Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

dai
17. sep 2010

lindulak
neviem ... ja by som sa asi zblaznila keby mala moja mala byt do 4-roch rokov doma... a ona asi tiez...
Viem ze su citlivejsie deti ktore tazko idu do skolky v 4-roch rokov, ale su aj deti ktore tu spolocnost inych deti potrebuju omnoho skor... moja dcera isla v 2.5 roka bez problemov a myslim ze uz v 2-rokoch bola pripravena ( rozpravala, bola samostatna...)
Kedze ja som isla do prace v 15-tich mesiacoch malickej, nemozem sa vyjadrovat k 3-rocnej materskej ... psychologovia v roznych krajinach maju na tuto vec rozny nazor. Akurat som sa vratila zo sluzobky... moja fr. kolegyna je v 4-tom mesiaci... pytala som sa jej ako dlho sa chysta zostat doma. Tak mi hovori ze dlho 🙂 az 6-8 mesiacov 😀 (prve dietatko ma mladsie ako ja ale do prace sme sa vracali spolu...) - hovori ze to super fungovalo pri malej sophie , tak nevidi dovod preco by to mala teraz menit... v nasom teame som jedina slovenka, inak mamy z roznych krajin... bola som doma suverenne najdlhsie... ostatne kolegyne maju deti uz odrastene a podla toho ako o nich a svojich vztahoch s nimi hovorili... nemyslim si zeby mali ine deti, ine vztahy, ine pocity ako slovenske matky 😔

adetka
17. sep 2010

sa nehadajteeee 😅 ... vsetkym nam tu na tomto fore ide o dobro nasich deti... inak by sme tu tolko nediskutovali 😉 ...

adetka
17. sep 2010

a ta chorobnost a stres moze suvisiet... ale nemusi... ja som mavala z jasliciek neskutocne stresy... aj som revavala... a bola som chora iba raz... sestra bola nestastna ked nemohla ist do skolky... a bola pol roka chora vjednom kuse...
imunita moze zavisiet aj od doby kojenia... ale tiez nemusi... mna mama kojila 6 mesiacov a bola som malokedy chora... a sestru rok... a chora stale...
pomoct moze ockovanie.. ale ani to nemusi...
skratka... nic nie je iste 😉

lindulak
17. sep 2010

@dai hej, je to na nervy niekedy, mam tiez take zmiesane pocity, niekedy sa aj tesim, ze uz bude v skolke, v poslednom case byva dost protivna 😀 a myslim, ze tie tvoje kolegyne, co isli skor do prace / aj ine maminy/ proste sa tak dlho doma nezasedeli ako ja 😀 ja som uz bola aj na rizikovom, takze som s malou doma uz dllllllllllllho 😉 aj tym to bude - ta naviazanost. je to proste velka zmena pre mna a uz ked bude za mnou, tak bude snad dobre.

dai
17. sep 2010

filipal,
myslim ze si trosku starsia ako vacsina z nas tu, ale mozno zle interpretujes to co tu maminy pisu... neviem kde sa presviedcas, ze mamy sa staraju teraz viac o to aby bolo dieta najedene ako aby bolo stastne... ( to ze pisu via o jedle a obliekani svedciskor o fakte podla mna, ze stastie ich dietata je nieco tak samozrejme ze to neriesia...)

Fakt je, ze zijeme v normalnom svete, kde su aj nejake pravidla, ludia maju nejake povinnosti. Neviem ako si to predstavujes? ze mamy budu cakat pokial dieta povie - chcem ist do skolky? kazde normalne dieta chce byt sice s detmi ale najradsej by bolo keby bola mama stale pri nom... Moj mladsi brat chodil von az do 6-tich rokov sposobom, ze sa hral s detmi a chodil moju mamu kontrolovat kazdych 10 minut ci sedi na lavicke a pozera sa na neho...( pritom ja som tuto potrebu nemala uz v 3-och rokov - je to obdobie na ktore mam uz spomienky )

Moja mala napr. skolku miluje, rozprava o nej a kamaratoch z nej stale... ked rozprava koho vsetkeho lubi tak okrem nas, starych rodicov, polovicky rodiny a pod. spomenie vzdy aj ucitelky a deti zo skolky... ale ked mi rozprava co bude v skolke vsetko robit, tak sa ma priebezne pyta ci s nou nepojdem a ze ju budem pozerat ako tam spinka a ako sa hra a tak ... stastna je tam ale aj bez mna. Taktiez k tomu privykaniu - naozaj si myslite ze dietatko vam niekedy povie ze chce zazit skusenost pri ktorej vy nebudete a ktoru nepozna dobrovolne? ( ked este nikdy nespinkalo v skolke a vie ze tam nebudete, ze vam povie, mama dnes pre mna neprid, chcem v skolke spat? )

ja som tiez malu nesupla hned do skolky na cely den, 2 dni som tam bola cele s nou ale hovorila som jej od zaciatku ze sa idem len s nou pozriet na deti a tety ucitelky ale nebudem tam s nou chodit. Potom adaptaciu prevzala moja opatrovatelka - cize asi tyzden tam bola do 12-tej, potom po spinkani ju chodila hned vyzdvihovat asi 3 tyzdne, potom uz zostala normalne... Takto som to ale robila len preto lebo som si to mohla dovolit ( cize osm si o mesiac viac zaplatila opatrovatelku popritom som uz platila aj skolku - keby som rovno nastupila do prace a nemala opatrovatelku tak to spravit nemozem... )

filipal, ja viem ze rozoberate v teme o depresiach a podobne vplyv detskych traum na dusevny stav v dospelosti... asi mas ty a tvoje zname z temy zle skusenosti z detstva... myslim ale ze 70% deti nastastie stale vyrasta v rodinach, kde su deti milovane a ich rodicia dbaju o to aby boli v prvom rade stastne 😉 chorobnost deti v skolke je normalna, stretaju sa zrazu s chorobami s akymi v styku neboli - vacsina lekarov tvrdi ze toto obdobie je velmi potrebne pre vybudovanie imunity v dospelosti. ( napriek tomu napr. moja mala bola doma za 6 mesiacov co chodi do skolky len 2x aj to oba razy len so soplikami, antibiotika este neuzivala...)

ale ako baby spominali, myslim ze toto je uz trosku ina tema...

deniska30
17. sep 2010

@dai
Keby sa tu dalo dat ako na facebooku - Like this, tak ti ho hned dam. Paci sa mi tvoj prispevok a hovoris mi z duse! 😉

filipal
17. sep 2010

@dai nic ine ti nemozem odpovedat, len ze si precitaj moje prispevky znova. ved si studovala psychologiu, tak urcite ich pochopis.
a podpasovky typu depresia laskavo nepouzivaj. je to ubohe na kocku takeho formatu ako si ty. 🙂

filipal
17. sep 2010

a este nieco pre ostatne dievcata. kto chce, nieco si z mojich prispevkov vezme, kto nie, je mi luto.... ☹
nehnevam sa, fakt mi je len luto 😉

janka1874
17. sep 2010

síce som už napísala že toto je už o niečom inom ako o škôlke ale nehnevaj sa filipal neviem ako ty vieš prežívať to čo my prežívame momentálne kedže máš 17 ročného syna. nechcem sa ťa dotknúť, ale niektoré tvoje vyjadrenia nám teda moc nepomáhajú vžiť sa do pocitov našich drobcov, ktoré to akuálne pežívajú ale pred 17-timi rokmi to bolo určite niečo iné
ty tu píšeš o tom kto nechce počuť pravdu a iný názor ale ty nám moc nepomáhaš svojimi príspevkami
viem že je to voľná diskusia ale skús sa realizovať niekde inde

filipal
17. sep 2010

@janka1874 ale praveze by ti pomoct mali vzit sa do pocitov tvojich deti. je to kriticky pohlad, ktory sa mozno nepocuva dobre, ale moze ta niekde posunut. no a co ked je moj syn velky? myslis si, ze mam menej skusenosti? bola by si prekvapena, praveze ich mam ovela viac, aj ked z pozicie mojej prace.
moj syn prave naopak uz vtedy chodil do alternativnej skolky, ktora vysoko prevysovala kvalitou to co spominate. praveze sa cudujem, ze v niektorych regionoch asi zastal cas. skolka Dai je vyborna, o tom nepolemizujem aj jej privykanie. skor ma trapi, ako to vyzera este na mnozstve statnych skolok (aj tu su vynimky.)
vzdy ked nas nieco drazdi, irituje, mali by sme skumat preco....

janka1874
17. sep 2010

@filipal s tebou nemá zmysel to rozoberať
ja momentálne nemám chuť čítať tvoje skúsenosti to patrí do inej témy si to konečne uvedom
a to že choroby sú o psychike nám tiež nepomáha keď nám deti začali prvý krát v škôlkach a potrebujeme skôr slová povzbudenia typu !bude to dobre", "zvládneme to" a podobne
a to že aký je prístup v škôlkach tiež nevyriešime nie sme niekde na vrchných stoličkách kde vieme také veci aspoň ako tak ovplyvniť ale nemám pocit že rodič ako jedinec niečo zmení na postupe škôlky
a tie čo chodia do alternatívnej tak chodia tam tu neriešime porovnávanie ktorá škôlka je v čom iná ale ako to naše deti zvládajú
preto ťa prosím skús sa vyjadrovať k téme a nie nás deptať aké sme neschopné matky lebo sme deti dali na celý deň a ako im ničíme psychiku
dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
a pokiaľ si si nevšimla už tu skoro nikto neprispieva pre istotu tým teda netvrdím že je to jednoznačne tvoja chyba ale značne sa tu odbočuje od témy

lula26
17. sep 2010

filipal, a čo ťa tak trápi na tých štátnych škôlkach?

filipal
17. sep 2010

@janka1874 ok, vidim, ze ta velmi drazdim. nechcem ta provokovat este viac, preto ustupujem.

@lula26 prepac, ale nechce sa mi to vsetko vypisovat znova. vyplynulo to z diskusie, ktora tu bola a zo staznosti, ktore jednotlive matky mali. boli tu spominane rozne problemy, ved ked ta to zaujima, precitaj si diskusiu na predchadzajucich stranach.

mamavera
17. sep 2010

@filipal už som tu písala, že to, či dať dieťa do škôlky hneď na celý deňm, alebo ho postupne privykať predlžovaním pobytu je viac menej na rodičoch. Najlepšie svoje dieťa poznajú. Ak nie je schopné vydržať u babky pol dňa bez rodičov, nechať ho na celý deň v škôlke môže u neho spôsobiť traumu. Ale dieťa, ktoré v pohode vydrží bez rodičov pár dní, je smelé, nerobí mu problém nadviazať kontakt aj s cudzím človekom je lepšie dať na celý deň. Hovoria, vlastne píšu so mňa dlhoročné skúsenosti...a ešte niečo, to čo je dnes prezentované na školení, bude o pár rokov negované a opačne - tiež dlhoročné skúsenosti 😝 😝 V popredí má byť vždy konkrétne dieťa, každé z nich je jedinečné, nemožno ho zaškatuľkovať nejakým nariadením.
A ešte reagujem na ostatné príspevky - capnutie po zadku, po rukách NIE!!!!!! Je to pre dieťa ponižujúce a dospelý vlastne týmto potvrdzuje svoje zkyhanie. Tiež som len človek, aj mne niekedy tečú nervy. Som aj mama, aj učiteľka, ale capnutie NIE!!!!! Predstavte si, ako by ste sa cítili, keby vám capol manžel...je silnejší. Aj učiteľka je voči dieťaťu silnejšia... 😝
Maminy, ešte raz tu opakujem pýtajte sa diskutujte s učiteľkami, nenechajte sa odbiť!!!! Ale diskutujte o tom, čo vaše dieťa počas dňa robilo, o cikaní postojačky, alebo akokoľvek, o prezliekaní detí nediskutujte. Na tom TRVAJTE!!!

wighy
17. sep 2010

ach jaaaaj baby mate pravdu aj mne sa tu tazko cita o tom ze v skolkach zastal cas a podobne, a co mam robit??neovplyvnim to a teraz mam mat pocit ze moje dieta nedostava to co by malo???ved to mi nepomoze ale ublizuje ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
@filip urcite mas v niektrych veciach pravdu, nepozeras sa na veci zaujato ako my ostatne, ktore momentalne prezivame tieto chvile ale troska ohladuplnosti by podla mna nezaskodilo lebo ja momentalne mam z tejto temy zly pocit a pritom moja dcerka teraz ked som ju ukladala do postielky mi hovori, ze sa tesi v pondelok do skolky tak comu mam verit jej??alebo niekomu kto hovori ze v skolke zastal cas???

deniska30
17. sep 2010

Kočky vráťme sa k pôvodnej téme... takže ako Vaše detičky?
My ráno stále trošku fňučkáme, ale ked tam už prídeme tak je ok 😵 Pekne papá, pýta ca na wecko aj spinká.
A samozrejme, že sa ma vždy večer nezabudne opýtať, čo budeme robiť po spiknaní.... tak jej poviem pravdu, že pojdeme do školky 😅 ..... ale teda natešená nie je... ale zase na druhej strane pekne o nej rozprava, nebadám žiadnu psychickú ujmu (tiez som ju tam dala od prveho dna aj na spinkanie 😉
Včera sme mali rodičko, učitelky su velmi zlate.... a ako oni sami povedali, riadny školkari z nich budu az niekedy v decembri 😵

lula26
17. sep 2010

filipal, prepáč, diskusia čítam celú, ale nejaké veľké problémy, čo by mohli trápiť teba nevidím. Veľká väčšina mamičiek po prekonaní adaptačných problémov zmení názor na škôlku a aj na učiteľku. A problémy, ktoré tu maminy opisujú sa môžu vyskytnúť aj v súkromnej škôlke. Keby úroveň štátnych škôlok bola na "trápenie" , asi by neboli preplnené! Ja viem, čo trápi mamičky, mňa zaujíma, čo trápi na štátnych škôlkach teba.

lula26
17. sep 2010

wighy, podľa čoho usudzuješ, že v niektorých škôlkach zastal čas?

wighy
17. sep 2010

@lula26 to som reagovala na slova filipal 😉 ja si to nemyslim

lindulak
17. sep 2010

@filipal schavlne si teraz pozeram tvoje prispevky dozadu a nezda sa mi, ze by sa nejak nehanebne vyjadrovala o maminach.... ved nepises, ze kazdy kto da dieta na cely den, tak je zly rodic. Tiez som to tak mala v plane - na radu ucitelky. A som dobra mama 😀

A napr. s tym, ze vela rodicov /neviem, kolko v % ale zda sa mi z okolia dost/ sa k detom naozaj sprava hrubo - okrikovanie, capanie a tak... my slovaci sme ako taki dost ako to povedat - nemili, nevrli - v porovnani s anglicanmi, americanmi, kde som bola dlhsie a mohla vidiet. no ale aj tak mi je nasa menatalita blizsia, oni maju tiez chyby.

ale dost uz o tom - je to uz ina tema naozaj. len som si chcela zasta filipal, lebo si myslim, ze sa zas az tak neprevinila snad... ked vyjadrila svoj nazor.

adetka
17. sep 2010

pekny vikend dievcata... a poriadne si to s vasimi drobcami uzite 😉 ... ked ich uz teraz nemame tak casto doma... 😎 ... nas caka svadba a osôlavy narodenin... a v pondelok po tyzdni skolka... 😅

adetka
17. sep 2010

Nieco na pobavenie... deti a vase tajomstva 😉 http://zena.sme.sk/c/5546719/mali-spioni.html

lindulak
17. sep 2010

@dai inak sa mi paci aj to ako si to ty napisala, v mnohom suhlasim, akurat si myslim, ze to filipal asi nemyslela az tak extremne, ze cakat kym si dieta same povie do skolky. to ja som napisala ten citat myslim, ze Matejckov /cesky psycholog/, ze by si deti aj same skolku vymysleli. Filipal asi myslela, ze mame byt len citlive a vnimave, co asi aj vacsina z nas je, mozno az prilis niekedy 😀 Ale urcite je vela mam, ktore detsky plac neriesia az tak, ako by bolo treba. ja napr. nechapem, ked niektora mamina napise, ze nas syn sa tazko adaptoval - plakaval rok... /to bolo nie v tejto teme/. ja by som svoje dieta isto nenechala rok plakat, by som hladala ine moznosti, radila sa s psychologom, atd.

ollski
17. sep 2010

@adetka mate perfisny program, aj vam krasny vydareny vikend!!!! nam pride po 3 tyzdnoch konecne tatino, snad sa bude chodit s nim do skolky veselsie 😅 a krasny prispevok 😅 vazne svata pravda!!!!
idem trosku pocitat, co ste popisali...je toho dost 😉

zuzla2
17. sep 2010

@filipal aspon odomna mas palec hore 😉
moja dcera napr. chodi len na 4hodky do skolky a este aj dlho bude... 😀

lenrie
18. sep 2010

ahojte,davno som tu nebola ale bola som s deckami u mamky v Ke....a decka aj soplily dost,tak som ich nechcela dvat do skolky,kedze maly mava casto laryngitidy a uz sme skoncili stym aj v nemocke,tak nechem riskovat a s malou sme takmer cele prazxdniny stravili doma,kzedze mala siolny zapal pluc::(((((
ja vas musim postupne docitat,...ina cmoja mala bola naposledy v skolke v utorok a uz neplacka v skolke ,zvracanie tiez ustupilo ,akrat doma stale vymysla,ze do skolky nie a budi sa mi aj v noci s placom,ze do skolky nejde::(((tak sa velmi tesim na pondelok 😖 😖
inac aj moja mala chodi len na 4 hodiny ale ja ju moc teraz nechem po tom zapale pluc trapit,lekraka nas varovala aj pred nachladenim,tak mam strasny strach z chorob ☹ ☹ moja mamka skoncila so zapalom v nemocke a doteraz je PN ☹
a aj moj starsi sym chodil do skolky len doobeda a jedneho dna si sam povedal,ze tam chce spinkat,tak sui nemyslim,ze dieta to samo nepovie......pritom to bolo asi po 2 ci 3 mesiacoch...ale kazde dietatko je ine,len tolko moja skusenost so starsim synom,momentalne je pripravkar 😉 a skolku miluje

macocha
18. sep 2010

Súhlasím s lenrie - aj ja poznám také prípady, že si dieťa samo povedalo, že už chce ostať aj spinkať s deťmi. 😉 Ja som to konkrétne odkukala od susedkinej dcérky, tá sa vypýtala okolo Vianoc - čiže zhruba tri a pol mesiaca chodila len na pol dňa. Oni tie deti vidia, že ostávajú ich kamaráti, počujú, čo sa plánuje na poobedie, vidia aj to, že doma je "nuda", (lebo mamka sa venuje domácnosti) - tak si proste povedia. Tak som si povedala, že to aj ja tak urobím. 🙂

A moja malá dnes, že chce ísť do škôlky 😅 Dúfam, že na to do pondelka nezabudne. 😀

libka1
18. sep 2010

nuz pokial mate moznost a chut davat dieta do skolky na pol dna, nie je co riesit... ked niekto nema taketo vymozenosti, tiez nie je co riesit... pokial by niektora matka videla nejake zle nasledky na svoje dieta verim tomu ze by nahradne riesenie nasla 😉 kazdy sme v inej situacii a neverim ze co len jedna z nas co sme tu chce svojmu dietatu skodit 😉 take co chcu skodit sa samozrejme najdu, ale na tomto fore by som po nich zrovna nepatrala...

my sme tiez nejak prechoreli cela rodina, teda okrem mna, klop klop, ale ja som bola mimo, takze som az teraz pri zdroji choroby, tak uvidim, mozno sa pridam 😀 chory je muz, drobča aj moja mama ktora s nou teraz travila vela casu si to odskakala a svokor tiez 😝 myslim ze je teraz na figu pocasie a pridal sa k tomu este aj ten novy kolektiv... u nas je v triede menej ako polovica deticiek, ostatne soplikuju... v pondelok asi tiez nepojdeme nikam a bude sa doma liecit, sice to nie je nic strasne zatial, ale mam pocit ze potrebuje klud a zostat doma, aby to naozaj preslo 😉 no uvidime 😉

aj uz doniesli vase deticky nejaku novinku zo skolky? myslim basnicku alebo cosi take.. nasa zatial nic, isla tam uz so sirokym repertoarom a nic nove nepribudlo zatial... ale zato sa minule pri stole ospravedlnila ze musi ist cikat a ze ju to velmi mrzi ze je to akurat pocas jedla 😅 😕 a stale chce cistit kefou zachod aj ked tam nic na cistenie nie je 😀

libka1
18. sep 2010

@dai mas velmi spravne nazory 😉 mas sice vynikajuce podmienky oproti niektorym maminkam, cize nie su uplny slovensky standard 😀 ale aj tak sa mi velmi dobre niektore tvoje prispevky citaju 😉 😵

blumka
18. sep 2010

@libka1 hehe, ze ospravedlnit 😀 my mame dve nove pesnicky, a pokusa sa modlit pred jedlom ale zatial vie len prvu vetu 😀 a tiez pozorujem novy slovnik a hlavne ton reci. Niekedy sa s nami rozprava ako keby my sme boli deti a ona napodobnuje ucitelku a dnes sa 2x pomylila a oslovila ma teta ucitelka 😀