Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

lenrie
4. sep 2010

ahojte kocky,dakuejm za podpory,vcera mi akosi nesiel net::(((((
tazke ked som dosla po malu na obed,biola v opohode,ucitelka ju chvalila,ze aj pekne papkala ,,aj sa hrala,aj sama mi pekne rospravala ,co robila ale ked sme prisli domov,tak zas zacala plackat,ze uz tam nepojde a poplackava stale,ked si spopmenie na skolku...dokonca dnes mala ist s nasimi na chatu,ako chodievaju kazdy vikend ale mala sa ma drzala ako kliest a starsne plakala,ze nikam nejde,a toto doteraz nikdy nerobila ☹ ☹
a k tomu,ci brat dieta na obed alebo nechat na cely den,tak ja sama neviem,kazdy tvrdi nieco ine,u nas uz vsetky deti ostavaju spinkat ale ja som sa dohodla,ze budem po nu chodit na obed,aj tak som doma a aj maly mi skoro cely prvy rok chodil na obed domov a nemal potom ziaden problem,sam si povedal,ze tam uz chce spinkat 😉

petrahy
4. sep 2010

ahojte baby je smutne ak sa temy zacnu takto rozchadzat 😒 ved kazda tu caka podporu a pise ako to preziva ved to nie je na posudzovanie a ohovaranie sa 😉
V nasej skolke sa deti prijimaju od 2a pol roka a je to tak v mnohyh skolkach jasle su u nas do 2 a pol roka takze je to normalne podla mna aj ja maleho davam do skolky a mam obavy ako kazda mamina ved je to zmena. moja dcera ked isla do skolky mala tri roky a od prveho dna nespavala a ked prisiel piatok prisla zo skolky a spala niekedy aj do soboty rana a nebolo na tom nic divne niektore deti proste v inom prostredi spat nebudu. Syn bol uplne iny a spaval v pohode. teraz mam znova obavy ved kazde dieta to berie inak a moj názor je že je dobré dať dieťa hned na celý den mne sa to aspon dobre osvedcilo pri starsich 😉

ivush
4. sep 2010

@blumka no som dosť v šoku z toho čo si napísala, že Ti učiteľka poradila...predpokladám, že Terezka je v štátnej škôlke, v súkromnej je totiž neprípustné, že by ti niečo také učiteľka mohla navrhnúť...moja dobrá známa mala pár mesiacov dozadu rovnaký problém. Synček jej v prvé dni plakal keď mal ísť v škôlke spinkať, doma totiž nespával....a po pár dňoch jej teda učiteľky navrhli nech ho berie na obed domov lebo plačká, atď. Vtedy sme to rozoberali a povedala som jej to čo napíšem i Tebe, že z psychologického hľadiska by podľa mňa nebolo správne urobiť sek a dávať ho len na pol dňa, pretože dieťa to pochopí tak, že stačilo len trošku poplakať a už ma mamka vzala domov...Lenže problém je ešte v tom, že potom môžu byť učiteľky také "nespokojné", že si tam dieťa nechala, urobila si po svojom, nedala si povedať. Práve z tohto dôvodu išla kamoška za riaditeľkou a úplne v kľude s ňou prebrala danú situáciu. Riaditeľka jej dala za pravdu a zrejme hodila reč s učiteľkami a odvtedy už nebol problém. Malý jej síce ešte pár dní plakával, ale učiteľky zmenili svoj postoj...a po čase už začal riadne spinkávať s deťmi.
Môj názor je, dúfam, že sa ním nikoho nedotknem, že niektoré učiteľky sú zvyknuté, že decká uložia spaŤ a oni si v kľude vypijú kávu, oddýchnu, ....No a keď je tam zrazu dieťa, ktoré im to deň čo deň narúša tak sú z toho nervózne....Ale je úplne divné podľa mňa, že skúsená učiteľka očakáva, že sa dieťa doslova zo dňa na deň kompletne adaptuje. Je to predsa pre neho veľká zmena a ono tiež potrebuje čas kým ju plne akceptuje....
Náš Sami začal tiež teraz chodiť do škôlky a síce chodí zatiaľ iba na pol dňa, ale v podstate si myslím, že by bolo OK kebyže tam ostáva do poobedia...ale máme na to iné, subjektívne dôvody prečo to zatiaľ riešime len pol denným pobytom...

filipal
4. sep 2010

@blumka
ano, myslim si, ze moze mat v buducnosti traumu.
v tvojej dcerke som sa velmi nezmylila, ze? ludia sa dost (ako typy) podobaju...na tom je postavena napriklad aj homeopatia, aj psychologia...
tvoja dcerka je dieta, ake by si prial hadam kazdy rodic (podla toho co pises). ja take stastie nemam, moj syn mal plno problemov, tiez je velmi citlivy a musela som vselico riesit (aj este musim, hoci je uz takmer dospely).
ale aby som sa nezamotala. tym chcem povedat, ze deti ako tvoja dcerka nedavaju najavo svoje vnutorne pocity. budu sa trapit potichu. (potichu budu vzlykat, nezoberu druhemu hracku ani ked maju na nu pravo a pod.) niektore dieta urobi hystericku scenu a vsetci okolo su v pozore. ale mozno to tiche trpi viac.
obracia vsetko do svojho vnutra. pre psychicke zdravie do buducnosti, je tato povaha rizikovejsia. preto by sa nemal rodic spoliehat na to, ze ved ono to vydrzi, ono sa nestazuje....

teraz uz samozrejme robim trochu somara z komara! 😝 😀
tiez kvoli pismenkam volim skor extremnejsie slova, aby som to lahsie vysvetlila.

spachtos
4. sep 2010

@janka1874 no nie som si ista, ci sa da na trojrocne dieta povedat, ze je velka. A venovat sa dvom detom? Myslim, ze sa to da, len si to treba premysliet, chce to rozne napady, cas a islo by to. Treba vyuzit ten cas, kym su deti naozaj male a co najviac sa im venovat a byt s nimi.

janka1874
4. sep 2010

@spachtos veľkou samozrejme nemyslím dospelá ale je to už samostatná jednotka ona chce vsci robiť sama a nie aby jej tam asistovalo 10 mesačné dieťa ktoré sa s ňou nevie tak zahrať ako by ona chcela
a teda ja sa fakt neviem venovať naraz dvom jedna chce za ruky chodiť a druhá robiť koláče a tak tak ako to mám urobiť rozkrájať sa?
ja to nemyslím v zlom ale mám to doma tak viem keď už aj Viki bude mať viac tak sa bude dať s nimi spolu hrať to áno ale nie teraz a to potom robilo zlotu doma staršia mi tu potom robila len cirkus a to už je načo dobré teraz je spokojná má svojich rovesníkov a vie sa s nimi zahrať
a venovať sa deťom treba celý život aj keď musím uznať toto obdobie je najkrajšie a najzaujímavejšie lebo najviac napredujú a potrebujú veľa našej pozornosti a pomoci

filipal
4. sep 2010

@ivush ale z coho si v soku?
akoze ucitelka nemoze povedat svoj nazor?
prosim ta, ved ked riaditelka nema dieta v svojej triede, nevie posudit pripad ako ucitelka, ktora ho ma na starosti.
a pokial viem, ked je matka na materskej, nemusi skolka dieta (ak si nezvykne - samozrejme ide o ojedinele pripady) vobec prijat. ved teraz je strasny nedostatok miest v statnych skolkach. prednost maju predskolaci a deti zamestnanych matiek. zase bud objektivna. stat plati matke rodicovsky prispevok aj dotuje skolku.
casto potom zamestnane matky, musia platit vysoke poplatky v sukromnych zariadeniach.
v niektorych skolkach je rovno napisane, ze rodic ma pocitat s aklimatizaciou v predskolskom zariadeni, nema nastupovat do zamestnania hned, az po navyknuti dietata. (cca mesiac- dva)
a doslova nenechaju najmensie deti cely den v skolke. navykaju postupne po hodinach.

lula26
4. sep 2010

súhlasím s filipal, wighy, učiteľka má tiež svoju pracovnú dobu, ako každý iný zamestnanec. A keď niektorá nie je ochotná riešiť pracovné problémy mimo pracovného času, vôbec sa jej nečudujem. Za to finančné ohodnotenie by som to a nerobila ani ja. Česť výnimkám!

blumka
4. sep 2010

som tu rozputala nieco co som nechcela...sorry baby, asi uz nebudem prispievat aby ste mali kludnu konverzaciu...

@spachtos ano da sa venovat dvom detom, samozrejme, ale terezka nie je v skolke preto ze ja sa jej nestiham venovat kvoli druhej dcere alebo ze to neviem ale preto ze ona potrebuje kolektiv...

@filipal uz len v kratkosti Terezka nie je ticha povaha, nie je typ ktory vnutorne trpi, teda doteraz to tak nebolo...v skolke sa bavi, aj medzi inymi detmi sa bavi, jediny problem je to jej spanie...ze ma k nemu potrebuje..
neviem ci si psycholog alebo co ale keby si bola blizsie tak by si mozno pri osobnom stretnuti s nou pochopila co pisem..mne dost ludi neveri ake mam dieta, aka je rozumna a zhovorciva...takze sa to tazko takto cez pismenka riesi..
v kazdom pripade dakujem za nazor..naozaj si vazim kazdeho kto sa vyjadri k teme a kto mi chce poradit..nie som z tych co potrebuju druhych aby im len pritakavali.
porozpravam sa v ponedlok s ucitelkami, poriadne preberiem cely den v skolke ako sa mala sprava a co robi a potom budem riesit dalej..ja naozja nechcem privodit dietatu nejaku traumu

filipal
4. sep 2010

@blumka fajn 🙂
som rada, ze si sa neurazila a ze to beries tak rozumne.
samozrejme, radit na dialku sa da len velmi obmedzene.

blumka
4. sep 2010

@filipal ja nie som urazliva 😀 a samozrejme ked pisem do fora otakzu typu co by ste robili vy, tak cakam rozne nazory, ne? 😉

adetka
4. sep 2010

Dievcataaa... nehadajte sa... kazda mamicka robi pre svoje dieta to najlepsie... 😉 ... a ja obdivujem vsetky mamicky, ktore zvladaju starostlivost o dve deti, medzi ktorymi je mensi rozdiel ako tri roky... ja som si na mensi netrufala... zial teraz sa mi uz akosi nedari opat otehotniet... poznam take mamicky... dve to zvladali kraasne (mozno vdaka pomoci).. a jednu... ktora bola pomaly na prasky.... a skakala dva metre od radosti, ked jej mladsi syn nastupil do skolky 😉 ...
mne Mirka v jaslickach plakavala.... a sestricky povedali, ze to zvladne... a zvladla to pocase 🙂

ivush
4. sep 2010

@filipal v soku z toho, ze ucitelka je tam predsa aj od toho, aby tomu dietatu nejako pomohla s adaptaciou....zaujat ho, motivovat...nie vzdy je zaruceny uspech, to beriem, ale aspon pokusit sa...a nie hned to vzdat a povedat matke nech si ju berie domov, lebo nebola hned od zaciatku 100% aklimatizovana....

adetka
4. sep 2010

@lenrie ... teraz by par vikendov mala tvoja dcerka stravit s tebou.. aby mohla aspon par dni v tyzdni travit s mamickou... 🙂

lenrie
4. sep 2010

@adetka dakujem 😉 a ssnazim s abyt s malou stale,len ma mrzi,ze doteraz bola taka samostatna,aj spala uy babky sama a teraz taky blok::(((((a navyse mi copchvila zacne semester,tak soboty budem travit v skole ☹

spachtos
4. sep 2010

@janka1874 aj ja som to mala, aj mam doma, a je medzi nimi len rok, no nemam ten pocit, ze som sa nevenovala dostatocne niektoremu. Ale to je Tvoj nazor, tak s nim sice nesuhlasim, ale hlavne je, ze ty si spokojnejsia

spachtos
4. sep 2010

@ivush neviem, ake skusenosti mas ty s ucitelkami, ale nejde o kavu, ale treba brat ohlad aj na druhe deti, ktore ten plac rusi a nevedia sa vyspat

adetka
4. sep 2010

a ano... ucitelky sa potesili mojmu darceku... peram (s napisom VIP)... ze vraj su pre nich nedostatkovym tovarom (nieco tu smmrdi 😅 )... ale polepsim sa a nabuduce im donesiem nejaku lepsiu kavu (Mirka bude mat zaciatkom decembra 4 roky)...

wighy
4. sep 2010

@lula26 absolutne nechapem na co narazas, ja som len napisala ze mi pride maximalne nevhodne aby jedna ucitleka mamicke co tam ma dieta 2 den rozpravala ze ona to co robi robi zadarmo, ze ona by uz mohla byt doma, toto sa ma fakt netyka ako to oni maju v skolke vyriesene
aj ja pracujem s ludmi ale nikdy ma nenapadlo klientom povedat ked mne padla o pol 5 pracovna doba a ze tym ze vystavim fakturu alebo spravim cenovu ponuku mu nebudem hovorit ze to uz robim zadarmo a mne sa to stava pocas celeho roka nei len prvy mesiac ako oni kym si decka zvyknu a to je obrovsky rozdiel

a este k tej adaptacie, v nasej skolke deti ostavaju hned od prveho dna cely den, to ako mam chapat ze ked oni maju take pravidla mam do toho kafrat a trvdit ze dieta z toho bude mat traumu?????no neviem pride mi to cele na hlavu

janka1874
4. sep 2010

@spachtos no možno to je len môj pocit že ich nestíham no čo už

ivush
4. sep 2010

@wighy aj mne to príde na hlavu a neboj, Lauri nebude mať traumu do dospelosti..... 😉

wighy
4. sep 2010

@ivush ved ja vieeem hehe ved ani ja ju nemam 😉 😉 😉

kika25
4. sep 2010

Chcem sa Vas opytat na co vsetko sa pytate uciteliek...mam podozrenie ze Lenka tam neje ani nepije, ked pridem po nu dam jej este v satni flasu s cajom a exne ju pomaly celu a doma vsetko zje co bol predtym velky problem. Mam pocit ze ucitelky povedia ze jedla aj ked vobec nejedla...maju sancu mat vobec taky prehlad o vsetkych detoch? Ale je predsa prirodzene ze ma zaujima aky mala den, kolko jedla, spala a tak...

wighy
4. sep 2010

kika nasa to iste, v piatok ani nechcela byt dlho vonku co u nej nie je zvykom ale asi po pol hodine vonku chcela ist domov papat, a do vecera zjedla pribinacik, pernik, rohlik so syrom , polievku, a ja som mala cestoviny so surimi a aj z toho chcela a pred tym to nikdy nezjedla som len kukala ako blazon, podla mna tiez v skolke nejedla cely den
ale predpokladm teda dufam ze sa to zmeni, ze zacne pekne papat aj v skolke lebo doma s papanim nastastie problemy nemame kedze papa sama iba obcas jej s polievkou pomozem

lucia375
4. sep 2010

No u nas v skôlke ucitelka dozera na deti aby jedli. Aj Matko mi hovoril ze zjedol skoro vsetko, nebol hladny ked prisiel domov. On teda nie je velky jedak a vzdy som s nim mala problemy aby jedol ale asi ho motivuju ostatne deti ked ich vidi ako jedia. My mame len 12 deti v skôlke takze ucitelka to stíha kontrolovat. Som spokojna. 🙂

petruska77
4. sep 2010

moj maly prve mesiace robil to iste... ked sme prisli domov, tak sa nevedel dojest 🙂 ale to vraj robi vela deti tak, neviem preco, nemusi to znamenat, ze v skolke nic nejedli...

aknaj
4. sep 2010

@kika25 - myslím, že pýtať sa môžeš na úplne všetko, čo ťa o tvojom dieťati v škôlke zaujíma. Je aj v ich záujme aby ti odpovedali pravdivo a aby ste prípadné problémy vyriešili 😉 😉 😉

sasiki
4. sep 2010

ja sa bežne opýtam učiteliek, koľko zjedla moja malá, lebo niekedy nezje mäsko, niekedy takmer nič, inokedy všetko....je normálne, že sa to pýtam, veď chcem vedieť, koľko jej mám doma naložiť 😀 a vždy dostanem presné info... 😅 a aj to sedí, podľa toho, koľko doma zje (chodí tam už rok). Tento rok tam začala aj spávať a považujem za normálne, keď sa spýtam a dostanem odpoveď, či sa mi dieťa vyspalo, keďže keď nespí, je celý deň nervózna...
No a u detí, čo nespia to riešia tak, že sa snažia udržať ich čo najtichšie, môžu si napr. pozerať knižku....

macocha
4. sep 2010

Aj moja zjedla v prvý deň dvojnásobnú porciu z každého jedla, hoci podľa učiteľky jedla aj v škôlke. Ale ja tomu verím, ona má nábeh k tomu, aby stres riešila jedením. 😀 Teda už vyše roka to nerobila, ale mala také obdobie. A myslím, že je to dosť bežná reakcia: jedlo vyvoláva príjemné pocity a deti sa inštinktívne naučia to využiť, keď sa vyrovnávajú so záťažou. Ale starosti si netreba robiť hneď, povedala by som, že prvý mesiac-dva je to v pohode, len ustrážiť, akým jedlom sa to deti upokojujú... nech nezískajú návyk na sladkosti... radšej nech chrúmu jablká... to až maminy môžu riešiť stres čokoládou 😅
A aj únava je normálna. 😉
A na jedenie dieťaťa by som sa určite pýtala. Veď je to dôležitá informácia. Naše učiteľky o tom referujú samé od seba.

sirell
4. sep 2010

Tak aj my máme za sebou prve dva dni v skolke a som z toho trochu rozčarovaná. Malá to zvláda super, žiaden plač, teší sa, predtým chodila do jaslí, takže s adaptáciou žiaden problém, hneď prvý deň v školke aj spala. Trochu ma zarazil prístup učiteliek, konkrétne jednej, ktorá mala službu poobede, keď sme prišli po malú. V šatni pri prezliekaní tam behalo pár detí, ktoré tam podľa mňa nemali čo robiť. Učiteľka debatovala s nejakou matkou a vôbec nedávala pozor na deti, jeden chlapček vyšiel von zo škôlky, môj mm ho vrátil naspäť, učiteľka to vôbec neregisrovala!!! Keď dcéra chodila do jaslí, tam sa nestalo, že by učiteľke nejake dieťa ušlo z herne a naháňalo sa v šatni a dokonca vyšlo von.