Jedna matka dáva do škôlky pernamentne choré dieťa

perla200
2. dec 2013

ahojte dievčatá - takže idem sa opýtat na nejaké právne kroky alebo staznosti či čo? jedna mamička dava pernamentne choré dieťa do skolky, potom to ta moja chytí a sme doma 3 týždne... čo s nou? sú na nu nejaké paky?

jasminet
2. dec 2013

porozpravat sa s matkou, porozpravat sa s ucitelkou, ziadat potvrdenie od lekara o bezinfekcnosti... to teda ucitelka. ak ucitelka evidentne chore dieta prebera od matky, tak ist za riaditelkou.

perla200
autor
2. dec 2013

@jasminet no dakujem....ano dnes idem volať riaditelke...lebo toto už nie je možné

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucinkab
2. dec 2013

@perla200 sestra mala podobný problém, je učiteľka v mš a mala tam aj svoje dve deti... jedna matka stale nosila chore decko a ine sa nakazili... sestra nemohla nic az ked dala prikaz riadietlka ze evidentne chore deti maju otacat domov a mamicky nech si to snimi riesia... mamicky boli v soku, ale co cakaju? ved zo strany rodiča je nezodpovedne davat VEDOME chore dieta do kolektivu 🙂 problem mali len s cigánkou, ktorá decko vyhodila a odisla 🙂 na tu sa zberaju paky co sa tyka peticie rodicov a ak nepomoze, nasledne policie ze ohrozuje zdravie inych deti 🙂 ale ako pozname tento stat... tak my ako "menšina" proti cigáňom nezmôžeme nič... sú zákonom chránený

perla200
autor
2. dec 2013

@lucinkab presne....da ho tam lebo ho nema kde dat ked je choré a ja ho mam kde dať??? taka som nasrataá..... ale ja to už začínam riesit dnes...vážne idem po nej ako po údenom.... neda sa to inak....potom sme chorí celá rodina... a čo som ja pajac?

sante81
2. dec 2013

@perla200 u nas je takych matiek asi polovica a učitelka s tym problém nemá, ja uz ani nebojujem, mam dieta doma uz skoro 2 mes, potom nakazí aj mladsiu, ked je syn zdravy, tak sa mi nedá zas ist do skôlky. lebo dcéra je chorá a takto dokola uz 2rok

perla200
autor
2. dec 2013

@sante81 no aj my ale ja sa už na to nemožem pozerať....podotýkam, že od septembra mam len JA dve prechodené angíny, a jeden zapal dutín - samozrejme so zohnanými antibiotikami a v práci .....si viete predstaviť, ako sa mi to vráti..... lhanem popolom....

zdenka270921
2. dec 2013

moja mamina tiez robi v skolke a verte, rodicia su vselijaki... ked dieta otaca vo dverach, tak budu zubami nechtami stat na tom, ze dietatu nic nie je...ze doma nema ani sople ani nic (???)..ze kolkokrat sa citi ako blba...alebo ze po nej zazeraju,resp.sa ani nebavia... ale tiez...treba pytat potvrdenie od doktorky... ze naozaj nie je chore.. kolko rodicov jej povie, ze -ved ma len sople...a kopa deti od nich potom chyti a uz sa to taha... nevraviac o tom,ze sama mamina je vecne chora od nich, cize viem, ze tym ucitelkam to jedno nie je.. len ako vravim, s niektorymi ludmi nepokonas..

sue
2. dec 2013

My tieto veci riešime na rodičovskom - je to v zápisnici vždy, že zverujeme učiteľkám plnú moc na odoslanie dieťaťa domov - proste to je na ich úsudku. Ak rodič tvrdí,že je dieťa zdravé,musí doniesť potvrdenie od lekára + ale treba pouvažovať aj o tom, či niekde nerobíte chybu v otužovaní a budovaní imunity, keď ste tri týždne doma :/ držím palce... Btw odporúčam ovrátiť sa aj na radu MŠ,tiež má veľké právomoci..

lucinkab
2. dec 2013

@perla200 ak nepomoze riaditelka tak trvaj na stretnuti rodicov a tam si aj medzzi sebou dohodnite co a aako...najlepsie by bolo keby tam bola ja ta dotycna 🙂

gubcikova
2. dec 2013

ja teda malú nedávam do škôlky ak je chorá.práve zajtra majú vystúpenie v divadle.tak som dnes volala do škôlky,že malá nepríde,ale či by mohla zajtra ísť do toho divadla tancovať že sa teší.tak povedala mi sama učiteľka že ved kludne ju dajte zajtra do škôlky.sama jej vravím že nie kvôli iným detičkám a maminám,že ju radšej donesiem pred divadlo.tak sme sa dohodli tak.a inak áno sú aj u nás matky ktoré nosia deti choré a hlavne ked kašlú a potom oni sami nadávajú na druhé matky

barcelona94901
2. dec 2013

@zdenka270921 veru ,ja som tiež nechápala,no ako rodič som sa náhodne stala toho svedkom,ako pani riaditeľka džube rodiča ,že nech jej nehovorí,že ich dieťa je zdravé,ked ráno mu daju lieky,prejdu dve hodiny a vyskočí mu horučka,vracalo im tam,hnačkovalo a vysvetlovala mu ,že to neni od nich fér,ani voči tomu ich dieťaťu,ktoré má ležať doma v posteli,ani voči deťom v školke a učiteľkám..a ten otec si tvrdil stále svoje,že ich dieťa je zdravé,pritom fakt ledva stálo na nohách!
a áno,ved má len sople..to je fakt tak bežné u mamín ...ale to su ľudia..keby som to nevidela na vlastné oči,tu aroganciu zo strany rodičov ,tak neverím,že učiteľky možu mať ešte takéto starosti okolo chorob detí..neskutočné niečo
ja chápem aj tie maminy,čo hovoria,ale ja musim chodiť do práce...ale za aku cenu? ved to dieťa nemože za to !fakt sila a v škole to isté
a tie kružky,predstavenia tiež..tak ked mám choré dieťa sedím s ním doma na zadku,ale fakt su maminy,ktoré zanesu to choré dieťa ,nadopované liekmi ešte aj na kružok,či angličtinu,či predstavenie..medzi desiatky ,dalších ľudí..len aby neprišli o nejake to euro..kludne nakazia zvyšok sveta

brulka
2. dec 2013

@perla200 ani mne sa nepaci ked davaju mamicky chore deti do skolky ... je mi jasne ze su medzi nimi take ktore su bezohladne a to nielen voci inym detom ale hlavne voci tomu svojmu. chore dietatko ma byt doma v klude vo svojej postielke, nechapem ako moze dat jedna mama do skolky dieta ktore sa evidentne zle citi ... na druhej strane si viem predstavit ze su medzi nimi i zufale maminy ktore su s detmi same a nemaju ich kam dat.
a nakoniec dodam ze od teba je tiez pekne bezohladne voci tvojim kolegom chodit do prace chora so "zohnanymi ATB" ...
chori ludia ci uz deti alebo dospeli by mali byt doma ... viem ze nie vzdy sa to da a je to lahke ... ALE treba mat rovnaky meter. ked to s riaditelkou a tou mamickou doriesis, mozno zistis ze tvoja dcerka je chora lebo je vo velkom kolektive a tych zdrojov infekcii je v tej skolke viac ako jedno chore dieta.

jankali
2. dec 2013

sťažnosť na mestský, obecný úrad?

perla200
autor
2. dec 2013

@sue nerobíme chybu - je normalne prirodzené, že ked moje dieťa je 8 hodín s jedným chorým dietatom s teplotou v jednej miestnosti tak ochorie....

eeffka
2. dec 2013

@perla200 nuz treba to riesit s riaditelkou... Ale ze dospela osoba ma za 3m tolko chorob.... Budujte rodinnu imunitu a otuzujte lebo Toto nie je normalne.

sense
2. dec 2013

no neviem ako vo vasej skolke ale v nasej je to tak ze pokial dieta nema teplotu a neuziva antibiotika, alebo nema infekciu tak do skolky moze, sopliky a kasel nie je dovod aby dieta do skolky nesmelo ist, ale iny kraj iny mrav....takze jednoznacne to treba riesit s riaditelkou....

perla200
autor
2. dec 2013

@gubcikova nikdy som ju nedala do skolky chorú, nikdy- raz zakasle vyletia jej sople a už je doma...boli sme u doktorov u imunologicky atd....vsetko ok.....

perla200
autor
2. dec 2013

@brulka nenakazila osm tu nikoho....
@eeffka ano tolko chorob lebo ani jedna nie je vyležaná.... ale to je zhase moje zodpovednost....

gubcikova
2. dec 2013

@perla200 tak ja ti nič také nehovorím.ja tiež ako náhla ma malá sopeľ tak je doma

rozpravka774
2. dec 2013

Ahojte,my nastupili v septembri 1 x do skolky. Prvy den to bolo same ja tam nebudem atd,druhy den nasadla na autobus s nim,prezuli sa,vyzliekli ...a Misko sup k detickam. Na pocudovanie ziaden protest,na treti den uz isiel autobusom sam.Odchodili 2 tyzdne a boom.Ochoreli sme,suchy kasel.Nikdy sme neboli takmer chori,nevedeli sme co to znamena.Doma tahali 5 tyzdnov.U dr boli tyzdenne 3x,calcium do zily,krv,alergologicka.Nezistili nam na stastie nic.Do skolky sme nastupili uplne zdravi,odchodili 2 tyzdnne a.....tahame doma uz 3 tyzden,ale uz nam je fajnovo.Koncom tyzdna nas caka este kontrola a v pondelok sup do skolky.Tym chcem len povedat,ze respektujem pani dr,mame skvelu pani dr,rovnako ako sestricku.Ked povie,ze do kolektivu nesmie,tak jednoducho nesmie,zariadime sa a to priatel i ja chodime do prace,ale zdravie je na prvom mieste.

bubelko
2. dec 2013

@perla200 otazka je, co je pre teba chore dieta? ak len take, co kasle ci sopli, to nie je chore dieta. pokial ma teplotu, zvracia ci hnackuje - tak to beriem, ze ma ostat doma, aby nenakazilo ostatne. ale soplik (bez ohladu na farbu) ci kasel, to je u deti dost bezne a nemusia byt ani chore. mozu to byt alergici ci mozno trocha prechladnute. a ak by pri kazdom prechladnuti mali deti ostat doma, tak sa skolky mozu zrusit 😖

bosoriak
2. dec 2013

Asi najvacsi problem je, ze kazdy rodic vnima chorobu inak. Pre niekoho je choroba uz len sopel, pre ineho az ked dieta ledva stoji na nohach s teplotou. To po prve. Po druhe - deti su infekcne, ked to na nich este nie je vidiet. Teda, vtedy najviac. Cize aj dieta, ktore sa javi ako zdrave, moze byt uz davno nakazene virusom a veselo ho roznasat dalej. Az zacne soplit a kaslat, to uz vacsinou byva len zbavovanie sa choroby a ano, moze aj tym nakazit dalsie deti, ale urcite v mensej miere.

Je samozrejme ine, ak rodic vedome poda dietatu liek na teplotu, odsikuje ho do skolky a potom uz ucitelky starajte sa. To je chrapunstvo. Ale zase aby som nechavala doma dieta s kazdym priesvitnym soplom, to uz mozem dceru rovno odhlasit. Ak ma dcera sopel, necham ju dva-tri dni doma, aby som zistila, ci sa z toho vyvinie nieco vaznejsie s teplotou. Ak nie, tak ide do skolky, priesvitny sopel neriesim. Takisto deti po nejakych zapaloch priedusiek a podobne - ano, vyliecene su, ale ten kasel moze pretrvavat tyzdne. Telo sa uz len cisti od hlienov, a podla mna nic nebrani navsteve skolky.

Dospeli tiez pri prvom sople neberu PN a neostavaju doma. Problem je v tom, ako to rozoznavat, kedy ide o neskodnu nadchu a kedy o nieco horsie. Vacsinou je to tak, ze az ma dieta teplotu, tak uz do kolektivnu nemoze. V zahranici sa ziadny sopel neriesi, kym dieta nema teplotu, tak je kludne v kolektive aj nadalej.

Moja dcera ked zacala chodit do skolky, bola tyzden v skolke a dva doma. A to nie z rozmaru, ale normalne vazne choroby, sarlach, anginy a podobne. Sople tiez, tak som ju uzkostlivo nechavala doma este tyzden po odozneni priznakov. Bolo to uplne k nicomu, ako mi potvrdil aj pediater na zaklade testov na imunitu. Jednoducho, musi si imunita zvyknut bojovat. Niektorym detom to trva dlhsie, niektorym kratsie.

Myslim, ze rodicom na oboch stranach tejto "vojny" chyba trochu tolerancie. Kazdy vidi len to svoje dieta a neberie ohlad na nikoho okolo, ziadne okolnosti ho neprinutia zmenit nazor. To plati aj pre rodicov "chorych" aj "ochorenych" deti.

ancovec
2. dec 2013

musim suhlasit s @sense, neviem si predstavit ze pri kazdom zakaslani a sopliku by som ostala doma, sak by mojho sefa uz asi nervy chytali, zo soplom ani ja sama neostavam doma, preco by mala aj mala. Ked nekasle jak stary tuberak, nema teplotu alebo mega infekciu, nevidim v tom ani ja vyznam, taketo masove chorlavenie v jasliach je len dobre pre imunitu, a ked sa deti navzajom poimunizuju, tak bude lepsie. A ako spominala, uz neviem kto presne, treba sa pozret na to, ako ja sama budujem imunitu vlastneho dietata. Obmedzenie sladkosti a spol. A nieze dieta ma sopel a v pohode papa keksiky a cukriky.

hameeda
2. dec 2013

@perla200 : môj starší syn je alergik, tiež často kašle a má soplíky, lekárka mu brala krv a výter z hrdielka a nosíka, a keďže nemal žiadneho bacila dala nám potvrdenie do škôlky že je zdravý, no tiež možno keď ho iná mamička počuje kašlať tak si môže myslieť že je chorý, súhlasím s tým že choré dieťa do škôlky nepatrí no je potrebné si overiť či je choré nákazlivou chorobou, pretože alergia nie je nákazlivá, tiež by som zvažovala aj posilnenie imunity vlastného dieťaťa, pretože u nás je polovica detí v škôlke stále chorých, a moji chlapci ešte za rok neboli chorý ani raz

angua27
2. dec 2013

ahojte, nechcem sa zastávať rodičov, ktorý dávajú do škôlky dieťa, ktoré je choré. ale zamysleli ste sa nad tým, že sople biele, priesvitné nie sú choroba, ale alergia?
ja som s týmto mala problém minulý rok - nová škôlka kvôli sťahovaniu, malý alergig, jeho sezónna je od augusta do októbra, kedy mu vytekajú soplíky priesvitné, biele. ak nestihne vyfúkať nos, zatečie mu to do hrdla a s toho si občas pokašle. inak je veselý, bez teploty, hravý, len si každú polhodinu fúka nos. učiteľke, riaditeľke som situáciu pri nástupe do škôlky vysvetlila a priniesla potvrdenie od lekárky. po troch týždňoch si ma odchytili v šatni tri mamičky, ktoré na mňa začali útočiť, že dávam chorého syna do škôlky. na druhý deň som im priniesla potvrdenie od alergologičky a detskej lekárky (obe syna v ten deň prezreli), že sa naozaj jedná o alergiu a dieťa nie je infekčné. pani učiteľka na moje požiadanie kópiu lístka vyvesila do šatne. netvrdím, že každé soplavé, kašlavé dieťa je alergig. a u nás, ak synovi vidím na očiach, že sú "sklenené" (predzvesť choroby) okamžite ostáva doma. vždy sa to dá zariadiť, aby som zostala s ním doma ja, alebo niektorý starý rodič. 😉

cairka
2. dec 2013

Ja by som si najprv zistila, či to "permanentne choré dieťa" nie je náhodou alergik. Predsa keby mala angínu, tak nie je permanentne chorá 😠 Na jednej strane chápem, že ťa štve, že je malá často chorá, mám 2 deti s poruchou imunity a viem, že to, čo jedno dieťa má 4 dni soplíky, to my máme 2-týždňový zápal priedušiek (hlavne teda staršia). Lenže na druhú stranu, keď má staršia astmatička sezónu, tak kašle, strašne kašle aj mesiac, 6 týždňov permanentne...do škôlky chodiť nemusela, lebo som bola doma s mladšou, tak nechodila, ale zo školy ju nemôžem 2x ročne vybrať na 6 týždňov...a tie pohľady matiek tiež stoja za to...

danielita111
2. dec 2013

Toto sa deje asi v kazdej skolke.U nas prave koluje taka pikoska ze mamicka rano v satni vravi ucitelke :v noci 3x zvracal ale uz mu nic neni a keby nahodou nechcem aby to chytila mala 😀 .Pani ucitelka ze a co ked to dostanu ostatne deti,tie uz mozu byt chore?Odpoved ziadna len usmev a myknutie s plecami.Napriek tomu ucitelka dieta prevzala,potom grcali aj ostatne deti.Pritom mamicka je doma na MD a este ma po ruke aj babku.Toto nepochopim ved ucitelka ma pravo chore dieta neprevzat.Moj ked chodil do skolky tak vzdy po chorobe sme museli podpisat vyhlasenie ze dr.povoluje navstevu skolky.

dai
2. dec 2013

@perla200 ahoj... ako uz pisali niektore dievcata - treba mat spravne informacie. Osobne nechapem preco ucitelky to pernamentne chore dieta beru do skolky - u nas akonahle su zelene sople, teplota , nieco infekcne - dieta sa rano nepreberie do skolky, pripadne je rodic okamzite kontaktovany aby si prisiel po dieta - nasledne sa moze vratit az po potvrdeni lekarom ze je zdrave...
ja mam 2rocne dieta v skolke a tiez je casto nachladnuty - cize ma sople a tym ze nevie poriadne snakat tak mu to steka do hrdielka a kasle - skoro vzdy s nim idem k lekarovi ale vzdy mi je povedane ze je to len prechladnutie a kludne do skolky moze ist, kedze nie je infekcny - takze neviem ci si tiez ine matky nemyslia ze tam davam chore dieta ( ma vzdy crp spravene a vsetky vysetrenia ) a ked im dieta ochorie ci nenadavaju na moje... Osobne mi je to jedno - mam lekarkou potvrdene ze od mojho dietata ine dieta ochoriet nemoze a skusil by niekto podnikat nejake pravne kroky🙂

osobne neverim ze nejaka matka ked vidi ze jej dieta je naozaj chore ho da do skolky a ze to dlhodobo akceptuju ucitelky - ved dieta ked je chore je ospale, unavene, ak ma horucky potrebuje specialnu starostlivost etc. ...

cairka
2. dec 2013

@dai , ale CRP ti vylúči len bakteriálnu infekciu, ale vírus kľudne môže mať 😅