Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

pemar
2. sep 2010

Ahojte baby,
aj my sme dnes boli prvy krat, mame adaptacny program ze 2 tyzdne od 8 do 10 a dalsie 2 tyzdne od 7.30 do 11.30.
nasa mala tiez rano uplne super, vyskocila z postielky ze nech uz konecne ideme do tej skolky. a v skolke len pusa a ze mamina chod uz. no ked som pre nu prisla, bola trochu zakriknuta, akoby vymenena, mam pocit ze ju tam tie placuce deticky trosku zmiatli 😒 . ucitelka hovorila ze nasa bola uplne bez problemov, ale videla som tam dost deticiek plakat, asi taka davova psychoza, tak snad sa nasa hrdinka nenakazi. ucitelka mi hovorila ze kriticky je taky 3-4 den este. tak dufam ze si zvyknu vsetky deticky, nech sa mozu uz pekne spolu hrat.
inak baby, kolko je vasich drobcov v triede? u nas je 24deticiek a 2 ucitelky, sa mi to zda trochu brutal. ale veeelmi mile boli aj na tych co plackali.

trixi
2. sep 2010

Matko ma privital s tym, ze zajtra bude spinkat v skolke. Myslim, ze ked cikal v skolke, tak si nedal poriadne dole teplacky a ako sedel na zachode, tak si pocikal zadnu stranu gati. Mal mokry zadok (vsimla som si to az doma, este ze sme isli autom). Tak ideme trenovat stahovanie nohavic a slipiek. Po spapani obeda sa oblial cajom. To som si vsimla, bol cely mokry. Ked som prisla do skolky, taky rev z triedy malickych, akoby ich tam drali. To plakali 2 chlapci, ktori stale utekali z triedy. Matko stale nechapal, preco placu. Pochvalil sa, ze spapal polievku a sam ale ze druhe nebolo dobre (slize s tvarohom). Ked mi druha pani ucitelka davala este nejaky papier na podpis, tak sa ma spytala, ci to dam rodicom, myslela si, ze som Matkova babka 😕 . Tak som jej vysvetlila, ze ja som mama a ze babka obcas pride pre maleho. Strasne sa mi ospravedlnovala. 🙂

trixi
2. sep 2010

@pemar v Matkovej triede 24 deti (to je maximalny povoleny pocet deti v jednej triede), jedna ucitelka, na obed su dve a po obede zasa jedna. Aj mne povedali, ze kriticke dni budu buduci tyzden. Ze ked jeden zacne revat, tak revu skoro vsetky deti. Vraj ako lavina. Tiez dufam, ze to nebude na Matka vplyvat negativne.

dtimi
2. sep 2010

Ahojte -pemar- u nás 6 detí a 3 učiteľky- úplne super,veľmi sa nám páči,aj malý povedal,že aj zajtra pôjde do škôlky 🙂

macocha
2. sep 2010

U nás 20 detí, dnes boli celý čas 2 učiteľky.

trixi 😀 no kompliment poteší 😎 (aj ja také poznám...)

Jaj a ešte k tým šatočkám - aj moja mala dnes šatičky, pohodlné riflové, nemá v nich žiaden problém. K tomu leginky. To sa naučila od staršej kamarátky, takto sa parádiť, tak bola spokojná. Dúfam, že zajtra prijme už aj tepláčiky. 😉

dai
2. sep 2010

macocha,
ved ju nechaj paradit sa 🙂 pokial sa v tom citi dobre a tebe nevadi ze si tie veci uspini, tak je to predsa v pohode 😎
U nas tiez mala malinka krizu asi 4-ty den ( dovtedy vysmiaty , vsetko v pohode a potom sa zrazu zatala ze uz staci skolky a uz tam nepojde 🙂 ), potom este na druhy tyzden mala taky 1 den ale inak som ten adaptacny proces absolutne nepocitovala ako adaptacny... mozno preto ze mala isla do zabehnutej triedy - ziadne neplakalo, bola pohoda, hned si nasla kamaratky....

tiez som zvedava ako dnes - tie velke deti isli do vyssej triedy, v tejto malej zostalo 6 z povodneho osadenstva ( nastastie aj jej naj kamoska ) - ale pribudnu nove deticky... tak som zvedava ako bude reagovat na pripadny plac a podobne...

ja malu davam do skolky az na 9-tu zato ju ale vyzdvihujem az o 17,30... takze si este uzije skolku 😉 a ja sa este nacakam...

adetka
2. sep 2010

v Mirkinej triede je 20 deti a dve ucitelky.... velmi mile... akurat velmi strohe na informacie... kedze museli naraz odpovedat aj trom rodicom na rozne otazky 😀... ten treti den bol narocny aj v jaslickach...
a mam pocit, ze som v nasej skupine najstarsia mamicka... uvidime 😉
dnes nebol problem s prezlecenim do teplacikov... doma mi ich odmieta nosit... tak uvidime ci aj my neprejdeme na leginy a satocky 🙂

ollski
2. sep 2010

aj my sme uz domka...u nas na 22 deti 2 ucitelky. tiez sa mi zdali v poho, aj ked simi vravela, ze jedna sa hnevala ze nespinka, nevedela zaspinkat...takze nespinkala, nepila miecko, palala korku z chlebika a z obedika cestovinky

blumka
2. sep 2010

no uz sme aj my doma...Terezka nas vitala vyskerena, vraj vobec neplakala, hrala sa akurat ze je velmi ziva a neposedna, ze je jej plno vsade musi byt 😀 no ale tak to sa dalo cakat no...ona asi nevie co ma od samej radosti robit medzi tolkymi detmi 😀
u nas je 19 deti a 2 ucitelky..

uznetusim
2. sep 2010

Ahojte. My máme tiež prvý pobyt úspešne za sebou. Hoci dnes a zajtra majú adaptačné - 3 hodiny iba. Ale krpec, že bol super, neplakal, spapal chlebík. Tak uvidíme ako bude ďalej. Od pondelka sa dohodneme buď na 4 hodiny + obed, alebo už ostane spinkať. Tak ak by sa podarilo, tak ho dám aj spinkať, nech si rýchlo zvykne. U nás je zatiaľ v triede 14 detí - od januára ešte príde 6. A učiteľky boli tri. To prváčikovai majú, potom vo väčších triedach sú po dve , tak ich hádam zvládnu. 🙂

wighy
2. sep 2010

Ahojte aj my sem uz doma, isli sme po malu o 15, sedela sama za stolikom a kreslila si a ako ma zbadala spustila plac ale zevraj cely cas vobec neplackala, pekne papala,nespinkala lebo zevraj 2 chlapci robili zle ale pekne lezkala, ta ksa potom vyplackala a isli sme do cukrarne, a ked sa jeje opytam ci ide zajtra do skolky tak povie ze anio,dufam ze jej to vydrzi🙂

bzuco
2. sep 2010

no ahojte

ja uvidím ako zajtra

vraj malý trucoval, nechcel nič jesť , krmiť sa nechcel dať, tak reval ☹
takže bol celý deň o hlade, lebo ráno ani kakao nevypil 😢
a o smäde detto, sa nešiel dopiť, ked sme prišli 😔

a ked som prišla, akurát už bol hore, ale na zemi sedel chudáčik a snažil sa obliekať - teda kukal na tie ponožky, že ako si ich má dať
boooože, ja neviem ako to bude zajtra, ak bude plakať, ja budem 10x toľko

bzuco
2. sep 2010
edita84
2. sep 2010

@wighy to je super teším sa s vami
no aj naša Beja bola celý deň v pohode len sa ešte musí naučiť neodbehávať k väčším detičkám, no pekne papala a dosť veľa ale pri spaní bol cirkus ale naša zlatá pani učiteľka ju uhladkala k spánku a potom pri zobúdzaní zas trocha plakala ale potom bolo už dobre pred odchodom zjedla 3 chlebíčky 😀

sofik
2. sep 2010

baby neuveríte ale malá mi povedala že nechce ísť domov, že ona ostane v školke a doma mi vraví že už sa teší na ráno že tam znova pojde aj učiteľka ju chválila že sa správala ako keby už jeden rok odchodila v školke, nemala problém s papaním ani so spánkom, tak som rada, ona je dosť prisposobivý typ 🙂

u nás v triede bolo 20 detí a 2 učiteľky 😉

wighy
2. sep 2010

baby super ze deticky to relativne super zvlasli som zvedava co tu budeme pisat buduci tyzden 😀 😀 😀

aj u nas su 2 ucitelky na 21 deti ale dnes ich nebolo komplet podla mna max 13

a ucitelka mi este hovori ze mam malej doma povedat ze papucky sa nedavaju dole, lebo ze si ich davala stale dole, kurnik doma so mpotom rozmyslala ,ze ved ona je tam od toho aby ju na to upozornila, co ja z domu urobim???darmo jej hovorim doma ze nech si v skolke nedava dole papucky , tak snad to mala rychlo pochopi aby neprechladla

dalea
2. sep 2010

Ahojte,tak u mna,ako som predpokladala 😅 Vsetky deti sa ponahlali von z triedy k rodicom,len moja nechcela ist domov 😠 Takze pre zmenu ona plakala pri odchode,lebo ucitelka ju musela nasilu vyviest 😝 Vsetko pekne pojedla,akurat nezaspala,asi az 15 min. pred budenim 😒 Ona ma taky zvik,ze ked lezi na brusku,tak bucha hlavou do vankusa a potom dlho zaspava 😕 Na chrbte zaspi hned. U nas bolo asi 15 deti,ale vsetky rocniky spolu,jedna ucitelka,ktora je zaroven aj riaditelkou,ale tam pomahaju so vsetkym aj kucharka a upratovacka 😉 Je to skolka v malej obci,tak je to take rodinne 😎 A okolo 17-tej vecer,ked sme isli na dvor,tak si myslela,ze zase ide do skolky,tak sa tesila 🙂 Rano pojde s manzelom,ja idem do prace 😠

janka1874
2. sep 2010

tak aj my sme doma no spať a tým pádom aj poobede tam ostali 3 deti no sranda tak to bola potom už len jedna učiteľka ale u nich v triede je vraj 19 detí a 2 učiteľky
Sendy vraj bola maximálne zlatá vraj úplne v pohode akurát sa nechcela prezliecť do pyžama tak ju dali spinkať v tom čo bola vraj to je normálne na začiatku ale všetko spala čo mala nepocikala sa len som sa zabudla opýtať ako dlho spala
no a vraj sa jej páči a teší sa aj zajtra tak uvidíme ako to bude zajtra
za odmenu sme boli v meste na zmrzlinu a koláčik 🙂 a potom ešte trošku vonku
horšie je že neviem ako to poriešim s Viki lebo dnes som ju musela budiť a teraz je taká nervná už od 17-tej že hrúza ale oči nezavre ani keby neviem čo bolo tak fakt neviem ako to budeme stíhať

bzuco
2. sep 2010

a môj práve plače, že nejde do škôlky ☹ 😢 😢 😢

deniska30
2. sep 2010

ahojte....
tak ja mam zmiesane pocity.....
malá ráno uplne v pohodke... ani nevedela kedy sme odišli. 3 mesiace som jej rozpravala, ze ako čo v škôlke... že tam bude aj spinkat.
A ráno učitelka mi vraví, že to neodporúča, že nech ju prídem zobrat na obed. Ale ja jej nechcem dat tu moznosť, lebo od pondelka idem do práce a čo potom? Tak som ju tam nechala cez to všetko spinkat. O poschodie vyššie, čo boli tiež prváčikovia, tak tam učitelka hovorila, že odporúča hned na prvý den, aby zostali spat. 😕 Tak teraz sa v tom vyznaj.... aj čo mám kamošky učitelky v MS - tiez hovoria, že to je lepšie.
Tak ked som po nu prišla o 14.30..... tak ďalšia veta, ktorá má zarazila od tejto pani učitelky.... "no že Dominika si musí ešte zvyknút"...... kokos, ved tam bola prvý den tak jasné, že si musí zvyknút!!!!! Ale keby ste poučili ten tón, akým to hovorila! Neviem možno som precitlivená. Akože malá vraj bola v pohode, ale pred obedom uz chcela ísť domov, dosť dlho plakala ba až zúrila (hej to ona vie, ked jej nie je vyhovené - ale to asi všetky deti) a vraj sa to ešte umocnilo keď prichádzali na obed pre deti rodičia (tým mi chcela asi povedať, veď ja som Vám to hovorila, aby ste pre ňu prišli na obed). Ale vraj napokon sa ukludnila, ťažšie síce zaspala ale si pospinkala. Ked som prišla tam bola taká sťastná, že ma vidí.
Ale povedala mi, že aj zajtra pojde do školky
😎
Neviem som nejaká rozčarovaná, aspoň som sa Vám vyžalovala, tak neviem, čo vy na to?

aknaj
2. sep 2010

tak my sme dopadli celkom v pohode 🙂
Keď sa rodičia navalili do škôlky na 10-tu, tak niektoré detičky sa k nim rozbehli s plačom, našťastie môj syn sedel za stolom, hral sa a ani si nevšimol, že som prišla. Tak som čakala, kým sa to trochu vyprázdni. Keď ku mne pribehol, usmieval sa a len "poďme domov". Že už tam nechce zostať, ale zajtra znova príde. Takže dobrý začiatok 😝. A že zjedol aj rohlík na desiatu, čomu som veľmi rada, posledný mesiac skoro nič nejedol, len miláčiky a jogurty
A na skrinke máme písmenko U a obrázok umývadla. Je to trieda po predškolákoch, pravdepodobne príprava na školu.

kika25
2. sep 2010

My sme dnesny den zvladli na 1* comu sa neskutocne tesim. Poobede ked som prisla pre Lenku vystiskala ma, vybozkavala, ucitelka pochvlila celu triedu ze sa nikto ani nepocikal a ze deticky boli zlate, Lenka aj spinkala a prvykrat bez dudlika, ved je to velka skolkarka🙂))
A uz sa samozrejme tesi na zajtra tak nech jej to nadsenie co najdlhsie vydrzi lebbo ucitelky hovorili ze kriza prichadza po 2 tyzdni ked si deticky uvedomia ze to je uz na stalo, nie len na par dni. My prave vtedy pojdeme na tyzden na dovolenku, no snad to bude OK a nebudeme musiet zacinat odznova 😉

laculik
2. sep 2010

@deniska30 ja som mala malú v sukr. skolke a od prveho dna tam spinkala (a to mala necele dva roky!!!), a bola uplne v pohode. Asi po dvoch tyzdnoch zacala sice na par dni vymyslat, ze tam chodit nebude ale nebolo to nic extremne. Dnes isiel maly prvy krat do statnej skolky, su tam prve dni len do 12tej... Ucitelka mi povedala, ze nebude s nim problem, ze je ok. Je zvyknuty, aj s babkami, aj s babysittkou aj uz nespal viac krat doma...atd. Proste spolocensky tvor....a ked som sa spytala, ze ako to bude buduci tyzden, tak mi bolo povedane ze takto isto. Naco som sa ohradila, ze ale ved chodime do roboty atd, tak nemoze uz aj spinkat poobede, tak ucka na mna zacudovane pozrela... Vy mate dovolenky, ktore chodite do skolky na obed pre deti? Mne sa zda, ze je lepsie od prveho dna hned na ostro... alebo by som sa to aspon snazila prisposobit danemu dietatu...nepaci sa mi tento pomaly nabehovy system, ale holt nemozem sa stazovat, som vdacna, ze ho vobec zobrali 😅 .

laculik
2. sep 2010

@kika25 presne po 2 tyzdnoch im docvakne, aj bude vsetko uz okukane aj sterotyp zacne... 😖

deniska30
2. sep 2010

@laculik
Dakujem za nazor 😵 Som rada, ze si to nemyslim len ja 😵 Lebo naozaj vacsinou je takyto nazor... ze hned na ostro.
Tak uz len dufam, ze zajtra bude o kuštik lepšie ako dnes.... aj ked moj muz hovori, ze prehanam, ze to moc prezivam... ano mozno ma pravdu, ale chlapi to beru inak.

janka1874
2. sep 2010

@deniska30 ja som tiež za názor že keď už tak naraz všetko ale problém bol s tým aj u nás zostali spať len 3 deťi a z toho jedno moje no nechápem prečo pritom naša učiteľka to tiež odporúčala tak neviem prečo potom tam bolo tak málo detí

trixi
2. sep 2010

@laculik u nas sukromna skolka fungovala tak, ze ked som to najmenej potrebovala, tak bola zatvorena. Ja mam nastastie taku pracu, ze som ho na obed mohla vziat, doma dat spat, stari rodicia postrazili, tatino prevzal sluzbu kym som prisla z prace (o ten obed musim potom byt dlhsie po obede). Zajtra vsak uz bude spinkat, tak uz nemusim riesit poobedne opatrovanie. 😉

deniska30
2. sep 2010

@janka1874 jani u nás 7... plny pocet deti je 20, 1 - co viem nanastupilo, ale mozno viacej, neviem. Tak pocet 7 sa mi nezda az tak malo.
Uz som si aj slivovicu uliala 😵 a je mi veselsie, sak na lacny zaludok, co som od nervov nic nejedla, sa ani necudujem 😵
Stale verim, ze zajtra bude lepsie.
Drzim vsetkym palceky.

adetka
3. sep 2010

ked zacala Mirka chodit do jasliciek.... bola tam ihned na cely den... vraj, aby neboli ostatne deti, co tam ostavaju rozrusene... kedze sa nastupovalo kedykolvek v priebehu roka... zvladla to 😉 ... plakat zacala asi na treti den a plakala asi pat krat... tiez som sa cudovala, ze tu to chcu takto postupne 😕 ... aj ma to trosku obmedzuje... ale na tento tyzden a potom este na pondelok sa prisposobim... som interna doktorandka (najstarsia na fakulte 😀 )... takze na katedre nemusim byt cely den a pracovat mozem aj v noci (keby sa mi chcelo 😝 )...
takze dnes opat iba na dve hodky (skusim na tri)... v pondelok dopoludnia 😠 .. ale od utorka snad uz nebudu sestricky vymyslat...
a svokra, u ktorej bola Mirka jeden a pol roka - nikdy viac - mi vcera povedala, ze ved ona si ju kedykolvek zoberie, aj na cely den... to, ze mi u nej dieta stracalo kontakt s detmi... ze sa nedokaze ozvat, ked jej niekto berie hracku... ze je maximalne nesamostatna... to ju nezaujima 😠

sofik
3. sep 2010

normálne sa čudujem že učiteľky si to samé komlikujú a nezoberú deti hned od začiatku na celý den, ved deti si na to zvyknú že okolo obeda si po ne prídu rodiačia a potom to budú mať ťažké oni s vysvetľovaním že prečo práve dnes po ne rodičia neprišli ale ich tam nechali tak dlho 😒

u nás v školke berú deti hned na celý den aj so spinkaním aby si už od začiatku zvykli, deti neplakali až na 2 chlapčekov 😉