Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

zuzanamv
3. sep 2010

@trixi
To ti vyslovene povedali, ze lizatka? U nas sa hocijake drobne sladkosti. Brumik, alebo take male balenia zele cukrikov, mini napolitanky.
Ja lizatka tiez nemam rada u deti.

janka1874
3. sep 2010

u nás boli špagety včera ale už som zabudla čo majú dnes a dnes pre ňu ide dedko zbožňuje ho tak nech sa páči aspoň ja nemusím chaosiť s malou ktorá ešte aj tak spí

blumka
3. sep 2010

ze bananova natierka 😕 to co je?
ja som necitala na listku ale Terezka mi povedala ze mali zelenu polievku, hraskovu a nejake oranzove masko so zemiakmi (kuknem dnes na listok ci si nevymyslala) a dnes maju dukatove buchticky tak to asi nezje, lebo ona ma radsej masko ako sladke jedla...

@trixi a kupujes nieco aj ucitelkam ked ma narodeniny? Terezka bude mat meniny v oktobri tak neviem..opytam sa uciteliek ze co sa kupuje detom, ci to nechaju na nas, ci ako

wighy
3. sep 2010

no dobry napad baby jalura na o 2 tyzdne narodky tak sa potom opytam co mozem doniest o chvilku palim pre nu a este ostaneme vonku je pekne tak sa pohrame s loptou🙂

kvojtanikova
3. sep 2010

@blumka ahojte pridam sa do debaty, moj maly mal narodeniny akurat vcera hned na zaciatku skolskeho roka, niesli sme brumik-lodicka, 4 skatule a vraj im to chutilo. tam je len ovocie dnuka takze mozu aj deti ktore su alergicke na cokoladu a orechy.... este v nasej skolke sa dakedy na narodeniny a meniny nosi aj ovocie - napr. jablka na pocet deti, alebo hrozno alebo tak nejak, lebo chcu byt zdrava skolka.... len malo rodicov to dodrziava co je skoda, my ked mame tiez radsej donesieme jablcka len sme mali frmol a sme nestihli ist do zahrady...

trixi
3. sep 2010

@blumka ucitelkam? To ma nenapadlo. Neviem. Si ma zaskocila 🙂
Kupuje sa nieco ucitelkam, ked ma dieta narodeniny?
Balim sa v praci a frcim pre maleho. Huraaa, viiikend 🙂

adetka
3. sep 2010

stretla som sa nahodou mamicku s dvojrocnou slecnou, ktora tiez zacala chodit do nasej skolky... ale do prvej triedy... takze u nas tento rok prijali 42 deti... a rozdelili ich podla veku do dvoch tried...

adetka
3. sep 2010

vracanie od placu som u Mirky nezazila... ani sestricky z jasiel nic nespominali... ale Mirka ako 21-mesacna hadzala hracky do deti, stien... ona si zial vybijala miernou agresiou... ale trvalo to tri dni... tak hlavu hore 🙂

janka_a
3. sep 2010

@trixi ked ma dieta narodeniny detom sa zvykne nejaka drobnost keksik lizatko a ucitelkam bud nejaku vecsiu cokoladu alebo kavu...

adetka
3. sep 2010

v jaslickach sme sestricke a majitelke nic nenosili... len detom... a niekedy stacil balik kinderpasikov... 🙂

wighy
3. sep 2010

no sme doma, zase kedm ma zbadala oooobrosky plac, a ze cez den bola smutnejsia ako vcera ze saaj utiahla na 10 minut sama do postielky ,tam sa schulila ale ze potom sa vratila k detickam, malo papala:(, plackala dlho kym som ju ukludnila
ale ucitelka vravela ze terza budu deticky viac plackat lebo ze maju "nastoleny tvrdy rezim" kym si ich ukociruju a potom ze ked uz sa naucia rezim tak vedia polavit ale ze vcera vsetko decka porozhadzali,lietali a pod, no neviem je mi z toho smutno:( aleked sa malej pytam ci pojde v pondelok do skolky povei ze ano,tak uvidime
kamoske hovorili ze nech doma nauci maleho nech v skolke nebeha, no som len kukala ze to ako co??ako men vcera ze nech naucim malu doma ze v skolke sa papucky nevyzuvaju,tak ja neviem ako to mam z domu ustrazit 😀 😀 😀 😀

blumka
3. sep 2010

ahojte, tak my sme doma...terezka vraj papkala vela, co sa dalo cakat, len ze nechce spinkat, tak mi rovno ucitelka povedala, ze ci by nebolo lepsie ju bravat na spanie domov, lebo ze place pred spanim za mnou. No aj to som cakala, lebo doma zaspavala so mnou, ale tak mne sa fakt neoplati ju tam davat na pol dna..kym sa vychystam s dvoma detmi a vratim sa spat, tak uz aj mozem ist naspat..a to nehovorim o tom, ze sice zatial mam malu kde nechat ale o chvilu uz budeme byvat sami, tak jej budem narusat rezim...nepaci sa mi to. Ved ucitelky su tam na to aby zvladli aj to spanie, alebo sa mylim? ja neviem...
je este mala, je tam najmladsia, ale ona je rozumovo na urovni 3 rocnych...sama ucitelka sa vyjadrila ze je velmi mudra, pozna vraj skoro vsetky pesnicky co si tam pustaju, aj im spieva, hra sa pekne..trosku ze je neposedna, ale ved to je dieta, nie...ona je trosku temperamentnejsia ked je medzi detmi, ale to ja nijako neovplyvnim...
tak som teraz z toho taka mimo...neviem, ved su to len dva dni, mozno si zvykne a bude spinkat aj tam...
co by ste robili vy?

trixi
3. sep 2010

ahojte, ked som prisla pre Matka, pani ucitelka nevedela kde je, umyval si ruky. Vyzeral v poriadku, smial sa, tesila sa, ze ide domov. Ked som ho obuvala, tak som si vsimla, ze ma zakrvaveny nostek (doteraz mu este ani raz netiekla krv z nosa), nasla som zakrvavenu siltovku. Ked som sa pytala ucitelky, co sa stalo, tak mi povedala, ze nevie, lebo ona je na poobednej smene. Matko poriadne nerozprava, ale ked som sa ho pytala, tak padol vonku na ihrisku, vraj ho zhodil chlapcek. V pondelok sa spytam druhej ucitelky. Mne v skolke chyba spatna vazba. Neviem ako maly papal, ci spal, ako dlho, ako zvlada kolektiv. Uz neviem ako to mam dostat z tych uciteliek. V triede asi maju velmi zleho chlapca, je starsi, pocula som ako ucitelka hovorila rodicom, ze museli pouzit tvrdsie vychovne metody (zaujimalo by ma ake???), ze si mozu stazovat, ale inak je chlapec nezvladnutelny, bije deti, berie im hracky, vsetko nici, trha. Este som pocula ako hovori rodicom, ze musia pritvrdit, inak ho nezvladnu. Mama toho chlapca povedala, ze ho nezvlada a nevie co ma robit.

adetka
3. sep 2010

@trixi ... neviem si predstavit, ako to riesit... v Mirkinej triede som videla, ako jedna ucitelka zakrocila, ked jeden chlapcek hadzal po detoch hracky... ale tazko ustrazi 20 deti vonku... ☹ ...asi by som malemu vysvetlila, aby vzdy povedal tetam ucitelkam, ked ho ten zly chlapec udrie... a vyhybat sa mu... vazne neviem...

nastastie Mirka je uz vacsia, takze mi kazdy den dopodrobna vyrozprava co tam robili... od typu hraciek s ktorymi sa hrala... cez to ako sa spravali ine deti... co jedla, ako jedla... ze si bola umyt ruky... az po to, co robili tety ucitelky (ona im hovori ucitelky)...
a som vazne zvedava, ako to bude u nas vyzerat, ked bude musiet Mirka v skolke spavat... v jaslickach zvykla lezat a oddychovat, ked sa jej nechcelo spinkat... u svokry spavala kedy sa jej zachcelo (o desitej, tretej poobede)... a som rada, ze sestricky nenutia deti jest... ked nechcu... sestricky v jaslickach do mojho dietata tlacili jedlo na silu (nastatie iba dva dni)...

filipal
3. sep 2010

@blumka nechaj dcerku zvykat postupne. sama pises, ze doma zaspavala s tebou, ako potom chces, aby zrazu vedela spat v skolke. mala si ju pripravovat na prechod postupne. ulozit ju do postielky, pohladkat, pobozkat a odist.
teraz je toho na nu naraz vela. uz nehovoriac o tom, ze podla novych predpisov by ani nemali brat skolky deti naraz na cely den, ale postupne pridavat hodiny. rodicia s tym musia dopredu pocitat a dozor si zabezpecit.

pre dcerku je velka zmena, uz len vobec chodit do skolky. radim ti - mesiac, dva, ju davat iba doobeda a az neskor skusit aj odpocinok. ta poznamka, ze nech si poradia ucitelky sa mi zda nespravodliva, ved ony maju na starosti 20 deti a ked im tam jedno place, nemozu zaspat ani ostatne.

wighy
3. sep 2010

hehe ja som zas prave dnes konstatovala ze moja zase v skolke nic nejedla doma zase pojedla co videla, tak dufam ze sa to zmeni lebo platit stravu zbytocne heheh radsej budem nosit umele misky nech mi to tam nalozia 😀 😀 😀 😀 😀

uprimne poviem som trochu sklamana ale je to tym ze som precitlivena a ked vidim uplackane ocka malej stisne mi srdce:(
ja chapem ze to maju tazke ale je to ich praca, tka nech si ju robia poriadne aj ja pracujem a nikto ma nelutuje a pracujem min 8,5 az 10 hodin denne,proste si robim robotu a hotovo 😒

blumka
3. sep 2010

@filipal ona zaspavala sama len sa to pokazilo ked sa nam narodila druha dcerka, proste vidi ze uspavam ju, tak ona chce aby tiez niekto spal s nou. neviem preco by som jej toto mala odopriet. Vecer zaspava s manzelom. Kvoli skolke to velmi menit nechcem, ved s nou nie je cely den a vecerne zaspavanie je ich ritual.
Tu poznamku nechap zle, nemyslela som to tak ze im dam dieta na krk a vychovavajte mi ju...len proste ma zarazilo co povedala po dvoch dnoch, a to povedala len preto ze som na materskej. Keby som na materskej nebola tak zial by sa inak nedalo. nie kazdy ma na to aby si zabezpecil nejaky dozor. Samozrejme ze ak by mi dali v skolke na vyber ako pises ze hovoria nove predpisy tak by som to nejako riesila.
Ona v skolke nehysaci, sama ucitelka mi pvoedala ze si trosku poplakava ale ze tym rusi ostatne deti...nakoniec nespi ale je ticho...Skor mi ta jej poznamka pripadala ze kvoli tomu ruseniu ju mam zobrat domov, nie kvoli tomu ze ona to zle znasa...pretoze ako ju poznam, sice si poplace ale potom sa upokoji a zabavi sa niecim inym.
A ak maju ucitelky viac deti ktore im placu a nevedia zaspat same to kazdej mame povedali to iste co mne?
ja sama som za to ze ak ma mat z toho nejaku traumu tak ju do skolky nedam, ale ona tam je spokojna, aj ked sme prisli domov tak sa pytala ci aj zajtra pojde...
A ak teda aj doma bude, ja ju nasilu nebudem nutit samu spat...pride mi to cudne, ze som doma, mladsiu uspim ja a starsia ma spat sama aj ked nechce? pride mi to praveze prirodzenejsie ze v skolke na to samostatne spanie prejde rychlejsie ako so mnou dom, kedze tam nie som...
no neviem...
v kazdom pripade po dvoch dnoch je asi zavcasu nieco riesit

filipal
3. sep 2010

@blumka to postupne privykanie je dobre pre tvoju dcerku. samozrejme, to nemas robit kvoli ucitelke.....
mne sa celkovo zda skoro, davat 2,5 rocne dieta do skolky. u nas ani neberu, az od troch rokov. pre mladsie deti su jaslicky, kde je predsa viac personalu na pocet deti. v tych skolkach je v triede na jednu ucitelku prilis vela deti, aby ich mohla individualne uspavat.
aj ja si mysli, ze ti to povedala preto, ze si na materskej. ale ved to mas vyhodu, ze mozes dcerku postupne privykat.
chapem, ze tvoja dcerka si ta vyzaduje, hlavne ked ma mladsieho surodenca, aj trosku ziarli. ale chapes, ze v skolke, nielenze ju neuspavs, ale tam ani nie si, preto je to pre nu velky skok. preto som ti pisala o tom zaspavani....

mucinka15
3. sep 2010

ahojte, baby, tak aj my to už máme za sebou a Maťko to zvládol statočne 🙂 🙂 čo som rada, len ja som včera večer plakalaaaa 🙂 Maťko včera neplačkal vôbec a keď sme prišli po neho, tak bol z toho úplne mimo, som myslela, že mi vymenili dieťa 😀 ale po pravde som sa aj zľakla, či sa mu niečo nestalo,ale vyzeralo to tak akoby bol na mňa nahnevaný, že som ho tam nechala.. bol celý čas ticho,ani neprehovoril a vyzeral, že sa rozplače,ale nič.. no a ako som ho prezliekla,tak som sas ním nestihla ani rozlúčiť, učiteľka ma hneď vyhodila, že aby neplakal a keď som videla ten pohľad ako som zatvárala dvere, že "maminka, prečo odchádzaš, nechoď", tak mi srdce trhalo 😢 😢 😢 ale dnes už bolo lepšie, síce už ráno plačkal, ale že za chvíľku sa ukľudnil a bolo lepšie...
@adetka ahoj, ako som si prečítala tvoje príspevky, nechodí malá do 2. triedy? Maťko je tam a tiež hovoril, že plakalo jedno dievčatko a že tancovali a hrali divadielko včera.. a tiež sú učiteľky strašne strohé na informácie.. no len sa od neho viac nedozviem, lebo má ešte trošku problémy s rozprávaním, ale vždy mi oznámi, že moc nespapal ráno..no a dokonca nám chcú ten adaptačný predĺžiť, keďže ma videla, že som tehotná a že ak som doma a mám možnosť, tak budúci týždeň by mohol byť ešte do tej desiatej a to mi hovorila, že do konca týždňa by sme ho tam mohli už nechať spinkať.. mne to ako nevadí,ale malý je z toho smutný keď musí odtiaľ odísť a stále sa ich pýta kedy pôjdu von 🙂 dnes sa nám tam hodil o zem, že sa mu nechce,ale potom sa pekne postavil a šli sme do šatne.. ty si ako spokojná?

denisocka
3. sep 2010

a my 2.den v skolke* pochvala * spanok bez dudky bez problemu, nepocikany,spapal vsetko len polievka ee,dosiel hadam cistejsi ako tam isiel a doma sa mi sam obliekol ... Moj velky skolkar ... som happy , lebo po včerajšom rannom placi mi dnes učitelka velke sance na usmevny den nedavala --- a sama bola prekvapena . on aj včera bol dobry, popapal okrem mäsa všetko,len došiel s maslom az na vlasoch

adetka
3. sep 2010

@mucinka15 ... ano, Mirka je v druhej triede ... v prvej su dvojrocne deticky ... mna tiez upozornili, ze v pondelo podla nalady... ze ak sa bude branit - tak iba do desiatej... ak nie - tak po obede... a to nie som tehotna 😅 ... ale uz od stredy by mala byt na cely den...
ja potrebujem pracovaaaat... bo sa to na mna o par tyzdnov vsetko zosype a nebudem stihat 🙄
inak mam pocit, ze sme ta dnes stretli... ked si isla pre maleho... s taskou plnou veci ... ja som Mirku dnes bola vyzdvihnut s kocikom (isli sme este do parku)...

ked som dnes videla tu mamicku 26-mesacneho dievcatka, tak mi az luto prislo... ze ju uz dava do skolky ... na druhej strane... aj ja som musela kvoli peniazkom dat slecnu do jasliciek ako 21-mesacnu... samozrejme ze v jaslickach maju iny pristup k detom... ale sukromne su neskutocne drahe (ja som platila 270 euro mesacne)... a do statnych ti dieta 2 a pol rocne dieta uz nezoberu (aspon v Nitre)...

adetka
3. sep 2010

@mucinka15 ... a ano... som spokojna... videla som, ako jedna zo sestriciek objala moje dieta, ked som pre nu prisla... a paci sa mi, ze im hrali to divadielko a dnes vraj robili kolokolo mlynske... chyba mi akurat skutocnost, ze nebol cas sa s nimi porozpravat, opytat sa ich na nazor na moje dieta... ale ako mozu, ked im stale niektora z mamiciek predklada ucty a tlaciva...

mucinka15
3. sep 2010

@adetka no tak potom sú spolu 🙂 no presne to aj mne to povedali, že po víkende sa uvidí, ale potom to u mňa zmenili na celý týždeň, tak ale nepracujem a škôlku mám hneď za barákom, takže za chvíľku som tam 🙂 no a to ti verím, pre pracujúce mamičky je to takto určite horšie a môže byť, že si ma videla 🙂 my sme dnes boli traja aj babka aj tatinko, lebo sme nevedeli ako to budem stíhať, od šiestej som bola u doktora a vyzeralo to na celé dobedie a potom sme šli ešte na vychádzku... a nabudúce ma môžeš džugnúť a prihovoriť, bo keby okolo mňa prešiel bárs aj prezident tak nevidím 😅 ja som tiež spokojná, výber škôlky zatiaľ neľutujem a dúfam, že to tak bude aj naďalej 🙂 aj mne sa to páči a malému najviac 🙂 ja takisto ale to hlavné som ako tak stihla sa popýtať 🙂

lamada181
3. sep 2010

no baby dnes bol osuper skolke az na ten ranny plac cca 5 minut vsaetko ok mam velkych papcikov mala je predsa v predskolskej ta je super super az na tie kruzky ktore nam zacinaju od pondelka tesim sa ☹
😀 😀
a mali ten si pital 3 krat polievku a ze isiel sam spinkat a tak
som taka rada tak mi o vychvalili ze take chlapceka este neamali a pani ucitelky zabudli ze mi si eset obcas potrebujeme at plienku tak sme boli bez plienky a som im dnes vravela ze nechmu ju daju on sa do nej nevycika on sa pita ide o kaknie mi sa ani zasvet nevykakme do serbla alebo do wcka len do plienok alebo do slipkov horor 😀 😀 a baby ta pomazanka babnanova vraj bola h usna mm okostoval s chebama a povedla nikdy
a dneska sme mali drozdovu pomazanku, kapustovu polievku, masko s ryzou a na olovrant buchtu s lekvarom a kakaom

spachtos
3. sep 2010

@diddi myslim, ze nie je nastvana ucka, len vy-rodicia nemate ani predstavu, co to je pracovat s 20 trojrocnymi detmi, ved mnohi rodicia si nevedia poradit doma s jednym. To sa velmi mylis, ked si myslis, ze ulohou ucitelky je STRAZIT deti, ich ulohou je, ako uz z nazvu vyplyva, ucit, vychovavat a vzdelavat. Mozno by bolo dobre, keby si sa trochu informovala u vasej ucitelky, co robi s detmi, aby si bola v obraze, lebo podla tychto slov si uplne mimo.

diddi
autor
3. sep 2010

@spachtos o com teraz tocis?...nejako ti nerozumiem....pisala som,ze mi dnes plakali deti.... 😲

romanelka2
3. sep 2010

😉 Ahojte pridam sa k vam dcerka dnes isla druhy den do skolky prvy den bolo super bez placu zacala plakat az ked som prisla prenu inak ok 🙂 a dnes rano som utiekla lebo som videla ze jej ide do placu ☹ ale prestalo to a pani ucitelka ktora je velmi zlatunka a romanka ju ma velmi rada sa snou cez den hraje a venuje mala je snou spokojna zatial bola len do 12,hod a uvidim buduci tyzden a tak od stredy ju neham uz aj hajat 😒 Aj ked mi puka srdce ze musi byt bezomna ale inak to nejde musime pracovat 🙂 Dufam ze si zvikne coskoro 😉

lula26
3. sep 2010

spachtoš, pekne si to napísala. Keď majú deti sviatok nosia ostatným deťom v triede nejakú maličkosť - lízatko, cukríky ale aj ovocie. Učiteľkám sa dáva pozornosť len vtedy, keď niekto si ich prácu váži a chce ju maličkosťou oceniť. Určite nie sú učiteľky odkázané na nejakú kávu , či čokoládu. Tak podľa vlastného uváženia..

spachtos
3. sep 2010

@diddi prepac, ja som si citala postupne reakcie na skolku a trochu ma zarazila prave tvoja reakcia este z maja, takze som odpovedala na tu

petruska77
3. sep 2010

@diddi moj maly nastupoval do skolky vo februari a tiez hrozne plakal... tie prve dni az vrieskal a ucitelka ho musela rano nasilu odo mna odtrhnut a zabuchnut dvere... nenechaj sa odradit, ja presne viem ako si sa citila, aj mne strasne trhalo srdce, ked som videla aky je nestastny... od prveho dna bol na cely den a myslim, ze to tak bolo lepsie, aj ked prve 3 poobedne spanky preplakal v postielke, na stvrty den uz zaspal a odtvtedy s poobednym spankom nema ziadny problem...
teraz je to uz pol roka co chodi do skolky a velmi sa mu tam paci, aj ked obcas mi rano este zahra na city a skotula sa mu par slziciek ale to su len take na efekt, nech mam trochu vycitky 😀