Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

alienka73
3. sep 2010

@janka1874, do ktorej skolky chodi tvoja mala? Lebo aj v skolke nasho maleho mali vcera spagety, tak ci nahodou nie do tej istej. Nas chodi na Rumanovu v Ke.

janka1874
3. sep 2010

@alienka73 na Hronskú v Ke

alienka73
3. sep 2010

@janka1874 skoda 🙂

macocha
3. sep 2010

Ahojte, tak ja nevychádzam z údivu, asi začnem aj veriť na zázraky - moja malá sama išla ráno do triedy a to so šibalským úsmevom 😀 a poobede učka povedala, že je úplne v pohode a bez problémov. Tomu by som ešte pred týždňom nebola verila 😵

K tej debate, že či postupne alebo komplet naraz: môj názor je, že moja malá potrebuje postupné privykanie. Ona je proste taký typ. Neviem porovnať s inými deťmi, mám len ju. Ale hoci dnes aj včera išla do triedy bez problémov, ostala som v šatni. A videla som, že pri každom otvorení dverí sa pozrela, či som ešte tam. Keď ma videla usmiať sa, usmiala sa tiež a hrala sa ďalej. Aj preto chcem dlhší čas ostať v poldennom režime - lebo viem, že keď prvotné nadšenie vyprchá, bude to iné. A myslím si, že tu sa oplatí "prestať v najlepšom" - ona sa aj dnes tvárila, že by ostala aj na spinkanie. Ale a) to vždy tvrdí aj u babky, ale potom nie a nie zaspať, až máme z nej nervy b) doma chodí spávať oveľa neskôr, takže aj preto, aby im nerozbila skupinu, nechcem ju tam nechať c) takto ju udržujem v nadšení - ("Dnes už ideme, ale v pondelok môžeš prísť znova!") d) takto si ju ešte trochu užijem - také že aj vlk sýty aj baran celý 🙂

Viem, že nie každý má tú možnosť. Ale ja som aj úmyselne začala so škôlkou skôr, ako bolo nevyhnutné, aby sme mohli privykať si pomaly.

@bzuco @libka1 @diddi @lenrie a všade, kde sa veľa plakalo - držte sa, prajem pevné nervy a nech to čím skôr poľaví. Viem si predstaviť, ako to musí bolieť. Ale každá maminka najlepšie pozná svoje dieťa a tak určite nájdete spôsob, ako to spolu prekonáte. Držím palce, nech sú v tom učiteľky nápomocné. Lebo ja som si včera tiež musela dupnúť, že nebudem utekať potajomky od malej (zaujatej hrou). Je fakt, že rozlúčenie ju rozladilo, ale myslím, že som urobila dobre - večer mi povedala, že som jej chýbala, ale nie, že som ju opustila. (Ona toto výrazne odlišuje.) A ako píšem, je v pohode. 😎

spachtos
3. sep 2010

@wighy nikto ta neziada o lutost, ale o spolupracu, ked ucitelka poziada rodicia o to, aby sa urcite veci vyzadovali aj doma, tak si myslim, ze tym pomozeme vlastnym detom

spachtos
3. sep 2010

@blumka aj ja si myslim, ze pokial si na materskej a mas tu moznost, bud s nou co najviac, nech sa v skolke pohra a na obed moze ist domov a byt s tebou, tie casy sa uz nevratia. Zial, tie mamicky, ktore uz pracuju, tuto moznost nemaju, tak im to ucitelky ani nemozu navrhnut.

spachtos
3. sep 2010

nebojte sa, ten plac prejde, je to uplne prirodzene. Pred par rokmi som to aj ja zazila ako rodic, teraz to prezivam s detmi ako ucitelka. Tyzden-dva to je intenzivnejsie, potom sa to upravi len na taky ranny-rozluckovy plac a nakoniec sa detom ani domov nechce ist. A kazde dieta je ine - niekto si poplace, ukludni sa a hra sa, niekto je cely den v napati, uvolni sa az doma a to sa moze prejavit placom, hnevom, zlostou, mlcanim, unavou.
Co je iste, deti su unavene. Cely den sa okolo nich nieco deje, je tam vela deti, kriku, kym je dobre pocasie, su vela na dvore, kde behaju, skacu... Nebojte sa, ony to zvladnu, len my im musime pomoct.

blumka
4. sep 2010

@filipal, @spachtos neviem ci bol moj prispevok zle pochopeny alebo co. Moja dcera nema problem so skolkou, vobec neplace ako ine deti, ktore tam placu od rana, pekne sa zaclenila a hra sa, spievaju pesnicky, uz vcera doniesla zo skolky novu, ucitelka sama je udivena aka je rozumna ako rozprava. Problem ma pred spanim, nevie zaspat a mrnkna, nereve, nehysaci, mrnci.
Mozno sa vam to zda cudne ale pre mna naozaj skolka na pol dna nema zmysel..kvoli vzdialenosti a kvoli rezimu mladsej dcery. Starsiu som dala do skolky preto lebo to jednoducho potrebuje, doma sa so mnou nudi, vyslovene jej chyba kolektiv deti. Trosku mi pride zvlastne mne povedat ze bud s nou co najviac...ved skolka nie je o tom ze s nou co najviac byt nechcem, ze ju niekde odlozim lebo na nu nemam cas alebo co...proste uz pre nu nie je domace prostredie kde sa so mnou nudi. Ano riesenie by bolo pol dna mozno idealne ale zatial sa neda.
moja otazka skor bola pre tie maminy, ktore mozno nieco podobne zazili, ze im deticky nechceli spat, ci si zvykli a spali tam alebo si nezvykli a ako to potom riesili...naozaj si myslim ze so svojou dcerou travim dost casu a to teda nie je o tom ze ju teraz nechcem alebo co.
Budem sa opakovat ale ja medzi nou a 3 rocnym dietatom ktore nastupi do skolky nevidim rozdiel...
ale dakujem za nazor, viem co mi chcete povedat 😉

blumka
4. sep 2010

@filipal este na upresnenie, keby nebola tato skolka pre deti od 2ch rokov tak ju tam samozrejme nedam, maju tu moznost ze beru aj mladsie deti...
a neviem velmi ako inak mam na skolku dcerku privykat...ved doteraz cele prazdniny sme ju privykali..asi mas na mysli to spanie, ale doma ju nutit nebudem samu zaspavat a nejako sa mi ani nepaci myslienka davat na pol dna a ptoom na cely, ved ked si zvykne ze sa tam nespi tak uz vobec mi tam nepojde.. teraz mozno vidi ze tam musi aj spinkat tak si skor zvykne...no neviem, rozmyslam, zvazujem..v kazdom pripade ju tam este par dni necham na cely den a uvidim ako sa to vyvinie...po dvoch dnoch je asi zavcasu brat ju domov

libka1
4. sep 2010

@blumka myslim ze si to dobre napisala, 2 dni su malo na to aby si sa mohla dobre rozhodnut, daj jej cas 😉
nasa sice zaspava sama a ani v skolke s tym asi nema problem, ale v noci sa jej casto snivaju asi zle sny v poslednej dobe, tak ju proste chytim a prenesiem k nam... ked mrnka zo sna tak ju pohladkam a hned je lepsie a vidim aj ten rozdiel ked sa zobudi vedla nas a ked sa zobudi v postielke... ked vidi ze sme okolo nej ma hned krajsie rano a je vysmiatejsia 😵 odo mna moze s nami spavat takto aj v puberte, je mi to fuk 😉
co sa tyka nasho vcerajsieho posobenia v skolke nestretla som sa s ranajsou ucitelkou ale ta co tam bola poobede povedala ze bolo vsetko OK, ze uz neplackala, boli sa hrat na dvore, to sa jej velmi pacilo... zjest zjedla tak ciastocne, ale ved to sa popravi.. doma spraskala 2 termixy, strapec hrozna a hrusku... ked som po nu prisla tak mala vodu v hrnceku a stetec a malovala si na tabulu 😵 vyzerala spokojne, ale dole schodmi prasila o dusu 😅 este na mna kricala nech sa ponahlam, lebo som sa zarozpravala 😀 takze zaciatok dna zly ale potom asi dobre... akurat sa pocas spanku pocikala, tak periem navliecky 😅 ale to sa nam stava aj doma 😉 uvidime co bude v pondelok, podla mna len potrebuje pochopit ze mama sa vzdy vrati a vsetko bude ok 😉

libka1
4. sep 2010

jo, a konecne viem kto je je kamaratka, vcera totiz hovorila o nejakej mintejke a clovek nikdy nevie, v dnesnej dobe pri tych menach 😅 tak som prestudovala zoznam ako sa volaju deticky a nic... a pobede mi doklaplo ze to bude asi timejka 😀 a to nasa dobre hovori, zato som aj takmer skocila na to ze by sa mohlo dieta volat mintejka 😝 😀

blumka
4. sep 2010

@libka1 dakujem, pozeram ze ty mas este mladsiu dcerku ako ja v skolke...
mna sa dnes mala pytala ci ide aj dnes, najedla sa a cakala ze ju obleciem a pojdeme 🙂 aj ona mava dost casto zle sny a vola na nas...spinka sama vo svojej izbe ale niekedy si k nej ide manzel lahnut alebo len tak ju utisit a spi dalej sama...ale to vacsinou vtedy ked ma cez den vela podnetov tak to asi v noci spracovava

libka1
4. sep 2010

@blumka ano, je este mala, ale tiez je podla mna velmi sikovna a chodi do triedy pre 2-3 rocne deti, je ich 11, ucitelky vyzeraju mile, su mlade, sympaticke, nebolo este casu sa s nimi nejak viac porozpravat, ale predpokladam ze spravia nejake rodicovske coskoro, tak potom 😉 ja robim od jej 5 mesiacov, dlho som robila z domu ale teraz uz chodim normalne do roboty... je zvyknuta na starkeho, babku, nikdy mi neplakavala ked sla k nim, ja som chodila aj na sluzobky a ona v pohode aj tyzdne bezo mna bola, tak pevne dufam ze toto su len take pociatocne problemy suvisiace s velkou zmenou v jej zivote... 😉 a zda sa mi uz za tie 2 dni nejaka otrlejsia, ale to sa mi mozno len zda, tak viac bojuje za svoje prava 😀 asi musi, inac by sa moc nepohrala a deticky by jej vsetko vzali, na pieskovisku vzdy radsej davala hracky ako brala 😅

blumka
4. sep 2010

@libka1 no ta moja zasa berie 😀 asi ju vyskolil 4 rocny sused..hrava sa s nim od malicka tak sa velakrat musela naucit branit sa a neda si svoje 😀 ale vie sa aj rozdelit, hlavne so sladkostami, to bude hostit kazdeho kto je pri nej 😉 aj ona uz bola bezo mna na noc, nielen u babky ale aj u mojej kamaratky akoze na vikend, lebo sa nechcela rozlucit s jej synom (ona sama mu hovori ze to je flajel 😅 ). Ona je velmi samostatna a papula neskutocna, tak dufam, ze to v skolke zvladne

petruska77
4. sep 2010

@blumka k tomu spaniu, ja som pisala napredoslej strane, ze moj maly preplakal prve 3 poobedne spanky a na stvrty den uz normalne spinkal... a to doma je nauceny zaspavat vyhradne so mnou... takze treba len trpezlivost a tvoja mala si tiez zvykne neboj 🙂 a urcite ju neber zo skolky hned poobede, neviem aky by to malo zmysel...Mas male babetko, musis sa aj jemu venovat v dostatocnej miere a Terezka je uz dost velka na skolku podla mna, kolektiv ju lepsie potiahne, ty jej doma neurobis taky program, ani ju tolko nenaucis ako sa dokaze v skolke... ja to vidim na mojom synovi ake pokroky tam dosahuje...

wighy
4. sep 2010

@spachtos asi si ma nepochopila, mal si doma papucky nedava dole, ona si asi myslela ze je v destkom kutiku na koberceku sa vyzula ako tam treba, ved ja jej doma nedovolim vyzuvat sa lebo je zima tak preto som povedala ucitelke ze nech ju na to upozorni, ze ja to z domu urobit neviem
samozrejme ak viem nejako pomoc tak pomozem ale stazovanie ucitelky ze tam je zadarmo ze jej uz padla mi pride neprofesionalne 😒

blumka
4. sep 2010

@petruska77 dakujem

filipal
4. sep 2010

myslite si kocky co chcete, ale nie je spravne davat dieta do skolky hned na cely den.
dieta sa ma privykat postupne.
asi to Blumka nechces pocut. 🙂 pozerala som si tvoje alba, vyzerate ako sympaticka rodinka, nic proti tebe, pacite sa mi. 🙂 🙂 dcerka vyzera byt citliva, lahko sa prisposobujuca bytost, ale take trpia najviac. nedaju znat, ale trapia sa.

chapem, ze z hladiska matky je to tazke, ale pisem to z hladiska psychiky dietata.

blumka
4. sep 2010

@filipal no su rozne nazory na to co je lepsie, ci dat na pol dna alebo rovno na cely, nejde predsa o to co ja chcem pocut alebo nechcem pocut..preto tu pisem, lebo potrebujem poradit co s tym.. 😉
z fotiek nemozes vediet ci je moje dieta citlive alebo lahko sa prisposobujuce a trpiace a ine veci, to mozem povedat len ja, lebo ju poznam osobne...
ja nechcem samozrejme aby moje dieta trpelo, ale naozaj sa nezda zeby v skolke pocas tych dvoch dni trpela.

janka1874
4. sep 2010

@spachtos no neviem ja som síce doma s druhou malou ale aj tej sa chcem plnohodnotne venovať ako staršej tak preto je v škôlke celý deň a okrem toho je už veľká vyžaduje si spoločnosť a poobede ešte stále niekam spolu ideme vonku alebo na návštevu podľa počasia tie časy sa už nevrátia ale ani pre tú menšiu sa nevrátia tak prečo ona má byť o niečo ukrátená lebo povezdme si otvorene kto má dve deti už sa nedá na 100% venovať rovnako obom stále sa musí robiť kompromis

@alienka73 veru škoda tiež som hľadala nejakú maminu čo jej ide dieťa do tej istej škôlky nech sú kamošky ešte pred nástupom no nepodarilo sa totiž my na terase nebývame ale tam mám rodičov ktorý ju skôr vedia vybrať ako ja

janka1874
4. sep 2010

vidím že názory sa rozchádzajú v tomto ale ja osobne si tiež myslím že najlepšie je ak tam rovno ostane celý deň ale to hlavne platí na deti čo nemajú od začiatku problém nie tie čo plačú aj dve hodiny vkuse za maminou to nie to by bolo silné kafe pre nich ale ak je dieťa hneď od začiatku spokojné a nemá porblém tak nech tam ostane ja som to tak riešila že volala som prvý deň doobedu 2x že čo a ako zvláda a či ju tam nechať lebo nie a sama riaditeľka(kedže pomáhala v tej triede) mi povedala že ona nemá problém tak nech ju nechám a to som doma mohla som kedykoľvek pribehnúť a tak sme boli aj dohodnuté že ak niečo volajú a pribehnem a to isté bolo aj druhý deň

filipal
4. sep 2010

na tuto problematiku nie su rozdielne nazory odbornikov.
mamiciek iste.

filipal
4. sep 2010

@blumka a este nieco. ano ty si chcela pocut nazory druhych. ale len tie, co sa zhoduju s tvojimi.
a nie je tvoja dcerka taka?
asi uz menim nazor aj na teba...staci par prispevkov....

janka1874
4. sep 2010

@filipal no lenže odborník nepozná každé dieťa individuálne ako mamina

filipal
4. sep 2010

@janka1874 co tym chces povedat? ze nepocuvajme odbornikov? ani lekarov? vsak mamina vie, ci je jej dieta zdrave?

uvadzam extremny priklad.

janka1874
4. sep 2010

@filipal ja nehovorím o zdraví a teda na lekárov mám ja svoj názor už dávno a nie veľmi lichotivý to je fakt mám s nimi hold svoje skúsenosti
ja hovorím o tom že každé dieťa je indivuduálne aj v škôlke aj celkovo čo sa týka kolektívu preto sú deti čo by im vadi ublížilo keby ich tam rodičia len tak nechali celý deň a sú deti čo s tým problém nemajú berú to ako samozrejmosť že tak to je a má to tak byť a preto si nemyslím že sa treba držať čo hovoria odborníci ja si myslím že treba posudzovať jednotlivo a preto veľa komunikovať s učiteľkou a dieťaťom

filipal
4. sep 2010

@janka1874 to mas pravdu. deti su velmi rozdielne a najlepsie ich pozna matka.
tak isto suhlasim s tvojim nazorom na kvalitu niektorych lekarov.
ale rozdielnost u deti by som (velmi zjednodusene povedane) brala tak, ze niektore dieta si zvyka tyzden a niektore pol roka. nie, ze si nezvyka vobec....
zaroven pripusti, ze matky sa mozu aj mylit, alebo, ze nevidia svoje dieta objektivne. alebo dokonca, ze nie su dobre matky (su take)
mna skor mrzi postoj prispievateliek. mne keby niekto napisal iny nazor na vychovu mojho syna, aspon sa zamyslim a zapochybujem a trapim sa, ci konam spravne. lebo nie sme neomylne, ze?
ale tu vidim skor klapky na ociach....

janka1874
4. sep 2010

@filipal no tak to s tebou súhlasím ale o tom je to fórum napísať si názor a kto si z toho čo vezme je jeho vec ľudí sa meniť nedá s tým nič nenarobíme

janka2110
4. sep 2010

Ahojte 🙂
Nas skolka este len caka..Zaciname 9.9.
Takze uvidime ako nam to pojde..v juni bola nadsena,lebo sme boli 2 dni na skuske vzdy po jednej hodine..
Teraz ma obdobie,ze ani za svet...ona bude doma s mamou..ked jej poviem,ze idem do roboty tak ona..ja pojdem s tebou 🙂
Prvy den idena jednuhodinu,druhy na dve hodiny a od pondelka na cely den uz.Tu sa da ist pre nu potom az o 16:00.
Ale syn chodil na Sk do skolky..a pamatam si ze ja som bola este doma mesiac kym som isla robit tak som chcela ist prenho na obed a ucitelky ma odhovarali,ze najlepsie je ho tam nechat cely den nech si zvykne...prvy den super..druhy uz plakal rano a takto mi plakaval asi este 2 mesiace kym si zvykol,ze tam proste musi ist...ale zvykol si aj ked to bolo tazke..prvy mesiac sa mi tam stale pocikaval...a doma mi uz nespaval..proste prestal ked mal 2 roky..ked som ho dala proste isiel vecer spat az okolo 23:30 vzdy a ked nespal isiel spat okolo tej osmej..vzdy si len lahol poobede a ddychol..a tak to robil aj v skolke a nebol jediny bolo ich tam viacej.

blumka
4. sep 2010

@filipal ak si si nevsimla tak som podakovala za nazor aj tebe aj ostatnym mamickam, ktore ho mali rovnaky ako ty alebo aj iny ako ty..takze neviem co myslis tym ze chcem pocut iny nazor.
ja chcem pocut viac nazorov, ale sa mi nepaci ze moju dceru si dala do skatulky ze je lahko prisobiva, citliva a ze tym padom bude skryto trpiet...ano je lahko prisposobiva, je citliva, ma dobre srdce je velmi ziva, spolocenska, ma rada deti a druhych ludi, vie si ale presadit svoje, vie sa na druhej strane aj rozdelit, nebude nasilu trhat hracky druhym detom, je velmi rozumna, na to ze ma 2,5 roka chape vela veci co este susedove 3 alebo 4 rocne deti nemaju zvladnute, Rozprava na urovni starsich deti, rozprava vsetko, a tym vsetko myslim naozaj vsetko, nie detska rec ktorej rozumiem len ja ale ma peknu vyslovnost uz vie povedat sem tam aj R. Je vyspelejsia ako ine deti v jej veku ale to zial z fotiek ktore mam tu na koniku vidno nie je.
a akosi mi nevadi ze menis na mna nazor aj ked neviem co ine som povedala v poslednych prispevkoch ze to tak zmenilo tvoj pohlad na mna...stale dookola tvrdim to iste, ze su 2 dni kratka doba na to aby som nieco riesila. ked som malu nedala do skolky na pol dna od zaciatku tak by to teraz asi bol krok spat a zvlast ked ona nema so skolkou problem, len ma problem bezo mna zaspat...
vies mozno som sa mala na tvoj nazor a nazor odbornikov pytat skor ako som o skolke uvazovala a vtedy by mi vsetci odbrnici hovorili ze na pol dna je lepsie, aj ked neviem ako si mozes byt taka ista ze vsetci sa zhoduju...ked citam rozne clanky v casopisoch a rozpravam sa aj s inymi odbornikmi a ich nazory sa naozaj odlisovali...
mozno zle chapes co pisem, ja naozaj nic nepisem ani ironicky ani sa neurazam, to je zial nevyhoda pismenok..
ty pises, ze mame klapky na ociach a nezamyslame sa, ver ci nie, kazdy jeden nazor si precitam a som zan vdacna ale dam ti za pravdu ze sa mi lahsie citaju nazory ktore su mi blizsie..ale to je asi logicke..ale to na druhej strane neznamena ze chcem pocut len tie nazory...
tiez neznamena ze ked ty mas iny nazor ako ine dievcata aj ked ako pises mas nazor ako vacsina odbornikov ze ked sa nad nim zamyslim tak automaticky si pripustim ze som sa pomylila a ze malu zoberem na spanie domov...svet nie je cierny alebo biely..jednoducho sa pytam a hladam mamicky ktore zazili nieco podobne ako ja.
Myslis si ze moja dcera bude mat z toho ze nespi so mnou ale v skolke nejaku traumu? neber tuto otazku ironicky len ma zaujima odpoved