Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

sjuzi
4. máj 2010

Baby, ja som dávala 8!!!!!! prihlášok a len v 1 škôlke mi riaditeľka povedala, že je to protizákonné, ak by ho prijali do viacerých... Čo sa ale ani nemohlo stať, keďže mali riaditeľky celomestský snem (TT)... 😀
Mne sa to oplatilo, keďže sme mobilní s mm obaja, bolo mi jedno, kam ho budem voziť... a som rada, že bude škôlkar. 😉

sjuzi
4. máj 2010

Mne práve vo viacerých vraveli, nech si podávam na viaceré škôlky... 😕

macocha
4. máj 2010

Jahodka - u nas si bolo treba rozhodnutie vyzdvihnut osobne, aby usetrili na postovnom 😀 Tak reku ci si si dobre pozrela, ci aj u vas netreba zbehnut do skolky...

amonikaa - nechapem ako to ze sa nemozno odvolat. Divne. 😒

trixi
4. máj 2010

ahojte, ako to, ze sa neda odvolat??? 😕 Urcite sa odvolaj, školsky zakon plati pre vsetky MS. Rozdiely mozu byt upravene nariadeniami odboru skolstva toho ktoreho mesta.

Nikde nie je napisane, ze mozem dat len 1 prihlasku. U nas v PN je to jedno, pretoze rovnako ako pise sjuzi, tak riaditelky maju zraz a tam si vsetko porovnavaju.

Ja teraz casto premyslam, ako ten cas strasne rychlo leti. Ved len teraz nedavno som si domov priniesla 5 kg chlapiska, v porodnici sa smiali, ze uz moze ist rovno do skolky a uz je to tu, uz je z neho skolkar. Ani sa nenazdame a budeme riesit do akej zakladnej skoly deticky dat.

jahodka11
4. máj 2010

macocha - no nehovorila riaditelka nic, ak do konca tyzdna nic nepride, tak tam v piatok volam... 🙂

babulina
4. máj 2010

jahodka - to nemame rozhodnutie z pifflovej ale z iljusinovej, takze neboj nezabudli na vas

jahodka11
5. máj 2010

jaaaaj, tak este nadej je....nebooj, drzim palce 🙂

amonikaa
5. máj 2010

No ja sa v zakonoch nevyznam, ale v rozhodnuti pisu: ... nie je mozne sa odvolat, pretoze sa na nan nevztahuje zakon c.71/1967 Zb. o spravnom konani ... Proti rozhodnutiu mozno podat navrh na zacatie konania podla prislusnych ustanoveni Obcianskeho sudneho poriadku ... Asi len nerozumiem tym "odbornym" reciam. Ked starsiu brali do skoly, tak na rozhodnuti bolo jasne napisane, ze sa mozme odvolat na riaditelstve skoly a z tohto rozhodnutia veru nerozumiem co mam spravit (no ale to je asi moja chyba). Rozhodnutie z tej istej skolky u starsej dcery sme dostali ustne a myslim, ze hned ako sme podali prihlasku, ale vtedy nebolo tolko deti.

janka76
5. máj 2010

amonika, no som prekvapena z toho co ti napisla, lebo spravny poriadok sa presne na toto vztahuje, toto rozhodnutie je rozhodnutim podla spravneho poriadku a to z ktorej skolky to prislo???
spravny poriadok
1) Tento zákon sa vzťahuje na konanie, v ktorom v oblasti verejnej správy správne orgány rozhodujú o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
(2) Správnym orgánom je štátny orgán, orgán územnej samosprávy, orgán záujmovej samosprávy, fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej zákon zveril rozhodovanie o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy
Občiansky súdny poriadok upravuje postup súdu a účastníkov v občianskom súdnom konaní tak, aby bola zabezpečená spravodlivá ochrana práv a oprávnených záujmov účastníkov, ako aj výchova na zachovávanie zákonov, na čestné plnenie povinností a na úctu k právam iných osôb.

majula
5. máj 2010

Ahojte baby...ja som dávala dve prihlášky, ale to len preto, že jedna bola na cirkevnú materskú škôlku, tá nepadá pod štát, čiže tam som mohla...no a teraz mám dilemu, malého prijali aj do štátnej a aj do cirkevnej. Čo mi poradíte? Štátna škôlka na Holíčskej, alebo Cirkevná MŠ na Lachovej???? Ja som skôr za tú cirkevnú, na tú mam vynikajúce referencie...ale zas aj tá na Holíčskej je dobrá....hmmmm... 😕

macocha
5. máj 2010

Majula, presne, ale úplne presne rovnakú dilemu riešim aj ja, iba v inej časti mesta... Asi zvolím CMŠ, lebo tam budú chodiť 2 deti ktoré poznáme, kým na štátnu MŠ iba jeden - ale zato najväčší kamarát... 😕 🤐

blanblan
6. máj 2010

Ahojte maminy, mozno sa toto uz rozoberalo, ale vsetko som necitala takze sa pytam: Mala bude mat 3roky v oktobri a idem ju prihlasit do skolky od septembra,este sice neviem ci ju vezmu (za par dni mam az stretnutie s riaditelkou) ale ja sa toho dost obavam pretoze doteraz velmi do kolektivu nechodila a ako ju pozorujem na ihrisku alebo podobne, je strasne utiahnuta, trva jej dlhsi cas kym sa "rozkuka" , ked sa jej niekto nieco opyta hned sa ide schovat ku mne a hlavne ked jej niekto robi zle ona sa vobec nebrani a ked je uz najhorsie pusti sa plakat.taktiez sa niekedy rozplace ked deti po sebe kricia alebo sa biju....Takze mam obavy ako si v skolke zvykne 😖 Tiez uvazujem nad sukromnou skolkou ale tento rok to uz nebude mozne, tak v najhorsom na buduci rok....Mate niektora podobny problem alebo ste nieco podobne uz preskakali?

annika
6. máj 2010

Ahoj!! Hlásime sa medzi škôlkarom, dnes ´sme dostali rozhodnutie, že nás prijali od septembra do škôlky.... 😀 😀 😀 😀 TAkže od septembra sa začína nová etapa v našom živote... 😉 😉 😉 Ja sa bojím asi viac, dvakrát som to už prežila, hoci to bolo pred 11-imi a 13-imi rokmi, ale nemám velmi príjemné zážitky z tohto obdobia... ☹ ☹ ☹
Ja by som mala otázku na Vás, doma sme už bez plienky, ale na spanie ešte máme aj cez deň...skúšame, skúšame, ale nám to nejde...Robko spí od jednej do tretej v poobede a plienky máme vždy mokré, keď sa zobudí..... ☹ ☹ ☹ Dcérky už boli bez plienok v takomto veku... Bola by som vďačná za dobré rady, nápady... Vy ste ako na tom??? 😅 😅 😅 😅
Blanblan, ahoj! Neviem, či vo Francúzsku aké sú škôlky...neviem ti poradiť bohužial.. ☹ ☹ ☹ Ale ja som mala Annu takú citlivú keď bola malá, ale našla potom kamarátky v škôlke, s ktorými si rozumela a nemali sme s tým neskoršie problémy... Len ten prvý polrok...no to bola dosť ťažká... 😒 😒 😒

trixi
6. máj 2010

annika, u nas je to iste, cely den bez plienky od 2 rokov, aj na poobedne spanie, teraz cca 2 tyzdne sa mi pri poobednom spanku par krat pocikal, tak sme sa vratili k plienke, na noc ma stale plienku, rano je plienka uplne "plna". Po obede spava 2-3 hodiny, mozno preto v hlbokom spanku sa pocika, ked spaval 1 hod. tak sa "nehoda" nikdy nestala. Myslim si (mozno sa mylim) ale este mame cas a ze ti nasi chlapci do septembra z toho vyrastu. Zatial sa tym nejako netrapim. Ale kazdu radu privitam 😉 .

blanblan, nas Matej bol a je velmi citlive dieta, deti ho skor utlacuju, resp. utlacovali. Co chodi do skolky, tak si vie uz povedat co je jeho, trosku sa branit, ale konflikty nevyvolava a ani sa ich nezucastnuje. Ak ho niekto napadne, tak radsej odide, ale do sarvatok sa nepusta. To ma po tatinovi. Tiez som sa bala, ako zvladne kolektiv, obzvlast ked vyrasta len medzi dospelymi. Detsky kolektiv mu vyslovene prospel, do skolky chodi rad, zatial len na 3 hodky, vela sa tam naucil (dobreho i zleho). Neviem ako zvladne od septembra vacsi kolektiv (24 deti), dlhsiu dobu v skolke(cca 7-7,5 hod.) a spavanie v skolke (teraz je v triede 6-10 deti, casto 3 ucitelky a nespava tam).

veverca
7. máj 2010

Ahojte. Ja dúfam, že aj dievčence z toho do septembra vyrastú. 😅 Tánička cez deň nemá plienku od 23 mesiacov, ale na spanie stále. Občas sa zobudí suchá, ale väčšinou pocikaná. Ja to zatiaľ neriešim, asi skúsime odúčať cez prázdniny. Bude teplo a prípadné precikané periny budú ľahšie schnúť. 😀 A poobede nespáva už asi od novembra, to bude ďalší problém, keď v škôlke bude musieť. Ale bude ráno skôr vstávať, tak si snáď zvykne.

jahodka11
7. máj 2010

baby, tak my sme este total plienkovy.....dr povedala, ze je to v poriadku, ze ma na to vek, ze v lete oducime a lahko...len mna to uz kvoli skolke trapi..presne ako pisete.... 😒

veverca
7. máj 2010

Naša pani riaditeľka aj tri krát zdôraznila, že v škôlke nemôžu mať plienky. A to sme tam boli v marci, t.j. pol roka pred nástupom do škôlky. 😝 A len tak medzi rečou...to je až taký veľký problém, keby museli dať dieťaťu na spanie plienku? 😕

babulina
7. máj 2010

jahodka este stale nic? uz zacinam byt nervozna 😅 a plienky mame tiez este stale, nechavam to na leto, i tak mi vsetci v okolo hovoria ze ked porodim tak skoro naisto sa mi bude pocikavat, takze uvidime

annika
7. máj 2010

Ahoj, ako vidím máme s tým problém viaceré mamičky... Nám to nočné plienkovanie ani nevadí, ale to poobedňajšie o to viac... 😅
Už som rozmýšľala na tým, že by som mu dala namiesto jednorázových, normálnu textilovú plienku...aby proste cítil, že je pocikaný... 😅 Asi mu dnes to aj vyskúšam... 😉

blanblan
7. máj 2010

Aj my este spavame s plienkami a vzdy sa do nich nieco cvrkne.... 😀 takze neviem ci ju vobec do tej skolky zoberu, lebo ona je take velke babo, poriadne nerozprava a cikat sa vlastne pyta tak pol na pol, raz sa vypyta, raz ju ja posadim a obcas sa pocika 😅 ....myslim vsak ze by jej to prospelo na jednej strane, na druhej strane by mi ani nevadilo keby sa to odlozilo o rok 🙂 My byvame v takej stvrti ze je tu plno vselijakych typkov a "nestandardnych rodin" s detmi co su ponechane sami na seba...tak toho sa hlavne obavam ☹

lula26
7. máj 2010

veverca, ja to považujem za problém. Učiteľky nie sú opatrovateľky.

janka1874
7. máj 2010

lula prepáč a čo sú potom podľa teba učiteľky len strážcovia? podľa mňa zo všetkého trošku majú aj vychovávať aj učiť a podobne a aj odplienkovaniu sa niekedy treba naučiť niektoré deti sú totiž lenivejšie a v kolektíve im to ide ľahšie
no to je aspoň môj názor

my máme plienku už len na noc cez deň vôbec odúčali sme sa tak že tesne pred spaním išla cikať cca hodinu pred spaním už veľmi nepila len polievku zje potom sa ide cikať a spať a nechala som ju spať bez plienky vysvetlila som jej o čo ide a potom ešte som dala pod plachut tie nepremokavé podložky a hotovo trvalo nám to cca 2 týždne a mali sme 3 nehody ale nevadí a tú podložku tam má dodnes tej sa nič nestane a madrac je chránený a už uvažujem že sa odnaučíma aj v noci už viac ako týždeň má v noci suchú plienku

re
7. máj 2010

trixi,aj mne sa velmi paci tvoj pristup nenechat veci tak a riesit to dalej,tiez momentalne riesim nieco podobne,nas maly ale uz do skolky chodi,len sa mi nepaci "nestandardne" spravanie p.riaditelky,jej autokraticky pristup k detom aj k rodicom atd. Takze to chcem posunut niekam vyssie,ale zaroven synatora prekladam do inej skolky.Mam totiz pocit,ze sa do neho moze zacat navazat,co by som bola velmi nerada.V podstate mi tiez moze byt vsetko jedno,ked odtial maly ide prec,ale v zaujme dalsich rodicov to nechcem nechat tak. Neviem,aka je ta vasa riaditelka,ale niektore su take,ze sa zo svojej jesitnosti potom vyvrsuju na dietati.Nemas z toho trochu obavy? V kazdom pripade by som to netransparentne prijimanie riesila tiez takto

jahodka11
7. máj 2010

babulina - zatial nic....neviem, naco cakaju....
jani - suhlasim, ved tiez viem, ze maminy nenechavaju detom naschval plienky a kaslu na to...ale ak sa vyskytnu u niekoho taketo "problemy", nemal by to byt problem nastupu do skolky...skor naopak....nech vidia, ze svetky deti cikaju do zachodikov...atd...a rychlejsie sa to naucia, viem, ze ucitelky nie su opatrovatelky, ale aby 3 rocne dieta zvladalo vsetko samo... cikanie, kakanie, hadam aj obliekanie, jedenie....to potom aj ja idem robit ucitelku, kde budem len dohliadat, aby prezili....a ostatne spravia sami....podla mna to nie je ziadna hanba, ak tie plienky mame stale..nedari sa, maly nie je este psychicky asi pripraveny....nehovorim, ze s tym suhlasim, ale co mam robit? a okrem ineho, este mame pol roka, nebojte sa, zvladneme to dovtedy 😉

janka1874
7. máj 2010

jahodka ide leto vtedy je to podstatne jednoduchšie onaučiť nebom zvládne to len ho treba pravidelne dávať na nočník alebo nechať aj doma bez plienky nech sa pociká a nech to cíti a možno sa to skôr naučí
mne sa ľahko hovorí ja som s malou problém nemala my sme sa až moc skoro odnaučili cez deň bez plienky je od 1 roku a 9 mesiacov a na denné spanie asi od februára

diddi
autor
7. máj 2010

lula,praveze su aj opatrovatelky!...inak by som deti do skolky nedavala....je rozdiel byt ucitelka v skolke a v skole....a preco potom v sukr.skolkach su tzv.podla teba opatrovatelky?...tam mozes dat dieta aj s plienkou!....ide o pristup danej ucitelky,ci bude ako dozorca s bicom,alebo ako "zastupca" matky - so vsetkym,co k tomu patri....nehovorim,ze dam deti,ktore musia mat stale plienky,ale pocas spanku sa stane nehoda....

annika
7. máj 2010

Joj, to vám musím napísať.... dala som malého spať s tými textilnými plienkami, on čumí, čumí.. a hovorí: Čo to ja mám? Na čo to ja mám??? Ja chcem nojmálneee!!!!
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Uvidíme ako sa zobudí...

janka1874
7. máj 2010

zlatý 😀

veverca
7. máj 2010

lula- a to sa dá tak striktne oddeliť? Ja som učiteľka a nie opatrovateľka? Pri takých malých deťoch to ide trochu ruka v ruke, nie? Ja som zdravotná sestra a neviem či by sa niekomu páčilo, ak by som sa o dieťa starala tak, že podám sirup, tabletku, injekciu a potom nechám plakať v posteli. Aj prebaľovanie mám v popise práce. 😉
Ja som presvedčená, že malá sa od plienok odučí za tie 4 mesiace. Ale ak by učiteľky 1-2 deťom dali na spánok plienku, hádam by ich to až tak nedegradovalo na "opatrovateľky". Či? 😉

tigri
7. máj 2010

baby nebojte sa, cez leto sa od plienok odnaucia, ja som tiez mala pocit, ze sa u starsej plienok na spanie nezbavime, kazde rano boli tazke ako balvan a prislo to z jedneho dna na druhy...ale kazdy vecer som jej hovorila, ze sa nema pocikat 🙂

co sa tyka ostanych "obsluzny" cinnosti, ked dieta nastupuje do skolky, musi zvladat zakladne veci ako sa obliect, vyzliect, umyt, najest....ucitelky samozrejme dopomozu, dokrmia, zapnu gombik, ale predstavte si, ze by 1 ucitelka mala komplet obriadit 12 deti a este popritom vyvijat aj nejaku vychovnu cinnost...dieta treba viest k samostatnosti a nie spoliehat sa na to, ze ucitelky ho komplet v skolke obriadia..