Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

barbis
27. sep 2010

no tak to máte super, dúfam, že my to také pravidelné mať nebudeme...ale čo keď niektoré mamy dávajú deti do škôlky aj keď sú choré, potom to schytajú všetky. Je to nefér aj keď možno nemajú na výber, kedysi dieťa so sopľom do triedy ani nepustili, dnes je to už asi každému jedno. Imunitu si budovať treba ale takto šokom každý týždeň. Najhoršie, že sme vlastne kvôli tej škôlke chorá celá rodina a nie je to moc príjemné. 😝

zuzanamv
27. sep 2010

Ahojte,
my ideme zajtra po vyse tyzdni do skolky. Davali sme robit vytery a su negativne, tak teraz dufam nejaky cas v skolke vydrzime.

U nás býva karneval na fasiangy.
Halloween velmi nie, ale byvaju tvorive dielnicky, tekvice, gastany, a podobne.

fogpi
27. sep 2010

Ahojte. Aj my sme už druhý krát chorý... ☹ Ešte tento týždeň sme doma a potom už dúúúúúfam bude dobre. Za každým ideme jak prvý krát 😒 . Dúfam že si potom už rýchlo zvykneme...

barbis
28. sep 2010

Dobré ránko mamičkám aj naším škôlkarom. Tak ja idem pomaly budiť drobca, dáme kakavko a šup šup do škôlky. Po 5 dňovej pauze čakám zase strašné revy aj keď možno ma tento krát prekvapí. 😉

kubkolucy
28. sep 2010

@dadis Tak ja som sa rozhodla, že dcérka bude chodiť do škôlky iba doobeda. Zapamätala si, že môže spať doma takže som už nechcela zmeniť slovo keď som jej to sľúbila. Je ale pravda, že väčšina ľudí ma od toho odhovára, že to nieje dobre.
Neviem či robím dobre ale už som sa rozhodla. Keby som nemala inú možnosť tak by som to neriešila ale keďže dieťa má kde byť tak si myslím, že 4 hodiny v kolektíve jej stačia. Okrem toho, aj tak som vždy po spánku hneď po ňu prišla takže si myslím, že kľudne môže spať aj doma. Spí dokedy chce a nikto ju o pol tretej nebudí. Ešte musím ísť za riaditeľkou a nahlásiť to aby som zbytočne neplatila za olovrant.
@lindulak Ďakujem za tip, idem si dnes kúpiť ten časopis Dieťa.

kubkolucy
28. sep 2010

Ináč baby, mne sa na tej našej škôlke nepáči, že tam starších hocikedy miešajú z mladšími. Napríklad: Učiteľky potrebujú voľno, tak sa jednoducho ich trieda, dajme tomu 5 ročných detí rozkúskuje na tri skupiny a každá takáto skupina sa začlení do inej triedy. Samozrejme, že teda aj medzi trojročné deti. Ja teda viem, že jej tí starší neublížia, ale sú tam ani nie mesiac, zvykli si na seba ako tak a podľa mňa to teda vôbec nie je správne aby ich takto zneisťovali, že tam stále pichnú nejaké nové tváre a vždy iné samozrejme.
Úžasný systém zastupovania, učiteľkám to vyhovuje ale ako sa cítia deti, to je fuk. Ako v škole: keď je hádam učiteľka chorá tak ju má niekto zastúpiť a nie aby sa trieda išla porozdeľovať do iných tried. To by vyzeralo.A samozrejme, nieje to predsa dobré ani pre tých starších aby trávili čas tými istými aktivitami ako mladší. A rodičov o tom ani neinformujú, tí to zbadajú až ráno v ten deň.
Hlavná vec, že cieľom škôlky je: " napĺňať u detí potrebu sociálneho kontaktu s rovesníkmi". To majú na svojej stránke 😠
No prepáčte, že to bolo dlhé ale uľavilo sa mi. Vlastne toto bol tiež rozhodujúci faktor, prečo som sa rozhodla len pre dopoludnie.

zuzanamv
28. sep 2010

@kubkolucy
Aj u nás sa to tak robí, akurát sme to včera riešili na rodičovskom, ale z pohľadu tej triedy, ktorá sa stále delí. Jedna naša učiteľka ochorela hneď po týždni šk. roka. Tak sú dve možnosti, buď bude jedna učiteľka ťahať celý deň (čo je možné tak jeden deň, ale určite nie viac, lebo by rovno odpadla aj ona), alebo sa deti rozdelia.
Riaditeľka žiadala posilu od školstva, ale prišla kontrola a zistilo sa, že v škôlke celkovo je málo detí (kvôli chorobám), aby jej tú posilu schválili...
Takže tak, ono sa to nerobí len tak z rozmaru, ale vtedy, keď nie je iná možnosť.
Viem, že v niektorých škôlkach majú tú vymoženosť, že majú v zálohe pani dôchodkyňu, ktorá nastúpi, keď niekto vypadne. Lenže nám hovorili, že vrchnosť to veľmi nechce robiť, lebo tým pádom platí vlastne dvakrát, aj tomu, kto je na PN, aj tomu, kto zastupuje.

My sme dnes po vyše týždni išli s veľkým plačom. ☹ Veronika po chorobe býva taká veľmi mamičkovská. Snáď zajtra bude lepšie.

fogpi
28. sep 2010

Ahojte, Ja sa tiež obávam ako bude , my nastupujem po dvoch týždňoch ale až v pondelok. Filipko už teraz vyjednáva že jemu sa tam nepáči a on tam nechce ísť. A on chce byť radšej so mnou doma. ☹

blanblan
28. sep 2010

@kubkolucy aj moja dcera chodi do skolky len doobeda, zatial je to tak do decembra, ale uvazujem ze aj nadalej ju necham potom len doobeda.Myslim ze tym nic nestrati, poobede uz aj tak nic "vzdelavacie" nerobia. Neviem preco by to nemalo byt dobre, ake maju ti tvoji znami argumenty.ja si tiez myslim ze na zaciatok jej 4 hodky stacia, ved sa tam este nachodi neskor 😀 ja osobne som chodila do skolky az od 5 rokov a nikdy som nemala pocit ze by mi nieco unikalo.Inak v jej skolke je normalne ze mansie deti su s vacsimi v triede, no kazdej veskupine sa venuje jedna ucitelka.Tiez sa mi to moc nevidi, ale asi s tym nic neurobim 🙂
inak mala super napreduje v reci, teda stale este nedohnala rovesnikov ale kazdy den mi prinesie nejake nove slovo alebo vetu, tak sa tesim, zacina rozoznavat niekolko farieb, co by uz v jej veku sice mala davno poznat, ale nevadi, aj ked neskor ale predsa, no nie? 😀

dasulik123
28. sep 2010

ahojte moj 3rocny syncek zacal teraz v septembri chodit do skolky.a uz sme boli asi dvakrat chorucky.boli to len prechladnutia bez atb.ale teraz mame aj teploty ☹ najhorsie na tom je ze pride po tyzdni do skolky vylieceny a deti v skolke ktore tam su zasoplene a kaslu tak ho znova nakazia a sme tam kde sme boli.niektori rodicia su naozaj nezodpovedni,dat chore dieta do skolky,i ked ich na druhej strane aj chapem ked nemaju kam dat dieta,lebo su zamestnani.no ale nie o tom som chcela.prosim poradte nejake detske sirupy na podporu imunity.je ich velmi vela a neviem ktory kupit.

blumka
28. sep 2010

uff, tak chvalabohu terezka este chora nebola odkedy chodi do skolky..trosku mala sople, ale to som ju nechala 2 dni doma a bolo po soploch.
u nas sa raz stalo ze male deti boli s velkymi, kvoli skoleniu, ale terezke deti az tak nevadili ako to, ze tam nema svoje ucitelky. Ja by som praveze bola za keby boli v triede deti viacerych vekovych skupin, myslim zeby to pomohlo vsetkym (teda mam na mysli deti), ale malo by to tak byt od zaciatku a nie ze tyzden su v jednej skupine a druhy su s cudzimi detmi a ucitelkami, z toho mala chaos. Ucitelkam som povedala ze teda ak sa im bude rysovat este nejake skolenie v najblizsej dobe, alebo nieco co budu dopredu vediet,zze nebudu v triede, tak nech mi povedia, radsej ju necham doma.

wighy
28. sep 2010

@dasulik123 ja som nasadila imunoglukan,lekarka nam odporucila a aj C vitamin som nasadila 😉

kubkolucy
28. sep 2010

@zuzanamv Možno je pravda, že oni ako škôlka nemajú viac možností ako takúto situáciu so zastupovaním riešiť. Uznávam, tiež si ale myslím, že pre deti by bolo lepšie byť stále v jednom a tom istom kolektíve a nie aby sa to stále menilo. Ten vekový rozdiel možno naozaj nieje na škodu. No nič sa s tým zrejme robiť nedá keď to inak nejde.
@blanblan V podstate tí moji známi nemajú žiadne argumenty, len to že som na malú naviazaná, že preto to robím a že ju tam mám nechať celý deň však veď ona si zvykne. Ja som rada, že som ju dala len doobeda, dnes som to dokonca už nahlásila, takže za olovrant už platiť nebudem. Ale jedna učiteľka mi povedala, že by som ju nemala potom dať od decembra na celý deň a ja som ju uistila, že to nemám v pláne, že takto to bude celý šk. rok. Takže ak máš tú možnosť, využi to a určite ju daj len doobeda aj potom. Moja dcéra inak tiež robí pokroky v reči ako chodí do škôlky, asi sa musí viac snažiť aby jej rozumeli.

Inak naozaj všetkým odporúčam ten článok v septembrovom časopise Dieťa. Spomínala ho tu @lindulak. Je to článok na tri strany a je veľmi zaujímavý. str.50

kubkolucy
28. sep 2010

@dasulik123 Dobrý je vraj sirup z hlivy ustricovej pre deti, začne zaberať že vraj tak po troch mesiacoch čo sa mi zdá dosť dlho. Ale veľmi si ho chvália, čo som počula. áno Imunoglukan sa volá
Ja používam čistý vitamín C, ak chceš nakukni do témy: Vitamín C rady a skúsenosti
Musí to byť chemicky čistý vitamín bez žiadnych prísad a farbív. Nám to pomáha ale tiež vždy prídeme na konci týždňa so soplíkami - zatiaľ ale nič horšie.
Inak toto je asi tá najväčšia nevýhoda škôlok. Choroby. Teraz navyše začínajú chladné mesiace, ja som počula, že v našej škôlke sú v zimných mesiacoch všetky deti soplavé, dokonca sama učiteľka povie, že to nič, že všetci majú soplíky. Že pokiaľ nemá dieťa teplotu môže ísť do škôlky. To je tiež dosť divný prístup. Soplavé dieťa, keď nezostane doma sa toho potom nemusí zbaviť aj dva týždne a navyše ostatné deti sa nakazia.
Ja rozmýšľam, že by som potom v tých zimných mesiacoch dcéru do škôlky ani nedala, len neviem či si zase príliš neodvykne...

lindulak
28. sep 2010

@blanblan taketo male deti uz maju poznat farby? No my sme potom v tomto pozadu, moja pozna len tu na ktoru stojime - cervenu tak to povie. a sem tam sa trafi do inej, ale nie vzdy, takze to asi este nevie. ale zas pravda, ze ju to nejak cielene neucim... 🙂

lindulak
28. sep 2010

@kubkolucy ze je dobry? a inak nechapem, co ta ucitelka ze ju nemas dat od decembra na cely den? a keby si chcela, tak nemozes? alebo ak sa bude sama pytat, ze chce aj spinkat tam? inak ked ma clovek moznost, je to lepsie takto, aspon jej to bude vzacnejsie a nepresyti sa.

inak baby, ja sa chcem opytat ake mate jedalnicky vo vasich skolkach? bo my sme dnes boli v tej nasej sa pozriet. este dva tyzdne budeme takto spolu chodit parkrat do tyzdna, aby si zvykla. uz dnes to bolo lepsie, aj sa hrala aj kreslila, ale stale so mnou isla na zachod pre isototu aby som jej neusla 😀

no ale k tomu jedlu. my nemame na nete, tak vam nemozem link poslat, ale su tam na desiatu aj olovrant iba natierky a nic ine, ziadna zelenina a tie natierky sunkova, syrova, oskvarkova 😝 potom na obed 3 dni po sebe kys. kapusta. a napr. drobkova polievka, hovadzie na slanine - ved to je ako pre drevorubacov a nie male deti! Take veci ani ja nejem. Ovocie iba raz a raz vyziva. No je to normalne?

ja som odhodlana, ze budem musiet s riaditelkou o tom hovorit, tak ak mate lepsie jedalne listky, a link na ne, prosim poslite, aby som mala pre nich nejaku inspiraciu. najlepsie zo statnych skolok. Lebo jasne, ze v sukromnych je to urcite lepsie, tam si to aj rodic zaplati. ale si myslim, ze aj v statnej sa da lepsie vymysliet za rovnake peniaze... ci?

andreafa
28. sep 2010

caute, aj ja mam skolkarku, a k tym jedalnickom, mne sa az nozik vo vrecku otvara! Ovocie ziadne, jedine to, co donesu rodicia!!!! Zelenina asi 2 krat do tyzdna. kazdy den 2 druhy natierok s celozrnnym pecivom, vcera mali na obed makovy zavin s nejakou polievkou, co by som ja nezjedla ani keby mi zaplatili, dnes maju kolozvarsku kapustu so zemiakmi a potom je asi 3 x po sebe bravcove maso, sardinkovu natierku mali v piatok aj hned v pondelok.. No otras! Mala mi vcera, ked dosla zo skolky po olovrante, ktroy udajne zjedla, zjedla este 2 rozky a 2 pribinaciky. Chuda male.

filipal
28. sep 2010

@lindulak co sa tyka stravy, v skolstve je najhorsia. same cervene maso - 3-4 krat za tyzden, hydina a ryba malokedy a bezmäsity den chapu ako sladky....ziadna zelenina.
mali by sa viac ozyvat rodicia, lebo poznatky o vyzive sa uz davno posunuli inde....

blanblan
28. sep 2010

@lindulak no myslim si ze ano lebo vsetky odtatne deti ich uz poznaju, mozno nie vsetky ale vela....Tak som ju zacala ucit, nech nie je hlupucka 😀 😀 Inak pozeram ze pekne meno ste vybrali pre dcerku 😉
@kubkolucy aj tvoja mala zaostava v reci? ja sa tesim ako uz "super " mala pokrocila odkedy je v skolke a potom pride jej rovnako stara kamoska-dcera znamych a ta s nami rozprava takmer ako dospela tak to len nestiham usta otvarat a vravim si ze este je to veeeeeela co sa ucit v tej skolke 😅 😀

lindulak
28. sep 2010

@blanblan no ja som skumala teraz ked sme si kreslili, ake vlastne pozna a cervenu a zelenu /podla semaforov/ a ked si nejaku vypytam, tak ju vyberie celkom casto spravne. no inak je dost verbalne zrucna v porovnani s vrstvonikmi - aj cudzi mi to vravia... dufam, ze nie je farboslepa 😀

@filipal veru mali by sa ozyvat, ved neverim, ze sa takto stravuju aj vsetci rodicia tych deticiek v nasej skolke. ale zas je pravda, ze v tomto malom meste je to asi horsie so zasadami zivotospravy, predsa v meste je vacsia osveta, modernejsi ludia. no budem musiet nieco povedat, len uz kedy by to bolo vhodne? hned ako nastupi, alebo radsej pockat na rodicko?

budem fakt rada, ak sa podelite s vasimi jedalnymi - teda aj linkom aby som mala nejake argumenty 😉

lindulak
28. sep 2010

@blanblan dakujem 🙂 pozeram, ze aj tvoja mala ma zaujimave meno, zial neviem, ako sa to vyslovuje... chodi do skolky vo Francuzsku? ake sa ti to zda v porovnani s nasimi MS?

filipal
28. sep 2010

@lindulak jajaaj, praveze je problem aj vo vacsich mestach. veduce jedalni tvrdia, ze su zastarane normy a ony ich musia dodrziavat. ti co tie normy schvaluju su asi zase skostnateni a neradi cokolvek menia....
ale podla mna musi ist tlak od rodicov, ved oni by mali hovorit do toho, co ich deti jedia.

blumka
28. sep 2010

u nas je jedalnicek velmi podobny vasmu @lindulak, mna stvu tie nemasove dni..akoze sladke..sak bez masa sa da varit aj inak nielen dukatove buchticky a buchty atd...akoze moja mala tomu aj tak velmi neublizi, ona ma rada chlieb, cestoviny a maso, a polievky vsetky ake existuju, ale aj tak...a skoro kazdy druhy den na olovrant maju kolac alebo satocku alebo buchtu..no 🙄

susika
28. sep 2010

@dasulik123 -my mame ten istý problem,.po týždni malá bola doam so soplikmi, potom nastupila do školoky a po týždni zasa s kašlom a soplimi doma.nebolis me ani u dokiny, nasadila som mucosolvan a sprej do nošteka, ale mam strach, že zasa bude po týždni doma...bojim sa toho, že dojdem z porodnice s malým bábom a koli tomu ochorie aj ono a to už nebude dobre.
tiež by ma zaujímalo niečo na imunhitu., pordili mi probiotiká, ale to je na dlho, davam cebion multy, začala som len týžden rped školkou, mala som asi skor....inak malá chora nebyvala a teraz sa stale trapime...v piatok mam naplanovaný porod, týžden v nemocke a isto prave ochorie v školke...
inak jej sa tam strašne pači..každý den sa vypytuje, že chce ísť za detičkami..nechche prezradiť, čo tam robia, ale už som od nej započula jednu basničku🙂
no s jedlom sa mi zdá, že to tam maju dobre, aspon podal toho jedalnička, čo čitam..mal ama tie natierky rada, soms a bala, že nbude ohrnať nos.horiše je to s obedami. odmieta papať aj to, čo nomrálne doma ked urobím,t ak sa natlačí..ona je ale celkovo zlý jedak....

dasulik123
28. sep 2010

velmi pekne vam dakujem za rady.cebion sme uz kupili a echinaceu este kupime 🙂 a uvidime ci pomoze.aj nam pani ucitelky povedali ze teraz vela deticiek su chore,a ze ked maju sopliky ze to nevadi ze mozu aj tak prist do skolky.ale bez teploty,zvlastne vsak?aj mne sa zda.nakazia sa jeden od druheho.este raz velka vdaka.pekny vecer 🙂

barbis
28. sep 2010

@lindulak mne sa jedálniček našej škôlky celkom páči...napr. dnes mali na raňajky vianočku s džemom, kakavko obed paradajková polievka s ryžou a ryba so zemiak. kašou, čajík a na olovrant už len žemľa s maslom a pomaranč. Najhlavnejší je podľa mňa ten obed lebo my vždy pred odchodom aj tak spolu raňajkujeme a keď prídeme domov tak niekedy sa ešte naje ale to len tak džobne niečo malé pre chuť.
@dasulik123 cebion máme teraz aj my...tento týždeň ešte 3x10 kvapiek a potom už len raz za deň. Hádam sa z tých sopľov nejak dostaneme, lebo ak to bude takto celú zimu tak neviem. Veď pre tie malé detičky to musí byť strašné, aj hlava ich z toho bolí, vidím to na mojom malom aký je nervózny. A takto sa to medzi nimi stále točí, to je riadna blbosť, že ak dieťa nemá teplotu tak do škôlky môže, ja by som to zakázala

dasulik123
28. sep 2010

@barbis aj ja by som to zakazala!my sme kupili cebion sirup.a skusime aj echinacea sirup od dr.mullera.ja ked mam nadchu tak ma to niekedy polozi az do postele a co male deticky?moj maly ked ma nadchu tak vidim ako ho to nici.chudatko moje ☹

barbis
28. sep 2010

@dasulik123 no veď to aj obyčajny sopel je na nervy...nevedela som, že je aj sirup, my máme kvapky...minulý rok celkom pomáhali, potom som na ne zabudla a teraz mi ich pani doktorka pripomenula keď sme ochoreli, tak na nich budeme frčať asi až do marca...pre istotu 🙂

zuzanamv
28. sep 2010

My máme Marťankov, multivitamín plus podpora imunity. Väčší cukríky, menšia sirup.

Moje deti sú presný opak, ako píšete. Keď majú sople a kašlú, správajú sa akoby nič. Jašia sa, mám problém ich udržať v kľude. To už musí byť teplota minimálne 38,5, aby boli nervózne a malátne. 😉

lindulak
28. sep 2010

baby, pozor na echinaceu - ta sa nemoze uzivat vkuse, treba po 6 ci 8 tyzdnoch /nepamatam presne/ dat pauzu. imunoglukan sa moze vkuse, vraj.