Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

susika
28. sep 2010

imunoglukan nie je na predpis od imunologa či alergologa?

o tej echinacee je to pravda..potom ma skor oapčné učinky nielen na imunitu..bacha na to..
ale ja som niekde v časopise našla aj nejaké tabletky či sirup z hlivy ustricovej..neamte s tým niektorá skusenosti?už sa ma na to niekto pýtal, že čo davam na imunitu..nechchem moc kadečo do malej trepať, ale radšej ako ju potom trapiť chorobou..ved je to na nervy aj pre dospelého, ked ma upcahtý nos a akšel..

zuzanamv
28. sep 2010

Imunoglukan je volne predajny. Mali sme ho aj my minuly rok, len kratko, lebo mi ho vypluvali, je to trosku hnusne.

Sirup a tabletky z hlivy, to je Hliviacik, tiez sme skusili, celkom dobre.

Ono to vsetko urcite trochu pomaha, ale necakajte zazraky. Tie skolkarske choroby tu jednoducho su, na jesen a v zime sa bude soplit, ci viac alebo menej. Dolezite je, aby dr. nebachla ATB hned len tak bez rozmyslu. Moj syn mal minuly rok uplne zbytocne dve davky za sebou. Bohuzial som netrvala hned na zaciatku na vyteroch, tak dostal ATB, na ktore bola prave dana bakteria (hemofilus) rezistentna. Az potom sa spravil vyter a zistilo sa, ze bolo treba uplne ina ATB. To uz mu tak oslabilo imunitu, ze po 5 tyzdnoch doma siel do skolky a vydrzal tam presne tyzden...
Teraz uz trvam na vyteroch a davam robit okamzite, nasa dr. si uz kupila aj CRP pristroj konecne, tak snad sa tomu vyhneme ako sa len bude dat.

susika
28. sep 2010

ved to, všetko to je dlhodobé....

vyhrabala som aj toto VALOSUN BIOPRON MACÍK 20TBL a IMUNIT HLIVA USTRICOVITÁ MICKEY 60KS+DARČEK..no, en do tej mojej hviezdy dostať sirupčeky je umenie..to skor nejaké žuvacie alebo chutne cukrikove...
ved rpave. moj chlap by hned letel k dokine. ja moc nerada, lebo čakať v čakarni 3 hodky sa mi nechce a sirup od kašla predaju aj v lekarni.a kým nema teplotu....

zuzanamv
28. sep 2010

My tiež ideme k dr. len keď je to nutné. A zásadne vždy ideme hneď ráno na 7, vtedy tam ešte skoro nikto nie je, je vyvetrané a môžu sa rovno spraviť výtery.

lindulak
28. sep 2010

@susika myslim, ze ten vytazok z hlivy a imunoglukan je vlastne ta ista latka... tiez si myslim, ze sa tomu ale uplne vyhnut neda. mne sa ale napr. velmi osvedcilo /aj u seba/, ze ked nas nejaka viroza chyti, vysadim vsetko sladke a mastne /myslim take sladkosti a tak/ a jeme cim viac ovocia a zeleniny, oriesky a semiacka, kto moze, ja este aj cesnak - dam si k veceri, fakt super zabera!

ivush
28. sep 2010

Aj my fičíme na imunoglukáne a rozpustnom Céčku (čistom bez farbív a iných prísad)....
No a čo sa škôlkárskej stravy týka tak pri pohľade na jedálny lístok mám aj ja čo robiť aby som to rozdýchala...2 či 3x v týždni bravčové mäso ??? a potom, že fazuľová polievka (čo je ok) ale s údeninou ?? no načo tam tú údeninu deckám...atď atď...no tri roky som to mala pod palcom a teda jedol všetko iba zdravé, minimálne korenené, prísne vyberané potraviny no v škôlke to tak zrejme nikdy nebude...

@blanblan ty si tuším písala, že dcérka chodí do škôlky len doobeda, náš synátor tiež....poobede už nemajú žiadne cielené a vzdelávacie aktivity a hlavne je to aj celkom dobrá (i keď jasné, že nie zaručená) prevencia pred chorobami, pretože najviac sa decká od seba nakazia práve počas toho spánku keď dve hodiny ležia hlavička pri hlavičke a rovno na seba dýchajú...Ja som chodila do škôlky len posledný rok, ale mala som tzv. protekčnú posteľ, ktorá bola oddelená uličkou od najbližšej postieľky a veruže som prakticky celý rok nebola chorá....

oceanka
28. sep 2010

Ahojte tak ja sa k vam pridam. Tiez mam maleho skolkara. Ale v Irsku. Trosku som vas citala co pisete co sa tyka stravy, som myslela ze na sk to je lepsie som prekvapena veru.Filipko ma celkom pestru stravu by som povedala praveze som taku tu v Irsku necakala.Ranajky mavaju vacsinou cerealie s mliekom rozne druhy typicke pre Irsko. Desiatu maju kazdy den ovocnu misku, obedy sladke jedla ani nemaju, ryby maju kazdy tyzden, zeleninu tiez, cestoviny, no proste pekne pestre a malemu chvalabohu chuti a vzdy vsetko spapa 🙂 no a olovranty maju jogurty, polievku ( oni to nemaju ako zaklad obedu ), chlebiky s maslom so syrom, zeleninku... a podobne. No a co sa tyka soplikov tak to je katastrofa ma ich od kedy zacal chodit do skolky, rozpravala som s doktorom on povedal ze to je len viroza s tym moze ist do skolky a takisto v skolke to beru normalne. Ked som prisla prvy den s Filipkom do skolky tak som vedela ze o par dni budeme mat sople, polovica triedy sopliky pod nosom ☹ toto sa mi veru nepaci ale co narobim ked aj doktor vam toto povie.Inak v papieroch bolo uvedene a to asi odpadnete, ale to je tu v kazdej skolke co sme sa pytali ze dieta ak ma ATB tak musi ostat doma 24 hodin a potom moze prist do skolky bez problemov.Vynimka je ak ma dieta vysoke horucky 😕 Financne su tu skolky velmi drahe je to katastrofa, tu nie su skolky statne vobec. A co sa tyka adaptacie tak tu sme sli prvy den na hodinu do skolky, druhy den na dve, treti na 4, piaty na 4 ( v tom bol uz aj obed aj spanok ) no a dalsie uz na cele dni. Rana sme mali uplakane velmi, aj teraz este sem tam fnukne ale uz to je ok, dokonca cez vikend chcel ist do skolky, u nas ale bol trosku problem s jazykom. Ale uz aj to sa prekonava, dokonca vie uz po anglicky ratat do sedem 🙂 aj vykres mame uz doma na nastenke 😀 takze tolko moja skusenost. No a tiez som zacala davat vitamin C a kvapky echinacea, maju sa brat 4 tyzdne a potom ich odstavit na minimalne 2 tyzdne.

susika
28. sep 2010

@lindulak -hm, tak to by som musela vysadiť iba ja, a ja som zdrfavá..zatial..asi vdaka tehu vitamínom..malá sladkosti neje, ak nepočítam nanajvýš dva cukriky občas, alebo žuvačku detsku bez cukru a aj tu vypluje po 15 minutach....ak ju to napadne...inak nie je na sladké a ani čaj nesladím a mastné okrem masla tiež neje. tak jej ani nemam moc co vysadiť.iba ak su hlieny, tak mliečne, ael toho tiež zje malo, a ta troška isto neuškodí....

filipal
29. sep 2010

@oceanka
jeeej, no tu stravu mate fakt perfektnu! to by sa mali poucit aj v nasich skolkach!

dadis
29. sep 2010

ja by som tu stravu v skolke nebrala tak tragicky, my mame vyveseny jedalny listok a vzdy viem co treba dodat doma...napr. u nas este nemali jogurty, tak som zacala davat jogurt rano, s ovocim tiez menej nez doma, tak si vzdy nachystam ovocie na poobedie...co sa mi paci , su tie natierky, najma take, ktore by som doma nerobila, napr. u nas mali drozdovu 😝 ...ja by som ju teda nezjedla, ale viem, ze tam je vela vitaminov B, a som rada ak z nej aspon nieco zjedol...a napr. zeleninu, min. 3x do tyzdna maju zeleninovy salat, tento tyzden: cvikla, paradajkovy salat, mrkvovy salat...no a kedze sa mi zda, ze papaju v skolke dost chlebika, vecere mame vynimocne "suche"...terba zase brat ohlad na to, ze kolko za tu stravu platime, ja by som teda z tej sumy 1,13€ vela nevykuzila 😒

trixi
29. sep 2010

ahojte, v Matkovej skolke je to so stravou celkom dobre. Je pravda, ze na desiate a olovranty maju stale chlebik s nejakou natierkou, obcas rohlik a raz mali jogurt. Preto teraz rano a vecer malemu nenutim chlebik, ale ked ma chut na jogurt, jogurtove mlieko tak mu ho davam. Ovocie mavaju kazdy den. Len ho maly nespapa, mavaju ho k obedu, vzdy ho najdem v skrinke, tak ho papa cestou domov. Raz do tyzdna mavaju rybu, tiez nieco sladke, kura, bravcove aj hovadzie, cestovinu. Ako prilohu mavaju salatik, mrkvicku, kompotik. Mne sa zda ten jedalny listok celkom pestry.
Je pravda, ze v skolke statnej musia varit podla noriem, vyzivovych hodnot a ceny (suhlasim, ze tie normy su dost zastarale) a zmestit sa do tych noriem je niekedy naozaj problem a chce to skor carodejnicke schopnosti.
Ja mozem porovnavat len so skolkou sukromnou tu v nasom meste, kde som musela desiatu a olovrant nosit, obed mali aky varili pre stredoskolakov, a so skolkou v Kanade, kde tak isto si deti nosia svoje jedlo.

lindulak
29. sep 2010

@dadis to mate celkom fajn, ked maju aj salat, tu som nevidela ani raz salat. A natierky tiez suhlasim, ze je dobre, ked sa nauci jest, doma ziadnu nechce, len maslo a syr a dzem. Drozdova je ok, ale oskvarkova? 😝 Proste si myslim, ze by take male deti nemali udeniny a vnutornosti. Nepoviem sunku raz za tyzden... A to podla mna nijako nesuvisi s normami - pochybujem, ze normy kazu jest slaninu a skvarky 😀 Teda veduca jedalne v byvalej MS na rodicku vravela prave o normach, ze nesmu detom podavat udeniny - ziadne parky, sunky. Tak potom ako je to? Kazdy si normy vyklada po svojom. Neviete nahodou, kde sa da k tomu na nete dostat? Tiez necakam zazraky za tie peniaze, ale aspon trochu snahy o naznak zdravej stravy - aspon ten salat sem tam a vylucit take ozaj nezdrave.... No ked bude rodicko, tak sa na to isto opytam, mozno sa niekto prida...

Ako casto byvaju rodicka v MS? Take na zaciatku roka sme uz isto zmeskali....

adetka
29. sep 2010

Mirke davam kazdy druhy, treti den multivitamin... hviezdicky.... a ked trosku zasopli... tak cecko... ale pre itortu som kupila imunoglukan.... ale len ked ju nieco vacsie chyti

adetka
30. sep 2010

ale nepomohlo to 😒 ... Mirka mala v noci opat vysoke horucky... teraz sa tu hra pri mne... a ja sa snazim pracovat...

lenrie
30. sep 2010

ahojte...musim vas docitat baby,nestiham akosi nic::((((o chvilku beoim do skolky po malu,pred chvilkou som dosla z autoservisu,konecne mi dal vymenit mm prasknute celne sklo 😝 😝 ale musela som po auto.....no moja mala kazde rano este vymysla,neplace sice ,lne tak pofnukuje,ze nejde dnes do skolky,dufamz,e aj to coskoro prestane,nastastie zvracanie uz ustalo,teda musim poklopat,nech to nezakriknem 😉 😉
a co sa tyka stravy,tak u ans maju deti ovocie denne,nazyvaju to ovocnou hostinkou a skoro kazdy den dostavaju ovocie aj na olovrant,samzorejme natierky mame aj my ale mala kedze chodi na obedy domov,dostava olovrant so sebou a tie natierky su celkom dobre...a oskvarkovu este nemali,a to mi uz maly chodi do skolky 4ty rok,teraz konci a na stravu sa naozaj nemozem stazovat......
no co sa tyka chorob,my sme zatial ok,ani sopliky,no tak dufamz,e este potiahneme.kedze od 11teho mi zacina semester a cely tyzden budem musiet chodit do skoly a tym padom zobrat aj decka ,tak nech teraz pochodia 😉
nase deturence uz budu o chvilu vystupovat,oktober je mesiacom ucty k starsim,len nam asi nik nepride,s jednou babkou sa nestretavame a druha je na PN kvoli zapalu pluc a dedka mame len jedneho a ten je pracovne mimo ☹
@adetka skorez uzdravenie,najhorsie je ked su deticky chore,ja sa len desim dna,kedy zacne jeden lebo automaticky to chyti aj druhy a potom to bude uz len kolotoc chorob 😠 😠 😠

lindulak
30. sep 2010

@lenrie to beries deti so sebou do skoly ci som zle pochopila? Studujes VS? To inak obdivujem, ked to niekto stiha popri detoch... 😉

My sme dnes boli zas spolu v MS, Kora sa uz pekne hra, dostala aj chlebik dnes s vajickovou natierkou, ale ani sa ho nedotkla. Ale snad si zvkyne. A som sa dozvedela, ze im pani ucitelky tiez tak nakrajaju niekedy ovocie - nie kazdy den, iba ked donesu ucitelky alebo rodicia. V jedalnom maju ovocie len raz ci dvakrat napisane. Tak ked bude mat Kora donesiem detom ovocie radsej ako sladkosti.

Este buduci tyzden pojdem s nou zo 3krat a ten dalsi ju tam uz aj necham samu. Dnes som odbehla na zachod, to bol hned plac, ked zistila, ze tam nie som. Tak si ma teraz strazi, viac ako ked bola babatko 🙂

lindulak
30. sep 2010

A inak, tiez tam zopar deti sopli - nie nejak velmi, ale stale niekomu ucitelka utiera sopliky. Inak deti volaju ucitelky po mene, to sa mi paci, aj rodicia ich vraj maju volat po mene. Je to take osobnejsie, ale vykam im samozrejme. A vraveli ucitelky, ze maju s detmi chodit von za kazdeho pocasia, ze by mali byt aj 2 hodky a aj v dazdi, no co som tam bola, tak boli ledva hodinu a dnes len asi 20 minut. Ja viem, ze je zima, ale detom sa von paci aj v zime...

dai
30. sep 2010

lindulak,
neboj ked ju tam nechas na dlhsie, tak si chvilku poplace... ako to tu jedna mamina napisala ze jej jej dietatko povedalo - deti to musia oplakat ked mamina odide 🙂 ale po par minutach je vacsinou dobre 😉
u nas maju nastastie ovocie a jogurty kazdy den, mala si dokonca zvykla ze si berie taky sacek domov s nakrajanym ovocim - chudiatka ucitelky 🙂 ich vzdy otravuje ze chce sacek - ale na druhej strane ju oni nato naucili... tak jej vzdy nieco nakrajaju, bud jablcka, hrozno natrhaju, banany... aby mala akoze na cestu autom 🙂

nase deti tiez volaju ucitelky menom... ja tiez, vykam ale oslovujem ich menom - sme skoro rovnako stare, tak mi to pride take prirodzenejsie...

blumka
30. sep 2010

@dai ja by som brala taku skolku aku mate vy 😉 ale tu nehrozi.. so skolou to uz poriesime inak 😉
viete co mna vcera zarazilo? sla som pre Terezku, samozrejme ona este kreslila, tak mamka pockaj...a sla kreslit slniecko nejakou pastelkou ale prerusila ju ucitelka, ze takou farbou sa slniecko nekresli, tak si musela vziat zltu a kreslit zlte slnko...akoze chapem, ze slnko nie je fialove alebo ake, ale mozno to ucitelka mohla podat inak, ze napr. slniecko ma inu farbu ak teda chcela poukazat na farbu, ale nie ze sa take nekresli, lebo kreslit si moze kazdy ake chce. Doma terezka pouziva zasadne ciernu a ked som sa jej minule opytala preco kresli len takou, ze lienka je inej farby aj slnko (mame teraz take obdobie ze len lienky a slnka sa kreslia) tak mi povedala ze jej sa taka paci. Farby ona uz rozozna zakladne plus ruzova a fialova...
akoze mozno blbost ale tak som sa nad tym vcera vecer zamyslela, ona je dost zvedavy tvor a myslim ze na svoj vek dost kreativna a ma velku fantaziu a nerada by som bola aby ju v skolke alebo neskor v skole niekto "dupal" za to ze na vytvarnej nekresli podla "pravidiel" ved o tom je fantazia, nie?

adetka
30. sep 2010

@lenrie ... dakujem ... al tentokrat to zial vyzerna na anginu .. uz obcas aj zachrapci a odkasle... ta s nou zajtra zajdem k doktorke... poviem vam...

@blumka ... toto mi pripomenulo moju sestru... ta v skolke kreslila medveda zasadne modrou... lebo mala doma pslysoveho modreho medveda... ked jej ucitelka povedala, ze medvede nie su modre... ze to ma prekreslit... nakreslila ho este vacsieho... a samozrejme modreho 😉 😀 ... aj moj manzel sa snazi Mirku stale opravovat v tom ako sa co kresli a akou farbou... a stale ho musim opravovat: ze ma v nasej dcere podporovat avantgardne umenie 😉 ... vykaslite sa na nu 🙂

@dai ... aj nase deti oslovuju ucitelky krstnym menom... a aj my... pre tie deti je to prirodzenejsie...

capy
30. sep 2010

ahojte vsetkym chorym skore uzdravenie.

tak mi uz spavame so svojimi rovesnikmi. vsetko ok. len nam idu zubky, tak mame sopliky. ale mame od dokiny papier ze nie sme chory. tomasko mal vcery dietny den. ze nechcel papat nic, len suchy chlebik. a ked sme prisli domov tak by zjedol aj mna 😀 😀 😀 dnes uz spapal cely obedik 😵

aj nasi oslovuju ucitelky menom.

a k jedalnicku: u nas je tiez pestry. na desiatu a olovrant tiez vacsinou chlebik s neakou pomazankou, ale zajtra maju napr na olovrant ovocnu vyzivu. kazdy den maju ovovcie a mlieko.

blanblan
30. sep 2010

pomooooc, za posledny tyzden sa idem zblaznit, totalna zmena spravania, ak mate podobne skusenosti budem rada kazdej rade: mala sa nielenze zacala znovu pocikavat, ale neustale si vyzaduje moju pozornost, hlavne kde pridem z roboty a nebodaj sa zacnem venovat niecomu inemu ako jej, hned ze krik a plac, ktory prejde do sialeneho vresku a uplne nemozne uspat ju, pricom potrebuje spat lebo vidim na nej ze melie z posledneho. Co ma opatrovatelku tak vravi ze je vsetko OK, ani ocino sa na nic nestazuje....len ja prichadzam o nervy. A to hlavne v dni ked ide do skolky s nanny, vtedy mi robi taketo sceny ked sa vratim.Akoby sa bala ze ju opustim a uz viac nepridem, tak sa snazim uistit ju ze mama sa vzdy vrati a dufam ze to pochopi skor ako zosediviem. Fakt som s nou mala posledny tyzden viac roboty ako za cele tri roky!
@lindulak, cacahouete je prezyvka, znamena to arasid 😀 inak skolku neviem velmi porovnat lebo na tu moju sa uz moc nepamatam a od vtedy sa uz hadam aj dost pomenilo...Co mi tuto trochu vadi ze sa deti neprezuvaju 🙂 Zato strava sa mi zda dobra, vzdy nejaka zeleninka, maso alebo ryba a priloha, syr a dezert - bud ovocie alebo jogurt alebo nejaky krem. olovrant si nosi kazdy sam

adetka
1. okt 2010

@blanblan ... chybas jej ... Mirka je uz nastastie vacsia ... ale tiez ked je doma ... tak sa nesmiem venovat nicomu inemu 🙂 ... akurat namiesto revu skusa take zenske vzliky... pripadne vydieracske reci: mas ma rada? kedy prides? nelubim ta (ked robim dom achvilku nieco ine)... ked mala 21 - 27 mesiacov (chodila do jasli)... tak to som ju musela na rukach cely vecer nosit 😀... to casom prejde 😉

Mirka ostava najblizsi tyzden doma (resp. u babky, v praci by mi dalsie dni neprepacili)... dnes s nou utekam k doktorke... snad tam nebude naval ☹

lenrie
1. okt 2010

@adetka tak drzim palceky,nech ste cim skor ok 😉
@lindulak nie,do skoly so mnou nepojdu alen to budem musiet mimo nase mesto,tak ten tyzdne do skolky nepojdu a budu asi u nasich alebo este ani neveim,co s nimi 😠 😠 ale do skolky po nich nebudem stihat v ziadnom pripade....a manzel ,ten zial nemzoe ,on rano odchadza a vecer okolo 20-21ej prichadza domov ☹
len ja sa vam musim vyzalovat,ta moja mala mi uz robi starosti,vcera sa povracala v skolke,ked si na mna spomenula a dnes rano sa mi komplet povracala v satni 😔 😔 ja uz som z nej zufala, a to v skolke ani nespava,chora nie je urcite ☹ ☹ nemate s tym skusenosti?uz sa mi to zda divne a hlavne kazde rano toto prezivat ☹ ☹ ☹ ☹

lindulak
1. okt 2010

@blanblan to je dobre, ze arasid 😀 Inak ma mrzi, ze mate take perno. Toho ja sa presne obavam, ze aby to takto nebolo, ked nastupime na ostro, kedze je taka nalepka uz teraz... je to zaber na psychiku, ale snad to prejde, ked zisti, ze stale sa vratis. Asi najlepsie sa jej cim viac venovat doma, aby sa ta nabazila. A s tym prezuvanim, to bolo tak aj v UK - to su take zapadne maniere 😀

adetka
1. okt 2010

jaaaj UK 😀 ... nasi znami chodili v spinavych teniskach az do postele 😅 😖

lindulak
1. okt 2010

@lenrie uf to ti nezavadim... 😒 A co na to ucitelky? Zda sa im to normalne, ze to prejde? Ja akurat viem, ze taketo prejavy sa povazuju za to, ze dieta to nezvlada, ze je to pre neho prilisny stres. Ale zas asi aj od toho zavisi, ako dlho to trva... Vo vseobecnosti vraj, ked si dieta nezvykne do 2-3 mesiacov, tak ho treba este nechat doma. Ale ja by som urcite nenechala 2 mesiace dieta vracat. Skus sa poradit s psychologom - nejakym znamym alebo tak... Mozno ti da nejaky tip, ako ju ukludnit...

lindulak
1. okt 2010

@adetka 😀 😀 😀

lindulak
1. okt 2010

@lenrie a este ma napadlo, su s Nikolasom v jednej triede? Mozno by ho mohli docasne dat do jej triedy - nerobi sa to niekedy pre ulahcenie adaptacie?

lenrie
1. okt 2010

@lindulak zatial som to este nijako neriesila,ucitelka je starsne mila,este nech ju skusim tam davat lebo ked vraj prestanem bude to potm este horsie,ale ked aj uz neviem ☹ na jednej starne je pre nu kolektiv lepsi akoby mala byt len doma,vidm aj ked ideme von a vidi kamaratky zo skolky,tak za nimi uteka ale na druhej strane su tu tie starsen stresujuce rana a uz aj mm zacina mudrovat,ze nech ju radsej este encham doma ☹ ☹ ☹ ☹ uz si pripadam ako ta najhorsia mama na svete 😔