Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

tigri
11. máj 2010

ja sa nastupu vobec neobavam, Tinka uz bola aj v sukromnej skolke a mali sme problem ju vobec dostat domov, nastupila hned od zaciatku na cely den, este okrem toho aj vylucna komunikacia v AJ a napriek tejto zatazi mi ucitelky hovorili, ze take dieta este nezazili...ale co som cakala, podla vyjadreni psychologicky je extremne spolocenska, takze som mnou uz preziva asi totalnu ponorku 😀

dadis
11. máj 2010

blanblan...Zabiatko knizku mame aj my, ale ta nepatri medzi jeho oblubene, mozno kvoli obrazkom, je taka malo zaujimava. Myslim, ze tu na MK je niekde tema ake knizky na 2r, ja som si podla tych rad objednala:

Rozpravky o zvieratkach http://www.martinus.sk/?uItem=31552 - tu ma so vsetkych najradsej, mala som ju aj ja, ked som bola mala a tiez bola moja najoblubenejsia.

Moj Macík http://www.gorila.sk/product/94139 - klasika

Autom na cestach http://www.gorila.sk/product/261389 - to je najma pre chlapcov, mimochodom, tieto "nove" knizky, maju trosku nizsiu uroven, nez stare dobre klasiky, vid urivok jednej vety: " "Overuje stav oleja a doplna tekutinu do ostrekovaca," vysvetluje otec ako odbornik. Mama medzitym natankovala plnu nadrz, zaplatila a este cisti okna. Potom mozu pokracovat v ceste." to akoze rodinka sa zastavila na benzinke...take trosku plytsie, ale maly to zerie 🙂)))

mame aj kopec inych kniziek, niektore maleho absolutne neoslovili, niektore raz za cas vytiahneme, ale tieto u neho na "citanie" vedu.

trixi
11. máj 2010

tak nas maly nechce ziadne ine rozpravky len rozpravky o Tomasovi. Mame vela knih, staru klasiku, ale ked rozpravku tak len Tomasa. Casto mu necitam co je napisane, niektore vyrazy a vety sa mi zdaju zlozite, tak to zjednodusujem. 😉

dadis
11. máj 2010

trixi, kazde dieta bude mat svoje preferencie...neviem, tie knizky o Tomasovi nemame, ale ja by som mu uz citala komplet vsetko, taky maly mrnusi rozumeju viac nez si myslime 😵 ...v tych "klasikach" su take archaicke slova i slovne spojenia a maly tomu rozumie, pretoze uz v tomto veku dokaze mysliet v kontexte prebiehajuceho deja. Napr. tiez v beznej komunikacii nepouzivame: pobrat sa spolu, miesta niet, robil ho - hlobil, tisli-tisli vsetko marne...atd. ale maly rozumie a som rada, ze si slovnu zasobu, rozsiri aj o taketo pekne slovna. Som si ista, ze ich pouzivat nebude, ale aspon im bude rozumiet.

tigri
11. máj 2010

ja som sa akurat vratila z informacneho stretnutia zo skolky a tam nam riaditelka povedala, ze zakladne podmienky su: bez plienok, vediet chodit po schodoch, vediet sa vypytat cikat/kakat, vediet sa najest lyzicou...o obliekani nic nevravela....

macocha
11. máj 2010

dadis - nebola by som si istá, že nebude tie slová používať 😉 u mojej malej sa mi to ešte nestalo, ale kamoškina malá používala také hlody z rozprávok, napr. v obchode zahlásila "mamička moja úprimná..."
ale súhlasím, že rozšírenie slovnej zásoby nemôže byť na škodu.
A aj u nás bol Môj macík dlho hitom, prvá kniha ktorú vie naspamäť a kedykoľvek rada pozrie, hneď za ňou Autom na výlete. Ale rada má aj detskú encyklopédiu.

Trixi - a na pesničky ti malý nereaguje? hoci na znelky z obľúbených rozprávok? Že skúsiť si ich spievať, to by mohlo byť dobrým začiatkom na rozviazanie jazýčka.

babulina
11. máj 2010

tak dceru neprijali ani do druhej skolky, no co uz, tak o rok 🙄

macocha
11. máj 2010

babulina, to mi je ľúto... hm, je maličká... držím palce, nech zvládnete 😉

Inak od dnes sa už aj ja teším do škôlky. Malá sa tešila už dávno, ale som si myslela, že to je taký ten druh optimizmu z nedostatku informácií. Ale dnes som videla a jasne si uvedomila, že viac sa chcela hrať s deťmi ako so mnou, to asi prvýkrát... až na to že teda tie deti nechceli, boli to starší chlapci a zdalo sa im že im vo futbale prekáža 😒 Tak asi dozrela na kolektív 😵

capy
11. máj 2010

yanielka gratulujeme 😵 😵 😵

blanblan ja chodim k logopedovi so starsim synom. maleho este neriesim 😉

babulina to mi je luto ☹

tu mam nieco o oducani od plienok. prve signaly kedy je dieta pripravene. ak by ste chceli viac tak vam napisem

(Oducenie od plienok za 1 tyzden)

7 Signalov pre rodica kedy je dieta na trening pripravene:

1. vek 18 mesiacov a viac
2. plienka dietata je po obednajsom spanku z casu na cas sucha, alebo aj pocas dna ma po niekolko-hodinovom prebaleni suchu plienku (je to signal toho ze dieta zacina mat kontrolu nad svojim mocovym mechurom)
3.dieta VIE, kedy cika alebo kaka do plienky- bud ukazuje prstom na plienku, alebo sa utiahne do kuta a sustredi sa na potrebu, alebo to oznami bezprostredne po vykonani
4.dieta rozumie jednotlivym pokynom zo strany rodica-daj hracku do krabice, prines mi loptu...
5.dieta sa snazi o samostatnost pri obliekani alebo pri jednoduchych ukonoch sa snazi asistovat-obutie papuciek alebo ponoziek, teplackov a MUSI rozumiet rodiel medzi vytiahnut teplacky (nohavicky) hore a stiahnut dole
6.dieta pozna jednotlive casti svojho tela, na pokyn rodica ukaze kde ma napr. brusko, pupok, nos, oci...
7.dieta dokaze v klude obsediet na nocniku 5 az 10 minut s hrackou alebo knizkou bez toho, aby utekalo alebo sa z neho vzpieralo

trixi
12. máj 2010

ahojte, macocha, maly reaguje na pesnicky tak, ze pokial sa spieva o masinke, tak tie mame spievat dookola, este obcas ho zaujme kolo-kolo mlynske a oli Janko (lebo pri tom blbneme), ostatne povie Nie a hotovo. Znelky rozpravok ano, rozoznava, ako zacne, tak Masinka Tomas, tak vyleti aj z pivnice, Vesele vlacky Chuggington a Mickeyho klubik. Ostatne ked pocuje, tak sa odide hrat, alebo povie Nie.
Teraz mi prave volali, sme objednani na logopedicke vysetrenie na 17.06., pytala som sa na to, ze chce len vlaciky, rozpravky o vlacikoch, povedali mi ze je to v poriadku, ze je dolezite ze citame. Matko ma este jednu oblubenu knizku, v ktorej sa pocita, su tam tvary, rozdiely velky-maly, tazky - lahky a pod. Tu knizku zboznuje, pretoze tu mu nechal bratranec (6 rocny). Je sice v anglictine, ale to vobec nevadi. Naucil sa podla toho pocitat (zatial len do 5), pozna velmi dobre siroku skalu farieb, tvary ...

elize
12. máj 2010

ahojte, citanie a spisovne rozpravanie je velmi dolezite. Ja som Maxikovi zacala citat uz ked bol v brusku 😀 a teraz pocas dna citame niekolkokrat (a to je naozaj velmi neposedny, ale pri knizkach nie). Teraz povie vsetko, samozrejme este nevie niektore hlasky, ale zo dna na den sa to zlepsuje. Opravujem ho, ak povie slovo nespravne. A samozrejem velmi chvalim, ak sa mu to podari. Tiez sa mu paci, ked hovorim "r" a on ma svoju ruku pod mojou bradou. Cvicime jazykom - vyplazujeme (slusne 😀), davame ho do stran (vyduvame lica), spievame lalalalala, tralalalalala, .... no je toho vela.
Tento semester som mala v skole prednasku s profesorkou, ktora sa venuje mentalne postihnutym detom a uci ich rozpravat. Vraj su vhodne tieto cvicenia aj pre zdrave deti, rozhodne im neublizia 🙂 a maleho to bavi 🙂

No a teraz ku skolke .... sme prijatiiiii 🙂 🙂 🙂 velmi sa tesime a zaciname s pripravou. Kazdy vecer rozpravka o skolke, pozerame Macka uska - tu cast kde isli zo skolky na prechadzku, chodime na prechadzky okolo nasej skolky, atd. Ale hlavne musime popracovat na sebaobsluhe.

Je mi trosku luto, ze sa to skonci. Bojim sa, ze po nastupe do prace nebudem mat na neho tolko casu ☹
Drzim palce vsetkym mamickam a detickam. Kazde dieta je ine. S laskou a spravnym pristupom sa dokaze aj nemozne 😉

tyli
12. máj 2010

Ahoj trixi,
tak nášho malého do škôlky nezobrali. tiež som z Piešťan a mám z toho všetkého zmiešané pocity. vo februári mám nastúpiť do práce a nemáme kam odložiť syna. takto o prácu prídem, alebo si rovno môžem začať platiť súkromnú škôlku, ktorá je drahá ☹
škoda, že som našla túto tému neskoro a uverila tým rečiam riaditeliek.

mimochodom tebe ponúkli miesto v škôlke v st. Piešťanoch (mala som prihlášku do oboch škôlok v st. Piešťanoch) a ja mám od 17.3. vyjadrenie, že mi tam syna nezoberú, pre nedostatok miest. to ako vedia čarovať s voľnými miestami 😖 veď tebe toto miesto ponúkli neskôr... 😕
z jednej strany riaditeľky hovoria ako majú veľa prihlásených detí a berú v prvom rade tie v predškolskom veku.
na druhej strane viem o niekoľkých prípadoch, keď si rodičia vybavili po známostiach škôlku na tento rok aj keď dieťa má toľko čo náš syn. ešte sa tým aj tie mamičky pochvália... ako keby ma týmito slovami kopali do z...u . Zdá sa mi to nefér. Na Valovej majú jednu celú skupinu troj ročných detí ... 🙄
s tým príjmaním detí z dedín máš trixi pravdu. ja som mala kolegyňu, ktorá bola z Hornej stredy a pred štyrmi rokmi jej bez problémov zobrali na Valovej trojročné dieťa 😕 istotne je takých viac.
asi som si stála na vedení, až teraz mi to všetko dochádza a dozvedám sa všetky tieto veci 😒

trixi
12. máj 2010

ahoj tyli, ja som nemala znamost, ale som bola drza a napisala som to odvolanie a staznost, tym som vsak zavrtala do osieho hniezda. Davala si odvolanie? Mala si na to narok do 15 dni od dorucenia odvolania.
Inak Matka na Detviansku prijali hned ako rozhodovali o prijimani, t.j. tyzden po 22.02., len to rozhodnutie som dostala neskor. Ja som s tym nesuhlasila, t.z. ze to miesto na Detvianskej sa malo uvolnit.
Mne teraz Matko chodi do sukromnej skolky, ja pracujem uz davno, ale do februara sa mi o neho starali rodicia, potom mamina isla na operaciu s kolenom, tak by to nezvladala, tak som ho musela dat do tej sukromnej skolky. Je draha, to je fakt. Maly tam chodi na doobeda, na obed frcim pre neho, doma ho uspim, zasa frcim do prace, potom ho povaruje dedo, kym pridem.

tyli, ja by som na Tvojom mieste skusila napisat na odbor skolstva, resp. tam zajst, popisat Tvoju situaciu. Mozno este nic nie je stratene. Skus to. Aj ja som bola naivna, tiez som verila, ale to som uz popisala v predchadzajucich prispevkoch.
Drzim Ti palce.

tyli
12. máj 2010

ahoj trixi,
ja som čítala všetky príspevky a viem, že si si to férovo vybojovala. to čo na úradoch pokladajú za sťažovanie, ja by som nazvala bojom za spravodlivosť. nepáči sa mi, že od teba chceli stiahnuť žiadosť. to je také zametanie pod koberec a budúci rok po starom. rozčuľuje ma však fakt, že sú mnohé deti príjmané na základe známostí a úplatkov. Keďže ja nemám známosti ani sponzora mohlo by sa mi stať, že mi dieťa zoberú do škôlky až keď bude mať päť rokov.
ja som dnes pri preberaní rozhodnutia nadhodila len tak, že je načase aby mamičky neprijatých detí spísali petíciu za vytvorenie ďaľšiej škôlky a poslali to mestu. milá pani zástupkyňa na mňa s hrôzou pozrela a zvolala citujem "ešte to by chýbalo". to som naozaj nepochopila 😅 veď ďalšia škôlka by sa skutočne hodila.
tento rok to už máme zrejme stratené, u mňa je problém, že zatiaľ nepracujem a do práce nastupujem až vo februári. asi by to zneužili proti mne. uvažujem, že by sme dali nášho Maťka od februára do súkr. škôlky (ak ho vôbec vezmú) nejaká je na Winterke, len nemám o nej veľa informácií. dopočula som sa taktiež, že ak dieťa nezoberú do škôlky, nastúpim do práce a nájdem si súkromnú škôlku, vraj je možnosť žiadať doplatenie finančného rozdielu od mesta. tak to určite vo februári skúsim. no a budúci rok ho musia zobrať, lebo na to pôjdem ostrejšie. už budem múdrejšia 😉
trixi ja ti držím palce a fandím ti za to, že si sa nebála ozvať a povedať pravdu 😉

yanielka
12. máj 2010

tyli silno drzime palce, my sme tiez ziadnu znamost nemali a ani na uplatky nemam zaludok. Chcem ta len povzbudit, aby si to nevzdavala. Riaditelky si cachruju s prihlaskami ako sa im hodi a mozno si myslia, ze kazdy bude ticho, ale nie je to tak a ak pichnes do osieho hniezda niekto im po tych prstoch klepne tak, ako v nasom pripade........

tyli
12. máj 2010

yanielka, ďakujem za podporu 🙂 ja naopak fandím vám, čo sa nebojíte ozvať.

trixi
12. máj 2010

tyli, tu sukromnu skolku na Winterke nepoznam, Matko chodi do tej co je na Zahradnickej skole (hocikedy tam mozes ist aj s Martinkom pozriet, jedna navsteva je zadarmo. Ja som teraz platila za jeden mesiac cca 120 €, bez stravy. Ako som pisala, tak je to len za doobedie. Od buduceho mesiaca ho chcem zacat trenovat aj so spanim, tak to bude drahsie. Najprv som mu stravu nosila, ale uz som ho prihlasila aj na stravu. Nosim mu len desiatu a vodu. V skolke su deti vo veku od 2-3 rokov. Hlavne su tam deti, ktore dosiahli 3 roky po septembri, nezobrali ich do skolok statnych a tak tam cakaju na september.

Co sa tyka rozsirenia skolok, hovorila som osobne s prednostkou uradu, povedala, ze ked by bolo vela neprijatych deti, tak mesto je schopne ihned rozsirit o jednu triedu skolku na A. Trajana, ak by to nestacilo, tak mozu nadstavit Detviansku, resp. pristavat na Dubceka. Ale vraj to netreba, pretoze tento rok boli umiestnene vsetky deti 😕 . To mi tvrdila aj pani na odbore skolstva, ze tento rok boli umiestnene vsetky deti. Ale asi opak je pravdou. Inak to sa tyka znamosti, deti, ktore chodia s Matkom, a hlasili ich od septembra do skolky statnej, tak su prijate a kazdy mal nejaku tu znamost.

tyli
12. máj 2010

trixi,
ďakujem. tak to vyzerá, že sa mi oplatí zájsť na odbor školstva .
myslím, že by takto mala ísť na úrad školstva každá mamička, hádam by potom tie triedy otvorili.
ináč na záhradnícku sa pôjdem pozrieť a skúsila by som tam dať syna už od teraz na dve tri hodinky. nech si zvyká 🙂
ešte raz ďakujem za ochotu a podporu 🙂

trixi
12. máj 2010

tyli, tak to sa asi stretneme 😀 , myslim na Zahradnickej.

tyli
13. máj 2010

teraz má syn druhý deň nádchu, no keď mu to prejde pôjdeme sa pozrieť 🙂 zvažujem dať ho na 2-3hodinky 2 krát do týždňa. všetko záleží od ceny.... tak uvidíme 😉

lela83
14. máj 2010

ahojte možem sa pridať do temy?

elize
14. máj 2010

lela83 jasne, len sa pridaj 😉

veverca
14. máj 2010

Ahojte. Aj my radi čítame. S oboma čítam rovnako, ale Gabko vedel rozprávať oveľaaaa skôr ako Tánička. A tie linky, ktoré dávala Dadis- Rozprávky o zvieratkách a Môj macík sa tešia obľube aj u nás.

veverca
14. máj 2010

lela83 a Viki ešte nechodí do škôlky?

aknaj
15. máj 2010

veverca
aj u nás je to tak, staršia dcéra rozprávala už pomerne zrozumiteľne keď mala rok a pol, poznala básničky, pesničky, v dvoch rokoch rozprávala vo vetách a poznala farby
syn bude mať teraz dva a pol a rozpráva asi ako ona v tom veku, o básničkách a pesničkách môžem tak snívať, farby ani náhodou

lela83
15. máj 2010

😎 Elize dakujem

lela83
15. máj 2010

Veverka my chodime ešte do školky,ale už nas čaka škola

jahodka11
15. máj 2010

ahojte,nestiham vas docitat, boli sme tyzden na dovolenke, ale volali mi zo skolky, ze sme prijatyyyy 🙂 tak uz mam stres, ze co moj malinky bude sam.....haha 😉

macocha
15. máj 2010

Jeeeej, Jahodka super, gratulujem 😉

trixi
15. máj 2010

jahodka, dratulujem 🙂