Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

filipal
6. okt 2010

pozerala som si tie Habakuky na internete. vyzera to zaujimavo - svet Dobsinskeho rozpravok, je to umelecky ponate....
podla mna pekny projekt, aspon je nejaka moznost ist s detmi na vylet, ale aj mne sa zda, ze pre 3-rocne deti to moze byt trosku strasidelne....ale zavisi od dietata. pre take male dieta sa mi zda vhodnejsie ist tam s rodicom....
aby pripadne vysvetloval, alebo odisiel, keby bolo dieta vystrasene.
ono je to tazke, planovat hromadny program. pamatam si, ako isiel moj syn ako prvak zo skoly do kina, na dost nevhodny film.
ozyvala som sa ja, ako jediny rodic. ostatnym rodicom sa film vobec nezdal neprimerany, lebo ich deti doma sledovali doslova vsetko. chapem, ze je tazke ulahodit vsetkym...

adetka
6. okt 2010

heeej... Ms Mirkou sme boli v Habakukoch dva krat... ked mala 2,5 a 3,5 roka... a pacilo sa jej to... teraz ich rozsirili... a pribudlo ihrisko a nejake zvieratka... divadielko pozorne sledovala... zapajala sa do kreslenia... pacil sa jej drak i domm rybka.... ako sa vyrabaju zvonceky... 🙂

adetka
6. okt 2010

my sme zatial stale chori... ja i Mirka na ATB... ja si chodim este aj po kalciove injekcie... bo mi odisiel hlas... preco dotkri tak radi predpisuju detom sirokospektralne ATB 😠 ... ovela viac by jej pomohli antibiotika cielene zamerane na dychacie cesty a hrdlo...

filipal
6. okt 2010

@adetka u nas sa predpisuju sirokospekralne. v Skandinavii a v Britanii su ine postupy.
urobia najprv rozbor a naordinuju podla citlivosti.

spachtos
6. okt 2010

@zuzanocka nemozes porovnavat tvoje dieta s jej malou, ved kazde dieta je ine, moja dcera neplakala od prveho dna a syn plakal cele tri roky./ ale len pri prichode do skolky/. okrem toho niektore dieta zabavis nejakou hrackou a ine ti bude vsetko odmietat, niekomu pomoze, ked si ho vezmes na ruky a niekoho sa nemozes ani dotknut, takze sa neda hned vsetko zvalit na ucitelky

lindulak
6. okt 2010

ja som si tiez mrkla habakuky na nete. vyzera to byt dobry typ na rodinny vylet. Ale nasa mala by sa isto bala niektorych tych veci, ona ma divadlo rada, ale aj na Ela hop plakala, ked videla hopa prezleceneho za netopiera. Neviem si predstavit, ze by isla nasa trieda na taky vylet, ved tam este kazdy den nejake dieta place za mamou. A keby sa este aj bali niektorych tych domov tam... Tiez sa mi to nezda najlepsi napad. A o tom, ze ucitelky zvazia vzdy vsetko dobre, by som tiez pochybovala - ved to vidim v tejto triede, ake neprofesionalne preslapy sa im stavaju. Teraz tam chodim s malou, tak vidim vsetko - aj to co by som radsej nevidela. Mne to pripada, ze chcu ist vsetky ucky na ten vylet - ked uz tam ide bus, ziadna by asi nechcela zostat s najmensimi v MS 🙂 Ktovie, mozno sa viacerym rodicom ten napad nepozdava, treba vyjadrit pochybnost. ked budeme vsetky viac vyjadrovat, co sa nam nepaci, budu skolky lepsie 😉

mamavera
6. okt 2010

@lindulak súhlas s poslednou vetou 🙂 🙂 🙂 🙂

sammy
7. okt 2010

Ahojte, pisala som tu pred tyzdnom ako ma dcera problem zvyknut si v skolke - ze tam stale place a pod. Tak sme boli u psychologicky a uz vieme kde je pes zakopany - ma IQ 133 a je na mentalnej urovni 4,5-rocneho dietata, cize v prvackej triede so svojimi rovesnikmi sa nudi a preto place. Skusime ju preradit k druhakom a ked sa nebude tak, necham si ju doma 🙂

blanblan
7. okt 2010

@sammy a uz si aj hovorila s ucitelkami? Som celkom zvedava ako to dopadne tak informuj potom 🙂 A ked sa to nebude dat tak ju nechas doma a na buduci rok ju das do vyssieho rocnika nez by mala byt? A inak vsetko najlepsie dcerke k narodeninam! 😉 Bude oslava cez vykend?

sammy
7. okt 2010

@blanblan Dakujeme 🙂 Bude oslava veru.
Ked ju nebudu chciet preradit, necham si ju doma, ved som este na MD. A buduci rok skusime bud inu skolku a vyssi rocnik alebo taku specialnu skolku Centrum nadania - je to vlastne uz nulty rocnik skoly pre deti od 4 rokov. Este uvidime ako to s nou pojde dalej 🙂
Zajtra idem na pokec do sucasnej skolky a dohodneme sa ako dalej.

filipal
7. okt 2010

@sammy no to som aj ja zvedava co ti na to ucitelky povedia...dcerke robili IQ testy? inac sa cudujem, ze takej malickej chceli urobit. a k tej citovej nezrelosti sa psychologicka nevyjadrila? alebo vysku intelektu poklada za jedinu pricinu?

renab
7. okt 2010

@filipal Habakuky - na fotkách pekné, v skutočnosti domčeky pekné z vonku. Dnu nič moc, interiér vybavený pre ľudové remeslá: kováč, pernikárka, rezbár, zvončeky, krčma..... Dá sa to prirovnať k múzeám slovenskej dediny na mini rozlohe. Každú hodinu hrajú nejakú rozprávku, diváci sa sťahujú z miesta na miesto. V lete rozprávky neboli strašidelné, ale tým, že sa behá za hercami, tak si to hromadne s 3-ročnými deťmi neviem predstaviť. Je tam ešte detské ihrisko (tiež pre 3-ročných nevhodné) a majú pár ovečiek, kôz a psa. Na to, ako sme sa tešili, sme odišli sklamaní. Malý má 6 rokov a moc ho to nebavilo, neviem si predstaviť, keď niekto napíše, že tam strávil celý deň. Matejovi sa z celých Habakukov najviac páčila bobová dráha a lezecká stena na Donovaloch. Na môj vkus za dosť peňazí málo muziky.

filipal
7. okt 2010

@renab ahaaa a ja som si naivne myslela, ze je to zadarmo! 😅 v Rakusku su pre deti velmi zaujimave tematicke parky....a su zadarmo. v lete sme boli 2 tyzdne v Alpach a bola som nadsena....

siska76
7. okt 2010

@sammy ahoj, mám prosbu dáš mi kontakt na tú psychologičku a potrebovala si sprievodný list od detskej dokiny"?Mám presne ten istý problém, môj synček po adaptačnom období sa začal opäť adaptovať na 2hodiny!Dnes ma učka dožrala, lebo že ho poslala do umyvárky sa vyrevať,a ja že či to zabralo, že na chvíľu....tak neviem či ho tiež radšej nenechám doma, tiež môžem...

sammy
7. okt 2010

@filipal Psychologicka povedala, ze to nie je citovou nezrelostou, ze ona potrebuje byt zaujata, mat aktivity vhodne pre jej mentalny vek a ked sa nebude nudit, nebude rozmyslat nad tym ako mohla byt s mamou 🙂
A ten IQ test jej spravila automaticky, ja som nevedela ze jej bude pocitat IQ, povedala len ze je to vysetrenie zamerane na rozne schopnosti, ukazovala jej tam vselijake karticky, hracky a pytala sa ohladom toho, chcela od nej opakovat nejake ulohy, no Monika si to uplne uzivala, hrala by sa tak aj do vecera 🙂

filipal
8. okt 2010

@sammy je mozne, ze by jej rada pomohla. ale aj intelektovo nadane deti maju vela svojich problemov a aj nevyrovnany vyvoj. co znamena, ze intelektovo su sice dopredu, ale socialne, alebo emocionalne nie....
snad by to na tom vysetreni odhalila.
ved uvidis ako budu reagovat ucitelky. potom nam napis, aby sme vedeli aky postoj k tej situacii zaujali.
zase budeme o jednu skusenost mudrejsie..... 🙂

filipal
8. okt 2010

@siska76 fakt divny postoj! poslat 3-rocne dieta same do umyvarky vyplakat sa! 🙄 🙄 🙄 chuda dieta. ☹

deniska30
8. okt 2010

@sammy Prosím mohla by si mi napisat do IP, kde ste boli u psychologicky. Lebo u nas je nieco podobne, sice neplace stale, ale tiez mam pocit, ze sa tam nudi a uz davno na nej pozorujeme, ze je viac ako bystrá.
Ďakujem.

dadis
8. okt 2010

@deniska30 to centrum nadania je na Dlhych Dieloch http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...... 😉

deniska30
8. okt 2010

@dadis Ďakujem si zlatá. Objednala som sa k tej psychologicke co bola aj sammy, ale toto -centrum nadania sa mi páči, máme to blízko určite tam pojdeme pozriet. Sa mi páčia tie aktivity, to by mohlo Domi zaujimat. 😉

filipal
8. okt 2010

tak kocky to poznam! nevedela som, ze ste z BA....riaditelku poznam osobne, aj niektore dalsie ucitelky. tam budete urcite spokojne. je tam aj predskolska vychova aj skola.

dadis
8. okt 2010

@deniska30 ale je to tam az od predskolskej triedy...ale ved zavolaj a informuj sa... mali by ste to blizko...

s_i_s_a
8. okt 2010

@tinka5 ja davam nasmu Samkovi Immunal....a som s nim spokojna....jedine co mi na nom vadi je tusim dvojtyzdnova pauza medzi uzivanim....echynaceovy vytazok vyrobeny doma by som viac uvitala....lebo ten sa moze uzivat ako prevencia 1 krat denne kazdy den...a pocas choroby sa zvysuje na davku 3 krat denne...ale az taka bylinkarka nie som 🙂 , takze som to este neskusala...

dadis
8. okt 2010

@deniska30 ale kazdu stredu tam maju zaujmove popoludnia pre 3 az 4 rocne deti, vstupne je 3,50€ http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...
Od informácií k tvorivosti

Pripravované témy záujmových popoludní pre predškolákov :

6.október : Stromy
13.október : Ježko
20.október : Šarkan
27.október : Strašiak

Deti sa oboznámia s daným objektom (napr. niektorý druh zvierat) prostredníctvom powerppointovej prezentácie, obrázkov, diskusie vedenou lektorkou, potom daný objekt spracujú (vystrihnú, nalepia, poskladajú zo spotrebného materiálu). Takto deti primerane veku spracovávajú informácie, zároveň si precvičia jemnú motoriku a rozvíjajú si tvorivý prístup. Aktivity sú vhodné pre deti od 3 do 4 rokov. Ide o predstupeň aktivít pre staršie deti (Od informácií k riešeniam).

no ja v stredu nemozem chodit, uz sme prihlaseni na anglictinu presne v tom case ☹ a v ine dni to je pre starsie deti...

deniska30
8. okt 2010

@dadis presne tie stredy som pozerala 🙂 pojdeme tam urcite pozriet.

petruska77
8. okt 2010

ahojte, aj ja mam nadaneho skolkara a neviem co s nim... zo statnej skolky ho brat nechcem, je tam spokojny... hladam pre neho nejake aktivity, ktore by sa konali po 17-tej hodine, lebo z prace sa ja velmi nedostanem... v tom centre nadania funguje aj nieco take?

adetka
8. okt 2010

V Nitre mame fajn kruzky pre predskolakov... zatial som ju prihlasila do Borinocky... folklorneho suboru ... ale vidim, ze ju prihlasim aj na kreslenie/modelovanie ... odporucili nam ju na nieco take prihlasit ...

dadis
9. okt 2010

@petruska77 zavisi od toho, v com je jeho nadanie 😉
ale dam ti zopar tipov:
anglictina: mortimer, helen doron, hocus lotus
www.centrumnadania.sk http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...
kurzy plavania, ak je pohybovo nadany
rozne centra volneho casu (CVČ podla miesta, kde to mas najblizie)
http://www.sancatanca.sk/index.php?id=18

trixi
9. okt 2010

ahojte, trosku sa vratim spat, na obdobie prijimania nasich drobcov do skolky (Podavala som vo februari staznost, lebo mi jedna riaditelka odmietla dat prihlasku a druha mi povedala, ze maly je prijaty a potom som obdrzala rozhodnutie o neprijati, tak mi ho prijali az na zaklade staznosti): dnes som si precitala v miestnych inzertnych novinach, ze mesto vyhrasuje vyberove konanie na poziciu riaditeliek, na ktore som podavala staznost, tak neviem ci je to dosledok staznosti, ktore boli na nepodane, alebo su riaditelky menovane len na urcite obdobie (ako nasi politici 🙂 )

lula26
9. okt 2010

trixi, každá riaditeľka MŠ je menovaná len na dobu 5 rokov. Po tejto dobe musí byť vyhlásené výberové konanie. Myslím, že tvoje sťažnosti to neovplyvnili.