Kedy sa budia vaše 6 ročné deti?

korytnacka1
17. nov 2017

Kedy, o ktorej sa rano budia Vase 6 rocne deti? U nas vstava sinter okolo 04:30-05:00 hod. (vcera uz 02:30). Uz si lahnut nechce, pisti, mrnci, az vresti. Musim ku nemu vstat lebo sa ani sam neprezlecie, neoblecie. Pyzamo si vyzlecie no holaty by dokazal behat snad aj pol hodinu kebyze ho ja neobleciem, nejde mu to. Problem nastava uz pri tielku, cez hlavu ako tak prevlecie no cez ruky uz nie, to nevie a hned sa rozculuje, oblecenie hodi na postel a radsej beha z holym zadkom. Jest si tiez sam nezoberie, vsetko mu treba vytiahnut, nachystat a polozit pred neho inak pisti, krici, vresti kym to nedostane.

Cely den je hore , na obed nespi. Ja som kazdym dnom nevyspata coraz viac, aj ked idem spat o 20:30 rano ma stipu oci, potom cely den nevydrzim "fungovat", okolo 14tej uz som fakt unavena a do 18tej daleko. Je to dieta pri ktorom nie je mozne lahnut si ani len na chvilenku, vyzaduje neustalu pozornost a neustaly dozor

erickatt
17. nov 2017

@korytnacka1 o koľkej?? To je ešte noc! Ako okolo 6 , daj daj. Zacat tvrdo, vydržať! Do 6 úplne ignorovať. 6 ročné si musi vedieť zobrať jogurt , rozok. Nevieš? Nemáš!! Len vydržať to pišťanie, tu máš veci obleč sa! Bola tu 4,5 ročná neterka a ani som nevidela a krásne sa obliekla. Zobrala si jogurt, utierala riad. Skus nejaký medovkovy caj na večer. Veľa byť vonku ked sa dá, chodiť spať presne v rovnakom čase, ( drobec nie ty) . Veď ta porazi z toho

majloo
17. nov 2017

Moj je prvak, budim.ho o 6,30. Ked chodil do skolky, budila som ho o 6 rano. Teraz netreba, som na MD. Vela krat sam vstane. Obliect sa musi sam, ale ja mu chystam oblecko, ak.sa v nuecon neciti ok, moze si to vymenit. Jedlo mu chystam ja, ale ked sa mi faaakt nechce, vie si zobrat tanier, pribor, jogurt, ovocie..vodu, kam dociahne. Ja netolerujem pistanie a pod., v tomto veku uz nie. Tvoj chlapcek je skolkar ci skolak? A mali ste to tak aj skor? Inak este ma napadlo, ked sa moc skoro zobudi a nevie uz spat, zatvori sa v izbe a potichu sa hra, kresli a pod..lebo ja som k.o. po celej noci, mam babatko este, tak aby ma nechal spat.🙂

erickatt
17. nov 2017

@korytnacka1 cez deň nie je v škôlke??

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@erickatt 4 hodiny je v skolke

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@erickatt skutocne vstava medzi 04:30 a 05:00, do skolky chodime o 07:30. Na obed od 3 rokov nespi. Odpadava uz o 17:40, doo 18:30 vatsinou spi. Mame viacero diagnoz, kde mozu byt pridruzene poruchy spanku no vstava az moc skoro a to ma v izbe tmu, ticho. Nikto ho nerusi. Neviem co ho budi no potom je unaveny, nervozny, podrazdeny a zly. Mrnci, pisti, reve. Jogurt ani rozok si skutocne nezoberie sam (predtym asi 2 mesiace dozadu ano), pisti vresti kym mu to nepodam a to vie kde vsetko je no nezoberie si to. Obliekanie: kebyze ho necham holateho hodinu za tu hodinu by sa neobliekol. Ani ja sama sa poriadne nemozem rano obliect lebo stals mu treba behat okolo zadku, pisti vresti, stale sa dozaduje pozornosti. Vonku sme pokial moc neprsi, neleje. Pohybu ma az az, je to vyrazne hyperaktivne dieta

erickatt
17. nov 2017

@korytnacka1 uf, ked je tam diagnóza, he to iné. On sa od tej 18.30 večer vlastne vyspí. Možno po pol hodine posúvať čas večerného spánku. Robiť s ním niečo aby ešte nezaspal. Na mesiac to dat az na 19tu. Potom zas o pol hodinu. Aké mate diagnózy?

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@majloo ahoj, je skolkar. Psychologickou s psychiatrickou mame navrhnuty odklad skolskej dochadzky na min.1-2 roky. Zatial je v skolke 4 h.denne. Od septembra by mal byt rok doma a potom by sa mal vybavovat pripravny rocnik. Teraz cakame na vysledky diagnostiky autizmu. Zatial dg. ADHD, vyrazna hyperkineticka porucha aktivity a pozornosti, pervazivna vyvojova porucha. Syn nerozprava. Poruchu reci, vyvojova bezrecnost je vrodena. Chodime vyse 2 roky na logo no este stale nerozprava. Ma NKS. Mentalny vek testami zisteny medzi druhym a tretim rokom. Oblecenie ma rano vzdy nachystane na stole no sam si ho nezoberie a neoblece sa
Je nutne k nemu vstat, pozornost si vyzaduje nonstop.

erickatt
17. nov 2017

@korytnacka1 uz som to tu radila niekomu. Prečo ked nerozpráva, neskusia aspoň znakovu rec. Aspoň základné posunky.

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@erickatt diagnozy zatial Adhd, vyrazna hyperkineticka porucha aktivity a pozornosti, pervazivna vyvojova porucha, porucha reci, vyvojova bezrecnost, NKS. Spravanie a prejavy spadajuce pod spektrum PAS, teraz cakame na vyhodnotenie diagnostiky autizmu. A ano od tej 18:30 vatsinou spi, posunut sme to skusali no on nevydzri. Ked je od tej 4tej 5tej hore do 18tej to je zhruba 14 hodin. Cely den je hore. O tej 18:30 zaspi no okolo 02:30 sa niekedy zobudi, trva mu aj hodinu kym zaspi aj tak vstane medzi 04:30-05:00. Celkovo spi 8 hodin. Aj lekari hovoria, ze velmi malo spi, ze potrebuje , mal by viac spavat. V skolke viacere deti o 7mej vyhanaju z postele, na obed spia 2-3 hodiny a vecer su do 19tej v posteli. Neviem cim to je. Ten spanok potrebuje, vidim to na nom. Je cely den potom unaveny a nervozny

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@erickatt znakovu rec nam neodporuca logopedicka ani psychiatricka. Maly ma velmi slabu pamat, vela veci co uz vedel zabudol, vracia sa vo vyvoji spat

erickatt
17. nov 2017
korytnacka1
autor
17. nov 2017

@erickatt ma slabe poznavacie schopnosti. Moc nerozumie co sa mu hovori. Nevie sa neucit, zapamat si farby, ako sa volaju zvieratka, uz nevie dobre zvierata ani po zvukoch (ako robia) a vedel to. Uz len preto nam znakovu rec neodporucaju

erickatt
17. nov 2017

@korytnacka1 ono sa všetko meni, ked má ten tvoj prcek takéto diagnózy.

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@erickatt uz skutocne neviem ako ho (cokolvek) ucit, naucit. Ked mu nieco poviem hned sa rozrnci a povie skoro urazene nieeeeeeeee, vela krat vidno, ze nerozumie, ze nema ani sajnu co mu rozpravam, co mu chcem povedat, co od neho chcem. Je mozne aby sa dieta vo vyvoji "zaseklo" na urcitom veku? Napr. 3 roky a nenapredovalo? Vonku stretavame mensie deticky, ktore uz krasne rozpravaju. Uz sa zacinaju malemu aj smiat a odhanaju ho od seba. Co ma trochu trapi este, ze do tvare vyzera na pohlad stale ako velke babo, ked si porovnam ine deti v jeho veku, chlapci vo veku 6 rokov uz vyzeraju ako "velky chlapci" nie do tvare ako babo

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@erickatt viem ale ako to "napravit"? Co urobit aby napredoval? Ja uz neviem. Vzdy ked sa ho snazim, chcem ucit zapcha si usi rukami a otaca hlavu. Pri nicom nevydrzi. Bojim sa co bude za rok. Neurologicka ma vyplasila, ze je mozne , ze ani do roka rozpravat nebude. V Ziline je specialna ZS pre deti a poruchami reci no syn ju navstevovat nemoze pre ine problemy. Nie je tam iba porucha reci ale celkovo oneskoreny mentalny vyvoj dietata. Nie je to na prvaka ZS

eliska13
17. nov 2017

@korytnacka1 máš to tazke, ale nepomôže Ti taká otázka kedy vstávajú 6 r deti, lebo tvoj syn je iný.Pises, že je na úrovni 2,3 dieťaťa nemôžeš to porovnávať s 6 r
Pozornosť vrestanie nezmenis si asi jediná čo s ním tráviš den, tak k tebe si najviac dovolí.A možno je nervózny z toho, že niečo chce povedať ukázať...veľmi skoro chodí spávať ani sa nečudujem, že tak skoro vstane.Nepomohlo by doobeda ho čo najviac vonku unaviť, aby chvíľu na obed zaspal?či akokoľvek ho udržať večer hore ísť sa s ním prejsť podvečer nech zaspí aspon o 20
Potom je cez deň hyperaktívny zliatiny
Neberie žiadne ukľudnujuce lieky?

hettinka
17. nov 2017

@korytnacka1 trošku nedobre si položila otázku, že kedy vstávajú 6-ročné deti, pretože je veľmi ťažko porovnávať zdravé 6-ročné dieťa - teda vlastne už školáka s tvojím dieťaťom, ktoré má toľkoto problémov.
Moji v 6 rokoch už fungovali dosť samostatne, chodili spať o 20:00 a vstávali cez týžden o 6:30 a cez víkend neskôr. Ak sa aj skôr zobudili, niečo si robili, hrali sa, zapli si rozprávku v telke, zjedli jogurt zatiaľ a niekedy sa aj prezliekli bez našej asistencie. Niekedy prišli sami k nám do postele sa pritúliť ... a to možno aj od 2-3 rokov. Okamžité prezliekanie som však nevyžadovala, ak sa nešlo do škôlky/školy. Dievča sa prezliekalo úplne samo dosť skoro, chlapcovi som donedávna chystala veci, ale už tiež zvláda na 100% sám aj s výberom vhodného oblečenia (má 10).

Inak, zarazilo ma to, že spomínaš tielko ... to nenosíme, ani pančuchy 😀 To len na lyžovačku v treskúcom mraze, inak nie.

V podstate sa musíš spojiť sa maminkami s podobným problémom a možno ti poradia, ako naučiť dieťa dlhšie spať (ak sa to dá), alebo aspoň sa zamestnať tak, aby nebudilo celý dom. Toto čo robí, je taký jeho rituál ... možno s tým vyžaduje pozornosť, že sa neoblieka. Aké má oblečenie? Ja by som to zredukovala na slipy, ponožky, tričko a teplaky/nohavice na gumu, také, čo sa oblieka lahko. Takéto oblečenie zvládajú aj 2-ročné deti ... ale neviem, nezvláda to naozaj fyzicky sa obliecť, alebo ťa tým chce vytáčať?

eliska13
17. nov 2017

@korytnacka1 a čo hovoria doktori chodíte k psychologičke s ním?áno je možné, že dieťa zostane na jednej úrovni, ale to nemusí byť Váš prípad
Ak si vedel vziať rožok a teraz už nevie nechce .. myslím si, že s tebou manipuluje skúša Ta🙂bolo by dobré, keby ho učila niečo nové iná osoba ako ty.otec, babka, kamarátka k tebe si najviac dovolí a trucuje odmieta...

erickatt
17. nov 2017

@korytnacka1 na FB je stránka, detičky inak obdarené . Daj sa do nej, poradia ti

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@eliska13 ucit skusa aj dedo s babkou no takisto ziadny efekt. Ani s logopedickou spolupracovat nechce, so psychologickou uz vobec nie. Chodime i na stacionar a aj tam si vsimla zmeny v jeho spravani, prejavoch i vedomostiach. Je to horsie, kopu veci co uz vedel pozabudal. EEG vysetrenim zistili, ze je porusena cast mozgu, centrala kde sa vyvija rec. Ma velmi slabe poznavacie, kongvitivne schopnosti, cokolvek ho naucit je problem

mirage
17. nov 2017

@hettinka mimo temu ale aj moji aj ja uz nosime tielka.a to ich moc neobliekam a aj ich otuzujem. rifle tielko na telo co sa zapravi a tenka mikina ci pulover.

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@hettinka vzhladom na jeho vek , o 3 tyzdne bude mat sieste narodeniny. Na poruchy spravania i spanku uziva liek Tiapridal. Zatial 1 tbl vecer. Spanok sa mu posunut neda, velmi skoro vstava, o 12:30 je unaveny velmi ale nelahne si, o 13tej klipka ocami. Ma 2 fazy velkej unavy cez den no nelahne si ani keby som si k nemu lahla ja. Akby aj zaspal raz sa stalo a potom "strasil" do 01:30, i tak vstal rano o 5tej takze bol este viac unaveny. Spavat v takom case chodi na doporucenie neurologicky a psychiatricky.

Tielko nosieva preto lebo mava caste zapaly dychacich ciest, je alergik, astmatik. Rano mava nachystane veci v zlozeni: tielko, tricko, volne teplaky, boxerky, ponozky (ponozky si dat nevie). Ci sa skutocne nevie obliect alebo na len vytaca neviem na 100 %. Tricko si nevie poriadne vyzliect ani obliect, teplaky si oblecie (po dlhom " hucani"), boxerky si vie obliect, ponozky nie. Obuvam ho ja lebo kebyze mam cakat kym sa obuje sam meskame 2 hodiny, bundu mu obliekam tiez ja lebo sam si ju neda. Pancusky davam iba ked je mooc velka zima

eliska13
17. nov 2017

@korytnacka1 budeš sa musieť s tým zmieriť:(asi ho to nedokážeš naučiť.Bolo by fajn úprimne sa porozprávať s lekármi, aby si si zbytočne nerobila výčitky, že ho to nevieš naučiť, keď on toho nie je schopný asi od neho veľa ocakavas

hettinka
17. nov 2017

@mirage no my sme zo severu SK a nenosíme, ani ja, ani deti
Dcera si teraz občas dá body, ak si dáva crop-tričko (take skrátené do pása, nech nemá holé kríže, už je v puberte). Ale iank nosíme spodné tielko len fakt na lyže, aj to nie klasické, ale také to funkčné oblečenie, čo odvádza pot od tela.
Však ešte vonku vôbec nie je nejaká extra zima, zatial bolo do -2°C a v škole majú teplo, len by sa tam potili.

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@eliska13 uziva Tiapridal

beky1813
17. nov 2017

Ako chapem, ze to mas tazke, ale naco zakladat dalsiu rovnaku temu, ked si ju tu mala nedavno? Nestacilo to napisat do tej povodnej?

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@eliska13 zapis do ZS sa blizi coraz viac, ten 1 rok odklad nebude problem asi vybavit ale co potom? Nerozprava, rozumiet asi nerozumie, sluch ma v poriadku. Niekedy uvazujem ci mu to len nejde naucit sa ci len nechce, je lenivy. V jeho veku by mal toho vediet viac a mna to trapi. Farby nepozna, nepovie nevie ani jednu basnicku. Zvierata nepovie ako sa volaju a to ich ako tak poznal po zvuku. Ja uz neviem co je toto za vyvojovu poruchu ci lenivost dietata ci ja som taka neschopna. Logopedicka si s malym tiez nevie poradit. Specialna skolka, skola nas odmietla. Psychiatricka i psychologicka sa vyjadrili, ze nad beznou skolou nemam ani uvazovat, ze chlapec tam nema sancu...speci ho nechce...

charlie1980
17. nov 2017

@korytnacka1 Pokial ma tvoje dieta vsetky tieto prejavy (diagnozy), ktore opisujes, najlepsie by ti asi pomohli pocas terapii odbornici. Je najvyssi cas zacat s nim efektivne pracovat. Predpokladam, Ze vies, Ze nie vsetky taketo deti maju rovnake moznosti/schopnosti a Kazde z nich je ine.
Komunikacne karticky, skusali ste ? Ma denne plan cinnosti, ktore ma urobit kazdy den na kartickach ?

hettinka
17. nov 2017

@korytnacka1 k prvému - ako som písala, so zdravým 6-ročným porovnávať naozaj nemôžeš, ale aj u zdravých detí je potreba spánku veľmi individuálne a vekom sa mení. Ja mam 2 zdravé deti a každý spával úplne inak. Dcera bola nespavec, do roka nespávala cez den, potom začala spať cez den a budila sa v noci od 2:00 do 5:00 hore každý deň, to trvalo rok, potom sa postupne spanie zlepšilo a cez den spávala do 6 rokov. Syn spal dobre v noci, ale od cca. 4 rokov cez den nespával (len si poležal, alebo som zaradila kľudový režim cez obed - čítanie knižky, prípadne počúvanie rozprávok na CD). Lenže ak ja nespali, robili si svoje ... teda hrali sa, boli ticho. takže možno by som sa skúsila uberať týmto smerom, akceptovať, že teda spí menej a nájsť také činnosti, aby nepišťal. 8 hodín spánku nie je tak málo ... posunúť by sa to možno dalo, ale postupne, po 15 minútach, nie naraz o hodinu.

K tielku ... o dôvod viac mu ho nedávať na doma, ked ma slabšiu imunitu. Možno ma zapaly preto, že sa spotí. Je dosť v pohybe? Máte doma teplo?

Čo sa týka školy, skúsila by som bežnú a ak by to nešlo, tak špeciálnu ZŠ. Určite si tam s tým poradia, ale uvidíš, ako bude o rok. Teraz je najdôležitejšie zvládnuť samoobslužné činnosti, skúšaj nejaké techniky komunikácie, ako radí charlie1980

charlie1980
17. nov 2017

@korytnacka1 Nerozumiem....Speci ho nechce ? Akoto, Ze nechce ? Niekde predsa do skoly chodit musi zo zakona. Zo zakona musia byt vsetky deti do skolskej dochadzky „uzavrete“, Ak je tam podozrenie na autizmus, potom pojde do specialnej, ano.