Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

zuzanamv
16. sep 2010

@trixi Ako to, že chlapci "musia" cikať na stojáka? Ako im to môžu prikázať? Môj syn je zvyknutý po sediačky, aj iní chlapci a nikto to nerieši. Nechápem prečo by mali...
A neprezliecť, keď sú mokrí? To som ešte tiež nepočula. Minule si Veronika zamočila rukávy, keď si umývala ruky, dokonca dvakrát, tak ju dvakrát prezliekli.

@janka1874 Ja som teda malej dala už aj pančušky + tenučké legíny dovnútra. Ale u nás je dosť chladno v škôlke, keď sa ešte nekúri, tak to bolo akurát. A často sa hrajú na zemi.
A na von si dala dole legíny a obliekla tenšie nohavice.

U nás sa už spájajú triedy, nejaké učiteľky sú choré, ďalšie na školeniach.
Tak sú teraz moji obidvaja spolu v triede, páči sa im to, len keď majú poobede spať, tak Veronika provokuje Maťka a nespí ani jeden...

dudasik
16. sep 2010

@janka1874 Ahoj Jani, my obliekame ako kedy, ake je pocasie, lebo ani v nasej skolke deticky neprezliekaju, ked idu von. Takze raz jej dam hrubsie teplaciky, inokedy tensie a pancusky. Ale tiez neviem ako by som mala, lebo v skolke je dost chladno a vonku je doobeda uplne inak ako ked ideme rano ... 😅

blumka
16. sep 2010

mne sa to nezda ze vam ucitelky neprezlecu dieta...ani ked ich o to poziadate? ved ked idu vonku tak sa mozu zablatit, zamocit, kadeco ine a to potom ich tak nechaju? ved aj kvoli cistote dnu v herni by ich mali prezliekat...ja neviem ale my sa aj doma prezlekame, sme v inom dnu a v inom chodime vonku...pride mi to hygienickejsie (neviem najst spravny vyraz 😅 ). A v zime ked sa vnutri bude kurit, deticky budu naobliekane v pancuskach a leginach a svetroch ci ako? ci v zime ich oblecu ked pojdu vonku a teraz nie...pride mi to cudne..
viem ze maju vela deti ale ked dokazu prezliect v jednej skolke 15 deti tak to zvladnu aj v inej....podla mna si to treba od ucitelky vyziadat.

adetka
16. sep 2010

ja Mirke obliekam leginy... a ked by isli von... tak si na ne natiahne teplaciky... to by mala zvladnut aj sama... s troskou pomoci... snad... 😅

dievcata... co ste mali deti uz doma... ked sa Mirka vracia v pondelok do skolky... musim doniest rozhodnutie od doktorky o tom, ze je dieta zdrave? ... aj ked som ju nechala doma z vlastneho rozhodnutia? ... nechcem s nou teraz bezat k doktorke medzi chore deti len pre potvrdenie... 😕

janka1874
16. sep 2010

@adetka záleží na škôlke ako to majú u nás môže byť doeťa 3 dni doma bez nejakých potvrdení

janka1874
16. sep 2010

@adetka záleží na škôlke ako to majú u nás môže byť doeťa 3 dni doma bez nejakých potvrdení

dudasik
16. sep 2010

@adetka Mas uplnu pravdu, nie je to spravne. Ale v zime to tety ucitelky budu musiet zvladnut. Asi sa stale spoliehaju na to, ze deti budu zase o cosi sikovnejsie a budu to robit vsetko same. 😒

ajka72
16. sep 2010

@adetka u nás ako bolo u lekárky tak musí byť od lekárky potvrdenie že dieťa je zdravé a že môže ísť do kolektívu ak si dieťa nechám doma či už bolo choré, alebo z iného dovodu tak u nás sa píše také čestné vyhlásenie že dieťa je zdravé a podpisuje ho rodič, to čestné vyhlásenie tlačivo už maju v školke len ho ráno dá učiteľka mamičke vypísať a podpisať

lucia.kl
16. sep 2010

ahojte, pridam vam sem nejake svoje skusenosti a rady ako učiteľka v škôlke. z niektorých vecí som ostala dosť zarazená, napr. z toho, že musia chlapci cikať na stojáka, to musia byť tie učiteľky dosť divné, ved ked je dieťa z domu naučené po sediačky, tak prečo mu v tom brániť??? dôležité je aby ale vedel cikať aj postojačky kôli pobytu vonku, zo zásady všetkým treba ked sa víde von a tam by sa mali chlapci vedieť vycikať sami, lebo aj u nás začína sexuálne obťažovanie a dieťa doma povie, že ho p.uč chitila a už je z toho problém a pritom mu len pomáhala pri cikaní - tak dúfam chápete, čo sa prezliekania týka, tak v malej triede je to náročné, dnes sa berú deti od dvoch rokov a niektore treba komplet obliekať a iné sa vedia samé, učiteľky sú na to dve, občas pomôže aj upratovačka ale aj tak to trvá tak pol hodku kym su všetky deti prezlečene a obute a to už sú tie čo boli prvé spotené, preto sa väčšinou len obliekajú svetre (vetrovky) a obúvajú topánky, ale ak bolo dieťa špinavé alebo mokré tak sme vždy prezliekli, takže zas je to len o učiteľke, dokonca my sme prezliekali aj ked sme prišli z vonku a dieťa bolo spotené, alebo ked nás rodič poprosil aby sme na von prezliekali. a ak sa vám zdá v triede teplo na pančušky a tepláky a vonku zima, tak ja som radila mojim rodičom dať dievčatám sukňu a chlapcom kraťase na pančušky a potom na von len natiahnuť tepláčky, takže skúste aj nad takýmto niečim pouvažovať 🙂
a ak by ste mali na mňa ako na učiteľku nejakú otázku, tada vám odpoviem 🙂

lucia.kl
16. sep 2010

je a ešte k tým potvrdeniam od lekárov, ak bolo dieťa doma z rodinných dôvodov tak potvrdenie netreba, potvrdenie treba ak bolo dieťa choré a malo niečo čím môže nakaziť ostatné deti, alebo ak bolo pre chorobu doma dlhšie ako týždeň

tinka5
16. sep 2010

takže ak bolo doma kvoli soplíkom 3 dni a tak víkend, tak potvrdenie netreba?

lucia.kl
16. sep 2010

@tinka5 nie, je blbosť chodiť k lekárovi medzi choré deti, ak bolo len trochu soplavé.... a nechala si si ho doma aby sa preliečilo..

tinka5
16. sep 2010

😉 😉 😉 😉

petruska77
16. sep 2010

u nas netreba nosit potvrdenie o tom, ze je uz dieta po chorobe zdrave... dokonca ked je chore, staci ked zavolam, poviem ze tyzden maly nebude chodit a vybavene... ziadne potvrdenky od lekarov ani nic... ja som maleho asi 2x nechala doma, bez navstevy lekara, lebo som sa bala, ze v cakarni mi ochorie este viac a vobec som s tym v skolke nemala problem...

a ked David nastupoval do skolky mal 2roky 11 mes. a tiez cikal doma len posediacky na nocniku... zo skolky ale prisiel s tym, ze uz cika postojacky na zachode... akurat neviem, ci ho k tomu prinutili ucitelky alebo proste napodobnoval ostatnych chlapcov...

dadis
16. sep 2010

mne Matko tiez povedal, ze mu ucitelka povedala, ze sa nema cikat posediacky....chudak moj maly je z toho cely zmateny...vo stvrtok minuly tyzden sa muselo nieco v "kupelni" stat, pretoze mi poobede pani ucitelka povedala, ze doobeda v kupelni dostal "hysak" a poobede sa pocikal v herni (nam sa nepocikal cca rok), v piatok uz nechcel ist do skolky ☹ v sobotu ochorel, takze tento tyzden skolka nehrozi, stale sa mu snazim pripominat nejake pozitiva, ved sa tam tak neskutocne tesil, ale dnes mi povedal, ze bude v skolke plakat, ze sa mu tam nic nepaci, ze tam nechce spinkat...atd...som z toho smutna, najma ak viem, ako tam prvych 5dni stastny chodil a jedna "pakovina" a cele mu to zhnusi pobyt v skolke...bohvie co sa tam v tej kupelni stalo, asi to nebolo len tak, ked sa otocil o 180st....som mu slubila, ze v pondelok s nim pojdem rano do skolkarskej kupelne a poriadne si to cikanie postojacky nacvicime...doma sme to dnes cvicili...len my mame nejaky vyssi ten zachod, musi byt pri tom na stolceku, trosku ma problem s triafanim, ale aspon sme mali pri tom srandu...teraz ked uz viem, ze v com je asi problem, tak to hadam do pondelka aspon ako- tak prekoname...a znova bude mat radost z chodenia do skolky... ☹

trixi
16. sep 2010

@janka1874 ja sa zimy desim. Ked maju ucitelky nervy z toho, ze si 3rocne deti nevedia obliect ponozky, co budu robit pri obliekani pancusiek, overalov, rolacikov, rukavic, ciapok... Ufff, bude to tazke. Matej pancusky v zime nenosi, ale ma take termo pradlo (nieco take ako spodky), je to vsak teple. Neviem si predstavit, ze sa budu hrat vo vnutri a bude mat len teplacky, pretoze ho zo spodiek vyzleciem, pochybujem, ze mu to ucitelka oblecie na von tie spodky. A Matkovi to bude suma-fuk.

dadis
16. sep 2010

@trixi ja planujem, ze len co zacne nosit pancusky/termopradlo, tak ho necham v skolke len v tom....hanba, nehanba, ked pojdu von tak si len oblecie na to nohavice/oteplovacky a bude mu akurat...ved tym detickam to je jedno, ci je v pancuskach, teplakoch alebo termoleginach 😉

blumka
16. sep 2010

mne sa pozdava to riesenie, ze v zime dat na pancusky suknu pripadne kratasky a ked pojdu von, sukna alebo kratasky dolu a na vrch nohavice 😉 asi to tak urobim. dakujem @lucia.kl 😉

dai
16. sep 2010

to co je za blbost ze cikat po stojacky - ucitelke treba povedat ze si to nezelate - ja sa snazim teraz preskolit mojho muza na po sediacky a samozrejme mi to neide... ved je to omnoho hygienickejsie po sediacky ako po stojacky☹ oni vam predsa nemozu do takehoto niecoho zasahovat ( v nasej skolke cikaju chlapci ako chcu...)

obliekat deti ucitelky jednoducho musia...ja som rozhodnuta akurat malej kupit overal ( ma len oteplovacky a bundu ) - vie si to obliect sama a je po problemoch, detto cizmicky na suche zipsy ktore si vie obut sama ( ciapku tiez vie, takze na ucitelky zostanu len rukavice )

u nas deti prezlecu aj niekolkokrat za den - staci ze si omocia rukaviky pri umyvani alebo sa niecim pofrkaju...
von deti obliekaju podla pocasia ( vsetky deti maju niekolko typov oblecenia v skolke - na teplo aj zimu )

u nas treba zavolat do skolky ked je dieta chore a povedat ci ma len sopliky - cize ho sama nechavam doma, alebo je vazne chore a ideme k lekarovi - ak sme boli u lekara, treba potvrdenie o kontrole...

trixi
16. sep 2010

@dadis aj my doma trenujeme cikanie na stojaka, Matko sa postavi na schodik a cika, samozrejme ked je tam sam, tak ma zabavu, pretoze triava ten gel, co je v mise 🙂 . Lenze on je zvyknuty, ze doma sa vyzlecie uplne a je polonahy, v skolke si len trochu stiahne teplacky, slipky a uz je niekedy z toho mokry. No co, trenujeme 😀 .
@lucia.kl veru, je to o ucitelkach. Ved dieta travi 3/4 dni v skolke, tak ucitelky nahradzaju rodicov a my im zverujeme to najdrahsie co mame. Myslim, ze si to mnohe neuvedomuju (cest vynimkam), hlavne tie starsie. Uz som tu pisala, ze mne chyba spatna vazba. Chyba mi vyhradeny cas pre rodicov, kedy mozu vzniest namietky, dozvediet sa viac co sa deje pocas dna v skolke. Takto vobec neviem ako moje dieta travi den, kedze este nerozprava a casto sa mu o skolke rozpravat nechce. Mozno som len velmi uzkostliva matka a chcem vediet co cely den robi moj syn, ako sa spravaju ucitelky.
Uz som sa informovala aj na prestup do inej skolky, kedze ucitelka mu capla na zadok, lebo si nevie a nechce sam obuvat ponozky, ale je to bieda. Skolky su total plne, momentalne je to nemozne. Mam byt rada, ze mam umiestnene dieta. 😖

dai
16. sep 2010

trixi, bola si uz u riaditelky?

lucia.kl
16. sep 2010

@trixi dieťa dostalo po zadku za to že si nevie obuť ponožky??? no tak no je potom čo za uč. ved male deti sa žiadne skoro nevedia obliecť, ja už som tiež parkrat dala po zadku alebo po rukach ale to muselo byť niečo total zle aby som to urobila - napr. letiaca stolička cez triedu, lebo aj take deti su.... alebo ked niekoho zbije, tak si sam capne po ručičke, že zla ručička, to sa nesmie, ale za ponožky ... normalne nemam slov

trixi
16. sep 2010

@dadis @blumka asi aj ja to tak budem riesit - spodecky, a podla zimy kratasy a v skrinke oteplovaky, ci hrube nohavice. Veru, detom je to uplne jedno. Teraz maly chodi v teplakoch, tricku, tak chodime aj domov, niekedy ho musim uz prezliect v skolke, pretoze je taaaak spinavy-nevie este papat tak aby nemal na tricku cely jedalny listok.
@dai u nas doma vsetci chlapi cikaju po sediacky, vraj (to viem od mojho otca, brata a draheho) je to pohodlnejsie, neocikaju zachod a nemaju konflikt kvoli zdvihnutej zachodovej doske 😀 . Vsak moj otec, ked videl ako ide Matko cikat, tak bol v soku, ze co robi, preco necika po sediacky. Chuda dieta je v rozpolozeni, dedo chce aby sedel, v skolke musi stat.
Vcera ked sme boli s detmi vonku tak sam sa otocil k stromu a vycikal sa. Susedy len pozerali 🙂 a ja tiez 🙂 .

ollski
16. sep 2010

Ahojte, my sme dnes opat po soplikoch nastupili do skolky...zase s velkymi trucami a placom 😔 🙄 pani ucitelka si pre nu prisla vonku pred triedu, aby nezdrhla...tam mi povedala, ze by bolo super keby chodime, co najcastiejsie, aby si co najrychlepsie kocka zvykla. Esta mi povedla, ze ked je tam, tak je v pohode, tie revy ma len kym sa zace hrat...no len co sa vrati vzdy domkov tak zacne s tym, ze tam uz nechce ist...ked zaspava, tak tiez, ked vstavame detto...
idem pocitat ako sa dari ostanym skolkarom 😉 , dufam, ze lepsie!!

trixi
16. sep 2010

@dai dnes tam rano zastupkyna nebola. Riaditelka je uplne v inej skolke. U nas je to tak, ze vzdy 2 skolky su jeden subjekt s jednou riaditelkou. Ale uz o tom incidente vie aj prednostka. Urcite to vsak preberiem so zastupkynou. Vyzera ako velmi rozumna osoba.
@lucia.kl vraj dostal na zadok lebo ked sa ucili obliekat ponozky, tak neprejavoval zaujem ucit sa obliekat si ich, pozeral vsade okolo seba, nepocuval a neskusal to. 😅
Suseda vcera spominala, ze jej vnuk dostal v skolke tiez na zadok, ale zobral palicu na ucitelku a vynadal jej, ze nech ho neotravuje, ze on nebude robit co ona chce a ze jej to uz raz povedal, tak nech mu da pokoj, vybehol na dvor a vyliezol na preliezky a odmietal zliezt. Ma len 2,5 roka, jeho druha babka je riaditelka v tej skolke, ucitelka vsak aj mame aj riaditelke povedala, ze mu za to dala na zadok.

dadis
16. sep 2010

@trixi u nas sa tiez manzel cika posediacky, takze maly ine nevidel...

lucia.kl
16. sep 2010

@trixi ja tiež vždy keď dam dieťaťu na zadok, tak t

lucia.kl
16. sep 2010

@trixi ja tiež vždy keď dam dieťaťu na zadok, tak to poviem rodičovi a aj za čo dostal...
a z učiteľkou si to riešila alebo rovno za zastupkyňou si šla??

adetka
16. sep 2010

@dadis... aj ja chcem aby manzel cikal posediacky ... to sa tio ako podarilo docielit 🙂

dadis
16. sep 2010

@adetka ja som ho uz takeho dokonaleho nasla 😀

ollski
16. sep 2010

ja dufam, ze deticky v skolke nebiju za nejake take blbiny ako su ponozky 😔 !! a vobec... viem, ze su situacie, kedy clovekovi prasknu nervy, ucitelky su tiez len ludia, hlavne ked sa zlakne, ze si dieti mozu navzajom nejako ublizit, poznam to, mam tu len dve deti a kolkokrat sa mi chlpy jezia, ked vidim co robia...neviem, co by som robila, kedy som ich mala na starosti 10-20?? no a prave preto som si toto povolanie nevybrala...pani ucitelky by mali mat predovsetkym caro osobnosti, autoritu, zelezne nervy a kopu trpezlivosti 😉

ollski
16. sep 2010

@lucia.kl deticky sa mou byt po rucickach?? lebo moja sestra studovala psychologiu a ona mi vravela, ze nie...ze po zadku ak je to nevyhnutne tak ano, ale ze po rukach nie 😕 ci to plati len pri malych detoch??
jasne, ze ja ja som im obcas capla po rucke, ked sa inak nedalo...ale z velkymi vycitkami, hlavne mladsiemu, lebo on robi jednu hovadinu za druhou 🙄