Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

ollski
7. sep 2010

@dudasik ahoj kde chodite do skolky?? aj nasa mala vcera buchty 🙂))) a tiez mame zajtra rodicko 🙂)
no my sme dlllhokansky, teplaciky su nam takmer vsetky kratke a to kupujem 104, u nas su teraz teplaciky nedostatkovy tovar 🙂, preco asi...? len mi je cudne, ze ani v tescu nic neni...co uz...
my sme zatial nejako moc neplakali...aspon mi nic nevraveli p.ucitelky...raz plackala chvilu pred spanim, vcera ked a zobudila, ale ze to sa jej asi daco zasnivallo...len sa mi zda, ze ked pre nu pridem je taka tichsia...vzdy je ako velka voda, vsetko zo seba chrli, no a ked ideme zo solky tak je ticho, musim z nej vsetko tahat...inak ranko v pohode vstane, tesi sa...aspon zatial, dufam, ze to zvladne v poho...

viem si maminky predstavit, co prezivate, ked deticky placu..ja som si podstivo odplakala v skolke jeden cely rok 😔 doteraz mam velmi zvlastne nie pozitvne pocity pri spomienke na skolku... 😖 chlapcek od susedov place uz druhy rok 😔 a to uz ked vychadzaju z bytu, je to strasne...
moju sestru taktiez nutievali jest, ona jedavala ako vrabcek, tam to do nej napchali raz-dva, no velakrat sa stalo, ze pak to mali obratom spat na tanieri 😝 😝... mne sa skor zda ze nasa kocka tam moc toho nezje, nevadi, chuda neni 😀 doma to dopapa...

tehulka14
7. sep 2010

Ahojte babenky viete mi prosím poradiť malý v školke sa za papním ani neobzrie chcela by som mu to davať zabaliť domkov teda aspom hlavné jedlo a ževraj je to zakázané zo školky dávať??Moc dík za radu chcem vedieť či je to pravda ak mi to povie veduca dikes

annika11
7. sep 2010

@tehulka14 ahoj, ja pracujem v MŠ a u nás by s tým nebol problém, všetko je to o ochote, pretože napr. u nás, čo sa zvýši sa vyhadzuje, nosí to domov školník pre prasiatka. Mala by si zistiť, čo sa robí u vás v MŠ so zvyškami, možno si to vedúca nocí domov sama, preto ti nechce zabaliť... 😒 všetko je možné. Bud priebojnejšia, veď za to jedlo platíte, tak prečo by ho nemohla kuchárka zbaliť, ak malý nezje...
A teraz ti to napíšem z pohľadu učiteľky...ak zabalia jednému, tak potom ani iné deti nemusia tam jesť a mohli by vymýšlať. Takže viem pochopiť, ak ti nechcú zabaliť jedlo z tohto dôvodu...Z vlastnej skúsenosti viem, že väčšinou tie deti, čo zo začiatku nechcú veľmi jesť, sú nakoniec najväčší papkáči. Prečo vlastne nechce jesť?

tehulka14
7. sep 2010

@annika11 No on práveže aj doma papaval len s krikom☹ teraz prídem domov zo školky a vraví,že chce papať a je hladný on je taký,že pozre na jedlo a povie to nelubiím.-(a pritom viem,že doma by mi to spapal.-( a učiteľky mi vraveli,že oni mi to kľudne možu baliť len,že je to zakázané,že mám ist za vedúcou do školky,že keby je to na nich veď si zato platím a je to zdravá strava🙂ešte som chcela,že to dajú do misky tak,že ani malý nebude vedieť ani deti🙂aby neštrajkovali,že tam nemusia papať...ide mi len o to,že zato zaplatím.-(a on sa nato ani nepozrie🙂je to škoda takže zajtra pojdem za vedúcou a ak bude nepríjemné hne´d jej to vysvetlím,že sa to može len záleží na ochote (inak vraví sa,že si to berú domov)ale kamoške v meste tiež povedali,že jej to možu kludne baliť tak prečo by aj u nás na dedine nemohli.-))skúsim moc dík som vďačná za skúsenú radu z pravej ruky🙂)

sue
7. sep 2010

@blumka , tak to ticho závidím, že je v KE tak málinko detí, že ti vzali takého malého drobca 🙂 my bojujeme o umiestnenie do štátnej škôlky od februára a nič ☹

blumka
7. sep 2010

@sue my sme na okraji ke, v podstate dedina a su tu dve skolky, chodia tu deti aj z okolitych dedin a obe skolky su naplnene na maximum..

dudasik
7. sep 2010

@blumka My presne tak isto s vecickami aj papuckami a tak musime skracovat velke co mame nakupene, lebo jej nic nepasuje.
Presne ako pises, s tym nutenim to jedine zneprijemnia detickam.
Ale nastastie nenutili, lebo som im povedala, ze odhlasim stravu 😉 ...tak mi povedali, ze jej budu davat do obedarika,ked nebude chciet jest a ze doma to budeme papat a budeme si zvykat na nove chute aj z inej kuchyne.

lindulak
7. sep 2010

ahojte, no my mame dnes prvy den v skolke - len na 3 hodky tam bola ale plakalaaaaaaaaaaa doma, cestou tam a aj v skolke asi skoro stale 😢 nechapem, ako to robia tie maminy, ktorych deticky sa tesia so skolky a neplacu. dufam, ze tie place nebudu dlho trvat, bo je to riadny stres, aj pre mna 😔

myslite, ze pomoze, ked tam s nou rano chvilu zostanem a potom, ked pre nu pridem a pohrame sa spolu? zatial nepracujem, tak mam cas...

wighy
7. sep 2010

no sme doma., jaaaj som happy, sice mala ked ma zbadala tak asi pol minutu revala ale potom uz ok
ucitelka mi povedal ze dens uz pekne papala, aj spinkala aj sa zapajakla do hier, ze len raz plackala cez den a ze je vlemi komunikativna,krasne rozprava a ze je velmi sikovna a ked si zvykne co podla nej uz bude coskoro tak jej tam bude super 😵 😵 😵 😵
jaaaj dufam ze sa to uz len bude zlepsovat🙂

ollski
7. sep 2010

caute, tak my sme mali dnes v skolke zly den ☹ ze Simi vela plackala, aj pred obedom, aj pri papani, potom zase nechcela a nevedela zaspinkat...a potom, ze plakala zase a nedala sa utisit 😔 😔 no des, a opat bola taka ticha ked som pre u prisla...ucitelka len povedela, ze je to normalne 😔 , ze asi jej dnes doslo, ze je to nastalo ...a ze problem je asi v tom, ze ja som doma...hm, no neviem...tak som smutna teraz z toho trosku...teda trosku viac 😢

diddi
autor
7. sep 2010

ahojte,tak dnes uz nebol plac - hned mi to pri prichode dievky oznamovali 🙂...ucitelka ich pochvalila,ze boli dobre,neplakali.....no,len mame problem s jedenim - ale to som ocakavala,vzdy ten problem bol a naozaj neviem,co robit -vyskusala som snad vsetko - Ella lubi ryzu a cestoviny, Mia zas len zemiacky - s maskom ok,ale na ranajky nechcu nic jest - len kakao,cajik pit.....a v tom nastal problem - hovoria,ze nechcu do skolky,lebo nechcu papat - to bol aj ten najvacsi plac,ked dali pred ne tanier s jedlom....odmietaju maslo,natierkovy syr,pomazanky,salamy....max.zjedia suchy chlieb - co som aj ucitelkam poradila.....ibaze! - riaditelka to nerada vidi - deti musia vsetko zjest - ja to beriem,ale ak sa deti dostanu do takeho amoku ako moje,ze z placu az vracaju,tak by podla mna nemala na ne tak tlacit - budu z toho znechutene a znova bude plac.........dnes papali len cisty chlebik - na moju ziadost/odporucenie a vsetko bolo bez placu.....poznam svoje deti,viem,ze nie su papkaci - a nie je to moja vina - pretoze som skutocne robila vsetko pre to,aby papali to,alebo ono....od malicka jednoducho nechcu prilis papat - a je len malo toho,co zjedia....jedna lubi to - co druha neznasa a naopak,tak si viete predstavit,co vsetko musim pre dvojicky chystat

diddi
autor
7. sep 2010

jaj,este nieco......pisala som to vcera,preco v nasej skolke je 3 mesacny adaptacny pobyt /2-4hod/ - podla zakona a tu citam,ze vase deticky v skolke uz aj buvaju?....moze si kazda skolka urcit nieco ine - aj ked to zakon predpisuje?.....az tak mi to sice nevadi,ale 3mes.mi fakt pride dost vela.

dai
7. sep 2010

diddi,
ja robim malej ranajky doma... mliecko pije este v posteli, hned potom si robime vsetci traja spolu ranajky... nie vzdy zje cely chlebik - ale zje aspon nieco. V skolke ju cakaju chlebiky, ovocie, cokolvek - niekedy aj zavidim 🙂 takze ak je este hladna, tak si moze dat.
Mne so skolkou pomohla moja opatrovatelka - vychovala pre skolku uz asi 3 deti 🙂 takze mi davala rady ako najlepsie nato dieta pripravit - uz asi 6 mesiacov pred jej nastupom, zacala malu zvykat na skolkarsky stereotyp - rano sa hrali, potom von, potom papanie, postielka a zase hranie... takze toto mala zvladala perfektne - asi 3 mesiace pred tym sme sa zacali rozpravat o skolke, ako je tam super, ako sa tam deti tesia a ze si to musia zasluzit aby tam mohli ist etc. Takze u nas bola skolka za odmenu - aj ked ako som pisala , tiez sme mali dni, kedy pochopila ze skolka je nastalo a ona tam nechcela ist. Ale teraz je super, hlavne vecer si vzdy nieco vymysli co surne musi povedat alebo ukazat tetam ucitelkam a rano sa uz nevie dockat 🙂 ( dnes to boli napr. gumihose - tie gumenne nohavice proti blatu - cize su to casto somariny, ale ona sa nato tesi 😀 ) . Co este zabera je ze jej rano poviem ze volala uz nejaka jej kamoska zo skolky, ze ona tam uz je a ze sa na nu velmi tesi... mala je nastastie spolocenska, takze ak aj dotycna kamaratka nie je v skolke, tak to rychlo spracuje... ide ale o to, ze sa na skolku tesi a chce tam ist.

dai
7. sep 2010

ollski, ja by som tam rano urcite nezostavala, skor vecer ked pre nu prides, potesit sa ake su krasne hracky tam, pohrat sa tam spolu s nou a pod. aby videla ze aj ty si tam rada... hlavne nedat najavo stres , pripadne strach zo skolky, stale o nej rozpravat pozitivne, akoby si sa sama na nu tesila...
diddi s tym adaptacnym pobytom - o tom pochybujem. Moja chodi do sukromnej, tam to zalezalo len od mna a malej ... ale neter chodi do statnej skolky a tam nemali ziadnu adaptaciu, hned od prveho dna na cely den ( nastupila v novembri, lebo jej zle roky padali...)

blumka
7. sep 2010

ahojte my sme uz doma. Terezka vraj plakala uz len trosicka, krasne si lazkala a zaspala o hodinu skor ako vcera...a sama sa zobudila, to je hlavne, lebo ona ked ju niekto budi tak je potom ako cert...
a ked ma videla tak sa prenaramne tesila..u nas teda zatial dobre...dufam, ze sa to bude uz len zlepsovat

tinka5
7. sep 2010

Ahojte aj my sme už doma, dnes bolo všetko v poriadku, kym som sa ja ráno rozpravala pred triedou s pani kuchárkou, drobec potichu vošiel do triedy a už sa hral s kámošmi 🙄 😉 všetko bolo v poriadku aj včera, aj dnes 😅 😅 , len nechce vobec spat, doma spaval vzdy.Neviem, či si potrebuje zvyknut, uvidím ako to bude....teraz ho aj skoro ráno budím, aby zaspal a nič..........tichučko vraj leží, ale nezaspí...............

adetka
7. sep 2010

tak mi dnes super... slecna mi hned po mojom prichode zreferovala, ze tam spinkala, ze mala pyzamko s levikom a spinkala hore... ze sa hrali a tancovali... akurat sa ma dnes ucitelky pytali, ze kolko toho Mirka doma zje... takze v skolke pokracuje nase domace slabe papanie... polievocku olizla a z druheho spapala dve lyzicky... akurat chlebik na desiatu spapala... a po ceste zo skolky polku sucheho rohlika 🙂 ... ale ako citam, tak prve mesiace asi takmer nikto v skolke dobre nepapa 😉
takze prvy celodenny pobyt sme zvladli (teda prvy po roku a pol s babkou)

lula26
7. sep 2010

dudasik, to sa dá odhlásiť strava? Asi chodíte len na poldeň.

sofik
7. sep 2010

moja malá to zvláda na výbornú, chodíme vysmiaty do školky a tak to aj zostáva celý den, jej proste školka len prospieva, doma je veselá, ukecaná, usmievavá, už jej asi kolektív chýbal. Večer ked zaspávame tak mi vraví ako sa teší na ráno že znova pojde do školky 😀

mamavera
7. sep 2010

ahojte maminy!!! Presne to, čo opisujete, som čakala. Vaše lásky zisťujú, že nie sú v škôlke len na návšteve, ale že to bude každodenná záležitosť. Pokúšajú sa vás teda vydierať - plač, prosby, aby ste ich zobrali do práce... v žiadnom prípade NEUSTÚPIŤ!!!!!! Keď ste sa rozhodli ich tam dať, bolo by obrovskou výchovnou chybou ustúpiť. Vaše detičky môžu ešte pritvrdiť - hádzanie sa o zem, vymýšľanie si chorôb....arzenál majú pestrý 😉 Len v naozaj ojedinelých prípadoch je dieťatko naozaj do materskej školy nezrelé a je lepšie ho z nej zobrať. A stravu počas prvých týždňov neriešte, len vtedy, keď ju učiteľky do detí tlačia, to zakročte VEĽMI DORAZNE!!!! Môžu im spôsobiť celoživotný odpor k niektorým jedlám (sama som toho príkladom 😒 ) A ešte niečo, nikdy som sa ešte nestretla s tým, že by si niekto z personálu bral nejaké jedlo domov, a to som pôsobola vo viacerých materských školách. Ale nemôžem to samozrejme tvrdiť za všetky škôlky na Slovensku.
Lindulak v žiadnom prípade v škôlke ráno nezoszávaj, prdĺžiš lúčenie a ostatným deťom bude ľúto, že tam nemajú mamičku. Pohrať sa môžeš poobede, keď pre drobca prídeš.
Dai - úžasný prístup!!!!!! Perfektná príprava na škôlku. 🙂 🙂 🙂
Maminy hlavu hore!!! O týždeň bude zase lepšie a o mesiac, dva budete už možno riešiť prvé lásky v škôlke...Inak nečakajte, že detičky budú zo dňa na deň jesť jedlá, ktoré nepoznajú, predstavte si, že by vás šupli napr.do Mexika a od prvého dňa by od vás niekto očakával, že budete jesť všetko, čo pred vás predložia...po čase sa to zmení. Dajte vaším láskam čas a stále ich uisťujte o tom, ako ich máte radi. Všetko bude OK.

lucia375
7. sep 2010

No tak mi sme po 3 dnoch v skôlke uz chorý. Včera Matko vracal po obede, ucitelka mi vravela ze to z nervov lebo tam nechce spat ale neviem, lebo ked prisiel domov mal aj teplotu a dnes tiez a teraz vecer som zistila ze aj dcéra má uz horucku tak asi nejaký vírus. ☹

ollski
7. sep 2010

@mamavera DAKUJEM 😉 je super mat na vec aj iny, ako mamickovsky nazor...mne nejedenie v skolke nejako strasne moc nevadi, ked je hladna, tak sa potom "doje" doma...skor som zaskocena, tym aka je ticha, ked po nu pridem, taky nezvyk, lebo inak jej ide pusinka nonstop...

annika11
7. sep 2010

@tehulka14 prepáč za výraz, ale figu borovú sa to nemôže !!!! Takéto veci ma vedia rozčúliť 😒 🙄 😠
Za to jedlo platíš....to hovorí za všetko. Len sa nedaj 🙂 😉 budem držať palec.

annika11
7. sep 2010

@diddi adaptačný pobyt nevyplýva zo zákona, je to len jedna z možností...a záleží to od dohody s učiteľkami, príp. riaditeľkou, dokedy bude trvať 😉

annika11
7. sep 2010

@diddi ja by som len podotkla z opačného uhla pohľadu- máš v triede dajme tomu 20 detí a uvidia, že niektoré ma inú desiatu , nakoniec to skončí tak, že ak ustúpiš jednému, tak behom týždňa budeš musieť každému z nich pripravovať iné jedlo... 😉 preto učiteľky nerady robia výnimky.
ALE! aj môj názor je, že prvé týždne netreba deti nútiť do ničoho. Ono to príde samo, detičky sa adaptujú a postupne začnú krásne papať, o mesiac to už nebudeš riešiť. To je sila kolektívu.

annika11
7. sep 2010

@blumka no vidíš, tak sa podarilo 🙂

dudasik
7. sep 2010

@lula26 Myslim,ze da, jednoducho nezaplatenim seku na stravu.
Ano chodime na pol dna, lebo myslim,zeby to trapenie Natalku velmi poznacilo. Este nemate tri rocky.

dudasik
7. sep 2010

@ollski Ajoj, teda, tak aj u vas nastal cas uvedomovania si. Ach jo, deticky vnimaju vsetko tak intenzivne a staci nieco malicke a uz do skolky nexu chodit. Neboj to xe cas, zvladneme to vsetky.
Moja Natalka dokonca zaspavala, chudatko s otazkou,ze ci uz ide do skolky a ze nexe. Dufam len, ze fakt nebudeme musiet menit skolku. Chodime na Vlcince a vy ?

ollski
7. sep 2010

@dudasik ahojky, my chodime na hliny 7...tak len buchtickovo-rodickovska zhoda 🙂)
drzim palceky nech sa to i u vas lepsi, ja v to verim a dufam.... 😉

lindulak
7. sep 2010

@mamavera diky za radu 😉 uvidime ako bude zajtra, hadam lepsie. ked sa malej niekto spyta ako bolo v skolke, tak povie, ze dobre a pritom tam skoro stale plakala... 🙂 nechapem