Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Keď deti strážia deti

Mám taký problém. Nemám nikoho kto by mi dal pozor na deti /14/12/6/ v čase keď už nie sú v škole, škôlke. Vačšina prác je nad rámec tohto času. Mám starosť stým ako budú deti samé do večera. Možnosť ako opatrovateľka z toho platu.... to môžem ostať s nimi doma ja. Tak otázka " NECHALI BY STE 6 Ročné DIEťA 15 DNí V MESIACI NA 14 A 12 Ročné DIEťA? " Keď sa im niečo stane ja umrem a možno ma aj zavrú. Ako to to pre boha riešite? Ako dokážete ísť do práce a nemať takýto strach? Mnohé deti aj v predškolskom veku vidím vonka samé.

hanka_april
1. sep 2015

@pohodickasrandicka podla mna musis poznat ty svoje deti, ci maju v 12 a14tich uz "rozum" to zvladnut, ale ak vedia, ze si sama, ktora ich zivis, mali by vediet prevziat zodpovednost a pomoct ti....podla mna bude kriticky prvy tyzden - dva, potom sa ukludnis 😎

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

práve že viem aké sú úplne predpubertálne mimo. Tie dve vačšie sa hádajú. Najstarší pomáhala ale má aj svoj program, športuje, a niekedy je zasnený. Prostredná je taká vrťa a nemá trpezlivosť s malým ani ho nevie zaujať a on by potom provokoval a robil po byte opičky a ublížil by si.

mirka414
1. sep 2015

@pohodickasrandicka kolko hodin je to do dna? Poprosi nejaku susedku dôchodkyňu nech na deti obcas dozrie sa nedá?

peneloppe
1. sep 2015

@pohodickasrandicka

Ja to vidim tak ze v pohode, teda zalezi ake deti mas ale ked su zodpovedne, dostatocne samostatne tak sa nemas coho bat. Najmensi bude unaveny zo skoly takze sa iste bude spokojne hrat, pozerat telku a starsi dnes su busy s tabletom, PC.
Akurat aby sa najedli ale to im mozes pripravit vopred, teple obedy asi maju v skole takze nejake chlebiky urobit to zvladnu aj sami.

Ja som bola sama so sestrou asi od 10-11 rokov a ona bola o 3 roky mladsia, zvladli sme to super. Obedy v skole. Tych par hodin nam zbehlo ani sme nevedeli ako.

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

ked je práca dlhý krátky týždeń, tak 15 dní do večera do cca 21vej od 16 tej. Keď je to na tri smeny, tak je to 6dní do večera, 6 dní skoro ráno a 6 nocí. Občas? Mnohé staršie ženy nie sú ochotné dávať pozor na vlastné vnúčatá... nenapadá mi žiadna staršia suseda. Ale ďakujem za tento tip.

bubelko
1. sep 2015

@pohodickasrandicka ja som mala babysitterku, ktora ked u mna zacinala mala 12 rokov. bolo to sikovne zodpovedne dievca. strazilo najskor 1h syna (9m) kym som bola na cviceni s druhym. nebola som daleko, v dosahu telefonu. ale zvladla to na vybornu.
neskor strazila deti uz aj vecer (ked mali 3r a 5r) a tiez nebol problem.
tym musis vediet, na kolko su tvoje deti zodpovedne, co zvladnu a co nie. su deti, ktore aj ako 7r zvladnu postrazit 5r a su deti, ktore ani v 18tich nemaju pocit zodpovednost. taktiez sa treba spytat tych starsich, ci si trufaju.

my mame zajtra rodicko, a pride znama strazit deti. a starsi, kedze uz strazil mladsieho neraz (ale kedze neviem, ako dlho to rodicko potrva, tak nechcem) mi hned zacal reklamovat, ze naco pride teta M., ked on je doma. nejde o to, ze by to nezvladol, to viem, ze hej. ale jednoducho je to vecer a neviem ako dlho. keby to bolo na hodinku, tak poviem, ok. ale minule sme to mali az do pol jedenastej a to mu nechcem davat na starost vecer, ked ma ist sam spat, este aj to mensie cislo.

a strach ma clovek vzdy, rozmysla co sa moze stat. ale to neznamena, ze sa to aj stat musi.

horana
1. sep 2015

Tak 14 rocna uz by mala mat zodpovednost, prave dnes susedkina 15tka zacina v Prahe na internate strednu skolu, v cudzom meste a state, zodpovednost len na nej.
Skuste to a strach opadne.

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

@peneloppe 6rôčkov až bude mať, ešte je tento rok v škôlke. A čo vonka? Krúžky keď majú starší a aj najmladší má. Ako dozor vonka? Na krúžky? Nechali by ste ich samé?

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

@horana áno najstaší má zodpovednosť a veľa mi aj pomáha ale má aj on nárok na vlastný voľný čas, prípravu do školy, kamarátov, nie dávať pozor celé poobedia na malého brata. Nie?

l3yla
1. sep 2015

Skus to na par hodin a uvidis ako to zvladnu. 😉

peneloppe
1. sep 2015

@pohodickasrandicka

Treba maleho vodit aj na kruzky? Napis viac. Idealne by bolo kebyze pridu domov spolu a uz cakaju doma. Podla toho kde byvate popripade vybehntu von sa hrat s kamosmi ale to uz vies ty ci je to bezpecne.
My sme byvali v malom meste, tichej oblasti, minimum aut tam kde sme byvali takze aj vonku sme sa vybehli hrat s klucom na krku. 😀

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

@bubelko ďakujem 🙂 asi to bude o odvážiť sa a Látanie Plátanie.

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

@peneloppe všetci traja majú krúžky športové a možno nastane záujem aj o iné, zase :D tento rok, však čo doma v zlom čase. A keď je pekne všetci majú svoju partiu. Bolo by to pre ne obmedzenie. Puberta je príznačná tajnými debatami. A áno krúžky od domu cez pol mesta. Autá všade. Aj do škôlky je to cez štyri prechody. Najstarší má krúžky 4krát do týždňa a keď sa ešte učí, voľný čas má možno hodinu do kým ide spať. A ten si chce stráviť po svojom. Dcérka má tri krát do týždńa ale učí sa pomalšie a keď už to má za sebou tiež sa jej nechce hrať sa s malým bratom. Je to dilema. Ale mne už prac,kolektív chýba aj zarobiť by si nezaškodilo.

peneloppe
1. sep 2015

@pohodickasrandicka

A maly nemoze byt v skolke kym ty si v praci? Ja by som ho nechala v skolke do zaverecnej ked treba, aspon budes mat dusu na pokoji a cestou z prace ho vyzdvihnut. Starsi sa tym padom staraju len o seba a to by hadam mali zvladnut v pohode.

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

@peneloppe jasné že môže a musí....... ale čo potom... vravím že práce sú do večera.

peneloppe
1. sep 2015
pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

do 21-22

loginexistuje
1. sep 2015

@pohodickasrandicka
zo skolky mozu vyberat deti surodenci od desat rokov, u nas mne mojho mala vyberala ked bolo treba... napr. cely jul teraz ale teda je zvyknuta od tych desat ho obcas vyberala, teraz ma 12 nast ... pekne s nou bol nez sme sa vratili domov z prace ... cez den bola ona sama doma aj si varila...
podla mna to tvoje decka zvladnu v pohode... 😉

aliza
1. sep 2015

@pohodickasrandicka tak 15 dni vkuse nechat decko strazit surodencov od 16 do 21 je prilis! To uz nie je zapajanie starsich do chodu domacnosti, to uz je vyuzivanie dietata a myslim, ze ti to syn nezvladne. Nepoviem den-dva v tyzdni, sem tam nejaka ta hodinka, ale toto uz je normalne napln prace rodica, on nebude pomahat, on bude plnohodnotny rodic a to nie je spravne. Mrzi ma, ze mas taku situaciu, ale podla mna treba hladat ine riesenie.

peneloppe
1. sep 2015

@pohodickasrandicka

Hmm, tak to je dlho. Tam uz treba ratat aj s kupanim, ukladanim na spanie a to je dost rozdiel.
My sme mali maminu doma do 16ej takze to sa dalo.

V tomto pripade by som stale zvazila navrat do prace ale potom ozaj musis niekoho najst, no ci sa ti potom oplati ist do prace. Co tak sa dohodnut s nejakou pani dochodkynou, zo susedstva ci by nepomohla s malym vo vecernom case.
Ked nikoho nenajdes alebo sa ti to neoplati tak ja by som ich samych nenechavala. To je hrozne dlho, cele poobedie sami, su este mali na taketo vecerne rutiny s malym surodencom. Raz za cas nepoviem ale kazdy den, to je vela.

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

@peneloppe však aj ja si myslím že toto od nich žiadať nemôžem. Nemám na to srdce takto ich obrať o detstvo a ešte aj ten strach môj. Je to príšerné že je toľko málo prac. príležitostí ktoré sú do 17tej , to by zvládli ísť po malého do škôlky potom do družiny po škole. Opatrovateľka sa oplatí málokomu. Ale na druhej strane mať 6 ročnú medzeru v CV a dlhšiu " KTO ma potom vezme do práce?"

sense
1. sep 2015

Nuz v tom veku 14 som sa bezne par hodin starala o brata kt. Je o 8 rokov mladsi...ty musis vediet nakolko su tie starsie deti zodpovedne...a je rozdiel ci je to tych 15 dni nonstop alebo je to len par hodin denne

p_etrisha
1. sep 2015

Ja som mala 10 rokov, ked mi mamine kamosky davali ich deti. Najprv len pokocikovat na tie cca 3 hodky medzi jedlom von, ked zistili, ze to funguje, nosila som mlieko so sebou a byvala aj 6 hodín vkuse. A ked aj toto fungovalo, zacala som chodit k nim, ked si chceli vyraziť na veceru, alebo lrn na nakup bez deti. Nikdy nebol ziadny problem, ale pisali aj ine baby-je to o cloveku. Ja som najstarsia z rodiny, co sa deti tyka a vzdy som mala k detom vztah, nerobilo mi problem postrazit, nakrmit, prebalit, utisit...Ale pri svojom dietati viem presne, ze len tak hocikomu by som ju nenechala, ozaj by som musela poznat, alebo mat od mojich dobrych znamych (nie od hocikoho) dobre referencie. A najcastejsie, ked potrebujem, necham malu susede-stredoskolacke. Vidim, ako ma malu rada a ta ju zboznuje, zacali fungovat spolu pred domom, ked sme chodili spolu von, s inymi detmi a teraz neni problem nechat jej ju samu. Podla mna najstarsie 14r. uz surodenca postrazit dokaze, akurat by som uvazila, ci je spravne, aby svoj volny teenedzersky vek travil s malym surodencom, ak k tomu vyslovene nema vztah, alebo mu to nenarusa program...

peneloppe
1. sep 2015

@pohodickasrandicka

Je to tazke. Ale vystihla si to presne, nebolo by fer obrat deti o detstvo lebo to uz nie je vypomoc ale rodicovske povinnosti.
Skus sa popozerat po okoli ci niekto neponuka taketo sluzby za susedske ceny, mozno budes prekvapena. Bud nejaka pani dochodkyna ktora si chce nieco privyrobit alebo nejaka mamicka na MD, ved zase pre dospeleho to take narocne nie je, ide skor o dozor, ved su to uz samostatne deti aj maly uz musi byt celkom schopny v jeho veku.

A co tak si najst nieco na polovicny uvazok zatial, aby si aspon mala nieco do CV?

sissy27
1. sep 2015

@pohodickasrandicka podľa mňa je to veľa... a teda ak som dobre pochopila, to ich musíš nechať samých aj v noci? ráno sa vychystať do školy / škôlky je podľa mňa ok, to by mali zvládnuť, ale neviem si predstaviť tie poobedia - píšeš, že deti majú krúžky, ale zrejme tam nebudú chodiť všetci traja v rovnakom čase - najstarší jeden krúžok, stredná iný, a čo najmladší? plus teda ten večerný čas, no neviem... to už by mali byť deti prichystané do postele, resp. aspoň najmladší aj spať... ako núdzové riešenie 2-3x do mesiaca by sa to podľa mňa dalo, ale 15 dní v mesiaci nechať komplet zodpovednosť na dvoch puberťákoch sa mi zdá veľa... naozaj neexistuje žiadna možnosť zo strany ich otca, starých rodičov, tetky, krstných, susedy, kamošky...? iná práca?

mirka414
1. sep 2015

@bubelko no ved počkaj zajac Lukáš,ja ti dám,ze načo pride teta M... Ved uvidis dvaja s Jonaškom proti Lukášovi ... Tesim sa na vás

ivuska6
1. sep 2015

ja mam 9 rocneho a toho mozem nechat samého aj hodinu nespravi nic sem tam volam ked bol mensi tiez vysvetlila som mu co nemoze co nema chytat do elektriky prsty pchat nesmie pocuvol posluchol da si povedat ale dcera ked bola v jeho veku aj v mladsom nemohla byt sama nikdy na just spravila to co som zakazala a ani malého som jej nemohla dat merkovat robila mu zle nedalo sa na nu spolahnut maly mal 6 a chodil mi na nakup ju som nemohla poslat v tom veku do obchodu vela zalezi od dietata a povahy ake je rozumne

katy2
1. sep 2015

ja by som sa bala... a zvlast v noci.... moze sa cokolvek stat.... kolkokrat mala v noci zvracia, alebo vybehne teplota.... ja neviem.... ja by som do toho nesla....
a dalsia vec, ak ti na to pridu, ze su deti samy aj v noci a pod. po taku dlhu dobu.... moze byt z toho problem aj so socialkou

bubelko
1. sep 2015

@pohodickasrandicka a bavila si sa o tom aj s detmi? myslim, tymi starsimi? co ti oni povedali? ono mozno budu suhlasit, ze dajme tomu 2 dni v tyzdni oni a 3 dni niekto iny - trebars nejaka studentka, ktora si chce privyrobit, alebo pani na dochodku zo susedstva. skus 😉

mima4
1. sep 2015

@pohodickasrandicka

no 14 rocne uz predsa nie je ziadne dieta!!!

a aj 12 rocne je uz uplne OK!!

volakedy bezne starsi surodenci boli s mladsimi... netreba robit z vlastnych deti debilov a nedoverovat im... o rok moze beztrestne tvoje 14 rocne "dieta" viest sexualny zivot...

a co sa tyka strachu... vacsinou dosledkom takejto vychovy su uzkostne poruchy u deti... ktore prebrali straych rodicov na seba... a nesie sa to s nimi cely zivot... nedokazu sa odputat..su ustrachane...

Ja som bezne sa starala o surodenca... a nitko sa nad ty nepozastavoval.. dnes deti su mentalne minus pat rokov a hlavne ze do ruky tablet..mobil.. na to uz su "pripravene"...

ty mas jedno mensie dieta a dve decka..ktore uz maju vediet nejako fungovat a byt samostatne...MINIMALNE to 14 rocne.. v 15 storoci by uz sa mu blizilo k sobasu...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli