Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

nada1326
15. júl 2010

ahojte, aj nasa bude od septembra skolkarka... myslite, ze bude problem, ked ma plienku na noc? a vasi buduci skolkari sa vedia kompletne vyzliect? lebo mi mame problem s trickom 😒

biba12
15. júl 2010

No moj ma tiez este plienku na noc. Spaval uz bez nej, ale ako zacalo byt teplo, viac pije a zacal sa pocikavat... Takze sme zase nasadili plienku. Cez den spava bez nej, nepocika sa. A vyzliect tricko si tiez nevie, pomahaju ucitelky, takze si nerob starosti. Ja nepoznam dieta, ktore si vie vsetko vyzliect v 3 rokoch a ani obliect. Vacsina urcite nie.

strociatka
15. júl 2010

myslim si, ze skolku nocna plienka vobec nezaujima, hlavne, ze sa im tam nepocika pocas poobedneho spania, to by robili cirkus. S vyzliekanim je to u nas pol biedy a s obliekanim cela... mala sa oblecie len ked je maximalne motivovana a vyzera to teda vseliako, hlavne veselo 😀 ale tyka sa to len gatusiek a teplacikov, tricko nezvladne vobec obliect, alebo ju neviem dostatocne motivovat 😠

ollski
15. júl 2010

ahojte uz som tu dlhsie nebola 😕 ale pocitam coto spatne 😉
tak nasa kocka je uz od vasich dost vacsia, ale tricko si vyzliest si, s obliekanim mame tiez prosblemy 😖 a akosi nechce sama papat...neviem ci zlenivela, alebo CO????? do skolky sa tesi a moc, dufam, ze nebudu nejake problemy ☹

kukulka21
16. júl 2010

Ahojte...moja mala úspešne skončila 1triedu v škôlke,od kedy chodí do škôlky všetko chce robiť sama a celkom jej to ide.Ja si tiež myslim za s nocnou plienkou nie je problem a keby sa tam pocikala tak u nas ucitelky davaju vyprat domov mamickam postelne pradlo 😉

nada1326
16. júl 2010

ahojte, ste ma upokojili 🙂 a s tym samostatnym papanim to aj u nas zacina byt bieda, vie sa najest, ale nechce sa jej 😒 len ma utesuje to, ze ked papa mimo domu, tak vzdy chce papat sama.... a hlavne vsetko zje, lebo kazdy vari lepsie ako maminka 😠

veverca
16. júl 2010

@nada1326 to je dobre, že jej mimo domu chutí papať. Naša sa doma celkom pekne sama napapá, ale hocikde inde vymýšľa a nechce ani ochutnať a môže to byť aj jedlo, ktoré doma jedáva. Rozmýšľam, že asi iba hranolky s kečupom a tatarskou nesklamú. 😝

A ešte k plienke... cez deň nespí, v noci zatiaľ stále plienka 😖 Obávam sa, že keď zaspí cez deň v škôlke, tiež sa pociká. 😝

jaaty
17. júl 2010

Myslím,, že sa vôbec nemusíte obávať, že sa Vaše detičky samé neoblečú alebo nenajedia. Verte mi, že v škôlke to samé zvládnu za dva či tri mesiace.
Naša Hanka chodí do škôlky od apríla, v máji mala 3 roky a predtým o obliekaní (okrem teplákov) a samostatnom jedení ani chyrovať. Za mesiac, čo tam chodila sa naučila kompletne sama vyzliecť aj obliecť (niekedy sa síce nestačím čudovať nad jej spôsobom- tričko si vyzlieka cez ramená a pás, budničku si rozloží na zem, sadne si k nej chrbtom a navlieka ruky - no proste zábava 😀 ), pričom čo je však dôležité to, že to chce robiť sama. Detto s jedením (aj keď ona všeobecne papať nemusí) či umývaním.
Plienky nemáme od 2 rokov, ale všetko ostatné sa naučila v škôlke.Ako aj napr. asi 30 básničiek a pesničiek, ktoré počúvame celý deň. .... a ešte jedno sa naučila - celý deň nezavrieť pusinku 😀

capy
18. júl 2010

jaaty my do skolky este nechodime a tiez pusinku nezavrieme cely den 😀 😀 😀 iba ak stretneme cudich ludi 😅 bola som teraz pozriet kolegov v praci a pol hodinu bol ticho. normalne som nechapala. a kolegyne ze aky je poslusny, len si kresli a ani nemukne 😀 a po pol hodke sa uz otukal a to mu uz pusa isla az kym nesiel spat 😀 😀 😀

libka1
19. júl 2010

tak a sme spat z dovolenky... uz sa nam to krati, za chvilu je tu september... co sa tyka samostatneho vyzliekania tak u nas 0 bodov, akurat obut a vyzut sa vie... a na spanie (aj poobednajsie) tiez nosime plienku, aj ked vacsinou je sucha, tak by mozno bolo dobre uz ju nedavat 😅 len mne sa do toho nechce, ale zajtra asi vybehnem do DMky pre tie jednorazove podlozky a zacnem ju davat spinkat bez plienky.. dudlik nastastie zahodila uplne sama pred vyse mesiacom a odvtedy ho nepyta 😵

jahodka11
20. júl 2010

ahojte,
po dlhej dobe sa opat hlasim🙂 konecne sme cez den bez plienky 🙂 ani tomu nemozem uverit, islo to celkom rychlo...aj ked, ked sme vonku musim sa ho pytat a davat ho cikat, inak sa pocika, sa zabudne, ale doma to uz krasne funguje, tak do septembra hadam stihame...na spanie ma stale plienku, aj ked po obednajsom je vacsinou sucha... ale som si povedala, ze to neriesim...pride samo a ked, tak sa im v skolke pocika.... 🙂
a co sa tyka obliekania a tak, to vobec...0 bodov....nauci sa v skolke 🙂

malinkaaninka
20. júl 2010

moje dieťa vulgarne nadava (občas mi ujde) povie to tak tri krat za deň.ako ho to odnaučiť?nerada by som ,aby to naučil deti v škôlke.som zúfalá.a to ani nevravím,že rozpráva málo,resp.len čo on chce.hlavne že klaje 😠

titkovamiriam
20. júl 2010

ahojte len som nakukla ja uz ma prvi skolkarsky rok s marekom za sebou ale odkaz pre mlinkaaninka-neodnaucuj v skolke sa nauci tie ktore nevie 😀 😀 😀 😀 ,marek nevedel ani jednu taku,,poriadnu,,nadavku,, a uz ich ovlada vsetky-staci jedno dve deti a neuchranis ho 😲

libka1
20. júl 2010

titkova ty vies potesit 😀 a co mu hovoris ked nadava? ako v tom zabranit?
alinkaa to sa v dave strati, ak bude tvoje dieta dostatocne sikovne tak si budu ucitelky mysliet ze sa to naucilo v skolke 😀 😀

titkovamiriam
20. júl 2010

nevsimame si ho lebo ak zareagujes tak sa toho chyti.zazila som trapas s kamoskinou dcerou :moj milan mal asi 6,michal 2 a ta malicka4-boli sme na trhoch a mala na plne usta na pradavacku,,co za pičoviny v tomto stanku maju?,, no skoro sme sa pod zem prepadli lebo ona v tomto pokracovala dalej-kamoska s nou pol roka nikam nemohla chodit.tazko clovek vysvetli3-4 detom ze nema tak rozpravat...

jaaty
20. júl 2010

Malinkaaninka, trošku som sa pobavila na tvojom príspevku, pretože chcieť od malého dieťaťa, aby nerobilo to, čo robíš Ty, je viac menej nemožné 😀 . Takže odnauč sa Ty, a ver, že on s tým prestane sám.
Mimochodom, Hanka chodí do škôlka od apríla a ešte s nadávkou neprišla. .... o vulgarizmoch ani nehovorím

macocha
20. júl 2010

No neviem, moja malá tie vulgarizmy zatiaľ našťastie nepozná, ale aj to "do kelu" mi riadne vadí - ale nevšímanie mi nepripadá ako dobrá metóda. Je jasné, že to niekde chytí - nemala by od rodičov, ale v škôlke, v autobuse, na ihrisku je toho plno. A už keď to raz prišlo, tak to už nezabudne a bude tým provokovať. Ale od koho má dostať tú informáciu, že to nie je správne? To mám čakať až na takú extrémnu situáciu, ako píšeš, titkovamiriam, kedy to už bude považovať za bežné slovo? A potom čo - znovu si nevšímať, aby sa toho nechytila??
jaaty má pravdu, treba začať od seba. Tak sa snažím namiesto "dokelu" hovoriť "jeeeeeeeejdanenky" a pod. Malá sa vždy opýta, prečo to hovorím. 😅 A čo už vie, čo sa nemá hovoriť - napomenie kamarátku, jej mamu, babku, kohokoľvek... Keď napomenie mňa, poviem jej "máš pravdu, prepáč". Ale keď ma chce naštvať, začne to opakovať dookola. Ale dostane a) napomenutie b) trest. Je to na dlhé lakte, ale keďže nemôžem zabezpečiť, aby také slová nikde nepočula, nič iné mi nenapadá...

macocha
20. júl 2010

Teda ešte upresním, lebo som to možno nezrozumiteľne napísala - keď to slovo dieťa použije raz, dá sa to prehliadnuť, nech radšej zabudne. Ale ak už ho má v repertoári 3-krát denne, je na nevšímanie IMHO neskoro. 🤐

veverca
20. júl 2010

U nás sa vulgarizmy nepoužívajú, ujde mi maximálne "dokelu" a to sa veru Táňa naučila používať, keď sa jej niečo nedarí. Ale nezdá sa mi to hrozné. Syn mi kedysi tiež podonášal zo škôlky všeličo, ale vysvetlili sme si, že to sú škaredé slová a my tak doma nerozprávame. Občas mal tendenciu provokovať ma nimi a keď nezabralo dohovorenie, tak prišla na rad metóda Miriam- nevšímať si. Celé to rýchlo prešlo- keď sa tak nehovorí v rodine, dieťa ich prestane používať. Zaujímavé sú len vtedy keď sú nové a vedia vytočiť rodiča.
Malinkaaninka- najprv odnauč seba, ako radí jaaty 😀

jabadaba
20. júl 2010

@malinkaaninka no nesmie Ti uchadzat. To je asi jediny recept. Neviem do akej miery vulgarny je tvoj slovnik, ale treba si ho ustrazit. Najma co sa tych najhrubsich nadavok tyka. Mne pred casom zopar razy uslo "do prdele" a "kristove nohy". podla mna total neskodne slova, ale aj s nimi ma pekne vedel syn zhovadit. Bolo obdobie, trvalo cca mesiac, kedy to mal vo svojom dennom repertoare. Nevsimali sme si, napominali, nic nepomahalo. Aj sme sa na neho hnevali. Naposledy ma zhovadil pred kamoskou, ktoru som pozvala na navstevu . pred nou zavalil do prdele, na jej odchode k tomu este pridal uz vypadni 😲 , to ma slovicko, ked stari rodicia psa zahanaju od stola, no a skaza bola dokonana. Dodnes sa mi kamoska neozvala, podla mna je urazena ako papuca. Lebo pri slove do prdele takmer scepenela a to zavercne sice presla bez slova a meraveho vyrazu v tvari ale viac sa neoziva. Vraj jej dcera take nehovori. My sme uz za vodou, hovorim, cele toto trvalo mesiac a zo dna na den pominulo. Myslim, ze tym si prejde kazdy rodic, v horsej ci lepsej podobe. Nie sme vo vakuuu a slovnik ludi naokolo neustrazime. Az sa cudujem, ze sme zostali len pri vyssie spomenutom. Lebo co sa obcas ozyva z ust kadekoho.... 😠

macocha
20. júl 2010

@jabadaba neboj, aj kamoškina dcéra dorastie, pôjde medzi deti a potom kamoška pochopí 😀 😎

veverca
20. júl 2010

@jabadaba to máš nejakú veľmi chúlostivú kamošku, keď ju jedna "prdel" rozhodí. 😀

jabadaba
20. júl 2010

@macocha
@veverca no co uz dievcata. Povedala som si, ze jej problem. Myslim si o tom tiez svoje. 😀 Neviem co by robila keby pred nou vypustil cosi drsnejsie. Nastastie, toto nas obislo a fakt sme zostali len pri tej prd...dnes ho to ani nenapadne.

aknaj
20. júl 2010

@jabadaba - prosím ťa, a to je čo za kamošku, keď to nepochopila ? Veď takéto malé deti ti povedia úplne všetko a ani nechápu, čo presne povedali. Môj syn raz našu kamošku, kolegyňu z práce, normálne vyhodil z nášho bytu. Najprv, keď zazvonila, vykrikoval "Danka nééééé". Keď sme otvorili 2x je pribuchol dvere pred nosom a keď sa konečne dostala dnu, chytil ju za ruku a ťahal von. A zobrala to úplne v pohode, ešte sme sa na tom smiali. Chodí k nám stále, syn ju pozná, neviem prečo to urobil.

@jaaty - aj moja dcéra ešte žiadnu nadávku zo škôlky nedoniesla. A to tam chodí už skoro 4 roky. Reči o "cikaničkách a kakaničkách" beriem úplne v pohode, to mi nepripadá také hrozné. Ale zas ani odo mňa sa na ňu nič nenalepilo. Ale ja len "do prdele" a "do riti"

malinkaaninka
20. júl 2010

občas poviem "do r..i tam" to som už prestala,lebo začal syn..chápem,že sa nedá nevravieť nič,ked napr, zakopnem malíčkom o roh postele,tak jednoducho musím 😀
len ma zaráža,že tamto horšie mi ušlo raz,a ani neviem kedy.len začal rozprávať.ked ho učím to čo má vravieť tak raz nestačí povedať,aby si zapamatal...
a k tej kamoške,čo tresla dvermi,asi toľko...keby mi dieťa kamošky povedalo,že mam vypadnúť,prvé čo by ma napadlo je,že si to myslí hostitelka a povedala to nahlas pred dieťaťom...to to len zopakovalo..dverami by som nebuchla,ale hodne by to zamrzelo 😖

bzuco
20. júl 2010

ahojte

môžem sa pridať?
malý tiež od septembra nastupuje
troška sa bojím, lebo 3 roky bude mať až v decembri, tak neviem, ako to zvládne....
už som pomaly začala nakupovať veci do škôlky 🙂

bzuco
20. júl 2010

a s nadávkami sme na tom tak - že ked sa mu niečo nedarí - povie :kúrnik šopa 😀 😀 😀 😀
no a od staršej pochytil slovíčko debil 😒 😒 😒 - štopel malý, ešte ho aj vie "správne" použiť 🙄

bzuco
20. júl 2010

a obliekať a zobliekať sa vôbec nevie
nohavice si akurát stiahne a vytiahne, ale trvá mu to stráááášne dlho
a cikať sa pýta pekne, akurát, že mu musím držať pipíka - sám to ešte nevie,,,tak musíme trénovať do septembra

bzuco
20. júl 2010

ale v papaní je samostatná jednotka - vie sa najesť úplne sám, dokonca sa ani veľmi neokycká 😎

ollski
20. júl 2010

ahojte ono s nadavkami je to straaasne tazke, podla seba viem ze staci pouzit raz a ako napotvoru si to drobec zapamata 🙄 tie uplene vulgarne jasan, ze nepouzivam, je to podla mna primitivne, i ked mm je z rodiny kde nadava este aj jeho vyse 80-rocna babka, no hruuuuuuza 😝 😝 mam kamosku kt tiez hnusno nadava, ale po nich Simi nikdy nic nezopakovala, nastastie!!!!! vie ze su to skarede slova, na tatina vzdy zakrici, ze "tatino! vypluj to slovo, to je skarede"....no po mne opakuje 😔 raz som uz nahnevana povedala, ze ak sa nepoponahlaju tak pojdeme do riti... 😒 a nie autobus...jasne ze hned referovala tatinovi 😝 co mamina povedala...no a minule pred nasimi, ked im vyletelo auto do cesty a dedo musel prudko zabrzdit tak: "ten ujo bol ale riadny debil, ze?" ked jej babka vysvetlovala, ze tak sa nehovori, tak ona ze to maminka...no asi som to tiez v amoku na nejakeho trcina pouzila, neviem...ale Simi si to zapamatala...oni si vse zapisuju do tych malickych hlaviciek 😔 preto uz radsej chodime do haja zeleneho 🙂 kurnik sopa antilopa a pod, to mi pride take "normalne" takze treba si davat pozor veliky, no nikdy clovek neviem co kedy zapocuje