Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

sonalove
16. nov 2010

@milada47
prepáč zle som napísala prihlášku do škôlky som podala tento rok vo februári či v marci- ci ktorý mesiac to bolo, ale bolo to hned prvý deň kedy sa podávali prihlášky, nakolko mi povedali že minulý rok bola trieda naplnená hned v prvý den podania prihlášok poobede .... a doba prijímania prihlášok do jaslí je 1 mesiac.

milada47
17. nov 2010

@sonalove ...no ja by som chcela podať prihlášku ešte tento rok ale neviem, či sa to tak dá....kedže som sa prisťahovala do pezinku a mám tu len dva dni trvalý pobyt....neviem aký je stav v pezinských škôlkách, ale čo som pozerala na internete....tak je ich tu hoooodne....

a ešte sa spýtam.....tvoja dcéra je už uplne bez plienok??? papá pekne??? na toto sa ta nepýtali??? bo mojej kamoške....máme rovnako staré deti...sa toto pýtali....si myslím, že to je "diskriminácia", ked jej povedali, že ak nie je dieťa samostatné....do škôlky ho nezoberú....v tomto mám trochu strach bo môj syn ešte na noc nosieva plienky a je na mixovanej strave....papať vie....ale nechce sa mu kúsať a ked vidí v myske hrudky a nie kašičku....nespapá to.... ☹
aj preto ho chcem dať do škôlky, bo ked bude vidieť ostatné detičky pekne papať...verím, že bude papať aj on....aj susedkyn vnuk sa tak naučil.....od dva roky staršieho bračeka....

sonalove
17. nov 2010

@milada47
dcérka je uz bez plienok ani na spanie nemá , od mája kedy som nastúpila do práce, ju dala do jaslí, kde nastúpila (mala 26mes) este s plienkami, s dudlom, a dekou ktorú potrebovala pri kazdom zaspaní, po mesiaci bola bez plienky!! (za čo velmi Ďakujem super učiteľkám) po 2 mesiacoch bez dudla, od septembra nepotrebuje v jasliach ani deku na zaspanie, ako píšeš - tam sa velmi osamostatnila, rozrozprávala, naučila sama papať , len doma (to nefunguje) ked ma vidí - maminka pomôžes mi? 😀 🙂 . všetko tam "odkukala" od ostatných detičiek, toto sa naučí aj tvoj synček, neboj, všetky hromadné aktivity ako papanie, tancovanie, spievanie ... tomu velmi pomôžu.
čo sa týka prijatia do škôlky, tiež sa ma pýtali či má dcérka plienky, či je samostatná.... ale o nejakom neprijatí nepadlo ani slovo, pýtali sa preto aby sa vedeli zariadiť ako k nej pristupovať a tak, ale ja viac sa bojím toho ako bude zvládat zmenu učiteliek, súčasné v jasliach má velmi rada. ale nejako to zvládneme. 😉 Trošku bude síce problém logistika od januára, lebo jasle teraz sú tu do 17,30. a škôlka je len do 16.30, ale i to nejako vyriešime. Tak nech vám to vyjde s prijatím do škôlky i so všetkým ostatným!

milada47
17. nov 2010

@sonalove .... no ja som tu niekde čítala, že jedna pani mixovala synovi pokrm až do 4 rokov, že preto ho nemohla dať do škôlky....dúfam, že mi ho zoberú.....neviem ho naučíť kakať....celý deň to v sebe drží a na noc ked mu dam plienku, hned sa vykaká....ale možno to je aj tým, že má strašne tvrdé kakinko....a bolí ho to....neviem ...ale snažím sa do konca roka ho to naučiť, dala som si predsavzatie, že do januára bude už samostatný....teraz sme dočasne u mojich rodičov bo prerábame byt a matka mi brble do výchovy....pred chvíľkou mal syn nervy a hodil do ladničky dudinku, tak som mu dala takú slabučkú po riťky s tým, že nech to bolo naposledy....a mama že aby som ho nebila....ale ked je zlý....tak mi vraví, že je rozmaznaný....nemám dosť síl sa mu tu venovať tak ako doma, ked mu niečo zatrhnem tak je zle....ked mu niečo dovolím aj tak je zle....nemám síl a to sme tu len pol druha mesiaca....ale ked budeme už normálne bývať, pekne papaničko na stôl a pekne papať, mixér pôjde do šuflíka....inak sa mi to nenaučí....

macocha
19. nov 2010

Tak pre istotu to napíšem aj sem, keby náhodou niekto nepočul o probléme s Rajo jogurtami 😒
http://www.rajo.sk/?oznam-predstavenstva-spoloc...

lucia.kl
20. nov 2010

@milada47 ak som správne pochopila, chceš dať malého do škôlky ešte tento školský rok?? ak áno, tak si budeš musieť pobehať osobne škôlky a zistiť si volné miesto, a hlavne nezabudni spomenúť, že ste sa teraz prosťahovali - lebo ako poznám, tak komentárom typu, kde ste boli doteraz,prihlášky sa dávali v marci a podobne by si sa nevyhla.
čo sa týka plienky, tak ak ju má len v noci, tak to nieje problém, ak by ju mal aj cez deň, tak to už by problém bol - v MŠ niesu podmienky na prebalovanie, je tam len jedna učiteľka s deťmi a ešte by sa mu mohli deti smiať, že nosí plienku. Ale deti sa rýchlo učia, zažila som dve deti, čo sme odúčali v škôlke od plienky - boli síce poscikané aj 5x za deň ale do dvoch týždňov už chodili na záchod a nepocikávali sa... hlavne to chcelo kopec náhradného oblečenia a ochotnú učiteľku a upratovačku - ktorá brala dieťa prezliekať .
to že sa v škôlke nevykaká nevadí, hlavné je aby sa nepokakal 😀 ale aj to sa stáva občas niektorým deťom 😀 😀
no čo sa stravy týka, tak sa naučí určite, odkuká od ostatných detí akurát sa môže stať, že bude pár dní hladný v škôlke, lebo ak nebude chcieť jesť nepomixovanú stravu, tak tam mu ju nikto nepomixuje... takže ak by si mala zo začiatku porblém s týmto, tak sa dohodni v jedálni aj s učiteľkami, že čo nezje aby mu zabalili - máš stravu zaplatenú, tak sa môžete učiť aj doma jesť to čo je v MŠ

milada47
20. nov 2010

@lucia.kl ...chcela som syna prihlásiť ešte tento rok tak, aby mohol chodiť od januára do škôlky....čo sa plienok týka...syn nám v noci spáva bez plienok, krásne vydrží a ked ho zobudím, krásne sa vypišá do nočníka....ale cez obed sa mi počuráva, ked spinká....inak cez den aj v noci je už krásne bez plienok.....s tým papaním, on papať vie ale nechce sa mu kúsať, aj ideme na neho štýlom...daj do pusinky mama pochvalí....ale nič nezaberá a verím, že od detičiek by si dal povedať alebo pani učiteliek, tam by poslúchol keby bol s rovesníkmi a pekne ich videl papať....neviem, či sa mi podarí ho dať od januára do škôlky, nechcem aby to dopadlo tak, že pôjde do škôlky od septembra a ja budem mať 5 mesačné neplatené volno, kedže mi v apríli konči materská dv.

môžem sa spýtať??? pracuješ v materskej škôlke??? mali ste taký prípad ako sme my???? že v decembri bolo dieťa nahlasené a v januári už nastupovalo do škôlky???

lucia.kl
20. nov 2010

@milada47 hej pracujem ale momentálen som na materskej, je to normálne, že sa deti prihlasujú aj počas roka, no čo sa pocikávania týka, tak mu do škôlky dones tie nepremokavé podložky a upozorni že s tým má ešte trochu problém, v malej triede sa to stáva ešte deťom - a hlavne náhradné oblečenie - my sme mali v triede aby sme nemuseli behať do šatne - dohodneš sa s učiteľkou, čo jej bude vyhovovať... a jesť sa určite naučí 🙂

milada47
21. nov 2010

@lucia.kl ...a môžem sa ešte spýtať??? koľko detičiek medzi 2-3 rokom býva v triede??? máte viacero takýchto tried, kde sú takéto maličké detičky??? bo v tej mojej je len jedna taká trieda kde je 22 detí....aspon tak som to čítala na internete, kde majú na svojej stránke výročnú správu.....
vo vašej škôlke tiež beriete deti až od septembra??? zajtra idem do tej škôlky sa popýtať, poviem, že sme sa len pred mesiacom nastahovali do pezinka, že preto až teraz...dúfam, že ma nepošlú kade-tade.... 🙂

lucia.kl
21. nov 2010

@milada47 v takejto triede môže byť max. 20 - ak je viac detí tak sa pýta výnimka, ale nie vždy ich tolko chodí, majú prerušenie dochádzky, choroby a podobne... v našej škôlke ne tiež len jedna takáto trieda, máme triedy 2-3, 3-4, 4-5, 5-6 a odložená školská dochádzka + nejaké tie 6 ročné detí, tých býva najviac. my berieme deti hromadne od septembra ale ked sa uvolní miesto tak naberáme aj počas roka - čo je hlavne v tej malej triede no a na začiatku oktobra, ked sa zistuje kolko detí s prihlásených nenastúpi ( vela rodičov si dalo prihlášky v dvoch aj troch škôlkach) tak potom sa na tie volné miesta doberajú deti...
a samozrejme, že sa ohlás, že ste sa práve prisťahovali a hlavne že nastupuješ do práce.. ak by ťa náhodou nezobrali, tak sa obráť na zriadovatela MŠ, tam by ti mali pomôcť dostať sa do škôlky...

milada47
22. nov 2010

@lucia.kl ...dnes som sa bola pytat ale uz tam pani riaditelka nebola....tak zajtra s nou uz mam dohodnute stretnutie...ale pytala som sa pani ucitelky a krútila ocami, ked som jej povedala, ze chcem syna dat do skôlky od januara buduceho roku....povedala, ze maju plny stav, ale ze pani riaditelka si syna zapise do poradovnika a ked nejake dieta dlhodobo vynecha z dôvodu choroby, ci ked sa prestahuju, potom mam sancu, ze mi ho zoberu....inak, beru skôlky do uvahy aj to, ze rodicia byvaju pobliz skôlky?? tuto skolku mame cez ulicu....som jej povedala, ze tu blizko byvame, no mala som pocit, ze to neakceptuju....ze prednostne beru do skôlky predskolakov....to som trochu nepochopila....to akoze prednostne beru deti tak v 5 a 6 roku zivota??

lucia.kl
22. nov 2010

@milada47 no na bydlisko sa moc nepozerá, no a hej prednostne sa berú predškoláci, lebo predškolská trieda je povinná...
a fakt, sa obháňaj aj tým prisťahovaním a že msuíš do práce nastúpiť, ked nie, tak hladaj aj iné škôlky...

milada47
22. nov 2010

@lucia.kl ....a kto je zriadovatel skôlky??? keby mi ho nechceli zobrat, je sanca, ze ked sa obratim na zriadovatela, tak mi ho zoberu???kazda skôlka ma svojho zakladatela alebo je to ta ista osoba ci institucia????

lucia.kl
22. nov 2010

@milada47 myslím, že zriadovatel je mesto, to si budeš musieť zistiť, ale mali by tam spadať všetky škôlky. ale neviem, nech ti nedávam zlé informácie...

milada47
23. nov 2010

@lucia.kl ...ahoj, tak dnes som osobne navstivila 4 skolky a obvolala dalsich 6 skolok...bezvysledne...vsetko plne...vo february sa davaju prihlasky a od septembra deticky nastupujú....vela skolok mi povedalo, ze maju vela deticiek na cakacej listine, to su tie, ktore sa nezobrali min. rok na zaklade podanej prihlasky....takze nemam sancu....vidim to na sukromnu skolku aspon docasne od januara do septembra a ked mi dieta zoberu, potom ho z nej odhlasit....no co je ale mala sanca, ze mi ho zoberu od septembra bud. roku.....kamaratka, ktora ma rovnako stare dieta ako ja ma uz vyse roka podanu prihlasku, no a stale nic....dokonca jej povedali, ze ked jej dieta nema tri roky, nezoberu jej ho....takze tak...som zufala....nadavam na tento system.....je to o nervy, 60 prihlasok a oni beru len 20 z nich.....a vraj stat nechce financne podporovat skolky, tak sa neotvaraju dalsie triedy kde by boli deti od 2-3 rokov.....preto to je takto o nervy......asi si založim sukromnu skolku, to je pre sukromnikov zlaty duuuullll....... ☹

lucia.kl
23. nov 2010

@milada47 ☹ tak to neni dobré.. no súkromné škôlky sú zlatý dúl, ale vela rodičov na to peniaze nemá, lebo to ani tolko nezarobí kolko ju stojí súkromná škôlka ☹ , neviem či potom nieje lepšia opatrovatelka, treba si to porátať a uvidíš, a hlavne ak nebude mať syn ešte tri roky máš nárok na príspevok na starostlivosť do tých 300€ ak to schvália...

milada47
23. nov 2010

@lucia.kl ...práveže ak by som nastúpila do práce od januára.....zarobila by som dosť na to aby som mu mohla platiť súkromnú školku, preto chcem ist do prace bo tu almužnu čo nám davaju akože materskú....tak ja zarobím 5x viac.....a navyše aj manžel robí problémy, nechce aby som nastúpila do práce, on si myslí, že môžem nastúpiť tak ako mi skončí materská dv...ale ked mi syna zoberú do škôlky až od septembra, a aj to nie je isté, že ho zoberú.....tak mu budem 5 mesiacov na krku, bude za mna musieť platiť zdravotnú, sociálnu, bo príspevok od státu už nedostanem a bude ma musieť živiť......a aj v škôlke mi tak povedali, ked vám ho nezoberú, musíte byť na neplatenom volne.....mám fakt dobrú robotu, dobre zaplatenú, nechcem o nu príst a navyše synátor sa mi doma nudí, už mu neviem vymyslieť žiadny program a je veľmi rád s detičkami, rád sa hraje s detmi ci u babke na dvore, vonku na preliezkách alebo v hypermarketoch v detských kútikoch.....ty asi s tým problém nebudeš mať, že???? Ako učitelka sa vieš v tomto obracať a navyše ako zamestnankyne ti deti uprednostnia, nie?? čo sa týka opatrovateľky, toto sa bojím, predsa bude to cudzí človek sám s mojím dieťaťom, v škôlkach sú tie učiteľky pod dozorom riaditeľky....ale takto sa bojím a moc.... ☹

milada47
23. nov 2010

@lucia.kl ...a ešte mi kamaratka povedala, že niektoré školky to chcú robiť tak, že mamičky, ktoré su nezamestnané, dlhodobo na úrade práce či su na materskej, týchto detičky do škôlok brať nebudu, pretože mamičky, ktoré su zamestnané sú potom dlho na čakacej listine a majú problém sklbiť prácu s dieťaťom.....a je to tak...teraz sa budem musieť buchnuť po vačku .... u nás v meste máme sukromnú škôlku, kde návšteva dieťaťa 4xdo mesiaca po osem hodín stojí 150 eru + 50 eur na mesiac stravné....takže ma 4 návštevy do mesiaca vyjdú na 200 eur....ale hladám dalej, nevzdávam sa, hoci tomu nedávam skoro žiadnu nádej..... ☹

lucia.kl
23. nov 2010

@milada47 nemáš tú robotu v ba? budem ti robiť opatrovatelku 🙂 no ked na to máš dať ho do súkr škôlky, tak určite daj, hlavne ko píšeš, že má rád spoločnosť...
no to je pravda, že ja nebudem mať problém so škôlkou, inak si to neviem predstaviť...

lucia.kl
23. nov 2010

@milada47 to s tými rodičmi na materskej a nezamestnaními je pravda, už to tak škôlky začali robiť... naozaj je to problém a mamičky na materskej sa sťažujú, že im nevzali dieťa do škôlky, pritom sú doma s mladším...
no a tá škôlka je naozaj drahá, to v BA sú lacnejšie...

luciask
23. nov 2010

@milada47 nakukla som do tejto temy, mna sa to netyka, ale trosku ma zaskocili tie ceny v tej skolke, to je velmi vela, ved to vychadza skoro 4 eura na hodinu a 12 eur na jeden den stravovania v skolke, ved to clovek nepreje aj ked ide na obed do restiky a da si denne menu.To potom na cely mesiac skolka stoji 750 eur skolne a 250 stravne? to je 1000 eur dokopy. A ty stihas do prace do Bratislavy a spat v ramci 8 hodin?Mas aj link na tu skolku, trosku som zvedava. Ja by som zase brala skor opatrovatelku v tvojom pripade(ma to aj vyhody, ze dieta ti hned po nastupe do prace neochorie pri nastupe do kolektivu a ty sa budes moct spolahnut na opatrovatelku a nebrat volno z prace), popytaj sa znamych, urcite nejake kamosky v okoli, mamicky toto vyuzili a daju ti referencie na nejaku opatrovatelku.

laurelle
23. nov 2010

ak sa mozem spytat co robite pre imunitu deti co chodia do skolky ? moja mala nebola od narodenia ani raz chora odkedy chodi do skolky je tyzden doma , tyzden v skolke a stale tak dookola doktorka nam dala lieky na imunitu ale nezabrali a mala bola chora hned druhy den od zacatia bratia .. u nas nosia deti do skolky chore a potom si to odnesu tie zo slabsou imunitou 😖 dakujem za odpoved. 🙂

trixi
23. nov 2010

@laurelle je to tazke, mas pravdu, dieta nie je doliecene a uz je spat v skolke. Nam doktorka poradila od nastupu do skolky uzivat imunoglukan (co je vytazok z hlivy ustricovej) po dobu 3 mesiacov, vdaka tomu priebeh chorob je lahsi ako keby to nebral. Teraz koncime 3 mesiac a doktorka odporucila prejst na Echinaceu, tiez dlhodobo uzivat. K tomu kazdy den C-vitamin, ja davam Cebion. Neznamena to vsak ze dieta neochorie. Preberala som to aj s nasim rodinnym lekarom a povedal, ze bohuzial sa ochoreniu nevyhneme ani ja a ani Matko, ten je vzdy za 2 dni OK, ale ja lezim aj tyzden. Znasam to horsie ako on.

laurelle
23. nov 2010

@trixi ☹ ☹ skusim sa na to opytat este raz doktorky ale nedavam tomu velku sancu nasa gp moc nie je na umele vitaminy ale ked to ina nejde 😖

milada47
23. nov 2010

@lucia.kl .... ak by som ta priamo poznala, preco nie????? na fotke vyzeras velmi milo.....mozno by som aj zavahala s tou opatrovatelkou.... 🙂

milada47
23. nov 2010

@lucia.kl .... no som sa pozerala na internete súkromné škôlky a videla som škôlky aj za 400 eur mesačne, + 50 eur strava a ak je dietatko ešte na plienkach, je tam priplatok dalsich 50 eur....takže toto je už nad moje sily.....toto utiahnut....hlavne ak mame na krku hypoteku..... ☹

a to tie skolky sa pytaju mamiciek, ci su na materskej dv či na urade prace???? si to neviem predstaviť ako je to v praxi....

milada47
23. nov 2010

@luciask ... nemohla by som v klude pracovať keby som nechala doma syna s cudzou osobou, ktorú nepoznám.....toto nie, ani keby to bola ta posledna možnosť....nie, radšej budem na neplatenom volne ako keby sa malo niečo synovi stať....ved je to moje už tretie vytužene jedine dieťa....tie dve som potratila...som veľmi citovo na syna naviazana....aj sa bojim, ako bude zvladať školku, ake tam budu učitelky....bojim sa....ale musí to byť, ak nebude školka, bude neplatene volno....

s tými poplatkami to je takto:

návšteva dieťaťa v škôlke na osem hodín: 1x týždenne.....mesačný poplatok 150 eur, + 50 eur stravné/plná penzia
-//- 5x týždenne.....mesačný poplatok 280 eur + 50 eur stravné/plná penzia

neviem sa rozhodnúť, predsa sú to poriadne pálky aj takto.....ak to už ale má byť, tak ako dočasné riešenie, kým mi dieťa nezoberú do klasickej štátnej škôlky....a keby škôlky brali za dieťa mesačne 1000 eur ..... skrachovali by, si myslím

milada47
23. nov 2010

@lucia.kl ... a poznáš dáku táku škôlku ktorá je lacnejšia???? bo ja nie.....všetko je od 350 eur viac...čo sa týka BA

luciask
23. nov 2010

@milada47 tie poplatky mi pridu Ok na 5 dni ale preco by rodicia dietata mali za stravu na 4 dni platit tolko isto ako tie co su tam kazdy den a tiez premrstene skolne na jeden den do tyzdna. Tych 280 a 50 strava na mesiac sa mi zdaju uplne ok. Ratam, ze do skolky tam nik nechodi len jeden den v tyzdni.Tych 1000 som preratavala podla toho co pytaju za jeden den, ale vlastne tu cenu maju na jeden den riadne nadsadenu.

trixi
24. nov 2010

@laurelle ale echinacea nie je umely vitamin, ak by si chcela dat dennu potrebnu davku C vitaminu vo forme prirodnej napr. kyslej kapusty, kolko kg by muselo dieta zjest? Mozes si kupit pripravky v prirodnej lekarni, ked zagooglujes, urcite najdes vela odkazov aj na prirodne produkty.