Je v našej škôlke správny postup adaptácie?

ronyy
12. okt 2013

Ahojte......zaujima ma nazor mamičiek deti,ktore chodia do školky......alebo nazor pani učiteliek........ tak zbežne napišem nasu situaciu.
Mam 3,5 r. syna a 1r dceru...syn nastupil v septembri do Mš kde je zavedeny adaptačny program prve dni na 1hod.postupne na 2h a potom na pol dna s obedom až nakoniec na cely den ak to bude dieťa zvladať bez vadšich problemov.Naš syn zvladol nastup do školky super-vôbec neplakal,velmi rad ma deti a je rad v kolektive.Len sme sa zastavili v adaptacii na bode kedy by mal v školke aj spať( alebo mať odpočinok) a mať olovrat a dalši program v školke do 16h.Po prvom tyždni v školke ked sa syn a p.učitelky ako tak zoznamili nam p. učitelky povedali že syn ich vôbec nepočuva-a tym ani neposluchne čo mu kažu a že odbieha na prechadzkach-tak na nas apelovali aby sme mu prizvukovali čo ma robiť.Syn je takej živšej povahy a je hlavne dosť v pohybe a všade chce byť prvy a treba mu viac krat povedať aby napr. upratal hračky.Samozrejme že mu vštepujeme ako sa ma spravať slušne atd atd.Len od fohto tzv. problemu sa odvija aj to či bude moj syn v školke aj na spanok a dlhšie,že ked neposluchne tak bude vyrušovať pri spani.P. uč. povedala že až ked začne počuvať a posluchať tak ho zoberu.Tak už sa to lepšilo len sme na tyžden a pol vynehali školku koli kašlu.A ked sa v pon. vratil syn po chorobe tak tak v utorok ho išiel zaniesť manžel do školky a prišiel stym že sa učitelky rozhodli že ho daju aj spať.Doma syn nepava poobede pravidelne ale su dni ked zaspi alebo si len oddychne alebo ani neoddychuje-ma vela energie,povie že nieje unaveny a ja ho nenutim.Tak sme mu ani nestihli povedať že už bude teda aj oddychovať v postielke v školke .....NO ale ked sme pre neho prišli tak p. učitelka zufala že nechcel spať že sa pytal 5y na WC a necikal a že proste vyrušoval.Tak rozhodli že ešte jeden den vyskušaju a ked bude vyrušovať tak mi tam syna nechaju len do 11:45h .Tak sme samozrejme prizvukovali čo a ako aj sme mu dali pyšovaho konika oblubeneho nech ho da spinkať v školke ale marne 😒 Pridem pre syna ...syn už v triede na poli prezlečeny ..niektore deti ešte spali a p.uč. vravi že znova nespal a vyrušoval že teda sa vratime len k pol dnu v školke.A JA SA PYTAM čI JE SPRAVNE??čI JE TAKY šTANDARTNY POSTUP?Lebo ako ja syna naučim aby ležal v posteli v školke ....ked ideme spať doma tak ležim s nim aj p.uč. povedala že ked ležala pri nom tak bolo ok ale jak odišla od neho tak behal.ALE ako za velmi KLADNE považujem že povedala že už počuvne a posluchne.Bola by som rada keby mi ho zobrali do školky na cely den aj koli tomu že sa staram ešte o 1r dceru a manžel pracuje mimo mesta na tyždnovky ALE da mi zabrat ked ich rano oboch vychystam a na 11.45 musim byť speť.Určite sa nechcem syna zbaviť aby bol čo najdlhšie v školke....venujem sa mu ako sa len da-kreslime,modelujeme plastelinou,malujeme vodovkami zapajam ho do jednoduchych prac v domacnosti,každy den sme na dets ihrisku pokial to počasie dovoli ale som aj za prechadzky v daždi.Nechcem na p.uč moc naliehať ale trošku dosť mi to naruša režim s 1r. dcerouVšimla som si že v triedej je jedno dievča ktore bije deti a jedno dievčatko zas plače vždy ked pridem pre syna aj mi to p. uč naznači že zase plače lebo to dievčatko je dcera mojej kmotry ale tak čo ja stym a ju tam nehaju aj na olovrat aj ked plače ale myslim si že to je tym že ta mamička je neoblomna a povie že ved si musi zvyknuť-nemaju to p.uč. lahke ale ja to mam tiež naročne pri 2och deťoch navariť,oprať,upratať a isť s nimi von.A chcem sa spytať postupovala p. uč spravne???alebo čo mam robiť ako dalej?Dakujem za nazory

ronyy
autor
12. okt 2013

školka zorganizovala aj besedu adaptacie deti v škoke aj som sa jej zučastnila....preberalo sa hlavne plač deti a to "nepočuvanie"..

h2
12. okt 2013

@ronyy Ahoj, ja zatiaľ škôlkara nemám, ale mám jasličkára, takže ten zatiaľ popoludní spáva. 🙂 Nemyslím si, že učiteľky postupovali správne, nechcem im krivdiť, ale podľa mňa využívajú spánok detí na to, aby si aj ony oddýchli (to nemyslím nijako zle!), išli na obed atď., s tým, že vždy jedna dá na deti pozor. No a také dieťa, ktoré spať nechce, je vtedy pre nich proste práca navyše. Napríklad v našich jasličkách, kde sú deti od 1 do 3 rokov sme vypĺňali dotazník, kde bola aj otázka na spánok dieťaťa a aj keď je v harmonograme čas na spánok vyhradený poobede, tak ak niektoré menšie dieťatko spáva doobeda, tak ho dajú spať v tom čase, ako mamička napísala. Myslím si, že pri troche vôle by si mohla jedna učiteľka zobrať detičky, ktoré poobede nespávajú (lebo Tvoj syn určite nie je jediný, hlavne deti okolo 5-6 rokov už poobede spať veľmi nechcú) a venovať sa s nimi nejakej pokojnej a tichšej činnosti.
Ináč, buď rada, že Ti syna do škôlky vôbec zobrali, u nás je teraz dosť zlá situácia, škôlka je malá a detí veľa, takže mamičke, ktorá je na materskej, dieťa vezmú, len ak je voľné miesto (čo teda skôr nie je). ☹

ronyy
autor
12. okt 2013

Ahoj...dakujem za nazor.No veru som rada že ho zobrali do školky aj sme na to apelovali pri zapise či ho zoberu na 100% lebo už som chcela aby bol v kolektive a naučil sa nove veci spolu s deťmi.Viem že vo vadšich miestach je problem so skolkami ale pri zapise nam nehovorili že by to malo vplyv na to do kolkej bude syn v školke ked ja som na materskej.Bol druhy v poradi a riaditelka v školke povedala že zobere 15 deti a spravi čiaru a potom už nebere.Jedine kto ma prednosť su deti čo idu na predškolsku pripravu-5ročaci.A presne mi hovoriš z duše o tej tichšej činnosti.lebo ked mi spi dcera tak dam synovi vtedy plastelinu alebo vodovky a tym padom mi neskače ani nekriči a dcera sa vyspi 😀

ronyy
autor
12. okt 2013

@ronyy mam možnosť dať syna do školky ktora je blizko nas ale to až zase na buduci šk.rok...aj som to hovorila p.uč....že ked mi ho teda nebudu chcieť vziať na cely den tak že by som našla inu školku a p.uč-že i to je riešenie?Synovi sa v školke pači samozrejme 😀 ..aj mi stale vravi že on chce byť v školke dlho.....ale myslim že nema šajnu ešte o čo sa jedna a mesiac je ešte pre neho kratka doba aby si ziskal niekto novy jeho rešpekt.

ronyy
autor
12. okt 2013

@h2 mam možnosť dať syna do školky ktora je blizko nas ale to až zase na buduci šk.rok...aj som to hovorila p.uč....že ked mi ho teda nebudu chcieť vziať na cely den tak že by som našla inu školku a p.uč-že i to je riešenie?Synovi sa v školke pači samozrejme emoticon ..aj mi stale vravi že on chce byť v školke dlho.....ale myslim že nema šajnu ešte o čo sa jedna a mesiac je ešte pre neho kratka doba aby si ziskal niekto novy jeho rešpekt.

h2
12. okt 2013

@ronyy Teraz si spomínam, že ani ja som ako škôlkarka nechcela spávať, ale ležať a byť ticho sme museli, tak neviem, nemám pedagogické vzdelanie, ale možno to tak má byť, proste to dieťa by si malo aspoň oddýchnuť, možno to majú učiteľky tak "nariadené", alebo ako to mám povedať, že to dieťa proste musia dať spať. Ale aj tak si myslím, že kde je vôľa, tam je aj cesta a tým, že Ti ho na obed vrátia domov, sa len zbavia starostí a zodpovednosti.

ronyy
autor
12. okt 2013

@h2 ja som tiež za to aby si cez obed oddychol alebo ešte aj pospal...len ako ho to ja doma naučim aby to v tej školke tak robil a nevyrušoval ...jedine že by som tam spava s nim 😀

sante81
13. okt 2013

@ronyy ja som si tymto presla minuly skolsky rok, v skôlke detí, samozrejme ze spat mi tam chlapec nechcel, ale doma spával aj 2-3 hod, tam mi učitelka hned povedala ze však som na materskej s druhym dietatom, nech si ho chodím brávat pred 12tou. nesuhlasila som s nou, skôlku mam vyse 20 min od domu, vystrojit ráno 2 deti v pohode, ale pokial prídem domov, treba navarit, venovat sa dietatu, nejaká prechádzka prispôsobená spánkom, aby som dcéru nemusela budit ked pôjdem pre syna, tak som vačšínou kočíkovala vonku, doma som nič nestihla a uz som utekala pre syna. takto to slo cely rok, dnes by som tu chybu nespravila. čo robia učitelky s detmi ktoré nechcu spat ale rodicov maju v práci? môj názor je ten, ze chcu mat len o dieta menej, mám s tym vlastnu skusenost, takze ma o opaku nikto nepresvedcí, ked ma môj syn 3x za den sopel, uz ho treba nechat doma, aby nenakazil ostatné deti, lebo som doma , postarám sa, ale to ze deti pracujucich rodicov kaslu, sopel im tecie jak z vodovodu, tak to je ok. a ked uz ozaj maju vela detí, tak sa ide von v dazdí ked je vonku 9 stupnov, bez vetrovky v teplákoch, aby bolo detí menej. vázim si prácu učiteliek, ale zial bohu su aj také, ktoré ktoré beru deti ako kusy.

diusik
13. okt 2013

@ronyy no ja nevychadzam z uzasu o akych manieroch tu citam.to co je za skolku ked nie je schopna takyto "banalny" problem vyriesit.moj zacal chodit ked mal 3r.doma uz nespaval od dvoch tokov poobede.tu sa neuznava ziadne najprv hodina potom dve a cojaviem.hned tam bol do tretej.samozrejme tiez bolo vsetko ok kym netrebalo spat.reval.nechcel si dat pyzamo.spaval obleceny najprv v lone ucitelky.potom vo fotelke.a potom v posteli ax kym di zvykol a teraz uz sa aj prezlieka a spi.tie deti kt nespia.musia toez lezat v posteli a neni s tym problem.ja nesmierne obdivujem nase ucitelky tu v skolke.lebo pristupuju velmi individualne ku kazdemu dietatu.maly ked rano otvori dvere do triedy.hned skoci ucitelke do krku.
takze podla mna chyba nie je v tvojom dietati ale v nekompetentnej ucitelke.

iva87
13. okt 2013

@ronyy myslim, ze hned prvou chybou bola, ze maleho nechali spat aj ked si ty o tom nevedela a teda ho ani na to nepripravila, aspon moj syn je taky, ze mu musim vsetko dopodrobny opisat, povedat co a ako bude, u nas v skolke musia lezkat tiez vsetky deticky, spat nemusia ale lezkat, oddychovat ano, tiez si myslim, ze prave preto, ze vedia, ze si doma na materskej s druhym dietatom nebudu sa zbytocne "natahovat" s tvojim syncekom, bohuzial zazila som to uz viac krat (nie v nasej skolke), keby si chodila do roboty nebol by problem, proste by si maly casom musel zvyknut a ucitelky by si museli dat tu namahu a riesit to s nim, ked si doma, jasne, ze ti ho radsej cez obed poslu domov, aby oni mali o starost menej 🙄 Trvaj na svojom, ze chces aby bol syn cely den v skolke, platis rovnako ako ostatne mamicky, takze mas aj narok na rovnaku starostlivost!

bubatinko
13. okt 2013

@ronyy moj starsi syn nespaval doma od 2 rokov a ani v skole ... oznamila som ucitelkam, ze on nespava ...ale jemu som vysvetlila, ze musi tisko lezat v posteli aby ine deti zaspali.... po dohode s pani ucitelkami mu dali do postele knizku ked uz ostatne deti spali aby sa nenudil....

postup uciteliek sa mi u vas nezda OK 2 dni "skusania" su velmi malo aby si dieta zvyklo a pochopilo co sa od neho chce.... mam pocit, ze p.ucitelky si chcu pracu zjednodusit...

diusik
13. okt 2013

@iva87 presne tak !

bosoriak
13. okt 2013

@ronyy Akoze nech sa na mna nikto nehneva, ved to je ucitelkina praca, aby si poluchal. Teba poslucha? Poslucha. U teba lezi v posteli cez obed? Lezi. Takze chyba bude na druhej strane. Ja si myslim tiez, ze si to chcu zjednodusit a nechce sa im to riesit. Je to velmi zly pristup, dieta predsa citi, ze sa nieco deje a ze ho tam nechcu.
A pochopitelne, jediny vysledok jeho neposluchania je to, ze ho odnesu domov k mame, to uz je mi len vychovny dosledok 😀 Samozrejme, ze nebude posluchat, ved mu je lepsie doma. A zabezpecit aby "posluchal" si maju ucitelky, ako to mas spravit ty na dialku??

Moje dieta tiez chodi do statnej skolky, tiez som na materskej s druhym, ale ten pristup sa neda porovnat. Individualne, pevne, laskavo, autoritu maju, sem-tam sa vyskytne aj nejaky problem, ale vyriesime a ideme dalej.
Nenechala by som ho v tejto skolke. Je zjavne, ze ucitelkam sa nechce to riesit a neviem ako ty, ale ja by som takym ludom svoje dieta na cely den nenechala.

Najdi inu skolku, myslim si, ze je to jedine riesenie.

monikafilip
13. okt 2013

@ronyy
Ahoj, no to je akoby si písala o mne a mojom synovi. Presne toto isté sme mali na začiatku roka aj my. Moôj syn je tiež temperamentné živé dieťa a keď začal chodiť do škôlky, tiež bol problém zo spaním. Učiteľky nám po necelých 2 týždňoch povedali: on sa nedokáže prispôsobiť režimu, vyrušuje ostatne deti, nechce spať, plače. A ja chodím do roboty aj muž samozrejme. Tak teraz čo? Dali sme ho do súkromnej škôlky a nedá sa to porovnať. Učiteľky maximálne ústretové, malý tam spinká, papá, absolútne neplaće, je tam šťastný.
Myslím, že učiteľky si chcú len uľahčiť robotu. Dieťa sa neprispôsobí v priebehu 1-2 dní, mamina je na materskej, šup s dieťaťom preč. Katastrofa. 😔

dejka77
13. okt 2013

Nemam sice skusenosti so skolkami, dcera este nechodi. Toto sa mi zda ale pritiahnute za vlasy. To, ci tvoj syn chce/nechce spat nie je tvoja vina. Ucitelky su tam na to aby taketo situacie zvladli. Ked sa rozhodli robit takuto pracu tak nech ju robia poriadne. Co ak by si chcela pracovat? To sa mas teraz kvoli tomu vzdat prace lebo oni nie su schopne zvladnut tvojho syna? Ved to mozu kvoli akejkolvek somarine vylucit kohokolvek. Jedneho lebo vela place, druheho lebo rozhadzuje jedlo, atd. Ako pise monikafilip ked sa chce tak sa da.
Bud nastoj na tom nech si to vyriesia alebo ak mas moznost daj ho do inej skolky.

sissy27
13. okt 2013

@ronyy učiteľky sú tam na to, aby tie deti zvládli.... tvoj syn nie je nejaký extrémne nevychovaný, aby to nešlo, takže mne to pripadá, že sa tvojho syna chcú zbaviť a miesto dať niekomu inému, lebo si na materskej, tak to "nepotrebuješ" ... a čo sa týka samotného adaptačného programu - pokiaľ ja viem, tak nie je povinný a neexistuje zákon, ktorý by ti ho nariaďoval, je to len a len tvoja dobrá vôľa, že s ním súhlasíš a odbremeníš učiteľky... dcéra je síce už školáčka, ale ja som sa na to svojho času pýtala riaditeľky, a jasne mi povedala, že adaptačný proces môže škôlka odporučiť, ale nie nariadiť... možno sa za tie roky niečo zmenilo, ale pochybujem...

leporeloo
13. okt 2013

@ronyy ahoj, ja by som takyto pristup neakceptovala... je normalne ze dieta si zvyka dlhsie a po 2dnoch povedat ze mas prist o 12 je maximalna drzost... mas pravo mat dieta v skolke a nemusis pre neho chodit o 12 len preto ze si na materskej, praveze je to vela krat este tazsie zmenezovat a zosuladit so spanim ... treba synovi dopriat cas a to povedz aj ucitelke...

zuzkat1
13. okt 2013

@ronyy jasne ze ked sa spi tak ma minimalne lezat.lenze ak ho poslu domov tak sa to nenauci.nie je to spravne.prijali ho do skolky tak ho tam musia mat kym to tebe vyhovuje.

rakywanda
13. okt 2013

@ronyy čítala som len tvoj úvodný príspevok, žiadne odpovede, ale hneď mi je jasné, že učiteľka túto situáciu nezvláda. deti do cca 5 rokov musia spať, resp. odpočítať na lôžku, väčšie deti môžu spať, odpočívať, ak nie - je povinnosťou učiteľky vymyslieť nespiacim deťom inú aktivitu, aby nerušili spiace deti, resp. dať takéto deti do inej triedy, ak to priestorové a personálne podmienky umožňujú /je to dané nejakou vyhláškou či čím, ale prax je jasne iná 😀 😀 😀 , učiteľka chce mať kľud/
je len polovica októbra, niektoré dieťa sa prispôsobí režimu hneď, niektorému to trvá aj tri mesiace, každopádne nemá právo pre takúto banalitu na teba tlačiť, že treba pre malého chodiť skôr....vychádza z toho, že si na materskej, ale keby si riadne pracovala, tak čo???? To je jej profesné zlyhanie!!!! Učiteľka si vybrala ľahšiu cestu pre seba....odstrániť "problém" a nie ho vyriešiť.

rakywanda
13. okt 2013

inak v našej škôlke sa nikto neadaptoval, všetky deti išli hneď na celý deň, a boli tam aj dva a pol ročné, a učiteľky to zvládli, za celú éru škôlky sa nestalo, že by museli rodičovi volať, aby pre dieťa prišiel skôr, resp. skrátiť pobyt pre neprispôsobivosť

jaruska8
13. okt 2013

Ja neuznávam ten adaptačný program, že najprv ostať hodinku, potom dve atď. Potom nastávajú presne tieto situácie, dieťa si myslí, že sa v škôlke najprv nespí, a potom bum. 😠 My sma malú dali na celý deň hneď a aj naše uciteľky povedali, že tak je to naj, ich skúsenosti...

matozazzo
13. okt 2013

Problem s adaptaciou nemaju deti ale rodicia. Bohuzial, je to tak. Akonahle date dietatu moznost, aby vyjednavalo, je to ako u dospelych, bude vyjednavat, lebo moze... Ak vy raz viete, ze ste prvy den v praci od 8-12 a druhy uz od 8-15, tak to musite akceptovat, aj ked sa vam to nepaci. Dietatko to prijme tiez ako fakt, ale akonahle vyciti vo vas, ze je aj ina moznost, bude skusat. Rozhodni a priami rodicia = ziaden problem pri adaptacii, ci ma dietatko 2,3 alebo 5 rokov. Ak ma dietatko rezim aj doma, platia doma urcite pravidla, nema, opakujem NEMA problem s adaptaciou alebo vseobecne s cimkolvek v skolke. Ale ked doma vyjednava, neraz rodicia ustupia, problem bude aj v skolke. ale to si rodicia nepriznaju..
Aj mamicka tu pise, ked nechce, nespi - takze ma moznost volby, potom pise, ze s nim lezi - sama si protireci. Ak by mal pravidelny rezim a nemohol vyjednavat doma, tak by mamicka nemusela riesit, ze jej ho v skolke nechcu vziat na cely den. Len jej to takto pani ucitelka nemoze povedat rovno... a myslim, ze prave preto zvolili pani ucitelky tuto moźnost. Niekedy sa proste s niektorymi rodicmi komunikovat neda, lebo maju len svoju pravdu...

mirka_aa
13. okt 2013

ja mam pedagogicke vzdelanie,ale podla mna tiez ucitelky nepostupuju spravne ,ze ked dieta nechce spat,tak musi ist domov..ja ako ucitelka by som pri nom kludne akoze lezala kym by deticky nezaspali,aby nerusil...a potom ak by som od neho odysla a on by nespal,tak by som mu dala nejaku tichu cinnost...a neskor by si mozno zvykol a aj by zaspal... 🙂

ronyy
autor
13. okt 2013

Dakujem mamičky za nazory a odpovede-povzbudili ma.

ronyy
autor
13. okt 2013

@matozazzo ked školka odmietne vziať dieťa na cely den tak myslim že porušuje zakon....pokial tam samozrejme niesu zdravotne problemy kedy dieťa chodi do školky na pol dna kedy mamička pobera matersku.Ja som pristupila na adaptačny program školky a to je nieje moja povinnosť ALE dobra vôla.Chcem sa dohodnuť s p. učitelkami ale zatial vychadzam v ustrety len ja im.Keby som nepristupila na adaptačny program školky tak by som tu nemusela RIEšIť žE MI NECHCU ZOBRAť DIEťA NA CELY DEN.Len ten komu dieťa nespava poobede od 2 rokov ma pochopi že dieťa nezaspi na povel.....ked uspim dceru tak syn sa hra vo vedlajšej miestnosti a ked dcera už spi tak sa znažim syna uspať alebo aspon udržať na lôžku ale ked sa dcera zobudi a syn za ten čas nezaspi tak ja už pri synovi NELEžIM.Je to zložite-ale naplanovali sme si taky vekovy rozdiel a deti sme chceli a su vytužene.Predstavovali sme si že starši pôjde do školky a mladšej sa budem mocť zatial venovať

katrinka8
13. okt 2013

V nasej skolke najprv tiez doporucovali nechat deticky hned na cely den - resp. ked som volala s p. riaditelkou este pri podavani prihlasky. Dcerka napr. ale celodenny pobyt vobec nezvladla, po 3 dnoch absolutneho odmietania jedenia, pitia a spania (cely den len sedela na stolicke, pozorovala deti, nechcela sa s nimi ani hrat, neplakala, len sedela - pri p. ucitelke, spat ani lezat ju nenutili pani ucitelky - brali to ako adaptacne dni), samozrejme ochorela. Oslabena, smadna, vyhladovana - taku som si ju o pol tretej prevzala v prvy den (netusila som, ze to bude take, proste na odporucenie p. riaditelky - hned prvy den na cely den) prevzala. Myslela som si, ze dalsi den bude lepsie. Nebolo. Treti den sa to opakovalo, odmietla dokonca rano najest sa aj doma, zjedla asi 3 lyzicky cerealii. Podotykam, ze doma taketo problemy nemame, nevyjednava, cez obed spava... ( @matozazzo ). Po tych 3 dnoch uz mala teplotu a sopliky (myslim, ze z vycerpania, viac-menej to vidim na psychiku), ostala doma. Do nedele jej to preslo. V pondelok opat skolka. Opat nejedla, nehrala sa s detmi... vraj bola dobrucka, pokojna, pozorovala deti. "Len" nejedla, nechcela ist ani na WC (nemala ani z coho vlastne), to uz ale som sa rozhodla po nu chodit o pol 12-tej - pretoze som sa bala, ze zase ochorie z toho nejedenia a nepitia. Teda, chodila po nu moja mamina, kedze ja som bola v praci. Vydrzala 3 dni, ale bola pokojnejsia, hoci opat nejedla, nehrala sa s detmi. Ale o skolke rozpravala pozitivne, aj sa smiala, hovorila, co kto robil a pod. Ale opat bola vyse 2 tydznov doma, kym sa vyliecila (to uz sme boli aj u dr.). Tak presiel vlastne cely september, kedy bola v skolke presne 5x! Potom prisiel oktober, do skolky sla vyliecena v pondelok a v utorok. Na rodicovskom zdruzeni hovorili v ten utorok p. ucitelky, ze vidia, ze jej prospelo to chodenie na 1/2 dna, ze sa pomaly aj zapojila do hry, zjedla kusok nejakeho jedla... proste ze sa to pomalicky zlepsuje. A ze radsej takto pomalicky s nou, aby si nenahnala nejaku vaznejsiu chorobu (najma kvoli tomu nejdeniu a nechodeniu na wc), ze ak sa to da, ze ma kto po nu chodit, netreba tlacit na pilu. Bola som rada. Prisla som z rodicovskeho natesena. Privitalo ma dieta s teplotou a kaslom ako stary hrniec. 8. oktobra som nastupila na matersku, vlastne tyzden po tom, ako uz 3x ochorela. Za ten cas sme boli 2x u dr., dieta stale kasle, toto je uz v podstate okrem tych prvych 2 oktobrovych dni 3. tyzden, co bude doma. Myslim, ze je to o psychike, nie o tom ze dieta vidi moznost zjednavat ci vyjednavat. Dakujem Bohu, ze mam moznost ju nechat doma, ked to potrebuje. Lebo tu uz ide o zdravie. A je mi luto mamiciek, ktore taku moznost nemaju. Lebo viem, ze ich je vela, ktore pracuju a nemaju taku moznost. Aj ked verim, ze v takomto pripade, ked uz ide o zdravie, by dietatko doma asi nechali vsetky.
Co sa tyka zakladatelky temy, tiez si myslim, ze ucitelky nepostupuju celkom OK. Ved to, ze dieta nechce spavat (zvlast v adaptacnom obdobi), nie je zrovna dovod na to, aby dietatko odmietli mat cely den v skolke. Tento problem, ktory je tu opisany, sa mi vidi pomerne casty, co pocuvam po okoli. A skusene ucitelky si s takym niecim poradit vedia. Alebo by mali vediet. Pokial dietatko nema nejaky psychicky problem so skolkou alebo ho to ohrozuje na zdravi, tak nie je dovod, aby ho doporucili zobrat zo skolky skor (napr. za to, ze neposluchne na prvykrat pokyn ucitelky 😕 )

ronyy
autor
13. okt 2013

@katrinka8 uplne chapem....každe dieťa potrebuje indivindualny pristup p. učitelky.Keby mi dieťa v školke plakalo tak by mi to srdce trhalo..... a isto by som už čakala za branou kedy ho možem vziať domov.....len naš syn vobec neplakal,pekne sa napapa sam.vadšinou všetko zje,zapaja sa do hier len to že je temperamentny a ešte si nesvojil že ked nechce spať tak musi ticho ležať.Rano mi vravieva že chce byť v školke dlho 🙂 Ked nieje dieťa spokojne v školke tak psychika nabaluje zo sebou nove choroby.....si myslim.....v našej školke je dievčatko ktore zadržiava stolicu tyžden 😖

svano
13. okt 2013

My už máme škôlku za sebou, ale nepamätám si,že by tam bol nejaký čas na adaptáciu. Od prvého dňa tam deti fungovali včetne spánku. Učiteľky sa nikdy nesťažovali na žiadne z deti, ak bol problém zvládli ho na mieste. Veď sú to školení pedagógovia a nezvládnuť 3-ročné dieťa by bolo pod ich úroveň. Čo má s tým rodič robiť? Prísť ho do škôlky uspať?

tova
14. okt 2013

myslim, ze by potichu lezat mal. Nam v skolke zaviazovai oci ked sme nechceli spat pancuchami. 3r. dietatu uplne staci byt v kolektive pol dna denne, ale ako pises, ide ti o pohodu venovat sa dcere, navarit si , upratat. Ak by vyrusoval osatne deti, neostava ti nic ine len ho nechat na pol dna.

alka127
14. okt 2013

@ronyy ahoj..
aj moj Samko nastupil toho roku do skolky, velmi sa tesil, všetko zvládol super...prvy tyzden sme boli do 10,00, druhý tyzden do 12,00 a od tretieho uz spinkame.Tiez mi doma nespava,len s tam, no v skolke zaspi hned.p.ucitelka mi povedala, ze sa deticky viac unavia,kedze robia rozne činnosti, denne chodia von..no maju aj deticky co mespia,tak ich rozne motivuju aby si oddychli,myslím tym deticky...lebo ked som sa s nimi bavila,tak povedala ze deticky nemusia spinkat,stačí ak si oddychnu aby zvladli poobednu činnost...cize podla mna je to o p.ucitelkach,oni musia dieta správne motivovat,ved od toho su tam...a co s dietatom ktorého mamicka pracuje,tiez jej povedia nech si pride pre neho?ja som tiez na MD tak ta viem pochopit...nezufaj,porozpravaj sa s p.ucitelkami,isto najdete riešenie, no nedaj sa odbit...držím prsty 🙂