Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

laurelle
14. nov 2010

@lindulak radsej malu nechaj doma nech sa jej napravi imunita .. je to lepsie ako by mala byt tyzden v skolke a zase chora .. Minuly tyzden nam dala doktorka aj tabletky na imunitu pre deti ale ked som bola malu v noci prykrit tak sa mi zdalo ze zle dycha a rano aj trochu kaslala .. Dam jej iba sirup a uvidime ako dalej keby ma byt zase chora po tyzdni co chodila do skolky tak neviem-neviem .. 😀

mamavera
14. nov 2010

@lucinkasp choď za riaditeľkou, zapísaných detí môže byť oveľa viac ako prítomných, už som tu spomínala chorobnosť. To, že treba kúpiť dieťaťu zubnú pastu je samozrejmé, toaletné potreby tiež, netreba ich len v súkromných MŠ. Tých dvadsať eur si asi myslela stravu, no najlepšie bude, keď pôjdeš za riaditeľkou, ak ti nemôže dieťa prijať, žiadaj, aby ti to dala písamne, potom chod s tým za zriaďovateľom. Inak riaditeľky sa bránia prijímať deti počas školského roka aj preto, lebo počet detí musia zahlásiť v septembri, do určitého dátumu, myslím že do 15. Aký počet zahlásia, na taký dostanú od štátu peniaze. Ak sa mýlim, opravte ma prosím, ale myslím, že je to tak ako píšem,

laurelle
14. nov 2010

@mamavera Ano je to tak potom sa tie peniaze od statu ziskavaju velmi tazko ..

mamavera
14. nov 2010

@laurelle ďakujem, že si to potvrdila, nechcem tu niekoho zavádzať a je mi ľúto všetkých mamín, ktoré majú problémy

laurelle
14. nov 2010

@mamavera ano aj mne je to luto kamaratka rieisla tento problem zo syncekom a takto jej to riaditelka vysvetlila,nakoniec jej maleho zobrali do skolky az o rok .. 🙂

mamavera
14. nov 2010

@laurelle to zase niekto "rozumný" dal nejaký príkaz 😠 😠

laurelle
14. nov 2010

@mamavera co uz 😖 som rada ze my sme tento problem nemuseli riesit fakt mi je luto vsetkych mamiciek ktore maju taketo starosti .. 😒

lula26
14. nov 2010

mamavera, ale riaditeľka nemôže zaradiť viac detí do trieda ako hovorí školský zákon. Chorobnosť s tým nemá nič spoločné. V opačnom prípade porušuje zákon.

mamavera
14. nov 2010

@lula26 nerozumeli sme si, lucinkasp tvrdí, že je v celej škôlke v dvoch triedach 25 detí, to určite žiadny zákon neporušuje. Jedine keby to bola nejaká miniškôlka umiestnená dajme tomu v byte a viac detí by tam nemohli umiestniť pretože im to nedovoľujú hygienické normy. Ale myslím, že to nie je tento prípad, práve preto som ju posielala za riaditeľkou, lebo naozaj prijatých detí môže byť viac, len nie sú prítomné a záleží aj na tom, či sú v triede deti 2-ročné.

milada47
15. nov 2010

ahojte babulky, môj syn má 2,5 roka a chcem mu podat prihlasku do skôlky....lenže problem je v tom, že v aprili mi konči matesrká a dieťa mi zoberú do škôlky až v septembri....to akože škôlky nefungujú po celý rok???? neviem čo s ním na tých 5 mesiacov......bud budem na neplatenom volne, alebo si ho budem brávať so sebou do roboty....ale 5 mesiacov je dosť, nie???? poradte mi, mám len jedno dieťa.....nemám s týmto žiadne skúsenosti....

lucia.kl
15. nov 2010

@milada47 škoda že si si nepodala prihlášku k tomuto školskému roku od januára, to by si mala väčšiu šancu dostať sa do MŠ, jediné čo môžeš urobiť je, chodiť sa do škôlky pravidelne pýtať, či sa od januára neuvolnilo volné miesto, dieťa môžeš dať do škôlky skôr ako má tri roky a dostávaš nadalej aj materskú...

milada47
15. nov 2010

@lucia.kl ....chcela som dať skôr do škôlky, ale manžel je zásadne proti tomu, do 3 rokov musí byť doma....takže tak....a keby bolo od januára aj volné miesto....manžel je proti....snažila som sa mu to vyhovori´ť, ale on chce mať syna doma.....vraj deti do 3 rokov musia byť s rodičmi....

lucia.kl
16. nov 2010

@milada47 no ešte by si mohla tak, že ak zoženieš volné miesto od januára, tak ho zobrať a potom požiadať o prerušenie zo zdravotných dôvodou, to ti dajú tlačivo v Mš a Dr. ti dá potvrdenie - ak máš dobrého dr. tak by nemal byť problém, hlavne by som sa snažila manžela presvečiť, aj ked ti malý nastúpi do škôlky, tak treba rátať s tým, že bude dosť často chorý - týždeň v mš 2týždne doma, bohužial v malej triede to tak chodí, prípadne si ho dať do mš len na doobedia, ked dáš malého do škôlky a ty hned nastúpiš do práce, tak to budeš mať zaujímavé, presveč ho aspoň o mesiac skorej, ja chcem dať svoje baby ako 2,5 ročné( ale len na doobedia) hlavne aj kôli tomu, aby si vybudovali imunitu ešte ked budem doma aby ked nastúpim do práce som furt nevymeškávala.
tak držám palce aby to dobre dopadlo

basika
16. nov 2010

@lucia.kl neviem či je toto správna informácia, že do troch rokov ak dáš do škôlky dieťa dostaneš aj materskú. Akonáhle dáš dieťa do škôlky tým pádom strácaš RP. Iba v prípade ak si na meterskej predlženej zo zdravotných dôvodov, vtedy môžeš dať dieťana 4 hodiny do škôlky a o RP neprídeš. Dokonca už ani adaptačné procesy neexistujú. To som priamo volala na UPSVaR.

lucia.kl
16. nov 2010

@basika no ak mám ja dobré info, tak na doobedie môžeš dieťa dať, no a potom je tu príspevok na starostlivosť. treba si to zistiť a aj v MŠ sa optať...

milada47
16. nov 2010

@basika ...myslím, že toto je pravdivá informácia, ale bohužiaľ, začne platiť od 1.1.2011, to sú tie veľké zmeny, čo na nás mamičky chystajú....ale teraz to tak nie je, akonáhle dám dieťa do škôlky, strácam nárok na prídavky....ale o tie prídavky mi ani nejde, ved ide o almužnu čo dávajú mamičkám, keby som bola slobodná mamička, idem po žobraní ....

pôjdem do práce sa informovať, čo sa v tejto veci dá urobiť, a umožnia mi skombinovať prácu s materskými povinnosťami aspon na tých 5 mesiacov.....len mám fakt perfektný flek, a nerada by onho prišla.....

lucia.kl
16. nov 2010

@milada47 budem držať palce, nedá sa ti pracovať z domu??? prípadne ešte za zriadovatelom a tam požiadať o umiestnenie do mš od apríla.. len potom budeš ešte musieť letné prázdniny poriešiť, čo majú mš 1mesiac, niekde aj viacej... a nie všetky ponúkajú náhradnú mš ked su zavreté...

milada47
16. nov 2010

@lucia.kl ...neviem, či táto mš, ktorú som synovi vybrala bude mať v zálohe aj náhradnú škôlku, ale musím tam ísť a skúsiť to dajako poriešiť, keby bolo voľné miesto od januára....šup so synom tam....či už sa to mužíkovi páčiť bude, či nie......ked teraz sa nechytím šance....potom ma bude musieť 5 mesiacov živiť a platiť mi odvody....

milada47
16. nov 2010

@lucia.kl ...a z domu by som aj pracovať mohla....navrhli mi toto riešienie, ked som bola na rizikovom.....ale mala som dosť rizikové tehotenstvo, tak mi to napokon oni sami zamietli, aby sa mne a dieťatku nič nestalo.....

lucia.kl
16. nov 2010

@milada47 tak tak, treba si to obhájiť a fakt keď ho dáš len na doobedie, tak to nebude také strašné si mylsím, s tým by aj mm mohol súhlasiť a bude s detmi v kolektíve..

lucia.kl
16. nov 2010

@milada47 to máš dobré, že môžeš aj z domu pracovať, to by sa pri mojej práci asi nedalo, som učiteľka 😀

milada47
16. nov 2010

@lucia.kl ...ja som účtovníčka na fin. oddelení.....a pôjdem sa dnes do škôlky informovať, držkaj mi prosím palce, nech všetko dobre dopadne....potom dám vedieť... 🙂

basika
16. nov 2010

@lucia.kl
@milada47 aha tak to potom bude tými zmenami...ale aj tak tomu nerozumiem, môžem dať na doobedie dcérku do škôlky a nepríde o rodičovský príspevok do jej veku 3 rokov? Napríklad v máji bude mať 3 roky a keby ju dám od marca, tak neprídem o rodičovský do mája?

sonalove
16. nov 2010

Basika: ahoj neviem ako to bude od 1.1.2011, ale teraz je to tak že ty ked dáš dieťa do školky, alebo do jaslí, a pracuješ, síce prídeš o rodičovský príspevok, ale ÚPSVaR ti prepláca tieto náklady na školku, jasle (príspevok na starostlivosť o dieťa či ako sa to volá) do výšky 164€ do 3 rokov veku dieťata. ja pracujem od mája tohto roku, dcérka chodí do jaslí, 3 roky bude mať v marci 2011, od januára bude chodiť do školky, na úrade mi povedali že začiatkom decembra budú vedieť či sa tento príspevok na starostlivosť o dieťa ešte nezvýši, alebo zostane na rovnakej hodnote 164€.

milada47
16. nov 2010

@sonalove ...ty si už podala prihlášku do škôlky??? môj syn bude mať 3 roky v apríli 2011.....a už vieš na isto, že v januári ti dcéra nastupuje do škôlky??? a kedy si si podala prihlášku??? tento rok či ešte v minulom roku??

milada47
16. nov 2010

@basika ...čo som bola pýtať na úrade, ked sa zvyšoval príspevok na dieťa ale bolo to obmedzené do dvoch rokov dieťaťa....tak mi dosť jasne dala pani na javo....že NEMOZEM počas poberania príspevkov PRACOVAT....živitel rodiny musí byť len muž, ak je žena na materskej......takže nepracujem....a čo sa týka tých zmien od nového roka...ženy, ktoré svoje deti do troch rokov umiestnia do predškolského zariadenia či jaslí a budú pracovať síce strácajú nárok na prídavky na dieťa a rodičovský príspevok, ale toto nahradí takzv. príspevok na starostlivosť o dieťa, podotýkam že ide o deti do 3 rokov a je v sume preukázaných výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa, najviac však v sume rodičovského príspevku v prípade, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje materská škola či jasle a zároveň ak rodič, ktorý bude vykonávať zárobkovú činnosť, zverí starostlivosť o dieťa príbuznej osobe a tá nebude mať na túto činnosť živnostenské oprávnenie, bude mať nárok na príspevok vo výške 25 % zo sumy rodičovského príspevku, čo je aktuálne 39,67 eura (1 195 Sk). Presne tak ako napísala sonalove

....takže áno, prídeš o rodičovský príspevok ...

milada47
16. nov 2010

@sonalove .... preukázaných výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa, najviac však v sume rodičovského príspevku v prípade, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje materská škola či jasle ...a to ako sa preukazujú tieto výdavky??? to ti školka dá potvrdenie a s tým treba utekať na úrad ??? neviem .... ale moj prípad je totožný s tvojím, až na fakt, že ešte neviem, či mi dieťa zoberú od januára do škôlky..... ☹

milada47
16. nov 2010

@milada47 ...ešte otázočku, ked ti dieťa berú od januára do škôlky, to tam bolo akože volné miesto??? bo v mojej škôlke berú deti až od septembra....od začiatku školského roku....a v prebehu roku podľa volných miest....preto sa pýtať....dakovala za odpovede... 🙂

milada47
16. nov 2010

@sonalove .....sorry, napísala som si sama sebe...xixixi

...ešte otázočku, ked ti dieťa berú od januára do škôlky, to tam bolo akože volné miesto??? bo v mojej škôlke berú deti až od septembra....od začiatku školského roku....a v prebehu roku podľa volných miest....preto sa pýtať....dakovala za odpovede...

sonalove
16. nov 2010

výda
@milada47
výdavky za starostlivosť preukážeš tak- že jasle/škôlka ti dá potvrdenie - napr. príjmový pokladničný doklad na napr. 164€, ten odovzdáš na ÚPSV a R VŽDY (KAžDÝ MESIAC) do 8. dňa v mesiaci (tak je to u nás, ale treba sa informovať na danej pobočke), lebo ak potvrdenie o zaplatení odovzdáš do 8. v mesiaci, peniaze ti budú uhradené v ten istý mesiac, ak potvrdenie odovzdám neskôr ako do 8. dňa v mesiaci- peniaze budú uhradené až nasledujúci mesiac.
čo sa týka prijatia dcérky od januára do škôlky, kedže v Senici je málo škôlok, veeeeeela detí, a našťastie som si zisťovala situáciu - musela som dcérku prihlásiť do škôlky už minulý rok, ak som chcela aby mi ju zobrali od januára, (nakolko od marca kedy má 3r by mi ju uz nezobrali), aby s ňou rátali v tomto školskom roku.