Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

lindulak
13. sep 2010

my sme tiez chore - obe mame nadchu 😝 ja som teda malu zapisala do inej skolky a nastupime niekedy v oktobri, dame si chvilku pauzu /pred burkou/ 🙂

baby ako inak postupujete pri nastupe? davate deticky hned na cely den - teda aj so spanim, ci postupne po par hodinkach pridavate? ja stale neviem, ako na to... co by bolo najlepsie

blumka
13. sep 2010

@trixi nema matko nejakeho kamarat v skolke alebo niekto kto bol vedla neho, nejake dieta co si to vsimlo...
moja suseda mala podobny problem. Jej syn jej povedal ze dostal do chrbta buchnat, potom od jeho kamarata pocula to iste, ze on to videl...nejak oklukou sa ho to spytala. tak ona sla za riaditelkou, chcela nejaku napravu, tak jej riaditelka povedala ze jej maly s tou ucitelkou uz nepride do kontaktu, ale ona chcela aj nejaky "postih" pre ucitelku. tak podala aj pisomnu staznost...tak neviem co bude dalej.
Toto by sa nemalo stavat 😒

trixi
13. sep 2010

@blumka problem je, ze Matko poriadne nerozprava a ked sa ho spytam na kamaratov, tak nevie ani ako sa deti volaju. Vecer, ked sme sa rozpravali, co bolo v skolke (tak ako kazdy vecer) tak som sa ho spytala, ze ci poprosil pani ucitelku aby mu pomohla s obliekanim. Povedal, ze nie. Tak som sa spytala, co robila pani ucitelka. Povedal: Bac po zadku, otocil sa a capol sa sam po zadku. Tym ma sokoval. Neverim, ze by si to vymyslel. Inak je to tak ucitelka, ktora ma oznacila za babicku. Problem je, ze ine ucitelky tam nemaju, tak maly s nou bude v kontakte este 2 roky, teda ak by sa to opakovalo a este raz by mi maly povedal, ze od nej dostal, tak to budem urcite riesit a budem ho musiet prelozit. Lenze dokazat to, to je problem. Kto uveri 3rocnemu dietatu? A pravda je, ze sa nevie obliect. Ale to jej nedava pravo trestat deti za to, ze nieco nevedia.

bzuco
13. sep 2010

@trixi
ja by som jej zajtra povedala, že ti malý povedal, že ho udrela a nech to nezatĺka, lebo také malé dieťa si takéto veci nevymýšľa
a že si neželám, aby sa to viac opakovalo, lebo to budeš riešiť - postraš ju jej nadriadenou, alebo ešte lepšie školskou inšpekciou

wighy
13. sep 2010

juuuj trixi toto je neprijemne ☹ ☹
jednoznacne ziadna ucitelka nema praco udriet dieta nech sa deje co sa deje, a to ti verim ze najst niekoho kto by zo potvrdil je nemozne,tie deticky su este male,nepoznaju sa pochybujem ze by sa niekto taky nasiel ☹
vobec si neviem predstavit ako by som to riesila

co sa tyka obliekania, moja sa tiez nevie obliect, teda gatky teplaky, a ponozky ano ale tricko nie, topanky si vie dat aj vyzuj ale ked si obuva a nahodou sa jej zazyk zosmyskne hysakuje 😒

ja so mskor v soku ze malu davam do skolky v teplacikoch mame to 3 minuty cesty, v skrinke ma saty na prezlecenie kby sa nieco nahodou stalo a ma tam aj riflicky a oni ich von neprezliekaju tak ja sa ani ncudujem ze uz je chora ved min tyzden nebolo ktovie ako teplo a boli vonku v tom com vnutri

u vas ich prezlecu ked idu von???moju by ani netrebalo obliekat iba jeje zapnut gombik to este nevie

bzuco
13. sep 2010

a mne sa malý akurát pozoblieka
obliecť sa nevie...však sa naučí, ešte je na to dosť malý, aby to zvládal úplne sám
pozobliekať sa naučil 3 dni pred nástupom do škôlky, tak nemôžem chcieť od neho všetko hned

blumka
13. sep 2010

@trixi toto by si dieta nevymyslelo..nema preco 😒 mozno by som na tvojom mieste zasla za riaditelkou a povedala jej co sa stalo..tu nejde o to ze kto uveri trojrocnemu dietatu, praveze trojrocnemu uverim. Inak moja suseda ked bola za riaditelkou sa dostala do stretu s tou ucitelkou a sa jej na rovinu opytala ze kolko rokov uci, a ona ze 30 rokov no a moja suseda to zabila, a vravi: no tak to verim ze po tolkych rokoch vam raz ruka usla"
deti si take nieco nevymyslaju
mne dnes terezka povedala ze ked bude zla, vezme ju cert...ja osobne nie som za take strasenie deti, etse to preberiem s ucitelkami, lebo z domu toto nema urcite..my ju strasime maximalne policajtom, ze pride robit poriadok, co je v podstate aj pravda 😅

blumka
13. sep 2010

terezka sa tiez nevie obliect..zobliect ano ale obliect nie...a vonku ich prezliekaju, teda ju urcite, lebo vidim spinave nohavice a pancusky...
@trixi len pohrozit treba takym diplomatickym sposobom aby si pani ucitelka potom nevylievala zlost na dietati...akoze verim, ze to je rozumna osoba, ze to robit nebude, ale clovek nikdy nevie...

wighy
13. sep 2010

fiiha my doma malej nehrozime, max tym ze jej hracky zbalim a dam smetiarom ale nic viac:/

mne mala minule hovori ked som jeje nieco vycitala ,ze nefnukaj mama, toto my v repertoari nemame tkaze to ma len zo skolky a predpokladma to povedala ucitelka ked niektore dietatko dlho plackalo ale nei je to nic strasne len ma to zarazilo
jednoznacne obdivujem ucitelky lebo ja by som na to fakt nemala nervy robit tu pracu, urcite je to narocne povolanie, hlavne tie prve mesiace ale aj tak nemaju pravo dieta udriet ci sotit ci udriet do chrbta

blumka
13. sep 2010

@wighy suhlasim...
no my s tym policajtom hlavne v obchode ked sme tak jej hovorime ze pozri ako sa prechadza a pozera ci niekto nerobi neporiadok, a dava pozor aby sa tu zle nerobilo a tak..a ona si to tak na seba vezme, ked vyvadza v kosiku ze musi aj ona prestat 😀
starsie sesternice ju zacali strasit bubakom ale ja osm jej nejak vyhovorila ze bubak nie je, tak ona teraz obcas nabehne ze mamka v izbe je bubak ale ked mi ho ide ukazat tak sa zacne sama smiat ze tam nie je...ale ten cert ma dnes zarazil

trixi
13. sep 2010

@blumka pochybujem, ze je rozumna. Urcite tam uci dlho, teda si myslim. Nepatri medzi najmladsie. Ja som z toho stale v soku. Malemu som dala raz na zadok, doteraz si to neviem odpustit. Odvtedy nepadlo ani slovo, ze dostane na zadok a pride do skolky a tam po par dnoch dostane. Ja som sa tesila, ze to vsetko zvladol. Pani ucitelky ho zboznuju, teda az na tuto. Zajtra ideme pre neho aj s tatinom, ma sluzbu dana pani ucitelka, tak sa budem snazit to riesit bez emocii, ale to bude tazko. Doma skusame vztahovu vychovu, ucime deti aby sa nebili a pritom budu bite ucitelkami? Inak je to ta pani ucitelka, co dohovarala rodicom, ze ich dieta je nezvladnutelne a museli pouzit tvrdsie vychovne metody.

blumka
13. sep 2010

@trixi aha..no keby sa u nas neico take stalo, tak by to riesil manzel, lebo ja by som nemohla bez emocii...a teda asi by som sla aj vyssie

wighy
13. sep 2010

blumka ta kto aaano aj ja malej ked neposlucha v obchode hovrim ze pride pani predavacka a bude sa na nas hnevat ale mam znamu ktora maleho strasi ze ak nebude dobry pride pre neho v noci strasidlo,no neviem neviem co to v malje hlavicke urobi ale dobrotu urcite nie:(((

trixi
13. sep 2010

@wighy u nas tiez je len hrozenie, ze zamknem hracky a dostane ich az sa ukludni. Ale aj to uz teraz menej, pretoze som to nikdy neurobila.
Strasenie tiez nemam rada. Ja som sa tiez vzdy bala, tak to nechcem aby to maly prezival. On je na taketo veci velmi citlivy.

blumka
13. sep 2010

@trixi ja som raz aj hracky vzala, ked nepocuvala..ale to boli hysaky nenormalne..som jej povedala ze odisli..taky hojdaci konik oblubeny...a ked zistila ze fakt odisiel, tak bol dalsi rev ale som potom zas ovedala ze sa mozno konik vrati ked bude pocuvat...tak ked naozaj pocuvala tak sa konik vratil 😅

adetka
13. sep 2010

ja som liberalna mama... svokra sa za to so mnou permanentne hada... vzdy s Mirkou prerokovavam co budeme robit... a preco by sme toto mali urobit... a ze ked toto urobi, tak pojdeme tam a tam... 😅 ... a snazim sa aj v povinnostiach hladat pozitivne veci... akurat pri jedeni mi to nepomaha ☹ ...

adetka
13. sep 2010

ale po zadku od ucitelky 😠 ... by som asi nevydrzala... v sedemdesiatych rokoch strkali neposlusne deti v jaslickach do sprchy... mama spominala, ze som sa pol roka nechcela sprchovat 😖 ... nemal by niekto tu ucitelku strcit pod ladovu vodu 😉 ... ale podobne ako @wighy ich obdivujem... ja som unavena z preesviedcania jedneho dietata... nieto z dvadsiatich 😕

blumka
13. sep 2010

no to je pravda, tiez by som asi nemala nervy na 20 malych deti ale prave preto tu pracu nerobim...nech to robi ten kto na to ma a ked na to dana pani ucitelka nema a straca pri detoch nervy tak nech ide robit do kancelarie...

macocha
13. sep 2010

Ahojte, tak my dnes s plačom, stála som pod oknom a čakala, kedy to stíchne, okolo privádzali maminky svoje deti a pýtali sa navzájom "To kto tak reve?" 😅 Našťastie len také 4 minútky. A keď sme sa poobede vrátili, malá na mňa pokrikovala "teta učiteľka" 🙄 😀 Vraj sa na ňu podobám.

@trixi ak môžem pridať svoj názor, neunáhli sa... 😅 V zmysle zásady "1. prešľap možno považovať za náhodu, 2. vzbudí podozrenie a 3. už možno považovať za nepriateľský čin". Ja by som sa na Tvojom mieste išla opýtať učiteľky len na to, ako to myslela s tým obliekaním, či je Maťko tak výrazne pozadu oproti iným detičkám a čo mi radí. Lebo:

1. Nie je capnutie ako capnutie. Ako sama píšeš, Maťko sa slabo vyjadruje, mohlo to byť capnutie asi ako keď koňa tľapneš po zadku - ja tak mojej niekedy robím, že schovaj ten zadoček do tepláčkov.
2. Je pravda, že deti do 5 rokov neklamú. Ale to neznamená, že povedia pravdu. Tak som ja rozosmiala učiteľky, keď som im povedala, že malá mi každý deň hlási, že dostali cukrík. Oni ho dostali len raz, ale tie minulé udalosti mojej malej vždy splývajú- včera, minule, pred mesiacom... Tak aj Maťko mohol dať dohromady viac vecí.

@wighy ani u nás neprezliekajú, iba na upozornenie. Oblečú bundičku, ale nohavice nemajú ako vedieť, že si praješ iné na von - zatiaľ asi väčšina detí chodí v rovnakých teplákoch na von aj na dnu. Aspoň tu u nás. 😉

macocha
13. sep 2010

Aha, ešte som zabudla:
3. Keďže Maťko vravel, že učiteľky su "dobje", tak asi to nebolo nejaké traumatizujúce bitie 😉 Ak neklame s tým "bác po zadku", neklame asi ani s tým "dobje".

aknaj
13. sep 2010

@blumka
@janka1874
@adetka
Tak baby, aby ste boli v obraze, na takéto riešenie /spájanie tried a výmena učiteliek/ by vám naša pani riaditeľka povedala "veď deti si zvyknú". Skoro ma porazilo, keď som takúto hlášku počula 😖 . Ešteže nie je priamo na našej škôlke a nemusím s ňou prichádzať dennodenne do styku. 😝

dai
13. sep 2010

ja tiez suhlasim s macochou - urcite by som ucitelke spomenula to prezliekanie a riesila to s nou, druha vec je ze by som sa jej na to capnutie spytala - lebo mi to mala povedala...
ale asi by som ju zatial s tym nekonfrontovala v miere vybavovania si uctov alebo tak 🙂 , ako ste si uz vsimli, deti nosia nove vyrazy zo skolky, niekedy spajaju veci, vidia u inych a prenesu to na seba a pod. Moja mala napr. uz vedome klame... viem to podla toho ze hned ako to povie sa ma spyta ci ma este maly nostek ( lebo sme citali pinocia a tomu narastol hned ako zaklamal, tak sa toho velmi boji...) - hned ako jej nato odpoviem ze sa mi zda akoby zacal rast, tak rychlo povie pravdu... Moja mala ma pritom 3 roky....
vidim aj ze niekedy prihody ktore rozpravaju v skolke deti ktore maju starsich surodencov si niekedy ona interpretuje na seba - ona sa teraz tak hra, na lekara, ale aj na kamaratky zo skolky... niekedy mi to hned nepovie... zacne mi nieco rozpravat a ja ked sa zrazu zhrozene nieco spytam ze preco sa to stalo, tak zrazu mi povie... mama to nie ja, to nelka a jej brat sa pobili... etc.
takze ja som z toho vyvodila pre seba - o vsetkom hovorim s ucitelkami - o sladkostiach , ked mi mala povie ze ju niekto bacol, pytam sa nato , viem ze nase ucitelky deti neudru ani omylom ( raz som zazila, ze vyslovene jedna mamina ziadala ucitelku aby jej dcere capla po zadocku keby sa jej hadzala o zem, lebo zevraj len to pomaha... ucitelke to bolo vyslovene neprijemne a dost ostro mamine povedala ze doma to samozrejme robit moze ale oni take vychovne metody v skolke netoleruju a nedovolia si ziadne dieta udriet - co ale neznamena ze ked sa napr. dieta hadze o zem a ucitelka ho zachyti tak sa vam doma dieta nemoze stazovat ze ucitelka spravila na rucicke bobanko)

von treba urcite prezliekat ( u nas maju deti, uz som to pisla tie gumenne supravy - obliekaju si ich zakazdym ked idu von , taktiez capicky a podobne... nase deti maju napr. v lete aj kremiky na opalovanie v skolke a ucitelky ich pekne natieraju...)

libka1
14. sep 2010

my mame soplik a dnes uz do skolky nejdeme 😖 😔

blumka
14. sep 2010

no ja si teda myslim ze v takychto veciach take male dieta neklame...a teda radsej by som riesila tu alternativu ze ucitelka capla po zadku ako privierala oci ze mozno necapla, ze moje dieta si vymysla atd a vobec by sa to neriesilo.
Aj moja dcera si vymysla, to patri k takemu veku ale vymysla si neskodne veci, to co jej skodi a coho sa boji si sama nevymysli..ak teda chapete co hovorim...ona napr. vymysli ze dostala cukrik aj ked ho nedostala alebo sa jej pomotalo ze ho dostala pred tyzdnom ale to ze ju vezme cert lebo je zla si nema preco vymyslat, vedome si nebude vymyslat veci ktorych sa boji...

blumka
14. sep 2010

@libka1 aj ja mam dnes Terezku doma, nema sice sopel ale zda sa mi ze trosku fufne, zajtra chcem ist s oboma plavat tak radsej si ju podrzim doma aby do zajtra vydrzala 😅

tinka5
14. sep 2010

No aj my sme už dnes doma so soplíkmi ☹ ráno, kým bol ešte manžel doma, prebehla som do školky zaplatit mu stavné, lebo u nás sa dnes vybera a hned ho odhlasit, že nepríde do konca týždna.......ked som povedala jeho učitelke, že si ho necham kvoli tým soplíkom doma, pozrela na mna akoby neviem co jej hovorím, že kvoli soplíkom?ved takých tu mame dost 🙄 tak ja som ho nedala, aby nenakazil ostatne deti a nakoniec ich je tam viac a pohoda................viem, že nie všetky máte nechat tie choré deti, ale my je lúto tie deti, čoby vobec nemuseli byt choré a .........

adetka
14. sep 2010

teplota ustupila... uz sa doma nudi... a pyta sa ma, kedy pojdeme za detmi 🙂 ... este dnes a zajtra s nou budem doma... a stvrtok a piatok pojde k svokre... (apropo svokry a stari rodicia - je sice skvele, ked ich mate a su vam ochotni pomahat... ale tie rozdielne pristupy vo vychove sa tiez niekedy zvladaju velmi tazko 😅 😒 )

janka1874
14. sep 2010

Ahojte
tak dnes sa išlo s menším plačom určite sa jej aj to páčilo že včera boli konečne vonku tak dnes sa tešila do škôlky no dnes prší super síce už prestalo ale neverím že pôjdu von keď je tak mokro
síce vraj na schodoch ako sa ide do triedy začala akože plakať ale to tak na silu poznáte
@adetka to buď rada že sa aspoň svokra stará naša vôbec takže asi tak

mamavera
14. sep 2010

@dudasik , blumka, je tp totálna hlúposť, že učiteľky idú na školenie hneď na začiatku roka a deti, ktoré si ešte len vytvárajú k nim citové väzby si musia zvykať na nové tváre. Lenže niečo takéto ÚŽASNÉ si nevymysleli samé. Sú k tomu viac.menej donútené. Musia totiž naháňať body na kredity, aby po mesiacoch školení dostali o pár eur viac a len by sa odvážila niektorá riaditeľka školenia ignorovať!!!! 😒 Kto bude vtedy pri deťoch nikoho nezaujíma...deti boli v tomto štáte vždy až na poslednom mieste 😒 . Dvíha ma zo stoličky infoška, koľko tisíc eur stála rekonštrukcia akéhokoľvek ministerstvam, lebo sa pán minister hambí pred návštevami zo zahraničia 😒 Čo keby tak tú návštevu zobral do zatečených škôl, prípadne tých, kde majú ešte suché WC!!!
Ale to som mimo už mimo tému. Detičkám, ktoré ráno nechcú ísť, skúste situáciu uľahčiť tým, že im na papier nakresíte, nalepíte bodky - v týždňoch - päť inej farby - pracovné dni, dva inej farby - víkend (keď sú sviatky prirodzene podľa toho)Každý deň, ktorý boli v škôlke keď prídu domov prečiarknu. Za deň, ktorý bol bez plaču môže byť nejaká obrázková nálepka - nie sladkosť, prípadne iná odmena!!! deti si nekupujte!!! Ak to pomôže len jednému drobcovi, budem rada: držkajte sa!!!!! 😉

mamavera
14. sep 2010

@trixi až teraz som čítala tvoj príspevok, tak to je teda silná káva!!!! Tvoj syn sa NEMUSÍ vo svojom veku vedieť obliekať! A to na zadok by som riešila VEĽMI DORAZNE!!!