Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

dai
8. sep 2010

dievcata to je divne co niektore pisete ☹
lindulak, aj deti maju predsa nejake osnovy 😅 ja dostavam vzdy na zaciatku mesiaca asi 40-stranovu dokumentaciu comu je dany mesiac venovany, ake pesnicky budu spievat ( noty, slova ), co sa hrat ( s popismi hier ), co robit ( presne postupy, napr. teraz robili z farebneho papiera a roliek od toaletaka dalekohlady - leto mali akoze dobrodruzne 😀 - tak sme si to spravili s malou aj doma, alebo robili telefony z plastovych poharov vymalovanych temperkami aby si mohli volat ked su na cestach ... ), viac menej stale sa ucia nieco na rozne predstavenia... maju vela basniciek a pesniciek ktore sa spajaju s jednotlivymi castami dna ( ked idu cikat tak si spievaju, ked si umyvaju ruky zase nieco ine - zdalo sa mi to smiesne na zaciatku ale mala sa strasne vela sloviciek z toho naucila - teda ona chodi do nemeckej skolky...)
to sa neda byt s tolkymi detmi a nic s nimi nerobit co by zaujalo vsetky 😕

adka a to u vas moze kdokolvek davat sladkosti detom? moja napr. lizatka a cukriky nepapa - vedia to aj ucitelky... vacsina mamin to ma podobne, tak ak nejake dietatko oslavuje tak sa robi kolac, ten si deti rozkrajaju, sfuknu sviecku, pogratuluju ( velmi pekne to maju, robili nam fotky z oslav - teraz na konci roka sme dostali aj cd s fotkami z roznych akcii od skolky a tie narodky tam naozaj krasne spolu deti oslvauju ) - a to co si rozdavaju im ucitelky schovaju a daju maminam ked si ich pridu vyzdvihnut, aby same rozhodli ci to deti budu moct papat alebo nie... keby nejaka cudzia zena strkala mojmu dietatu cukrik tak by ma to dost najedovalo ( ja ked chcem nejake dietatko ponuknut niecim tak sa vzdy pytam rodicov ci mozem 😕 )

annika11
8. sep 2010

@lindulak to je ozaj o ničom, chcela by som vedieť akú má školu...ja mám pedagogickú aj so smerom pre družiny, ale v práci by som si nemohla toto dovoliť, už by mi šéfka dýchala na krk 😀 🙄 😀
ale ona ak má nejaké gymnázium a urobené len pedagogické minimum, tak sa nečudujem, taký ľudia nevedia, čo robiť s deťmi.
Ja ani neviem ako by si to mohla riešiť, nedalo by sa porozprávať s riaditeľkou?
Na tvojom mieste by som mala obavy z toho, čo moje dieťa naučí.... 🙄

dai
8. sep 2010

lindulak, staci si zahrat kolo kolo mlynske a vsetky deti sa hraju spolu ☹ nechapem... ja nie som nejaka super mama co zvlada 30 deti naraz, ale niekedy mam viac okolo seba a nikdy to nebol problem ich zaujat ( staci zobrat papiere a detske noznicky a strihaju vsetky ako o zivot, pripadne pastelky a papiere a vsetky budu malovat - ved je milion cinnosti co bavi vela veci - a cim je ich pri tej cinnosti viac tym ich to bavi viac...)

lindulak
8. sep 2010

@dai je pekne co pises. to je nemecka skolka na SR ci v zahranici/nemecku? tak by to malo byt, no vacsinou asi nie... zial ☹

lindulak
8. sep 2010

@dai ved presne! tiez si myslim, ze su veci co vsetky alebo aspon vacsina deti zeru, ako pises. aj moja miluje strihat a take kolo mlynske, ide vlacik a podobne...

annika11
8. sep 2010

@dai ja úplne súhlasím s tým čo si napísala, u nás to funguje podobne. Ja by som si nemohla dovoliť neučiť podľa osnov alebo nechať deti len tak sa hrať. Sa mi veľmi pozdáva tá vaša škôlka. My nerozdávame dokumentácie, ale potrebné sa zverejňuje na nástenke a samozrejme vidia práce detí. A nemám problém niekomu, kto sa zaujíma ponúknuť texty básničiek alebo piesní, aj noty alebo knihu s hrami 🙂
Ale ako moja kolegyňa zvykne hovoriť...,,papier veľa znesie,,.... podľa mňa tá učiteľka nie je kvalifikovaná alebo nemá nad sebou žiadny dozor, ktorý by skontroloval jej prácu. Do plánov napíše, čo treba, ale neurobí to.

lindulak
8. sep 2010

@annika11 to sa chystam hovorit s riaditelom alebo aj uvazujem este nad zmenou skolky, kedze tam vlasne bola len dvakrat... lebo neviem, ked to takto zariadili - teda ta riaditelka, co ma za usudok teda. ved ma prax 30 rocnu!

dai
8. sep 2010

je to nemecka skolka tu v Bratislave lindi... je ale vela skolok aj obycajnych kde su super ucitelky... podla mna ani tak neide o tu skolku ako taku ( vybavenie a tak ) ako skor o ucitelky a ich pristup 😒
ja som bola v skolke najskor asi mesiac pred malej nastupom na cely den tam, aby som videla co robia , ako sa spravaju k detom a aj deti k nim ( tam vidis ci ich nieco naucia... ) a az potom som sa rozhodla tam malu dat ( kedze nehovorila ani slovo po nemecky ked tam isla... a mala len 2,5 roka )
bola som aj v inych lepsie vybavenych skolkach ( napr. berlitz ) - kde ma ale prave ucitelky odradili...
takze ak mas moznost tak si pozri ine skolky v okoli ( aj tam behni, porozpravaj sa s ucitelkami a tak ) a rychlo zmen skolku - to co pises neznie dobre... ☹ asi by som nemala dobry pocit davat dieta do takej skolky 😔

lindulak
8. sep 2010

clovek by si myslel, ze kym sa rozbehnu, ale zas ved sa mali prave na zaciatok pripravit dokladne, aby deti neplakali.

annika11
8. sep 2010

@lindulak podľa mňa tá učiteľka nemá žiadnu prax, ja ked som začínala mala som uvádzaciu učiteľku, ktorá dohliadala na to, či si robím svoju prácu poriadne. Ale na toto všetko by mala dohliadnuť riaditeľka a ak nevie o takýchto problémoch, mala by robiť častejšie hospitácie.
Schvaľujem tvoje riešenie, čo sa týka zmeny škôlky, ak máš takú možnosť, skús inú....

dai
8. sep 2010

annika, mas pravdu - presne aj ja si toto myslim ... ja som mala presne tento pocit pri ucitelkach z toho berlitzu , Tiez zacinajuca skolka... krasne nove priestory blabla... ale ked som sa ich pytala na osnovy, plany, kruzky, nejaku nosnu vychovnu myslienku atd. tak mi nic nevedeli povedat ☹ ( nehovoriac o tom ze v pritomnosti 3-uciteliek ktore mi povedali ze mi daju na malu pozor aby som sa vklude mohla porozpravat s riaditelkou, mi mala vyliezla po rebriku na taku vysokansku plosinu - to mala asi 2 roku 😠 z tadial ma volala - ked som tam pribehla a videla som ju tam skoro som chytila paniku - som si myslela ze ich zabijem... tam som definitivne skoncila nad tou skolkou uvazovat 🙄 )

vo vacsine skolok uz pri tych rozhovoroch s ucitelkami zistis ake su - ci vedia o com hovoria, ci maju skusenosti... zober aj malu ak sa tak dohodnete, uvidis ci si sadnu...

xstelinka
8. sep 2010

Ahojte, ja som Samka nechala vcera prvykrat 4 hodinky v skolke a ucitelka mi vravela, ze ked zacali chodit o tej 12 mamicky po deti(este stale chodia niektore uz o 10), stal pri dverach ako prvy a uz ma cakal a len len, ze sa nerozplakal. No a dnes ked sme vosli do triedy silno ma drzal za ruku a nechcel ma pustit, ale hracky ho zaujali viac. Ked som po neho prisla, ucitelka mi vravela, ze dnes uz riadne plakal a chcel maminku ☹ a ze sa aj pobil 😢

lindulak
8. sep 2010

diky baby, fakt to dobre padne takto sa poradit 😉 myslim, ze este nejek miesta budu volne, sme v malom meste a nie je tu az taky natresk v skolkach. teda tie najlepsie su uz zial obsadne... proste som zle vybrala 😝

blumka
8. sep 2010

ahojte. tak u nas bolo zdruzenie, bol mm a vypytoval sa mozne aj nemozne, tak sa dozvedel ze terezka neplace, ze si este minuly tyzden poplakala pred spanim, ale tento tyzden uz nie, len ze sa prehadzovala na posteli a zaspala dost neskoro, ale ze bez placu, v kolektive ze sa zapaja do hier, hrava sa s hocikym, vela rozprava, ked vidi ze niekto place tak ho pride polutovat, vonku sa tiez hra, proste ucitelky to zhodnotili ze je velmi bystra, komunikativna a sikovna. Mm sa pytal aj na kruzky, tak mu riaditelka povedala ze pre take male dieta nemaju, nas hlavne zaujimala anglictina, ale vraj ucitelka co uci anglictinu tam take male deti nechce, lebo ze este na to vraj nie su pripravene, a ze ona nevie ake je nase dieta, takze sa to kludne moze prehodnotit, tak vtedy sa ozvali nase ucitelky a povedali ze podla nich by terezka zvladla aj toto 😀
tak som rada ,ze ju takto vnimaju..uvidime co bude dalej, predsa len su to prve dni, mozno jej este nedoslo ze tam bude chodit kazdy den 😉

inak k tym osnovam, u nas je na nastenke vycapene co budu kazdy mesiac robit, tak som zvedava ci to budu robit naozaj, ale minuly rok som tak priebezne nakukovala na webovu stranku a mali tam zopar aktvit na kazdy mesiac, aj prace deti tam boli vycapene. no ved uvidime co bdue dalej

mamavera
8. sep 2010

@trixi NEDAJ SA ! Na informácie máš právo, je to tvoje dieťa. Nie je možné si samozrejme pamätať pri dvadsiatich deťoch, či tvoja ratolesť zjedla päť lyžíc polievky, alebo šesť (najmä ak sa počas obeda jeden drobec pociká a ďfaľší komplet obleje 😀 ) ale informácia, ktorú ti podávajú je k ničomu, hodí sa totiž na každé dieťa 😝 V norme je v prvých dňoch totiž aj to, že je normálne, aj zo stresu neprimerane veľa, aj málo, aj nič. Je normálne aj keď sa do hier zapája aj keď sa nezapája, je v škôlke len pár dní....

mamavera
8. sep 2010

@zuzanamv ten výrok tvojho drobca je nádherný - veď musím ráno plakať, keď tam nemám maminu 😉 😉 😉 Úžasné

romanelka2
8. sep 2010

Awojky pridam sa kvam dcerka mi tiez teraz zacala chodit do skolky dneska bola piaty krat a uz druhy den som ju nehala aj hajat ale ona mi nespava poobede uz od svojich dvoch rokou vecer okolo 19-20 hod ide spat a rno do 7 spinka a bala som sa ze skolke nebude hajat a mala som pravdu vobec tam nechce spinkat dneska som prisla prenu skor lebo v praci nas pustili skor a ked som zazvonila skolke pani ucitelka mi povedala ze haja a zachvilku ako som chcela odist namna zavolala pani riaditelka ze mozem romanku zobrat lebo nehaja a vobec ☹ nechce vsetky deti hajali len ona nie neviem co robyt ale nemozem ju do toho nutit nac zvlada to vsetko ok akurat rano ked ju nesiem tak je smutnucka ale prejdeju to potom a ja zasa v praci rozmislam ci sa jej nieco nestalo ci neplace a tak asi to zvladam horsie ako ona 😖

trixi
8. sep 2010

@mamavera ja naozaj neviem co cely den Matko v skolke robi. Jasne, nie je dolezite ci zjedol 5 lyzic, ale zakladne info by som prijala.
Dnes bolo rodicko, dozvedela som sa akurat kolko treba platit, co skolka potrebuje. Vlastne to bolo len o financiach. 😒 Zajtra sa zasa budem dozadovat informacii o Matkovi. Snad sa ich niekedy dockam. Dnes vecer mi maly povedal, ze 2 x ho chlapec sotil a on spadol, este mi ukazal ako. Tak som mu vysvetlovala, ze nesmie dovolit aby mu deti ublizovali, nesmu ho bit ani sacat. Ze ked mu to budu robit ma to vzdy povedat pani ucitelke.

adka10
8. sep 2010

@annika11 u nas v skolke asi pomahaju aj kucharky, lebo dnes ako som pre maleho prisla, tak mi p. ucitelka vravela, ze krasne papal, ale ze ho musela ucitelka krmit a na obed ho krmila kucharka. Je to od nej mile, maly si ju uz oblubil. A ked sme sa uz obliekali, prisla sa s nim este rozlucit a dostal zas cukriky a velku pochvalu.
@dai ako to u nas funguje, este poriadne neviem, ale dnes vo vedlajsej triede oslavoval nejaky chlapcek narodeniny a priniesol cukriky. To ako oslavuju u vas deticky, je velmi mile.
Vraj cez den uz neplakal aj sa uz hra s ostatnymi detmi, aj pekne spinkal, tak som taka stastna. Ale uz ako sa schylovalo k veceru, tak uz fnuckal, ze nechce ist do skolky, a ze prestane papat aby sa z neho stalo male babo a bol by so mnou doma.

annika11
8. sep 2010

@adka10 🙂 🙂 🙂 ten teda má logiku, že sa zmení na malé bábo... 🙂 🙂 🙂 to je hlavička. Neboj zvykne si, budem držať palec

blumka
8. sep 2010

@trixi aj u nas bolo zdruzenie najprv kecy o peniazoch a tak a potom bola cast na otazky pre rodicov...u vas vam nedali sancu sa pytat?

janka1874
8. sep 2010

tak u nás sa podvečer pustil sopel ináč nič tak uvidíme ako bude zajtra ráno a podľa toho sa rozhodne či pôjde do škôlky ma porazí takto skoro som chorobu nečakala a to ešte poriadne chorá nebola nikdy len sopel 2-3 dni a koniec tak som zvedavá čo bude ráno

lula26
9. sep 2010

dai, a to sa tá učiteľka s tebou tak dlho rozpráva? A čo robia ostatné deti v triede? U nás to nie je dovolené. Učiteľka sa musí venovať deťom. Podá len základné informácie a keď chce niekto podrobnejšie, môže prísť za učiteľkou po jej práci s deťmi. Vždy sa treba nahlásiť, oni počkajú. Inak sú veľmi ochotné a ústretové.

adetka
9. sep 2010

u nas vsetko fajn... vcera som pre nu prisla o 15.30... a boli tam uz iba tri deticky... napriek tomu nechcela odist... krasne sa hrala s jednym chlapcekom... a povedala, ze je to jej kamarat 🙂 ... ucitelka mi povedala, ze sa krasne zahra, zapaja sa... neplace, krasne spinka... akujrat nepapa... vcera ju krmila... a dostala do nej tri lyzicky polievocky... a to ju striasalo... 😅... tak som jej povedala, ze ju ma radsej nechat... ze sa rozpapa, ked bude vidiet ine deti papat...

a: vraj desiatovy chlabik papa takym sposobom, ze ho natierkovou castou pricapi na stol... a vybera kusocky chleba tak, aby sa nedostala k pomazanke... 😀 ... ma radsej suche pecivo 😅

dnes po skole ide s nou do centra volneho casu... prihlasila som ju do FS Borinocka... z anglictinou (tiez formou kruzku) zacneme vo februari....

janka1874
9. sep 2010

tak a my sme nateraz dochodili do škôlky nebudem robiť to čo sa nepáči mne aj napriek tomu že jej už veľmi nič nie je len rozpráva tak nosom ale sople jej netečú ani nič iné ame merala som jej ráno teplotu tak má 37,4 radšej ju nechám doma a uvidíme zajtra len ma to štve lebo ona chorľavá nie je a hneď na začiatku vypadne a potom ten plačúci cirkus odznova ma porazí

trixi
9. sep 2010

@blumka nie, pretoze im prave vrtali kable na internet, tak museli ucitelky, co strazili deti skoncit. 😅

Matko uz ma tiez sopliky, 😝 v skolke im nekuria, 😖 , vonku leje, je skaredo. Malemu som zvysila davku C-vitaminu a od nastupu mu dokina odporucila davat imunoglukan. Tak snad to prezijeme len na soplikoch.

lante
9. sep 2010

Aj Vili začal so škôlkou. Hneď prvý de som mu tam utekala doniesť na obed pyžmo, lebo sa tak dobre aklimatizoval, že sme zrušili týždenný adaptačný proces, na základe ktorého mal chodiť len doobeda, a ostal rovno na celý deň. A keď som pre neho prišla o 15:30 tak rev, že nechce ísť domov. Vraj ako jeden z mála jedol....môj Viliam, čo donedávna bol problém aby vôbec niečo zjedol 😅 😕
Jediné, čo sa mu doteraz nepodarilo je zaspať. Leží, nevymýšľa, ale nezaspí.

janka1874
9. sep 2010

@trixi aj u nás sú len sople ale dosť tak nosom rozpráva tak som ju nechala doma

blumka
9. sep 2010

@trixi ten vitamin C v akej forme davas? to na posilnenie imunity?

janka1874
9. sep 2010

aha žienky škoda že som na to pozabudla echinacea je super na imunitu
http://www.biosen.sk/echinacea-detsky-sirup-50m...