Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

janka1874
7. máj 2010

no my máme napr problém s obliekaním proste sa slečinke prestao chcieť od kedy máme aj viki lebo vidí že ju ja obliekam a podobne no neviem ako to vyriešim

veverca
7. máj 2010

No veď ja som to nemyslela vôbec tak, že by mala učiteľka deti kompletne obriadiť. U nás v škôlke je v jednej triede 22 detí (keď chodil syn, bolo ich až 26). Ale pri tých 3-4 ročných je to učenie a opatrovanie také prepojené, trebárs tými maličkosťami ktoré spomínala tigri.
Annika- finta s látkovou plienkou zabrala? 😀

tigri
7. máj 2010

Janka, u nas je rovnaky problem, a to uz dokonca vie sama zapnut aj zips na bunde a zaviazat opasok na zupane, ale dolezite je, ze to VIE...v skolke nebude mat na vyber, bude musiet 😉

Veverca, ja som skor reagovala na prispevok Jahodky11, citujem:

"viem, ze ucitelky nie su opatrovatelky, ale aby 3 rocne dieta zvladalo vsetko samo... cikanie, kakanie, hadam aj obliekanie, jedenie"

ja som mala kamosku, ktora robila ucitelku v MS, bolo to uz dost davno, hadam aj 10 rokov dozadu (uz nie sme v kontakte) a doteraz si pamatam, ako sa vzdy hnevala, ze 3rocne deticky nic nezvladaju, lebo rodicia ich daju do skolky s tym, ze tam sa to naucia...pritom vacsina deticiek je velmi sikovnych a krasne by to vsetko zvladli, keby im rodicia dali priestor a hlavne CAS...ale podotykam, ze oducit sa od plienok je nieco uplne ine, to je neurologicka zalezitost, dieta musi do toho stadia dozriet...

janka1874
7. máj 2010

tigri ona tieto veci vie ale nechce sa jej od 1 roka sama jedáva, v pohode si oblečie všetko krem trička toto jediné nevieme vyzliesť sa tiež vie okrem trička aj sa obuť akurát zaviazať šnúrky nevie ale ak je suchý zips tak nie je problém aj zips je v pohode akurát gombík ale teraz je taká lenivá že ani tepláky sa sama dole nedá spolieham len že keď bude vidieť ostatné deti tak ju to napadne

macocha
7. máj 2010

Baby nebojte sa, ozaj máte ešte čas doučiť. My sme teraz bez plienok ale mám obavy, že či po nástupe do škôlky neprídu nehody... a tak.
Na odplienkovanie je tu veľa tém. Ale kto máte vyslovený problém, že ešte úplne plienkujete, tak naša MUDr. vo veku 3 rokov posielala do nejakej ambulancie v Bratislave, nazvala to "špeciálna škôlka, (na 1-2 týždne) kde odučia od plienok". Skúste sa spýtať vašich lekárov.

A kto potrebuje plienku len pre istotu na spanie - tak to skúste dohodnúť s dieťaťom. Kúpiť nohavičkové plienky, či už látkové alebo jednorazové, nech sa dieťa naučí obliecť si ich pod pyžamo pri obedňajšom spánku...

lula26
7. máj 2010

Zle ste ma pochopili! Učiteľka je tam na to, aby pôsobila ako pedagóg, teda aby zabezpečila výchovno-vzdelávací proces, aby sa deti rozvíjali po všetkých stránkach osobnosti . Do škôlky majú chodiť od troch rokov preto, lebo sa predpokladá, že už budú telesne aj psychicky schopné zvládnuť tento proces. A samozrejme, že majú osvojené základné hygienické návyky! A neschovávajte sa za kolektív. Dieťa v troch rokoch by sa pocikávať nemalo. Śamozrejme, že sa to môže prihodiť, ale dávať takému veľkému dieťaťu plienku na dve hodiny spánku. To si môže dovoliť súkromná škôlka, či jasle, kde majú málo detí a smozrejme je to v cene. Len tak to určite nerobia. Porovnajme s platbami v štátnej škôlke. V štátnej škôlke je učiteľka, ktorá má priemerne 18 - 19 malých trojročných detí. Vyskúšajte si to! Deti musí po spaní obliecť, upraviť. Neviem si predstaviť ešte aj prebaľovanie.

aknaj
7. máj 2010

annika
no nechcem ťa odradiť, ja som tiež dávala dcére látkovú plienku a pohode sa do nej vycikala a vôbec jej to nevadilo, niekedy sa na to ani nezobudila.
držím palce, aby to u vás zabralo 🙂

jahodka11
janka1874
ohľadom tých plienok na spanie, je to problém, predstavte si, že máte v triede 20 takýchto detí, to by ste museli ísť spať minimálne pol hodinu skorej a po vyspaní by to bola znova stratená polhodina
v našej štátnej škôlke musia byť detičky bez plienok, samozrejme, že sa stávajú aj nehody, s tým sa počíta
v súkromnej škôlke možno prebaľujú, ale tam je na jednu učiteľku tuším 5 detí a v štátnej 20
tam vám zoberú do kolektívu aj choré dieťa, mamina donesie sirupy, tabletky, spreje a normálne to funguje, veď to majú zaplatené 😝
neviem, či by sa vám aj toto páčilo

annika
7. máj 2010

Ahojte, ďakujem za otázku, textilka zabrala... 😉 😉 😉 MAlý spal od jednej do pol tretej a mali sme suchú plienku... 😅 😅 😅
Pekne som ho pochválila, vypusinkovala a povedala: "Vidíš na čo je tá plienka dobrá? Treba to preto, aby si sa nepocikal..."
Uvidíme zajtra 😉 😉 😉 či to funguje naozaj...alebo to bola náhoda---- 😅 😅 😅 😅

macocha
7. máj 2010

annika - gratulujem. A držím palce. On si malý asi musí vyskúšať aj pocit mokrej plienky, aby to plne pochopil, ale ste na dobrej ceste. 😉 Ja som tiež čiastočne látkovala, najmä ku koncu to bolo fajn.

laculik
7. máj 2010

ahojte, aj my nastupujeme v septembri do skolky.... maly je cez den bez plienky a na poobedne spanie detto, ale zeby si vedel zaviazat opasok, alebo zapnut zips..ehm... som rada ked si na prvy krat spravne oblecie slipy a nohavice. tricko absolutne nechape, ze ako sa oblieka, topanky na suchy zips niekedy zvladne, ale len vyzut. ok, gumaky si nasunie, ak mu ich natocim na spravnu stranu. Malá chodila do sukromnej skolky od necelych 2 rokov, cize si nepamatam, ze kedy co vedela. Vase deti sa vedia obliekat a vyzliekat kompletne, same?

annika
7. máj 2010

xixixixi, Macocha, dík! Možno to pomôže... 😉 😉 😉
Laculík, a malého tiež to vôbec nebaví... vyzliekať sa už vie.. 😀 😀 😀 😀 len nedávno sa naučil stiahnúť dole dole gaťe a slipy 😀 😀 😀

diddi
autor
7. máj 2010

lula,ty si dost nastvata ucka zo skolky,je to citit z tvojich prispevkov....nikto nepisal,ze tam dava - ide dat dieta,ktore nonstop cez den nosi plienku!....nikto nepisal,ze sa ide- bude schovavat za kolektiv!....dieta v 3 rokov sa obcas pocika-ak toto beries za hygienicky navyk...vy ste tam hlavne na to,aby ste zastupili matku,davali hlavne pozor na deti-nevyfajcievali na dvore a dbali o bezpecnost deti-tzn.kontrolovali,ci je brana na dvore zavreta,okno zavrete....az potom mozte vyskakovat ohladne plienok!....no mam dost z takejto ucky!!!!

macocha
7. máj 2010

Jeeej, Laculik vitaj!
Nuž moja malá má zvládnuté obúvanie a obliekanie čo sa schopnosti týka, ale nejako sa jej nechce. A samozrejme nerozlišuje čo má byť vpredu a čo vzadu, to sa ma vždy opýta. Ale včera prvýkrát sama zistila, že má tepláčky naopak (chýbali jej vrecká) 😵
A prezúvky? Sandálky obuje, ale pracky nevie rozopínať/zapínať. Ešte tie sucháče na papučkách ako-tak. Tak ešte máme čo doháňať, ale aj trochu času.

laculik
7. máj 2010

ahoj macocha 😉 🙂.
Viem si predstavit akcne cielavedome dievcatka ako sa obliekaju a vyzliekaju, a riesia vsetko. Ale pohodlnych spomalenych chalanov?!? Ked si spomeniem na mojich synovcov a porovnam ich s nasou malou, tak to je neporovnatelne, presne ako moj brat hovori, ze to co riesi nasa mala teraz jeho synovia nepochopia ani v 18 tich 😀 😀 😀

tigri
7. máj 2010

Laculik, moja starsia dcerka zvlada vsetko okrem viazania snurok a zapinania gombika 🙂 a ked sa rozjede, tak mi zacina obliekat aj rocnu Petku 😅

treba pekne pomalicky...topanocky na spravnu nozicku najlepsie naucis tak, ze sa topanocky nesmu hnevat (tj. spicky nesmu ist od seba)...oblecenie klasicky podla visacky alebo obrazku...treba vela skusat a motivovat oblubenym oblecenim...

laculik
7. máj 2010

tigir, daku za rady a tipy, mame starsiu dcerku, ale ta sama vsetko hned ovladala. a teraz kolko krat len kukam, ze ako to maly nechape. ale pride mi to uplne v poho, ved je chlap 😀 😀 😀

laculik
7. máj 2010

ze tigir, prepac tigri 🙂

macocha
7. máj 2010

Sa nevyhovárajte všetky čo máte chlapcov... je to aj o tom, ako k nim pristupujeme - keď ich budeš brať ako spomalených, oni si na to privyknú (a možno tomu aj sami uveria!) a nechajú sa obslúžiť. Ako píšem - ani mojej sa do toho nechce, mám to rýchlejšie, keď to urobím za ňu. Ale snažím sa ju motivovať.

capy
8. máj 2010

ahojte tak aj my sme prijaty do skolky 😵 😵 😵
plienky nemame ani na noc uz od januara. maly si proste povedal ze ich uz nechce a bolo. zo zaciatku sme mali nehody len pri kakani ale uz to preslo. a pocikali sme sa asi tri krat, lebo mama nestihala 😅 v noci sa sam zobudi ze musi cikat. ale v poslednej dobe spi az do rana a az rano sa vycika 😵
a nieje pravda ze chlapci su spomaleny ci lenivy ako pisete. teda ti moji urcite nie

lula26
8. máj 2010

didi, reagovala som na poznámku, či je problém dať dieťaťu na odpočinok plienku. No a tvoja predstava o práci učiteliek v MŠ- myslím, že my dve nemáme o čom hovoriť. Na zatváranie okien a bráničiek naozaj nemusia študovať ( mnohé na vysokej škole) predškolskú pedagogiku. No a pre tie mamičky, čo majú obavy, že sa dieťa nevie ešte obliecť, prípadne samostatne napapať. To vôbec nevadí. S tým sa v MŠ dokážu vysporiadať v pohode.

janka1874
8. máj 2010

aknaj moja už plienky nemá na spanie cez deň len na noc
capy ja mám práve ten problém že mne sa malá v noci nezobudí že jej treba cikať tak preto sa bojím dať ju spať bez plienky

maznacik007
8. máj 2010

u nas v skolke netolerovali plienku.. ani na poobedny spanok... ani si to realne neviem predstavit ze by plienkovali co i len par z tych 23 deti... vo veku 3 rokov... ale povazujem za normalne ze mamicka ktora vie ze dietatko urobi obcas nehodu.. okrem pribalenych nahradnych veci... da ucitelkam... napr. tie nepremokave podlozky alebo cosi take... /jedna mamicka to tak riesila/ ak sa stala nehoda.. tak sa nerieslo... a pani ucitelka nabalila dietatu mokre pyzamko a postelne pradlo do tasky vypralo sa a bolo...

s obliekanim pomahali vsetci aj pani upratovacky...

ja som s dcerou nemala problemy.. ona nemala plienku od 2 rokov vobec...malemu davam plienku stale.. aj ked obcas ho supnem na nocnik.. teraz v lete planujem oducat... tak uvidime..

ono asi zavisi aj od povahy a temperamentu dietata... nas D. praveze chce vsetko robit sam aj jest, aj dolu po schodoch a tak...
podla mna kzde dieta ma svoj cas a raz to pride... jasne ze treba viest k samostatnosti.. ale ja co mam skusenost.. ze ked som isla nieco nasilu riesit tak som aj tak neporiesila.. a potom to zvladol v priebehu par dni... u nas konkretne rec.. nechcel moc hovorit... a teraz stale opakuje vsetko co poviem... proste chlap... robi len vtedy ked sa mu chce...

capy
8. máj 2010

janka tak ju skus v noci budit na cikanie cca kazde dve tri hodinky a uvidis. tak to robila kamoska. a pod plachtu jej daj igelit keby nahodou. aj my ho tam mame aj ked sme sa este nepocikali, len pre istotu

janka1874
8. máj 2010

ten igelit tam mám no to budenie neviem či by som zvládla ja ledva vstávam k staršej a potom som k.o. ale niečo budem musieť vymyslieť

diddi
autor
8. máj 2010

lula,nezovseobecnuj pracu vychovavatelky v skolke na svoj ideal!....to,ze ty studujes VS,nie je uplne bezne v inych skolkach....a myslim,ze mam o com hovorit,ked vidim na prechadzkach s mojimi dvojickami,co dokazu ucitelky....je ucitelka a ucitelka!!!....a to so zatvaranim branky myslim uplne vazne!....nie raz som tieto "ucitelky" napominala,aby zatvorili branku,lebo im odtial odidu deti - a to rovno na frekventovanu cestu a oni?....bolo im zatazko vstat zo svojho slnenia,kecania a fajcenia...poslali jedno z deti,aby teda navela zatvorilo branku.....nechcem si ani predstavit,co by sa mohlo stat!!!....a hlavne pri malickych 3 rocnych deti....a tieto "komunisticke" stare ucky,co este nas mali v triedach na 100% nemaju VS.....take nieze nedaju plienku,oni ani soplik neutru....takze nie je to tak ako to vidis len ty....ako hovorim...je ucitelka a ucitelka!....neexistuje model,o ktorom pises a ucia vas....aj ja mam VS,takze viem,ze prax je uplne ina....

aknaj
8. máj 2010

janka1874
veď ja som aj myslela a písala o plienke počas obedného spánku
staršia dcéra sa začala pýtať cca ako 23 mesačná, ale plienku na noc mala až do 3 rokov, v noci sa skoro stále pocikávala a skúšali sme všetko možné, tak som to nechala tak,
na obedný spánok som jej plienku nedávala a ani sa nepocikávala, aj v škôlke bola v pohode a to tam chodila od 2 a pol roka, tak si myslím, že aj tvoja malá bude v pohode, ani by som plienku neriešila

maznacik007
presne ako píšeš, u nás to bolo tak isto
takisto zopár detí, ktoré mali poobede pyžamko zavesené na dvierkach na vysušenie, aby nekvasilo v skrinke

lula26
8. máj 2010

didi a ty nezovšeobecňuj prácu učiteľky MŠ podľa tvojich skúseností. Ja som napríklad ešte nevidela, aby učiteľky pri pobyte vonku na dvore fajčili. A ja VS neštudujem.

jonatanka
8. máj 2010

lula tak sa prid pozriet k nam do jednej skolky osobbne a na vlastne oci som videla ako si ucitelka vypalovala zobak pri kave na dvore a okolo nej male deti 😠 😠 😠 😠

ja som fajciar ale pri detoch nefajcim, vstanem o hodinu skor ako oni, spravim si kavu a idem si zapalit, nefajcim v byte!!!
nefajcim ani ked som vonku pri detoch,

lula26
8. máj 2010

jonatanka, som šokovaná. Mrzí ma. že sú aj také učiteľky.

capy
8. máj 2010

ucitelky su rozne. ja som napr na vlastne oci videla ako jedno dieta sa prechadzalo za plotom skolky a taka pani ho zastavila ze kde ma maminku a ono jej povedalo ze je v skolke a mamina v robote. a ucitelkam vobec nechybalo 😅