Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

lindulak
27. okt 2010

@kiko2807 tiez ma napadlo, ci nemoze ist do inej triedy? alebo aj ked su ine skolky plne, isla by som sa opytat osobne - povedala, ze aky mam problem a mozno sa niekde najde moznost. niekedy mozno zoberu aj dieta navyse... inak sa mi to nevidi, nieco sa muselo stat, preco ju tak nema rad podla mna. chcelo by to mozno aj s psychlogickou sa poradit. skus PPP /pedagogicko-psychlogoicku poradnu/. ta je aj v nasom este mensom meste a malo by to byt zadarmo - to poradenstvo ak sa nemylim. mozno, ked sa s nim psychlogoicka porozprava, nieco vypatra. mozno je to len nieco co malemu vadi, co sa da zmenit, keby si o tom ty a ucka vedeli...

my sme dnes boli 3. den v skolke. zas to bolo kusok lepsie, doma rano trochu mrncala ale potom sme uz isli bez placu, len pri prezliekani jej prislo luto. ale cez den vraj uz bola v pohode neplakala - teda zase len tie 2 hodky. juj som rada, ze si pekne zvyka. Akurat teraz bude 6 dni doma - zajtra nemaju elektrinu, nekuria a potom prazdniny. po takom dlhom volne bude asi zase plakat...

adetka
27. okt 2010

neznasam cakanie na operaciu... Mirka ma neskutocne sopliky... kazdy den... sice priesvitne... ale nevie sa ich zbavit... a uz to vadi tetam v skolke 😖 ... a vsade kam zavolam, maju termin na ORL najskor v decembri... do Levic ideme posledny novembrovy den... to ju mam doma nechat sest tyzdnov? 😒 ...

adetka
27. okt 2010

@kiko2807 ... skusila by som tu detsku psychologicku ... ta zisti v com je problem 🙂

strociatka
27. okt 2010

Ahojte, tak my sme sa tiez velmi pekne adaptovali, dokonca ju ucitelky aj chvalili, ze tam vobec neplace, ze poslucha, krasne papa a bez problemov spinka. Ale zrazu posledne dva tyzdne tam nechce papat, ze bud nezje vobec nic, alebo to iba tak poprple. Potom prideme domov a zje pol chladnicky. ☹

Prosim, poradte, co robit, mrzi ma to a nie je to dobre. Cez vikend papa doma uplne normalne, co mozem urobit, zmenit? Kde robim chybu?

lindulak
27. okt 2010

@strociatka no ty asi nerobis chybu nikde... skor sa nieco muselo v skolke stat. pytaj sa jej, preco nechce papat? a pytaj sa aj uciteliek... aj ked neviem, ci povedia, tak nahodou ony urobili nejaky peslap - ze nutenie do jedla a tak. neviem, zas by asi bolo najlepsie navstivit psychologa, ak to neprejde. teda ja by som to tak riesila.

adetka
28. okt 2010

Mirka v skolke tiez nepapa... okrem sucheho chleba... problemy sme mali aj v jaslickach... tam sa rozpapala po troch mesiacoch... a to poriadne... aj masko papala.... tak dufam, ze ak nebude casto chora, ze sa aj tu rozpapa....
@strociatka ... podla mna je to iba prejav vzbury... a prejde ju to... pockaj...

strociatka
28. okt 2010

ahojte, dnes vraj spapala polievku, ale asi je to skusanie hranic, kolko si moze dovolit na tie ucitelky, som sa s nimi predbezne dohodla, ze to teraz nebudeme riesit, ked to neprejde, tak si spolu k tomu sadneme, lebo ona tam aj spinka a nic nejest je velmi zle

a mozno jej tam nechuti... 😠

anajka1974
28. okt 2010

ahojte ak mozem pridam sa k vam ,mam 3 rocnu dcerku ktora nastupila v septembri do skolky,celkom sa jej tam paci nakolko ju ucia ucitelky ktore predtym ucili starsieho syna,syn je uz prvacik,takze ich uz poznala a chodi do skolky od prveho dna s radostov a je tam uz cely den,nas problem je len v tom ze je uz druhykrat chora ,ale inac som rada ze sa jej skolka paci dufam ze jej to dlho vydrzi 🙂 🙂 🙂

bubinko83
29. okt 2010

ahojte kočky,prepačte že vam sem leziem ale chcem sa spytat čo treba vybavit pred nastupom do školky? Pridem si tam pre nejaky papier,alebo si napišem žiadost sama? A treba to len dat potvrdit k pediatričke? dakujem

trixi
29. okt 2010

@bubinko83 informuj sa v skolke, kedy bude zapis, tam Ti daju tlacivo, ktore vypises a s potvrdenim od lekara donesies spat. Odpoved obvykle davaju do 3 tyzdnov. Zapis byva vo vela skolkach vo februari. Ale je to individualne. Musis si to zistit v konkretnej skolke, kam chces dieta zapisat. Aspon tak to funguje vo vacsine skolkach na Slovensku.

bubinko83
29. okt 2010

@trixi ,dakujem za odpoved.A ešte ma zaujma ako je to s peniazmi,kedže by som nenastupila do prace a maleho dam do školky len na tie 4 hodiny? Kolko dostnem len rodinne pridavky?

strociatka
30. okt 2010

@bubinko83 rodinne pridavky na dietatko dostanes normalne, ale stracas narok na rodicovsky prispevok aj keby ti maly chodil do skolky na 5 minut, zial taky je zakon 😒

lucinkasp
31. okt 2010

Ahojte, dievčence ja by som sa Vás chcela spýtať či Vám detičky zobrali do škôlky len od septembra. Lebo moja malá bude mať v marci tri rôčky a do škôlky môže nastúpiť len v septembri, neviem či len naša škôlka má také pravidlá... a pritom majú málo detí v škôlke. Napr. švagrinej zoberú malú do škôlky bez problémov v marci.

wighy
31. okt 2010

@lucinkasp u nas v skolke beru pocas celeh roka decka nstupili v septembri, 3 v oktobri, 2 pridu v novembri jeden v decembri a aj v january 2, ucitelky to neschvaluju ale riaditelka povolila 😒

lucia.kl
31. okt 2010

@lucinkasp u nás v škôlke berú návalovo v septembri a v januári ale dás sa aj počas roka no neni to moc dobre, deti nabiehajú už do zabehnutého kolektívu a ťažšie sa začleňujú....

wighy
31. okt 2010

presne tazsie sa zaclenuj, placu a tiez zaclenene deti len kukaju tiez vyhukane, minuly tyzdne so mbola tomu svedkom, bol tma chlapcek co prave nastupil strasne plackal a ostatne deticky je s otvorenu pusou a vyhukanymi ockami kukali chudatka

adetka
3. nov 2010

tak po prazdninach dnes opat do skolky 😀 ... ked som si precitala jedalnicek... asi moje dieta dobre jest nebude... hvadzie ona nemusi... file zo zemiakovou kasou asi tiez velmi neublizi... a slivkove knedle rozpapre a necha tak... pomazanky mrkvova, nivova a podobne.... tie tiez nebude chciet 😖 ... nemozu davat detom jednoduchsie jedla: na rohlik masielko alebo lekvar... na obed k masu ryzu, uvarene zemiaky, surovu mrkvicku 😅 ... to by jedla...

spachtos
3. nov 2010

@adetka vacsina deti zje zemiakovu kasu skor ako varene zemiaky, jedalny listok nemoze pozostavat len z ryze a obycajnych zemiakov a maslove rohliky by sa asi tiez nepacili mnohym rodicom, je to tazke vyhoviet vsetkym

lindulak
3. nov 2010

@spachtos keby boli tie rohliky grahamove, mne by sa pacili. moja bola dnes tiez po 6 dnoch v skolke a rano si trochu pomrncala, ked sme sa lucili ale potom uz vobec neplakala. Tak som rada, som cakala place zas. Dnes uz aj obedovala, ale este nespala. So spanim este tento tyzden pockame. Obed zjedla cely a uz cestou domov sa pytala co bude na obed doma 😀 Asi preto, ze naberaju take detske porcie a moja zje taku porciu ako ja 😀
@adetka a tiez si pytala ryzu s maskom, ale mali zemiakovy privarok a hovadziu polievk - slanu 😝 a natierku rano ani neochutnala. mne natierky nevadia, ked su zdrave a nie skvarkova. napr. dnes mali rybaciu, to by som bola rada, keby sa naucila jest. A zemiakovu kasu moja vobec neda do ust, ciste zemiaky ano. fakt je to rozne u tych deti...

kiko2807
3. nov 2010

Dnes rano sme isli do skolky po minulom celom tyzdni doma. Nechala som ho rano tam, nic som sa nespytovala ani nehovorila ucitelke o tom, ze kedy po neho prist a odisla som. Prisla som po neho o 15:20 a ucitelka mi hned hovori : A vy ste kde ? A ja nato,ze: preco ?? A ona : no chlapec o 12 bol poobliekany dali sme ho ku dveram a cakal tam na vas do pol 1....
Neviem ci sa mam smiat alebo plakat... Nechceli mi tam maleho zobrat na cely den,kazda ucitelka sa vyhovorila na nieco ine : ze nechce spat, ze je nekludny, ze je casto chory, ze ja nerobim...atd. Uz som im vela krat vravela, ze chcem aby tam maly bol cely den ,ze ja si musim hladat robotu a nieco urobit aj doma...nikdy ma nepocuvali . Vzdy vraveli , ze na buduci tyzden....na buduci tyzden.
Dnes rano, som sa s nimi nic nedohadovala a aha ako to dopadlo. Sikulky oni mi maleho aj poobliekali a postavili k dveram, ze maminka po neho pride....
Ja jednoducho odmietam platit za skolku tolke peniaze na skolku ked chlapec tam je 4 hodiny denne 5 dni za mesiac !!!

strociatka
3. nov 2010

fiha, no myslim, ze zlyhala komunikacia na oboch stranach.. neviem ako mate zmluvy so skolkami ostatne, ale my sme mali na adaptacny pobyt, co cinilo len do 4 hod a az na moju ziadost a po ich prehodnoteni som dostala potvrdenie o prijati na celodenny pobyt.

kiko2807
3. nov 2010

@strociatka moj maly tam bol od zaciatku na cely den, po 5 dnoch v skolke,spadol v skolke na hlavu a mal slaby otras mozgu. Lezali sme v nemocnici, s tym a tam sme chytili laryngitidu...mali sme ju 2 krat za mesiac a od vtedy je chory tak, ze je 4-5 dni v skolke a 2-3 tyzdne doma....
To dohadovanie s ucitelkami k nicomu nevedie , mozem im povedat co chcem aj tak budu hovorit a robit len to co chcu oni . Ja si musim hladat robotu, som sama na maleho ...otec sa vyparil... a nema sa mi kto o maleho postarat keby tam bol len do 12:00. Snazila som sa im to vysvetlit ale nechapu to ,tak som to urobila razne. Nechala som ho tam bez dohadovania sa s ucitelkami. Ak budu mat s tym problem tak pojdem za riaditelkou a koniec.

strociatka
3. nov 2010

@kiko2807 to je hodne neprijemne obzvlast pre maleho, lebo on moze byt tercom "vybavovania si" od uciteliek, nechcem ani pomysliet, co si to male chlapciatko myslelo, ked tam tak stal a cakal... asi by som isla za riaditelkou

kiko2807
3. nov 2010

@strociatka vsak asi aj budem musiet....vsertci hovorili o tej skolke ,ze je najlepsia ale to co sa tam deje tento rok neni normalne...jeden den sa skoro stratilo dieta zo skolky, potom spadol moj maly na hlavu a ani ho neosetrili a mal hrcu na pol cela s 3 tyzdnami liecenia, deti chodia domov so zakakanymi ritkami - poloutretymi ...atd

strociatka
3. nov 2010

to je huste, mozno nove mlade ucitelky a nevedia to? alebo co? stare a nedocenene a frustrovane? neviem si to predstavit ani pochopit, ved su to len malicke deticky 😒

lindulak
3. nov 2010

@kiko2807 ach to je smutne veru ☹ ja nechapem, ze ucitelky su az take asertivne. To ako mozu nebrat do uvahy volu rodica? ja tipujem, ze su starsie. mlade by si to asi nedovolili... v nasej skolke ti tak nanajvys odporucia nieco - poradia, ale aj tak mas posledne slovo ty, ci tam dieta bude spat alebo nebude a v takych veciach. najlepsie by bolo, keby bolo rodicko - tam nahlas povedat aj o zakakanych ritkach, ved isto by sa viaceri rodicia ozvali. Ale nejake veci sa mi nepacia aj na tej nasej skolke. mne sa celkove zda, co uz som pisala, ze by nezaskodilo viac snahy priblizit sa k idealu, ved ide o deticky. Ale zial tie ucky su casto take jednoduche zenicky, co sa asi nejakym sebazdokonalovanim a sebakritikou nezaoberaju a k detom pristupuju ako pride...

kiko2807
3. nov 2010

@lindulak ano nase pani ucitelky su starsie ....ta co mi ho nechcela zobrat ani predminuly tyzden na cely den, je uz na dochodku a ona len zastupuje lebo druha je chora. My sme uz aj mali vraj rodicko ale ani som o tom nevedela, lebo sme vtedy boli chory a nikto mi to neoznamil. S riaditelkou som sa raz rospravala koli tomu padu na hlavu ale tiez mala naponahlo a este k tomu ju tam mozem zastihnut len vo stvrtok od 15:00 - vtedy ma konzultacne hodiny. Tak tu si pani ucitelky myslia , ze oni maju posledne slovo...a ja nic nemozem povedat. Preto som im rano ani nic nevravela...vykaslala som sa na to.
A drobcek chudacik bol unaveny , ze on by aj spinkal, tak ze si isiel lahnut na volnu postielku a zobral paplon z druhej lebo na jeho nebola...a vraj aj zaspal.
To, ze on tam nechcel spinkat prve dni po nastupe v septembri je normalne...je to zmena...nove prostredie.....
A vela mamiciek mi povedalo, ze ich deti tiez nespia a predsa tam su cely den.
Teraz nam zdrazili platbu na zrps o 8 euro nahor...a neviem ako si to predstavuju, ze ja zaplatim 18 euro len za zrps na to aby tam on bol len 20 hodin z celeho mesiaca. Som sama, a korun na rozhadzovanie sa nemam. NIekedy mi to pripada, ze oni by sa tych deti najradsej co najskor zbavili aby mali co menej prace

lindulak
3. nov 2010

@kiko2807 vyzera to tak ze chcu mat pokoj. ale sebe robia zle, ved cim skor si deti zvyknu na cely den, tym budu mat skor pokoj v zmysle - rezim. podla mna je tiez normalne, ze nechce spat. a ony by ho mali presvedcit nech si polezka aspon a tak. horsie by bolo, ak by robil nejaky krik a tak, ze by budil deti. ale napr. v nasej triede su aj take deti, co mali dost problem s tym spanim - jeden nechcel spat, najrpv pobehoval, nechali ho tak. potom lezkal a potom aj zaspal ale sa skoro budil a plakal a tak. a zvladli to. myslim si, ze by sa citili hlupo povedat, ze pridte si ho na obed zobrat, lebo nechce spat. to je predsa o tom, ze si musia poradit. ty tam nie si aby si ho ulozila. moja zatial nespi tam, na obed ide domov, ale ona len v oktobri nastupila a bola tam spolu asi 5 dni zatial len, lebo sme tiez boli chori.

lindulak
3. nov 2010

@kiko2807 a este sa mi zda cudne, ze s riaditelkou mozes hovorit len raz do tyzdna? to je fakt divne. ja by som na drzovku za nou zasla a hotovo. boze co si maminy vytrpime s tymi skolkami. ako nam bolo dobre, ked sme sa starali o deticky same a bolo vsetko podla nas nie? 🙂

kiko2807
3. nov 2010

@lindulak ta riaditelka tam ani neni...len v stvrtok o 15:00...inac ju tam nenajdem. On zo zaciatku plakal lebo to pre neho bolo nove a nejako si nepadol do oka s jednou pani ucitelkou...nechcel ju ani videt a ked ju zbadal hned sa pocikal od strachu. On nechce vobec ani aby sa ho ona dotkla. Dnes to bolo vraj trosku lepsie ...dokonca jej dal aj pusu ked sme odchadzali poobede 😲 aj jej pekne zakyval. Minuly tyzden ked tam nebola ona, tak on normalne utekal meter predomnou co sa tak tesil do skolky. A ked sme boli v skolke ,on by aj v cizmoch do triedy vletel ,co sa nevedel dockat 😀 Zo zaciatku , v septembri sa tam len obzeral okolo a vsetko skumal a teraz sa aj zahra ,aj kreslil a je viac kludny ....atd.
On bol cele 3 roky len so mnou a bol na mna dost naviazany hlavne od kedy nas jeho otec nechal...cize vsetko potrebuje cas...ale myslim si ze pre neho je najlepsie chodit tam na cely den. Ked sa uz tesi a ide tam s radostou tak by nemal bytproblem podla mna.