Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

barbis
21. sep 2010

my máme druhý deň za sebou a čo sa nám stalo 😔 ....otvorím dvere v triede a drobec pribehne oblečený v cudzích veciach. Za chvíľku vybehla pani učiteľa, že malý sa pocikal. Ale bolo mi to divné, pretože mal aj iné tričko. Nakoniec z toho vysvitlo, že pani učiteľka obliekla synove veci cudziemu chlapcovi a môjmu tie jeho. A ešte sa sťažovala, že ako to ona môže vedieť ktoré veci sú jeho. Vošla som dnu ešte skúsiť nájsť aspoň slipky a kukám, že tam mali vaničku plnú pyžamiek nahádzaných na sebe. Tak ako vedia v tej kope, čo komu patrí. Asi oblečú a je im jedno či sa trafili. Ale s týmito vecami ma naštvali, všetko bolo novučičké prvý krát oblečené. Dúfam, že zajtra mi to mamina, ktorej syn v tom odišiel vráti, inak neviem. Už som mu veci podpísala perom na štítky tak hádam sa to už nestane 😠

sofik
21. sep 2010

ahojte 🙂

My sme po týždni choroby nastúpili do školky a učiteľka mi oznámila že je rozšírená žltačka tak sme hned šli povinne na očkovanie. Samozrejme to rozšírili cigánske deti lebo tá školka je prepojená so školou 😠

Inak malá rada chodí do školky a teší sa, a som veľmi rada 🙂

trixi
21. sep 2010

@barbis to je divne. Matko sa tiez uz v skolke polial, pocikal, ale vzdy mu dali jeho veci. Ma ich v taske vo svojej skrinke. V pondelok ked prinesiem ciste pyzamko, hned si ho Matko da na svoju postielku. Inak skoro vsetky (nie uplne vsetky) veci som malemu podpisala. 😉

Ja teraz bojujem kazde poobedie s Matkom, pretoze odmieta chodit von. Preto chodim pre neho peso do skolky aby sme sa aspon presli domov, mame to suchtavym krokom asi 20 min. domov, ale potom ho nemozem dostat von. Kazdy den je to presviedcanie, prehovaranie a ked ho po hodine prehovorim, tak po 10 min. chce ist domov. ☹

sofik
21. sep 2010

@barbis to sa ako može stať učiteľke dať cudzie veci dieťaťu? ale ked to hádžu všetko na kopu tak sa nečudujem. U nás je to tak ako písala trixi, veci má v skrinke v taške a pyžamko má stále na svojej postieľke 😉

lucia.kl
21. sep 2010

baby normálne sa to môže stať učiteľke, že oblečie dieťaťu cudzie veci, chaos je hlavne pri prezliekaní na spanie a potom obliekaní nazad, už sa párkrát stalo, že dieťa si samo sadlo na druhú stoličku a začalo si to obliekať že to je jeho a nedalo si vysvetliť že nie, a aj to že si detičky poukladaju oblečenie aj na susedovu stoličku - to platí pri tých najmenších deťoch, a ak si učiteľka nepamätá, čo malo dieťa na sebe, tak nemá šancu ak niesu veci podpísané. vela krát sa stalo aj mne, že malo dieťa na stoličke dvoje pančušky alebo dvoje tepláky. takže naozaj je najlepšie všetky vecičky deťom podpísať a ked dávate deťom niečo nové do škôlky, hlavne na to upozorniť dieťa, že to je jeho a že je to nové lebo ani dieťa si to nemusí poznať....
@sofik
@trixi
@barbis

capy
21. sep 2010

ahojte u nas zatial vsetko ok, tomasko neplace a chodi tam rad. teraz spava so stvrtakmi, lebo prvaci tam este nespavaju 😅 😅 😅
aj nasi maju pyzamka na posteli a zatial sa nam nestalo, zeby sme mali cudzie veci 😉

vedvies
21. sep 2010

@aknaj ak ucitelky nemaju radi, ked dieta vypadne na 3 mesiace, tak by ani nemali brat nove deti pocas roka. A bezne sa to tak robi. Do nasej triedy od 1.11. pribudnu 3 nove deti a v januari dalsie. Takze ak mi moja dcera prestane za mesiac konecne plakat, tak si myslis, ze sa to vrati, ked bude vidiet nove deti plakat? to si ma moc nepotesila ☹
ale asi sa to inak neda ...

aknaj
21. sep 2010

@vedvies - môže sa to stať, ale nie je to pravidlo. Lenže vačšinou nastane taká reťazová reakcia.
Napríklad moja staršia dcéra s tým nemala problém, ale mala v triede také detičky, ktoré normálne "prežili" začiatok, aklimatizovali sa. Potom prišli zimné prázdniny, boli dlho doma, od januára prišli 2 alebo 3 nové detičky, ktoré plakávali a tak sa k nim pridali aj tie ostrieľané. Bohužiaľ ten prvý rok je taký.
Ja som si s dcérou užila, cca 2 mesiace, "krásne" hysterické záchvaty. Začala tiež chodiť v priebehu roka /tak narýchlo a dosť prekvapivo sa nám ju podarilo prihlásiť do škôlky a to mala len 2 a pol roka/, prvý mesiac super, nebolo lepšieho škôlkára. A potom ...... Dva mesiace do letných prázdnin sme mali utrpenie. Učiteľky ju odo mňa ráno museli trhať. Teraz na to s jej učiteľkami spomíname s úsmevom, keď mi povedali ako sa "báli", že čo to dostanú od septembra do triedy.
1.problém - nesadla jej učiteľka 😒 /našťastie dostala iné/,
2.problém - akonáhle sme išli do inej triedy ako bola jej, keď sa museli spájať 😠 ,
3.problém - štvrtok, piatok vyslovene revala vždy, nepomáhalo nič ☹ .
V septembri nastúpila znova do prváckej triedy a už sme nemali problém 😵 😵 😵 .

adetka
22. sep 2010

@trixi ... to, ze sa mu teraz doma paci je normalne ... aj Mirka po nastupe do jasli ... a aj neskor k babke ... bola najradsej ked sme celu sobotu boli doma ... aj ked ja som trpela 🙂 ... cele dni je v inom prostredi... a tak mu jeho izbicka a hracky chybaju... aj ked predtym mohol byt cele dni vonku... ale ten cas straveny doma bol dlhsi... upravi sa to... ked uz nebude skolku vnimat ako cudzie prostredie... 😉

dnes sa do skolky tesila... a popoludni ideme opat tancovat do DFS Borinocka 🙂

silvia123
22. sep 2010

No náš malý dnes nezjedol nič na raňajky, on už mal traumu že pôjde do škôlky, tak si myslel že ak nič nezje tak nepôjde, teraz mám traumu ja pretože viem, že nič nezjedol a v škôlke taktiež nechce jedávať... snáď to do tej 12.00 vydrží...
PS: rozmýšľala som či by nebolo dobré keď nezje obed v škôlke, zobrať si ten obed domov, teda ak mi ho dajú... a skúsiť mu ho ponúknuť doma, aby si zvykal na túto stravu. Ja mám s malým problém s jedením už odmala, je prefentovačný a aby sa najedol, tak som mu vždy vyhovela a varila podľa neho,on nechce jesť mäso a musím mu variť vždy jedlo na šťave, či už sviečkovú, paprikáš... proste vždy so šťavou a do šťavy mu zamiešam ryžu, pyré, kolienka alebo knedlu nasekanú na kúsky, proste v jedle je veľmi rozmaznaný a asi by bolo dobré zistiť čo im tam vlastne ponúkajú a potrápiť ho tým aj doma, lebo sa nikdy nenaučí jesť to čo v škôlke. Aproste ponúknuť mu najskôr jedlo zo škôlky aj dva krát a ak neuspejem, tak až potom jeho obľúbené, aby nebol hladný, lebo to by som ja nevydržala aby som mala hladné dieťa. V škôlke ako som písala ich nedokrmujú, ani nenútia, on sa tam nenaučí jesť tak ľahko, kým mu nejako nepomôžem...

silvia123
22. sep 2010

A ešte neviem či im v škôlke ponúkajú aj polievočky pred hlavným jedlom? -lebo tie má rád, alebo takýmto malým deťom radšej nie? -keď ešte niektoré nevedia papať lyžičkou? -neviem ako je to, lebo polievku by mohol zjesť bez problémov, zvlášť mliečne má veľmi rád...

ajka72
22. sep 2010

@silvia123 a nie je na nástenke pred triedou jedálny lístok na celý týždeň kde je napísané čo budu detičky papať v priebehu dňa a podľa toho by si sa zariadila u nás aspoň takýto jedálny lístok je, prípadne sa na neho opýtaj v školke

dudasik
22. sep 2010

@silvia123 Ahoj Silvi, u nas napodobne, ziadne ranajky, uz ani mliecko nexe pit, ze ju z toho boli brusko hovori.
A tiez toho vela nepopapa, ale chce to cas, vari si navyknu, najprv musia vsetko ostatne spracovat a ked budu v pohode, tak vari aj pojedia cosi.
S tym jedlom sa u nas dalo tiez dohodnut, pekne sme si vzdy zobrali domov, ucitelka dokonca chcela, ze nech chodim Natalku krmit do skolky, ale kvoli inym detom mi to bolo neprijemne robit take vynimky.
Tak sme doma parkrat zjedli z obedarika stravu z kuchyne a teraz je uz lepsie, teda negrckava uz.
Ale uprimne, ked som to jedlo ochutnala ... tak ... no ved viete si predstavit, zavodne stravovanie 😉 .
U nas polievocky davaju.
Pekny dnik prajem

blumka
22. sep 2010

@trixi ani terezka velmi nechce byt vonku..ale nam to az tak nevadi, lebo peso zo skolky to mame pri jej chodzi aj 40 minut. Ja na nej vidim ze sa nevie dohrat so svojimi hrackami, ked ich cely den nevidi, takze to nesilim, mylsim ze postupne sa to upravi, ved vonku chodia ked su v skolke 😉

lucia.kl
22. sep 2010

@silvia123 polievka je pred každým obedom a všetkým deťom, to je povinne. nemáte niekde v škôlke vyvesený stravný lístok aby si si mohla pozrieť čo varia a bude papať?? mal by vysieť na celý týždeň aj s desiatou a olovrantom, dokonca je vypísané aj čo budú piť...

blumka
22. sep 2010

@silvia123 u nas je vyveseny jedalny listok na cely tyzden, aj desiata aj olovrant plus pitie a dokonca aj gramaz kazdeho jedla 😅 polievka by podla mna mala byt 😉

dadis
22. sep 2010

Matka dnes odviezol do skolky tatko...bolo to trosku lepsie, plackal, az ked uvidel ucitelku a to uz tatko utekaaaaal 😒 ...stale na neho myslim....nas Matko by chcel stihnut aj vsetky ihrsika vonku (vcera sme boli na 3 ihriskach, od 15.00 do 18.00 sme boli vonku) a potom sa doma nevedel nabazit ani svojich hraciek...potreboval by, aby mal den 28hodin...dnes maju v skolke program...vozenie po sidlisku tym malym vlacikom co premava v starom meste... na to sa velmi tesil...o skolke pekne rozprava, zase novu pesnicku mi vcera spieval...s vynimkou toho ranneho vyjednavania a placu je to celkom fajn...

adetka
22. sep 2010

aj my mame jedalnicek uverejneny na internete... ale som rada, ze jej vychadzaju v ustrety.. a ze jej davaju suchy chlebik... kedze nema rad natierky... a suchu prilohu.. kedze nema rada stavicky... casom, ked uvidi ine deti jest... spapa aj to... dokonca dnes mi hovorila rano, ze nechce rohlicek, lebo budu papat chlebik 🙂

trixi
22. sep 2010

@blumka oni su so skolky vonku max. 1,30 hod. Je mi jasne, ze su mu vzacne hracky, izba, len ked je vonku teraz taaak krasne. Ja sedim cely den v praci tak tiez sa tesim, ze stravim cas trosku na vzduchu. Aspon tie vikendy sa snazime byt v prirode, vonku.
@adetka Matko nevnima skolku ako cudzie prostredie, nastastie, on do skolky chodi uz od februara. Skor sa musi vyhrat so svojimi hrackami a hlavne robit doma blbiny a hrat sa stale Kolo, kolo mlynske. A tiez poobede, ked uz sa dostaneme von, tak boci od deti. Asi ich ma plne zuby 🙂 .

blumka
22. sep 2010

@trixi no to mas pravdu 😉 ale tak co narobime, ked ich to taha k ich hrackam. Terezka sa zacala doma hravat na skolku, tak aspon viem ako sa s nimi rozpravaju ucitelky a kucharky 😅 no a dnes mi zahlasila ze ma dvoch kamaratov matka a denisa a ze matko je "flajel" 😀

trixi
22. sep 2010

@blumka 😀 😀 😀 sikulka. Ja na druhej strane Matka chapem, ved ked ja pridem z prace, nesadnem si k pocitacu a nezacnem pracovat, tiez chcem robit nieco ine ako v praci. 😉

silvia123
22. sep 2010

Nevidela som nikde vyvesený jedálny lístok, skúsim sa spýtať dnes učiteľky a práve to je to, že strava v jedálni je dosť čudná, tak by si mal nejako na ňu navyknúť, raz mi dala učiteľka vyskúšať či nezje jedlo v triede alebo na chodbe, ak ho budem ja krmiť, ale on už mal predstavu len ako sa dostať domov, tak nebolo šance ho krmiť, ale bol tam kopček ryže a pár kúskov mäsa plávalo akoby v masoxovej šťave, no malo to ďaleko od domácej stravy... len či to nie je smiešne, že si budem pýtať jedlo zo škôlky do obedára domov, aby si učiteľka nepomyslela, že som na to odkázaná, že mu doma nenavarím, alebo mi je ľúto tých pár korún navyše za stravu, ktorú nezje... Mne ide len o to, že nemôžem doma navariť jedlo, ktoré neľúbi, alebo je bez šťavy -napríklad ryžu s pečeným kuraťom a potom, keď mi to nezje, tak rýchlo vyvárať nové jedlo pre neho so šťavou aby nebol hladný... ja doma potrebujem mať navarené pre istotu vždy to čo ľúbi, už len vzhľadom k tomu, že v škôlke nič nezje, nemôžem ho nechať hladného aj poobede, však bude mať problém so žalúdkom... ach som dosť precitlivená na neho. Koľko krát do mňa kamarátky aj z rodiny "hučali" nechaj ho, keď bude hladný zje ti všetko aj klince... ja to nedokážem vyskúšať.... asi som si sama sebe na vine... zrejme som ho s tým jedlom naozaj rozmaznala, ale jeho z mäsa doslova napína a to ho tam môže mať aj rozmixované a zacíti ho, tak fakt som nevidela iné riešenie, len sa mu prispôsobiť a variť tak, aby to mäsko tam mal aspoň vyvarené a husté jesť nechcel, tak proste šťava musí byť....

dudasik
22. sep 2010

@silvia123 To sa vobec netrap, co si budu mysliet. Pekne im povedz, ze ti ide o navyknutie na ich stravu.
Nasa vychovavatelka mi to sama navrhla, lebo je jasne, ze co sa vari domka je ovela ovela lepsie.
Ja to vidim aj na Natalkinom traveni...beeeeeeeeeeeeee. ☹

mimik9911
22. sep 2010

Ahojte dievcata,
chcem sa opytat, ci je moznost dostat dieta do skolky od januara 2011, ale s tym, ze som nepodavala prihlasku na tento skolsky rok v case, ked sa podavali? Alebo to zalezi od skolky? Dakujem za info...

adetka
22. sep 2010

o tom prisposobovani jedalnicka mi hovorte... darmo som svokre hovorila, ze ak pocka... tak Mirka bude jest to co navari... teraz mi nechce jest zeleninu, maso, natierky, polievocky... co do cca. dvoch rokov nebol problem... teraz sa jej prisposobujeme stale ☹ ...
ale na druhej strane: ani ja som nebola dobry jedak... moj bratranec dokonca plakaval, ked videl v taske banany 😅 .. a teraz... 😀 ... mame obidvaja nadvahu 😉

silvia123
22. sep 2010

Jedálny lístok som našla, učiteľka povedala, že to môžeme vyskúšať s tým jedlom, že oni už zažili rôzne požiadavky aj zo strany detí, že jedno chcelo papať len od babiny, tak mu jedlo schovali do skrinky a povedali, že mu to tam babina nechala a že potom už všetko popapalo, že by som sa čudovala čo si dokážu deti navymýšľať za požiadavky 😀 .
Prvý krát dnes v škôlke plakal len ráno chvíľu, konečne sa aj hral v triede a že sa veľmi dobre vybehal v parku, no niečo úžasné to po takých stresoch počuť, že snáď to speje k lepšiemu... dosť ma to povzbudilo, síce ráno nič nezjedol a bol ako obohratá platňa "nie do škôlky", ale že tam konečne neplakal celý čas alebo netrávil čas sám na chodbe bez zapojenia sa do kolektívu to je fakt super, takže musíme potrénovať to jedenie a je mi jasné, že to že dnes náhodou bol dobrý ešte neznamená, že zajtra sa nevrátime do starých kolají, ale určite je to dobré znamenie pre nás 🙂

lucia.kl
22. sep 2010

@mimik9911 treba sa spýtať v škôlke kam by si chcela dieťa dať, stáva sa, že nejaké deti nenastúpia, lebo rodičia si dali prihlášky do viacerých škôlok a tak sa pouvolňujú miesta, odporúčam začiatkom októbra sa spýtať, to sa vyradujú nenastúpené deti - tak je to aspoň u nás,

@silvia123 u nás v škôlke sa normálne deťom dávalo jesť podla toho čo chceli a čo nie, mali sme dieťa čo nechcelo meso, tak dostávalo len šťavu a jedného dňa si aj to mäso vypýtalo, alebo sme mali dieťa, čo nechcelo šťavu, tak dostávalo bez nej, aj suchý chleba alebo čistá voda boli na dennom poriadku, ja som u nás zaviedla taký papier, krtorý dostali aj kuchárky a bol nalepený v jedálni že s ktorej triedy ktoré dieťa čo nesmie alebo čo nelúby aby sa mu to nedávalo... a aj sme mali dieťa, ktoré si brávalo obedy domou, lebo v mš nechcelo jesť, a ak by ti nechcel jedávať škôlkarsku stravu ani potom, tak ho odhlás z obedou 40€ je predsa len 40€

silvia123
22. sep 2010

Diky za radu, skúsim ho doma učiť na tú ich stravu, musím sa o to pokúsiť, lebo inak tam nikdy nebude môcť byť na celý deň, teda môže, ale nie som schopná ho tam nechať, keď viem že tam nič nezjedol a mal by byť do 16:00 hladný -to neexistuje! Ak to nepôjde, tak ho vyhlásim zo stravy a budem ho tam nechávať na pol dňa, iná možnosť nebude...

mamavera
22. sep 2010

@lucia.kl súhlasím s tou zámenou vecí a mamičky, ktoré tomu nemôžu uveriť pozývam do škôlky, tam sa udeje viac takýchto vecí 😀 😀 Ale pyžamlá ne kope je proti akýmkoľvek hygienickým pravidlám 😝 😝 😝

mamavera
22. sep 2010

@mimik9911 je to možné, len to chce obehnúť veľa materských škôl. Predsa len niekto počas roka vypadne - sťahovanie a pod.