Je môj štvorročný syn rozmaznaný?

dajchmanka
12. mar 2016

Ahojte, nejaky cas si lamem s touto otazku otazkou hlavu, tak snad mi poradite🙂
Mam 4-rocneho a rocneho syna, ide mi o toho starsieho. Kym nechodil do skolky a bol sam (myslim bez mladsieho surodenca), bol v pohode. Cca rok dozadu (asi po polroku v skolke) sa jeho spravanie strasne zhorsilo. Prakticky kazdy den ma zachvaty zlosti, pri ktorych strasne krici, a doma sa vkuse vala po zemi. Pridem ponho do skolky a miesto "ahoj" hned zacne "a co si mi doniesla"? No a ked to nie je jeho oblubene, tak krici. Pritom sme sa s manzelom nikdy, ale fakt nikdy nenechali placom a krikom vydierat. Ci uz to bola dalsia rozpravka, dalsia sladkost, dalsia hracka - jednoducho sme povedali nie a nikdy nedostal dalsiu. To, samozrejme, plati doteraz. Iste, obcas mu tu jeho oblubenu mlsku donesiem, ale teda rozhodne nie kazdy den a rozhodne nie vtedy, ked si ju vykrici. Musi to povedat normalne a pouzit slovo prosim.
Dalsia vec je, ze neustale prerusuje dvoch dospelych v rozhovore. Toto sa trosku zlepsuje, pretoze ho za to hresim, ale aj tak. A neustale mrnci (ale fakt ze neustale). A hlavne v poslednych par mesiacoch sa zanho (a vlastne aj za svoju vychovu) dost hanbim na verejnosti. Po prve, to vykrikovanie. Po druhe, neposluchanie - proste mece sebou ako nepricetny a vyzera to fakt blbo, ked nerozprava, tak aspon vydava nejake zvuky. je uplne jedno ake. Toto sa tiez trochu zlepsuje. S deckami zo skolky je to tak vselijak, s niektorymi v pohode, ale k zopar detom je fakt neprijemny. Ale vzdy na urovni reci, nezazila som, zeby niekoho zbil/udrel.
A teraz vec, ktora mi neda spavat - uplne otrasne sa sprava k starym rodicom z oboch stran. Krici na nich, normalne sa nepozdravi, neodpovie na otazku a opat tie pazvuky. Dokonca si dovolil udriet dedka - dal mu facku. Aj napriek tomu, ze to bolo akoze z hry a napriek tomu, ze nesuhlasim s bitim deti, v tej chvili som dala facku ja jemu. A vysvetlila, ze to sice nebolo spravne ani odomna, ale ze vysvetlovanie nepomaha a tak som sa rozhodla, ze sam na sebe pociti, ako to bolelo dedka. Pritom v rodine sa k sebe spravame normalne, nenadavame si, nie je u nas nasilie, alkohol, proste nic taketo. Ak teda neratam jednu babku, ktora mu vkuse tvrdi, ze zle spravanie mu nasepkava certik:/ Ale s nou je len cca 1x za mesiac, to nemoze mat az tak velky efekt.
Aby som nepisala len zle, vie byt velmi zlaty. K mladsiemu bratovi je uplne uzasny, cita mu knizky, pripravuje pre neho ciste plienky, je tisko, ked spi, dokonca sme ho raz uprostred noci "prichytili", ako ho placuceho upokojuje🙂 Par razy mu sice capol, ale nemozem povedat, zeby ho bil. Dokonca, mladsi ho teraz zacal hryzt, a starsi mu to nevracia, vzdy to obrati nazart. Doma sa sice nerad hrava sam, ale uz vie a akceptuje, ze poobede si davam kavu a precitam si par stran z knihy. Upratovat hracky a oblecenie si upratuje (zvacsa ho treba donutit, ale robi to), takisto po upozorneni sprace po veceri riad zo stola a ked nieco vyleje, tak si to po sebe umyje. Dokonca si minule isiel oprat tricko (hadajte, ako to dopadlo:D).
V skolke sa kazdy den pytam, ci sa spraval dobre alebo s nim bol nejaky problem, a zatial mi nevytkli nic. Vlastne od septembra mi vytkli len to, ze nevie pekne drzat lyzicku (to sme uz napravili). Skor mi raz povedali, ze je podla nich nadpriemerne inteligentny. Podla mna je hlavne nadpriemerne vyrecny (ale ano, povazujem ho za mudreho, len si nie som ista tym nadpriemerom).
Tak snad to niekto docital az sem🙂

leeenka26
13. mar 2016

@dajchmanka velmi. Vzdy sa tesim na vikend ale potom som z neho totalne vycerpana a ked si spomeniem na celotyzdnovy kolotoc v praci nic moc teda. Dnes to bolo o kusok lepsie ze si aj pozrel rozpravku sam co som ja varila to som teda bola velmi prekvapena ale to sa stava naozaj málokedy.

petkavka
17. mar 2016

Ahoj @dajchmanka. Tvoj drobec si evidentne pyta pozornost. Mozno by som skusila si LEN PRE NEHO SAMAEHO vyhradit hodinku denne a to pravidelne bez ohladu na okolnosti. Pricom, kedze tvojmu drobcovi to zjavne mysli, tak by som sa pocas tejto hodinky skusila s nim robit nieco zaujimave - napr. nejaku spolocensku hru alebo by som odporucila isto Sachy. K tym sachom ti viem dat aj linku: http://www.ucimsahratsach.sk/ ..nam osobne mala potvorka (4,5 roka) odmietala vsetko okrem puzzle (150 kusov da bez problemov) a skusila som nahodou tie sachy a mala sa uplne namotala a hlavne je tam nutena rozmyslat, takze to ju motivuje ...drzim palce