Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

denisocka
23. aug 2010

@capy nedostanem,som na md
@uznetusim už asi 2-3roky je adaptacny zruseny.co napiše školka je ich vec,ale ak ta nahlasia na socku oficialne,im je jedno či 2hodiny či pol dna . zavolaj na socku,bo ti spätne vezmu rodičak ak nao pridu neskor.aj mna presviedčala riaditelka,že maleho da na adapt bo ona je šef školky,ale na urade ma vysmiali 😉

tatolu
23. aug 2010

@uznetusim Ahoj - je to tak ako napísala denisočka - keď dieťa nastupuje do škôlky (aj keď iba na pár minút) strácaš nárok na rodičovský príspevok a musíš to nahlásiť na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny - donesieš aj ten papier o prijatí do škôly 😔 .
Rodičovský sa dostáva iba vtedy ak je dieťa dlhodobo nemocné (máš na to papier) aj to dieťa musí byť v škôlke max. 4 hod. denne, potom ak by si bola slobodná matka a ešte čosi, ale to si už nepamätám, aha musela by si byť Ty na plnom invalidnom dôchodku 😝

adri27
23. aug 2010

Ahojte mamičky. Mám 3 ročného synčeka, teda v septembri bude mať 3 roky , a vtedy má aj nastúpiť do škôlky. chcem sa spýtať, detičky ktoré vám prvý krát idú teraz do škôlky, vedia sa samé obliecť, obuť ? neviem ako to je v škôlke či im učiteľky ešte pomáhajú, alebo už by to tie naše ratolesti mali dokázať? lebo náš malý sa teda sám bez pomoci určite neoblečie a obúvať to už vôbec nie. napapá sa krásne sám, s rečou taktiež nemáme problémy, čo potrebuje to si vypýta, takže toho sa neobávam, akurát len to obliekanie. on to teda skúša sám len keď sa mu nedarí tak miesto toho že mu mám pomôcť sa radšej začne hnevať že jemu to nejde a on si to neoblečie a podobné "výstrelky", takže ranné obliekanie nám vždy zaberie minimálne pol hodinu . Aké máte skúsenosti so škôlkami v tomto smere ?

traktor
23. aug 2010

@adri27 nemusi..zo zaciatku mu pomozu pani ucitelky...neskor mu to uz pojde aj samemu hravo...dieta je v tychto veciach castokrat ine ako doma...chce ukazat vsetko co uz vie 😉

adri27
23. aug 2010

@traktor tak to som rada 🙂 , dosť bude pre neho zložité že už bude bez maminky 😒 , lebo on síce rozpráva že pôjde do škôlky ale maminka tam bude s ním, tak si to on predstavuje 😨 . Keď sme sa chodili s detičkami do škôlky na hodinku hrať nech si trošku zvykne tak sa stále obzeral či som tam a to som sa mohla vzdialiť tak max. na 3 metre 🙂 . Preto som mala trošku obavy, že v niečom "zaostávame" keď to obliekanie on ešte sám nezvláda.

libka1
23. aug 2010

@adri27 moja sa tiez vie obliect a vyzliect len scasti 😉 tricko v ziadnom pripade, ani ponozky, nohavice, nohavicky celkom fajn, obut sa vie, ked ma topanky na suchy zips... obcas si ich da naopak 😀 a ked sa jej nieco nedari chyti hysak a je po snahe 😝

traktor
23. aug 2010

@adri27 neboj sa...niekedy mi maminky mame velky strach a deti vojdu do skolky a na nas ani nepozru 😀 😉 ..ja som tak pozerala cez okno, aj som volala ucitelkam ci neplace...a vsetko bolo ok...a ked nahodou aj plac pride, treba to len zvladnut...pri miske to bolo napr.tak , ze plakala rano/nie zachvaty , len plackala/..a sme prisli na to , ze nie preto, ze by sa jej v skolke nepacilo, ale preto, ze musela skor vstavat,a ona bola spachtos...ale zvladli sme to..lebo skolka to boli kamosky, vychadzky, zazitky 😉

strociatka
23. aug 2010

@capy ako to, ze dostanem, od 2.9. bude v skolke a to mi povedali, ze nemam narok na prispevok aj ked tam bude len 1 hodinu, ze novy zakon nepozna adaptacny pobyt!!! nerozumiem, vlastne ani netusim co mam robit????? panikaaaaaaaaaa

mam to nahlasit? nemam to nahlasit? dnes tam nebola pani co nas ma nastarosti, tak ma poslali domov, ze mam prist zajtra a za toto platime dane?!

adetka
23. aug 2010

@strociatka ... a nemozes sa s riaditelkou dohodnut, ze nastupi v polovici oktobra ... a zaplatis nejaky udrziavaci poplatok? ... a o takom niecom som pocula

lamada181
23. aug 2010

strociatka uz neexzisdstuje adaptacny ale je nieco take ze sa mozes dohodnut s riaditelkou ze dieta zatial oficialne nenastupilo do skolky ze sii idete zvykat a ked si nezvykne tak nebude chodit skus sa poradit s riaditelkou
mi sme dnes boli kuki skolke malemu sa tak strasne pacilo ani domov nechcel ist a mala ok ved ta uz mi ide do predskolskej kocka jedna najviac sa bojiám o maleho ale ucitelka ma upokojila hned ze budu ned sebou mali bude v malej treiede ata je na prizemi a dcerka na prvom poschodi v predskolksej ze tak vzdydavaju deti surodencov ak by bolo cosi s malimi tak zavolaju starsich joj som stastna a ten zoznam co mi dali a seky uz to ide xii 😀

lula26
23. aug 2010

no, neviem, ktorá riaditeľka by sa na to dala nahovoriť. Ide o štátne peniaze a o jej miesto. Dieťa by v takom prípade mohlo byť v MŠ iba s maminou na nejakú tú hodinku, či dve. A čo potom, keď by sa, nedajbože, stal takému dieťaťu, čo oficiálne nie je v škôlke, úraz !

tatolu
23. aug 2010

@lula26 Možno lamada myslela tak ako som to riešila ja 😔 Musela som ísť na zápis už v marci s tým, že najsatršieho mi berú od septembra a dvojky až od apríla a aj to od polovice - záleží od škôlky. Toto na okolí umožňuje iba táto škôlka, v inej v ktorej som sa bola pýtať je to tao, že berú iba v septembri a ak je náhodou voľné miesto, tak vtedy berú aj v januári. Ide asi o to, že keď im deti chodia priebežne, tak to privykanie nových znovu brzdí ostatné deti...

strociatka
23. aug 2010

dakujem vam dievcata, rozmyslala som nad tym z kazdej strany a nakoniec som dosla k zaveru: dajte cisarovi co je cisarovo, takze sa pekne krasne pojdem zajtra prejst na urad a nahlasim malu ako skolkarku a ten oktober najak financne polatame, ved sme neboli na dovolenke, len taky predlzeny vikendik tu na Slovensku a nieco sme usetrili. V oktobri pekne do prace. Hola hola - praca vola...

bibuschka
23. aug 2010

ahojte kocky, nachvilu vam sem vpadnem, my ideme do skolky az od marca, nastastie sa nam malu podarilo umiestnit, aj v rozhodnuti mame napisane, ze ju prijimaju od marca 2011 a dnes v schranke oznamenie o doporucenom do vlastnych ruk z uradu prace, soc. veci, tak predpokladam, ze mi tiez stopli rodicovsky, ale to bude asi omyl, ci?

inak my sme skusili tento tyzden 2 x mini pobyt v skolke, na dvore s detmi super, v triede 15 min a koniec, plac narek. ale do marca snad natrenujeme. 🙂

xstelinka
23. aug 2010

@bibuschka nemaju dovod ti ho stopnut. Dietatko nastupuje v marci 2011 a podla mna to skolka este nikde nehlasila a dalsia vec je, ze kym ti nastupi mozu byt uplne ine zakony. Myslim, ze ti len prisiel oznam, ze ti uz nebudu platit zvyseny rodicovsky.

lula26
24. aug 2010

aj u nás berú deti v priebehu roka ako dovŕšia 3 rôčky v pohode. Samozrejme musia byť podané prihlášky v termíne. Potom tam treba ísť mesiac vopred sa ohlásiť a zobrať šeky.

kika25
24. aug 2010
bibuschka
24. aug 2010

@xstelinka tak si mala pravdu 🙂

barbis
25. aug 2010

ahojte.....takže po včerajšom nočnom rozhovore s manželom sme sa rozhodli, že drobec pôjde do škôlky až v marci keď bude mať 3 roky a do úplne inej ako mal nastúpiť teraz v septembri. Tak neviem teraz či tam stačí zavolať alebo mám osobne skočiť za pani riaditeľkou, že malý nenastúpi?
Troška som si vydýchla, že nemusím stresovať...všetkým vaším nezbedníkom držím palce aby mali prvý deň čo najpohodovejší a tie ostatné samozrejme tiež 🙂))

adetka
25. aug 2010

este stale nemam od skolky nijake spravy... takze neviem co jej mam kupit... mam teplaciky, pyzamka, pastu, kefku, papucky, uteracik... mam jej kupit vrecucko na telocvik?... a tenisky?...
moja mama vysila na pyzamka pismeno M ... tusim v tom budem pokracovat ... snad postaci jedno pismenko...

zacinam byt neskutocne nervoznaaa 😅 😀

bzuco
25. aug 2010

a to vám aj posielajú nejaký zoznam???
u nás to býva akurát vyvesené na vchodových dverách, prípadne pri triede na nástenke, čo deti budú potrebovať

ale ak má pyžamko, papučky, uterák - má všetko 😀 😀 😀 😀
+ náhradné veci do skrinky

ja chystám aj vešiačik na bundičku, u nás si každý donesie do skrinky svoj

ena
25. aug 2010

@adetka: pockaj kym zacne skolka, zaklad mas a ostatne sa dozvies prve dni 🙂 U nas sa nosili hygienicke vrckovky, tusim toaletak a mydlo na zaciatku...
zaklad co fakt potrebujes je pyzamko, prezuvky, a do skrinky nahradne veci na prezlecenie.
U nas su postelne obliecky a plachty po 2 ks erarne, aj uteraciky, aj vesiaky v skrinke deti mali..
Mozes mat este v skrinke napr prsiplast, ak by nahodou zacalo prsat az neskor ako rano, ked vedies dieta do skolky a deti by isli von.
A este nie je odveci mat v skrinke nejaku igelitku, ak sa stane nehoda, aby ti mali ucitelky do coho zabalit "balicek "🙂)
U nas treba pre nove deti doniest prvy den, ale myslim, ze sa nic nestane ak sa donesie aj den dva neksor, potvrdenie od lekara-aktualne, a kopia karticky poistenca.. U nas je adaptacny, 2 hod, neskor 4 a az potom na cely den, ale to zalezi asi od kazdej skolky, ako to ma zariadene..
a tusim, ze prvacikovia skolkari -ale asi zase zalezi od skolky-si hned od zaciatku neumyvaju po obede zuby..
Oni maju ten prvy polrok fakt taky adaptacny, aby sa naucili fungovat v kolektive, aj prechadzky maju len take kratke okolo skolky, aj to tusim zo zaciatku byvaju vacsinou na dvore, kym sa naucia, ze von idu pekne v dvojradoch a neodbiehaju...

veverca
25. aug 2010

@adetka nestresuj, na to máš ešte týždeň čas. 😀 Ako vraví Bzučo: ale ak má pyžamko, papučky, uterák - má všetko
+ náhradné veci do skrinky. Veď oni nám to všetko povedia, čo treba podonášať. U nás v škôlke si napr. zúbky umývajú až veľkáči. A na telocvik sa neprezliekali, takmer všetci boli v teplákoch.
Ale to označovanie vecí je potrebné. Syn mával podpísané všetko, aj slipy, tielko, aby sa im to nepoplietlo, keď sa naobed prezliekajú do pyžamiek. Ale ja som na vyšívanie lenivá, istí to fixka na textil. 😉
Som zvedavá, ako to bude s adaptačným, to si už veru presne nepamätám.

lamada181
25. aug 2010

baby mi sme mali napisane na skolke zoznam co treba doniest chodte kuki
a neviem ci mate niektora zaujem priiel mitovar s irska ak chcete nakuknite dakuejm vopred

erika246
25. aug 2010

Dobrý vecer potrebovala by som radu žienky 😒 mam trojročného synčeka ktorý ide od septembra do skôlky čo už je za chvíločku a potrebovala by som poradit čo mu tam mam pokupovat,ide iba na 4 hodinky a neviem ako to chodí...dakujem zatial....pekný vecer prajem erika

bzuco
25. aug 2010

určite papučky, uterák, pyžamko mu netreba ked len na 4 hodky bude
pršiplášť, náhradné oblečko do skrinky
u nás chcú aj plachtu a obliečky na perinky, nemáme erárne

annika11
25. aug 2010

baby, ja pracujem ako uč. v MŚ, niekto to tu už písal, ale najhlavnejšie je všetko, čo odnesiete aj označiť, najlepšie nejakou nezmývateľnou fixou alebo vyšiť. A tým všetko myslím úplne všetko, aj vecičky, čo bude mať iba v skrinke, lebo zozačiatku sú stále zmätky. Uľahčíte to aj sebe, aj učiteľkám.
A nezabudnite na náhradné oblečko,lebo v cudzom prostredí sa stávajú všeliaké nehody 😀
A ešte jedna rada, učiteľky nastupujú do práce posledný augustový týždeň (ak mali v lete zatvorené) t.j. od dnes, takže ak máte nejaké otázky, tak jednoducho zavolajte do škôlky 😉

bzuco
25. aug 2010

@annika11
dakujeme

ved ja už teraz všetko priebežne podpisujem 😅

veverca
25. aug 2010

u nás večne nejaké neoznačené tielko viselo na nástenke 😅

annika11
25. aug 2010

a hlavne nestresujte 😉 budem vám všetkým držať palce, aby plakali čo najmenej 🙂 a vy sa neopovážte plakať 😀 😀