Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

susika
3. dec 2010

@lindulak -ani moja nebývala hcorá, kým neprišla do školky.ak enratam občas sopliky, ktoré rýchlo prešli.....ja som zatial mala iba dve krabice sojového. jedna bola o ničom, s takým zajaom na krabicia, aj chuťovo slabé...a potom som kupila Alfika, je celkovo chutnejšie.a zistila som, že v tom prvom bolo menej sojovej zmesy asi iba 23 % a v tomto je tuším 50%.neviem presne, lebo krabice som vyhodila.
to neviem, či všetkým zakazujú alebo odporučaju nepiť kravské..skusim sa popytať..ale vela sa píše, že kravské zahlieňuje..tak som myslela, že to pomože, no tie sople.....uvidíme, čo nám povedia zajtra na prekontrolovaní.....no ale azžiť by som to nechela, čo som prežila skoro dva týždne, kým bola v nemocke, ked ani po milion vyšetreniach nezistili, čo to može byť....tak davam na tu diagnostiku...uvidíme...aspon vidím na vlastnej koži, ako sa matka dokaže obetovať pre deti... 🙂

lindulak
3. dec 2010

@susika no to verim, ze to bolo hrozne. ja so zdesena uz ked nejako blbo padne. dufam, ze sa vam to uz nezopakuje!

adetka
7. dec 2010

Mirka má za sebou operáciu mandlí (pred týždňom)... a zajtra nastupuje do škôlky (po mesiaci)...

susika
8. dec 2010

@adetka -a cítiš sa na to, tam ju dať? ja som malú dala po mesiaci a do týžedna mi odtial doniesla sopliky a kašel... 😒 snad sa ta imunita nastaví na kolektív.aj ti poradili preventívne opatrenia pred chorobou?

lindulak
8. dec 2010

baby ja som malu nechala tento tyzden doma. lebo v nedelu vecer mala trochu zvysenu teplotu a zase je taka zafufnana a v noci chrape. Ale uz preslo par dni a ziadna zmena, teplotu mala len v nedelu ale sa mi zda cudne toto. akoby mala opuchnute sliznice, ked jej dam otrivin na noc, tak je to trochu lepsie. zda sa mi cudne, ze sa jej nic nepusta, ani nekasle. takto to zacalo aj minule a asi po tyzdni sa jej pustil taky vlhky chrchlavy kasel, ze jej dr. hned dala atb 😝 a tomu sa chcem vyhnut, preto som ju radsej nechala doma, nech sa neoslabuje a nech jej to prejde. a neviem, ci ist k dr. aj s takymto fufnanim? kolko by ste cakali? davam jej len Imunoglukan, som zdvojnasobila davku a Sinupret - akoze aby sa jej tu uvolnilo, ale efekt ziadny. na noc Otrivin som skusila.

adetka
8. dec 2010

@susika ... doktor, ktory ju operoval, povedal, ze mozeme... zatial sa nic nerobi... akurat je viac unavena... tak uvidime... nic preventivne mi neodporucili... povedali, ze moze dychat za tri deti 🙂... ja viem, ze odstranenim nosnej mandle sa chorobam nevyhnem... ale snad budu mat rychlejsi priebeh... a najma: nehuhne, nechrape, zlepsil sa jej hlas, sluch, nepocikava sa v noci 😵

susika
8. dec 2010

ja som volaa s maminou,malu som tam nechala.ma mucosolva na ten kašel a kašle stale.vraj dnes sa zdalo,že viac ako včera.na sopliky mala tyždern,ten bol v pondelok pamykon od dokiny a sople stale, tak som kupila olynth spray,ten vzdy rychlo zabral a huhne stale.mamina vrav ani vin nechodí.som jej prikazala isť na chvilu,možno maju suchy vzduch,tak to len zhorší.ale som z toho zufala.maleho mi nakazila a ledva sa z toho dostane.nech neochorie od žabky znova.ale som bez nej le 2,5 dna a velmi mi chyba babulka...

susika
8. dec 2010

@lindulak -tak skus ine ako sinuored.nam ten mucoslvan vždy zabral,lenže tu bol ted problem , že jej stale sople stekali do hrdla,lebo pmykon nezaberal. ak jej to neprejde,tusím mi vravela sestra,že stodal dava deťom a za týžden ok.

kristinabianka
10. dec 2010

ahojte moja dcera zacala v septembri chodit do skolky a teraz poslednych pár dní začala byť vzdorovitá,hocičo si nechce obliecť,zaháňa sa rukou,proste ako keby to nebola ona.dokedy trvá toto obdobie,alebo čo mám robiť,ako sa mám správať?mám to ignorovať? ☹ ☹

lindulak
10. dec 2010

@kristinabianka no tak to akoby si o nas pisala, tiez ma mala take maniere, ze ju obcas nepoznavam. Stale mrnci za vsetko, hovori ako male babatko takym maznavym hlasom, tiez sa zahana a pod. Ja si myslim, ze to ma zo skolky. Ona je na svoj vek dost vyspela vraj - iny vravia, hlavne verbalne a v triede je ich je asi 8 zatial len a z toho dost vela 2-rocnych deti. Tak si myslim, ze to od nich chyta. Ja len donekonecna vysvetlujem, ze to nie je pekne spravanie a ze ona je velke dievcatko a nech hovori normalnym hlasom. Ale niekedy sme z toho obaja s manzelom uz znechuteni 😝 Asi len vydrzat... Tento tyzden je doma a hned sa sprava o poznanie lepsie ako napr. este cez vikend...

lindulak
10. dec 2010

@susika uz je mala ok celkom. nakoniec som davala len ten sinupret a Imunglukan a kamoska mi poradila, ze nech ju naparim. Tak som ju naparila nad takym teplym cajom z lipy a bazy a veru hned v tu noc nechrapala uz, zabralo to lepsie ako Otrivin! Dobre ze som ju nechala tyzden doma, takto moze ist po tyzdni do skolky zdrava a snad aj silnejsia. Minule na takuto malu virozku chytila asi nieco zo skolky a bac ATB. Tak som rada, ze sme sa im tentoraz vyhli. Aj ked sa mi asi mnohi divia, ze jej vlastne nic take nebolo a nechala som ju doma 🙂

susika
10. dec 2010

@lindulak -no a mne naši dnes malú doviedli po 4 dnoch, že stále kašle, teraz už nasucho , do teraz mala Mucosolvan a prestali jej hodavať, ked už nevykašliavala a letečla som s nou k dokine, že stale ju to drží a má ATB.neičo som započula, že chrípka, a aj dievčatko pred nou, asi azpisujú, kolko pripadov bude v okrese...tak som zvedavá..ale som si istá, že tento rok do školky už nepojde. ten posledný týžden to nejako vydržíme aj doma pred vianocami....
ja som sa pýtala dnes dokiny na tie prípravky s hlivou, ked teda sa nevie, či ma alergiu an hríby alebo nie, že ked jej dam liek, čo potlača alergiu, tak sa bať nemusím.teraz ma od toho durhého lekara nejaké kvapky na imunitu, tka uvidíme.ma ich brať mesiac a ešte dalšie dostala, tak som zvedavá.

susika
10. dec 2010

@kristinabianka - 😀 toto obdobie ja začínam nenávidieť...hovoria, že je to obdobie vzdoru, ale takáto protivná je moja malá iba doma. som to zistila, elbo teraz je týžden u anšich a ked sa tam zjavím ja, tak je ako vymenená, vreiska, za všetko sa jeduje a spustí taký krik, že sa nestačím čudovať, kde sa to v takom malom dieťati berie...a všetko musí byť hned, ked jej niečo nejde, ak hned si to schytá prvá skrinka poruke čo je alebo letí topánka cez celú miestnosť🙂)

lindulak
10. dec 2010

@susika ach jaj, je to tazke s tymi emociami... clovek nevie, ci sa ma smiat ci plakat... moja mala je tiez u cudzich najlepsia. potom doma, ked sme same, tak ujde. ale ked je doma aj ocino, tak je najhorsia, stale si vyzaduje, aby bola pozornost okolo nej, nemozeme sa ani porozpravat. chcelo by to surodenca podla mna 😀

adetka
11. dec 2010

tie choroby su strasne... Mirka po troch dnoch zacala soplit... este nekasle... tak ucidime co bude do pondelka... a tolko je chorych deti a uciteliek... ze v nasej skolke spojili tri triedy do jednej... akurat spinkat chodia do svojich tried...

susika
11. dec 2010

@lindulak -to isté je aj u nás, ked atino príde po mesiaci domov, malá sa ide za ním zblazniť. a je ako víchor.potom, ked ostaneme samé, sa troška ukludní, ale len na taký 1-2 dni a ptoom je to zasa stará ona🙂)najhoiršie, ked jej azčne "vyšívať" vonku, to neviem, čo mám skor držať, či kočík s vrieskajúcim malým alebo ju.ľudia okolo majú z toho šou a ja nervy v......no, veru, možno by to chcelo súrodenca, u nas to azbralo na chvilku, ona ho miluje nado všetko, aj chape velakrát, že prave sa s nou nemože byť a vie, že pride aj na nu rad, ale niekedy sa jej to vysvetliť nedá..hlavne večer....

adetka
11. dec 2010

@lindulak ... ziarlivost na manzela poznam 😀 ... nemozeme sa s manzelom ani na chvilku v klude porozprvat... okmzite zvysuje hlas ... pripadne nam na rovinu povie: nerozpravajte sa 😅 ... neviem, neviem ako by to bolo zo surodencom...

@susika ... poznam... aj ked nasa Mirka sa prejavuje inak... ked nie je po jej zacne plakat... ale kazdym mesiacom to viac a viac chape... ked jej hovorime, ze takto nic nedosiahne 😠 ... na manzela si Mirka vela nedovoluje... on ju az tak nerozmaznava (ako ja a moja mama).... musi ho pekne porposit a podakovat... a samozrejme... ked je u Babky je maximalne kludna a poslusna... kym pre nu nepridem ja.... zacne sa jasit, rozpravat maznavo... a svokra ju (a aj mna) za to hresi 😅 ...

no hold starsia mamicka (akoze ja 😅 )

susika
11. dec 2010

@adetka -že by to bolo vekom?ja som maličko mladšia od teba.tiež som na malú taká,že musí pekne poprosiť a podakovať.aspon nech vidia,že to vie 😀 😀 😀 aspon sa naučí,aj ked vo vyššom veku malokto piovie prosím.chapať to chape,ale pri tatovi je odtrhnutá z reťaze,lebo ho malo vidí.inak ani obaja by sme jej zniesli aj modré z neba 😀

lindulak
11. dec 2010

@susika v tomto si ja baby myslim, ze keby sme my dospeli zakazdym poprosili a podakovali, tak to robia aj deti. sami to nerobime a od nich to vyzadujeme... ja sa snazim nebyt v tomto taka prisna, dosledna. mala vie poprosit aj podakovat, ale nerobi to vzdy a tiez so zdravnim. ale ja ju za to nekarham, poviem nieco ako, je to pekne, ked sa pozdravime tomu, koho pozname, ale ked sa nepozdravi, tak to necham tak... a rozculuje ma, ked niekto cudzi na tom baziruje a mudruje 😝

lindulak
11. dec 2010

teda aby som to upresnila, roculuje ma, ked sa niekto starie do mojho dietata a poucuje ho - na to som tu ja... samozrejme, nech si uci kazdy svoje dieta, na com mu zalezi... je to jeho vec.

adetka
15. dec 2010

tak dnes sa do mna opat jedna z uciteliek pustila... ze im moje dieta nechce v skolke papat.... ze ju napins, ked ju krmia... nepomaha ani vyhrazanie sa, ze nedostane sladkost a ze sa nebude moct hrat... ze to mam ist riesit s psychologickou... a neviem co este.... mi bolo do placu...
v inych veciach je zlata, sikovna... len tu akoby som bola matka, ktoru nezaujima zdravie jej dietata 😢

s kolegynou.... uz babkou... sme sa o tom bavili.... a ona, ze ako strelkyna 🙂 jednoducho vidi, ze ked nepapa, ze sa o nej viac rozpravame... ze sa nou zaoberame... a zaroven je to jedna z oblasti, kde moze ukazat svoju volu a tvrdohlavost... vraj si ju nemame vsimat... a iba trvat na tom, ze ak nebude jest, nebudu sladkosti... a ona vraj zacne jest... len aby sme si ju vsimali... 😅

zistila som, ze cim viac s nou o jedle rozpravam.... tym viac ho odmieta...
teraz neviem co robit... ale asi toho psychologa navstivime...

adetka
15. dec 2010

len aby som spresnila... ona mi nechce jest ani doma... ani u starych rodicoch... nikde :(

memory
15. dec 2010

ahojte ja vás čítam ale ešte som nepísala tak ešte raz ahojte
@adetka ani moja malá nechce papávat,prv som jej všeličo rozprávalapo dobrom aj po zlom ale nezaberalo teraz jej poviem že nech je teda hladná a nevšímam si jej o chvílu príde aj sama že chce papat
aj v škôlke my hovorili že začala lepšie papávat

mamavera
15. dec 2010

@adetka tvoja kolegyňa má pravdu, dieťa je rado stredobodom pozornosti, niektoré deti takto rodičov doslova vydierajú. Teraz by som to cez Vianoce veľmi neriešila, ťažko sa ubrániš nedať jej sladkosť, tiež ťažko dosiahneš to, aby si na návšteve nezobrala koláč... pár dní po Novom roku by som prestala komentovať to, či niečo zje, alebo nie. Nerozprávajte sa o tom ani s manželom, učiteľkou, babkou...alebo len vtedy, keď vás určite nemôže počuť. Keby si pýtala sladkosť, zareaguj presne tak, ako ti radí kolegyňa - sladkosť je len pre tých, čo jedia všetko, čo naše telo potrebuje, aby bolo zdravé. Nekomentuj to príliš, dohodni sa aj s učiteľkou, aby to neriešili a najmä nie pred ňou. Musíš byť veľmi dôsledná a všetci okolo malej musia byť dôsledný tiež. Treba to vysvetliť aj babkám, tetám a pod. a naozaj sa tým nezaoberať pred ňou. Tou psychologičkou určite nič nepokazíš, držím palce a neboj, ja som tiež nejedla skoro nič celé detstvo a žijem!!!

lindulak
16. dec 2010

@adetka suhlasim s mamverou, tiez si myslim, ze comu sa venuje pozornost, to sa posilnuje. ja to vidim u nasej malej. v triede maju take dievcatko zlostne, co sa dost hneva za vsetko, tak skrieka. a ucitelka to stale riesi, komentuje a tak. a uz aj nasa mala doma take predvadza. ja jej vzdy len poviem, ze my doma takto neskriekame a viac to neriesim. a dufam, ze ju to prejde. inak sa mi zda, ze tie ucitelky by si mohli aj nieco nastudovat, tolko vychovnych chyb robia, ze nechapem. a vraj profesionalky... ale snazim sa byt chapava, ze maju toho vela, ked je tych deti viac, ale mali by si vybudovat nejake obranne mechanizmy, aby si dokazali nevsimat len negativa.

ivett1
19. dec 2010

@adetka ahoj...trosku sa zapojim ...presne toto nám robila naša Viki minulý polrok...a fakt, čím viac sme do nej hustili, tým menej jedla a dokonca ju sem tam napínalo...v škôlke aj doma☹...privádzalo ma to niekedy až do zúfalstva...aj mne radili návštevu psychológa...ale, neviem, čo sa stalo, (či niekto tam hore vypočul moje modlitby...), keď som už mala kontakt na toho psychológa...začala "normálne" jesť ...nepýtajte sa ako je to možné...neviem...vysvetľujem si to tak, že asi sa posunula na vyšší rozumový level a naše prosby, hrozby a presviedčanie zabrali...

jaaty
19. dec 2010

AHojte, naša Hanka je ukážkový "nejedák" od malička. Do šiestich mesiacov som ju kojila a jedno kojenie u nás trvalo presne 2,5 minúty. (napr. od 9 mesiacov sa odstavila úplne a do 2,5 roka nedala do pusy mlieko.)
Od mája začal chodiť do škôlky a veľmi som sa bála čo bude s jedením. Musím povedať, že máme skvelé pani učiteľky (chodím do súkromnej škôlky), s ktorými som sa na postupe dohodla - keď nebude chcieť mäsko- nenúťte ju, dám jej doma, Keď nechce pomazánky, dajte jej je obľúbenú lučinu (vždy ju má v škôlke v chladničke)........... Papanie sa veľmi zlepšilo, hoci z polievky zje len šťavičku, z hlavného jedla väčšinou len prílohu alebo čisté mäsko......., z koláčov len suché cesto (ona totiž sladké neľúbi vôbec, ešte tak pol kinderka tak 1-2 x do týždňa, alebo ocmúľa lízatko). Aj v piatok mali segedin a učiteľka ju chválila, že dnes pekne papala- Hanka povedala, že zjedla knedličku a mäsko. Občas už zje aj ich pomazánky, v škôlke sa naučila zjesť banán (doma ho chcela len popučený).......
Ja som si povedala, že keďže rastie a dobre prospieva, je motoricky i inteligenčné veľmi šikovná, kaziť jej zážitky zo škôlky stresom z jedenia určite nechcem!!!! Ak by aj mäso v škôlke nejedla vôbec, cez víkend ho dostane vždy ( 2x do týždňa by jej malo stačiť)

adetka
20. dec 2010

dakujem za povzbudenia...

do noveho roka to riesit nebudem... ale potom urcite... problem je v tom... ze napriklad uz roky nezjdela ani maly kusocek masa (napolsedy pred dvomi rokmi)... zo zeleniny do nej dostanem tak jedno zakusnutie do mrkvy alebo uhorky... vajicko nezobrala do ust od cias, ked sa este nechala krmit (v 15. mesiacoch mi povedala "sama")... mlieka vypije na litre... a z jedal papa akurat suche pecivo, zemiaciky alebo ryzu (2 - 5 lyziciek), a par kusancov jablcka... takze mam strach z nedostatku vitaminov... 😒

este raz dakujem 🙂

15natalinka18
30. dec 2010

maminy poradte nam ako to je s tymi školkami ? neviem o tom uplne nič dceru mam narodenu v juni teraz ma rok a pol a počula som že do školky sa treba nahlasit rok do predu čiže ked bude mat 2 roky takže ju mam teraz v january nahlasit aby sa tam vobec dostala a potom ked bude mat po 3 narodeninach tak v septembri nastupuje ?

capy
31. dec 2010

😵 😵 😵 vsetko naj v novom roku 2011 😵 😵 😵