Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

barbis
17. aug 2010

tak 3 škôlky som skúšala ani jedna neberie v priebehu roka, skúsim ešte jednu poslednú. To je ale taká škôlka kde majú len jednu triedu, 10 detičiek, 1 pani učiteľku a všetky vekové kategórie spolu. Neviem, zajtra sa pôjdem opýtať, zatiaľ posielam životopisy ako o život 🙂

@kika25 asi by si ju mala pomaly od dečky odnaúčať doma, bude to pre ňu asi ľahšie ako keď jej ju vezme napr. pani učiteľka alebo nejaké dieťa v škôlke a to určite vezme, lebo čo má jeden, to chce aj druhý 🙂

lucia375
17. aug 2010

@barbis A nemozes dat dieta do tej poslednej skôlky od januára alebo od marca, aj moj syn bude chodit do takej kde su vsetky deti spolu a nikdy som si nepomyslela ze to nie je dobre. Od dalsieho skolskeho roka ho mozes dat do inej, ak sa to teda da. 😅

kuratenko11
18. aug 2010

Ahojte je tu prosim niekto kto dava dieta do skolky aj ako 2 rocne?My budeme mat teraz 25.8. dva rocky a v septembri nastupujeme,mam z toho velke obavy,ale dala som ho do skolky kde je cisto 2 rocna trieda.Malinky je sikovny,boli sme uz aj na skusku na hodinku,ani si len nevsimol,ze som tam neni tak dufam....

barbis
18. aug 2010

@lucia375 od januára isto nie, pretože tam majú podmienku,že dieťa MUSÍ mať 3 roky, čo má môj malý až na konci marca a oni sú v tomto zásadoví pretože tam majú všetky deti pohromade, aj keď 2 mesiace hore dole..no musím to zistiť len dnes som nemala čas, malý šiel akurát spinkať a pani riaditeľka je tam len dopoludnia

denisocka
18. aug 2010

ahojte,je tu neikto kto dava dieťa do školky a potrenuje furt plienky ? my mame na spanie a na kakanie si vypýta 😒

barbis
18. aug 2010

@denisocka my máme tiež na spanie, ešte som nemala odvahu mu ju na noc nedať, pretože sa ráno zobudí vždy mokrý ale cez denné spanie ju nepotrebuje. A s tým kakaním ako kedy, niekedy mu to ide pekne do nočníka ale niekedy to v sebe drží aj dva dni a jedine do plienky. Tak nie ste sami 😀

denisocka
18. aug 2010

@barbis no tak mi padol balvan zo srdca.ja zbieram odvahu nedať mu cez den,ale v noci? včera vypil po sebe 240 + 150 ml mlieka,prebalovali sme ho aj v noci

barbis
18. aug 2010

@denisocka ja nedávam cez deň len teraz posledný týždeň, tiež som sa bála, stále som ho chodila kontrolovať či pod ním nie je mláčka ale nebola a keď sa zobudí šup vycikať 🙂 to nejako veľa mliečka vypije fuuu ha, môj maximálne 200 ale to len na raňajky. Tak mu skús na večeru dať nejakú tuhú stravu, napr kašičku alebo niečo čo má rád aby si ho nemusela aspoň cez noc prebaľovať 😉

evilia
18. aug 2010

ahojte, neviete,ci sa dietatko dava do skolky adaptovat,alebo hned na cely den? vobec si neviem predstavit,ako to bude.a ak by som ju dala najprv len na adaptacny,pridem o rodicovsky?este do decembra by som mala mat.

mateson
18. aug 2010

Adaptovat. U nás v školke prvé do desiatej, potom do obeda až potom na celý den. Záleží od dietata ako to zvláda, adaptácia má stanovený termín kolko može maximálne trvat ale to nechcem klamat tuším mesiac. Náš mal 20 septembra 3 a riaditelka mi povedala, že nesmie nastupit prvý den v mesiaci aby som neprišla o rodičovský. To bolo ok pretože 1.9. je sviatok. Do roboty som nastupila 2. 9. na adaptáciu si vzal volno manžel. Ja robím v školke veducu šj nie ale v tej kam chodí syn takže viem, že prvé my nové deti nahlasuju iba na desiatu a potom pokračujeme podla toho ako su v pohode.

adetka
18. aug 2010

zalezi od zariadenia... v jaslickach, kde Mirka chodila nemavali adaptacne dni... vraj by to mohlo ublizit detom, ktorych rodicia nemozu pre ne prist skor... a Mirka nemala problem... hned prvy den tam krasne prespala... ked videla vsetky deticky lezat v postielke... niektore skolky maju adaptacne dni... tusim ze aj sest tyzdnov... a niektore vobec...

xstelinka
18. aug 2010

@kuratenko11 nas Samko bude mat v septembri 2r a 3m. V danej skolke beru od 2r., ale snazia sa tomu co najviac vyhnut, tak dufam, ze Samko nebude najmladsi.

wighy
18. aug 2010

ahojte

v nasej skolke adaptacny cas nie , 2.9. sup ho vsetky deti do hlbokej vody a cely den v skolke ale zevraj je to mensi stres a sok pre decka ako ked si zvyknu chodit domov skor, tak ja neviem kazdy hovori nieco ine, ale v nasej skolke moznost adaptacie nie

baby mna by skor zaujimalo,ci je mozne ze obcas malu nedam do skolky jedna sa cca 1-2 dni v mesiaci, proste kym nerobim si urobime zase spolocny den a budeme spolu ake ked som bola na rodicovksej dovolenke

ankan
18. aug 2010

@wighy kľudne si ju môžeš nechať doma aj týždeň. Stačí sa opýtať v škôlke dokedy ju treba odhlásiť. Moja malá tiež nemala adaptačný čas a v pohode to znášala. Po týždni dostala chorobu a začala plakať ale po 4 dňoch si opäť zvykla a potom v pohode. V septembri sa necháme prekvapiť.
Riaditeľka mi hovorila, že ak sa dá dieťa len doobeda, zvykne si a potom má opäť problém zvyknúť si na to, že ho nezoberú domov pred spaním. 🙂

barbis
18. aug 2010

@ankan ale určite to tak nie je vo všetkých škôlkach. Viem, že suseda dala dcéru do škôlky minulý rok a nemohla ju nechávať doma kedy sa jej zachcelo, vždy musela doniesť papier od lekára, že je malá chorá presne ako v škole. Inak mala problémy a učiteľky na to nadávali, tak sa treba riadne popýtať na začiatku nástupu.

libka1
18. aug 2010

@kuratenko11 tvoj šimonko bude spolužiak s našou evkou 😉

kuratenko11
18. aug 2010

jeeeej @libka1 to vazne,vidis aky je svet maly ja si ta pamatam este s plavania 😀 a nastupujes do prace ci ako? U nas tiez hovoria ze dieta je lepsie nechat na cely den,fuuuha uz teraz mam z toho zimomriavky,ale ked je to pre nich lepsie tak vydrzime 😉 my to asi horsie prezivame ako deticky 🙂 k plienkam my sme bez od 20m,ale v noci este ma.Cez obed mu nedavam,ale sem tam sa stane ze sa pocika,nejako to neriesim.

libka1
19. aug 2010

ty si chodila len raz do tyzdna plavat, ze? nie som si ista, ale zdas sa mi na fotkach povedoma 😀 ja pracujem uz od jej 5 mesiacov, ale robila som z domu, potom mi je varovali dedkovci nejaky cas, ale uz sa tesim ze bude medzi detmi 😵 plienky jej na spanie davam, aj poobede, to neriesim, az taka naviac praca to pre nich nebude dat jej tu plienku, uvidim este skusime buduci tyzden bez plienok (budem mat dovolenku) ako nam to pojde pri poobednajsom spani, ak nepojde, tak im oznamim ze ju potrebuje 😀 alebo im dam podlozky na prebalovanie ak by sa pocikala nech to pod nu davaju 😉

@kuratenko11 mas predstavu co tam treba 2 septembra zobrat? ja nemam nijaky zoznam ani nic, tak len co som sama uznala za vhodne jej zabalim. volat tam sa mi nechce 😝 o nechavani na pol dna som ani neuvazovala, mala by som sice na to podmienky, kedze dedkovci su stale k dispo, ale nebudem jej motat hlavu, uvidime ako to vypali... ja sa skor bojim chorob, to ma desi viac 😝 🙄 a niekedy mam tiez pocit ze ja tu skolku prezivam viac ako ona 😠 a este sa bojim agresivnych deticiek, lebo zial aj take sa najdu ☹ videla som take ked sme boli na zapise 😝

kuratenko11
19. aug 2010

ahoj libka ja som chodila 2 krat do tyzdna plavat,ale zo zaciatku ma velmi prehadzovali....s tymi podlozkami mas pravdu,to aj ja tak riesim,my sme cez obed bez plienky,ma tu podlozku,ale sem tam sa stane ze sa pocika 🙂 este ma na to narok 😀 k tomu zoznamu neviem presne ale asi toto-teplaky asi 2 ked sa stane nehoda,pyzamo taktiez 2ks,uterak,asi aj podbradnik ten plastovy,papucky a podlozky,alebo plienky.A este nejake tricka asi s dlhym rukavom,dam mu vsetko dvojmo a uvidime.Tych agresivnych deti sa bojim aj ja,ale asi tomu nijako nezabranime,treba mysliet pozitivne,myslim,ze su tam dobre ucitelky tak hadam,,...A choroby,nooo to si tiez asi nevybereme,ja uz som mu zacala davat probiotika,ale nie celu davku,len polovicnu tak uvidime,my sme zvyknuty byt medzi detmi....

aknaj
19. aug 2010

@libka1 - no, môj bude asi z tých agresívnejších 🙂 . Tým, že je druhý v poradí, všetko si musí vybojovať, s tým nič nenarobím.

lucia375
19. aug 2010

Moj je zase taký precitlivelý, ze ked sa ho niekto len silnejsie dotkne tak mu to hned chce vrátit. Furt mu vysvetlujem ze deti sa nebiju, ze ked je nejaky problem tak nech ide za mnou alebo potom za ucitelkou ale on nie, vsetko si riesi sam. No neviem ci z toho nebude mat v skôlke problemy. 😅

libka1
20. aug 2010

moja zas len kuka vyjavene ked ju niekto napadne lebo nechape co tomu dietatu je 🙄 a preco jej to robi 😝 a ja zas kukam ked maminky spokojne, hrdo a s usmevom na tvari sleduju ake je ich dieta priebojne a mlati vsetko dookola hlava nehlava😅 zial aj take sa najdu 😝 ale dufam ze s tymto si uz ucitelky vedia poradit 😉 ine mi neostava len im verit ze ano....
@kuratenko11 a ty ides do prace alebo uz robis? tak dam aj ja podbradnik, to som nemala v plane povodne, ale nezaskodi... inac asi som si ta potom mylila z niekym a nebola si to ty koho som si pamatala z toho plavania. este doplnujuca otazka: mala si adidas plavky? 😀 😀 😀

molnitko
20. aug 2010

tiež ideme od septembra do škôlky, ale moja malá to bude mať oveľa ľahšie, ako vaše deti, pretože bude v škôlke so mnou a ešte aj v mojej triede ( neviem či to budem mať lahšie aj ja, ale inak to nejde 😀 ).
nemajte obavy z nástupu detí, deti sa rýchlo adaptujú, hlavne musíte byť neústupčivé a počúvať rady učiteliek ak vaše dieťa plače, a nelúčiť sa dlho. Inak to deťom len sťažujete a učiteľkám tiež. Aj nám trhá srdce ak deti plačú a musíme ich s rodičov "trhať", ale niekedy to inak nejde ☹ .
čo sa týka plienok, neviem ako inde, ale u nás ešte na spánok môže byť, len treba upozorniť. deti sa samé po kakaní neutierajú, ale mali by si vedieť stiahnuť nohavice a vycikať sa. najmä chlapci, lebo učiteľka im pri cikaní nemôže pomôcť - nemôže mu chytiť pipina aby trafil do misy, lebo to môže byť klasifikované ako sexuálne obťažovanie a zneužívanie. preto by to mali vedieť. Tiež dávajte deťom radšej gate na gumu, u nás uprednostňujeme tepláky u maličkých, aby sa lepšie vedeli obliecť, lebo ak má sama učiteľka obliecť 20 detí, tak asi von nepôjdu a jesť tiež neviem kedy 😉.
A pre Babis: ak nemáš prácu a prijali ti dieťa do škôlky, stačí, ak dieťa odhlásiš na niekoľko mesiacov , napr: do novembra zo zdravotných dôvodov, alebo podobne. zo zdravotných dôvodov musíš priniesť potvrdenie od lekára. Škôlka ti potom bude držať miesto. Niekde ale budeš musieť za to platiť školsné, tzv. úhradu, alebo príspevok na škôlku, čo u nás činí 7 €, neviem ako je to inde, max. je myslím 15€, ale nie som si istá.

jaj a ešte som zabudla, že ak neviete čo do škôlky, že nemáte zoznam, žiadny stres, stačí papučky, prípadne pyžamo, ak sa prvý deň spí, všetko ostatné vám povedia v škôlke po začatí šk. roka. Ani u nás nedávame žiadne zoznamy ba ani šeky, lebo do septembra sa môže stať, že do škôlky dieťa nenastúpi z rôznych dôvodov.

Prajem vám maminám veľa síl, trpezlivosti a pevných nervov najme pri plačúcich deťoch a vašim deťom prajem, aby sa im v škôlke páčilo a aby ten počiatočný plač trval čo najkradšie 😉

veverca
20. aug 2010

@molnitko Ďakujeme 🙂 , za prianie aj za rady. 😉

aknaj
20. aug 2010

@molnitko - to je super, že sa ozvala aj pani učiteľka 😉

libka1
20. aug 2010

@molnitko super ze si napisala 😵

wighy
20. aug 2010

@molnitko super ze si napisala🙂

baby uz ste oznacovali saty??ja som skusala ale ceruzka na textil sa mi nejako rozpija a meno vobec nie je citatelne 😨

barbis
20. aug 2010

@molnitko ďakujem za informáciu 😉 len či mi doktorka také potvrdenie vystaví....skúsim sa jej opýtať
a k tomu obliekaniu-neviem ako ho motivovať aby sa naučil sám aspoň vyzliecť, proste si vždy počká na mňa ani vyzliecť ani obliecť, tak dúfam, že keď uvidí ostatné detičky aké sú šikovné tak to skúsi aj on.

jonatanka
20. aug 2010

prosim vas, kde kupujete klasicke papucky do skolky, v tescu mali len velke cisla, u Bata tiez a z trznice nechcem 😔

pobehala som uz skoro vsetko, chcem tie klasicke, nazuvacie, nic extra a neviem ich nikde zohnat 😖

jonatanka
20. aug 2010

@molnitko pekne napisane, dakujeme, snad to drobci zvladnu 😉

ja si myslim, ze moje dvojcata snad ani plakat nebudu, idu predsa spolu tak im hadam nebude smutno 😉 😉