Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

zuzanamv
18. sep 2010

U nás už sú nové básničky, Veronika si celý deň niečo rýmuje, aj keď ja som identifikovala len dve.
A rozpráva, že keď vyrastie, tak bude pani učiteľka, a s bábikami, plyšákmi sa hrá na škôlku. 😉

dai
18. sep 2010

no, prave som napisala strasne dlhy ale strasne dlhy prispevok a podarilo sa mi ho vymazat 😠

teraz sa mi samozrejme nechce ho pisat znovu, takze len zhrniem...

filipal, prepac, to o depresii nechcela byt podpasovka, skor vysvetlenie ( je to verejna tema, niekedy ju citam aj ja...) - tvoje nazory si ale vazim, len som ti chcela napisat , ze niekedy to, ze o veciach sa nehovori, neznamena ze nie su 😉 (stastie mojho dietata je aspon pre mna ta najprirodzenejsia, najsamozrejmejsia vec na svete - urcite na prvom mieste)

lindulak, moj prispevok o tom ze deti si sami skolku budu pytat, nebola reakcia na filipal. Myslim ze niektore maminy popisali situacie, kedy deti same chcu zostat spinkat ( vsetky ale mali tu moznost cakat na toto rozhodnutie deti viac ako mesiac - asi je to idealna situacia, zial pre vacsinu mamin nerealizovatelna )

ja myslim , ze to co pise filipal zmysel dava - psychika je, vyjadrim sa skaredo, svina ☹ ked nie je ta v poriadku, tak nie je nic v poriadku - urcite sa prejavi na fyzickom stave. Fakt ale je, ze aj psychicky zdravi ludia byvaju chori 🙂 Imunite a pocasiu niekedy zial nerozkazeme 🙂 Takze netreba za kazdou chorobou hladat psychicku traumu.

Ja som presvedcena ze vacsina deti sa v 3-och rokov v pohode za mesiac zadaptuje na skolku - oni totiz ten detsky kolektiv uz potrebuju, mamy prestavaju byt pre nich partnerom pri hrach , ktore ich rozvijaju... Urcite ale su aj deti , ktore pripravene nie su... Nato su ale maminy, aby zistili ze nieco nie je ok .
Ked dieta aj po mesiaci usedavo place, nema ziadne pozitivne zazitky v spojeni so skolkov, nebodaj sa zacne znovu pocikavat, budi sa s placom na zle sny pravidelne... hm, vtedy to treba riesit.
Na vine moze byt len 1. skolka - riesenie: ako trixie - cize rozhovor... moze, nemusi pomoct, zmena skolky - vacsinou pomoze... 2. psychicka nezrelost dietata - toto sa riesit asi da len casom a postupnym privykanim dietata na kolektiv, cudzich ludi a podobne - je to velmi tazka situacia pre rodinu ale myslim ze prave kvoli tym neskorsim detskym traumam sa treba tempu dietatka urcite prisposobit a pockat pokial na skolku pripravene bude 😔 ( tiez si neviem predstavit zeby mi mala rok napriklad plakavala kvoli skolke ☹ mne 2x plakala ze tam nechce ist za 6 mesiacov - oba razy prve 2 tyzdne adaptacie, ale boli to pre mna strasne dni - cely den som v praci rozmyslala len o tom , kedy uz s nou budem - pracovna efektivita a produktivita nulova 😎 )

no, co sme sa naucili - basniciek a pesniciek vie moja mala milion 🙂 vedela uz strasne vela pred nastupom do skolky, ma velmi fajn pamat... teraz postupne pribuda stale viac a viac nemeckych pesniciek a basniciek...okrem toho zacina pouzivat cisla - pocitat, dokonca male cisla aj spocitavat ( cize chape co to znamena spocitavat )
ja skor pozorujem take tie psychicke zmeny - meni sa sposob ako komunikuje, rozmysla... omnoho viac si stoji za svojim nazorom, aby ho zmenila musim podat poriadne vysvetlenie. Bavi ju hrat sa hry ako leti leti vsetko leti ( cize uz chape co je nachytat niekoho ), hrame sa napr. tak ze si podavame nic ( nazvime to tajomstvom 🙂 ) tak aby tato nezbadal co mame v rukach ( pritom si je vedoma ze tam naozaj nic nie je ), hrame sa napr. nato ze cestujeme lietadlom, vzlietame, pristavame, ked ideme autom... vo vani sa rada hra na skolku s rybkami ( kazda ma meno jej spoluziakov - dost vela sa vdaka tomu dozvedam 😉 ), ma aj rada hru na doktora ( jej najlepsej kamaratke sa narodila prave sestricka, takze sme dost rozoberali porod, ako sa deti rodia, kadial idu na svet, co papaju v brusku, co po narodeni, preco uz nemam v cici mliecko 😀 - no, su to zaujimave rozhovory 😉 )
niekedy mam pocit ze je uz strasne velka ked sa tak bavime... aby sa o 5 minut nato ku mne totalne primojkala a povedala mi, ze chce ist naspat do bruska, lebo tam musi byt super, lebo dietatko moze byt stale s mamickou 🙂 potom viem, ze mam doma stale este malicke dietatko, moje lubene 🙂 ktore ale skolku miluje 🙂 ( myslim ze v tomto malom rozpore nasledne prezivame cely svoj zivot... chceme byt naraz so vsetkymi ludmi ktorych milujeme, aj ked vieme, ze to nie je mozne 😔)

no, tak nakoniec som predsa len napisala zase veeeeeeeeeeelmi dlhy prispevok 😝 😎

silvia123
19. sep 2010

Môj malý začal chodiť do škôlky od 6.9. -prvý deň bol na pol dňa, učiteľka mi povedala že si ťažko zvyká, že im veľmi plakal a utíšil sa až keď s ním jedna z učiteliek mala súkromnú škôlku na chodbe, vtedy že bol úplne v pohode, ukazoval učiteľke na nástenke zvieratká, písmenká, číslice, farby, proste aj veci ktoré sa ho ani nepýtala, ale nechcel ísť späť do triedy, doporučila nám ho dať na pár dní len na dve hodiny, čo sa mi moc nepáčilo, lebo čo za dve hodiny...ako si má zvyknúť... nepripadalo mi to nejako logické riešenie, skôr ako že sa ho chcú zbaviť lebo je živý, vo štvrtok už zostal chorý a nastúpil až teraz štvrtok do škôlky -dala som ho opäť na štyri hodiny a učiteľka mi povedala, že stále plakal, čomu som neuverila, lebo viem, že keď plače tak si dáva ručičky do úst a mal by mokré rukávy a tričko mokré nemal ani prezlečené a keby plače ako povedala štyri hodiny, veď by mal opuchnuté oči, tak som jej povedala, že však by mal opuchnuté oči a vyzerá byť v pohode a ona mi zase tvrdila, že po dvoch hodinách plaču s ním zase šli na chodbu aby si ostatné deti od neho oddýchli a neboli stále v strese. Ďalej mi povedala, že mám prísť na druhý deň počúvať na chodbe ako mi dieťa plače...! To akože nechápem čo tým chcela povedať? Ako môžem stáť na chodbe a počúvať ako mi plače dieťa, veď je jasné, že by som to nevydržala a odniesla si ho nie? Kto by to už len dokázal vydržať? A ona je tam od čoho potom? -veď ho má ukľudniť nie? Ďalej mi naznačila, že mám si rozmyslieť koľko ho tam chcem nechať plakať, že jej je jedno, že môže aj štyri hodiny, ale že to je na mne, tak sme sa dohodli, že ak bude plakať dve hodiny, tak mi zavolá a prídem si pre neho. Ale celý ten prístup sa mi nejako nepozdáva??? Je to aj v iných škôlkach takto??? Veď ako pedagóg nemôže dieťa nechať plakať štyri hodiny, veď ho preboha musí vedieť utíšiť nie?
Na vysvetlenie -celú situáciu vôbec nechápem, môj malý býval s deťmi -teda nikdy nie v takom veľkom kolektíve ale detí sa nikdy nebál a je veľmi komunikatívny aj s dospelými, nebojí sa ľudí. Chápem, že je to pre neho cudzie prostredie a veľký počet detí a nadmierny hluk -tak zrejme mu ten hluk vadí, pretože si ževraj zapcháva uši a nepáči sa mu to a keď je na chodbe tak je v pohode. Chápem, že nemôže na seba viazať jednu učiteľku, ktorá bude odpravovať len s ním, ale taktiež sa mi nepáčia keď učiteľka robí závery a po sčítaní cca 12 hodín v škôlke čo bol celkovo mi povedala, že je neprispôsobivý a ešte nie je na škôlku pripravený??? Nie je to divné???
Popritom som si vždy myslela, že sa mu v škôlke bude páčiť, lebo bol za deťmi vždy ako divý, aj v obchode sa mi vytrhol a hneď pochodoval za nejakým dieťaťom, ktoré zbadal, čo sa týka ostatných vecí, tak je tiež veľmi šikovný a vnímavý -pozná písmenká, abecedu, vie recitovať, akože naozaj neverím tomu, že by bol neprispôsobivý, skôr je to v tom, že si musí len zvyknúť ale pri ich prístupe mu asi ani nedajú šancu. Neviem či mám zmeniť škôlku, či aj v inej škôlke sa budú takto správať, čo mi doporučíte? Mimochodom nechce mi v škôlke jesť, tak preto ho dávam na 4 hodiny, inak som ho chcela nechať na celý deň, lenže tiež nevidím nejakú snahu, že by sa deti snažili nejako prikrmovať...

blumka
19. sep 2010

@silvia123 podla mna to je logicke ze ti ucitelka doporucila ho dat do skolky len na 2 hodiny a postupne to zvysovat, nie kazde dieta je pripravene byt bez mamy hoc na 4 hodiny. Pravdepodobne mu nieco v skolke vadi, nevie si na nieco zvyknut, tak by som ho nenutila nasilu.

lucia.kl
19. sep 2010

@silvia123 na upresnenie niektorých vecí, ako to vidím ja ako učiteľka, naozaj majú niektoré deti problém so škôlkou a dlhšie si zvykajú, je vela detí ktoré plačú komplet celý deň a nedajú sa nijakým spôsobom utíšiť, a môžeme robiť čokolvek, ono je hlavne problém, že je na deti len jedna učiteľka a tak individuálny prístup je nereálny pri tak vela maličkých deťoch kde si vyžadujú pozornosť všetky, takže to, že sa našla učiteľka ktorá si ho zoberie bokom je úspech. a možno naozaj ako píšeš mu vadí ten hluk v triede a bude si musieť zvyknúť, niektorým deťom to trvá týždeň iným mesiac. Nepoznám tie učiteľky a ani tvojho syna, takže nemôžem hovoriť konkrétne, že čo by bolo dobré pre neho. škôlku by som určite nemenila, to by bola pre neho dalšia zmena a další stres. no a ešte k tomu jedeniu, my v škôlke nesmieme deti prikrmovať, vôbec nesmieme chytať jedlo, lebo nemáme zdravotný preukaz, keby prišla kontrola tak by s toho bolo strašne zle.....

mamavera
19. sep 2010

@lucia.kl ako to, že nemáte zdravotný preukaz !?!? Musí ho mať predsa každá učiteľka !!! Ako to, že deti neprikrmujete? Kto ich má potom nakŕmiť, keď sa nevedia samé najesť? Veď jedlo nechytáte do rúk... ☹

vedvies
19. sep 2010

@silvia123 aj ja si myslim, ze by si ho mala davat najskor na 2hodiny a postupne zvykat. Ak plac bude pretrvavat a nicim ho nebudu vediet zaujat natolko, aby prestal plakat za maminkou, tak by som ho na par dni odhlasila a doma mu rozpravala, co vsetko v skolke deti robia a vlastne sa s nim stale rozpravala o skolke, az kym neprejavi trochu zaujmu ...
A este jedna rada, ked sa narodi Nelinka, tak by som maleho do skolky nedavala, lebo moze z nej doniest nejake pliagy a na imunitu babatka je to zaberak. Radsej by som 3 mesiace pockala. Po tych 3 mesiacoch si ostatne deticky zvyknu a ucitelka bude mat mozno viac casu venovat sa Martinkovi a ulahcit mu to. Skus take nieco prejednat s ucitelkou, co si o tom mysli.

vedvies
19. sep 2010

no neviem-neviem, 3-rocne deti sa nevedia dobre najest. Moja malá mala 3r. v juli a doteraz jej pomaham, lebo sama zje iba prve 4 lyzicky. A v nasej skolke su aj 2,5rocne deti - tak tie na 100% krmia.

lucia.kl
19. sep 2010

@mamavera ja som mala na mysli peukaz čo musia mať kucháry a čašníci, čo pracujú a manipulujú s jedlom, ten ako učiteľky mať nemusíme...

u nás nám s malimi deťmi chodila pomáhať krmiť hlavna veduca kuchyne - ale to je zas len o ludoch, lebo v naplni prace to nema, my totiž by sme nemali ani lyžičku chytiť do ruky dieťaťa ☹ bohužial to su zakony

mamavera
19. sep 2010

lucia prepáč, ale ten zdravotný preukaz je práve preto, lebo prichádzame do styku s jedlom, hygienička keď bola u nás na kontrole, tak si ich hneď pýtala. A ešte som nevidela škôlku, v ktorej by učiteľky nepomáhali deťom s jedením.

zuzanamv
19. sep 2010

@lucia.kl
To som prekvapená, aj u nás učiteľky pomáhajú s jedlom, a v tej malej triede príde k obedu aj kuchárka, aby stíhali.

Moja sa síce vie napapať aj sama, ale je prešibaná, a akonáhle zistí, že niekto je ochotný ju kŕmiť, tak už sa jedla nechytá a nechá sa kŕmiť.
Tak doma je sama, lebo mňa neobabre, ale u babky a v škôlke sedí a čaká.

blumka
19. sep 2010

@zuzanamv podobne Terezka, ked vie ze sa to da aj tak ze ju niekto nakrmi tak sa necha, ale doma papa pekne sama. A tiez mi pripada divne ze ucitelky nemozu 3 rocnym detom pomoct s jedneim 😕

zuzanamv
19. sep 2010

@blumka
Malé potvorky februárové 😉

adetka
19. sep 2010

hihih.. vodnarice?... Mirka sa zas krmit len tak nenecha... uz v 15 mesiacoch mi zobrala lyzicku z ruky... a odvtedy je iba to co chce 😎 (a co do nej obcas svokra nartlaci 😠 ) ...

blumka
19. sep 2010

@adetka ano vodnarice 😀 TErezka tiez papa doma sama, lebo ma pocit ze sa tym zaradi medzi dospelakov...ale zas ako ju poznam v skolke ked vidi ze niekoho krmia tak sa necha obsluzit 😀

barbis
19. sep 2010

no babeny ako Vás tak čítam, tak sa máme na čo tešiť. Môj krpec ide zajtra prvý krát. Ja som rozklepaná, ruky sa mi trasú, stále na to musím myslieť. Keď on je taký sraľko malý, všetkého sa bojí..och nech už máme potom. 😒

blumka
19. sep 2010

@barbis hlavne nebud v strese ty 😉 aj ked lahko sa mi hovori, tiez som bola dokakana pred prvym dnom 😅

aknaj
19. sep 2010

@vedvies
@silvia123

Neviem, či je toto celkom dobrý nápad. Čo som počula od viacerých učiteliek, nemajú to rady. Ani takúto prestávku a tiež sú radšej, ak nové detičky prídu naraz. Po tých 3 mesiacoch, alebo inej dobe, už budú detičky zabehané, ukľudnené, majú svoj režim a teraz príde niekto nový, povačšinou uplakaný /nie je to pravidlo/, tak začnú plakávať aj tie už zvyknuté deti a sme znova na začiatku.
A čo sa týka tej prestávky, dieťatko zistí, že stačí trochu dlhšie trucovať a dosiahne čo chcelo.
Samozrejme neplatí to na každého 😀 😀 😀
Vždy je dobré poradiť sa s učiteľkou, ale čo som si čítala ten príbeh, tak neviem, neviem ..... Tá učiteľka mala dosť divný postup

A my nastupujeme od zajtra na celý deň. Hlavne som zvedavá, čo urobí učiteľka, keď jej syn pred spaním oznámi : "Ešte méko" 😝 😝 😝
Skúšala som odvykať, ale nedarí sa ...............

macocha
19. sep 2010

@lucia.kl keď už Ťa tu vidím, spýtam sa aj ja: Ako je to s predpismi o vychádzkach? Učiteľka mi čosi vysvetľovala, ale narýchlo, tak som pochopila len to, že za našich čias povinne sme museli von aj v daždi, ale teraz že už sa nemusí.

@silvia123 keďže moja malá bola pre škôlku "rizikový typ", dosť som sa o tom vyzvedala. Takže na vysvetlenie toho, že malý má rád deti a v škôlke zrazu problém: okrem toho hluku, odlúčenia od mamy, neznámeho prostredia... to môže byť aj to, že je tam jednoducho veľa detí naraz. To sa mi potvrdilo na mojej aj v materských centrách (pred nástupom do škôlky): kým bolo detí primerane, tak sa hrala, zapájala, bavila... akonáhle bolo viac ako 15 detí, plakala, utekala ku mne, pýtala sa domou... a to psychologické vysvetlenie je, že keď dieťa nezvláda registrovať toľko ľudí naraz, tak sa cíti ohrozené. Nevie ešte, čo od koho môže čakať, nestíha sledovať, kde kto pobehuje a koho má práve za chrbtom... Keďže Tvoj Maťko bol na chodbe v pohode, je dosť možné, že je to práve aj jeho prípad. Ja som preto dostala odporučenie na malý kolektív, bohužiaľ to je v Bratislave možné len v súkromných škôlkach a teda pre mňa nedostupné 😔 Takže ak by si sa rozhodla meniť škôlku, tak toto by mohlo byť dobré kritérium. Ale inak si myslím, že by si mohla skúsiť návod podľa učiteľky. Postupne spozná spolužiakov, pôjde to lepšie 😉

@barbis držím palce, nech dobre začnete 😉

lucia.kl
20. sep 2010

@macocha von sa chodí každý deň aspoň na hodinu ( malo by sa na dve, ale to sa v žiadnom prípade s vyučovacím procesom stihnúť nedá) okrem dažda, silného vetra a a ak je väčšia zima ako -20stupňov

adetka
20. sep 2010

hehe.. niekto tu ponocuje 😉

Mirka dnes nastupuje do skolky po tyzdnovej prestavke... zatial sa netvari nestastne.. ale ani vela radosti neprejavuje 🙂 ... skor sa tesi na to, co budeme robit potom...

zuzanamv
20. sep 2010

@macocha
To vysvetlenie o prilis velkom kolektive je logicke. Vela deti s tym ma asi problem.
Moja herecka zase zvykne byt velka sefka, ked ma okolo seba mensie deti, alebo submisivnejsie typy, ako je ona. Ale parkrat sa stalo, ze sme sa stretli s dietatom, ktore chcelo rovnako sefovat, a ona sa zacala spravat uplne inak, zacitila silnejsiu konkurenciu a zlakla sa.

My sme stale doma, sople uz netecu, ale ma taky zastrety hlas, tak este par dni sa doliecime a snad bude dobre...

tinka5
20. sep 2010

My sme sa už preliečili zo soplíkov a dnes opat šup do školky.Všetko bolo od včera v pohode, aj ráno sa už tešil, no ked
sme prišli do triedy a nebol tam ešte žiadny chlapček, len samé dievčatka, nechcel ostať, síce neplakal, ale nechcel,čo ho napadlo?Isť pod stol a tam sedel 😀 😀 😀 Dúfam, že neochoreli všetci chlapci, lebo asi ostane pod stolom celý deň..... 😀 😀 😉 😉

silvia123
20. sep 2010

Ďakujem za názory, je to veľmi ťažké sa rozhodnúť čo je pre neho dobré, v každom prípade to ešte nechcem vzdať, uvidím čo bude po tomto týždni, s učiteľkou som teda dohodnutá, že ak ho neutíši úplne do 2 hodín, tak si pre neho prídem. Dnes ráno to bolo o niečo lepšie, síce plakal "nie do škôlky", ale nevzpieral sa, kráčal vedľa mňa až do triedy a tam si ho prebrala učiteľka a zdalo sa mi to ako pokrok, že sa mi nevešal okolo krku, tak uvidím čo bude.
To s tým prikrmovaním -v iných škôlkach to bežne robia čo som počula, tak preto sa mi nevidelo, že práve tu nie. Môj vie papať sám lyžičkou, ale treba ho k tej prvej lyžičke posmeliť" -ja sedím vedľa neho a napríklad mu prvú lyžičku dám ja a potom poviem, že teraz už pekne sám, no a tam mu to zrejme chýba a nechce si sadnúť ani k stolu.
A presne ako to tu bolo písané, ja by som ho tiež najradšej dala do škôlky až niekedy v zime, prípadne v januári, ale už by mi ho zrejme nezobrali, už by mali obsadané a platiť súkromné jasle je trošku drahý špás... v každom prípade doma som pozorovala, že mu je dlho, hrozne vymýšľa, neobsedí, nudí sa a potom robí zle, jednoducho potrebuje deti k hraniu, ja na neho nebudem mať toľko času, no ale v tej škôlke je to pre neho asi naozaj veľký počet detí a hluk, na to nebol doma zvyknutý, tak buď si zvykne, alebo to vzdám, záleží na tom ako to celé bude prebiehať. Každopádne si myslím, že ak by som ho dala do škôlky až na rok, nič by som nezískala, lebo by bol zase o niečo múdrejší a vedel by viac trucovať a byť ešte neprispôsobivejší -on je dosť tvrdohlavé dieťa, čím je menší tým si skôr zvykne a taktiež by o rok prišiel do už zohratého kolektívu detí a ktovie ako by ho prijali takého uplakaného potom.

blumka
20. sep 2010

my dnes s usmevom a pesnickou o slniecku...konecne sa ukazalo tak sme si spievali 😀 Inak Terezka je asi dost meteosenzitivna, ked je take pocasie ako dnes, tak sa usmieva od rana a ked je zamracene tak akoby hore zadkom stala, to uz dopredu viem ze bude uhundrana cely den

dai
20. sep 2010

neviem silvia,
ja by som to urcite neodkladala pokial sa babo narodi... praveze za tie 3 mesiace moze imunitu pretrenovat, okrem toho to nebude chapat ako odlozenie do skolky lebo prislo nove babo ( to deti velmi zle znasaju... )

co sa tyka ucitelky tak tomu nerozumiem... podla mna neexistuje dieta ktore sa neda utisit ked sa mu naozaj venujes - ja teda take nepoznam 😒 kolkokrat som bola s malou v skolke a nejake ine dietatko tam plakalo - stacilo sa mu prihovorit, mala ho pohladkala, priniesla nejaku hracku... ucitelka pomojkala a bolo po placi...

jasne ze su deti ktore nie su pripravene... ale to sa urcite neda spoznat po 12-tich hodinach v skolke... Uprimne, byt tebou tak ja by som si to vyskusala, ci naozaj mala place tak dlho ( hlavne ked sa ti to nezda...)

u nas deti prikrmuju ucitelky a som rada - nasa mala sa sice vie sama najest, ale tiez to stale vnima ako hru - cize papa ked je velmi hladna, alebo ked ju to bavi sa s tym hrat - akonahle ten najvacsi hlad je prec tak uz neje ( a pritom by este potrebovala aby nebola hladna za 2 minuty zas...)

no, my v pohode dnes ako vzdy, akurat sa nam nechcelo z postele🙂 manzel mi prave volal ze vbehla do triedy , ani pusu mu nestihla dat, ze sa tesila na deti 😉

dudasik
20. sep 2010

@barbis Pekny dnik prajem, ako ste Barbis dopadli prvy den v skolke ? Dufam,ze dobre.
Natalka stale vyjednava, teraz po novom, kedze uz chodi na cely den, vyjednava, ze sa boji, ze tam nechce spinkat, ze iba sediet a cakat na mna. Ale myslim,ze toto musi prekonat, pretoze ten spanok este potrebuje, doma mi uz odmietala spavat a potom bola do vecera nezvladnutelna. 😲

silvia123
20. sep 2010

Je to nesmierne ťažké ako pre neho, tak aj pre nás rodičov, zvlášť keď sme takúto reakciu vôbec nečakali... ja viem že je ťažké mi radiť, lebo nikto nepozná ani moje dieťa, ani učiteľky v škôlke -veď ja sama ich ešte tak dobre nepoznám, jedna na mňa pôsobí dosť zle a robí unáhlené názory, ďalšie dve vyzerajú byť fajn a vždy povedia niečo povzbudivé, tak ťažko posudzovať... Akože mám žalúdočné krče od rána, že čo a ako je s ním... brr toto prežívať celý týždeň... no nič moc...

dudasik
20. sep 2010

@silvia123 Veru Silvi je to tazke, mas pravdu. Tiez sa mi nepozdavaju reci vasej vychovavatelky. A este ti nevolali,ze mas po Martinka prist ? Je tazke dohadovat sa s ucitelkami, niekedy by asi fakt bolo najlepsie riesenie zmenit skolku, lebo poznam par kamaratiek, ktorym detickam sa fakt po zmene ulavilo a tesili sa. Ach jaaaaaj, drzim vam palceky nech sa vam polepsi.
Ani nasa Natalka nexe papavat, teraz obcas nieco zobne, prve dni mi tam grckala,lebo do nej nasilu tlacili.
A ako tu niekto spominal, ze skolka nepoznaci zivot cloveka, tak ja mozem odporovat, lebo mam vlastnu skusenost a viem,ze to aka som z velkej miery ovplyvnil pristup v skolke, nutenie do jedla a kricanie. Nezabudnem fakt, to su moje prve spomienky z mojho zivota. Takze netreba podcenovat trapenie malych deti v skolke.

dudasik
20. sep 2010

@lindulak Uplne s tebou suhlasim Lindulak. Ja mam podobne pocity, ze maju zrazu taky shock deticky s tou skolkou. 😖
Ale je pravda, ze niektore deti v pohode idu a nemaju problemy. Je to uplne individualne. Aj nasa mala je taky ciciacik zavisly na maminke a doma jej bolo dobre. Stale mi opakuje,ze ved doma ma tiez hracky a tiez sa spolu pekne hrame, tak na co ma chodit do skolky ?
Ma tam jednu "spoluziacku" ta bude mat uz 4 rocky a ona nema najmensi problem s adaptaciou, zabavi sa, vsetko uplne krasne zvlada, nexe chodit odtial domov, takze moze zohravat ulohu aj vek, ale aj napr. prostredie z ktoreho dietatko pochadza. Tato slecna nemala doma pravidelnu stravu, vzdy vonku od niekoho nieco povyjedala 😅 a tak isto sa jej doma maminka nevenovala, ziadne hry, zabavky a preto si svoj pobyt v skolke aj tak krasne uziva, ma tam pozornost a aj teplu stravu.
Proste pripadov je milion, kazde dietatko ine a tak sa tu darmo dievcence budete dohadovat, to nema vyznam, netrapte sa.... 😀 😵 😉