Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

kika25
7. sep 2010

Chcem sa Vas opytat ako riesite obliekanie drobcov teraz, ked sa tak ochladilo. Pokial viem ked chodia doobeda von su oblecene v teplacikoch, tie co maju aj v triede a hore ich este oblecu. Viem ze chodia hlavne do piesku co sa osobne v tomto chlade nemusim, predsa len doobeda nie je este ani vyhriata zem a deturence sa hraju na tej studenej zemi a sedia v piesku ☹ bojim sa aby mala neprechladla, asi jej dam zajtra pod teplaciky aj pancusky, ved vnutri sa este nekuri tak hadam jej nebude az tak teplo, ale vonku jej bude dobre...

dai
7. sep 2010

kika,
my mame prave tie supravy - ja som malej kupila taku gumennu supravu - nohavice a bundicku - maju to take cisto gumenne alebo aj s podsivkou. V nasej skolke mi to ucitelky hned prvy tyzden povedali ze to mam malej zohnat. Deti si to vlastne mimo najteplejsieho leta a najvacsej zimy cely rok obliekaju nato, v com pridu do skolky - je to ochrana proti blatu a tak... aby si nezaspinili vsetko v com pridu. Moja to ma aj s podsivkou, cize ju to aj zahraje...
My sme to kupovali v rakusku ale videla som to aj teraz v poslednom quelle - http://www.halens.sk/sk/q4r/CELLBES/detska_moda...
je to velmi prakticka vec... takze vrelo odporucam ( v zime to nahradime oteplovackami alebo kombinezou...)

dudasik
7. sep 2010

@lindulak Aj nasa princeznicka tak kazdemu hovori. Chudatka, ake su solidarne k rodicom, vedia, ze to by sme si najviac priali.

crysmile
7. sep 2010

ja som taketo nohavice kupila v Kik za 6eur..

ollski
7. sep 2010

aj u nas je vlastne v skolke "doobreee"....len tie ocicka uslzene, hovorili o dacom inom

blumka
8. sep 2010

@kika25 ja som dala terezke do skrinky teplacky na prezlecenie a na vonku rifle a vcera mala aj pancusky. poprosila som ucitelku, teda manzel, nech jej to oblecie. rifle boli total umazane a terezka spomenula ze mala aj pancusky, takze ju prezliekli. ale tiez by sa nam zisli dajake sustiakve alebo zateplene nohavice

a choroba je uz aj u nas. v skolke este nic, len doma zacala hnackovat a vecer jej vyskocila teplota nad 38.

sofik
8. sep 2010

@crysmile aj my sme to kúpili v kok za 6 eur nohavice a 6 eur bundička 🙂 je to super vec a proti daždu, dajú sa gumáky a možete ísť 😉

adetka
8. sep 2010

nastup do skolky prebehol v pohode... okamyite yacala s tetou sestrickou rozoberat... ze ma meniny, ze ma cokoladky pre deti... 😀 ... takze zatial fajn... ale rano sa jej nechcelo vsatavat... uvidime co bude popoludni...
a zajtra popoludni mame prve stretnutie kruykov v centre volneho casu... Mirku som prihlasila do folklorneho suboru Borinocka (deti od 3 do 6 rokov)...
nase ucitelky zatial s detmi nechodia von... vraj chcu najprv, aby si deti zvykli na seba, na nich, na prostredie... mozno v oktobri zacnu chodit von... takze obliekanie zatial neriesime...

janka1874
8. sep 2010

Ahojte
no ženy dnešné ráno bolo krutééééé od rána revala teda presnejšie od kedy sme sa poobliekali a pri dverách zastala že ona nechce ísť do škôlky a koniec rev od vtedy až do triedy a ešte aj tam keď som odchádzala pomooooooooooooooc ja neviem na nič iné myslieť iba na to ako tam plače do poobedia zblbnem

jahodka11
8. sep 2010

jani, drz sa.....nezavidim, neviem, co poradit....skus mysliet na nieco ine.... 😖 zevraj deticky prestanu plakat, ked mamicky odidu....a podla mna, keby plakala cely den, tak ti volaju, nenechaju ju plakat cely den.....my sme zatial bez problemov, ale len na 2 hodiny, bohvie, co ma caka...... 😒

mamavera
8. sep 2010

ahojte maminy, trochu žasnem, keď čítam niektoré príspevky - adetka, ako to, že učiteľky nechodia s deťmi von?!
Nechodiť teraz a začať v októbri je najlepšou cestou k detským chorobám. Dieťa by malo byť DENNE na čerstvom vzduchu minimálne dve hodiny. Niektorá z vás tu písala, že chodia do piesku, čo sa mi tiež na túto zimu nezdá najvhodnejšie, ale nepíšem tu preto, aby som niekoho kritizovala, bola by som nerada, keby to tak vyznelo.
Len som vám chcela pripomenúť, že ste učiteľkám zverili to najcennejšie, čo máte a máte právo spýtať sa na čokolvek a mať k čomukoľvek výhrady. Nemá zmysel to pod vplyvom emócií písať sem, slušne sa treba spýtať, prečo chodia v takejto zime do piesku, sušne upozorniť, že sa vám to nezdá veľmi vhodné, slušne poprosiť, aby bolo dieťa prezlečené, keď idú von, pretože teraz najľahšie prechladne. Viem, že je detí veľa, viem, že sa nevedia prezliekať, viem že táto práca je nesmierne vyčerpávajúca, ale aj tak by som na tom trvala. Učiteľkám pomôžete tak, že deťom budete dávať oblečenie, ktoré sa jednoducho oblieka a vyzlieka - nie rifličky na traky s desiatimi gombíkmi...nie je to preto, aby to mali ľahšie učiteľky, ale aby polovica detí nečakala oblečená a spotená, kým sa oblečú ostatné deti a potom taká spotená išla von. Stopnite sa, koľko vám trvá oblečenie jedného dieťatka a vynásobte to počom detí v triede 😀

mamavera
8. sep 2010

janka, viem, že ti je ťažko, dohodni sa s učiteľkou, či jej môžež zavolať, alebo poslať SMS, budeš kľudnejšia. A tak ako písala jahodka, ani ja si nepamätám prípad, že by niekto plakal celý deň, ale viem, že je to pre teba slabá útecha. Drž sa, bude to lepšie 🙂

tinka5
8. sep 2010

my aj dnes v pohode, musela som ist v školke ešte pozriet, kde majú zavesené uteráčiky a má na nej loďku, ráno sme kvoli tomu, že mi to chcel ukázat, museli sme sa ponáhlad 🙂 🙂 🙂a už bol medzi detmi, uvidím ako to bude prebiehat poobede, lebo včera ma posielal domov, že on ešte ostava v školke 😅 😉 😅

adetka
8. sep 2010

@janka1874 ... ja som pri Mirkinom nastupe do jasliciek tiez trpela kvoli jej placom... a majitelka ma yakazdym upokojovala, ze place iba dve minuty ... aj dnes u nas v skolke jedno dievcatko plakalo a tahalo sa prec... az ju jedna sestricka musela nasilu vtiahnut dnu ... rodicia vyplaseni stali este desat minut za dverami ... ale dcerku ich uz nebolo pocut... teta jej dala hracku, objala a bolo dobre 😉

vcera na rodicku sa mi pacilo... ako deti obcas isli objat tety v skolke... ako sa niektore s nimi uz tak rychlo skamaratili... 🙂

@mamavera ... ja to viac-menej chapem (zmyslanie uciteliek)... a som im aj celkom rada ... a neboj ja s nou popludni beham po vonku dve-tri hodinky ...

janka1874
8. sep 2010

@mamavera ináč ani z nešej škôlky neboli vonku čo som nechápala lebo bolo celkom pekne a dnes už prší tak neviem kedy chceli začať no zajtra máme rodičko tak sa na to budem pýtať
aj my sme preto chodili každé poobede rovno zo škôlky vonku no dnes prší tak to bude iné
juj idem aspoň prehádzať letné a ziné oblečenie lebo sa zbláznim

janka1874
8. sep 2010

juj a zabudla som ďakujem za podporu ženy aspoň viem že nie som sama

dai
8. sep 2010

hm, to s tym chodenim von tiez nechapem 😅 moja mala nastupovala v marci - bolo kopu snehu - kazdy den vonku doobeda aj poobede 😎 zatial mala 2x nadchu - nic vazne ( teda ona celkovo zatial este vdaka bohu vazne chora nebola, takze antibiotika este nepozname 😔 ) nasi chodia von aj ked poprcha, len ked je taky dazd ako teraz nechodia... inak myslim ze som to tu uz pisala, ma mala kompletku na prezlecie v skolke - spodne pradlo, ponozky, teple pancusky, tricko, rolacik, ma tam bundu, teplaky aj kratasky, detto tu gumovu zateplenu supravu - ucitelky jej vzdy povedia co si ma obliect ( aj ked ona to uz sama vie - teda doma sa oblieka sama ).
Treba naozaj detom obliekat nieco jednoduche - ja napr. minam nenormalne peniaze momentalne na pancusky, lebo kupujem len topanky na suche zipsy 🙄 tie si malinka vie obut aj zapnut sama... ( zavazovacie nosime len doma ) - teraz v lete sa naucila aj remienkove sandalky ale snurky nam zatial idu len zauzlit - musime trenovat maslicky 😅

myslim ze 3rocne dietatko si uz tie gumi nohavice natiahnut vie, taktiez bundicku a ciapku - teda mi sme to pred nastupom trenovali, takze mala to zvladala uz ako 2-rocna ( teraz bez problemov si prezlecie pyzamko, cokolvek vyzlecie aj oblecie - uz aj sponky vie zapinat a zacala si robit copiky 😀 )

babu , urcite sa ozyvajte v skolke - moj muz je taky mumak v tomto - rano malinku zanasa - nic sa nespyta, potom nic nevie a caka ze malinka mu to doma vsetko porozprava 😀 takze ja ked idem malu vyzdvihnut tak tam travim este najmenej 10 minut otazkami a tak... teraz ma uz ucitelky o vacsine veci same informuju ( co papali, ci malinka spala, ci boli vonku, co mala oblecena, ci posluchala atd - take normalne otazky 🙂 ) ale menime si uz aj kontakty, pytam si od nich niekedy rady a tak... myslim ze mne ako prvomamicke to pomaha a im to tiez robi dobre ked niekto ma zaujem o ich rady 😉

mamavera
8. sep 2010

dai máš zrejme šťastie na učiteľky, ale aj ostatné maminy - pýtajte sa! pýtajte! 😉

zuzanamv
8. sep 2010

Ahojte,
naši chodia von, pokiaľ neprší, aspoň na prechádzku. A majú v skrinke aj pršiplášte, takže keď je pod mrakom, berú ich so sebou, keby niečo.

Veronika ráno ešte poplakáva, ale naviazala sa na jednu učiteľku, tak sa k nej hneď pritúli a za dverami už ju nepočujem. Poobede sa jej nechce ísť odtiaľ.
Včera dokonca priniesla prvú básničku. Na to, že je to 4. deň, tak super, nečakala som tak skoro. "Ja som koza rohatá..." 😀

A včera poobede mi logicky vysvetlila, s kľudom Angličana, že "Veď musím ráno plakať, keď tam nemám maminu..."
Ale vidím, že ju to tam baví, aj učiteľky hovoria, že je v pohode, strašne ukecaná.

Jediný problém je, že sa zatiaľ každý deň pocikala na lehátku. Pritom ani raz nespala. Keď sa hrajú, tak ide sama na záchod, bez problémov, ale ako si ľahnú, tak to pustí do postele. Mám pocit, že je to nejaký truc. Už som tam odniesla aj podložku pod plachtu. Snáď to čoskoro prejde.

Držte sa všetci!

ollski
8. sep 2010

Ahojte, tak aj my sme dnes zase ranko nacupkali opat v pohode....v autobusiku mi zrazu z nicoho nic povedala, ze vceranmusela plakat, lebo sa jej dalo...ked som sa spytala, ze ci dnes uz nebude, tak ze nie...zlatinko, snad to tak aj bude 😉 som zvedava, lebo mame aj prve rodicovske...
zatial boli vonku kazdy den, doobeda...aj ked trosku mrholilo v piatok, vcera sa z nej piesok sypal, boli v piesku, co ja tiez nemusim, nie koli tomu, ze je vsade, ale koli tomu ze je chladny a mokry.
ja som si zatial len tak pre seba vymyslela "jesennu variantu obliekania": do triedy leginky, lebo pancusky sa nam tazko obliekaju-teda jej samej, a ked pojdu von, da si na vrch este teplaciky...idem este rozmyslat dalej, drzte sa!

trixi
8. sep 2010

@mamavera,@dai ja sa snazim dostat aspon zakladne info od uciteliek ci maly papal, spinkal, ci sa zapaja medzi deti a pod. Ak dostanem odpoved, tak je to: Matko v normale, vsetko v poriadku. Takze neviem ako papa, ci spinka, atd. Matko este poriadne nerozprava, a ked sa ho pytam ci papal, spinkal, tak mi povie ze ano, a ze bolo dobre. Mne velmi chyba spatna vazba od uciteliek. Chapala som to, ze nemali cas v den nastupu, ale teraz by uz mohli byt zhovorcivejsie. Necakam 10 minutovy podrobny opis, ale zakladne info. Dnes mame prve rodicko, tak sa chcem informovat. Ale uz teraz si myslim, ze velmi nepochodim, pretoze tam bude dalsich 21 zvedavych rodicov. Podla spravania uciteliek a ako poznam Matka, tak je bezproblemovy, ucitelky aj pani riaditelka aj tety kucharky ho maju velmi radi.

adka10
8. sep 2010

Ahojte, pridavam sa aj ja k vam, je to hrozny pocit, ked vam dieta musia tahat nasilu od vas, co sa vas tak drzi a place ze nechce ostat. Tychto par dni isiel do skolky v pohode, aj ked tam potom plackal, ale aspon som to nevidela, ale dnes to bola ina kava. Cely den len ocami posuvam hodiny, aby ten cas presliel rychlejsie. Buduci tyzden musi ist so mnou rano aj mladsi, tak uz sa teraz toho obavam, ako to zvladneme.
Mne tiez dost chybaju info od uciteliek, je mi dost cudne, vcera mi ucitelka vravela, ze uz siel pekne spat, bez placu, a potom v satni prisla za nami kucharka a davala mu cukriky, ale pod podmienkou ked nebude uz plackat. Tak som sa pytala, kedy plakal a ona mi vravela, ze ked sa islo spat. Tak neviem, neviem. A maly mi pravdu nepovie, od kedy nastupil do skolky, tak si len vymysla.

lindulak
8. sep 2010

no ja som dnes nakoniec isla na hodinku s malou normalne do triedy. tak sme sa dohodli s pani riaditelkou /ktora tam vcera nebola/, ze ked mala plakala stale tie 3 hodky, ze to skusime takto. no a uz viem, kde je pes zakopany - ta mlada ucitelka to podla mna s detmi vobec nevie... je to novootvorena skolka v ramci ZS a toto je druzinarka. Inak mila pani, ale bez praxe s malymi detmi - ani svoje asi nema. Ked som ju tak pozorovala dnes, tak sa ani nedivim, ze Kora plakala. Ona s nimi dnes tam ziadne zaujimave aktivity nerobila, len po nich hracky upratovala dookola a zahrala sa len tak s 2 detmi naraz maximalne, ze s kockami a tak. A to tam ziadne dnes neplakalo. No neviem, co idem robit... 😒 Zajtra tam urcite s malou nejdem a uvazujem aj o zmene skolky...

lindulak
8. sep 2010

@ollski to je dobry napad s leginkami vnutri namiesto pancusiek a potom na vrch daco! ja nad tym tiez premyslam a takto to moze byt super 😉

adetka
8. sep 2010

@lindulak ... to nemyslia vazne 😠 ... nerobit s detmi nic ... u nas hrali detom prvy den divadielko, druhy sa hrali na vlacik a treti tancovali a spievali ... aj absolventka predskolskej vychovy na PF vie, ze sa detom treba venovat 😖

@ollski... super napad tie leginy... tiez asi urobim... 🙂

annika11
8. sep 2010

@lindulak družinárky by mali mať minimálne strednú pedagogickú, ak nemá, nečudujem sa, že to nevie s deťmi. Ved to sa s nimi riadne robia podľa plánov ranné hry a činnosti, potom rozcvička a zamestnanie ( tiež podľa plánov) ak deti nezaujme a nerobí s nimi nič, tak sa nečudujem , že ti malá nechce chodiť do škôlky. A nerozprávala si sa priamo s ňou, čo robia v priebehu dňa, a tak???

annika11
8. sep 2010

@adka10 a pani kuchárky tam bola, ked išli spať? to nemala poobede prácu v kuchyni? trocha divné...

lindulak
8. sep 2010

@annika11 mozno to bola upratovacka skor. ved to, ze som sa jej pytala a ona, ze sa s nimi neda robit take aktivity. no neviem, ja som tam bola a som hned 4 deti zaujala hrou s loptou a to som amater. ona len tak sa hra s jednym dvoma pri kuchynke alebo s kockami alebo tak, o nicom fakt. a ostatne sa bavia same. a vacsinu casu len upratuje po nich hracky, pritom by ich mala ucit nech si aj same upracu, nie? ja doma upratujem hracky 2 krat denne - pred spinkanim vzdy.

rozala111
8. sep 2010

@annika11 u nás sú tety kuchárky vždy po ruke, keď sa deti prezliekajú na spanie, a potom po spaní. Proste sú tam ako pomocná ruka, nech to ide deťom rýchlejšie.

annika11
8. sep 2010

@rozala111 ahá, tak potom áno, som to nepochopila, že odkiaľ mohla teta vedieť, či malý plakal alebo nie 😅 my sme pomerne malá škôlka, máme jednu tetu upatovačku a kuchárku v jednej osobe a ona po obede nestíha pomáhať, pomáhame si učiteľky navzájom, na úkor pracovnej doby 🙄 ale to je u nás, samozrejme, že inde je to inak