Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

bzuco
9. sep 2010

ahojte

my dnes konečne sme šli do škôlky bez plaču 😵 😵 😵 😵
tak sa teším a verím, že plakať už nebude 🙂

edita84
9. sep 2010

Ahojte tak malá je už znova v škôlke strašne sa tešila 🙂

kika25
9. sep 2010

Chcem sa Vas opytat ako je to o Vasich skolkach so zodpovednostou rodicov co sa tyka chorych deti. Som dost sklamana, vcera som videla jedneho chlaca so soplikmi a dnes ked isiel manzel odviezt Lenku do skolky hovoril ze dalsi chlapec tam dost kaslal...viem ze to nie je jednoduche zariadit si strazenie, OCR, dovolenku pre pracujucich ale ved toto tiez nie je riesenie, nakazit aj ostatne deti 😠 😠 😠
Ved chore dieta potrebuje predovsetkym klud a oddychovat...ci to len ja som taka precitlivena???
Mam doma druheho drobca a nerada by som mala doma stale chore deti, viem ze obcasnym chorobam sa nevyhneme, ale ked sledujem to spravanie inych rodicov k vlastnym detom, no vytaca ma to... ☹

edita84
9. sep 2010

@kika25 u nás povedali učiteľky aby sme choré detičky dali radčej vypísať aj ja som bola teraz doma s malou od pondelka a to mala len troška soplíky ale račej som ostala doma akoby nakazila ostatných

kika25
9. sep 2010

@edita84 som si myslela ze to je samozrejmost,ale asi som sa mylila... 😢

edita84
9. sep 2010

@kika25 no hej ale sú aj rodičia čo to tak nemyslia ale škoda je len tá že potom my zodpovedný sme na PN 2x

dai
9. sep 2010

😖 lulu,
u nas nikdy nie je ucitelka na deti sama - v triede by ich malo byt tento rok 18, ale 3 nastupia az v novembri a dalsi 3 az v marci ( ako moja minuly rok ) - takze momentalne je ich 12 a vzdy su najmenej 2 ucitelky a asistentka... Som spominala ze ja chodim pre malinku az po 17-tej ( zavazame ju az na 9-tu ) - vtedy je v triede asi 4-5 deti a stale najmenej 2 ucitelky - takze 1 sa mi moze plne venovat... Obycajne malinku necham sa dalej hrat ( pripadne si sadnem k detom a hram sa s nimi ) a ja sa vtedy rozpravam s ucitelkami... myslim ze tych 10 minut sa da v pohode zvladnut...
Detto rano - jedna ucitelka vita deticky a prebera ich od rodicov ( tym ze deti chodia od 7,30 az do 9-tej sa tam malokedy stretnem s inym rodicom ) a druhe 2 su v triede a venuju sa im - takze aj rano je priestor na rozhovor...

kika - tu zodpovednost voci inym si musime my slovaci este len vybudovat - ja napr. teraz pracujem z domu, lebo mam nadchu a kasel - mame v praci open space a tym by som vsetkych nakazila... ja nastastie mam tuto moznost - viem ze u ludi kde su financie na knap, dovolenku potrebuju preto aby boli doma ked deticky su doma, marodku si casto nemozu dovolit ☹ je to pre nich tazke rozhodovanie zostat doma... ☹

snoopy
9. sep 2010

ahojte,
tak my stale s plačom rannym 😢 , ale potom je vraj Ok, len ze sa moc nechce hrat s detickami...ale Natka sa nikdy nehravala vonku s rovensikmi..ju zaujamaju skor vacsie deticky..tak snad casom viac zacleni.

riesite tu choroby, no ja som mala strach, ze Natka ochorie hned prvy den {ako zakon schvalnosti}, ale nastastie nie..zato som ochorela ja..a kedze nemozem brat hocijake tabletky co mam doma, tak som musela utekat k Dr a ta mi pekne hned z fleku dala penicili...ze mam tak zapalene hrdlo, ze strach..uz mi aj z nosa tecie 😒

a v skole je to s chorymi detickami tak, ze akonahle ucitelka spozoruje, ze je dietatko chore vola rodicom, nech si pon pridu, alebo uz hned rano ho jednoducho nezoberie...mozno je to na tvrdo, ale ja to schvalujem..jasne, su problemy hlavne vtedy ked rodiacia robia, ja to vsetko beriem, ale to nie je len o tom..ved predsa choremu dietatku je najlepsie doma...ci to len ja tak beriem? Natka totoz ked je chora, tak je taka moc citliva, az precitlivela, ze sa len najradsej schovame pod deku a sa tulkame, citame....takze ja si ani neviem predstavit, zeby taka bola v skolke.

blumi,
cakam fotky na tie kalendare 😀 , ci si sa este nerozhodla?
mam teraz celkom volno, zajtra davam novy kit do shopu, taky jesenny a nejdem sa este pustat do noveho, tak mozem spuchnut tie tvoje kalendare 😉

blumka
9. sep 2010

@snoopy jaaaaj moja, aj som prizabudla trosku..sme boli s juli plavat vcera tak som taka akasi natesena z toho 😀 ale bude len jeden. manzel rozhodol. musim povyberat foto a poslem 😉

no ja tiez akonahle uvidim ze Terezke zacina tiect sopel alebo sa to blizi ku chorobe nechavam ju doma..predvcerom vecer mala teplotu aj v noci, rano uz nie ale aj tak bola cely den doma. Bol to asi taky jednodnovy virus, moja mama vravela ze takto som to mavala aj ja, teplota jeden den a na druhy den zdrave decko. tiez nemam rada ked su v skolke alebo v skole chore deti. My v skole sme volali rodicom nech si po deti dojdu ked boli chore,ved to je len dobre pre to dieta, byt doma, suchnut sa pod perinu a mojkat sa s maminou. Viem ze pre pracujucich je to niekedy asi tazke, ale dieta je predsa prednejsie, nie?

inak nam vcera na zdruzku uz oznamili ze sa budu konat rozne akcie v skolke aj pre rodicov bude vstup, takze sa tesim 😵

snoopy
9. sep 2010

@blumka oki...kludne, jeden dva, štyri 🙂 ja sa len pripominam, ze mam cas momentalne 😎

trixi
9. sep 2010

@blumka ano, doporucila mi to uz davno dokina, davam Cebion, 15-20 kvapiek. Pred nastupom do skolky ked sme boli na preventivke a pre potvrdenie tak mi doktorka este odporucila ten Imunoglukan syrup, tak ten mu davam tiez. Matko byval minuly rok velmi casto chory, kvoli zvacsenej nosnej mandle,odkedy mu ju vybrali tak nebol chory. Az do vcera, kedy zacal mat sopliky (to som si naivne myslela, ze to zvladneme bez soplikov). Nenapadlo ma spytat sa ci sa u nich kuri, vychadzala som z info, ktore mi este pri prijimani dala prednostka, ze vsetky skolky maju vlastne kurenie. Tato, kam Matko chodi, tak nema. Ked to vcera povedala zastupkyna na rodicku, tak ma to trosku nastvalo, pretoze som maleho neobliekala dnu teplo, aby sa nespotil. Dnes som ho uz obliekla poriadne, aby mu nebolo zima. Ucitelku som upozornila, ze zacina soplikovat, povedala mi, ze uz soplia skoro vsetky deti.

trixi
9. sep 2010

@kika25 ja som sa dnes pytala ucitelky a pokial su to len sopliky bez teploty, z prechladnutia, tak to nie je problem. Ak sa ucitelke dieta nepozdava, zavola rodicom, alebo rano dieta nepusti do triedy a posle rodicov k doktorovi, dieta vezmu do skolky az po predlozeni potvrdenia od doktora, ze je dieta zdrave. Je to vraj nove nariadenie.

dai
9. sep 2010

trixi - u nas je to take iste... akurat tie sopliky nesmu byt take hutne vseliakofarebne 🙂 pokial je to len take nadchove priesvitne soplikovanie tak je to ok - to by sa ani nemalo prenasat ...

blumka
9. sep 2010

@trixi dakujem, pozriem ten vitamin..imunoglukan som pozerala ale je az od troch rokov, takze mame doma zatial nejaku stavu od theisa ci co to je 😀

snoopy
9. sep 2010

@blumka ja ja davam Cbion..je aj multi, ten som kupila raz lebo nemali priamo C,a le inak len ciste Cčko davam

janka1874
9. sep 2010

@edita84, @kika25 ja som práve pre soplíky nedala malú dnes do škôlky tiež neviem byť taká nezodpovedná a nechápem ostatné maminy no čo už

dai
9. sep 2010

janka,
ked zacnes chodit do prace tak ich mozno budes chapat viac ☹ ako som pisala, tiez to neschvalujem a nerobim kedze mozem robit z domu mozem zostat s malou doma ked je treba...
myslim ale ze vacsina pracujucich mamin musi velmi zvazovat ako casto moze zostat doma aby to neovplyvnilo ich zamestnavatela... lahko sa pise ked ste doma a je vam to vlastne jedno ci doma zostane dieta alebo nie 😔

chore dieta urcite musi zostat doma... ale nadcha nie je choroba ( neviem kto to tu pisal ze vsetky deti soplikuju... no je take obdobie - zima, skaredo, rychlo to prislo )

blumka
9. sep 2010

nadcha sa prenasa kvapockami a hlavne prve dni, takze by som naozaj zvazila ci dam dieta s nadchou medzi ine deti..a velmi lahko sa ku nadche pridruzia aj ine ochorenia, ked sa neprelieci poriadne. Je rozdiel mat sopel so studeneho vzduchu, ktory hned po vojdeni do teplej miestostni vymizne a je rozdiel nadcha...

dai
9. sep 2010

blumka,
v chorobach sa takto dobre nevyznam - myslim ze kazdy pochopil ze pisem o soploch...

ak chcete aby ine mamicky chapali vas tak skuste aj vy chapat ine mamy ( nie vsetky maju tu moznost zostat doma, pripadne byt doma ako vy...)

blumka
9. sep 2010

@dai napisala si sama ze nadcha nie je choroba, preto som napisala to co som napisala, nie ako utok na teba alebo na vsetky pracujuce matky,..len na ujasnenie pojmov, co je nadcha a obycajne sople....
ja chapem pracujuce mamicky, aj ked pre mna tiez nie je vyhra ked mi starsie dieta ochorie a ja som doma s mladsim, pretoze to znamena automaticky chore obidve deti...

janka1874
9. sep 2010

@dai celkom s tebou nesúhlasím ja zastávam názor že ak sa chce tak spôsob sa nájde nikde nie je povedané že matka je tá jediná ktorá môže zostať doma sú aj tatikova prevažná väčšina ľudí pracuje na zmeny a sú aj starí rodičia a ďalej radšej menovať nebudem je to o tom ako zodpovedne k tomu pristupujeme a nie o tom či som alebo nie som doma

mňa ako prvé napadlo že nenakazí pradsa iné deti ale tiež som si mohla povedať radšej nech ide aspoň mi nenakazí Viki

uznetusim
9. sep 2010

Ahojte, ja som mala teraz malého doma od pondelka do stredy - kvôli soplíkom z prechladnutia. Ale zatiaľ som doma ešte mesiac. Čiže mi to nevadilo. Naozaj si ale neviem predstaviť ako to bude neskôr od októbra, keď nastúpim do práce po 6 rokoch... U nás doma ostať nemôže s deťmi nikto. Babky aj dedkovia sú pracujúci, iná rodina nie je...muž to má v práci veľmi rušné, už ani na obedy nechodí aby nebol mimo firmy . Vyskakovať veľmi nemôže keď si chce miesto udržať, veď peniaze potrbuje každý ...a očr-kovať donekonečna - iba ja sama - pritom deti mám dve a môžu sa s chorobami striedať ako na potvoru. Neviem koľko mi budú držať miesto, keď by som mala byť viacej doma ako v robote. Naozaj sa toho desím. 😖

dai
9. sep 2010

janka,
myslim ze sposob rozmyslania aky ty porovnavas je neporovnatelny...
kazda normalna matka chce byt so svojim dietatom doma ked je chore 😔 niektore to maju ale omnoho horsie ako si ty pravdepodobne predstavujes. Nie kazdeho muz moze zostat doma, nie kazdy ma babky a dedkov ktori by sa postarali... asi ako to tu popisala uznetusim...
ja osobne inak nepoznam cloveka ktory pracuje na zmeny 🙂 neviem z kadial si vzala ten fakt ze vaecsina ludi tak pracuje... je tiez rozdiel ci robis nejakeho kvazi uradnika ktory nikomu nechyba ked v praci nie je a ked robis nieco kde sa tazko zastupuje...
netvrdim ze situacia nie je riesitelna ale omnoho tazsie ako to ty tu popisujes...

inak vidim na kolegynkach, ktore dali deti do skolky a este zostali doma ako sa k tejto veci stavali a ako ked zacali chodit do prace ( v case ked boli doma, tak si doma dieta nechali pri kazdom mensom sopliku, ked isli do prace tak uz tvrdo zvazovali ci je dieta tak chore ze musi zostat doma alebo nie... )

uznetusim nezufaj - mozno tvoje dietatko nebude byvat chore ( moja mala mala 2x sopliky za 6 mesiacov - raz pricestovala babka, kedze tiez nebyva v meste kde my, a raz som zostala striedavo ja a manzel na home office - vdakabohu moj zamestnavatel mi toto umoznuje )

adetka
9. sep 2010

urcit hranicu medzi soplikom a chorobou je tazke... Mirka pre dvoma rokmi chodila do jasliciek... a z kazdeho mesiaca bola dva-tri tyzdne doma (s antibiotikami)... tam som vsak zazila aj kaslajucu majitelku 😠 ... a deticky spokojne chodievali kaslajuc so sirupom proti kaslu... majitelka sa ospravedlnoévala presne tym, ze co maju chudaci rodicia robit...
jadna moja znama si na starazenie pocas chorob nasla byvalu zdravotnu sestru na dochodku... kontakt na nu jej dala jej pediatricka... neplatili jej vela a vsetci boli spokojni... jej syn takto ziskal tretiu babku 😀
od kedy nechodi do jasiel (rok a pol)... nebola chora ani raz!... takze je zrejme z coho moje dieta byvalo chore...

po zlych skusenostiach jej momentalne davam kazdy druhy den multivitamin a obcas aj cecko do caju... imunoglukan ani echinaceu som zatial nechcela davat... ak by sa mali opakovat caste choroby zvazim...

adetka
9. sep 2010

Mirka dnes bola trosku ufrflana... ale to skor z toho pocasia... di triedy isla celkom spokojna... uvidim co mi bude rozpravat, ked pre nu pridem... 🙂

aknaj
9. sep 2010

@kika25 - ahoj, u nás v škôlke takéto dieťa nezoberú. Ak kašle, má zelené sople alebo teplotu, prípadne iné príznaky choroby. A nerobia rozdiely medzi mamičkami na materskej a pracujúcimi.

Ja verím, že keď niekto pracuje, je problém stále byť doma s chorým dieťaťom. Ale tie deti sú stále choré preto, že do škôlky niekto choré dieťa dá. A potom je z jedného dieťaťa zrazu 10 chorých a tým pádom aj 10 mamičiek na OČR. Ak by sa každý na tým zamyslel, pochopil by význam. Vačšinou sa takéto malé detičky nakazia v škôlke, veľký kolektív, a ak by tam boli len zdravé detičky tak choré nebudú a ani pracujúce mamičky nebudú často na OČR.

trixi
9. sep 2010

Niektore mamicky dieta so soplikmi sice nedaju do skolky ale veselo s nim idu na detske ihrisko, do nakupneho centra a pod.
V Matkovej skolke tiez nezoberu chore dieta a ak rano vyzera dieta zdrave a v priebehu dna sa choroba prejavi (u deti velmi casty jav), tak zavolaju rodicom a spat do skolky ho vezmu az po predlozeni potvrdenia od lekara, ze je dietatko zdrave.

deniska30
9. sep 2010

@janka1874 jani, nie je to také jednoduché s tými chorobami, my nemáme možnosť ani babiek ani dedkov.... a máme obidvaja s mužom rovnaký pracovný čas, tak sa len modlím, aby bola Domi zdravá. Mame obidvaja super miesta o ktoré by sme neradi prišli častou OCR-kou...... je to veru tazke. 😔

adetka
9. sep 2010

jadna moja znama si na starazenie pocas chorob nasla byvalu zdravotnu sestru na dochodku... kontakt na nu jej dala jej pediatricka... neplatili jej vela a vsetci boli spokojni... jej syn takto ziskal tretiu babku

dai
9. sep 2010

ono s tymi chorobami je to tazke... u nas v skolke je to ako som pisala - ked maju deti sopliky priesvitne tak mozu, akonahle su uz farebne tak nie... taktiez ked maju kasel a podobne... ucitelky maju pravo dieta nevziat do skolky.

adetka je super ked clovek takyto kontakt ma a nepopali sa ( predstalen zverit vlastne dieta cudzej osobe nie je az take jednoduche - mam s tym sama skusenost, kedze sme mali opatrovatelku... )

aknaj, myslim ze mnozstvo chorob u dietata nezalezi len od kolektivu a podobne... niektore deti maju slabu imunitu a su casto chore a pritom v ich pritomnosti nie su ziadne ine chore deti... ine zase su zdravucke ako buk a vsetko im rychlo prejde ak by nieco... my sme napr. antibiotika este nebrali, poznam ale deticky co su kazdy 2-hy mesiac na antibiotikach, matky ich napchavaju vseliakymi vitaminmi a podobne... a aj tak to nepomaha ☹

no nic, prajem nam aby tie nase deti boli co najmenej chore a hlavne aby sme boli vsetky ohladuplne a nie vzdy videli veci len cez klapky 😉