Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

barbis
20. sep 2010

@dudasik no tak to bol des...cely večer sme sa rozprávali ako pôjde do škôlky a bude sa hrať s detičkami. Ráno pohoda, pekne sa zobudil, obliekol a poslušne bežkal až do škôlky. Uložili sme si veci do skrinky a keď vyšla pani učiteľka z triedy tak to bol koniec mojich pekných predstáv. Malý začal jačať tak som s ním šla do triedy na pol hodiny, ostatné detičky sa pekne hrali, len ten môj bol taký vystresovaný, chudáčik a to sa tam tešil. Povedala som mu, že idem do obchodu a o chvíľku pre neho prídem..no baby ako ten krpec krpatý dostal taký záchvat plaču, ani nové hračky nepomáhali, musela som odísť. Chvíľku som stála za dverami a počúvala ako volá maminkaaaaa ☹ bolo to hrozné, musela som odtiaľ odísť lebo by som to nevydržala. Za pol hodiny mi volala pani učiteľka, že drobec už neplače, pekne sedká a kuká na chlebík čo im práve doniesli raňajky. No až mi spadol kameň zo srdca, že aj keď to asi nespapá tak aspoň neplače. O chvíľku idem volať, či tam zostane aj spinkať alebo mám pre neho ísť. Dúfam, že to bude zajtra lepšie a bude sa tešiť. A inak tatika hrdinu som musela vyhodiť, lebo on chcel múdry zobrať malého preč hneď na začiatku, keď si nechcel obuť papučka. Tak ja musím byť teraz tá silná a nepovoliť...
@silvia123 držím palce aby si malý zvykol 🙂 máte to teda tažké

dudasik
20. sep 2010

@barbis Chi Barbis, tak to je dobre s tym Vasim tatikom. Urcite to netreba prve dnicky vzdavat. To by sme vela chceli, aby bolo hned vsetko o.k. a dokonale. Urcite to Nikolasko zvladne.

trixi
20. sep 2010

@tinka5 v Matkovej triede boli dnes len sami chlapi 😀 asi dievcatka ochoreli 😢 .
My sa doma trapime s obliekanim, hlavne s tymi ponozkami. Uz mu davam len take, ktore sa lahko obuvaju (tie sa aj lahko vyzuvaju). Ja som celkom prijemne prekvapena jedalnickom. Dostavaju toho vela. Matko nikdy na obed nespapa ovocie, vraj nevladze a vobec nechce papat natierkove chlebiky, natierky neznasa od mala. Ucitelky ich do jedla nenutia. Papat im pomahaju, aspon tak mi povedal Matko, vraj trosku ho krmi "ucitelka pani" (tak hovori pani ucitelke
🙂 )
Vsetkym krasny tyzden, nech su tie nase deticky v skolkach stastne 🙂 🙂 🙂

barbis
20. sep 2010

@dudasik no chudák ocko bežal za nami po nočnej službe a nejako to psychicky nevydržal. Keď on by bol najradšej aby bol jeho syn doma ešte aspoň 10 rokov aby sa mu nič nestalo 🙂 No zajtra ho už neberieme, to by bolo...dvoch ufňukancov každé ráno presviedčať, že škôlka je fajn.
@trixi ani my neľúbime nátierky....asi preto, že ja ich ani nikdy nerobievam, na raňajky robím malému chlebík s džemom, jogurt alebo cereálie s mliekom tak som zvedavá, či to v škôlke aspoň ochutná...on toho ale nikdy moc nezje, niekedy sa mi zdá, že žije len zo vzduchu, hlavne, že ja doma vyváram špecialitky a on mi to ani neochutná 😕

trixi
20. sep 2010

@barbis ja som robievala natierky, ale moji chlapi ich nemusia, potom som ich musela jest ja, alebo som to vyhadzovala. V Matkovej skolke robia jahodovu natierku - maslo vyslahane s jahodovym dzemom. 😵 Keby to bolo maslo s dzemom tak to Matko spapa, ale ked je to v tej rozslahanej podobe, tak to uz nezje. Dnes si maly robil sam ranajky - tak si to zelal, vzal krajec chleba, praskovy cukor. My sme lem pozerali, co ide robit. Maly si dal chlieb na tanier posypal praskovym cukrom a zacal jest. Vraj je to mnam-mnam. Neviem co ho to napadlo, pretoze ja necukrujem ani kolace. Mal skutocne "zdrave" ranajky 🙂 .

barbis
20. sep 2010

@trixi tak to už pani kuchárka mohla jeden chlebík natrieť maslo a na to džem, veď to má 10 sekúnd roboty. Asi mal strašnú chuť na sladké 🙂 to je nápad, môj malý si zase niekedy pýta do fľašky kakao a do toho nastriekať šľahačku, inak on sladkosti ani nejedáva a toto neviem kde videl. No divné chute majú tie deti. Keby si mohol môj malý vybrať, čo bude papať tak je to mesiac dokola len suchá ryža ale suché cestoviny, toho by zjedol aj tonu 🙂)

dadis
20. sep 2010

Ja som Matka nechala este 2 dni doma, uz sopliky nema, len trosku, asi 5x denne si este odkasle, tak mu davam sirupcek a nech ide do skolky uplne zdravy...som zvedava, ake to bude, ked sa ho na skolku pytaju cudzi, tak v skolke je doble, ucitelka Simonka, hracky...atd...a ked zacnem o skolke ja, tak mi hned hovori, ze bude v skolke plakat...Preco? Lebo tam chcem byt s tebou, chcem aby si si sadla na malu stolicku a bola tam so mnou....tak stale dookola opakujem, ze mamicky tam nemaju miesto, ze su tam malicke stolicky, stoly, zachodiky, postielky, ze ani my nechodime s tatkom do prace atd atd...no trosku uz mam strach, ze aky bude navrat do skolky po 1 a pol tyzdni 😖 ...a pri tom, nemal problem s tym byt bezo mna....sam sa pytal spat k mojim rodicom, sam sa vypytal ist hrat k nasej susede....ja som iba zasla...a teraz? stale iba som mnou, maminka ma da na zachodik, maminka mi pofuka, maminka vsetko, nikto iny nie...hadam je to iba docasne a znova bude nas "stary-dobry" Matko...

trixi
20. sep 2010

@barbis Matko zasa ma rad ryzu. Vzdy ked ideme k babke na obed, tak povie, ze on ma rad len ryzu. Minule na vylete, ze si objedna v restike ryzu a trosku maska, nakoniec si vybral lievance s cucoriedkami 😀

Este od vas deti nechceli, ze si mate obliect nieco v com sa im pacite? Dnes rano, ked sme isli do skolky tak sa na mna Matko pozrel a svojou hatlaninou, ze si mam dat druhe nausnice, pekne tricko a ine nohavice. V piatok vecer ma videl ako som sa chystala na stretavku 🙂 . Dnes som si dovolila sa obliect do bezeckeho 😅 (chodim rano zo skolky si zabehat) a to sa mu nepacilo. Tak som urobila kompromis a dala si aspon tie ine nausnice. 😀

blumka
20. sep 2010

@trixi 😵 to musi byt mile ked ti tak povie 😉 mne zatial len terezka povedala ked som sa namalovala (raz za 100 rokov) ze mam pekne oci 😀 ona je skor zamerana na seba. Rano si vybera ci chce dva alebo jeden copik, ked stihame tak vyberame ponozky, tricko, k tomu dopasujeme sponky a potom sa ide vyobzerat v zrkadle 😉

ja som si u nas v skolke na jedalnom listku vsimla tiez cudne kombinacie a hlavne teda tie natierky, ale ako si poznam dieta ona zje vsetko...a ucitelky mi potvrdili ze papa pekne. doma poobede uz nejedava, akurat vecer ked jedava manzel tak s nim si nieco da, ale uz tomu velmi neublizi, tak z toho usudzujem ze je najedena dost, lebo ona sa teda vie hlasit ked je hladna 😅

barbis
20. sep 2010

@dadis mňa dnes zaskočilo keď som vošla do triedy a sedelo tam dievčatko, ktoré malo chúďa taký dlhý sopel pod nosom, tak čakám aj ja, že to na nás za chvíľku skočí. Rozmýšľala som, že kúpim malému nejaké vitamíny.
Možno tvoj Maťko len žiarli na sestričku, že ona môže byť s tebou celý deň a on musí byť v škôlke, tak preto je taký, že si ťa nepustí keď ste spolu...no neviem

@trixi to teda ešte nechcel, len keď sa mu páči nejaké moje tričko alebo tenisky tak mi ho hneď ukradne a nosí ho po dome aj 2 hodiny, má ho síce až pod kolená ale jemu to nevadí 🙂 dúfam, že mu to do puberty nezostane 🙂

capy
20. sep 2010

ahojte ja vas nestiham citat. tak dnes prvy den v praci, tatinko isiel prvy krat s detmi do skolky a tomasko prvy krat v skolke spinkal. a najlepsie na tom je, ze vsetko dopadlo na jednicku 😵 😵 😵
dufam, ze aj vam sa dari 😵

lindulak
20. sep 2010

@silvia123 tak to mas podobne ako my, moja tiez bola na 3 hodky a vraj cely cas plakala, pisala som o tom uz na str. myslim, tak sa nejdem opakovat... ale menime skolku. tiez by som ti radila ist sa tam pozriet - tak sa da tak aby ta maly nevidel, ci ozaj place stale. cudna inak ta ucitelka, ale skus im vyhoviet a davaj ho na dve hodky. aj ja sa chystam v novej skolke takto postupne uz postupovat. budem tam najprv chvilu chodievat - tak na hodku sa pozriet a potom ju tam necham na dve hodky, a tak postupne. uz nemam odvahu skusat to hupom supom. Len dufam, ze ma tam nebudu ucitelky presviedcat o rychlom nastupe 🙂

lindulak
20. sep 2010

inak sa bavim na vasich deturencoch, co vymyslaju - to oblecenie a tak 😀

@trixi super napad ten beh cestou zo skolky 😉 my to zial mame do sustavneho strasneho kopca /ako skoro vsade tu/ takze nerealizovatelne pre mna do kopca behat, ale mozno dam aspon rychlejsiu chodzu 😀

kubaka
20. sep 2010

@janka1874 vidím, že ty potřebuješ hlavně plácat po rameni - 😉
Hlavně abys ty nebyla deptaná a neslyšela něco nepříjemného, co naprosto s tématem souvisí - to není moc konstruktivní.
Nevím, jak u vás, ale tady přímo paní učitelky dbají na to, aby si děti zvykaly postupně - aby neměly trauma. Vysvětlily mi, že nejprve dvě hodinky, pak do oběda, pak o obědě. Pak jen půlhodinky spaní, pak hodinku, pak po svačině. V průběhu 2 týdnů . Takže nejenže s tím ty jako rodič můžeš něco dělat, domoct se podobného postupu, ale je opravdu stres pro dítě nechat ho první den ve školce hned celý den. Tohle nemůže nikdo rozumný a ohleduplný schválit.

Učitelka mi jasně řekla, že nechat ho spát hned na celou dobu by byl takový šok, že by mi do školky třeba pak nechtěl vůbec. Mluvila ze zkušenosti Moje dítě je ale otrlec, ta 😅 kže zvykání zvládl na jedničku. A jsme ve státní školce - no stejně příspěvky vyjdou měsíčně na 1200,-
😀
A taky je samozřejmě pravda, že psychická pohoda se odráží v nemocnosti. V předškolním věku se to trochu zastře obecně větší nemocností, ale u starších dětí se to dá dobře vidět - není tedy důvod myslet si, že u maličkých ve školce to nefunguje.
Tak se tu nenavážejte do filipal, která mluví ze zkušenosti, z odstupu a vidí situaci zpětně - to je totiž neskonalá výhoda. Já to zažívala s prvním synem, teď znovu s maličkým - takže taky mohu srovnávat. Vnímavost a citlivost je nejdůležitější. A když dítě nezvládá, tak je na prvním místě jeho pohoda. Není nic důležitějšího. Na tom se patrně shodneme. 🙂

janka1874
20. sep 2010

@kubaka prepáč ale teraz som nepochopila o čo ti ide ja tu nikomu nenanucujem svoj názor ani nič podobné tak teda neviem a už som aj spomenula že to tu vzdávam tak teraz fakt neviem a nie len ja som tu s niekým nesúhlasila ale aj som dala za pravdu ak ju niekto naozaj mal
a mimochodom moja staršia slečna chodí na celý deň a nebadám žiadnu psychickú traumu a ani učiteľky v škôlke denne s nimi o nej hovorím nemám problém sa opýtať ak ma niečo nazujíma
ale ako som už hovorila nebudem sa viac vyjadrovať

dudasik
20. sep 2010

Baby veru kaslite na to. Kazdy si povie svoj nazor, ved je to forum a hotovka.
Chcela som sa vas opytat, ci uz nebadate na vasich skolkaroch aj negativne spravanie - reci, co pochytili od svojich "spoluziakov". Lebo ja hej a niekedy nestiham usta otvarat, co ta moja slecna robi a hovori. 😖 A nema to kde inde pochytit.

ollski
20. sep 2010

@dudasik ano badame, na deticky sa veci rychlo "nalepia" ako dobre tak aj zle... 😔

my sme dnes isli, bez nejakych vacsich placov...sice od 6 ranko uz poplackavala, ze tam nechce ist...ze jej je tam smutnooo- klasika, ale potom vstal mm...nakrmil ju, pekne sa obliekli, obuli a sli. dokonca, ze do triedy isla sama!! nebolo ju tam treba nasilim, dovliest, nerevala, neutekala!!! no stastna som ako blska 😉 🙂 aj ked jasnacka vecer zase zacala, ale sa dohodli, ze zajtra idi zase spolu, snad to pojde s tatinom lepsie ako s maminou 😅
inak moj mm, ked Simi vystrajala, ze tam nejde, tak hned sak nech ju necham doma...no mne sama p ucitelka, hovorila, ze ked to takto tazsie nesie, nech sa snazime, chodit kazdy den...aby si rychlejsie zvykla, ona byva asi najkratsie...chome ma 8 a okolo pol 3 ide domkov. takze asi tolko, idem trosku pocitat ako sa maju vasi skolkari 😉

macocha
20. sep 2010

@dudasik nejake drobnosti už pochytila aj moja, ale nič katastrofálne, našťastie. 😎 Ale neviem, či aj ona nezapára, lebo dnes pri čistení zubov sa zastrájala, že povie učiteľke "dokelu". 😅 Ale ma rozosmialo to oslovenie, čo vymyslela: panička učiteľka. 😀 😀

aknaj
20. sep 2010

Ahojte,
tak dnešný celý deň dopadol dobre 😉 😉 😉 .
Ráno žiadny plač, ešte aj ocinovi pribuchol pred nosom dvere do triedy 😨 . Ja som tam ale musela ísť, odniesť pyžamo, myslela som, že keď ma zbadá, bude problém, ale nič, pozrel na mňa, usmial sa a že "ahoj mama", zakýval mi a hral sa ďalej.
Cez obed nespal a pobil sa so spolužiakom o auto, len to mi oznámila učiteľka. A na viac som sa ani nestihla opýtať, tak sa trepal domov. Tak sa musím ráno 😅 .

libka1
21. sep 2010

@blumka a tvoja mala chodi do cirkevnej skolky ked sa tam uci modlit pred jedlom? my sme v obycko statnej skolke, takze modlenie nehrozi 😉 skor svokra sa snazi aby sa modlila, zatial neuspesne, mne je to jedno, standardna basnicka 😀 bude vediet o jednu viac 😉 veriaca nie som, alebo aspon nie v tom pravom slova zmysle 😅
ak som dobre pochopila u nas v skolke nechaju nech deticky jedia same, ale tiez dokrmia ak treba, ale nie nasilu 😉 to by som bola nerada keby ju nutili, je dobra jedacka, nechcem aby jej to sprotivili 😉 ale nezda sa mi rozumne ani nechat dieta o hlade a ani sa nepokusit pomoct mu najest sa... ved ked naozaj nechce da to predsa najavo a vtedy by som ho nenutila 😉 nasej natierky v skolke chutia, aspon to hovori 😉

blumka
21. sep 2010

@libka1 ano chodi do cirkevnej 😉

bzuco
21. sep 2010

@kubaka
mne malý tiež chodí na celý deň-iná možnosť proste nebola
hádam nie som preto krkavčia matka, že mám dieťa od 6,30 do 14,30 v škôlke
a neviem si predstaviť adaptačný spánok - že na pol hodinu prvé dni-však by bol nervný ako 100 čertov...jemu sú aj 2 hodiny spánku v škôlke niekedy málo a keby mi ho mali budiť po pol hodine, doma by už nezaspal a bolo by to s ním na nevydržanie 😒
vidím to na víkendoch, ked poobede dospáva, to čo nenaspal v škôlke a spí mi 3,5-4 hodiny
adaptačný proces je pre deti, ktoré sú od mala strašne upäté na mamu, bez nej neurobia ani krok
a pokiaľ to moje také nie je, nevidím dôvod na adaptáciu

aj mne malý 1. týždeň plakal, no po týždni chodí do škôlky s úsmevom, spokojný a dnes mi aj skoro pusu zabudol dať, čo mal tak naponáhlo do triedy za deťmi

jasné, že učiteľka ti povie, že adaptácia je super a neviem čo, ale to ty už nevidíš, že ona má od obeda potom o pár detí menej a to je pre ňu fajn, lebo nemá toľko roboty ako ked by mala v triede všetky deti

adetka
21. sep 2010

ahojte... tiez vas stiham akurat sledovat... Mirka nemala po tyzdnovej pauze nijake problemy... dokonca vraj spapala cely obed (halusky so syrom) 😎 ... boli aj chvilku vonku... ale v papuckach... akurat svetriky im poobliekali 😕... a po skolke sme bezali na prve stretnutie detskeho folklorneho suboru Borinocka... mamicky boli za dverami... hrali im na harmonike... spievali prsi, prsi... tancovali... dnes opat nastup bez problemov... 🙂

drzte sa 😉

tinka5
21. sep 2010

Včera sme išli zo školky a moj malý "mamka, dnes bolo tak v školke výborne 😉 ,tak ma to veľmi potešilo.Dnes ráno v pohode, tak dúfam, že bude výborne ako včera 😉

lenrie
21. sep 2010

ahojte,tak ja zas nestiham citat::((((no moja mala dnes zas vstala s placom,teda stakym pofnukavanim,ze nejde do skolky a zacala,ze mam po nu prist,ked pojdu deti papat,ked pojdu von...ja neviem,co ona ma,ze neche chodit von,pritom ked som sa pytala ucitelky,tak sa vonku pekne s detickami hraje 😒 😖 a ako sme odnielsi starsieho do jeho triedy a prisli do jej satne,zas zacala,ze mam po nu prist ked pojdu deti papat a ze mam na nu cakat pri jej skrinke,ze vcera som ju oklamala,lebo som tam necakala ako som slubila 😢 😔 no a potom sa mi zas povracala ale to bude asi tym,ze od minuleho utorka sme boli v skolke az vcera prvykrat,tak zas zaciname ako odznovu alebo ja uz neviem::((((((tak mi jej je luto kazde rano 😔 😔 😔 ale som rada,ze ma take mile ucitelky,hned ako dnes vosla do triedy,bezala k nej do narucia 😉 😉 len sa uz bojim zajtrajska,dufam,ze zas nebudeme vracat ☹

dadis
21. sep 2010

zavidim vsetkym, co uz si im deticky uz navykli, my sme isli dnes s placom uz z domu ☹ ...pritom vcera vecer sa sam rozhodol, ze ked uz je zdravy, tak do skolky uz pojde, volali sme jeho kamaratke a rano sa stretli a tak sme isli...no nic nepomohlo..plakal ,ze chce ist domov... v satni sa stretli 3 chlapci a vsetci 3 plakali...a ako celu cestu plakal, tak pozeram a pred skolkou mal pod nosom taky zeleny sopel, co mu muselo vyplavit snad niekde az z paty...tiez taka mamina pozerala...ale bol doma a liecil sa 10dni, soplik mu uz vobec nebolo treba fukat, to asi len tym placom, sa vyplavil este nejaky pozostatok... 😝

janka5861
21. sep 2010

Nas drobec ma 2 den nastupu v skolke za sebou... zatial sme neplakali ,ale bojim sa toho ,ze zacne . Tam je kazde rano tolko placu a kriku ... az mi srdce trha , ze aj to moje to zacne....kazdy vravi ,ze je lepsie ,ked place hned na zaciatku ako potom.... sedim ako na ihlach ,ani nic nerobim .......

lenrie
21. sep 2010

@janka5861 budem drzta palceky,aby vas plac vobec netrapil,,ved ked vravis,ze deticky plakali a ona sa nerozplakal,je super,lebo vacsnou,ked zacne jedno dieta,pridaju sa aj ostatne...u nas uz deticky neplacu,len moja pofnukava a napina ju ale to je vsetko neuroza,to ja som bola taka,ked som mala mat skusku alebo nieco,vzdy mi bolo na vracanie ☹ a netrap sa ,skus sa zamestant ,ja napr. dnes umyvam okna ale ja uz o chvilu ebzim po malu,dvamn ju bez spanku,ona mi ani doma uz nespavala a kym som doma,co este aj zrejme dlhsie budem,nema zmysel ju trapit este spankom,aj maleho som daval len doobed ked zacal a raz sa sam vypytal,ze chce spinkat a ked mam taku moznost,tak ist po nu,nenutim ju zbytocne......

dai
21. sep 2010

kubaka,
pohoda... s tou adaptaciou je to podla mna velmi individualne - od dietata aj od skolky - vseobecne zavazne pravidla neexistuju 🙂 ved kazde dieta je predsa ine...
u nas neboli ziadne nariadenia, keby som sa rozhodla malu nechat v skolke hned cely den, nikto by proti tomu nic nemal.
S adaptaciou ja inak suhlasim ( kazde dieta ale potrebuje inu dlzku - niektorym stacia 2-3 dni a su v pohode ), urcite ale nie s tym spankom - moju malu keby zobudim po pol hodiny spanku tak je peklo...ona sa musi vyspat, potom je milucka ( to ma asi po mne 😀 )
no, my mame za 7 mesiacov zatial len skarede: kakanicka, cikanicka a naucila sa slovo sprosta... ale nepouziva ho lebo som jej povedala ze je to skarede... tak ked ho chce pouzit tak sa ma najskor spyta ci to nie je skarede ked to povie, ja jej poviem ze je a tym sa debata konci 🙂 povedala som jej ked jej to niektore dieta povie, ze to ma povedat ucitelke ( vychovavam si sice zalobabu, ale aspon si tak deti nebudu hovorit 😎)

inak u nasej malej v skolke uz neplace ziadne dieta ( 6 deti bolo starych - teda ako moja mala, ze zacali skor alebo im zle roky padali a pribudlo teraz v septembri do triedy okolo 6 - 8 novych... )

janka5861
21. sep 2010

@lenrie plakal az teraz,ked som prisla pre neho ,ze on tam bude a nejde domov. chodi zatial iba na 4 hodiny . vobec tam nechce jest a ked pride domov nosim to do slova na tackach ako pre 5 deti /myslim jedlo/........ tak uvidime .... jaj uz zaspinkava v svojej postielke a taka som nejaka spokojna .... 😉