Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

lindulak
15. okt 2010

@siska76 tomu ze ta blizki nahovarju, nech vydrzis, sa nedivim, lebo u nas je taky mytus, ze pre kazde dieta je byt lepsie v skolke, ze proste je to super a kazda ina cesta je cudna prinajmensom. Moja kamoska sa rozodla tiez, ze si necha starsieho doma, lebo ma doma este jedno mensie a proste ten starsi nechce ist a aj vracal rano, tak to vzdala a takto sa rozhodla. A stale od vsetkych pocuva, preco maly nie je v skolke. Kazdy aj cuzdi koho stretne - no co, do skolky nechodis? to je take nenormalne byt v 3 rokoch doma ci co??? 😨

my sme nakoniec boli v skolke jednu hodinu v pondelok, potom dva dni prerabali skolku a vcera rano mala vsala so zltymi soplami 😝 Takze tak - dalsi tyzden za nami....

mamavera
15. okt 2010

@siska76 je pravda, že každé dieťa potrebuje kolektív, no niektoré viac, iné menej, niektoré skôr, iné neskôr.

oliinka
17. okt 2010

ahojte.už som tu písala raz,chcela som sa spýtať dávate niektorá deti do školky len na doobedie teda ked sa deti naobeduju idete pone?náš paťko nechce ani počuť otom aby tam spinkal,nakolko som na materskej s dcerkou tak chodím ponho o dvanástej.a aj mi to celkom vyhovuje,ale pani učitelke sa to asi nepáči.neviete či by takto mohol chodiť do školky aj na delej alebo tam bude musieť spinkávať?

danka_ba
17. okt 2010

@oliinka Je to iba na tebe či tam malého dáš na celý deň, alebo si ho vyzdvihneš po obede. Učiteľkám sa to nepáči z toho dôvodu, že potom sa im tam ostatné deti tiež rozplačú že aj ony chcú ísť domov a nechcú spinkať.
Ja som tak dcérku tiež vydzvihovala, ale keďže druhá mi chodí o 12 spať, musela som to predĺžiť a chodím po ňu hneď po olovrante ...

deniska30
17. okt 2010

Kočky, nielen učitelkam, ale ani mamičkam, ktore nemaju inu moznost ako tam dat dieta na cely den sa to nepaci, ked niektore deti idu na obed domov.
Ja by som to normalne rozdelila na triedy - NA OBED DOMOV a PO SPINKANI DOMOV, lebo to musi byt pre tie deticky, hlavne na zaciatku dost nepochopitelne, preco niektore deti tam spinkat nemusia 😖

oliinka
18. okt 2010

@deniska30 viem máš pravdu,ale ja som doma na materskej a ked tam syn nechce spať na silu ho nutiť nechcem,ked sa doma može vyspinkať lepšie a sme obaja spokojní.oni maju v triede 10 deti a všetky tam už chodia dlhšie ako mi,su zvyknutí,akurát jeden chlapček nastupil teraz v oktobri lebo mamina mu šla do práce.

lucia.kl
18. okt 2010

@oliinka nikto ti nemôže zakázať brávať si dieťa z MŠ na obed domov, sú deti, ktoré takto chodia celý rok, dokonca niektoré aj celú dochádzku do mš chodia iba na doobedie - ja osobne som mala dievčatko, ktoré v mš nikdy nespalo a aj ked bol poobedný program, tak prišlo poobede znova na mš, ak máš tú možnosť tak prečo nie, ja ti to len schvalujem, aspoň môžeš viac času tráviť aj so starším dieťaťom a ono sa necíti odstrčené. no a čo sa učiteliek týka, tak to asi nevedia tým ostatným deťom vysvetliť, za svoju učiteľskú kariéru som mala malú triedu 4x a nikdy nebol problém s ostatnými detičkami, možno len prvý týždeň.....

lucia.kl
18. okt 2010

@deniska30 veľmi jednoducho si to predstavuješ s tým delením tried na deti na obed a po spinkaní, sa predsa nedá spraviť triedu pre tri deti a podobne, a nie všetky deti chodia stále na obed domov, niektoré idú prvý mesiac, iné len týždeň a dalšie len raz za čas, a ako to potom podeliť.... a hlavne na to škôlky nemajú priestory. je to na učiteľke a na rodičovi aby to dieťatu vysvetlili. dieťa totiž nechápe že je poobede a nie večer a preto má problém.... treba na to deti vopred pripraviť, že bude v škôlke spinkať a že niektroré detičky, ktorích maminky nepracujú si po ne prídu na obed... a že to neznamená, že jeho tam maminka nechala aj na noc, noc je až keď bude vonku tma - čo sa ťažko vysvetluje, ked je v lete svetlo do desiatej 😀

lucia.kl
18. okt 2010

@siska76 môj vlastný názor ako učiteľky je, že deti by mali chodiť do škôlky až od 4 rokov, predsa je to dieťa už vyzretejšie, česť výnimkám, niektoré deti jednoducho kolektív potrebujú, iné pomenej. je to len na tebe a na tvojom vnútornom pocite, ako matka mu plne dôveruj...

trixi
18. okt 2010

@lucia.kl tiez si neviem predstavit rozdelit skolku na triedy celodenne a doobedne. Ja bravam dost casto maleho v piatok alebo uz vo stvrtok na obed pretoze robievame vikendove vylety. Teraz uz velmi nie, ale cely september sme niekam cestovali. Nesuhlasim s nazorom, ze skolky by mali byt az od 4 rokov. Matko chodi do skolky od 2,5 roka, nema s tym problem, do skolky sa tesi aj napriek tomu, ze jedna pani ucitelka je na neho dost neprijemna (ju rozculuje, ze je pomaly, ze ma na vsetko cas a je totalny pohodak). Suhlasim s tym, ze kazde dieta je individualne stvorenie a niektore nie je pripravene na skolku v 3 rokoch, niektore ani v 5 rokoch. Osobne som videla 5 rocne deti robit taky cirkus, ze ti 3 rocni boli v soku co sa deje. Mne sa paci, ze Matko je v triede spolu so 4rocnymi detmi, vidim, ze tie starsie deti tie mensie tahaju dopredu, pomahaju im.
Myslim si, ze je to na rozhodnuti matky, teda ak ma taku moznost, ci da dieta do skolky a v ktorom roku. Samozrejme, ze nie kazda z nas tuto moznost ma. Bohuzial.

lucia.kl
18. okt 2010

@trixi ved s tým vekom som to myslela tak, že nie všetky deti sú zrelé v troch rokoch do škôlky - teda česť vínimkám, my berieme deti aj od dvoch rokov, naozaj je to individuálne pre každe dieťa a matka by mala vedieť či je alebo nieje zrelé..... ja som mala chlapca, ktroý celých 6 rokov robil ráno cirkus.... a mala som 2 ročné dievča, ktoré sa do kolektívu vyslovene pýtalo.... len mne je niektorých tých trojročných detí lúto, ale ked musí maminka do práce, tak bohužial si nepomôžeme...

deniska30
18. okt 2010

@lucia.kl Lucia ďakujem za vysvetlenie, aj keď som ho vôbec nežiadala (pretoze toto vsetko viem).... a viem, že to tak nejde spraviť, a ako som hovorila, hlavne na zaciatku je to problem, ktory keby sa len trosku chcelo by sa dal nejako vyriesit, pretoze vsetko sa da, ked sa len trosku chce, len na Slovensku stale pocuvam ako sa to NEDÁ a nie ako sa to DÁ. To je problem celej našej spoločnosti, neochota ludí niečo zmeniť.
Ja som to mojej velmi dokladne vysvetlila a pripravila ju na to, len realita je niekedy ina... a nie vsetky ucitelky v MS su super a vedia to tak vysvetlit dietatu, ba nevedia mu vysvetlit ani elementarnejsie veci.... ale to uz je o inom.

deniska30
18. okt 2010

Napríklad poznám plno škôlok v mojom okolí, kde samé pani učitelky povedali všetkým rodičom, aby si pre tieto najmenšie detičky prišli až po spinkaní, aby to tým druhým nebolo ľúto!!!! - tak potom prečo to niekde ide?
A rodičia to akceptovali, lebo podľa mňa to má logiku, dokonca aj tie mamičky čo su na materskej.
Mne hned naša jedna "super" učitelka povedala, že mi to neodporúča (a nielen mne všetkým rodičom), aby som ju tam nechala spať v prvý deň a o triedu vyššie v tej istej školke (tiež prváčikovia) to zase všetkým odporučili, aby prišli pre deti až po spaní, práve z dôvodu, aký uvádzam.
Mne z toho vychádza len jediné, že je to všetko o ľudoch a o ich prístupe. 😠

siska76
18. okt 2010

@lucia.kl ďakujem za odpoveď. Myslím, že každá mamina občas nadobudne pocit, že dieťatko stagnuje a potrebuje niečo iné....myslela som ,že sa mu bude v škôlke bude páčiť, že p.učiteľky predsa majú rôzne metodické príručky, iné hry, pesničky a bude s detičkami...zatiaľ len plače, nehrá sa...nikto ma v rodine nepodporil, že som zmenila názor, že mám vydržať, že si zvykne ☹

mamavera
18. okt 2010

@deniska30 pridávam sa k názoru, ktorý ti napísala lucia.kl, vysvetlila ti to celkom rozumne. Toto naozaj nie je o ľuďoch, ale o peniazoch. Ak by bola jedna učiteľka na tri deti, tak by sa naozaj dali vytvoriť triedy podľa tvojho návrhu. Ale nie je veľmi reálny ani v súkromných MŠ. A nechať všetky deti hneď v prvý deň v materskej škole spať je tiež návrh, ktorý nemusí vyhovovať všetkým a určite ani nevyhovuje. Tiež som človek, ktorý neznáša slová NEDÁ SA, ale niektoré veci naozaj nejdú - skús tresknúť otočnými dverami 😀 😀

lindulak
18. okt 2010

@mamavera 😀 dobra metafora

lucia.kl
18. okt 2010

@mamavera tak tie otočné dvere, to sa mi páči 😀 konečne niečo čo sa naozaj nedá 🙂 vymením za moje "a prečo sa zebra volá zebra a nie kôň" 😀 😀

deniska30
19. okt 2010

Mile mamicky, ako hovori moj zlaty otec vy neprijimate ale len vysielate 😵 "Otvarate" mi oci, aj ked to nepotrebujem..... esteze ste mi to povedali, ze to je o peniazoch.......A potom preco v jednej skolke (statnej) tie deticky ktore idu na obed domov nenapadne oddelia v triede od deticiek, ktore tam budu spinkat a vsetko je vyriesene? Toto je tiez o peniazoch 😅 Myslim, ze nie, ale prave o pristupe LUDI a dobrych pani uciteliek, ktore svoje povolanie chapu ako poslanie! - lebo tak by to malo byt - Čest výnimkám, ale mala som trošku vyššiu mienku o pani učitelkach v MS, ale niektore sa chovaju naozaj hrozne a asi si myslia, ze rodicia su tiez trojročne detičky.

Naša mala vie velmi dobre rozpravat, máme takú hru.... ona je učitelka a my s mužom detičky (hrozne ju táto hra baví) a to sa nestačíme čudovať čo nám porozpráva (ako keď je učitelka) presne zrekapituluje cely deň čo sa dialo..... ked sa potom na druhy den na to spytam učiteliek tak len kukaju..... a mozno sa aj trosku cervenaju, asi su prekvapene, odkial mam taketo informacie, ale nasa baba je proste spion, je tam vela deti, ktore este nerozpravaju dobre niektore vobec. A spatne sa mi potvrdilo, ze hovori pravdu!!!!! Tak to len na margo toho, ze som mala o ucitelkach v MS asi veeeeeelmi optimisticke predstavy 😖

eaka
19. okt 2010

@deniska30 to je veľmi zaujímavá hra... skúsime doma 🙂 @oliinka moja malá chodila len na doobedie 2roky...

deniska30
19. okt 2010

@eaka skúste 🙂 ona mi nechcela sama od seba nič povedať a potom ani neviem ako sme prišli k tejto hre.... a odvtedy to takto robime. Ju to bavi a sama povie, ze ona je ucitelka - maju tam dve + jednu taku pomocniku a vzdy mi povie, ktora je a zacne rozpravat..... takto som sa dozvedela napr. ze si pani ucitelky idu aj zapalit 😅 a normalne si zoberie palicku od bubna (akoze je to cigareta) a fajčí..... a ze fajcia len vonku 😀 - ešteže tak 😵

eaka
19. okt 2010

@deniska30 zapáliť? si robíš prdel! učiteľky v škôlke by podľa mňa mali byť nefajčiarky, nielen nefajčiť pred deťmi, ale fajčiarky smrdia, aj keď nefajčia.. fajčiari všeobecne...nie len ženy..no fúj, na to by som sa sťažovala...veď určite si sa... čo keď len vonku, ony majú ísť deťom príkladom!!! potom div sa svet, že mamičky tlačia kočíky s cigaretami v rukách... dnes večer to asi nevyskúšam, keďže robím do 19, ale zajtra skúsime 🙂 až mám strach, čo sa dozviem! 😉

oliinka
19. okt 2010

@eaka a už chodí na celý den a bez problémov?

eaka
19. okt 2010

@oliinka chodíme teraz tak striedavo, podľa toho, ako robím... nemám problém ani s malou ani s učiteľkami... už minulý rok sa pýtala do škôlky na celý deň, keď to teraz párkrát zažila, tak síce padlo aj, že nechce tam spať, ale len raz, nijak to nerieši, jej kamarátka chodí na celý deň od začiatku, tak sa teší, že tam sú teraz spolu, akurát mi trošku vadí, že musí cez spanie ležať v posteli a p.uč.jej nedovolí ani knižku do ruky (povedala som jej totiž, že nemusí spinkať, nech si pozerá knižku, ale učiteľka s tým z nejakého dôvodu nesúhlasí, asi by aj ostatné deti potom chceli.. ale ona sa asi musí trošku nudiť...a tá knižka by ju ad.1 možno aj uspala a ad2 oddýchne si aj s knižkou v ruke, keď si bude pozerať obrázky, ja by som práve jej túžbu po knižkách radšej podporovala 😉 hlavne som si myslela, že v tretej triede už spánok nie je povinný (ani ležanie v posteli, ale ak je moja jediná, čo nespí, tak potom ťažko riešiť... hm

deniska30
19. okt 2010

@eaka no nerobím - bohužial 😖 ved ako som písala vyššie som mala asi veeeeelmi optimisticke predstavy 😒

lucia.kl
19. okt 2010

@deniska30 práve si mi dala odpoveď prečo to v niektorích škôlkach ide a inde nie, vy máte tretiu pomocnú učiteľku, tú by sme potrebovali v každej škôlke, ono by sa všetko dalo len keby sme na to mali aj podmienky ale tie väčšina škôlok nemá ☹ ☹ ja viem že väčšina je o ludoch, ale bohužial každá sme iná.... nad niektorími učiteľkami a ich praktikami sa pozastavím aj ja, takže ťa plne chápem a som zvedavá ako sa na to budem potom pozerať z druhej strany, ked moje baby nastúpia do škôlky 😝 😕

@eaka no a stým fajčením je to problém a myslím v každej mš. u nás to už aj riaditelka zakázala a berie osobné ked pristihne, ale vyhodiť nemôže pretože je nedostatok učiteliek ☹ (za tie peniaze a velkú zodpovednosť to nikto robiť nechce) ja osobne neznášam fajčiarov a cigaretový dym..

deniska30
19. okt 2010

@lucia.kl To nie je učitelka, je to upratovacka, ale bolo mi povedane od pani uciteliek, ze im obcas s detmi pomaha pri obliekani a ked papaju.
Ale praveze u nas v skolke to tak nerobia ako som to opisala, ze ich oddelia, to v inej, kde su normalne len dve ucitelky, ktore sa striedaju.
Ja viem, ze nic nie je idealne, a presne tak clovek ked sa to tyka jeho dietata to urcite berie osobnejsie a citlivejsie, snazim sa nad vela veci povzniest, ale nad niektore sa jednoducho neda.

eaka
19. okt 2010

@lucia.kl ja som ešte u nás učiteľku s cigaretou v ruke nevidela, ani som okolo žiadnej nezacítila cigaretový zápach, aj keď je jasné, že ten cítiť najmä tesne po cigarete... do ich súkromia sa im starať nemôžme, ale v škôlke by som to určite riešila.. moji známi sú terorizovaní mojich citlivým nosom na cigaretový dym a dieťa budem dávať učiteľke, čo si pri ňom zapáli, nie?? ee

eaka
19. okt 2010

pardon "sú terorizovaní mojim citlivým nosom"

sonakikusova
19. okt 2010

Olinka, je to na materkej skole a konkretnej ucitelke. Vela z nich je velmi tradicnych a myslia si, ze kazde dieta musi popoludni spat. Ale nie je to tak. Vela deti si chce popoludni, len trochu oddychnut a su dalej"akcne". Sucasne moderne pristupy v edukacii v materskej skole hovoria o tom, ze dieta popoludni ma iba relaxovat napr - sa neprezlecie do pyzamka, iba si uvolni vrchny odev a vypocuje si napr rozpravku, ktoru cita ucitelka a nasledne sa moze ist hrat.. Takze je to o pristupe ucitelky a tej materskej skoly. Ja ako ucitelka, ale i mama som svoje deti a ani deti v materskej skole nenutila spat, vyvolava to len zbytocny odpor dietata. A okrem toho este poznamky, sukromne materske skoly poskytuju dietatu aj poldennu starostlivost do je len do cca 12,00. Verejne materske skoly, takyto rezim nemaju, ale da sa o tom dohodnut s riaditelkou materskej skoly. Tak, nech sa tebe a tvojej dcerke dari.

oliinka
19. okt 2010

@sonakikusova dakujem myslím,že stým nemaju problém v školke,inak by mi otom asi povedali....