Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

trixi
16. sep 2010

@dadis 😀 😀 😀

@lucia.kl najprv s ucitelkou, nepoprela to, len zacala objimat a stiskat Matka ako ho velmi lubi.

ollski
16. sep 2010

@dadis gratulujem, tak to je super! skusim presadit aj u nas doma... 😀 aj ked asi s nulovou sancou...zatial nas maly tiez cika po sediacky, si inak ani neviem predstavit ...by to mali asi v skolke akceptovat, pre nich je to asi dost citliva tema, a nechat ich ocikanych no 😠 .....bez slov. nasa mava caste zapaly mocoviek, sak mozu v mokrom raz-dva prechladnut!! uz som sa vypisala, mozem pomaly zobudit druheho drobca a cupkat pre skolkarku 😉...som zvedava ako bolo!?

capy
16. sep 2010

ahojte tak mi skolka stale s usmevom. co sa prezliekania tyka, tak ked idu von tak je v tych istych teplakoch ako vo vnutri a ked bol mokry tak ho prezliekli. co sa cikania tyka tak to neviem lebo ma to ani nenepadlo opytat sa ho. vzdy mi len povie ze cikal, ale nikdy som sa ho nepytala ze ako. opytam sa ho ked sa zobudi. a u nas doma sa tiez cika po sediacky. vsetci traja 😉
vsetkym chorym skore uzdravenie, vsetkym plackom nech si cim skor zvyknu 😉
no idem zobudit spachtoska a sup do skolky pre vikina. zatial sa majte

logout
16. sep 2010

Tak moment, fyzicke tresty su predsa u nas zakazane. Na Slovensku sú od januára 2009 telesné tresty zakázané v zmysle zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele. Podľa paragrafu 7 je zakázané používať všetky formy telesných trestov na dieťati a iné hrubé alebo ponižujúce formy zaobchádzania a formy trestania dieťaťa, ktoré mu spôsobujú alebo môžu spôsobiť fyzickú ujmu alebo psychickú ujmu

capy
16. sep 2010

tak som sa tominka pytala a ze cika po sediacky ako doma 😉

blumka
16. sep 2010

este k tomu prezliekaniu. dnes som bola pre terezku a na vrchu mala miesto tricka oblecene pyzamko...ucitelka mi pvoedala ze si dnes 2x zamocila rukavy, tak ju vzdy prezliekla aby bola v suchom. a vraj mam dat do skrinky aj viac takych triciek na prezlecenie 😀 takze vsetko je o ochote ucitelky 😉

lindulak
16. sep 2010

@adetka to by sa aj mne pacilo po sediacky, som mu teraz povedala, ze pocuj, niektori chlapi cikaju aj posediacky a on na mna vyvalil oci 😀 takez asi nic...

lindulak
16. sep 2010

@logout no ved to, tiez len s uzasom citam, ze capnute sem a tam... teda nie ze by som ja nikdy svojej malej necapla po zadku, aj ja som len clovek a stalo sa to, ale nemyslim si, ze je to spravne a nie som na to pysna.

A co sa tyka skolky - podla mna fyzicke tresty by v takej /a kazdej/ institucii mali byt tabu! ak sa stane, tak ospravedlnit sa dietatu aj rodicovi. Ked si niekto bije deti doma, tak co uz... Ale nech raz skusi udriet moje dieta niekto cudzi a bude zle 😠

My zatial stale cakame na oktober - na nastup do novej skolky. Ale buduci tyzden sa uz pojdeme pozriet na deticky, aby si zvykla. A tiez prebrat s ucitelkami, ze ako na tu maju placku 🙂 Stale riesim vnutornu dilemu, ci zvykat postupne alebo sup naraz aj so spinkanim - vacsina uciteliek radia naraz, ale ja uz mam dost pochybnost, ked v tej predoslej tak plakala...

capy
16. sep 2010

lindulak nech sa korke v novej skolke paci 😵 😵 😵

snoopy
16. sep 2010

@lindulak ak mozem taky moj skromny nazor.....nasa Natalka je citlivka odjakziva, je to taky pricucok, len by sa tulkala, lubila...presne ako ty aj ja som riesila, ci na cely den, ci na pol dna...bola som skor na pol-denny pobyt..nevedela som si to predsavit, ze ju dam od seba a to hend na cely den. Po konzultacii s riaditelkou sme sa zhodli na tom, ze dat ju na cely den bude prvotny sok, ale ze to zvladne lepsie ako dat ju na pol dna, zvykne si, ze po naobedovani po nu pridem a potom zrazu pride den kedy nepridem, ze bude musiet spinkat tam a to bude opat sok.

tak sme dali hned na cely den a poviem, ze vobec nelutujem...zvykali sme si tazko, dnes bol v podstate prvy den kedy natka rano neplackala, ale so spankom tam nemame problemy a vie, ze ked sa vybuva, napapa ja po nu pridem

toť moj postreh 😉

macocha
16. sep 2010

@lindulak ako som už raz písala, myslím, že neexistuje univerzálna rada, každé dieťa je predsa iné.
Ale za seba som veľmi rada, že som sa rozhodla moju nedať spávať. Prvé dni dokonca vyzerala sklamaná, že nemôže ostať s deťmi aj spať. Ale zas nato ju veľmi dobre poznám, že zo spania by nič nebolo - to ale teraz nie je dôležité. Čo som chcela povedať je, že po pár dňoch začala ráno plakávať. Trvá to len 3-4 minúty (dnes máme rekord - len 1 min! 😎 ) a nikdy neplače, keď po ňu prídem, ani večer - vždy len ráno. Ale pri tom popoludňajšom spánku sa často strhne a kričí "mama!" A aj keď o škôlke rozpráva s nadšením, často mi opakuje, že som jej chýbala. Že nech tam ostanem s ňou. A pýta sa ma, či som jej. A podobne. Takže mi to tak vychádza, že tie 4 hodiny sú tak akurát, čo zvláda. Niečo v zmysle "v najlepšom treba prestať" - nie ťahať to na maximum, čo dieťa zvládne.

Druhá otázka je, ako ďalej. Písalo sa tu už o tom dosť, že keď si dieťa navykne na škôlku len do obeda, tak potom to berie ako zradu, že zrazu musí aj spávať. Tak to už je IMO vec času a možností, ktoré máš. Lebo mne to pripadá celkom logické, že začíname postupne. Akože bábätko nenecháš ani na sekundu bez dozoru, postupne sa učí vydržať tú minútku, kým ideš na záchod... varíš... potom hodinku ostane napr. s babkou, kým vybavíš veci, čo by Ti s dieťaťom trvali omnoho dlhšie... a potom príde škôlka. Tak prečo nezaradiť ten medzikrok, že len na pol dňa a potom vysvetliť "už si veľká, už budeš aj spinkať v škôlke"? Tak ako od nich nechceme, aby hneď v 3 rokoch išli na internát, nemusíme ani hneď žiadať, aby vydržali 6-8 hodín bez rodičov. Ktoré dieťa to hneď dokáže - nech sa rodičia tešia. Ktoré potrebuje čas, malo by ho dostať. Ja mám tú výhodu, že aj keby mi malá celý tento školský rok chodila len na pol dňa, tak mi to nebude vadiť, takže sa mi dobre mudruje 🙂 Akože potešilo by, keby som mohla v januári ju tam nechať spať, ale je mi prednejšie to, aby som to neunáhlila. Počkám, kým
a)prestane kričať zo spánku a pominú aj ostatné stresové prejavy
b)sama povie, že chce tam spinkať
c)doma zosúladím jej režim spania s tým škôlkarskym 😅
Čiže znovu opakujem, záleží od toho, ako dlho si môžeš dovoliť adaptáciu. Keďže už v predošlej škôlke plakala, 3-4 dni asi nič nevyriešia.

Pardón za dĺžku príspevku, nejako som sa "rozkecala" 😅

macocha
16. sep 2010

@petrahy ešte k tomu príspevku na výchovu: ten formulár žiadosti treba vytlačiť dvakrát (alebo u nich dvakrát vyplniť) a treba si dať pozor, aby to bol ten, kde je logo EU... ja som mala od nich formulár rok starý, ale už ich inovovali (rozumej je tam to logo naviac)... link som dávala na strane 52. Ako som spomínala, pre škôlku mi nedali papier, vraj len nech riaditeľka potvrdí, že malá nastúpila. A keď som ten papier priniesla, tak mi povedali, že tam mali byť uvedené aj čísla účtov škôlky, prípadne aj uviesť, že ktorý je pre jedáleň a ktorý "školné" 😒 Takže zhrnuté, asi sa treba opýtať na miestne príslušnom úrade, že aký papier máš doniesť zo škôlky. To je ten posledný bod z ich zoznamu:
- občiansky preukaz (identifikačná karta) žiadateľa
- cestovný doklad a doklad o povolení na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky žiadateľa – cudzinca
- doklad o povolení na trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky dieťaťa, ktoré je cudzincom, resp. udelenie povolenia na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky pre dieťa, ktoré je cudzincom narodeným na území Slovenskej republiky
- doklad z evidencie obyvateľstva o trvalom pobyte dieťaťa narodeného mimo územia SR
- cestovný doklad a preukaz zahraničného Slováka (zahraničný Slovák)
- rodný list dieťaťa (originál a fotokópiu)
- právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov alebo o zverení dieťaťa druhému rodičovi
- posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa vydaný príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny
- potvrdenie o návšteve strednej školy alebo vysokej školy v dennej forme štúdia
- potvrdenie o poberaní dávok uvedených v časti F tejto žiadosti alebo obdobnej dávky v cudzine
- rozhodnutie o prijatí dieťaťa do zariadenia, v ktorom je dieťa umiestnené (príp. dohoda s poskytovateľom starostlivosti o dieťa alebo potvrdenie o zabezpečovaní starostlivosti o dieťa poskytovateľom)
- doklad o výdavkoch za starostlivosť o dieťa poskytovanú na území SR, ktoré boli uhradené poskytovateľovi (príjmový pokladničný doklad, ústrižok uhradenej poštovej pokážky, výpis z účtu žiadateľa alebo druhého rodiča alebo manžela rodiča dieťaťa)
- prípadne iné doklady vyžiadané platiteľom.

petrahy
17. sep 2010

dakujem idem tam buduci tyzden osobne pre tlaciva aj na urad tak s takymito radami nebudem az taka ,,blba,, 😉

blumka
17. sep 2010

ahojte, no u nas bol plac rano, aj vcera aj dnes a viem pricinu 😖 Rano ako odchadzala do skolky sa ma so strachom v ociach pytala ci tam budu ine ucitelky. Aj vcera som sa pytala ucitelky ze ako to zvlada v skolke, predsa len, rano dost plakala a vraj dobre, ze sa hra, na nas si nespomenie, len sa stale vypytaovala ze ci tam budu ine ucitelky. Ten jeden den co boli nase ucitelky na skoleni ju asi dost potrapil. ☹

filipal
17. sep 2010

@macocha velmi mudro k tomu privykaniu dcerky pristupujes.
co ma stale prekvapuje v tejto diskusii, ze niektore riaditelky a ucitelky este stale radia nechat dieta na cely den hned na zaciatku. je to neuveritelne, lebo uz davno mali prejst na novy program privykania...
mozno im" toto skolenie" naplanovali az na tieto septembrove dni.... 😨 🤐

a vobec nevadi" tvoje rozkecanie", lebo vsetko rozumne vysvetlujes. 😵

zuzanamv
17. sep 2010

@snoopy
Tak ja naopak súhlasím s týmto názorom.
Nám sa osvedčilo dať do škôlky hneď na celý deň. Viem si veľmi dobre predstaviť, aké vyjednávačky by boli, keby zistili, že sa dá chodiť domov už po obede, pred spánkom.

Lenže to samozrejme za predpokladu, že dieťa je zvyknuté byť niekde aj bez mamy.
Jasné, že ak do nástupu do škôlky bolo stále s mamou, prípadne na pár hodín s otcom, tak je lepšie navykať postupne.To by bol príliš veľký šok.
Moje deti boli zvyknuté byť bezomňa, v pohode ostávali so starými rodičmi, už minulý rok boli týždeň na prázdninách bezomňa, takže s tým nemali problém.

My už sme ostali doma chorí. Takže čistého času 2 týždne v škôlke. Aj to je úspech.

wighy
17. sep 2010

ahojte

aj ja som velmi spokojna s tym ze v nasej skolke su deti hned od zaciatku cely den, tento tydzne rano ani poobede osm nepocula plackat ani jedno dietatko ani v nase tirede ani v dolnej takze asi to predsa ma nejaky vyznam
takze tak kategoricky by som to neodsudzovala ano su deticky ktorym je lepsie pristupovat tak ze ich nechavat postupne ale vidim ze to funguje aj hned na celodenne a deti su uplne v pohode 😉

janka5861
17. sep 2010

Ahojte, tak mi nastupujeme do skolky az od pondelka 1 krat...mali sme bacilov a tak som ho tam nechcela dat. Dnes bol manzel za ucitelkou /aj ja som chora/ , ze co bude take potrebovat ...no a pokial nedate dieta do 15 dni od zaciatku skolskeho roka do skolky /aspon na 1 den/ ,tak vam zrusia miesto aj napriek tomu ze som uhradila skolne a stravne na dva mesiace.... no zaujimave. Ale mame dobru pani riaditelku , tak sme sa nejako dohodli.
Tak spokojnejsie citam vase prispevky, ked uz deticky neplacu a zapisujem si co potrebujem.
No a k tomu na zadok v skolke... ja si myslim,ze pokial dam na zadok svojmu dietatu ja nie je to nic ukazkove z mojej strany ale beriem to tak inak /ved mi rozumiete/ Kazda ucitelka nech si otlka doma svoje . Upozornit a vysvetlit a vyhresit to akceptujem. Ved ich tam ma v jednej triede az ,az ... ale dat na zadok za ponozky ? to co je uz .... ved keby kazde dieta hned vsetko vedelo , nepotrebovalo by skolku ..tak by kazda ucitelka sedela doma na zadku a strikovala si tie ponozky ,aby sa ich mohla naucit obuvat... joj ,ale som sa rozcertila ....

filipal
17. sep 2010

kocky, pozor! aj tie caste choroby su niekedy psychosomatickeho povodu.
podvedome sa vyhybanie sa skolke.
ked sa dieta neciti stastne, lahsie chorlavie. treba sa na to pozriet komplexne.
radsej pomaly privykat, sledovat citovy zivot dietata ako opisuje macocha a neskor sa vam to vrati v nizsej chorobnosti.
aj virusy (ktore su vsade okolo nas) napadnu toho, ktory nie je v psychickej kondicii. chapete ten bludny kruh?

janka1874
17. sep 2010

ja osobne i tiež myslím že lepšie je hneĎ na celý deň aj kôli vyjednávaniu a aj kôli tomu že potom to bude zas šok a zas zmena a načo je dobré toľko zmien v tak krátkej dobre u detí
no a k chorobám musia si aj tým prejsť a nemyslím si že deti nie sú šťastné v škôlke netreba to zas tak prežívať a preháňať tieto choroby sú hlavne o počasí prudká zmena veď aj my máme chaos ako ich obliecť tak neviem ale ja to beriem tak teraz je veľa detí chorých tak pochybujem že s tým má niečo spoločné psychika
osobne si myslím že psychika je dôležitá skôr pri dlhodobejších chorobám alebo operáciách a tak

zuzanamv
17. sep 2010

@filipal
Áno, súhlasím, psychika veľa spraví.
Ale myslím si, že každá pozná svoje dieťa dosť dobre na to, aby vedela posúdiť, či je v psychickej pohode alebo nepohode.

filipal
17. sep 2010

@janka1874 mylis sa. psychicka pohoda je to najdolezitejsie, co ovplyvnuje nasu chorobnost. samozrejme su tu aj ine vplyvy - unava a pod. veci, ktore nemozeme ovplyvnit. je dokazane, ze "stastne" deti trpia mensou chorobnostou.

@zuzanamv myslis, ze kazda matka sa stara o psychicku pohodu svojho dietata? och, keby to tak bolo! 😒

janka1874
17. sep 2010

@filipal no neviem toto je ťažká debata, ale dovolím si nesúhlasiť. Teda nepopieram, že psychická pohody nie je dôležitá, ale zas až tak by som to nepreháňala aj šťastné deti sú choré. To by bolo dosť tvrdé takto jednoznačne to špecifikovať poznám veľa detí, ktoré sú šťastné a nepriek tomu sú chorľavé. Takže neviem či by som to hádzala do jedného vreca a teda fakt neviem, ale zas za to že je dieťa hneď celý deň v škôlke tak normálne o chvíľu z neho tu urobíme psychosky labilného človeka?
Fakt si nemyslím že to treba nejako preháňať aj my sme to prežili a sme tu a nemám pocit že by nás to nejako zle ovplyvnilo na celý život.
Dôležitý je podľa mňa návrat domov aby vedelo, že takto to proste v živote chodí. Mamka a tatik idú do práce a tvojou úlohou je ísť do škôlky a potom do školy a tiež do práce, ale prvoradé je že po návrate domov sme spolu a hráme sa a venujeme sa jeden druhému a je rodinná pohoda.
Aspoň to je môj názor a nemusíme zdieľať spoločne.

trixi
17. sep 2010

ahojte,
@filipal ja som v psychickej pohode a bac chripka 7 dni, maly asi v lepsej pohode lebo u neho boli sopliky cca 24 hod 🙂 🙂 🙂. Mas pravdu, psychicka pohoda a celkova psychika ma velky vyznam, ci nas, nase deti baci bacil 😉.

Vcera ucka (ta co mu dala na zadok) pochvalila Matka, ze sa velmi snazi v obliekani. Chuda moje, asi ma z nej strach 😅. Doma trenujeme. Zo zaciatku som mala nervy, ze som asi zla mama, ked ho to neviem naucit, ale uz to neriesim. Ved vsetci sme sa to naucili 😎. Niekto skor, niekto neskor 🙂.

Ci dat dieta hned na cely den alebo postupne, si myslim 😉 , ze je to velmi individualne a neda sa to celoplosne pouzit na vsetky deti. Niektore deticku su citlivejsie, horsie znasaju odlucenie, radsej maju plynuly postupny prechod a niektore hned zvladnu celodenny pobyt v skolke.

zuzanamv
17. sep 2010

@filipal Tak myslim, ze kazda normalna matka, nehovorim o extremoch. Myslim, ze kazda z nas tu, uz len tym, ze to rozobera a hlada, co je najlepsie, tak sa o psychiku svojho dietata zaujima.

Psychika ma urcite vplyv, ale je to len jeden z mnohych vplyvov, urcite nie jediny, ani si netrufam povedat, ze najdolezitejsi.

filipal
17. sep 2010

@zuzanamv ja sa skor presviedcam o opaku. ze vacsina matiek (co je normalne? co robi vacsina?) sa skor stara o to, ci je dieta nababusene, ci dost jedlo, aby si nesadlo v piesku....ale nestara sa o to, ci je " stastne"
moj nazor je taky, ze radsej nech si sadne v piesku a tesi sa, ako to, ci mu nie je chvilu zima.

u nas je celkove posunuty pohlad trosku inde. vo Svedsku chodia s detmi v skolke von za kazdeho pocasia, na niekolko hodin do parku. otuzuju ich, tecu im sople a nic si z toho nerobia, ale deti neokrikuju, neupozornuju, nebiju....

vyznavaju proste vo vychove ine hodnoty. u nas su mamicky uzkostlive, ale nie na stastie dietata.

zuzanamv
17. sep 2010

@filipal
Ano, s tou uzkostlivostou mas pravdu. Ja neustale bojujem kvoli tomu s babkami 😉
Ale stale si myslim, ze kazda normalna matka si vsimne, ak je jej dieta niecim traumatizovane a snazi sa to riesit.

janka1874
17. sep 2010

tak toto vzdávam zjavne je to už o niečom inom téma

janka1874
17. sep 2010

tak toto vzdávam zjavne je to už o niečom inom téma

janka1874
17. sep 2010

pardón neúmyselne mi to pridalo 2x

lindulak
17. sep 2010

@snoopy
@macocha
a ine maminy, co sa vyjadrili k tomu privykaniu... ja si osobne myslim, ze kym je dieta zvyknute byt bez mami a nie je moc citlive, tak je to asi jednoduhsie dat dietatko no skolky naraz - aj pre mamu aj pre neho. skor si zvykne... ano vela deti by vymyslalo a vyjednavalo potom o spani ci nespani /ved su teraz v takom vzdorovitom veku/.
Ale moja mala si podla mna uz vytvorila taky blok - predpojatost, ze tam proste nechce ist a uz len preto bude revat a ani si nevsimne, ze je tam aj nieco dobre. Tak dufam, ze ked tam s nou budem zo zaciatku na hodinku dve chodit a potom ju necham aj samu na hodinku, na dve a tak postupne, ze uvidi, ze tam moze byt aj dobre. Plakat bude asi aj tak, ked ju tam necham, ale dufam, ze to nebude take zle. Budu tam skusenejsie starsie ucitelky, vyzeraju milo a mam na ne dobre referencie, tak dufam, ze ju zabavia. Je tam este aj malo deticiek - mnohe nastupuju neskor - postupne do konca roka a aj v januari.... Ale zas placu tie co su nove, tak stale tam asi bude nejaky placko, co to bude stazovat. Joj, nezavidim im tu pracu 😖
A asi po 1-2 tyzdnoch ju necham aj spinkat. Mozno neskor uvidim aka bude... Zatial nemam pracu, musim hladat. Ale zas kym tam nie je v pohode, tak by som sa aj bala nejaku pracu zobrat, potrebujem tiez dusevny pokoj, ze si zvykla ako tak 🙂 Ale cely skolsky rok by som nechcela aby tam bola doobeda len, to uz musim nieco robit, predsa uz nebude ani RD.

Je pravda, ze nasa mala od malicka nebola s nikym len s nami, starych rodicov tu nemame, ani by nezostala u nich a ja by som ju nenutila. Ja som mala pocit, ze ked chce byt s nami len, nech je, ved raz to odlepenie pride. Mozno som jej to zase tymto stazila neviem... Ja osobne si myslim, ze tak trochu tie deti znasilnujeme - tou skolkou /niekto viac niekto menej podla toho ake dieta je/, ale je to divne, ze dietatko je doma s rodicmi a zrazu sup s cudzimi ludmi na tolko hodin. Nezda sa vam to cudne? Ja mam z toho problem, ze budem bez nej 8 a mozno aj viac hodin, ked budem robit!

Niekde som citala, ze skolku by si deti vymysleli aj same, jasle nie. Podla psychologov je ale vhodnejsie obdobie az 4 roky. Asi pravda, uz dieta hadam nie je ani take vzdorovite, je samostanenjsie. Ale zial, spolocnost je inde. A to mozeme byt rady, ze mame 3 roky RD! Niekde na zapade dostavaju od statu peniaze maminy ledva rok. No by som ju v zivote nedala do jasli v jedom roku 😒

No tiez som sa nejak rozpisala 😀