Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

simonetka
8. máj 2010

cavte maminy,tak ako citam,som z toho vyvalena,co tu pisete...nas maly ide tiez v septembri do skolky....cez den uz plienky nemame,chodime vysedavat na wc,obcas sa vypyta,plienky mame len na spinkanie...uz pol roka papa vsetko sam,len z obliekanim a recou mame problem,ale je velmi rozumny,vie,co po nom chcem...vyzlecie si sam bundicku a navlecie si rukavy na mikine...to je vsetko....rec je taka brblanica,ale povie mena,ham,cau,papa,aa,pipi atd....usta sa mu nezastavia cely den,len nerozprava normalnou recou....ale ucime sa usilovne,tak snad do septembra to bude lepsie...ako su na tom vase deticky?

imarikai
8. máj 2010

naš krpec rozprava komunikuje super aj opakuje slova čo mu povieme niekedy da reč ktorej nerozumieme ale to šaškuje no ale plienky ma stale na nočnik nechce vobec aj ked si sadne vydrží len par sekund

other_side
8. máj 2010

tigri, presne tak, na ucitelky sa neda spolahnut 😀 😉 to hovorim synovi ze preto sa musi sam obliekat a sam najest atd (je lenivy jak vos niekedy) 🙂 .. lebo v skolke sa nemoze na nikoho spolahnut 🙂

lula26
8. máj 2010

No a mne sa stalo, že dieťa sa prechádzalo po chodníku okolo škôlky, videla to učiteľka, ktorá išla domov z práce, dieťa zobrala k neďalekému obchodnému domu, v ktorom matka veselo debatovala s kamarátkou a že jej dieťa chýba zbadale až keď jej ho učiteľka priviedla. Zodpovedná mamičko mala šťastie, že učiteľka to dieťa poznala.

lula26
8. máj 2010

Other, ja keby som sa na učiteľky nemohla spoľahnúť, tak do MŠ dieťa nedám!

veverca
8. máj 2010

No my máme šťastie na celkom dobré p. učiteľky. Syn chodil 3 r. do tej istej škôlky, tak ich už aj osobne všetky poznám. Už len dúfať, aby sa tam páčilo aj Táničke. 😅 (a fajčiť som nevidela a bránka býva zatvorená 😉 )

tigri
8. máj 2010

Simonetka, no neviem, ale z toho co pises, to vyzera na logopeda, skus sa popytat pediatricky, ale dieta v tomto veku uz musi urcite hovorit vo vetach a rodicia mu musia bez problemov rozumiet. Urcite je lepsie sa zacat tomu teraz poriadne venovat, ako neskor riesit problemy v skolke a skole. Ja tiez cakam do 3,5 rocka, ci sa Tinke vycisti rec a ak nie, budem to riesit. Ale ona ma velmi siroku slovnu zasobu, len sa jej niekedy pletu hlasky.

veverca
8. máj 2010

Naša Tánička do 2r. a 5mes. nechcela povedať žiadne viacslabičné slovo. Okrem takých, kde boli dve rovnaké slabiky- mama, baba, dede... Rozumela všetkému, ale používala iba začiatočné slabiky slov. A ja som dešifrovala, čo tým myslí. Ale od decembra úplny zlom. Veľmi sa zlepšila. Teraz hovorí všetko, aj gramaticky pomerne správne, dokonca sa jej občas podarí aj "r".
Simonetka, držím palce, nech sa Andrejkovi jazýček rozviaže. 😉

macocha
8. máj 2010

Na druhej strane mnohé deti sa rozhovoria práve v škôlke kvôli kamarátom, lebo mama rozumie tak načo si jazyk drať... Simonetka, za opýtanie nič nedáš, ale zas ani panikáriť netreba, ešte mu neprečasilo. Možno to príde zo dňa na deň už budúci týždeň. 😉

nadhera
9. máj 2010

simonetka, maly siel do skolky na 2,5 - sikulka,obliekal sa sam,obul /semtam naopak/ ale nerozpraval. Mal par slov,ktorym doma rozumieme, aj napriek tomu mu pusa stale chodila. a to sme pocuvali rozpravky,citam im, spievame si...Teraz mal tri roky a pusa sa mu este stale nezavrie, krasne rozprava - ale len s detmi , s ucitelkami nechce rozpravat. 😀

zo zaciatku sme mali v skolke problem , lebo doma chodil na zachod a v skolke nechcel, pocural sa alebo vyckal na obed ked pojdu spat a dostane plienku,kde sa vycura. Tak z neho vyslo /vtedy este vela nenahovoril/, ze na male zachody chodit nebude. on chce velky. 😀 😀 😀 ale zvladli sme po doooobrom mesiaci aj to.

capy
9. máj 2010

simonetka. moja sestra do troch rokov nepovedala ani mama. tiez si uz mysleli ze bude nema alebo co. a lekari jej povedali ze pockame do troch rokov a potom uvidime. a ako jej padli tri roky hned zacala rozpravat a uz aj cele vety.

tomino mi povie vsetko a pekne celymi vetami, napapa sa tiez sam okrem polievky(to neriskujem), bundicku si vyzlecie aj mikinku, len zo spodnymi dielmi mame problem a s obliekanim 😅 plienky nemame vobec.

blanblan
9. máj 2010

Capy, to si uistila aj mna, lebo moja ma tiez uz dva a pol roka a rozprava velmi malicko a vyslovuje dost zle, je podla mna na urovni tak 20mesacneho dietata jazykovo.Vsetky deti nasich znamych v jej veku krasne rozpravaju tak ma to uz trochu znepokojuje, ale kedze robi pokroky i ked pomaly tak to snad raz pride.
Ako to preboha robite s plienkami, my mame vzdy mokru plienku ked sa zobudi!
A navyse je leniva, vie sa sice sama napapat aj vyzliect ale nikdy sa jej nechce,papat to hej ale vyzliekat ju musiem ja 😅

simonetka
9. máj 2010

Maminy,dakujem za infosky....tak pojdem co najskorej k lekarke,nech nas posle na logopediu,tam sa musi tusim objednat....tak uvidim...ale inac je velmi sikovny...kedby tak normalne rozpraval,ako blaboce,tak mame doma hotove radio...aj tak mame,ale nie v slovenskom jazyku 🙂

simonetka
9. máj 2010

Dakujem veverca:D...dufam,ze to bude co najskorej 🙂

capy
9. máj 2010

blanblan moj si sam povedal ze nechce plienku a bolo. a v noci sa sam zobudi 😵

tigri
9. máj 2010

Simonetka, ja som ta nechcela vyplasit, staci ak to spomenies pri najblizsej prilezitosti u pediatricky...ale toto sa velmi neoplati zanedbat, lebo sice mozno ste ten pripad, ako baby vyssie pisali, ze o pol roka sa mu pusa nezastavi, ale co ak nie? kamoska to zanedbala, stale dufala, ze to pride a neprislo, tak teraz maju velke problemy ☹

simonetka
9. máj 2010

Radsej sa vyberieme k lekarke....my nastastie po lekaroch nechodime,boli sme za celych 2.5 rocka raz u lekara z anginou..klopklop...a nevies,ci nas tam poslu hned,ci je to na objednavku?

capy
9. máj 2010

my chodime na logopediu a tam sa objednava. chodime dva krat do mesiaca

rozala111
9. máj 2010

Ahojte, tak aj nas Tinko je na tom s rozpravanim dost zle, konecne zacal opakovat slova a kazdy tyzden jedno dve aj zacne pouzivat, ale za to vdacim logopedicke, lebo inak by sme to nezvladli, poukazala nam na vela veci, ktore sme robili nespravne a naucila nas ako s nim komunikovat, aby zacal rozpravat, zacali sme ku nej chodit ked maly nemal este 2 roky, a chodime raz za mesiac, dufam, ze do septembra aspon ako tak bude rozpravat, ze mu budu rozumiet aj ucitelky a deticky, a hlavne mi je luto to, ze ked nevie hovorit, tak si neviem predstavit napriklad detske besiedky a podobne akcie, kde deticky recituju, spievaju. To by mi bolo strasne luto syna, pretoze on si spieva a recituje, ale len to co vie povie a ostatne svojou hatlaninou dokonci, ale to asi v skolke nebude moct. Neviem, potom ho vynechaju? alebo co? stale mi to vrta v hlave, pretoze syncek chce robit to co deti - hlavne ked ma dcerka besiedku, tak s nimi spieva a vsetko robi.
tak dufam, ze sa nasim detickam podari vsetko naucit, aby to nemali tazke.
my este musime odstranit plienku na spanie, dufam, ze to stihneme, ak nie, tak bude mat plienku, no nic, nauci sa potom.

other_side
9. máj 2010

lula26: nestresuj, tykalo sa to toho obliekania, nic za tym nehladaj 😎

macocha
9. máj 2010

U nás je to s rozprávaním hore-dole. Malá používa veľa slov, skladá vety, ale mám pocit, že artikuluje horšie ako pred pol rokom, kedy používala len niekoľko výrazov. A spieva a recituje o dušu, ale tomu rozumiem iba ja 😉

A najmä - nikdy nerozpráva s cudzími ľuďmi. Nepozdraví, nepovie meno a pod., hoci vrámci rodiny to urobí. A keď ju niekto provokuje (Napr. na jej ovečku povie "to máš zajaca, však?"), tak sa len usmieva a keď ostaneme samé, zahlási "to neni zajac!". Jedine doktorka, ktorá sa opýtala, či ju môže vyšetriť, dostala jednoznačné "Nieeeeeeeeee!" 😀

Na logopédii sme neboli ale skúšam niektoré cvičenia.

trixi
10. máj 2010

ahojte, ako citam, tak vela deti ma problem s rozpravanim. Aj nas Matej. Do februara vobec nerozpraval, ako zacal chodit do skolky medzi deti sa to zlepsuje zo dna na den. Dnes je s rozpravanim na urovni opakovania slov, vety este nesklada, resp. posklada za sebou dve slova. Teraz je v stadiu, ze opakuje vsetky slova, ktore pocuje odo mna, tatina ..., ale ked mu poviem napr. Matko povedz: Pes, macka ... tak to nezopakuje. Ked odchadzame a poviem: Matko pozdrav Ahoj... tak nic, ale ked poviem ja bez upozornenia, tak pozdravi, sam to zopakuje, co pocuje odo mna. Citala som, ze by sme nemali podcenovat to, ze dieta nerozprava, vraj je zastaraly nazor, ze su deti, ktore sa rozhovoria neskor. Vraj je to potrebne riesit navstevou u logopeda, netreba to odkladat. My sme tam este neboli, pretoze sa Matko rozhovoril, ale kazdy den rozmyslam, ci sa mam s nim objednat. Ved nic s tym nestratim. Skor naopak. Skuste pozriet na www.detskarec.sk

tigri
10. máj 2010

Simonetka, tak to mate super, ze nechodite po lekaroch 🙂 ja som na tom bola rovnako so starsou, ta zvykla absolvovat len poradne a raz bola chora, kym nenastupila do sukromnej skolky....nakoniec som ju odtial zobrala a davala ju dokopy 3 mesiace ☹ dufam ze teraz od septembra to bude lepsie, predsa len bude starsia a aj imunita sa jej posilnila 😉

a na logopediu sa urcite objednava...

u nas co sa tyka reci, zistila som, ze Tinke sa velmi rozviazal jazyk po tom, co sme pri citani oblubenych kniziek zacali vynechavat slova na konci...vzdy som spravila pauzu a cakala, ci to slovo doplni...vtedy sme aj zistili, ze si velmi vela pamata a takto sa dokazala naucit aj velmi vela basniciek

Rozala, ja si myslim, ze ho urcite budu do vsetkeho zapajat a postupne sa zacne viac a viac osmelovat....treba si to vydiskutova s ucitelkou pri nastupe

ja som mala problem s Tinkou, ze si nechala casto ublizovat a nic nepovedala, iba stala ako solny stlp, tak som do nej hustila, ze ked jej niekto robi zle, musi mu povedat: "prestan, to sa mi nepaci" a ked to nepomoze, ma odist prec....no a boli sme na vysetreni na ORL a hadajte co povedala lekarovi? 😀

dadis
10. máj 2010

tigri..s tym doplnanim slov to robime podobne, zistila som to nahodne, obycajne ked som prestala citat, vzdy povedal slovo, co nasleduje 😲 ...normalne som tomu nechcela verit, tak som testovala...teraz si zoberie knizku sam na zachod a sam si "cita"...normalne si uz pamata cele vety...ale my mame problem s komunikaciou s cudzimi ludmi, vela toho cudzim nenarozprava, ale tiez sa to uz zlepsuje...

yanielka
10. máj 2010

tak dnes sme si boli pre nove rozhodnutie - na zaklade odvolania prijata!!!! niekedy sa oplati bojovat s veternymi mlynmi......

trixi
10. máj 2010

yanielka, gratulujem. Tesim sa s Tebou, ze aj Tebe sa oplatilo bojovat.

lienka79
10. máj 2010

ahojte....tak sa pridavam do temy
aj nas syn,kt.bude mat v sept. 3,5 r nastupuje do skolky.
Vidim,ze ste riesili problem plienok..nas nastastie je zu bez plienok..Trvalo to,kym si zvykol,ale keby som s tym nezacla ja, on sam,lenoch lenivy,by ich mal asi dodnes.
Na noc sme bez plienky asi 5-6 mes...Stalo sa zo zaciatku,ze az 3x sa pocikal za noc..atak sme si davali v noci budiky a vstavali ho davat cikat,lebo sam to nerobo doteraz a usilie sa oplatilo,aj ked som somrla an nocne vstavanie, teraz uz spinka tak,ze od vecera do rana spi bez cikania...Raz za mesiac sa ale este stamne neoda..ale neriesim to.
So samoobsluhou je to tazke./..je tvrdohlavy baran...jeho znamenie mu mimoriadne sedi..Ob;leiakt sa nevie, resp.nechce..KEd ho niecim uplatim,je toho schopny,ale priznam,nemam na to vzdy nervy...Jest vie,ale nechce sam...Ked vidi niekoho ineho,napr,starsie deti..vcelku pekne sa naje sam..inak odmieta...Na zachod sam nechce ist,je schpny sa aj pocikat..V pridore cika sam..neviem,ako k tomu dosiel,ze v pridode ano,doma nie..
Co sa tyka intelek.schopnosti,je na tom velmi dobre,rpzprava od 13 mes...vie pocitat cca do 20,pozna 2ciferne cisla, vie celu abecedu, aj male pismena, farby,nejake tie frazy a slovicka po anglicky,pocita do 12 po anglicky,aj nemecky.
Nas hlavny problem,co sa tyka skolky, ze nezvlada vyssie spomenute veci.
A co sa tyka pol.spanku, z toho mam tiez obavy,lebo od 2r8. poobede nespava..a ak sa sem tam pritrafi, v aute napr. potom este o 21 30 je sviezi ako rybicka....Co mne nevyhovuje,nakolko sa musim chsyat vecer do prace,takze ak bude v skolke spavat,zbohom rodina...A ucitelka ma na zapise ubezpecila, ze v "nasej skolke spia vsetky deti"/...Neviem,ci im nedavaju nejake opium 😀

blanblan
10. máj 2010

citam ze chodite k logopedovi niektore...ja by som najradsej asi tiez isla, ale nas pediater je taky cool ze pre neho vsetko chce cas, tak neviem zatial ho pocuvam a cakam do troch rokov ako povedal 😔 Tigri, mozem sa opytat ake konkretne problemy ma ta tvoja kamoska co si pisala?
Asi by sme mali zacat seriozne citat, my totiz necitame iba jej rozpravam co vidi na obrazkoch a to asi uz nestaci 😅 😅 Iba "zabiatko" jej citam ale zatial o nijakom doplnani slov nemoze byt rec... ☹
no som velmi zvedava ako dopadneme o tyzden pri zapise, mozno to nakoniec odlozime o rok.chtiac nechtiac...

tigri
10. máj 2010

Blanblan, maly jej vyrazne zaostaval v reci, odborne vysetrenie potvrdilo zaostavanie v recovom vyvine viac ako rok, proste pouzival iba par velmi jednoduchych vyrazov

ked som si zistovala blizsie informacie o logopedoch, tak som natrafila na dobre referencie na Recove centrum Dialog na Jelacicovej v Bratislave, mozno to niekomu pomoze 😉

Yanielka, gratulujem 🙂

Lienka, sikovny je tvoj maly, podla mna to k tomuto veku patri, ze vedia, ale sami chcu rozhodovat, ci to spravia alebo nespravia....a nas moze od jedu aj roztrhnut 😀

yanielka
11. máj 2010

Trixi a Tigri dakujem vam 🙂 a zelam vsetkym skolkarom hladky septembrovy nastup do skolky nech to zvladnu deticky aj rodicia 🙂