Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

kika25
2. aug 2010

@tatolu Ano, rodicovsky dostavam iba na maleho ale asi im treba aj tak oznamit nastup dcerky do skolky, ci nie?

macocha
2. aug 2010

ahojte, veru ani mňa kvety nenapadli, dobre, že ste to začali 🙂

No a ja mám ďalšie znepokojenie na srdci: moja malá sa kamaráti s 5 ročnou škôlkarkou, ale keby ste počuli, aký hysak chytila, keď od tejto kamošky počula: "Nechoď sem, ty si na to malá"... 😝 na toto som ju nepripravovala a je mi jasné, že v škôlke bude počuť neraz také odmietnutie. Aj horšie. Keď bude takto prehnane citlivo reagovať, tak to môžeme rovno zabaliť. A učiteľkám ku kvetom pribalím štuple do uší 😖 .

lencici
2. aug 2010

macocha neboj učiteľky sú tam nato aby detičky upokojili a zabavili ich...Moja mala je taká náladová že je mi niekedy až do plaču...ale dúfam, že ju to v škôlke prejde. A určite tam bude viac takých detičiek takže dúfam, že sa trošku skľudní. Je hrozne tvrdohlavá..

zuzka82
2. aug 2010

Pekny vecer kocky..mozem sa k Vam pridat?tiez zaciname v septembri so skolkou..prosim vas ,ste uz vsetci bez plienok???prosim poradte uz ako to dokazat?s piskanim problem nemame,no na kakanie si stale pyta plienku, a na spanie tiez mavameeeeee ☹ ☹ ☹

osa
2. aug 2010

@zuzka82 jej cau, ja mam tuto skolkarsku temu v oblubenych a koho tu nevidim... 😅 My este tiez plienky na spanie..., neviem ako to stihneme oducit.

bzuco
2. aug 2010

no ja už na spanie nedávam, zvykne vydržať tie 2 hodinky čo spí - aj v škôlke budú toľko, ale stane sa, že sa pociká.....
ja by som šla za učiteľkou na zač roka s bonbonierou a poprosila by som ju, aby mu na spanie tú plienku dávali
ak sa pociká každý deň, nebudú predsa si aj oni robiť robotu a stále prezliekať pocikanú posteľ

mám kamarátku - robí riaditeľku v jednej dedinskej škôlke a vravela, že kým pre 5-6 rokmi bolo 1 dieťa, čo nosilo plienku na spanie, teraz ich je v triede 4-5...že s tým sa nič neurobí, lebo na to, aby sa dieťatko pýtalo cikať musí dozrieť a to neurýchlia nijako

macocha
2. aug 2010

lencici - diky 🙂 no ostáva mi len dúfať, že to učiteľky zvládnu.

Čo sa týka plienok, sú tu špeciálne také odúčacie témy, tu by sme sa asi len opakovali.
https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/ako-malu-naucit-chodit-na-nocnik/ a iné
Ťažko tu radiť, na každého zaberá niečo iné a časový stres tiež hrá proti vám... ale ak sa už vedia pýtať (resp. si pýtať plienku) tak už to vedia regulovať, asi vám neostane nič iné ako terapia šokom - zobrať, nedať. 😝 A primäť ich pomáhať pri "likvidovaní" následkov. 😝 Alebo budete musieť asi odložiť škôlku... 😔 Držím palce, nech to stihnete. 🙂

capy
3. aug 2010

@zuzka82:
(Oducenie od plienok za 1 tyzden)

7 Signalov pre rodica kedy je dieta na trening pripravene:

1. vek 18 mesiacov a viac
2. plienka dietata je po obednajsom spanku z casu na cas sucha, alebo aj pocas dna ma po niekolko-hodinovom prebaleni suchu plienku (je to signal toho ze dieta zacina mat kontrolu nad svojim mocovym mechurom)
3.dieta VIE, kedy cika alebo kaka do plienky- bud ukazuje prstom na plienku, alebo sa utiahne do kuta a sustredi sa na potrebu, alebo to oznami bezprostredne po vykonani
4.dieta rozumie jednotlivym pokynom zo strany rodica-daj hracku do krabice, prines mi loptu...
5.dieta sa snazi o samostatnost pri obliekani alebo pri jednoduchych ukonoch sa snazi asistovat-obutie papuciek alebo ponoziek, teplackov a MUSI rozumiet rodiel medzi vytiahnut teplacky (nohavicky) hore a stiahnut dole
6.dieta pozna jednotlive casti svojho tela, na pokyn rodica ukaze kde ma napr. brusko, pupok, nos, oci...
7.dieta dokaze v klude obsediet na nocniku 5 az 10 minut s hrackou alebo knizkou bez toho, aby utekalo alebo sa z neho vzpieralo
PRED TYM AKO ZACNEME...pripravna faza
1. Zoznamenie:

Vzdy ked idete na zachod, vezmite dieta so sebou, a posadte ho na nocnik, zatial co vy sedite na zachode- ale zatial mu nedavajte dole plienku, moze tam sediet oblecene. Nechajte dieta nech sa na vas pozera a opisujte mu kazdu vasu cinnost kt. prave robite (dieta neskor vdaka tomu pochopi ci sa od neho bude ocakavat) Tato cast ho uci obsediet na nocniku bez toho aby z neho utekalo, zatial co vy opisujete, ako si stahujete nohavice, sadate, co robite, kam “to” ide a co sa s tym stane ked to splachnete...zaroven povzbudzujte a chvalte dieta za to ze na nocniku pekne sedi...opiste vasu cinnost az do konca, vratane hygieny az kym sa nepostavite, na konci dietatu zatlieskajte a uznajte mu pochvalu ze vydrzalo. Ak splnate bod 7, nemal by to byt problem.

2. Rozdiel medzi suchym a mokrym:
Hned po potrebe si musite umyt ruky a zaroven ich umyt aj dietatu, nechajte ho nech si osusi ruky, opisujte co robite a snazte sa vyzdvihnut rozdiel medzi “suchym” a “mokrym”...prilezitostne mu dovolte nech sa osusi do mokreho uteraka, dava mu to moznost pochopit ze utierat sa do sucheho uteraka je ovela prijemnejsie, a zaroven si osvojuje hygienicke navyky. Ked si nabuduce umyjete spolu ruky, dajte mu na vyber ci si ich chce osusit do mokreho alebo sucheho uteraka- ak pochopil rozdiel, vyberie si suchy uterak. Tato “hra” ho zaroven uci pochopit podstatny rozdiel medzi suchym a mokrym.

3. “Nocnikovy jazyk”:
Osvojte si v rodine jednotny jazyk, ktory budete pouzivat pri treningu, ak sa rozhodnete pre klasicke “kakat” a “cikat” ujistite sa ze tieto vyrazy pri dietati pouzivaju aj ostatni clenovia rodiny a taktiez upozornite na to ucitelku v skolke, kedze kazde dieta pre vykonavanie potreby pouziva iny jazyk.
Ak sa stane pri nocnikovani nehoda, je extremne dolezite, aby ste nepouzivali vulgarne vyrazy, zahanbenie, zlost, vysmech (ake smradlave kako) ani sklamanie!!! Ani to nemusite vediet, a mozno prave vase dieta je citlive na svoje telo a takyto utok nedokaze spracovat co moze mat za nasledok jeho vnutorne zablokovanie, stratu sebavedomia a dovery vo vas!

PRVA FAZA: AKO TRENOVAT
Ak sa vase dieta bez problemov zucastnuje sedenia na nocniku pokial vy vykonavate potrebu na zachode, a vykazuje vsetkych 7 signalov pripravenosti, nemalo by problem obsediet na nocniku aj bez plienky 5, maxim. 10 minut, kym mu napr. nachystate vanu. Ak do nocnika za ten cas nieco urobi, nezabudnite ho vychvalit a povzbudit, ak nie nevadi, toto je len pripravny trening. Ked ho chvalite, dieta musi vediet PRECO je chvalene, nezabudnite tuto skutocnost vzdy vyzdvihnut (napr. si sikovny chlapcek lebo si obsedel na nocniku kym som napustila vanu) Vyvarujte sa hlaskam typu “si dobry chlapec lebo si sa tam vycikal” –moze si zacat mysliet ze ak sa tam nabuduce nevycika, bude zly chlapec. Ale to nieje pravda, on bude dobry chlapec uz len za to, ze tam obsedel.
Ak zvladnete tuto fazu, ze dieta obsedi na nocniku pred kupanim (teda zatial 1x denne), mozete zacat dieta posadzat na nocnik aj rano, vzdy pri prezliekani z pyzama, na 5-10 minut. Ak nieco urobi, vyzdvihnite to, ak neurobi nic nevadi, toto je len pripravny trening. Ale aj tak ho pochvalte za to, ze na nocniku pekne obsedelo.

KED DIETA DAVA PREDNOST VELKEJ POTREBE:
Niektore deti dokazu ovladat svaly konecnika skor, ako ovladaju svoj mocovy mechur. Ak ma vase dieta pravidelnu stolicu vzdy v priblizne v rovnakom case, oplatilo by sa ho posadzat na nocnik aj vtedy, ked je ocakavana velka potreba. Teda vzdy rano po vyzliekani z pyzama a plus vtedy, ked viete ze bude mat velku potrebu. Niekedy to bude matuce, lebo do nocnika dieta just nic neurobi, a v zapati sa vykaka do plienky ktoru mu prave date. Nerieste to, nerobte z toho vedu. Jednoducho ho znova prebalte a povedzte ze nabuduce ked bude potrebovat kakat to moze skusit urobit do nocnika. Niektore deti dokazu z pocitu zahanbenia zadrziavat v tele stolicu aj 3 dni, preto je dolezite neukazat ziadne sklamanie z vasej strany! Mohlo by to mat za nasledok tvrdu stolicu ktora by sposobila ze dieta nebude mat viacej o nocnik zaujem. Takze: nevyvyjajte na neho natlak aby kakalo do nocnika v danu hodinu aj ked viete, ze za inych okolnosti by sa v tu hodinu vykakalo do plienky!

Ak dieta za posledny tyzden vedelo sebavedome obsediet na nocniku po dobu 5-10 minut 2-3x denne (rano pri vyzliekani z pyzama, pred kupanim a eventuelne raz ked si myslite ze bude mat velku potrebu) bez ohladu na to ci nieco do nocnika urobilo, malo by byt pripravene na 7 dnovy program.
Uspech tohoto programu vsak nezavisi len od toho ci je pripravene dieta, ale aj ci ste pripraveny VY a to na 100%!

Za tymto nasleduje DRUHA FAZA, do ktoreho by ste sa vsak nemali pustat AK:
-ak sa vam o par mesiacov narodi dieta alebo novy surodenec je uz par mesiacov na svete
-ak ste sa prave prestahovali alebo sa chystate prestahovat
-ak sa vase dieta prave vyliecilo z nejakej choroby...dajte mu cas na rekonvalescenciu
-ak je pravdepodobnost ze sa o vase dietat bude starat na cas niekto iny ako vy
-ak ste vy alebo vas partner v praci vystaveni velkemu stresu
-ak mladsi alebo starsi surodenec dietata ma zdrav. problemy alebo problem so
spravanim
-ak sa blizia vianoce alebo prazdniny a je sanca ze budete casto z domu prec, v dosledku coho by dieta bolo vystavene silnym emotivnym zazitkom

Ak dieta vykazuje vsetkych 7 bodov pripravenosti a zvladlo prvy fazu, mozete ist na DRUHU FAZU- ak by vam vsak nahle do toho prislo nieco z vyssie uvedenych bodov, do druhej fazy sa nepustajte ale neprestavajte a nadalej pretrvavajte v PRVEJ FAZE!

DRUHA FAZA: AKO TRENOVAT

Ak ste si isty ze toto je ten spravny cas pre vas aj pre vase dieta, ktore zvladlo vsetky procedury v prvej faze, mozme prejst na fazu druhu. V tejto je dolezite vyclenit si tyzden ktory je nenarocny na aktivity, hlavne prvych par dni. Vysvetlite rodine a znamym koli comu na par dni u nich obmedzite navstevy. Ak mate aj ine deti je lepsie zacat cez vikend, aby vam na prvych par dni pomohol aj partner. Na to aby ste naucili vase batola rychlo a uspesne chodit na nocnik je extremne dolezite aby ste boli v relaxacnej pohode nielen vy, ale aj partner, pripadne surodenci. Mali by ste mat zabehnutu taku domacu rutinu, ktora by vam umoznovala na 100% venovat sa tomuto treningu.
Vase batola bude potrebovat vasu pohodu a neustalu pozornost hlavne pocas prvych par dni- inak velmi rychlo strati zaujem!

KDE a KEDY TRENOVAT:
Vela rodicov si mysli ze najlepsie je trenovat dieta na nocnik v lete a vonku, ked praje pekne teple pocasie a dieta moze chodit po vonku ci zahrade nahe. Ja osobne si nepamatam trenovat dieta tymto sposobom pretoze osobne som presvedcena ze podstata nocnikovania je v nahradeni plienok za nohavicky hned v prvy den 7 dnoveho treningoveho programu.
Nevydim zmysel v tom aby dieta chodilo hoci aj v horucavach nahe, pretoze cela koncepcia nocnikovania spociva v tom, ze dieta sa nauci vnimat rozdiel “byt v suchu” a “byt v mokru” a to sa da ovela jednoduchsie docielit vtedy, ked dieta nosi nohavicky. Taktiez to znamena ze v pripade nehody sa “obsah” zachyti v nohavickach a nie na koberci, a dieta ma vacsiu moznost pochopit nasledky...bez nohaviciek kopu krat nemusi ani postrehnut ze si cvrklo na koberec, kdez to mokre nohavicky “mu to daju na vedomie”.

Samozrejme pocas 7 dnoveho treningu ratame s nehodami, preto odporucam vyclenit si 1-2 izby kde to bude prebiehat. Zo zaciatku odporucam izbu v ktorej budete mat nad dietatom neustaly dohlad, mozno kuchynu aby ste mali dieta pod ocami kym budete varit alebo robit ine nevynutne cinnosti. Ak sa potom premiestnite do inej miestonosti odporucam nocnik polozit na igelit alebo uterak, zo skusenosti sa prve nehody stavaju hned vedla nocnika, ak dieta nestihlo dobehnut...

HYGIENA:
Pocas vsetkych faz musite dietatu pomahat s utieranim aj s umyvanim a susenim ruk. Okolo 3. roku su deti viac samostatnejsie a zacnu byt aj nezavislejsie od vas, co sa tychto ukonov tyka.
Napriek tomu je dolezite dietatu zakazdym vysvetlit tieto ukony a dbat na to aby vas nasledovalo. Je potrebne aby ste dietatu vstepovali dolezitost hygieny hned od prveho dna, ako si sadlo na nocnik.

7 DENNY PROGRAM:

DEN PRVY:

Hned v prvy den treningu, po ranajkach, oblecte dietatu nohavicky. Mozete mu obliect teplaky, ponozky aj papucky. Ak ste uspesne presli pripravnou fazou, dieta by malo mat predstavu co sa od neho bude ocakavat, ale aj napriek tomu neprestavajte vysvetlovat a podavat instrukcie co najjednoduchsim sposobom.
Jednoducho mu vysvetlite ze uz je velke a moze zacat nosit svoje vlastne nohavicky ako maminka a ocko, a moze zacat pouzivat nocnik.
Nadalej dieta bravajte s vami do zachodu a vysvetlujte pri vykonavani potreby co robite, kazdy krok. Navrhnite mu aby si sadlo na nocnik v rovnakom case ako vy sedite na zachode. Udrzte celu atmosferu pozitivnu, a zrelaxovanu co najviac ako je to mozne a nikdy neukazte sklamanie alebo hnev ak ma dieta nehodu. Nadalej zdoraznujte ake je to bystre a sikovne dieta ked obsedelo pekne na nocnicku a ake uz je velke ked nosi svoje vlastne nohavicky.
Pocas prveho dna je dobre sustredit trening do jednej izby. Nocnik majte na blizku na dobre viditelnom mieste, v tej istej izbe ako je dieta. Ak potrebujete na nejaky cas odist do inej miestnosti, musite so sebou zobrat dieta aj nocnik.
Mali by ste dietatu pripominat kazdych 15 minut, aby si sadlo na nocnik a to po dobu 5-10 minut. Pripravte si ku nocniku knizky alebo hracky, ak je to potrebne, sadnite si na podlahu vedla neho a citajte knizky spolu. Ked sa mu par krat podari uspesne pouzit nocnik, casovy interval pripominania na nocnik sa postupne moze predlzovat.
Nestracajte nadej a nestresujet ak bude mat v tento prvy den dieta viacej nehod na zem, ako uspechov do nocnika. Ked sa mu to nakoniec podari aj do nocnika, bude na seba hrde a to ho bude motivovat aby vam tuto novu schopnost ukazoval castejsie.

AKO SA VYSPORIADAT S NEHODAMI

Nebudte sklamani ak bude mat v prvy den vase dieta vela nehod-to este neznamena ze nieje na nocnik pripravene! Najdolezitejsia vec je nerobit z nehody velku udalost a neukazat ziadne sklamanie! Ked sa uz nehoda stane, nehreste dieta, ani netrestajte, jednoducho ho prezlecte do suchych nohaviciek a stale vyzdvihujte ake je uz velke ked nosi vlastne nohavicky. Ked sa mu podari pouzit nocnik, povedzte mu aky je bystry za to ze sa do neho vycikal a aky ste na neho hrdy. Vela potlesku, objati ale aj pouzivanie motivacnych nalepiek je najefektivnejsia cesta ako ho presvedcit aby nadalej pokracoval v pouzivani nocnika. Vsetky deti reaguju lepsie na pochvalu ako na kritiku. Nalepky ktore budete vzdy lepit spolu (napr. na chladnicku) po uspesnom pouziti nocnika mu budu aj vizualne pripominat, aky je sikovny.
Vzdy majte po ruke vedro s teplou vodou aby ste mohli odstranit nehody. V tomto stadiu pri odstranovani nehod nekomentujte vasu cinnost, aby ste dieta neupozornovali na jeho vlastny neuspech! V ziadnom pripade ho nenechavajte aby si nehody cistilo samo!!!
Pre vasu vlastnu porebu si nakresliet stlpikovu tabulku, kde budete mat kolonky “cas”, “nocnik”, “nehoda”, “poznamky” a zapisujte si “udalosti dna”, neskor vam to pomoze zorientovat sa v “potrebach dietata”.
Na konci prveho dna by malo byt viacej fajok v kolonke “nocnik” ako v kolonke “nehoda”. Avsak ak je vase dieta mladsie ako 28 mesiacov, a na konci prveho dna nema v kolonke “nocnik” ziadnu fajku, je to jasny znak toho ze z nejakeho dovodu nieje na tento program oducania pripravene, a mali by ste sa vratit do pripravnej fazy aspon na 1-2 tyzdne.
Z vlastnych skusenosti viem, ze dieta ktore splnalo na zaciatku 7 bodov pripravenosti a uspesne preslo pripravnou fazou, by na konci prveho dna treningu, malo mat aspon dve az tri fajky v kolonke “nocnik”.
Ak je vase dieta blizko 3 rokov, mali by ste pokracovat aj druhym dnom, aj napriek tomu ze prvy den neurobilo do nocnika nic.
Na konci prveho dna, bez ohladu na to aky bol uspesny, mali by ste dietatu povedat aky ste na neho hrdy za to ze sa snazilo pouzivat nocnik. Nevyslovujte ziadne negativne zavery, a neukazte sklamanie ak prvy den nesplnil vase ocakavania.


Zhrnutie prveho dna:
- Nieje dolezite kolko krat za den vase dieta uspesne pouzilo nocnik, ale najdolezitejsia vec je ze je schopny v nom obsediet a spolupracovat v pravidelnych intervaloch aj niekolko krat pocas dna
- Nebudte sklamani ak malo vase dieta v prvy den vela nehod. Pokial preukazalo vsetkych 7 bodov pripravenosti a uspesne preslo pripravnou fazou, jeden ci dva uspechy v nocniku su fajn
- Ked sa dietatu podari uspesne pouzit nocnik, prejavte vela radosti, potlesku a objati. Nezabudnite ho odmenit aj za to, ze na nocniku obsedelo aj ked do neho nic neurobilo.
- Ked dietatu vysvetlujete instrukcie a to, co od neho ocakavate, je dolezite aby ste sli dole na jeho level tak, aby ste mali ocny kontakt ked na neho hovorite. Nikdy mu nekricte instrukcie z jednej izby do druhej a ujistite sa ze vasej poziadavke rozumie.
- Ked ma dieta nehodu je velmi dolezite ostat kludny a vytazit z toho to pozitivne. Neukazujte hnev ak sa nehoda stala par centimetrov od nocnika, namiesto toho povedzte “Nevadi, ved skoro sa ti to podarilo, podme si dat ciste a suche nohavicky”
- Prvy den ostante doma a odlozte navstevy a znamych na neskor, je dolezite aby ste sa v tieto dni na 100% mohli venovat vasej misii.

DEN DRUHY

Na zaciatku druheho dna si pozrite vasu tabulku s kolonkami, mala by vam ukazat v akych casovych intervaloch dieta vykonavalo svoju potrebu. Vdaka tymto udajom budete mat prehlad o tom, zhruba v akych casovych intervaloch mate dietatu pripominat nocnik a ako casto sa do neho posadilo z vlastnej iniciativy.
Ciel je ten, aby ste mu chodenie na nocnik pripominali coraz menej a menej a sucastne aby sa eliminovali nehody. Na to je dolezite aby bol nocnik nadalej na blizku a na dobre viditelnom mieste.
V tento den by ste postupne mali prejst z pripominania (posadzania) na nocnik, na pytanie sa ho, ci nepotrebuje pouzit nocnik. Pre jeho mentalnu a fyzicku zrelost je potrebne, aby ste prenechali nejaku cast zodpovednosti za rozhodovanie aj na nom. Mal by sa rozhodnut ako na vasu otazku odpovie, ci potrebuej pouzit nocnik alebo nie. A to aj za cenu, ze vas to bude stat nehodu.
Ak su vam udaje z vasej tabulky jasne, mali by ste vediet povedat kedy je dobre vase dieta nabadat, resp. pytat sa ho ci chce pouzit nocnik.
Dnesny den mozete pozvat na kratku navstevu kamarata dietata, najlepsie takeho ktory uz nosi nohavicky a pyta san a zachod, co bude dieta este viacej motivovat. Nezabudnite vsak, ze nehody sa najcastejsie stavaju v zapale hry, preto musite na situaciu pri hre, dohliadat.

Zhrnutie druheho dna:
- Nebudte sklamani, ak budete mat aj v tento den dost nehod. Pokial sa vase dieta snazi a podarilo sa mu napriek nehodam aspon par krat uspesne pouzit nocnik, ste na dobrej ceste. Par deti ktore som trenovala mali prve dni nekonecne mnozstvo nehod, a potom sa nahle vsetko prelomilo na treti den.
- Neplanujte dietatu pocas tohoto dna velmi zive a vzrusujuce aktivity, aby ste sa vyhli tomu, ze dieta v zaplave vzrusenia a emocii, zabudne na nocnik.
- Ak sa hrate na zahrade alebo vonku na dvore, oblecte dietatu nohavicky ako ma od prveho dna, nic nemente. Vezmite so sebou nocnik a ked ho treba pouzit, dajte ho na nejake nenapadne miesto nech ma dieta sukromie. Alebo nechajte dieta rozhodnut, kde chce nocnik polozit.
- Na konci druheho dna by ste mali citit ze s nocnikovanim niekam smerujete a ze vase dieta pochopilo, co sa od neho ocakava.
- Nadalej si znacte fajky do koloniek “nocnik” a “nehoda”

TRETI DEN

Na zaciatku tretieho dna by ste na zaklade vasich udajov v tabulke mali mat celkom jasno ako casto vase dieta potrebuje pouzit nocnik. Podla toho sa dnesny den vyberte s dietatom na navstevu k jeho kamaratovi, ktory vsak byva blizko. Pred tym ako odidete z domu, navrhnite dietatu nocnik (vtedy ked to podla tabuliek ocakavate) aby ste sa vyhli nehode pocas cesty ku priatelovi. Nedavajte mu plienky, ani si ziadne neberte so sebou. Ak by ste tak urobili, dali by ste dietatu matuci signal a je to taktiez jeden z hlavnych dovodov preco nocnikovanie niektorym rodicom zaberie mesiace.
Vytrvalost a doslednost je dolezita ak sa chcete zbavit plienok rychlo a uspesne. Oblecte dietatu nohavicky aj ked nahle musite odist na postu alebo do lekarne, jednoducho od prveho dna nosi nohavicky po cely cas- s vynimkou casu na spanie!
Aj ked prve dni budu poznamenane nehodami, tato skusenost (ze nosi vyhradne nohavicky po cely cas) ho nauci vyvarovat sa nehod a dava mu moznost uvedomovat si svoje potreby, a taktiez chapat rozdiel medzi mokrym a suchym. Ak sa aj stane nehoda, nerobte z toho tragediu, jednoducho mu pripomente, na co sa pouziva nocnik.
Ak pojdete von, je samozrejme ze si musite zobrat nahradne nohavicky aj oblecenie. Ak pojdete kocikom, nezabudnite podlozit pod zadok dietata sacok alebo igelit, aby ste v pripade nehody zachovali suchy kocik a to iste aj v pripade cestovania autom, autosedacku potiahnite igelitom.
Nezabudnite si vzdy na cestu zobrat nocnik, pripadne na tieto ucely ja preferujem “cestovny nocnik” (vacsinou byva skladatelny)

Zhrnutie tretieho dna:
- Dolezita vec ked idete na navstevu, alebo len na chvilu mimo domu, nedat znova dietatu plienky. Dieta ostane zmatene a vacsinou to ma za nasledok to, ze dieta urobi “krok spat” cim sa cely proces treningu moze predlzit o tyzdne.
- Zmierte sa s tym ze aj pocas tohoto dna moze byt par nehod, preto chodte vzdycky na vychadzku nachystany s nocnikom, nahradnym oblecenim, sackom na mokre veci a par sackami alebo igelitmi na pokrytie sedacej casti kocika
- Pred tym ako idete von, chodte na zachod a vezmite so sebou aj dieta, a navrhnite mu aby si sadlo na nocnik s vami, na 5-10 minut pri co mu mozete citat rozpravku. Ak do 10 minut neurobi nic, dajte ho z nocnika dole, a vyberte sa na kratku 15 minutovu vychadzku.

STVRTY AZ SIEDMI DEN

Na stvrty den vacsina deti uz pouziva nocnik bez pytania, s prilezitostnymi nehodami. Pocas nasledujucich dni by mal byt nocnik z izby postupne presuvany coraz blizsie do kupelne. Od chvile ked vase dieta ukazuje signaly ze dokaze na kratku dobu udrzat moc, nocnik by mal byt presunuty do kupelne.
Ak preslo par hodin a vase dieta si na nocnik nespomenulo, bolo by vhodne aby ste mu nocnik pripomenuli vy. Ale nenutte ho nan! Je ovela lepsie ked dieta prevezme velenie aj za cenu nehody (povie ze nejde a pocika sa na zem), ako by mal byt zavisly len na vasom pripominani, alebo co je horsie, aby sa zacal nocniku branit len preto, ze by sa citil pod vasim neustalym tlakom.
Na konci prveho tyzdna by bolo dobre keby ste dietatu ukazali ako sa pouziva velky zachod pre dospelych. Cim skor sa dieta nauci pouzivat velky zachod, tym je vacsia pravdepodobnost ze sa ho neskor nebude bat. Kupte mu specialny sedak pre deti a povedzte mu ze je to odmena za to aky je sikovny a velky chlapec kedze uz nosi nohavicky. Ked bude chapat ze sedak je cena za jeho sikovnost, bude ho omnoho lahsie akceptovat. Napriek vsetkemu budte jemny a opatrny pri posadzani dietata nan, a ujistite ho ze ostanete pri nom az kym nedokonci potrebu. Moze sa stat, ze z casu na cas bude chciet pouzit znova nocnik. Nechajte ho, ale snazte sa aby uz na konci tyzdna pouzival velky zachod minimalne rovnako casto ako nocnik.
Velka vacsina batoliat ostava na konci tyzdna v suchu, s prilezitostnymi nehodami.

Zhrnutie tretieho az siedmeho dna:
- Na zavrsenie uspesneho treningu je dolezite aby ste nikdy dietatu nenasadili znova plienky, s vynimkou casu na spanie. Dieta by ostalo zmatene a cely process by sa natiahol na tyzdne, ci mesiace.
- Na konci tyzdna by ste si mali dat za ciel, aby si dieta zvyklo chodit na nocnik do kupelne s tym, ze nocnik tam budete presuvat postupne, az tam nakoniec zostane.
- Po vykonani potreby dbajte na hygienu a pomozte dietatu s umytim a vysusenim ruk.
- Ked si dieta uz raz zvykne chodit na nocnik do kupelne, mozete mu predstavit velky zachod. Vzdy ostante pri dietati a pridrziavajte ho aby sa citilo na sedaku bezpecne, az kym nedokonci potrebu. Vzdialte san a par krokov iba ak vas o to poziada.
- Ako motivaciu chodenia na velky zachod nadalej pouzivajte nalepky, mozete dokupit par extra velkych nalepiek ako odmenu ked sa mu uspesne podari pouzit velky zachod. Ak pocas dna nazbiera 3 extra velke nalepky, mozete ho odmenit oblubenou sladkostou.
- Nakoniec je dolezite uvedomit si, ze vacsina deti pod 3 roky moze z casu na cas mavat nehody, hlavne pocas vzrusujucej hry, alebo ked je dieta prilis unavene.
- Tak ako nadalej plati, ze pri nehode sa na dieta nehnevame a ani ho netrestame, teraz uz nechame nech si dieta nehodu po sebe ocisti, aby sa naucilo ze vykonavanie potreby inde ako do nocnika, nesie so sebou nasledky.

SPANOK A PLIENKY

Pocas obednajsieho spanku odporucam davat dietatu plienky do doby, kym sa nebude minimalne po dobu 2 tyzdnov budit suche. Ak sa tak stane a dieta sa 2 tyzdne bude budit na obed so suchou plienkou, mozete ju s kludnym svedomim nahradit na obednajsi spanok nohavickami.
Co sa tyka nocneho spanku, odporucam dieta este par mesiacov nechat v plienke. Iba par deti je schopnych zbavit sa nocnej plienky pred 3. rokom zivota, velka vacsina sa ich zbavi az po 3 roku, chlapci este neskor.
Rodicia ktori sa snazia zbavit dieta od nocnych plienok pred 3. rokom, casto neskor narazia na problemy ineho druhu. Hlavne ak je nocna plienka nahradena nohavickami prilis skoro, je potom takmer vzdy potrebne nechat dieta spavat pri malom svelte alebo pootvorenych dverach, aby dieta v noci naslo cestu na zachod, cim sa podporuje iba jeho nocne budenie.
Dietatu nad 3 roky, ktore je pocas dna bez problemov v suchu sa da vysvetlit, ze uz v noci nepotrebuje nosit plienku pricom sa vzdy ujistime ze posledny napoj vypije najneskor 1 hodinu pred spanim, a taktiez pred spanim pojde na zachod, cim si zabezpecime aby sa uz potom pocas noci nemuselo budit.

prepacte za taky dlhy prispevok, ale snad pomoze

tatolu
4. aug 2010

júj naozaj je dlhý 😀 - prečítam večer v kľude 😵

zuzka82
4. aug 2010

@capy fiiiha,dakujem krasne..vecer to prestudujem 😵

libka1
4. aug 2010

naozaj dlhy prispevok 😀 pre mna je ta cast spanok a plienky nastastie uz len, tak to som precitala 😅 stale spi s plienockou aj poobede a ked som skusala bez tak sa pocikalavala... nechali sme to docasne tak, asi bude musiet mat plienku aj v skolke na poobednajsie spanie... hadam nebude jedina, je to trieda pre 2-3 rocne deti 😉

libka1
4. aug 2010

k tym kvetom... a to kolko kvetov? vsetkym ucitelkam? alebo len v tej triede co budu? ja nemam sajnu kolko bude uciteliek co ju bude mat na starosti... pamatam si ze ako decko som neznasala ked mi mama davala kvety pre ucitelku, ale to uz som bola vacsia na druhom stupni v skole... asi preto ze mi ta harpia zo zahadnych dovodov robila peklo zo zivota... dufam ze moje dieta sa s tymto nikdy v zivote nestretne 😔

veverca
4. aug 2010

Ahojte. Capy, tak som to zbežne prebehla. Nás sa vlastne týka len ten posledný odstavec. (cez deň je bez plienky už od 23. mesiaca) Na obed nespáva a tú nešťastnú nočnú plienku skúšame práve zrušiť. Zatiaľ úspešnosť tak 70%, tak uvidím, snáď to do septembra zvládne. Aj keď v tom článku od Capy je napísané : Iba par deti je schopnych zbavit sa nocnej plienky pred 3. rokom zivota, velka vacsina sa ich zbavi az po 3 roku. Takže toho sa Tánička drží 😀
Prinajhoršom sa pár krát v škôlke pociká. 😒

tatolu
4. aug 2010

No vlastne nás sa týka tiež iba ten posledný odstavec, tak som nemusela čakať na večer 😀 . Na noc dávam plienky všetkým a Tomík už vždy kričí, že chce na veľký záchod 😉 Takže v súčasnosti máme najväčší problém s Táničkou, ktorá ide doma na nočník, ktorý je v izbe a vonku si síce čupne, ale nedá si dole nohavice s nohavičkami 😉 , čo doma bežne robí 😕 (teda, dá si ich dole)
Dvojky sú však prijaté do škôlky od apríla 2011. Uvidím, či ich dám až vtedy, alebo aj skôr 😉

janka5861
4. aug 2010

Ahojte , tak aj ta moja ratoslest ide do skolky a mam pocit , ze mna zacina z toho viac a viac boliet brucho.... plienky este na spanie mame tiez a snazi sa papat sam ,ale ta polievka to mu moc nejde.... pokial dam maleho do dovrsenia 3 roku do skolky iba na pol dna ... tak to sa musi niekde hlasit ? dik

tatolu
4. aug 2010

@janka5861 No tak na odpoveď o hlásení čakaám aj ja, i keď som včera zistila, že rodičovský príspevok ostáva aj v tom prípade ak dieťatko chodí do škôlky, ale max. na 4 hodiny denne.

lamada181
4. aug 2010

ahojte ja som dnes bola na socialke a rodinnych a som sa rovno na to pitala ze ak mi dieta nastupi od 2 septembra tak rodicak budem mat este v oktobri a budu mi preplacat do vysky rodicaku kazdy mesiac naklady spojene zo skolkou ale len do vysky164 eur a musim o to poziadat a tiez mam pravo poziadat o 25% jednorazovu ciastku s rodicaku do troch rokov ale podmienka je tam ze musim zamesdtnana a nie zostat doma tak a co sa tika 4 hodin ano musi sa to hlasiot a nemas pravo na rodicak iba ak je to sukromna skolka nie ststna alebo sdotovana statoom

janka5861
4. aug 2010

@tatolu tak teraz neviem podla toho co napisala lamada181

blumka
4. aug 2010

baby ako budete riesit, napr. to, ked vam prvy den zavolaju zo skolky ze mala reve a nevedia co s nou..pojdete po deti? alebo teda date ucitelkam taku moznost ze vam mozu zavolat? ja dufam, ze moja mala to prezije v pohode ale keby nahodou? len ci potom jej tym nedam signal ze hocikedy po nu pojdem a bude si tym tazsie zvykat...no neviem...

zuzka82
4. aug 2010

Blumka,my sme tym presli v jaslickach a viem ze nas to caka zas,predsa len,ine deti,tety,prostredie..ale asi to nebudem riesit..je to podla mna uplne prirodzene

blumka
4. aug 2010

@zuzka82 ja sa toho trosku bojim,...akoze terezka je dost spolocenska, ona sa chvilu hanbi ale ked zisti ze sa da s tymi detmi hrat tak jej uz nechybam, len predsa cely den s cudzimi ludmi...no som zvedava velmi...

aknaj
4. aug 2010

@capy - tak to je strašne dlhé, našťastie sa nás to už netýka. Ja som nepotrebovala žiadne takéto návody, riadila som sa mojou mamou. Ja som vraj mala 18 mesiacov a už som sa pýtala na šerblík. Isto v tom zohrali svoju rolu aj látkové plienky. Cca od 7 mesiaca, keď už vedeli samostatne sedieť, som ich preventívne dávala na šerblík. A hlavne pred a po spaní. Keď ma napadlo a hlavne keď sa mi chcelo. Keďže sa obaja narodili na jeseň, tak som v lete plienku zrušila a už pravidelne ich dávala cikať. Obaja na konci augusta boli bez plienky. Samozrejme, že sa stávali aj nehody, ale už som plienku naspať nedávala. Dcéra ju mala ešte asi 3/4 roka na nočné spanie, ale syn ako sa odučil cez deň, už ju nepotreboval ani v noci.

@libka1 - ak ide úplne prvý krát a nikoho tam nepoznáte, tak nenoste. Uvidíš ako potom budete vychádzať s učiteľkami. V dcérinej triede z 20 detí prinesú niečo možno tak 5ti. Teraz sú to pre vás úplne cudzie osoby. A ak chceš, tak v triedach sú 2 učiteľky. Apoň doteraz som sa všade stretla s tým, že sa vždy 2 striedajú. A úplne stačí jeden kvietok, nie kytica.

aknaj
4. aug 2010

@blumka - no myslím, že by ti volať nemali. Musia to vedieť nejako vyriešiť, na to sú tam. Ale predsa tie prvé dni tam bude len na 2 a potom na 4 hodiny, nie ? Aspoň u nás je takýto adaptačný proces.

blumka
4. aug 2010

@aknaj ja vobec netusim ako to je..na to som sa nepytala... 😕

tatolu
4. aug 2010

V našej škôlke adaptačný proces nie je - šupnú deti od prvého dňa na celý deň - vraj s adaptačným procesom nemali dobré skúsenosti, takže vpredpokladám, že si budú vedieť poradiť. No v každom prípade, ja som ešte s dvojkami na materskej a tie ešte od septembra isto nedávam,aj keď podľa vyjadrenia riaditeľky, miesto pre nich majú aj v septembri ak budem chcieť 😉
@janka5861 Asi sa pôjdem opýtať aj ja na tie 4 hodiny. No ale všimla som si, že sa rozprúdila dnes nejaká diskusia o návrhu rodičovského príspevku. Od januára to už asi zas bude ináč - ktovie 😖

capy
4. aug 2010

som rada ze som vam pomohla 😉

@aknaj no mne sa to tiez dostalo do ruk az po nasom odplienkovani. ja som bola bez plienok od jedneho roka. a ako hovoris, bolo to tymi latkovymi plienkami 😉 mne sa chalani zacali sami pytat, a tomino mi sam povedal ze nechce plienku a bolo. 😵

aknaj
4. aug 2010

@capy - chlapci sú v tomto asi iní. Aj od kamošiek, ktoré majú chlapcov som počula, že keď prestali mať plienku cez deň, tak už nebolo treba ani v noci. A pritom, oboch som "odplienkovávala" rovnako a v podstate aj rovnako sa začali pýtať, dcéra mala 23 mesiacov a syn 21 mesiacov. A dcéra ju v noci stále potrebovala. Nehovorím, že sa pocikala stále, ale stalo sa. A pre mňa jednoduchšie bolo vymeniť plienku ako plachtu. Tak som to nechala na ňu. Ale zas, ona vydrží celú noc a vyciká sa až ráno, syn chodí aj v noci. Našťastie sa na to zobudí a teda aj mňa a ideme ...

libka1
5. aug 2010

aknaj, pouzivala si latkovky aj u takych velkacov (1,5 roka)? u nas to akosi v tom obdobi uz prestalo fungovat a davala som papierovky, mozno to bola chyba... davala si latkovky aj na noc?

bzuco
5. aug 2010

@lamada181
dakujem za info...akurát som to chcela aj ja zisťovať

bzuco
5. aug 2010

@lamada181
a kedy o to treba požiadať...stačí v septembri či skôr?

mne bude mať malý 3 v decembri. 2.9. nastupuje do štátnej škôlky a ja do práce
to znamená, že dostanem do decembra ešte tých 25%?