Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

wighy
5. sep 2010

@sirell fiiha tak toto je silna kava, co by bolo keby tvoj muz toho maleho nedoniesol naspat???juuuj na take ani pomysliet nechcem a povedali ste to tej ucitelke?? Treba dufat ze to bola naozaj len "nahoda" a viac sa take nestane ☹

blumka
5. sep 2010

@kika25 pytaj sa na vsetko co ta zaujima, ucitelky su na to zvyknute. ja ked nemali vylozeny jedalny listok som sa pytala aj na to ake zlozenie jedla maju, aby som vedela ci jej mam dat rano chlieb alebo jogurt, ci piju mlieko tam alebo bude doma, lebo mne sa zda ich jedalnicek v skolke trosku jednostranny tak to chcem doma trosku vyvazit 😉
Terezka spapala vsetko co jej nalozili , olovrant vraj pytala aj duplovane...doma jest nechcela nic, a ona si vie teda dozadovat ked je hladna.
ja som sa pytala aj na to ako travia den, ci sa hra, s kym sa hra, ako sa hra a take veci...prvy den sa nedalo, lebo som prisla v najvacsom navale, bolo tam plno rodicov ale druhy som prisla o pol hodku neskor a uz sa dalo porozpravat.
@sirell fiha..a co na to ucitelka, ci ste jej to nepovedali? ze jej uslo dieta..to by sa nemalo stat 😕

filipal
5. sep 2010

@sirell to ste mali tej ucitelke hned oznamit! skolka by sa mala zamykat, ved aj niekto cudzi moze vojst. su vselijaki ludia..... 😒
to by mala riadny pruser, keby si to tvoj manzel nevsimol. vchod by mali mat riadne zabezpeceny.
ale je pravda, ze je tazke ucitelke aj informovat rodicov, aj dozerat na deti....

libka1
5. sep 2010

@filipal myslim ze tvrdenie ze vsetky deti co idu skor do skolky ako ked maju 3 roky maju z toho nejake nasledky je prehnane 😉 to je ako keby som ja tvrdila ze im to prospieva, kde je to dokazane? ako sa to vlastne da dokazat? 😕 ja chcem pre svoje dieta to najlepsie, existuju o tomto nejake naozaj seriozne studie? ja by som si ich rada nastudovala, kedze my mame aj inu moznost ako chodit do skolky 😉 zatial sme sa rozhodli pre skolku 😅
@sirell to je fakt sila, dufam ze nam sa take cosi nikdy nestane 😝

filipal
5. sep 2010

@libka1 to som netvrdila

libka1
5. sep 2010

@filipal tak som zle pochopila tvoj prispevok 😅

filipal
5. sep 2010

@libka1 pisala som nieco v tom zmysle, ze skolka, kde je 20-25 deti na ucitelku sa nemoze venovat tak individualne, ako by take male deti potrebovali.
a pisala som o tom, ze je dolezite postupne navykanie dietata na skolku. ked bol moj syn maly, bolo umoznene rodicovi zostavat zo zaciatku v triede, potom postupne nechavat dieta same po hodinkach....cize po mesiaci tam uz bolo dieta same cely den. (viem, ze dnes sa to uz praktizuje na velkom mnozstve skolok, aspon v Ba) islo ale o alternativnu skolku s Waldorfskou pedagogikou. robievali tam sedenia v kruhu s komunitami, velmi pokojne prostredie, ucitelky nekricali, pohoda. mne ale velmi zalezalo na tom, ake zariadenie vyberiem. tak isto som hladala pre syna
" priatelku" skolu.

diddi
autor
5. sep 2010

tak,nase dievky su uz chore!...zajtra sa do skolky nejde.....je to mozne?!, taka nezodpovednost - doniest chore dieta do skolky?!....a navyse sa hned prvy den podpisovalo,ze dieta je zdrave....nenavidim take matky,ktore supnu usoplene decko do kolektivu!!!

libka1
5. sep 2010

@filipal v triede kde su deti mladsie ako 3 roky nemoze byt 20-25 deti. tiez som to nevedela a pytala som sa tu na to. my mame v triede 11 deti a 2 ucitelky, neviem kolko byva v jasliach, ale myslim ze nie o moc menej... ja som sa rano ked som tam prvykrat dala malu schvalne pytala ucitelky ze kedy mam prist, kazala mi ze po olovrante, ak by bol problem budu volat. nevolali. okrem 2 deticiek boli vsetky na cely den, lebo to tak odporucala ucitelka.. ja sa v tejto problematike nevyznam, preto si necham poradit od nich 😉

filipal
5. sep 2010

@libka1 v predskolskych triedach mohlo byt do vlani az 28 deti, co aj skolky naplno vyuzivali (lebo maju viac penazi)
v mladsej triede tusim 20 deti.
tie pocty sa menili, preto teraz neviem presne.
ano, 2 ucitelky, ale nie naraz! jedna je doobeda a druha poobede.
je mozne, ze u vas bolo menej deti, lebo ostatne chybali. uvadzam pocty deti zapisanych do triedy.

vasa skolka asi nepraktizuje postupne privykanie. vsetko zalezi od toho, aka je riaditlka, ucitelky, rodicia. ...
skolky maju roznu uroven a rodicia si to uz medzi sebou podavaju.

Libka, ty pracujes?

diddi
autor
5. sep 2010

u nas je 20 deti a 2 ucitelky...podla zakona je adaptacny pobyt 2 mesiace,tak nam to povedala riaditelka....vsetky deti su tam od 8-10.00....ja si neviem predstavit,ze tam dam deti zo dna na den,na plnych 8hod.

libka1
5. sep 2010

@filipal predskolska trieda ma zatial nezaujima, len teraz sme zacali 😅 podla toho co mala hovorila na dvore s nimi boli obidve ucitelky, tak neviem, v pondelok sa opytam, ale je pravda ze poobede o pol 3 ked som pre nu prisla uz tam bola len 1 ucitelka a rano ju preberala ta druha.
pracujem, mam dobre podmienky v praci (nemyslim financne), tak by som nerada o ne prisla 😉 pri dietati mi taketo podmienky velmi vyhovuju 😉

@diddi no u nas o adaptacnom vobec nehovorili, nasa bola prvy den od 7.45 do 14.30, prvy den bol super, spinkala aj papala, druhy den rano sa doma este tesila, v skolke rano plakala 😔 ale poobede bola v poho a ani na obed ked bol davovy plac sa vraj nepridala 😅 tak som bola rada... pekne sa napapala a aj spinkala. poobede som si ju chvilu odsledovala, nevedela o mne ze stojim v dverach, vyzerala spokojne, drzala v ruke hrncek s vodou a stetcom malovala na tabulu. pokial by bol akykolvek problem tak by som ju tam nenechavala cely den, zatial nemam najmensi dovod. Naschval som sa pytala ucitelky rano ze o kolkej mam pre nu prist a ona kazala takto, mohla som aj skor, kedze mi v robote povolili chodit a odchadzat kedy chcem 😉 z 11 deticiech su vraj iba 2 deticky na doobeda. ja som rada ze je to takto zatial, mozno zmenim nazor, zatial nemam dovod.

libka1
5. sep 2010

@filipal este ma napadlo k tej urovni, neviem to porovnat, ale tato skolka do ktorej chodi nasa mala je podla vsetkych ta najvychytenejsia skolka v meste a na rozdiel od inych skoloch mala najvacsi pocet neprijatych deti v meste, kedze bol velmi velky dopyt 😉 a dopyt sa odvija od ponuky ako vo vsetkom😉 a to je ta skolka podla mna uplne na figu situovana, takze asi na tom nieco bude. tympadom som rada ze sa tam dostala, ohodnotit ci je pravda co sa hovori budem vediet az casom, zatial viem len tieto klepy 😀 a adaptacny mi neodporucali, kedze odbornici su oni a nie ja, tak sa tym riadim 😉

adetka
5. sep 2010

@diddi ... prve dni moze dieta ochoriet bez toho aby boli ostatne deti chore ... aj Mirka byvala v jaslickach chora kadu chvillku... a to majitelke trvala zakazdym na potvrdeni od lekarky, ze je dieta zdrave ...

filipal
5. sep 2010

@libka1 ved to, dobru pracu si dnes musis vazit. to je dobre, ze to tvoja dcerka zvlada bez problemov.
moj syn chodil do skolky prvy rok rad, ziadne place, ani vela chorob, ale az na dalsi rok to na neho dolahlo.
zacal rano plakavat a nechcel chodit do skolky. bola v tom zastupujuca ucitelka - dochodkyna, dost prisna a bal sa jej.
rozprava som sa s nou o tom, zmenila svoj pristup a ked po case odchadzala sedaval jej na kolenach, oblubil si ju....
takze deti reaguju rozne... pozri, aj tak nemas inu moznost. keby si nepracovala, tak ti poradim, nech ju nenechavas prvy mesiac na cely den, iba doobeda. ale aj tak ti nic ine nezostava...
dievcatka vo vseobecnosti lahsie znasaju zmeny....

libka1
5. sep 2010

@filipal ja by som ju mohla bravat na obed, dostala som vynimku v robote, dohodla som sa s nadriadenym ze mozem odchadzat a prichadzat kedy chcem 😉 takze keby mi povedala ucitelka nieco ine tak sa zariadim podla toho.. zatial tam bola len 2 dni, tazko je sudit co bude, uvidime, potrebuje cas ako kazdy. u nas problem nastane ked pojdem na sluzobku, to bude sluzit babka a muz, mna mrzi toto. to ze chodi do skolky zatial nepocitujem ako nieco co by jej mohlo spravit zle, stvu ma tie sluzobky, to je narocnejsie pre obidve 😉 ale to je uz tema o inom 😅

adetka
5. sep 2010

@libka1 ... sluzobky sa neboj... to rodina zvladne... ja som bola na dvojdnovej, ked mala Mirka 2 roky a 3 mesiace... a noc s tatinom sa jej pacila ... a ked mala takmer tri roky ... tak som musela do zahranicia na tyzden ... a aj to zvladli... stres som mala kazdu noc bez Mirky... ale kym spi dieta doma s clovekom, ktoreho pozna a dovveruje mu... bude mu fajn... 😉

sirell
5. sep 2010

Hmmm, k tomu potvrdeniu, ze dieta je zdrave ... Moja dcera bola na jar casto chora, sopliky a trosku kasel. Boli sme doma 10 dni vyliecila sa, a po tyzdni v jasliach v piatok zasa sople. Po vikende zasa k lekarke a ta mi vravi, ze ci chcem zasa OCR, lebo aj ked budeme zasa doma, tak po 3-4 dnoch v kolektive bude mat zasa sople. Tak sme dostali potvrdenie, ze moze chodit do jasli aj ked ma sopliky. No a potom sa cudujeme ze tie nase deti su stale chore, ked sa takto navzajom infikuju. Pokial dieta nema teplotu, neberie ATB a brutalne nekasle, tak lekar da potvrdenie, ze je zdrave. A povedzme si uprimne, ktora z nas pracujucich si moze dovolit 2 OCR za mesiac?

filipal
5. sep 2010

@libka1 ty mas chlapceka!!! 🙂 🙂 🙂 prepac, zmylila som sa!
my sme mali rodinnu oslavu a len ocas som odskakovala k pc! 😅
tych sluzovbiek sa neboj...
@adetka ma pravdu. aspon bude mat Cuco zmenu! 🙂

s tymi chorobami sa to ani neda uplne dosledne dodrziavat. vecer decku este nic nie je a po ceste uz je nejake umrncane, a poobede v skolke uz ma teplotu.....
clovek to casto nerobi naschval. a tie sopliky nemaju konca. ale casto su alergickeho povodu, tak nie su infekcne.
hovori sa, ze sa aj tak nakazime, len ked mame oslabenu imunitu, lebo virusmi sme obklopeni stale...

stanka_s
5. sep 2010

aj nam tento rok zacala skolka a po prvych dvoch dnoch od vcera nadcha ako hrom, takze do skolky najskor koncom tyzdna 😒

libka1
5. sep 2010

@filipal ja mam dievca, len ju volame Cuco 😀 vola sa Evka 😉 ja na sluzobky prave chodim casto a to mi vadi, tato nebude prva 😝 a teraz mam pocit ze ma nejak tak viac potrebuje ked zacala so skolkou a tak zle to vyslo, ze o tyzden idem prec na dost dlho 😝 ale tento mesiac odbijem a do konca roka by som mala mat pokoj asi, tak to beriem ako pozitivum 😉
ja sa chorob tiez bojim, uvidime co sa bude diat, dnes jej tiekol soplik taky ciry ked sme boli vonku, ale to bolo asi z toho vetra, lebo doma uz nic, len vonku som 2x utrela 😉

blumka
5. sep 2010

no ja som rozhodnuta, necham Terezku v skolke tento tyzden na cely den, uvidim ako sa tam bude spravat ci si zvykne na to spinkanie a tak (mozno to nebude cely tyzden, mozno 3 dni) a ak si teda nezvykne ze bude mat s tym problem tak bude chodit len na pol dna. pre mna je to maximalne nevyhovujuce ale ona je dolezitejsia ako ja...nieco poriesim, este neviem ako ale poriesim...

mamavera
5. sep 2010

prepáčte, že vám sem vpadnem, som učiteľkou v MŠ. Je zbytočné hádať sa o tom, či je lepšie dať dieťatko do škôlky hneď na celý deň, alebo mu to postupne po hodinách predlžovať. Každé dieťa je totiž iné, niektoré túži po kolektíve skôr, iné neskôr, jednému robí problém odlúčiť sa od mamičky na desať m,inút, iné v dvoch rokoch obieha celú rozvetvenú rodinu a na mamu si ani nespomenie. Univerzálny recept neexistuje. Ak je dieťa spoločenské, nemá problém byť bez mamičky, dala by som ho hneď na celý deň, pretože sa môže stať, že keď si navykne, že mama po neho chodí na obed a keď ho tam nechá neskôr aj spať, môže to brať ako zradu. Zvyká si vlastne dva krát. A naopak, dieťa, ktoré si privyká na škôlku postupne po hodinách, môže byť v pohode a plakať začne po mesiaci, pretože zistí, že to nie je len návšteva škôlky, ale to bude pravidelné. Ideálne by bolo, keby škôlka umožnila maminám aspoň päť, šesť návštev škôlky, nech sa drobec pohrá, treba mu ale počas toho primerane jeho rozumovej úrovni vysvetľovať, že ostatné deti tam mamičku nemajú, ale pre nich príde. Je tiež dobré, keď mamina nastupuje do práce o nejaký čas neskôr ako dieťa do škôlky, aby v prípade, že ho bude na škôlku privykať postupne, nemala problémy. O tom, či nechať dieťatko hneď na celý deň alebo nie, by mali rozhodovať rodičia. Najlepšie dieťatko poznajú, vedia, či má alebo nemá problém zostať bez rodičov určitý čas, či ho kolektív detí láka alebo nie. Preto je dobré s dieťaťom chodiť ešte pred nástupom do škôlky medzi deti - na ihriská, do detských centier a často aj k plotu materskej školy, aby videlo, čo tam deti robia. Každý drobec je iný a to je na nich to úžasné. Sorry za román, želám vám, nech si vaše detičky rýchlo privyknú na nové prostredie a nech majú zo škôlky veľa nových vedomostí, zručností a krásnych zážitkov. 🙂

laculik
5. sep 2010

ahojte, aj aj nechavam maleho zajtra na cely den, nakoniec sa ucitelka uz v piatok pytala ci mame pyzamko 😕 ...co som nepochopila, lebo vo stvrtok mi hovorila ze este cely bud. tyzden je "poldenny-nabehovy"... tak dufam, ze zajtra bude maly ok... tak som zvedava zajtra...tiez som pripravena prist ponho aj skor, keby bolo zle nedobre 😅 ...

laculik
5. sep 2010

@mamavera super prispevok, dakujeme!

strociatka
5. sep 2010

@mamavera super prispevok, nie som ucitelka MS, ale myslim si, ze ked ja ako rodic viem, ze moje dieta bezo mna teda nema ziaden problem a ako pises od dvoch rokov obieha rodinu a nic, ani si nespomenie, ze existujem, tak napriek tomu mi malu nechcu nechat poobede spat v skolke a potom doma riesim cirkus, ze preco nejdeme po spinkani spat do skolky. Nie len kazde dieta je ine ale aj kazda skolka, aj ked statna.

Tak si zajtra vsetky drzme palce, hadam to uz vyjde. 😉

susika
5. sep 2010

my zajtra ideme do školky prvý den a až teraz začínam mať z toho nejaký taký blbý pocit.ešte som podpisovala posledné vecičky..nejako sa stale bojim, ež tých vecí budem mať malo na streidačku, aký bude špinďúrik v školke, doma je dosť čistotná🙂)a halvne, ako to tam bude s cikaním. doma normálne do vecka chodí, ale nejako sa mi zlakla a už si nan nesadne bez tej redukcie, tak aby sa tam kli tomu nepocikala a dufam, ež mi ju tam neposadia na nočník....začína mi byť už teraz smutno, ako keby ju tam odkladám chudiatko a ja doma na MD.či som urobila dobre, či som ju ešte nemala nechať so mnou doma, ekd som doma, ench si "užije ešte detstvo" a bezstarosť s ranným vstavaním, posledné týždne si prispala do 7:30, inak vstavala o 6:00-6:30...snad jej tam bude dobre, snad si zvykne v pohode, inak je celkom poslušná, až na 2 malé veci, ale to asi prislucha jej veku..zajtra ešte aj so sebou dokimu, tak snad všetko dobre dopadne, lebo keby tam má byť len jeden den a zasa doma, to by mala velký chaos....

susika
5. sep 2010

@mamavera -je to tak..aj u nás v školke učitelka hovorila, že naj by bolo, keby je možné dieťatko nechať hned na celý den a nie na pol dna a potom po mesiaci na celý den...dieťa by malo chaos zbytočne..., ako píšeš, bralo by to ako zradu.... bola za to, lebo keby si dieťatko zvykne na to, že po obede príde mamka pon, tažko si potomm zvykne, ež tam treba aj spinkať...detičky su velmi šikovné a rýchlo sa adaptujú-poniektoré, ved uvidíme zajtra🙂)

mamavera
5. sep 2010

strociatka veď práve preto majú o tom rozhodovať rodičia, nie škôlka. Maminy buďte v pohode, nestresujte sa! Viem, ľahko sa mi to píše, ale aj ja som mamina, vaše pocity poznám. Ale vaše dieťatko vycíti obavy, ktoré máte, prenesiete svoju nervozitu na neho a bude mať strach zo škôlky len preto, lebo z vás cíti neistotu. Vydržte pár týždňov, bude to stále lepšie a lepšie. 😉

susika
5. sep 2010

@mamavera -nomrálne si ma"povzbudila" 😒 😒 😒
no nie je to haluz? ja malu rano zobudím, hoci sa jej chce spať a ona bude museiť vydržať do poobedia, kedy pojde spinkať a ja si budem doma šunky valať, alebo pupok valať?🙂)drží ma trošku v nalade to, že tam budú detičky, ona je horzne spoločenská, lenže nie tak moc sa dobre zahrá s rovesníkmi, ael skor so staršími...a to, že nebude mocť ísť na svoju obnlubenú šmykalu, ekdy sa jej zachce, ale iba, ked budu vonku na dvore...režiiim..no, máme ho aj doma, no ale rnao sa rozhodneme, že o pol hodku deme na šmykalu a ideme a može sa šmýkať aj 2 hodiny...hm, v školke su vonku doobeda len necelu hodku to tuším vychadza...