Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

jahodka11
9. sep 2010

no taks a hlasim k chorobam, maly ma teplotu a nadchu,...soplik zatial netecie, ale strasne funi, tak zajtra sme doma a uvidime, co z toho bude, nebude.... 😖
este ze som zatial doma...neviem, ako by sme to riesili... 😒

bzuco
9. sep 2010

bavíte sa o chorobách

ano, je to oveľa taťšie ostať s dieťaťom 2t doma, ide na 1t do škôlky a zasa je 2t choré
to žiadny zamestnávateľ nebude tolerovať, že toľko bude mama s dieťaťom na očr, aj ked má zo zákona právo na to, zamestnávateľ si nájde iného, napr. bezdetného
môj MM má napr. prácu, kde si jednoducho nemôže dovoliť len tak vziať dovolenku ako on chce, dokonca sa už stalo, že aj ju mal potvrdenú a deň pred mu ju riaditeľ odvolal, lebo bolo treba, aby do roboty šiel
takže s očr z jeho strany nemôžem ani len snívať
a pokiaľ nemáte staré mamy na dôchodku, nevidím riešenie

mne bola malá 1. rok v škôlke v kuse "chorá" - soplíky, kašel a furt dookola...je to proste nápor na imunitu a dieťa si tým musí prejsť či sa nám to páči alebo nie
koľkokrát som s ňou šla k dr. lebo kašlala tak, že som si myslela že ju zadusí, no ked ju dr. popočúvala, dýchanie bolo čisté a kedže teploty nemala nevidela dôvod, prečo by nemala ísť do škôlky

janka1874
9. sep 2010

teda aby ma niekto zle nepochopil ja netvrdím že to nie je ťažké keď je dieťa choré si to nejako zariadiť ale nie sme ani prvé ani posledné a preto je na nás ako si poradíme nejaké riešenie sa predsa vždy nájde
a teda neviem ale tu v mojom okolí skoro veľa ľudí pracuje na zmeny možno je to mestom ja neviem
mimochodom teraz som sa vrátila z rodička tak 3deti nenastúpili hneď ráno a ďalšie 3 volali rodičom počas dňa že si majú prísť pre dieťa lebo má teplotu tak neviem čo je lepšie či sa zariadiť hneď ráno nejako ale čakať že musíš utekať z práce počas dňa

adetka
9. sep 2010

dnes opat fajn... aj pochvaly boli (ale opat takmer nic nepapala)... a na zapise do FS Borinocka veselooo...

ollski
9. sep 2010

baby co mam robit, ked uz teraz su revy, ze tam ranko nechce ist.... ☹ ☹ ☹ ja neviem, co robit, ked vysvetlovanie nezabera...????

petruska77
9. sep 2010

co sa tyka chorob, tak musim napisat, ze to naozaj nie je take jednoduche ako si niektore mamicky predstavuju... ja napriklad naozaj nemam inu moznost ako zostat s malym doma ked je chory... manzel robi v zahranici, svokrovci su daleko, ocka uz nemam a maminka je velmi tazko chora... lahko sa hovori tym maminam, ktore maju starych rodicov k dispozicii, ale nie vsetky mame taketo vymozenosti... ked budete vsetky pracovat, tak uvidite ake je to neprijemne, ked kazdu chvilu hlasite sefovi, ze musite byt doma s chorym dietatom... prve tri mesiace, co som nastupila po materskej, bol maly chory 3x, z toho bola jedna OCR dlha skoro 3 tyzdne - kiahne... takze je pravda, ze moj maly uz bol v skolke aj s nadchou aj s kaslom, lebo inak by som uz bola bez prace... nikdy ale samozrejme nie s teplotou alebo dusivym drazdivym kaslom... a naozaj nemam nikoho, kto by bol s nim doma, jedina moznost je si najat opatrovatelku ale ta stoji nehorazne peniaze... v najhorsom pripade, by som to riesila tak, ale dufam ze nebude treba... a mimochodom, na nadchu vam ziadny doktor OCR-ku nevypise a dovolenku si tiez nemozete cerpat donekonecna... takze trochu porozumenia aj s rodicmi, ktore to nemaju pri starostlivosti o dieta az take jednoduche...

janka1874
9. sep 2010

@ollski nechaj to na ráno nám dnes vraveli že vôbec nemáme rozoberať škôlku po návrate domov aspoň nie teraz zo začiatku a ráno proste musíš ísť ako tatino do roboty hoci aj s plačom

dobre žienky vzdávam to možno len ja si to tak predstavujem že sa to zariadiť dá no my sme s tým nikde v práci nemali problém (aj keď som ešte deti nemala) ale vedeli sme si v totmo pomôcť v robote bez problémov tak možno preto mám na to takýto názor

ollski
9. sep 2010

sak ja ju nejako nepresviedcam, len chcem aby prestala plakat a nechcem klamat ze tam ranko nepojde :( ale asi to inak nepojde, bo tu pri mne stoji a placeee a placeee, mm chodi na tyzdnovky, pride dom az o tyzden a pol, uz sa tesim na cestu autobusom s dvoma drobcami z ktorych bude jeden protestovat...:( bojim bojim, uz mam slzy na krajicku
ak je tu nejaka slobodna mama, preboha ako to same vsetko zvladate???

petruska77
9. sep 2010

@ollski ja sice nie som slobodna mama, ale s manzelom uz prakticky spolu nezijeme od Davidovych 6 mesiacov...je to velmi velmi tazke, hlavne ked ti nemozu ani rodicia pomoct 😔

zuzika009
9. sep 2010

@ollski takisto som slobodná mamička, žijem len s dcérkou a nemám tu nikoho. ale keď človek musí- dokáže aj nemožné. a sme šťastné 🙂

macocha
9. sep 2010

@ollski aj ja som slobodná a kto povedal že to zvládam? 😀 Veď ja som sa taaak tešila na škôlku...

No a skúšala si také, že ak zajtra vydržíš, budeme mať 2 dni pre seba bez škôlky? Inak nemám žiaden nápad, čo s tým...

A ešte musím pochváliť môjho šéfa, lebo my sme s malou obe nejako nachladli, ale ani som nemusela vybavovať si OČR - stačí, keď si doma robotu dorobím. 🙂

lienka7
9. sep 2010

@ollski ......nie som sice slobodna matka ale Misko ma 2 roky a zajtra su to 2 tyzdne co chodi do skolky.
No a place stale ....najprv to vyzeralo ze sa celkom rychlo prisposobi a zvykne si...teda aspon ten minuly tyzden. Tento tyzden ale place rano ked odchadzam, place ked idu von, place ked idu zase do skolky, place ked ma ist spat ...no a tak. Ked neplace tak trucuje, s detmi sa nehra (ale to on celkovo dako nemusi) .....neviem co mam robit. Teraz som este doma ale od 1.10 sup do prace. Ked sa rano zaciname obliekat tak uz zacina ze do skolky nejde ...... Vysvetlujem dokola to iste ale akoby to nepocul. Ja mam 5 minutovy monolog ze musim ist do roboty a preco a on mi povie ze ide so mnou do roboty a bude mi pomahat lebo on je moj pomocnik .....

ollski
9. sep 2010

teda maminky, co ste sami (aj ostatnym)...zelam hodne sil, lebo ja nevladzem...a to je mm 2 tyz prec a 1 doma, no teraz sa to akosi nakopilo, bude 3 prec, do toho skolka...preto vas naozaj obdivujem!! lebo naozaj sa musite spoliehat len same na seba...
mne tu tiez pomaly prisahala, ze ona aj sama domka pocka, len nechce ist do skolky, ze jej tam je smutno, teda riadne psycho...
@macocha skusala som, neviem ci pochopila, myslim , ze ak by chcela tak pochopi, no sa sustredila len na to jedno, ze tam nechce ist a chcela to pocut odo mna...asi najvacsi problem je v tom ze vie ze ja som doma, aj kes sa snazim sa to vseliak "prekrutit"...co je vlastne aj pravda, dufam, ze to coskoro pominie, lebo prave u nej som si myslela, ze to bude v pohode...

macocha
9. sep 2010

@lienka7 tak toto sa ťažko číta 😔 A práve takéhoto scenára som sa aj ja obávala, ale našťastie sa zatiaľ plní len to, že by malá chcela ísť radšej so mnou do roboty a tiež sľubuje, ako mi bude pomáhať a aká bude dobručká... nie, tu asi vysvetľovanie neplatí. Drž sa, pár týždňov musíš vydržať. 🙂 A možno sa skúste viac tuľkať, objímať a prípadne masírovať.

macocha
9. sep 2010

@ollski to som nepochopila - čo sa snažíš prekrútiť? 😕 Dúfam, že si jej neklamala o tom, že nie si doma??

dudasik
9. sep 2010

@ollski Mne Natalka dokonca povedala,ze xe byt babatko, pit mliecko a vratit sa do mojho bruska ... len aby nemusela ist do skolky 😖 . Chudatka nase citlive.
A tiez ziadne dohovaranie a vysvetlovanie nezabera. Teraz akurat zo sna kricala, ze ona xe ist uz domov. Smrk

ollski
9. sep 2010

nieeeeeeeeeeeeeeeeee, len ze musim naucit Kubinka cikat, papat, aby aj on mohol chodit do skolky, a ja potom do prace, ze aj babka, dedko a vobec vsetci okolo nie su doma, lebo chodia do robotky a do skoly a do skolky...a to je pravda, vsetci okrem prababky a mna pracuju... no ja tiez na tom, aby sa mladsi ako tak osamostatnil (prve dni sme chodili po dr a vybabvovat blbinky po uradoch, co sa z dvomi neda...)
ja jej neviem klamat, neviem jej povedat, ze nepojde zajtra do skolky, len preto aby som ju upokojila, lebo viem, ze je to uz velke dievcatko a do rana to nezabudne.
len som nechcela, aby mala pocit, ze mi si to tu teraz "uzivame" veselo sa hrame, pokial je ona "odlozena" v skolke, lebo ja ten pocit naozaj mam, aj ked to tak nie je (tiez ako kazdej mame mi je za nou smutno a chyba mi, no ja si to viem nejako rozumne sama pred sebou odvovodnit, preco tam je)....asi mi uz zacina harasit z toho vsetkeho

anielik
9. sep 2010

ahojte,

tak ja sa tiez pridavam k tym co nechape, preco chore deti cu v skolke, Ja som sice na materskej ale o to je to horsie, mam druhe dieta, ktore si vsetky tieto skolkarkske sopliky odnesie a v utorok som ho kriesila co sa nemohol ani nadychnut, este ze existuju kortikoidy.... Preto som nestastna z toho ze starsi vzdy daco donesie...teraz sme boli v skolke az 1 a pol dna...a to sme od februara boli v skolke a od aprila sme do leta mali 5 ATB... takze nikto ma nepresvedci ze chore deti su v pohode v skolke...ale zial taka je realita, niekto si tam odlozi svoje chore dieta a druhy za to trpi.... 😠 😠 😠

lindulak
9. sep 2010

@dai ze priesvitne sopliky by sa nemali prenasat - to je podla mna riadna blbost. ved sudme podla seba - normalny priebeh nadchy je, ze prve dni riedke priesvitne sople /normalny virusovy povod/, dalsie dni trochu do zlta, kym to neprejde. Ak sa pridruzi aj bakterialna infekcia, tak su sopliky huste, zlte az zelene. Ale nadcha - sople sa predsa VZDY mozu preniest, pokial to nie je len soplenie alergickeho povodu! sorry, ze sa rozculujem, ale ma to vytaca, ked si niekto mysli, ze nie je infekcny, ked sopli a drzo to siri okolo. V skolke to tak zial byva, ze deti stale soplia a maminy nemozu byt stale doma. Chapem a je to smola, co uz... 😒 ale nevyhovarajme sa, ze to nic nie je. ved ked je dieta imunitne slabsie, tak mu pomaly kazdy sopel konci kaslom, ktory sa niekedy vlecie.

macocha
9. sep 2010

ollski ahá, tak to dáva zmysel 🙂 hmm, to je ozaj ťažko vysvetliť, keď sa jej tam nepáči... 😔
Ale čo sa toho návratu do bábätkovského obdobia týka, to je vraj po nástupe do škôlky úplne normálne. Aspoň tak to tvrdila jedna odborníčka. Takže ja by som sa tomu nebránila, kľudne @dudasik môžeš Natálku zabaliť do periny a hrať sa chvíľku na bábo. Aj my sme dnes také niečo absolvovali - spontánne si malá prišla ku mne vypiť fľašu, položila si mi hlavu na kolená (ja som práve sedela), tak som ju vzala na ruky ako bábo- taká bola spokojná. Je to také mimoverbálne vyjadrenie toho, že medzi nami sa nič nemení, stále som tu pre Teba. Akurát kde je aj mladší súrodenec, treba také hry trochu inak zvážiť, aby to nenarobilo šarapatu.

lindulak
9. sep 2010

@dudasik moja tiez povedala, ze chce ist naspat do bruska - ale to uz davnejsie, kym sme este nesli do skolky. My sme teraz doma, dnes sme sa boli pozriet na inu skolku, zajtra si este jednu chcem ist zisit, ci maju volno. A musim sa do 15.9. rozhodnut. Uz teda nie je moc vyber... Ale mala mi aj 4krat denne zacne hust, ze uz nikdy nechce ist do skolky, co predtym uz bola ako tak vyrovnana s tym, ze pojde. Joj, nebude to bez placu, len dufam, ze to nebude az take zle ☹

@ollski no to aj moja skusa, ze nepojde do skolky, ze bude doma sama, ze nech len ocko ide do prace, alebo ze sama pojde do prace... asi si to fakt len odplace, kym si zvykne. nechcu to tie nase dietky pochopit, ze sa neda byt navzdy na RD 🙂

lindulak
9. sep 2010

@macocha to si pekne napisala o tom babatku 🙂

jaj veru, aj ja som z toho na nervy tento tyzden, treba sa len utesovat, ze to prejde a utrasie sa nejako... na vianoce uz budeme uz len spominat na tazke zaciatky - dufam teda.

lindulak
9. sep 2010

@ollski ani jej neklam, aj moja vecer v posteli zacne a ja sa bojim, ze sa rozplace a nebude vediet zaspat, hovori, ze uz nikdy nepojde do skolky. ja som je na to, ze uz sme si to dnes vysvetlili a skusim niecim inym zahovorit. cez den samozrejme nezahovaram, ale to presviedcanie tiez nemam pocit, ze zabera....

macocha
9. sep 2010

@lindulak ďakujem 🙂 .
A my už máme dnešné nočné mory za sebou, malá utíšená, už hádam môžem ísť aj ja do postele. Dobrú noc. 😎

capy
9. sep 2010

ahpjte tak vidim ze skolka dopadla vseliako 😅 drzim vam vsetkym palceky. ma sme este v skolke neboli nakolko sme pred nastupom do skolky ochoreli. prvy krat pojdeme v pondelok tak som zvedava ako dopadneme.

inak s tymi chorobami v skolke je to hrozne. ked chodil do skolky len vikino tak podonasal uplne vsetko. od beznych chripok cez rotavirus az po pneumokoka. a to nehovorim ze nakazil aj tomaska, aj ked nie vzdy 😒 nastastie. a tiez som na nich sama. rodicia aj svokrovci pracuju, sestra aj vsetci naokolo ☹

inak uz mam novu pracu, teda zajtra idem podpisovat papiere 😵 tak drzte palce

a nech deticky nemaju zo skolok nocnu moru 😕 😕 😕

dai
10. sep 2010

hm,
anjelik... zaujimave ze tento radikalny pohlad na choroby maju len maminy ktore su doma a tym padom kedykolvek mozu dieta nechat doma...
ja som sa nestretla s tym zeby mala nieco zo skolky priniesla,,, ani som nevidela ziadne dieta v skolke chore - cize predpokladam ze v nasej skolke si to maminy vedia zariadit ( so zodpovednostou to podla mna nema nic spolocne - len s moznostami ktore matky maju...)

a prepac ale napisat ze niekto si chore dieta odlozi do skolky 🙄 to je vrchol nepochopenia... ukaz mi jednu matku ktora dobrovolne da chore dieta do skolky 😠

ked zacnes pracovat tak budes asi tiez vidiet veci trosku inak... to ze mas doma druhe dieta je urcite mensia prekazka nechat si druhe dieta doma ako to, ze mozes prist o pracu a tym mozno o peniaze ktore potrebuje tvoja cela rodina na prezitie... ale predpokladam ze pokial nebudes v podobnej situacii tak nepochopis...

petrahy
10. sep 2010

necitam stale vsetko, ale všeobecne k soplikom ak ma dieta alebo dospely nadchu je lekarsky dokazane ze neliecena trva tyzden a liecena sedem dni 😉 to že maju deti sopliky je na jesen normalne lebo je to zmena pocasia a dieta sa po prazdninach dostava do noveho rezimu. To je zaujimave ako mnohe maminy tvrdia ze dieta prinieslo tu a tu chorobu zo skolky. Su predsa choroby proti ktorym radsej dieta zaockujeme a su take na ktore si ich organizmus musi ziskat imunitu a to nejde inak ako prekonat choorobu. Moje dieta jeden rok prekaslalo malo robene testy a nebolo to nic proste jeho organizmus tak reagoval na zmenu. A deti ked prekonaju tieto choroby potom po nastupeni do skoly su naozaj odolne a nemusia ostavat doma. Poznam dieta ktore viac menej do skolky nechodilo pre chorobu a pri nastupe do prvej triedy bolo chore len raz za rok. Ja idem tiez do prace aj pri prvych dvoch som nastupovala do prace a vsetko sa da zvladnut. V zivote som si na deti nebrala očerku a ani svokrovci či rodičia mi ich počas choroby nevarovali. Imunitu treba detom vybudovat a preto je dobre ak pred nastupom chodili do kolektivu a zacali si zvykat na ine bacile ake mali len doma

trixi
10. sep 2010

@capy drzim palce 🙂
@dai opat suhlas, mas pravdu 😉

Riesime tu sopliky deti a co ucitelky? Vcera som prisla do skolky a ucitelka bola tak nachladena, ze nestihala menit kapesniky, cervene oci. Co robit v tom pripade?

jahodka11
10. sep 2010

ahojte,
tak my mame od vcera 39, teplota vobec neklesa, cipky nezaberaju, pojdeme pre istotu k dr, ked ide vikend a dufam, v pondelok pojdeme do skolky....
ja si tiez neviem predstavit ako to bude, ked budem robit...u nas som to len ja, co bude moct byt doma s malym a vodit ho do a zo skolky....tak si hladam pracu na pol uvazku....ale ked bude chory, budem musiet byt doma.... 😖

je mi luto deticiek, co nechcu ist do skolky, maju to tazke, velka zmena...a my maminy hadam este tazsie, lebo srdce by mi asi odtrhlo, keby nechcel a ja ho tam nasilu necham, ale inak to nejde.... 😖 drzte sa! 🙂

bzuco
10. sep 2010

ahojte

tak my dnes konečne spokojne a s úsmevom do škôlky, aj ked sa ma nezabudol aspoň 3x opýtať, či po neho prídem 😅
dúfam, že sa to cez víkend nepokazí 😔