Je predškolská príprava povinná zo zákona?

mummy01
20. jan 2012

Ahojte maminky,chcela by som sa spytat ci je predskolska priprava povinna zo zakona tak ako tomu bolo donedavna a ci MŠ musi prijat predskolaka ak sa riadne prihlasi aj ked tam podla bydliska nepatri.Mam taky problem ze mam 5rocnu babulu,v oktobri bude mat 6.Momentalne chodi do skolky vo vedlajsej dedine ale som veeeelmi nespokojna a od septembra ju tam nedam.Chcela by som ju prihlasit do BA vedla manzelovej prace, hlasim ju tam kazdy rok ale nikdy mi ju nevzali kedze tam nepatrime.Tak by som rada vedela ci predskolaka musia prijat aj ked tam nepatri.Vdaka za odpovede 🙂

zuzulamimi
14. máj 2017

@alfino2 Ahoj, vsade hladam aktualnu odpoved na moju otazku o povinnosti predskolskej dochadky a zrazu vidim tvoj prispevok. Cize je to naozaj overena info, nie je to povinne, ja vobec nic nemusim riesit ked nechcem, iba potom ho rovno prihlasim do skoly? Och, to by bolo super 🙂

loginexistuje
14. máj 2017

@zuzulamimi samozrejme ze je to tak predakolska dochadzka nie je povinna ale dieta ktore dovrsi k 31.8 v danom roku sest rokov zapisat do skoly musis

maslenka47
14. máj 2017

@zuzulamimi povinne to nie je. Ale ci to bude super aj pre to dieta, ked z nicoho nic okrem toho, ze sa bude musiet ucit, tak si bude musiet sucasne zvykat na to, ze je v kolektive, ze casto nedostane to, co chce, ze mu mozno budu deti robit zle lebo nevie to, co sa oni naucili v skolke, ze casto musi ustupit, ze musi posluchat nejaku cudziu "tetu", ze musi dodrziavat pravidla atd.......

senta_sofia
14. máj 2017

@zuzulamimi nemusis, povinna nie je, mylne sa to interpretuje s povinnostou riaditela MS prednostne prijimat deti "predskolskeho" veku. Jedine si budes musiet doriesit testy zrelosti, ak ich bude vyzadovat skola, ale nie je problem v CPPP to bezne robia.

zuzulamimi
16. máj 2017

Dakujem vam vsetkym za odpoved.

@maslenka47 To co si pisala je samozrejme pravda, ja ho planujem dat aspon na par mesiacov pred skolou bud do skolky...a uz teraz (ma 4 r) ho chcem dat na nejaky kruzok aby bol v kolektive a ucil sa fungovaniu v danom kolektive. Mne skor islo o tu zviazanost "skolskym rokom". Ja planujem byt niekolko mesiacov v zahranici s detmi, co uz ked zacne chodit do skoly nebude mozne. Takze do poslednej chvile chcem aby sme mohli byt este kadetade ... lebo potom uz bude dllllhe roky len klasika, vylety cez prazdniny a tak. Druhy krpec ma rok, cize este mozem byt tie dva roky s nimi. 🙂 Dakujem

zvedavamt
23. aug 2017

Dnes mi v skolke (sice veduca jedalne) tvrdila,se predskolska povinna je. Tak dik za info. Lebo riesim stravu a ak sa nedohodneme,tak tam nepojde.
V knizke o ockovani bolo spominane,ze ziadnemu dietatu nemoze byt odopreta predskolska dochadzka ani z dvovodu neockovania,ale ani kvoli svetonazoru ci nabozenstvu rodicov.
Moje dieta je od narodenia na vege strave a ja nevidim dvovod to ani kvoli skolke menit. Mate niekto skusenost s tymto?

selinaliana
23. aug 2017

Ano predskolska povinna je

tilly24
23. aug 2017

@zvedavamt no ak mate upravenu starvu len podla seba, teda ze vy ste s atak rozhodli, tak jedine ze sa dohodnes v skolke, ale oni to nemusia akceptovat, vacsinou beru do uvahy zdravotny stav dietata, teda ak ma nejaku alergiu, alebo celiakiu, popripade bezlaktozovu dietu, na vsetko im treba lekarske dokumenty, vtedy ak na to nemaju podmienky, respektive by im vydlo ze budu varit len pre 1-2 deti, tak si nosis stravu sama, ale ak budu u vas ochotni tiez s amozes dohosnut ze budes svojmu dietatu sama nosit stravu, ale tiez budes musiet dietatu vysvetlit preco jedava nieco ine a nie to co cela skolka

jasminet
23. aug 2017

@selinaliana
@zvedavamt predskolska priprava povinna NIE JE, uz roky rokuce. Predskolak je uprednostneny (ak je v skolke miesto) pred mladsimi detmi, ale povinne do skolky nemusi ist. ide az do skoly. a je vela deti, ktore sa ani ako 5 rocne do skolky jednoducho pre nedostatok miesta nedostanu.

zvedavamt
23. aug 2017

@tilly24
Vlastnu stravu nam nedovolia nosit.

tilly24
23. aug 2017

@zvedavamt tak to je potom na tebe, ono ich tiez treba pochopit, ze ked je v skolke co i len 50 deti a kazda mamicka bude mat svoje poziadavky ohladom stravy, tak tiez neviem co by si robila na ich mieste, koniec koncov aj v skole toto budes riesit s tou stravou.

mircalla
23. aug 2017

@tilly24 tak predpokladam, ze nebude chodit na obedy. Ono specialne poziadavky vedu k tomu, ze dieta do toho kolektivu skratka chodit nemoze. Otazka je, ci to za to stoji, ale to je uz na inu debatu.

tilly24
23. aug 2017

@mircalla no ono to je o tom ze tu dana mamicka rozobera to, ze jej dieta je na vegetarianskej strave a ao jej nevyjdu v skolke v ustrety tak tam svoje dieta neda - jedna sa o predskolaka, no a ak to nema odporucane lekarmi, ze napr je celiatik, alebo ma specialnu diety, tak jej ziadna skolka nevyjde v ustrety, takze je na nej ci da to dieta do skolky alebo rovno so skoly - no tam jej ten rok skolky bude chybat - skolka nie je len o hrani sa.

belasy_motylik
23. aug 2017

@zvedavamt predškolská povinná nie je, už dlhé roky, info mám priamo z Ministerstva školstva, my máme aktuálne doma predškoláka a ešte aj s odkladom 🙂 Máme tu aj skupinu Moje dieťa /3-7 r./ nechodí do škôlky.
@tilly24 pokiaľ sa rodič dieťaťu primerane venuje, tak mu určite predškolský rok v škôlke nechýba🙂

luliu
23. aug 2017

@selinaliana predškolská príprava Nie Je povinna

mircalla
23. aug 2017

@tilly24 ja viem🙂 poznam deti, co do tej skolky nechodili a potom je to ako opisuje
@maslenka47
@belasy_motylik ja si myslim presny opak - nie je to len o venovani sa. pre dieta, co nechodilo do skolky je vo velkej vacsine pripadov skola velky problem - najma, co sa kolektivu tyka, deti su utiahnute, casto maju pocit, ze im vsetci ublizuju atd, mnohe vyslovene trpia. proste nemaju ziadne mantinely
Poznam osobne
Ale tak nie o tom bola tema, predskolska priprava povinna nie je, ale rozhodne je podla mojho nazoru dolezita, a ani nie preto, aby sa niekto ucit ako pisat vlnovky

tilly24
24. aug 2017

@belasy_motylik ano ale to nie je o vedomostiach, ale o tom ze zije v kolektive, ide o socializaciu deti

evittam
24. aug 2017

@selinaliana Nie, nie je a ani nikdy nebola. Len su skolky povinné vziať predskolaka ak maju miesto. To je vsetko.😉

belasy_motylik
24. aug 2017

@tilly24
@mircalla až na to, že to, čo sa deje v škôlkach a školách má od socializácie ďaleko😅 Socializácia je prirodzené začleňovanie jedinca do spoločnosti, spoločnosť tvoria ľudia rôznorodého veku, postavenia, taktiež spoločnosť tvorí rôznorodé prostredie atď. "Socializácia" v školách a škôlkach je umelo vytvorené prostredie kolektivizácie, nespĺňa prirodzenú socializačnú funkciu. Napr. http://moudrakocka.cz/index.php/myslenky/10-do-... .
Toľko z teórie.
Z praxe a osobnej skúsenosti - naše 7-ročné dieťa je jedináčik, predškolák, nikdy nenavštevovalo škôlku. Je plne socializovaný, na oveľa vyššej úrovni ako mnohé škôlkárske deti. Prejavuje sa to v každej spoločnosti, v ktorej sa ocitne, či už medzi deťmi, dospelými, v akejkoľvek vekovej či spoločenskej kategórii. Je empatický, sociálne zrelý, vedomostne nadpriemerný, komunikatívny, so širokým záberom záujmov a tém na rozhovor, slušne sa správa, je gentleman, zdravo sebavedomý. Toľko z našej osobnej skúsenosti so socializáciou. Pravdaže je potrebná dostatočná investícia rodiča, čo sa týka podnetov, času, podmienok, prostredia a pod. To, čo uvádzam, neplatí paušálne a nie je odporúčaním, len skúsenosťou, ale nie je správne ani paušalizovať deti, ktoré nenavštevujú predškolské zariadenia.

mircalla
25. aug 2017

@belasy_motylik vies pramalo o tom, co sa deje v skolkach. Kedze s nimi nemas skusenosit.

Poznam rodicov ako ty, nebudem sa k tomu radsej ani len dalej vyjadrovat, nedopadlo by to dobre. Tvoje dieta este nechodi do skoly, ale uz vies, ze je zrely a skvely vo vsetkych smeroch...Na zaklade coho? Posudku psychologa?

Akurat kedze zil v tzv. ochranarskom prostredi (cize kolektiv si mi vyberala ty), tak pripadne negativne skusenosti mu zacnu len teraz. Dieta ma 7 rokov a este nechodi do ani len do skoly? To uz by mal byt davno v skole, nie? Moj syn mal 7 v juli a ma prvy rocnik za sebou....

belasy_motylik
25. aug 2017

@mircalla odpoviem ešte na tvoje podnety, ale už z môjho hľadiska nemá zmysel sa k tejto téme vracať.
Ma základe čoho viem to, čo tu opisujem o svojom dieťati? Okrem toho, že som jeho rodič a vidím, ako zvláda a reaguje v rôzne spoločenských situáciach, tak áno, aj na základe posudku psychológa. Nie je zrelý a skvelý vo všetkých smeroch, ako píšeš, ja som sa vyjadrovala len k oblasti socializácie. Kolektív mu nevyberáme my, len mu dávame možnosť v kolektíve byť, navštevuje, okrem iného, od malička krúžky a umelecké školy, zúčastňuje sa najrôznejších akcií a aktivít, v okolí máme množstvo detských ihrísk a celkovo detí, takže kolektívu a podnetov a skúseností z neho nie je rozhodne ukrátený.
Školský nástup má nasledujúci školský rok.
Skúsenosti s fungovaním škôlok a elementárneho systému vzdelávania mám bohaté a dlhoročné, som pedagóg.

belasy_motylik
25. aug 2017

@mircalla každá robíme pre svoje dieťa to najviac, čo vieme a dokážeme, každé dieťa je v niečom lepšie a v niečom nie, my máme tiež veľmi problematické oblasti, kde nie z nášho rozhodnutia musíme pracovať a snažiť sa s našim dieťaťom viac ako ostatní, ale každá normálne zmýšľajúca a milujúca matka je bojovník za dobro svojho dieťaťa a urobí preto všetko, v tom sa hádam zhodneme 🙂 I keď rôznymi spôsobmi a prostriedkami. Neodsudzujem ani neposudzujem rodičov škôlkárov, nemám na to dôvod, a že nesúhlasím so systémom je len môj osobný názor a postoj. Takže stačí len trochu tolerancie a o tú prosím aj teba. To je všetko.

mircalla
25. aug 2017

@belasy_motylik Je to tvoja vec, ja absolutne nesuhlasim s tym, co tvrdis, vidim to na tych detoch, co do skolky nechodili, ake maju v kolektive mega problem - a to priamo tie 2 mamicku poznam, ich deti chodia s mojim synom. Inak samozrejme, ze hned po vyucku domov, ziadna druzina vylety, ani activity v skole nemaju potom ani v skole. Proste su zo vsetkeho, co sa jede v skole (s vynimkou vyucovania) vylucene
Takze na tuto temu mam pomerne vyhraneny nazor. Pokial si myslis, ze to je pre tvoje dieta najlepsie, ja ti to neberiem. Tiez pokial mas 7 rocne dieta (to nie je o tom, ze mu zle vychadzau roky, to by mal 7 na jesen) a je stale doma, tiez ti to neberiem.