Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

libka1
9. okt 2010

@trixi ci ovplyvnilo alebo nie to neviem, ale mas moje sympatie ze si sa stazovala 😉 bodaj by bolo takych viac 😉

tinka5
9. okt 2010

@s_i_s_a 😉 😉

lula26
9. okt 2010

libka1, myslíš, že to inak nejde, len sťažnosťami?

libka1
9. okt 2010

@lula26 neviem ci som dobre pochopila otazku, ale pokial ma clovek ktore pracuje na pozicii riaditela skolky oklame, tak myslim ze to inak nejde, len staznostou 😉
ked ma oklame chlap co kope kanal, tak mavnem nad tym rukou ak to nie je nic zavazne, ale riaditelka skolky? 😕
ake navrhy na riesenie trixinho problemu by si bola mala ty? sice uz je to pase, ale len tak pre zaujimavost....
osobne pevne dufam ze tie riaditelky vymenia, lebo si to zasluzia... beru po protekcii, je to tak vsade, tak preco sa tvarit ze to nevidime?

lula26
9. okt 2010

no, v prvom rade nie všade riaditeľky klamú a berú po protekcii! A ja som nereagovala na trixi, ale na tvoje slová "bodaj by ich bolo..." U nás platí, že keď je veľa prihlásených detí, tak to riaditeľka rieši s Radou školy a zriaďovateľom, teda s primátorom, ktorí rozhodnú, ktoré deti do MŠ nepríjmu. A tak teda riaditeľka nemusí klamať, ani brať po protekcii - a možno tú svoju protekciu chce presadiť zriaďovateľ...

libka1
10. okt 2010

@lula26 myslela som si ze budes mat nieco spolocne so skolkou 😉 😅 inac, ona sa stazovala na take ktore nieco vyviedli 😉 netusim co riesis, nikto sa predsa nebude stazovat na riaditelku ktora sa chova ferovo 😕 pokial si tu protekciu presadil zriadovatel som si ista ze tej riaditelke ktorej sa tak zastavas sa nic nestane 😉
prepac, ale o tom ze sa neupredsnostnuju pri vybere deti deti znamych a takych co podplatia atd. ma tu budes zbytocne presviedcat 😀 plytvas cas.... navyse si to sama potvrdila, ked nie riaditelka, tak zriadovatel 😝
a aky mas problem s mojimi slovami bodaj by bolo viac ludi co sa stazuje? niekto sa na teba stazoval? 😀 my sme narod ktory doma somre a nic proti tomu nerobi co sa mu nepaci. kazdy kto je schopny sa branit je v mojich ociach osobnost 😉 bodaj by takych ludi bolo viac, inac by to tu vyzeralo... treba sa pozriet aj trochu dalej ako len na koniec svojho nosa... prepac, ale to ze sa tebe moj nazor nepaci mi je dost jedno 😅
inac stale postradam navrh od teba ako to mala riesit, staznost si vylucila ty, podplacanie ja, tak ake su dalsie moznosti?

petruska77
10. okt 2010

@dadis dakujem 🙂
u neho ani nejde moc o pohybove nadanie ale skor rozumovo je velmi popredu pred svojimi rovesnikmi... od 2 rokov pozna cisla a pismena, v 2.5 uz vedel citat nejake slova, teraz v 3.5 precita si 200-300 slov, vie pocitat do 100, aj dozadu od 20 po 1, cita 3-ciferne cisla, pozna dni v tyzdni aj mesiace v roku, ktore vie vymenovat odpredu aj odzadu a podobne... proste neviem ci ist s nim za psychologom alebo s nim chodit medzi nejake podobne nadane deti a ked ano tak kam, ked mozem len po praci...

filipal
10. okt 2010

@petruska77
najlepsie, ked svojmu synovi poskytnes vsetky stimuly. encyklopedie, ktore si mozes pozerat spolu s nim, neskor ta uz potrebovat nebude. mozes mu vyrabat rozne ulohy - hlavolamy, co ma s cim spojit, bludiska.....
ale aj chodit napriklad cez vikedndy do muzaa, do prirody...potrebuje vela podnetov.
moj syn bol podobny.
v tom centre nadania na dlhych dieloch ti poradia. ak to nemas daleko, je vhodne tam synceka aj neskor umiestnit.
pracuju tam pedagogovia- odbornici, ktori budu tvojho synceka rozvijat a hlavne budu mat pochopenie....

trixi
10. okt 2010

@lula26 nevadi, ale potesi ma, ked tie riaditelky vymenia, ja som tu podrobne pisala, ake som mala problemy s prijatim maleho do skolky, keby som sa nestazovala, tak dnes platim za opatrovatelku alebo za sukromnu skolku (s ktorou som nebola spokojna) alebo musim zostat doma. Bohuzial su riaditelky,ktore beru len po protekcii, ja som sa stretla s dvomi a ta jedna mi odmietla dat prihlasku, ze do skolky neberu, keby jej to neurcoval zakon, tak ani nevyvesi oznam, ze je zapis do skolky, a viem o min. 10 detoch 3 rocnych, ktore tam prijali, poznam tie deti osobne. A ako spolupracuju s mestom? Ohlasia, ze vsetky deti, ktore sa hlasili boli prijate. 😀 Nebudem to dalej rozpisovat, nastastie svoj boj som vyhrala a ked tie ucitelky odvolaju tak to bude pre mna uspokojujuce.
Ako by si riesila Ty, keby Tvoje dieta najprv prijali a potom by si dostala rozhodnutie, ze ho neprijali? To by si sklonila hlavu, dala vypoved v praci a zostala doma bez prijmu, bez prace?

lula26
10. okt 2010

libka, v prvom rade by som sa nahlásila u riaditeleľky na rozhovor. Tá prvá mala dať prihlášku, aj keď by bolo rozhodnutie zamietavé. V druhom prípade, po rozhovore s riaditeľkou, by som podala odvolanie a osobne by som ho zaniesla zriaďovateľovi, sťažnosť som volila ako krajnú situáciu. Ja nie som proti sťažnostiam, ale som za to, aby jej predchádzal rozhovor, aby bol priestor na vysvetlenie situácie.
A sťažnosť na mňa zatiaľ nikto nepodal, možno je to tým, že v prípade konfliktov riešime situácie vzájomnou komunikáciou a hľadaním riešenia. Nenapísala som, že sa mi tvoj názor nepáči, ja beriem všetky názory a a nie je mi to jedno, čo ktorá napíše, potom by som sem nechodila. Ani som sa nevyjadrila, že sa nikto nemá sťažovať. Ani by som na tvoj druhý príspevok nereagovala, keby si tam nepísala, že je to tak všade. Nie,u nás riaditeľka úplatky neberie. My máme kritária, podľa ktorých sa deti do MŠ prijímajú. Sú zverejnené a tie nepustia.

libka1
10. okt 2010

@trixi ona to nemusi riesit, robi v skolke... preto sa k tomu stavia tak ako sa stavia, vidi to uplne z ineho pohladu ako my, my to vidime z pohladu matky, ktora sa zrazu dostane do patovej situacie lebo nevie co s dietatom kedze musi do prace ... nikdy taku situaciu neriesila ani nebude musiet riesit

@lula26 inac ma to nebavi toto hadanie sa s tebou, lebo to je ako nahovarat vegetariana aby jedol maso 😀 😅 rozhovor s riaditelkou tejto celej situacii predchadzal ak si dobre pamatam z prispevkov co boli napisane predtym, takze ak nemas dalsie konstruktivne riesenia tuto diskusiu mozeme z moje strany ukoncit 😅

pokial to u vas funguje v skolke tak ako popisujes vyssie, tak klobuk dole 😉 som rada ze sa najde aj taka skolka, ja som sa sice s takou este nestretla, ale to neznamena ze neexistuje 🙂 bodaj by ich bolo takych viac... a nielen skolok, je vela oblasti kde sa treba stazovat aby sa nieco zmenilo 😀

lula26
10. okt 2010

Ok akceptujem tvoj názor, aj keď by ma ešte zaujímalo, s koľkými škôlkami si sa stretla, ale neodpovedaj mi.

petruska77
10. okt 2010

@filipal dakujem za radu 🙂

trixi
10. okt 2010

@lula26 situaciu som opisovala podrobne ked to bolo aktualne, keby si citala celu temu, tak si v obraze. S riaditelkou som hovorila niekolko krat, nakoniec som sa odvolala a podala tiez staznost proti postupu, s ktorym radikalne nesuhlasim a tym so chcela veci pohnut, zaujimave je ze prednostka v meste dostala informaciu, ze vsetci zaujemcovia o skolky boli prijati a nakoniec bolo zistene, ze zo 600 ziadatelov bolo prijatych 200 deti.Je tam cely rad dalsich veci o ktorych sa mi vsak nechce pisat. A este k celej problematike, chcem a chcela som tym maminam, ktore boli pri prijimani deti do skolok dat nadej, ze nemaju strcit hlavu do piesku, ale maju sa ozvat. Vies, z tvojho nicku nie je jasne ci mas deti, ci si niekedy riesila podobnu situaciu, asi nie. Tesi ma, ze su skolky, kde existuje spravodlivost.

libka1
11. okt 2010

@lula26 nemam dovod neodpovedat... osobne s 3 skolkami, jedna sa mi nepacila vobec, tazke tu som zamietla ja, v 2 mi tiez odmietli dat prihlasku (akceptujem, kedze mala bude mat 3 roky az zaciatkom maja, ale viem ze prijali napriek tomu aj deti ktore 3 roky nemaju 😀 ) a potom s touto kde nas prijali 😉 chodime do triedy pre 2-3 rocne deti, nastastie sme sa tam dostali aj vdaka tomu ze som ju bola ochotna dat od septembra, vacsinou chcu mamicky aby dieta nastupilo az ked dosiahne 3 roky 😉 so skolkou som zatial velmi spokojna, takze to bola dobra volba 😵 evka si rozumie s ucitelkami a to je pre mna zaklad...
a mam vela kamosiek s rovesnikmi co ich nepoprijimali oficialne, tak si vselijak po znamosti pozabezpecovali aby sa do skolok dostali dodatocne, takze per huba poznam velmi vela story o skolkach z prvej ruky, nie nejak sprostredkovane... taka je realita... a uz to fakt nechajme tak, ty nepochopis mna a ja teba, sme na inych lodiach 😅

mamavera
11. okt 2010

@trixi byť riaditeľkou nie je výsada, ani finančná, ani nijaká. Každá normálna učiteľka v mojom okolí sa tomu snaží vyhnúť, takže ak sa vám podarilo prispieť k tomu, že nejakú riaditeľku odvolali, možno je rada 😀 😀 Robila som v materských školách, kde sa pomaly losovalo, lebo riaditeľku nikto robiť nechcel...tým som ale nechcela povedať, aby ste slepo súhlasili so všetkým, čo vám pani riaditeľky naservírujú. Moje príspevky hovoria skôr o opaku, len som chcela niektoré veci uviesť na správnu mieru.

adetka
11. okt 2010

sa nehadajte ☹
Mirka je stale chora... a to je doma uz od 1. oktobra... antibiotika sme dobrali... ale stale sopli... 😠... zajtra s nou idem opat k doktorke... dufam, ze sa nam nebude opakovat situacia spred dvoch rokov... a nebude musiet ostat dalsi rok doma 😢

trixi
11. okt 2010

@adetka zelam rychle uzdravenie 🙂

lindulak
11. okt 2010

No my sme dnes boli zase v skolke a uz tam bola aj sama na hodinu - obehla som zatial doktorku a obchod. Az pri nemocnici na parkovisku som si vsimla, ze som v navlekoch 😀
Samozrejme, ze plakala, ale vraj nie stale, nechala sa aj ukecat, upokojiit. Ucitelku uz pozna, kedze tam uz chodievame 3 tyzden. Je tam teraz jedno dievcatko co stale place a nic na nu nezabera, tak som sa aj bala aby tiez neplakala tak, ale snad to nebude az take zle. Zajtra ideme zas, necham ju samu na nejake dve hodky a tak postupne.

libka1
12. okt 2010

@mamavera to som netusila, ale myslim ze u nas je riaditelka velmi uznavana a aj sa citi na tej pozicii dobre 😅 aspon mam ten pocit, ale zas zatial na nu nemozem povedat jedno krive slovo, uvidime casom, hadam to tak ostane stale....

@adetka uz sa nehadame, sorry 😔 aj my mame podobny problem ako vy, dost casto je doma, aj teraz, lebo ma kasel a sopliky, atb neberieme, ale brali sme predtym... ja som rozmyslala tiez ze ju vyberiem, ale ma to zmysel? nebude sa to potom fakt rok co rok opakovat? netreba len vydrzat? ja neviem, tiez som z toho dost bezradna 😒

dadis
12. okt 2010

dnes rano prisiel do satne otecko s dievcatkom, co ma skrinku vedla nasho Matka...Matko uz isiel do triedy a isla som si obliect mladsiu dcerku, ked tu to dievcatko, asi zo vzdialenost 30cm na nu zakaslalo...chvilku som cakala na reakciu otecka, no nic, tak som jej povedala, ze ked sa kasle, ze si treba dat rucicku pred usta...pri odchode ma jej ocko ani neodzdravil, nie ze by mi to extra chybalo...ale potom som bola z toho dost smutna....ja chapem, ze niekto da kaslajuce dieta do skolky, ved uz nemusi mat teplotu a niekedy po dolieceni deticky este dlho kaslu...a viem aj, ze ked synovi poviem 1000x, ze si ma davat ruku pred usta, tak na to nie je 1000% spolah...ale urcite by som sa ja za svoje dieta ospravedlnila a staaale aj po 1001 raz opakovala, ze si treba davat rucicku pred usta...a to, ze bol este na mna nahnevany no no comment, asi som urazila jeho jesitnost 😕

siska76
12. okt 2010

@filipal no musím to uviesť na pravú mieru,pani učiteľka mi to dodatočne vysvetlila, že tam nebol zatvorený a ona stála pri ňom...ale aj tak, do večera mi to malý rozprával, že nechce plačkať v umyvárke...zatiaľ sa nič nezmenilo, stále plače celý čas, stále sa nechce nechať ničím zaujať ☹ (vraj)

filipal
12. okt 2010

@siska76 ty si si pytala v diskusii kontakt na psychologicku.....uz ste boli?
odkial ste?

lindulak
13. okt 2010

no ako som pisala, ze som malu nechala v skolke v pondelok na hodku, tak vcera som tam isla a poslali nas domov, lebo robili novu gumu v chodbe a mal im prist nabytok, tak ze lepsie ak pockam, ked tam maju chaos. Tak ja ze dobre a nech mi daju vediet, ked by sa aj dnes nieco tam dialo este. Nevolali, tak sme sli a samozrejme, ze tam choas v triede - nabytok robili az dnes a deti vraj daju po desiate do vedlajsej triedy, tak nech radsej prideme az zajtra. Vraj mi zabudla zavolat. Ma nastvala, ved my si to vsetko musime zorganizovat, mala zas v strese zbytocne uz druhy den a manzel siel do prace peso tiez zbytocne - kedze ja som potrebovala auto 😠 Uz dva vecery mi mala nevedla zaspat - isto je nervozna zo skolky, ked uz citi, ze sa to blizi, kedze v pondelok tam bola sama uz. A aj v noci sa budi, co sa ona nezvykne, ale neplace, len sa stale daco vypytuje - ach jaj, nech uz je to za nami 🙂

siska76
13. okt 2010

@filipal ešte sme neboli...ale volala som detskej lekárke, že malý nespolupracuje(oni to tak nazvali) v škôlke,že mám prísť ,dá nám odporúčanie...

siska76
13. okt 2010

Ahojte, ako sa majú vaši škôlkárikovia? Môj synček ešte stále plače celý čas(sme skrátili pobyt na 2h), mám to po rozhovore s p.riaditeľkou vydržať, že je to ešte krátko. Tak neviem, už je to mesiac a pol a nič sa nezmenilo, v noci sa budí, večer nechce ísť spať, ráno ma prosí, nech nejdeme ☹ Tak čo poviete,mám ešte vydržať alebo navštíviť psychológa alebo čo?

lindulak
13. okt 2010

@siska76 no podla ma to uz vyzera tak, ze si nevie zvyknut. ako som uz pisala, ja by som to asi nevydrzala. Vraj ked si dieta do 2-3 mesiacov nezvykne, tak je este nezrele. Ale myslim, ze niekedy moze byt problem aj niekde inde - to by mohol na to prist psycholog. Ja by som ho isto navstivila, aj tu ne/zrelost by mal vediet zistit...

my zajtra ideme zase tiez ju tam necham na dve hodky. Ako tam dva dni nebola, tak hned dnes zaspala lahsie... V nasej triede je tiez take dievcatko, co stale place, je tam sice len druhy tyzden, ale ja by som ju isto nenechala na cely den - nechapem jej maminu ☹

mamavera
14. okt 2010

@siska76 aj keď spôsoby v školke, do ktorej chodí tvoj chrustik sa mi zdajú hrozné (nechať malé dieťa vyplakať samé v umyvárke 😠 😠 😠 ) zdá sa mi, že na škôlku ešte nie je zrelý. Nie je tam šťastný, pobyt v nej mu spôsobuje stres. Ak je to len trošku možné, nechala by som ho doma.

siska76
15. okt 2010

@lindulak ďakujem, bud.týždeň sa ideme poradiť,potom sa ozvem s novinkami🙂

@mamavera ďakujem, ja nechápem prečo ma moji blízky nahovárajú, že nech to vydržím, že si zvykne ☹,že deti potrebujú kolektív atď. ...

adetka
15. okt 2010

@siska76 ... ja som vraj plakavala v skolke takmer celz rok (prvzch pat minut)... a potom ked ma isli prehlasit do inej skolky (prestahovali sme sa)... ma otec nevedel odlepit od smyklavky 😉 ... rozhodni ako uznas... ked mozes kludne si ho nechaj rok doma... a chodivajte co najcastejsie medzi deti...

Mirka ma stale sopliky... uz je doma (u babky) dva a pol tzydna... velmi by chcela ist za detmi... ale nemozem ju tam dat... 😢