tam. Hadam maloktora spravna mamicka by isla do prace sunky vyvalovat, ale ide zarobit peniazky na chod a fungovanie domacnosti. Myslim, ze drviva vacsina by so svojimi detmi najradsej ostala doma keby to bolo mozne a netrebalo by z niecoho aj zit. Ano, stat nema zastupovat rolu rodica, ale do jaslickiek a skolky sa davaju deti predsa presne z toho dovodu, aby toho rodica na ten cas zastupili, nie? Ved kvoli tomu existuju a mnohe z toho profituju. Nikto ma nepresvedci o tom, ze to nieje biznis. Keby to nieco nevynasalo, nerobia to.
Ale vyuzit zvysenie davok, ktore stat ponukol NIE JASLICKAM ale RODICOM, je podla mna - dovolim si povedat drze. Surovo zvysit z mesiaca na mesiac skolne o nejakych 60€ (ved to je cca 2000 Sk mesacne), to je prilis velky skok, nie?
A ak by to aj bola pravda, ze stat tym podporuje JASLICKY a nie RODICOV, tak preco tu podporu neziadaju priamo jasle ale rodicia??? Ved kto musi ist na urad to vybavit? Rodic. Vybavit si volno z prace, ist na urad, vystat radu, vyplnit tlaciva...

Citujem UPSVaR:
4. Príspevok na starostlivosť o dieťa - zákon č. 561/2008 Z.z. o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov:
- Je sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi alebo osobe, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, počas vykonávania pracovnej činnosti na úhradu výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa do 3 rokov veku dieťaťa.

Ine jasle sa zmestia do 230€ mesacne, niektore uz v tom zahrnaju aj stravu, ako som nedavno zistila... Tak aky je rozdiel?
Pracu uciteliek v jaslickach si vazim, pretoze je to sice krasna, ale narocna praca. No keby som mohla, okamzite by som sa vratila naspat k svojmu pokladu, prebalovala ho, stiskala ho, hrala sa s nim a bola v predklone, ci nosila na rukach, ci laskala ho ked ma tu svoju "boliestku"...

mata1976
4. jan 2011

@kmmk plne s tebou suhlasim!!!

mata1976
4. jan 2011
sisi222
5. jan 2011

@kmmk ahoj, aj my chodime do medvedikov a nechapem, co riesis ten narast ceny, ved mi to UPSVaR preplati, a ja platim nadalej len 35€ za skolne plus strava, ved predtym sme platili 200 a stat preplacal necelych 165, teraz platime 265 a stat preplaca 230, cize 200-165=35€ a 265-230=35€. cize o kolko budeme platit viac? som zvedava, ked budem riesit skolku, ci za 35€ najdem taku starostlivost v takych peknych priestoroch....hm ale je to vec nazoru, mne to nevadi,ze zvysili. hm, ved pred 5timi rokmi,ked som nosila starsiu dceru do jasli som platila 5500skbez stravy a rodicovska bola cca okolo 4500sk, cize jak ratam tak ratam, jasle ma stali 1000sk,teraz 35€, a za 5 rokov sa toho dost zmenilo, nemyslis? 🙂

mata1976
5. jan 2011

@sisi222 ono je to totiz o tom, ze sa rodicia potesili, ze nebudu musiet platit ani tych €35 keby sa skolne tiez nezvysilo, pre niekoho je aj tato suma dost...

mirka907
5. jan 2011

@jojka11 az teraz som si vsimla tvoju odpoved....mne sa tie jasle pri ferraku pacia a mame tam miesto od februara, takze snad sa to uz nezmeni. Len som chcela vediet nazor aj ostatnych mamiciek. Zatial mam len pozitivne ohlasy. Co sa ceny tyka, tiez je super. Prispevok akurat bude stacit 😀

sisi222
5. jan 2011

@mata1976 aj pre mna je to dost, ale pouvazuj kolko penazi prejeme (niektori prefajcia, prepiju)...si zober - krabicka cigariet 3€ x 3O dni je 90€. co je dolezitejsie cigarety alebo moje dieta (tym nevravim, ze fajcite, alebo pijete 🙂 ). fakt nerozumem, preco by si chcela nieco zadarmo, nic nie je zadarmo, ved aj do roboty chodis preto, aby si si zarobila, ci nie? neviem, ako som pisala, je to vec nazoru, mne to nevadi, pretoze keby som mohla, tym ucitelkam by som dala aj viac, ved si to zasluzia.aj mne je luto, ze nemozem byt s mojim babom, ale radsej pojdem do roboty, zarobim si, ako keby som mala byt doma s 190€ a na nervy, lebo mojmu dietatu uz nestacim - nudi sa so mnou.a pri tom sme robili cokolvek, plavali, detske centrum....kreslit...ale pravdu poviem, neviem ako by som ho este zaujala, predsa ucitelky vedia, co maju s nimi robit. neviem, ak nie si spokojna, chod do statnych, kde ta ani dnu nepustia, je to tam stare, ved si pozri fotky - mimochodom aj statne jasle stali 200€. treba si urobit plus a minus, a potom sa rozhodni, neplatis viac ako doteraz a starostlivost je super, nadherne prostredie, plastove okna, cisto, ten dezinfekcny pristroj - neviem ako sa vola, otvorene aj pocas prazdnin, kopec akcii, mile tety a hlavne moje dieta je tam stastneeee, ked nechce ist domov,je to pre mna najuzastnejsi pocit, ze viem, ze mu je tam dobre-neviem mne to za to stoji, ale je to vec nazoru, mas na vyber 🙂

sisi222
5. jan 2011

@kmmk ze aky je rozdiel? napr. v pocte uciteliek. kolko je v slonikovi na juednu p. ucitelku? ved si precitej v predchadzajucich... v medvediku je to na jednu 5 deti a su vsetky pedagog.vzdelane, myslim, ze rozdiel je aj v prerobenych priestoroch, ved ked som bola v slonikovi chcelo sa mi plakat ☹

sarav
5. jan 2011

sisi do ktorych medvedikov chodite?

smejkaa
5. jan 2011

@jojka11
@mirka907 Mozem sa spytat, o ktorych jasliac to hovorite? To su nejake nove? Maju www? Da sa tame ste zapisat, ci su plne a cenovo su ake? Dakujem.

sarav
5. jan 2011

@mirka907 tiež by ma zaujímalo či majú tie nove jasle slonik v SP ešte volne miesta a ak ano tak od kedy.

gabika82
5. jan 2011

@sarav my chodíme to jasličiek v spoločenskom pavilone a viem tak, že majú teraz plné ...