Je v Trenčíne škôlka, v ktorej deti nemusia spať?

luban
6. feb 2013

Ahojte,
nasa dcerka odmieta spat v skolke. Proste od 2 rokoch nechce cez den spat, minuly rok bola iba doobedu v skolke a teraz som ju nechala na cely den, od novembra mame vazny problem. Zacala chodit do skolky s placom, kvoli spanku, zda sa jej ze je tam dlho,, a ani jej nezavidim, nemoze sa hrat ani s rukami. Ucitelka zakazala. No a preto hladam nejaku skolku v Tn kde sa nespi alebo aspon kde predskolaci nespia, do septembra by som ju bravala skor domov a potom snad predskolakov nedavaju spinkat. Neviete poradit?
Dakujem

zuzana2000
6. feb 2013

Pozerám, že má štyri roky..to už ani moja Dominika nespávala, ale ju nenútili, len stačilo aby ležala v posteli...išlo o to, aby si oddýchla. No niekedy sa stalo, že zaspala.....ale to bol vynímočný prípad. A malá je čo jediná, čo v škôlke nespáva? Podľa mňa je tam takých detí viac.....určite záleží, ako sa k tomu učitelka postaví....skús sa sňou porozprávať, že nech len dohliadne na to, aby ležala...a nevyrušovala ostatné deti.

bambibam
6. feb 2013

mne najstaršia dcéra nespávala v škôlke ,ale mala som aj potvrdenie od lekárky ,aby ju nenútili ,bol to veľký problém,hrozné obdobie, ale nakoniec ho pani učiteľky vyriešili úplne bravúrne "spávala" oddychovala úplne nakraji ,aby ju mohli oddeliť, keby nastali plače,kriky,a jedna pani učiteľka si sadla k jej lehádku a držala ju za ruku,a veľa krát tak zaspala ,prípadne ju zobrali skôr s lehátka a kreslila si.

adka3478
6. feb 2013

Môj syn tiež už nechce cez deň spávať, ale neviem o tom, že by z toho učiteľky robili nejaký problém. Musí ležať na lehátku, a byť ticho, aby nerušil ostatné deti, ale on sa nudí, tak stále behá na záchod, ide sa vysmŕkať (aj keď má prázdny nos), alebo sa s autíčkom hrá na lehátku. Nikdy s tým učiteľka nemala problém, pokiaľ viem, akurát skonštatovala, že on spať proste nechce a stále si niečo vymýšľa, ale aj to brala v pohode, že deti sú jednoducho také. A to je celé. Ale aby sa nemohla hrať ani s rukami, tak to je trochu moc. Do ktorej škôlky ti chodí malá?

burina4
7. feb 2013

@luban v každej v škôlke deti obede idú si ľahnúť na lôžko,nikdy deti nenútime aby spali prečíta sa im rozprávočka a deti ktoré nespinkajú tichučko leškajú na lehátku aj s malou hračkou aby nerušili detičky, ktoré oddychujú.pripadne ke%d deti ostatné zaspinkajú sa učiteľka venuje tomu dieťaťu aby nerušili ostatné. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ivett1
7. feb 2013

@luban ahoj, skôr ako budeš meniť škôlku, spýtaj sa riaditeľky, či si tento postup dohodli na porade ... lebo je veľmi pravdepodobné, že je to len individuálny prístup tej vašej pani učiteľky... možno by stačil len krátky "informatívny" rozhovor, aby pani učiteľka trošku pozmenila svoje predstavy o tom, ako by mali detičky, ktoré už popoludní nespávajú, tráviť čas...
viem, že u nás to riešili tak, že tieto detičky išli spolu s ostatnými do postieľok a tam len oddychovali a po určitom čase si ich pani učiteľka zobrala vedľa do triedy a mohli si potichu kresliť, vyfarbovať ...teda robili také "tichšie" činnosti😀 ... aby nerušili ostatných ... dcérka ako predškoláčka už nespávala, ale ak bolo niektoré dieťa unavené a chcelo si oddýchnuť, tak nerobili problémy ...

luban
autor
7. feb 2013

@adka3478 chodi na juh do kohutikovej skolky. No Ninka je tichucko len ucitelke lezie na nervy, ze nezaspi a ona chudika ani kavicku si neda 🙂 a vcera mi oznamila, aby som sa netrapila a bravala malu domov naobed ! Proste ucitelka je uz dochodkyna a podla mna, ona by uz ucit nemala. Viem, ze je viacej deti v triede, ktore nespia, ucitelky ich oddelia a donutia aby boli ticho a zaspali. Mne to pripada pritiahnute za vlasy, ze v dnesnej dobe ich nutia lezat a spat. Ved nech im daju na vyber, a tie ktore nezaspia, aby dali do herne a nech si kreslia alebo pocuvaju rozpravku, a boli tichucko. Moj nazor, ale pochybujem, ze najdem skolku kde nespia predskolaci.

luban
autor
7. feb 2013

@ivett1 ja som to riesila aj s riaditelkou a nic, stale tvrdi ze spat sa musi, sice ona dovolila hracku do postele ale ucitelka razne nie!

miggi83
7. feb 2013

moj syn od kedy zacal chodit do skolky tak poobedny spanok si sam zrusil, a pritom spaval aj tri hodky.... ja si myslim, ze ak by si si pohovorila s riaditelkou tak riesenie sa najde, ved uricte nespia vsetky deti okrem tvojej

adka3478
7. feb 2013

@luban môj syn chodí hneď vedľa na Šafárikovu a tiež nemá najmladšie učiteľky, ale nemôžem na ne nič zlé povedať. Vždy je to o učiteľkách a ak hovoríš, že má takýto direktívny prístup - "budeš spať a hotovo a ani sa nepohni", tak to by som aj ja uvažovala o zmene. A ak nie škôlky, tak aspoň triedy s inými učiteľkami. Aj keď neviem či niečo také je možné. Práve na tú vašu škôlku som zatiaľ počula samé chvály, dokonca z jednej triedy učiteľky vytvorili triede na facebooku profil a pridávajú tam fotky z rôznych osláv, karnevalu... Zmeniť škôlku nie je také jednoduché a išlo by to asi až od nového šk. roku, majú všade predsa plný stav. Možno by som sa ešte skúsila s tou učiteľkou dohodnúť na nejakom kompromise...

lucikatn
7. feb 2013

myslím že taká škôlka nie je nikde lebo malé deti majú ešte búvať na obed ale je to všetko o prístupe učiteľov a samotnej škôlky - ja keď som sa na to informovala tak mi p. riaditeľka povedala že spať nemusí ale musí aspoň ležať lebo ostatné deti by potom vymýšľali. A pár krát sa stalo že malý nezaspal a už p. učiteľka vedela ako na neho aby ho tam udržala po tichu. Byť na tvojom mieste by som na to upozornila triednu učiteľku a viac to neriešila - veď oni už si poradia. Vieš koľkých vecí som sa obávala keď išiel malý do škôlky? Napr. doma nechcel absolútne nič jesť sám - so všetkým som ho musela kŕmiť a po týždni škôlky z ničoho nič začal jesť sám.... väčšinou sa dieťa prispôsobí väčšine.... čiže možno sa nenazdáš a budeš mávať spachtoša 😉 lebo náš chodí taký unavený ako doma nikdy nebol a to sme ho vyčerpávali dosť.

ivett1
7. feb 2013

@luban nedokážem pochopiť, ako môžu niekoho nútiť spať ... to sa nedá ... aj keď je to dieťa.... v prípade, že si o tom hovorila s riaditeľkou a nič sa nestalo, tak potom je naozaj vhodný čas zmeniť škôlku ... takže, držím ti palce... hádam nájdeš takú, kde to berú normálne a nebudú nútiť dieťa ležať bez pohnutia na posteli... 😉

luban
autor
7. feb 2013

@adka3478 skolka je fajn, ved mala sa nikdy nestazovala a tesila sa kazdy den do skolky, ale od novembra ako mlada ucitelka zacala strasit deti so strasidlami, a stara zacala pouzivat nejake divne metody vychovy tak nasa dcerka sa uplne zmenila. Zo stastneho dievcatka je ustrachane dievca. Nikdy neplakala, doma pred spankom ani skolku nespomenula, a teraz mame hodinovy narek, a vzdy rata kedy bude piatok, lebo cez vikend sa tam nejde. Teraz asi ju budeme bravat naobed domov, ale v poslednom rocniku snad zmenia spanok, ( mne by vyhovovalo zmenu uciteliek ). Riaditelka spomenula, ze asi predskolakom skratia spanok na pol hodinku. No uvidime, inac minuly rok sme mali najlepsie ucitelky ale obe pocas letnych prazdnin odisli do BA za lepsim ... skoda.

anait
11. feb 2013

súkromná škôlka Slimáčik

didi44
11. feb 2013

@luban ...nepoznam taku skolku..a preto mas 2 moznosti..1)..do skolky ju nedas, 2) vysporiadas sa s tym, ze vskolke je odpocinok..
-ak si ani jednu z moznosti nevyberies..nezostava nic ine, len ju predat.. 😀

luban
autor
11. feb 2013

@anait v slimacikovi sa nespi? vela pekneho na sukromne TN skolky som nepocula 😒

luban
autor
11. feb 2013

@didi44 , do skolky chodime druhy rok, takze bola by hlupost ju teraz nedavat ... sice mala by neprotestovala 😀 , nejako jej dohovaram, aby ten odpocinok vydrzala a teraz si berie do postielky malilinku babiku. Tak sa pod paplonom hra 😉 , a predala by som .... ale nie dcerku, ale ucitelky 😀 😀 , a najradsej by som vratila tie minulorocne 😎 , ale dik za rady 🙂

siska_br
11. feb 2013

v Slimacikovi deticky spat naozaj nemusia, nenutia ich, môzu si ist oddychnut, ak nechcu nejdu. S väcsimi detmi casto riesia rôzne aktivity, kym malkaci spinkaju, aby ich nerusili. Pri zaspavani su tam s detmi ucitelky, rozpravaju im rozpravky, hladkaju ich po tvaricke, drzia za rucky, ked to deti potrebuju. @luban, ine sukromne v TN nepoznam, ale Slimacik si chvalu skutocne zasluzi. Chvalabohu za to! 🙂

anait
12. feb 2013

@luban neviem, čo si o čom počula, ale Slimáčik je výborná škôlka...presne ako napísala @siska-br

matafen
17. feb 2013

@luban My prezivame teraz to iste - dcerka nechce v skolke spavat a cim viac ju nutia, tym ma voci tomu vacsiu averziu a vacsi odpor k skolke, tiez nam vecer vyplakava, ale aj rano a uz sa 2x stalo, ze aj v noci sa zobudila s placom, ze nechce ist do skolky, lebo nechce spat, ze je to strasne dlho! A tiez si rata, kolko dni zostava do vikendu a cez vikend ma uz fobiu, kedy bude zasa pondelok. Vcera mi povedala, aby sme isli byvat tam, kde nie je skolka! Som z toho nestastna, lebo doteraz sme nemali nejaky vacsi problem, a to chodi uz 2.rok. Dcera mi tvrdi, ze sa nemozu na lehatku ani pohnut, otoceni mozu byt len do okna a dokonca vraj ani oci nemozu mat otvorene! Idem to teraz preverit u ucitelky, ci je nieco z toho pravda. Doma ju nenutime poobede spat, poslem ju do izbicky lahnut a pozera si knizky, ale naposledy zaspala asi pred rokom. Podla mna, keby ucitelky chceli, tak by sa dalo zariadit, ze by nespaci mohli robit nejake tiche aktivity v triede, kym spaci by spali, lebo naozaj je to trapenie, tiez som bola v skolke nespac a doteraz si zo skolky najviac pamatam ten nekonecny cas na lehatku.

luban
autor
17. feb 2013

@matafen uplne pises ako keby o mojej dcerke 😒 teraz sme boli tyzden doma, bola nachadena tak sa tesila ale vecer si na chvilku stale spomenula skolku ... uvidim zajtra ci bude vesela a berieme malu hracku do postielky pod paplonik 🙂 verim, ze ucitelku porazi a vyhrame my 😀

matafen
17. feb 2013

@luban Moja dcerka tiez bola chora 2 tyzdne doma, venovali sme sa jej a nenutili sme ju spat, tak verim, ze sa jej tazko zvyka na skolku, kde musi byt disciplina a individualny pristup ziadny. Tiez som rozmyslala, ze jej dam nejaku oblubenu hracku, co si vezme na spinkanie, ale maju zakazane nosit hracky z domu a ked aj donesu, tak si ich musia nechat v skrinke, ale skusim zajtra rano nejako spracovat ucitelku, aby jej dovolila, ved aj ona bude mat potom pokoj, ked jej dieta nebude hucat. Ale aj dnes zaspavala so vzlykanim :/

matafen
17. feb 2013

@luban Inak, predskolaci uz mavaju len pol hodinku na lehatku, tak to bude buduci rok vyslobodenie! Myslim, ze to v kazdej skolke tak je, aby sa predskolaci adaptovali na skolu.

luban
autor
17. feb 2013

@matafen ja som sa pytala, ze ako je to s predskolakmi. No v nasej skolke normalne spia ale mozno, riaditelka, ak sa dobre vyspinka, tak uvazuje, ze to skrati na pol hodinu 😲 . Ja som bola v tom, ze v predskolaci uz vobec nespia 😎 . Ved uvidime, ako to bude pokracovat dalej a dufam, ze do septembra to riaditelka zmeni 🙂

matafen
19. feb 2013

@luban Tak ako dcerka v skolke? Ja som poprosila ucitelky, aby jej dovolili zobrat babiku na spanie a vysli mi chvalabohu v ustrety, dokonca ju vraj mala pri sebe cely den a viditelne bolo to dieta stastnejsie, ked som prisla pre nu, aj vecer ked sme ju ulozili spat, len raz zamrncala ze "kedy uz bude vikend", ale nefnukala ako predtym. Potom mi rozpravala, ze jej ucitelky povedali, ze si moze babiku nechat, ked slubi, ze bude dobra a nebude plakat. Tak asi to zabralo 🙂 Ale dnes poobede ucitelka podotkla ze "uvidime dokedy". A manzel sa rozpraval s nasou riaditelkou ohladom spania, tak ze 4-rocni su este malicki a MUSIA spat, ci chcu alebo nie. Len predskolaci maju skratene na pol hodku. A kolegyna mi vravela, ze v ich skolke predskolaci nespia vobec, ze maju v tom case volitelne kruzky. Nechapem, preco by to nemohlo tak fungovat v kazdej skolke a nielen pre predskolakov, ale aj mladsie deti, ak uz nemaju potrebu spat, ved kazde dieta je ine!

luban
autor
20. feb 2013

v pondelok super, v utorok rano mala trocha slzicky ale hned ju to preslo. Nosi so sebou malickeho medvedika, tak lezi s nim v postielke. A dnes bola celkom v pohode az pokial neprisla ucitelka za mnou
, ze dnes poobede sa delia do inych tried a ked drobna toto pocula, zacala nariekat. Tak som jej slubila, ze ak bude poslusna pridem pre nu naobed. A prisla som 🙂 Ale ja si myslim, ze ak ma nejake zamestnananie tak nema casu fnukat a ked si berie do postele hracku tak ani nezaspi ale cas jej prejde rychlejsie. Veru, mali by premysliet ten spanok v skolke. Ved ani ja som nespala v skolke a robila som starosti s komunistickym ucitelkam 😀 a odvtedy uz to mohli zmenit!

lucula73
20. feb 2013

@luban hm,čítam túto diskusiu,úplne ťa chápem,že čo chceš dosiahnuť,povedať,no asi je to v štátnych školkach nereálne.......mne keď chodila dcéra do školky/teraz má 9r./,tiež nechcela spať,učiteľka mi vtedy povedala,že proste musia ísť všetky deti,ak nebudú spať,budú oddychovať.,lebo keby im dali na výber,alebo proste voľný režim,tak by nešlo spať asi vačšina detí,aj také,čo za iných okolností v pohode zaspia,to by sa zas nepáčilo rodičom........proste reálne že sa to v jednej triede nedá......a udržať deti ticho,aby mohli iné spať to tak isto.........vtedy som sa nas.........a v predškole pokiaľ to bolo možné,chodila na obed domov 😝 😝 ,inak som to vyriešiť nevedela.......
Teraz chodí synček,on je ešte malý,takže pohoda,spí asi najlepšie z triedy,ale čo chodia kamošky po deti,tak proste nič sa nezmenilo,stále spávajú všetci.
Snáď ešte tie súkromné školky.tam zvyknú byť ustretoví 😉