Keď deti strážia deti

Mám taký problém. Nemám nikoho kto by mi dal pozor na deti /14/12/6/ v čase keď už nie sú v škole, škôlke. Vačšina prác je nad rámec tohto času. Mám starosť stým ako budú deti samé do večera. Možnosť ako opatrovateľka z toho platu.... to môžem ostať s nimi doma ja. Tak otázka " NECHALI BY STE 6 Ročné DIEťA 15 DNí V MESIACI NA 14 A 12 Ročné DIEťA? " Keď sa im niečo stane ja umrem a možno ma aj zavrú. Ako to to pre boha riešite? Ako dokážete ísť do práce a nemať takýto strach? Mnohé deti aj v predškolskom veku vidím vonka samé.

sissy27
1. sep 2015

@mima4 akurát, že sme trošku inde ako v 15. storočí...vieš, v 15.storočí tuším ani elektrika nebola, ani autá, žilo sa rozhodne jednoduchšie po všetkých stránkach... ľudia nechodili do práce takým štýlom ako dnes, na pole si mohli zobrať deti so sebou...priemerný vek dožitia bol tiež niekde inde ako dnes...tak neporovnávaj neporovnateľné... je rozdiel nechať strážiť dve hodinky denne poobede a je rozdiel preniesť komplet zodpovednosť na 15dní v mesiaci... deti sú o druhej zo školy doma, do 22.00, kým mama príde z práce, je veľa času... noc ani nehovorím...

lilimoni
1. sep 2015

My sme to vyriesili lahko. Ostala som doma a nehodila by som zodpovednost na 14 rocne stale dieta 😉

sakura77
1. sep 2015

Asi záleží od detí, ty si ich poznáš, V 14tich som sa už vedela postarať O domácnosť aj mladších súrodencov. ..naopak,moja bude mať 6 A mám problém ju nechať aj S iným dospelým nieto ešte s dieťaťom keďže ju poznám A viem že nemá hraníc. ..Takže treba zvážiť povahy detí...

mima4
1. sep 2015

@sissy27 ale 14 rocny clovek uz nie je dieta. Je to par rokov dozadu, co to bolo bezne, nemusime ist ani do 15teho storocia...

Ked vedia dnesne 15-16 rocne decka sexovat, chodit po diskotejkach... tak sa netvarme...ze nedokazu postarat sa o mladsieho surodenca...

Ja som cca od 10 rokoch poobede fungovala sama...mamina ma naucila ako si zohriat jedlo, ako toto a hento..zatial som si spravila ulohy do skoly... a dnes sa ludia tvaria, ze deti treba pomaly krmit ako batolata...

A ked si sa dotkla "davnejsej" minulosti... vobec to nebolo tak..ze si rodicia deti tahali na polia..deti vychovavali obycajne starsi surodenci... neraz matka nevidela 2 rocne dieta cely den..lebo sa "zhanalo" s bandou starsich surodencov a deciek z dediny... v lese,..v prirode..

pumpkincake
1. sep 2015

V 14 tich som ja uz behala po brigadach a opatrovala mensie ako 6 rocne deti 🙂 🙂 🙂 boze co je toto za doba? Ved to je uz velke dieta. Niektore 14 maju uz prefarbene vlasy, za sebou aj prvy sex a ze by sa o 6 rocneho nevedeli postarat? Pochybujem. Ovela mladsie by to mali zvladnut.

sissy27
1. sep 2015

@mima4 ako som už písala, 2-3hodinky poobede hoc aj každý deň, v tom nevidím problém... 8hodín denne, resp. v noci 15 dní v mesiaci je veľa... a nie je to len o tom "postrážiť mladšieho", tu je to komplet celá zodpovednosť za domácnosť a deti v tom čase, plus každé z detí má svoje krúžky... nočné ani nekomentujem, to neprichádza do úvahy... to tie decká budú aj chodiť na rodičovské, lebo veď je na nich zodpovednosť aj za to, aby boli všetci pripravení naučení do školy? plus teda ak by sa čokoľvek stalo, tak má pani na krku sociálku a súd... tu sa nebavíme o tom, že mamička je o 19.00 hod doma, ona bude chodiť domov okolo 22.00hod večer... chceš povedať, že si ty bývala sama doma do neskorých večerných hodín? a či sa ti to páči alebo nie, 14 ročné je stále dieťa, aj keby sexovalo a behalo po diskotékach - ak to niekto zistí, má prúser rodič, pretože on je zaň zodpovedný...

pumpkincake
1. sep 2015

@pohodickasrandicka nemyslim si , ze to je obratie o detstvo. X starsich surodencov to robi a vyrastli z nich velmi zodpovedni a vyrovnani ludia. Mnohi sa dokonca tym aj chvalili ako vsetko davno zvladaju. Akoze fakt nerozumiem, mnohe uz len rodia v tom veku - to sice netvrdim, ze je spravne. Ale to obratie o detstvo je silny vyraz. A co tak upevnenie rodinnych vztahov? Rodina si ma pomahat a toto je pomoc mame

lilimoni
1. sep 2015

Ja ako 14 rocna by som zvladla aj som zvladla byt 30 hodin s 3 rocnou a 10 mesacnym. Ale odmietla by som kazdy den mat na krku surodenca. Vsak by som sa chcela do skoly pripravit a ist s kamoskami vonka. Obcasne ok, vyzdvihnut zo skolky, skoly ok, pockat 2 hodiny na rodica tiez ok ale celodenka nehrozi.

mima4
1. sep 2015

@sissy27 z casti s tebou suhlasim... este otazkou je...kedy chodi otec z prace... lebo ak cca okolo siestej vecer, je to OK.

bebuska2804
1. sep 2015

v 14tich rokoch som starala o 11 a 9 rocnych bratov. To zahrnalo strazenie a dozeranie pokial sa hrali, ucenie sa s nimi, pripadne uvarenie vecere, upratanie po veceri a este co bolo treba. Strazila som ich az kym nemali 15 a 12 rokov, potom si uz vedeli poradit sami (teda okrem varenia 😉 )
Ine riesenie rodicia nemali, tak ci som chcela alebo nie, robila som co bolo treba. Ked sa na to ale pozriem z pohladu vtedy 14 rocnej a neskor starsej slecny, bolo to ubijajcuce. Ja som nemohla nikam ist, zdrzat sa s kamaratmi, prist troska neskor zo skoly domov, lebo sa bolo treba postarat o bratov. Volny cas som mala len par hodin cez vikend.

sissy27
1. sep 2015

@mima4 no ja som to pochopila tak, že zakladateľka je s deťmi sama...

mima4
1. sep 2015

@sissy27 tak mohla by to objasnit 🙂

ale na druhej strane..ak je to jedina moznost pre nu zamestnat sa..je to lepsia volba ako zivorit..pripadne ani nemat na zakladne veci...

je to tazke...

simonka77
1. sep 2015

treba si v prvom rade uvedomit, ze ja ako rodic som zodpovedna za svoje deti a cokolvek sa im stane. ci ma 14 rokov alebo 6 rokov.
NIE, NIE JE NORMALNE, ABY SA DETI STARALI O DETI. Cokolvek sa moze "vykybliť", to aj dospely clovek v strese ma problem spravne zareagovat a ako zareaguje dieta? Bárs 14rocne?

Ako prepacte, ale ja som zasla nad tymi odpovedami typu "14rocne decka maju rozum" a podobne...aky rozum? rozum pubertiaka. mozno vedia co to predvidat, ale nie tolko ako rodic mozno. vedia povarovat, ale tak dve tri hodky, nie pol mesiaca.
By som chcela vidiet vase odpovede v pripade, ze sa nieco nedajboze stane, matku budu trestne stihat - pochopitelne, a dieta/deti, ktore varovali, budu mat traumu do konca zivota.

Nechodte tu na mna s tym, ze nie je ina moznost. Sama som bola so starsim takmer 8rokov sama, na vsetko, ci som chcela ci nie, musela som zmenit po rokoch pracu, kde som mala vybudovane miesto, status, vsetko. Prave pre to, lebo mi nemal kto varovat syna, na opatrovatelku som peniaze nazvys nemala.

A dalsia vec, hodit komplet zodpovednost za dieta dietatu? Vzite sa do kože toho dietata, ktore ma varovat.
Nie, dakujem. Lebo to nie je o tom, ze pohrame sa. Jasne, pohrat sa, dat najest, vecerny ritual, spanie, ale hlavne, davat pozor, pozor a pozor. Kolke z nas niekedy padaju dole hubou? A to mame viac rokov ako to 14rocne decko, nie?
Je to moj nazor, ako som pisala, presla som si tym. Beriem na vedomie nazor iných, ale naozaj si treba uvedomit, ze my ako rodicia mame zodpovednost za deti. Nie nase deti za svojich surodencov.

pumpkincake
1. sep 2015

Este si to skus zobrat z tejto stranky - ty musis pracovat, aby ste mali z coho zit. 14 rocne dieta sinchce po skole uzvat ALE! Proste situacia v rodine je taka, ze jednoducho nemoze a musi pomoct mame. Inak co? Zaplatis opatrovatelku? To nie su male peniaze a radsej nieco ako odmenu daj detom za opatrovanie surodenca.. aspon nieco, aby videli aj oni, ze si cenis, co robia ale zas ich naucis , ze rodine sa ma pomahat a je dolezitejsia ako kamarati. A navzdy to nebude 🙂 ...puberta je v plnom prude a este si pouziva. Myslim si, ze aj to dieta by malo najvyssi cas zacat vediet byt za nieco zodpovedne. Ja to vidim ako pedagog a ako clovek, kt si to zazil a nie len u seba ale aj u kamaratok. Mam 24 rokov kamoska chodi do skoly, do prace a este stale ked treba pomaha svojej mame. A ani pol slova nepovie. A preco ? Lebo rodina si ma pomahat.

lilimoni
1. sep 2015

@simonka77 ooo aaaaamen. Rozumny komentar, konecne.

Je ine vyzdvihnut v skole a pockat hodinu na mamu a zatial sa najeme. Je to dirta a nie rodic. Ty si deti chcela a mas ich. Tak si to zariad tak aby si to stihala.

stanulienkat
1. sep 2015

Jasne,ze 14 rocne decko to zvladne. Treba viest decka od mala k zodpovednosti. 14 rocne uz vie,vo je spravne a co sa nesnie. Nerobme z nich debilkov. Samozrejme,ty musis vediet,co sa da od nich ocakavat a aki su spolahlivi.

gita17
1. sep 2015

a to si nemozes najst normalnu pracu 8-17?

hameeda
1. sep 2015

@pohodickasrandicka :odpovede som nečítala, ja by som nechala ale len ak by som nemala inú možnosť a najmladšie by som dala ešte do družiny,ak teda je školopovinné, prípadne v škôlke až do štvrtej, potom by sa jednalo už povedzme o 2 hodinky, ale určila by som im pevný program, ako prídete a budete robiť to a to, ja napríklad nechám svoju skoro 13 ročnú strážiť súrodencov 6,5,3 roky a to ich tak stráži občas už asi rok, ale jadná sa skôr o vínimočné situácie a je to najviac 2 -3 hodiny, ale ja zasa viem že ak im dovolím ten čas počítač a tablet tak oni sa od toho nepohnú a pre mňa je bezpečnejšie keď sedia za počítačom ako by mali lietať po byte, stať sa môže hocičo aj keď je rodič doma, a skúsila by som poprosiť susedu čo býva hneď pri nás že ak by počula že veľmi vystrájajú alebo niečo tak nech zasiahne, no ja za seba môžem povedať že moje deti sú dosť samostatné a zodpovedné, takže ty si najlepšie poznáš deti vieš či si to môžeš dovoliť alebo nie, a o oberaní a detstvo by som veľmi nehovorila, pretože ty starší už predsa toho najmladšieho nebudú krmiť alebo prebaľovať, jedná sa len o dozor, nemusia sa mu aktívne venovať, nech to riešia tak že mu pustia telku, alebo nech sa zahrá sám, ide len o podanie vody, prípadne umyť ruky,a starší si v ten čas môžu robiť v podstate čo chcu, ja by som napríklad aj dovolila že ak chcú isť von, tak nech sa striedajú že jeden deň s malým ostane jeden, druhý deň druhý....môj názor

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

@mima4 chodí domov z práce raz do mesiaca na víkend

pohodickasrandicka
autor
1. sep 2015

@simonka77 presne ste vyjadrili môj názor. Chcela som sa v ńom utvrdiť lebo počúvam aj tiež " si lenivá, zbytočne úskostlivá, však nech sa starajú, nemusia chodiť na basketbal, naučia sa popri ńom, veď zapnú si telku" O tej telke..... nie žeby nepozerali ale snažím sa aby boli viacej vonka a v pohybe a telka je posledná možnosť nie jediná kým by mala prísť denne či obdeń matka z práce. Potom čo z nich vyrastie? Oželiem mnoho ale neviem nech mi nadáva kto chce do lenivých, neviem pracovať keď sa o ne bojím. O dva roky, keď malý nebude taký pochabý a vačší budú vačší a budú ho vedieť vrámci svojho programu vziať na krúžky a tak plnohodnotne vyplniť ich čas a bude si vedieť dať pozor aspoň cez cestu na ihrisko, potom pôjdem do práce za minimálnu mzdu. :P

maciatkolulu
1. sep 2015

@pohodickasrandicka a to nemate druzinu??? Pre to najmladsie. Tie starsie mozu byt v klude same.

sissy27
1. sep 2015

@hameeda tu sa nejedná o 2-3 hodinky poobede sem tam, tu sa jedná o pol dňa do neskorých večerných hodín / noci 15 dní v mesiaci...

vroni
1. sep 2015

Nie, nie je to ani v poriadku ani normalne a ano, je to ukradnutie detstva. To mozete tie deti rovno poslat na osem hodin do prace (popri skole, samozrejme), ved uz maju byt dospele, zodpovedne a rodine pomahat. Ze to nie je to iste? Ale je, maju mat po skole este kazdy den minimalne osemhodinovu sichtu.
A ked uz tu argumentujete tym 15. storocim, tak si aj trosku pozrite, kolko z tychto deti starostlivost starsich surodencov aj prezilo (posuskam, nebola to ani polovica a to uz su choroby a epidemie vynate)
Ano, 14 rocny by uz mal dokazat niest zodpovednost - ale za seba a nie za dalsie dieta. Doma pomoct, ano, ale nie mat na starosti celu domacnost vratane surodenca patkrat do tyzdna. Skusila by som sa dohodnut s inou mamickou zo skolky, ci by za mierny poplatok nebrala moje dieta povedzme do 20.00, potom by uz stafetu mohli prebrat surodenci, napriklad. Ak je taky problem s pracou, tak snad tam bude nezamestnanych dost....

cecil36
1. sep 2015

@pohodickasrandicka Rodič by mal dieťa vychovávať k samostatnosti a zodpovednosti už od malička. V 14 by malo byt dieťa natoľko samostatné, aby sa vedelo postarať nielen o seba, ale aj o mladšieho súrodenca. Navyše, ak ma ešte pomoc v 12 ročnom súrodencovi. Moja vtedy 6 ročná dcéra dokázala zavolať babke záchranku keď odpadla a zburcovať z práce mňa. Lebo bola poučená a vedená k zodpovednosti. Dnes má 16 rokov, keď mala 12 rokov narodil sa mi mladší syn a opäť som ju zapájala do starostlivosti. Vedela,prebaľovať,kŕmiť, kúpať, chodila s ním na prechádzky. Od necelých 15 rokov sa 3 x do týždňa stará o 7 ročného autistu. Od 15.00 do 20.00 hod. A dnešnej dobre naozaj nerozumiem. Deti sú hýčkané ako v bavlnke a potom absolútne nesamostatné. Už len čakám kedy začne niekto hľadať au pair k 15 ročnému decku.
Btw a to máš akú prácu, že každý deň pracuješ do 21.00?

hameeda
1. sep 2015

@sissy27 : no to by som nenechala

vejula
1. sep 2015

@cecil36
@mima4 14 ročne dieťa ešte stále nieje dospelé a aby sa staralo o 6 ročné celý den, do 22 hodiny je absolutne mimo. Nepoviem 2 hodiny denne. Ale toto? To dieťa potrebuje aj žiť a nie prebrať takmer komplet rodičovské povinnosti. Vôbec by som sa nečudovala ak by sa začal neskôr búriť proti takémuto systému. Druhá vec, ak sa niečo stane, socialka na krku. Toto proste vôbec nieje dobrý napad.

timea7
1. sep 2015

@pohodickasrandicka určite by som ich nenechávala samé, ty nebudeš mať v práci kľud, dala by som si inzerát, obtelefonovala známych, možno sa nájde dôchodkyňa, alebo aj žena, ktorá je už doma z práce, je nezamestnaná, alebo vysokoškoláčka, skrátka niekto dospelý, kto deti postráži.

timea7
1. sep 2015

@cecil36 iné je zapájať dieťa do starostlivosti o mladšieho súrodenca a iné je prevziať zodpovednosť za starostlivosť o mladšieho súrodenca na seba vo veku, keď je ešte sám decko a má mať program podľa toho. Okrem toho, ak sa niečo stane, sociálka na krku....

libka1
1. sep 2015

to je prilis vela co pises. urcite v tom veku v akom su uz postrazit vedia, ale nemoze sa to stat ich dennodennou naplnou a nemozu sa stat nahradou za rodica. toto by pre mna osobne nebola cesta ako to riesit. mas to tazke...
byt na tvojom mieste hladam ine zamestnanie kde by som mala normalnejsi pracovny cas. podla toho co pises nejak extra asi nezarobis, takze radsej by som volila cestu este nizsieho zarobku napr. ako predavacka, hoc aj za minimalku, pre uspokojenie potrieb rodiny.
drzim palce, aby sa naslo nejake schodne riesenie 🙂

janinah
1. sep 2015

Nenechala by som z jedného dôvodu,najedia sa,umyjú,pohrajú,spať uložia,ale....ak sa stane niečo nepredvídateľné,deti nemajú šancu reagovať ako dospelý,stačí rozbitá hlava,zlomená ruka /neželám/.....zrejme ťa okolnosti donútia ich samé nechávať,ale musíš ich na to pripraviť,tel. čísla na dôležitých ľudí,záchranárov napísané na viditelnom mieste / v moment úrazu ľudia zabudnú,ktoré z tých čísel vlastne volať.../,dospelý človek v susedstve musí byť poruke,aj viacerí.....a porozprávať s deťmi,dopredu vedieť program na druhý deň,presne kto kedy kde je s tým najmladším.....