Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

zuza7952
2. okt 2010

@lindulak Ja dúfam že sa s ňou nejak dohodneme, len teraz neviem že keď sa prelieči či ju tam na skúšku ešte dať alebo už radšej ani neriskovať fakt sme nečakali že takto zareaguje ale tie decká čo som ja videla tam boli choré, jednu mamičku aj učiteľka upozorňovala že či je jej malý v poriadku že celý deň soplí a kašle a ona že ano dobral ATB a mala aj potvrdenie od dr. že je zdravý, ale rozhodne nebol.

tinka5
2. okt 2010

Má niekto skúsenosť s kvapkami IMMUNAL 😉 ?

adetka
2. okt 2010

@zuza7952 ... ja by som s tym rozhodnutiem este pockala... s Mirkou som mala takto problem v jaslickach pred dvoma rokmi... po prvych dvoch tzdnoch ochorela a hned antibiotika... a zial opakovalo sa to celeho pol roka, co tam chodila.... tyzden jasle, dva tyzdne doma, ATB... dovtedy vobec nebola chora... po piatych antibiotikach som sa po dohode s doktorkou rozhodla Mirku z jasli odhlasit... a mali sme rok a pol odklad.... za cely rok a pol nebola ani raz chora....
mozno Tamarka bude chora iba raz.. mozno dva krat... a moze ostat v skolke... 🙂 alebo sa to bude opkovat... potom by som ju rok nechala doma...
nas to mozno tiez caka... co by ma mrzelo... ☹

zuza7952
2. okt 2010

@adetka Mám to o to ťažšie že mám doma aj malého a ten keby toto dostal tak by ozaj sranda nebola, keby že máme iba malú tak jasné že by som to takto neriešila a má Mirka vyšetrenú imunitu? Dr. mi spomínal že by sme malej mohli vyšetriť imunitu, ATB dával naslepo ale podľa výsledku výteru našťastie správne, že vraj tá moraxella vie narobiť poriadnu neplechu a dosť ťažko sa jej zbaviť..

adetka
2. okt 2010

@zuza7952 .. ano... chodili sme k imunologicke... a brala aj nejake lieky ... tak ak sa mas z toho neprijemny pocit ... tak ju do septembra nechaj doma ...

lindulak
2. okt 2010

@zuza7952 podla mna to zavisi od toho, ci ty chces aby do skolky mala chodila, alebo ci sa tam ona pyta. Ak ani nie a bojis sa tych chorob, tak ju nechaj doma. Ved sa este dost do skolky nachodi. Ja osobne by som neriskovala, ze mi bude 4 mesacne babo stale chore od starsieho surodenca. Vacsina deti byva prvy rok kazdu chvilu chora... Ak ju nechas doma, nemaj pocit, ze ju o nieco oberas, ved aj s tebou doma a so surodencom je to urcite obohacujuce 😉 Aj pre Mateja to bude super. Akurat pre teba to bude asi tazsie stihat sa venovat dvom detom... Ale kazdemu vyhovuje nieco ine. Ja mam v okoli aj maminy, co dali starsie deticky do skolky aj take co nedali a su doma spolu s mladsim surodencom. Myslim, ze hlavny ukazovatel je, ci tam dietatko chce chodit alebo robi cirkusy. Ak tam nechce ist a este aj choroby bude domov nosit, tak to za to nestoji podla mna

zuza7952
2. okt 2010

@lindulak presne tak, hovorí že tam chodiť nechce aj keď si myslím že keby chodila pravidelne tak by si zvykla, ale myslím že bude lepšie keď zostane doma, uvidím čo vybavím s tou riaditeľkou, a máš pravdu Matej keď ju ráno zbadá má hneď na tvári úsmev 🙂

lindulak
2. okt 2010

@zuza7952 🙂

oliinka
4. okt 2010

ahojte.už vás čítam dlhšiu dobu.chcem sa vás spýtať čo si myslíte:synček mal v juli 4 ročky a tak nastupil teraz v septembri do školky.prvý den zostal hned aj spinkať povedala pani učitelka že je to tak lepšie.ale ked som prišla ovedali mi,že tak plakal až hu nosili na rukách a tak im zaspal.a na druhý den bol velký problém ho tam dostať,bál sa,že tam bude spať.tak som mu slubila,že prídem ponho ked sa naobeduje. a tak je to aj dodnes chodím ponho okolo dvanástej.v septembri bol v školke len 6 dní, hned bol chorý a máme doma aj 5 mesačné dievčatko takže bola chorá aj ona.ale chcem som ohladom toho,že či je možné aby mi malí chodil len do tej dvanástej do školky a potom domov.mne to celkom aj taktovyhovuje,ale či tým neporušujem nejaký školský poriadok alebo tak.nechcem ho nutit,aby tam spal ked nechce.do obeda je v školke rad,bez problémov.čo si myslíte?

bzuco
4. okt 2010

@oliinka
kľudne ho môžeš brávať pred spaním...možno mu budú stačiť 2-3 mesiace a zvykne si...do novembra majú vlastne deti adaptačný proces a vtedy chodia na doobedie do škôlky....

oliinka
4. okt 2010

bzuco dakujem.a ked tam nebude aj potom chceť spinkávať?

dadis
4. okt 2010

@oliinka kludne ho nechaj iba na doobedie, aj ja to tak uz asi necham....a niekde na nete som citala, ze deti co su v skolke iba doobeda byvaju menej nachylne na nosenie chorob zo skolky...neviem aky to ma suvis, ale snazim sa tomu uverit, tiez uz bol maly tyzden doma so soplikmi a samo, ze nakazil aj sestricku...tak nech prezijeme tu prvu zimu co najviac v zdravi 😀 😀

oliinka
4. okt 2010

no vto dufam,že to tak može byť,pretože učitelky mu hovoria,aby tam zostal spinkať,že zajtra tam bude spinkať a on potom nechce isť do školky,nechce tam spinkať,ale ostatní tam spia.

bzuco
5. okt 2010

ahojte
babulky, čo by ste robili a ako by ste toto riešili

dnes som na triede našla v škôlke oznam, že v piatok idú deti na výlet na Donovaly - Habakuky....všetky!!!!!!!!!!!!!!
vraj, deti ktoré budú v ten deň v škôlke idú a nebude fungovať ani jedna trieda, ani jedna učiteľka nebude k dispozícii

ja teda absolutne s tým nesúhlasím, aby moje dieťa šlo niekde autobusom len tak....všek tie deti sú maličké- to ako ich chcú ustrážiť, ked ani na prechádzky nechodia, lebo sa ešte nevedia organizovane vo dvojiciach presúvať
a malý ked zahlási cikať - treba ho dať v momente, lebo on hlási, až ked už naozaj nejde vydržať. teraz ten autobus kde zastane - niekde hore donovalmi v zákrute????? a ked nezastane, malý sa pociká a bude tam 3 hodiny mokrý?????
+ našla by som ešte 1000 dalších vecí

a ked nemám malého kde nechať ten piatok a ja musím do roboty???? však škôlku mám zaplatenú a je ich povinnosťou postarať sa mi o dieťa
teda zabezpečiť aspoň 1 triedu pre deti, ktoré napr. z finančných alebo iných dôvodov nepôjdu
no som naštvaná riadne 😠 😠 😠 😠

lucia.kl
5. okt 2010

@bzuco bohužial, ak ide na výlet celá škôlka a nesúhlasíš, neostáva ti nič iné ako si dieťa umiestniť niekde inde. škôlka nieje povinná zabezpečiť triedu pre deti, ktoré nejdu, všetky učiteľka aj upratoviačky idú na výlet, tak v mš nemá kto ostať. a ak by si učiteľky neboli isté, že to s malími deťmi zvládnu, tak by nešli... a ak máš strach, že by sa pocikal, tak mu nabal nahradné oblečenie - napr legíny, ktoré nezaberú vela miesta, predpokladám, že si deti beru ruksaky...

bzuco
5. okt 2010

idú tam vlastne len od 9-12,00
a z toho hodinu budú cestovať - však to čo je za výlet 😠 😠 😠 😠

bzuco
5. okt 2010

a ešte by ma zaujímalo, prečo sa to robí "dobrovoľne nasilu" 😠 😠 😠 😠

aknaj
5. okt 2010

@bzuco
ahoj, ani sa ti nečudujem 😲
Ale naozaj je to divný postup, v našej škôlke tieto maličké detičky nechodia na takéto výlety. Vždy zostávajú v škôlke. Ja si to ani neviem predstaviť, veď tie detičky sú v škôlke ani nie mesiac. My sme z BA a ani do ZOO ich nikdy nebrali a to je v našom meste. A píšeš, že hodinu budú cestovať 😝, to by môj Timo asi zošalel ...

macocha
5. okt 2010

@oliinka ja malu tiez nechavam len doobeda, urcite tym neporusujes nijaky zakon, ale mozu mat taky nepisany zvyk, ze uprednostnuju deti na cely den 😒 to sa mi stalo v jednej sukromnej skolke, tak sme ani nenastupili... Ale v zasade ked platis cele skolne, malo by im byt jedno, ako dlho ho tam nechavas. Teda u nas je minimum do 12:15, ale ci na 4,6, alebo 8 hodin, s tym nikto problem nema 🙂 Akurat stravu platim menej, ale to nikoho netrapi. Navyse maminky dlhodobo chorych deti mozu davat deti do skolky max. na tie 4 hodiny, inak by podla sucasnej legislativy prisli o RP. Takze skolky musia byt na to zvyknute. 😉

Baby mam otazku, ospravedlnujem sa, ak ste to uz riesili, nedocitala som vsetko 😅 : Ake mate skusenosti so samponmi proti vsiam? Davate aj preventivne, alebo az ked sa v skolke objavia? Poradite znacky, ktore sa vam (ne)osvedcili?

bzuco
5. okt 2010

@aknaj
pol hodina tam a pol hodina nazad - tak to vychádza

filipal
5. okt 2010

@bzuco a co si mysli Martinko? mozno sa na ten vylet aj tesi....ved to je dobre, ze skolka robi pre deti program, nie?
podla mna to na tych par hodin zvladne, zbytocne su tvoje obavy.... 🙂

macocha
5. okt 2010

@bzuco uprimne... mna by to potesilo, ze robia detom vylet 😅 Ked je to tak, ze do obeda su nazad, tak kym dieta nema nevolnosti z cestovania v autobuse, tak preco nie? A cikpauzy a ostatne problemy nech si riesia ucitelky - ved dnes uz su aj autobusy s WC na palube.
Pardon za uprimnost. 😕

Druha je vec, ked mas problemy so skolkou ako takou, ked tam nie si spokojna. A samozrejme financna otazka... Nasi teda uz chodia von na prechadzky okolo skolky, mimo arealu... trenuje sa 😎 . Ale na vylet ide len najstarsia trieda ☹ .

bzuco
5. okt 2010

@filipal
on nevie o tom... a aj tak si myslím, že také malé detičky to nejako extra nezaujme 😝

bzuco
5. okt 2010

@macocha
so škôlkou nemám problémy, len tento prístup ma mierne vytočil. do tej istej škôlky chodila aj dcéra a toto sa nikdy nestalo, že na výlet šla hromadne celá škôlka

macocha
5. okt 2010

Hmm, tak ak s nimi mas dobre skusenosti, tak by som to asi riskla. Asi sa to v minulosti pacilo, ked teraz beru celu skolku, nie? 😎 Ak deti nezaujmu Donovaly, urcite budu povazovat za "vzruso", ze niekam idu - s kamaratmi, bez rodicov... je to na ucitelkach, ako to zvladnu, ale moze to byt super zazitok.

tin007
5. okt 2010

Mna by zaujimalo, ci budu mat v autobuse sedacky pre vsetky deti. Alebo ako chcu riesit priputenie tak maly deti, aby to bolo bezpecne? Tohto by som sa teda bala poriadne. 😔

aknaj
5. okt 2010

@bzuco
My sme tam boli v lete, syn mal 2 roky 8 mesiacov a jediné čo ho tam zaujímalo bolo jazierko a voda. A hlavne hádzanie tých kamienkov do vody. Bál sa takého strašidelného domu s očami. Oni tam robia divadielko, ale to zaujalo iba 5 ročnú dcéru. Nebolo to klasicky hľadisko-pódium, bolo to podľa mňa super vymyslené aj zrealizované, po celej ploche areálu, ale asi pre vačšie deti. Ale zas možno budú predvádzať nejakú známejšiu rozprávku.
..... a možno ich berú aj preto, že budú zadarmo, tak to chcú využiť, a tiež voľné miesto v autobuse.

mamavera
6. okt 2010

@bzuco chápem tvoje pocity, ísť teraz na výlet je veľmi zlá voľba. Pre maličké deti môže znamenať stres. Na výlety sa chodí s malými deťmi na konci školského roka, keď majú už k učiteľkám absolútnu dôveru a učiteľky vedia, čo od nich môžu očakávať. To, že nechodia von, ani radšej nekomentujem 😝 😝 😝 A čo sa týka pripútania detí, teraz sú aj autobusy, kde je bezpečnostným pásom pripútané každé dieťa, treba dať na to pozor pri objednávaní. Mimochodom, veľmi sa im to páči, sú zlatí 🙂 A ešte niečo, počasie je veľmi nestále, je už aj dosť chladno, spýtaj sa, čo tým výletom sledujú, na čo je vôbec vhodné tam teraz ísť 😝 Ak s tým nesúhlasíš a máš možnosť nechať si ho doma, u babky. tak to radšej urob. Dieťa vycíti tvoju neistotu a strach a bude to aj ono pociťovať počas celého výletu.

blumka
6. okt 2010

@bzuco, no to sa teda aj ja cudujem ze s takymi malymi detmi niekam idu. a teda hned na zaciatku sk. roka 😕 Nam na zdruzeni bolo vyslovene povedane ze mala trieda nebude chodit na ziadne vylety, mozno ze na konci roka, ale inak vobec. A tie habakuky su nevhodne pre 3 rocne deti...od 5 mozno 6 rokov vysie urcite. Cesta bude pre deti podla mna vzruso, to by som neriesila, deti maju rady taketo dobrodruzstva akurat ze asi je to este total zbytocne pre take male

ivush
6. okt 2010

Ani podľa mňa sa toho nemusíš báŤ, že by to učiteľky nezvládli, zveruješ im svoje dieťaťko denno-denne tak im musíš veriŤ, že nejdú takto s deťmi 1x a vedia čo si môžu dovoliť...A cikanie nerieš, ja si myslím, že ich pred cestou pošlú hromadne sa vycikať...
Iste budeš nervózna z cesty autobusom, ale nedá sa im zakázať takéto aktivity...
No napríklad škôlka nášho synčeka bola tiež cca 10dní dozadu na minivýlete, síce sa premiestnili iba vrámci mesta, no bola som v riadnom strese, aby sa cestou nič neprihodilo, veď nepoznám šoféra minibusu, ktorým išli, no len som musela veriť a dôverovať...Ale oceňovala som, že išli na podujatie, ktoré deckám pripravili mladí medici a učili/ukazovali im záleŽitosti z medicínskeho prostredia...Tie habakuky zrejme nebudú až také prínosné, ale možno sa to deckám bude rátaŤ, že tam boli a mali zmenu.