Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

lindulak
3. nov 2010

@kiko2807 no ak sa tam este aj tesi, tak nie je o com. uz si spominam, ze si pisala o tom, ze sa aj pocikal ked zbadal tu jednu ucitelku. ale ak sa ich vztah natolko utriasol, tak je to dobre, to sa iste tesis. myslim, ze nic z toho, co z jeho adaptacie popisujes, nie je nejak extra mimo normu. ved tie deturence si rozne zvykaju, maju to tazke. a je vela takych deti, co su naviazane. aj moja bola stale len s nami, nemame tu starych rodicov a nikde sme ju ani nedavali. prvykrat bola bez nas na dve hodky, ked mala skoro 2 roky 🙂 a tiez si uz pekne zvyka, len bolo treba trochu viac casu - si to v skolke viackrat omrknut a boli sme tam spolu. a hoci to vacsina neodporuca byt v skolke s dietatom, nam sa to osvedcilo lepsie ako nechat ju samu hned.

strociatka
4. nov 2010

@kiko2807 a odkial ste? kam chodite do skolky? mne mala nastupila v BA na Ozvoldikovu a ucitelky su prevazne mlade a velmi akcne, maju vela zaujmovych aktivit a mala mi je tam velmi spokojna aj ked teraz s ucitelkami riesime, ze zrazu tam mala prestala papat, ale nikdy mi nezavolali, ze pridte si po nu, tiez im tam vraj nezaspi hned, ze sa toci, vrti, motka, ale ze nakoniec zaspinka. Zo zaciatku sme tiez mali problem s jednou ucitelkou, ze si nesadli, ale vyriesili sme to - s ucitelkou sme sa skamaratili a teraz je vsetko vporiadku.

kiko2807
4. nov 2010

my sme z brezna a chodime do skolky tu. Tu su vsetky starsie ucitelky 45 - 50 + len jedna je mladucka a ta ma len 6 deticiek v specialnej triede- deticky s nejakym postihnutim

strociatka
4. nov 2010

@kiko2807 tak to si naozaj nenavyberas, nuz co ti poradit? my ked sme mali problem, ja som to ponala svojsky a nieco ma to stalo. Ucitelky som sustavne ocenovala, davala som im najavo, ze si ich pracu velmi vazim a aka je moja mala pre mna velmi dolezita, obcas som kupila cokoladu, obcas som priniesla kavu ci bonbonierku, pytala som sa ich, ci nieco nepotrebuju, zucasnovala som sa vsetkych akciach a pomahala som im... a teraz mi naopak velmi pomahaju oni, lebo nasa slecna zistila, ze uz tam bude natrvalo aj poobede spinkat a prestala najskor papat a teraz aj spinkat a same mi davaju navrhy, ako to budeme riesit. Neviem, ci je moj pristup spravny a ani to neriesim, lebo ucitelky su fakt velmi ustretove, pomahaju a velmi sa snazia. Nic ine ma nenapada 🙂

filipal
4. nov 2010

@kiko2807 nuz a ta robota sa ti nejaka crta?

kiko2807
4. nov 2010

@filipal tak akurat do tesca na brigadu, cakam ci mi zavolaju 😒 ziadost tam uz mam. Bola som na vela miestach ale nikde nic 🙄

filipal
4. nov 2010

@kiko2807 och joj, je to tazke.... ☹ ☹

lindulak
4. nov 2010

@kiko2807 je to tazke teraz s pracou. aj mna to caka. hladam v malom meste, tak je to tu bieda. mozno budem aj dochadzat, ak si nieco dalej najdem. je to smutne, ked mamina ostane s dietatom sama, je mi to luto ☹ neviem si predstavit, ake to musi byt tazke. dufam, ze mas aspon rodicov alebo niekoho, kto ti je oporou.

kiko2807
4. nov 2010

@lindulak mam rodicou ale ze by to bola nejaka vyhra to povedat nemozem. Som im velmi vdacna ,ze aspon oni ma prijali ked moj ex aj s jeho rodicmi mi ukazali chrbat ale aj tak to mam vykricane kazdy den.... 🙄 nema to zmysel ani sa o tom rospravat.
Tak brezno je tiez velmi male ...z jedneho konca mesta na druhy prejdes peso za 5 minut 😝 A v tejto dobe robotu maju len ty ,co maju znamosti tam kde chcu ist robit...cize nezoberu toho co tu robotu najviac potrebuje ale zoberu toho kto tam ma nejaku znamost...mam to overene 🙄

kiko2807
4. nov 2010

@filipal 😒 no nieco mi o tom hovor

lindulak
4. nov 2010

@kiko2807 veru s tymi znamostami je to aj tu tak.

lucinkasp
8. nov 2010

@wighy Lenže u nás v škôlke majú málo detí a napriek tomu ju nechcú zobrať. Neviete či existuje nejaký zákon, ktorým by som sa mohla brániť? Som s malou sama, takže si nemôžem dovoliť ostať doma.

mamavera
8. nov 2010

@lucinkasp záleží na tom, čo považuješ za málo detí, lebo boli znížené stavy a nezabúdaj, že detí môže byť v triede zapísaných dvadsať, ale prítomných dvanásť, ostatné môžu byť choré, na dovolenke a pod. Ale môžeš zájsť za riaditeľkou a keď nepochodíš, tak za zriadovateľom materskej školy.

lucinkasp
9. nov 2010

@mamavera u nás je v obidvoch triedach 25 detí, čo je o polovicu menej ako predošlé roky. Budem musieť ísť ešte za riaditeľkou. Neviem ako u Vás, ale u nás sa mesačne platí 20 eur mesačne a to treba doniesť všetky písacie potreby, toaletné, zubné pasty, čaje a ešte všeličo možno...

lula26
9. nov 2010

lucinka, to je 25 detí v celej škôlke, alebo v jednej triede?

lucia.kl
10. nov 2010

@lucinkasp myslím, mohli pomôct že zákon na to nieje, ale môžeš sa odvolať prípadne ísť za zriadovatelom a tam by tť dostať sa do škôlky, prípadne ti nájsť škôlku v ktorej je volné miesto...

lucia.kl
10. nov 2010

@lucinkasp teraz pozerám ako mi to tam celé popreskakovalo, tak ešte raz a zrozumitelne. písala som, že neviem či je na to zákon, ale môžeš sa odvolať prípadne ísť za zriadovatelom.

lucinkasp
11. nov 2010

@lula26 to je v celej škôlke!

siska76
11. nov 2010

Dobrý deň, neviete,prosím niekto ako to je s materskou ak chcem dieťatko umiestniť na 4hod. do škôlky? Ak je to v štátnej škôlke, tak na materskú nemám nárok? Ani v súkromnej škôlke? Ani pri práci na dohodu?

macocha
11. nov 2010

@siska76 myslím, že od januára by to malo byť možné - ak sa nezmení návrh a začne ozaj platiť, budeš môcť pracovať, koľko uznáš za vhodné a zároveň poberať rodičovský príspevok. Len ten december treba nejako vydržať. 😉

siska76
12. nov 2010

@macocha ďakujem za radu, chcú ma až od marca....

adetka
13. nov 2010

ahojte 🙂 .. ako?... Mirka je tyzden doma a ostane az do operacie nosnej mandle (o dva tyzdne)... a potom este asi tyzden... ale od 6. decembra bude opat v skolke... neskutocne jej deti chybajuuu...

lindulak
13. nov 2010

no my sme doma so zapalom priedusiek a s ATB 😝 hroza s tymi chorobami... este si tam ani poriadne nezvykla. ale naposledy ked bola tak uz neplakala ani rano pri luceni. Ale este stale tam nespala. Ked vyzdravie, tak uz ale bude. Necham ju este asi cely tyzden doma, predsa po ATB je ta imunita oslabena, nech zosilnie... To su jej druhe ATB v zivote, dufam, ze to teraz nebude casto, ked je v skolke. Lebo sa mi to vobec nepaci, ze hned davaju atb lekari, ani CRP jej nespravila, ze to moze byt aj negativne a ze to pocuje na prieduskach. Ale zas na jednom portali som sa docitala, co pisala jedna dr., ze 95% zapalov priedusiek je virusoveho charakteru, tak hadam nedaju vzdy atb, ked nieco pocuje na prieduskach... aku mate skusenost? joj, som sa rozpisala 🙂

laurelle
13. nov 2010

ahojte 🙂 Tak aj mi máme už doma veľkú školkarku a stále si hovoríme ako ten čas letí .. Zo začiatku odmiteala chodiť do školky a neprešli ani 3 mesiace a už odmieta chodiť zo školky 🙂 Jediný problém máme s poobedným spánkom .. Doma chodila správať až okolo 3 a v školke dávajú detičky spať okolo 1 a to sa jej nechce spať tak ked sa deticky zobudia,najedia,pohrajú tak pre nu príde čas spánku a je mrzutá a neraz sa mi stalo že mi zaspala v aute cestou zo školky .. Myslíte si že sa jej ten režim upraví ??

macocha
13. nov 2010

@laurelle to je aj môj problém, ja sa ju snažím doma posunúť na škôlkarsky termín spánku, zatiaľ bezúspešne 🙄 Rozmýšľam, že až od februára ju nechám spať v škôlke, teda pokúsim sa...

@lindulak trochu si ma prekvapila tými 95 percentami, ja by som čakala trochu viac "vinníkov" medzi baktériami... ale ja nemám skúsenosť, že by MUDra dávala hneď ATB pri prvých problémoch, to urobila len raz podľa počúvania. Aj som zvažovala, že budem pýtať CRP, ale som jej nejako uverila. Že má svoje skúsenosti, keby mala pochybnosti, tak to CRPčko urobí. Aspoň malej ušetrila trochu traumy. 🙂 Keď sme mali prvé ATB, dala ich tiež len podľa počúvania, ale spravila aj výter a ten dodatočne potvrdil Moraxellu. Takže preto teraz pri druhých ATB som jej už verila. 🙂

laurelle
13. nov 2010

@macocha Mne tiež učitelka navrhla že zatial len na 4 hodiny do školky lenže ja aj manžel chodíme do práce takže malá musí byť v školke teda tam musí aj spať .. Učitelka ked dá spať deti o 1 všetky zaspia až na našu Vanessku ktorá sa vtedy hrá s hračkami .. A ked deti vstanú a idú sa hrať tak Vani chce spať .. Fakt netušíme ako to budeme riešiť .. Cez víkendy može spať dlhšie ako ked vstávame do školky takže logicky je aj neskoršie unavená .. :(

lindulak
13. nov 2010

@macocha no tak som to citala na www.rodinka.sk v tej sekcii, ze detske choroby. no mne mala ked mala prvykrat brat atb tak som povedala, ze skusime bez nich, tak sirupceky a take a celkom to preslo, ale zostalo take pretrvavajuce pokaslievanie. tak jej dala take atb na 3 dni a preslo to. to bolo vo februari asi. a veru vtedy tiez tak chrchlavo kaslala ako teraz. tak preto som jej uverila, ze asi to bude najlepsie. lebo ked kasle inokedy, tak je to taky miernejsi akoby cistejsi kasel. no ved hadam sa to nebude tak skoro opakovat... dufam. kupila som jej Imunoglukan, tak jej budem ten davat na posilnenie. A dr. sa rozculovala nad ludmi, co davaju chore deti do MS, ze jej mala bola takto pol roka vkuse chora, ked nastupila.

macocha
13. nov 2010

@lindulak veď ja som nepísala, že Ti neverím, len že ma to prekvapilo 😉
Ja si tiež myslím, že niekedy to bez tých ATB nejde - nemá sa to s nimi preháňať ani jedným ani druhým smerom.

laurelle
13. nov 2010

@macocha @lindulak moja malá odkedy nastúpila do školky je v kuse chorá je len november a od septembra bola chorá asi 3-4 krát dovtedy ani raz .. Tu v Anglicku je ten problém že matky ked pracujú a majú choré dieťa nemožu s ním zostať doma a tak deti daju do skolky .. Iba povedia učitelke že dieťa je choré a že kedy má brať lieky a to dieťa sa normálne pohybuje medzi ostatnými deťmi teda ked má len kašel alebo soplíky horúčky to zas nie ..

lindulak
13. nov 2010

@macocha ved ja viem, len uvadzam zdroj 😀 😉

@laurelle no pekne, to uz je zas prehnane, nie? v nasej MS som tiez videla soplave deti, ale zas keby kaslali, tak dufam, ze take tam nedaju. aj ja som ju dala nie celkom fit ten posledny den ked bola. lebo nemala sople, len tak chrcala a kaslala, len ked spala, tak som ucitelke povedala, ze ako je na tom a ze ju tam z toho dovodu nenecham spat este, lebo sme este v adaptacnom procese a mali sme v plane uz spanie. A ucitelka, ze ako chcete. Takze vyzera, ze su dost benevolenti, co sa mi moc nepaci 😝 Uz teraz som sa citila blbo, ze som doma a dam ju aj choru do MS, ale nechcela som, aby mala medzery dlhe, kym si este nezvykla. ale aj tak sme nakoniec doma a asi ju necham aj buduci tyzden cely, nech po tych atb zosilnie ta imunita a mikroflora... a dufam, ze nebude zas plakat pri nastupe.