Kedy treba začať vybavovať škôlku?

diddi
17. nov 2009

caute, kedy sa treba zacat motat okolo skolok, ked je nastup v sept.2010?

lenrie
1. okt 2010

@lindulak nie nie su,ona je v tej triede pre tie najmensie deticky,teda trojaz stvorrocne a niko je uz pripravkar...oni tam maju dokopy tusim 6 tried

lindulak
1. okt 2010

@lenrie no tazko radit, chapem, ze sa zle citis - viem si predstavit ako... Skus sa porozpravat s ucitelkou, co by poradila alebo aj s tym psychologom, ak teda mas s akym. Mozno ostatne baby budu mat nejaku radu, co uz to prezili...

lenrie
1. okt 2010

@lindulak dik aspon za povzbudive slova 😉 ja uz som fakt z toho mimo...s malym nebol ziadne problem a pri malej som to necakala ani len nahodu,vzdy bola taka samostatna a teraz je presny opak ☹ ☹ ☹ tak snad bude mat niekto podobnu skusenost a poradi a zial psychologov tu nepoznam,ani znameho nemam::(((tak skusim nieco pozistovat

blumka
1. okt 2010

@lenrie ahoj, a nestalo sa v skolke nieco? mozno medzi detmi, nejaka uplna banalita ale malicku to nejak zasiahlo?
mozno preto nechce, alebo jej nesadla nejaka ucitelka. Skus sa porozpravat s ucitelkou tak detailnejsie, nech ti povie ako travi cely den, ako sa zapaja medzi deti, ako sa chova...alebo ju najskor popros nech si ju tak extra vsima a potom nech ti povie.

lenrie
1. okt 2010

@blumka tak v skolke je mala uplne v pohode,vias ja ju davam len doobeda,a zapaja sa do vsetkych aktivit,ucitelky ma rada,vzdy ich objima,ked prideme a ucitelky ma naozaj zlate....s detmi problem ziadne nema,ma aj kamaratky,pekne sa hraju s kocikom,babikami alebo s kuchynkou,nesedi nikde v kute sama alebo ,ze by bocila nebodaj od deti...ale napr. vcera zacaalo jedno dievcatko plakat za mamkou a koja sa vtedy tiez,nize rozplakala ale zacaal,ze kde je moja mamka a hned sa povracala.....v skolke sa praveze pekne hra,dokonca aj vzdy vsetko popapa,len tie rana su fakt otrasne

blumka
1. okt 2010

@lenrie hmm..tak mozno ma len nejaku krizu...zistila ze tam musi ist kazdy den a to jej mozno vadi. myslim ze ak sa jej tam paci tak to prejde..drzim palce

blanblan
1. okt 2010

@lenrie ja sa citim tak isto 😀 ale myslim si ze ich to prejde a hlavne dufam ze rychlo! nemyslim si ze sa jej nepaci v skolke, hlavne ked vravis ze si nasla kamaratky a aj ucitelka je mila, skor to bude asi tak ako u nas ze by radsej bola s tebou. A na to si bude musiet zvyknut ze sa to neda ☹ musis to mat ale tazke, my sa aspon rano vychystame do skolky v pohode, len potom poobede zacinaju sceny 😖 tak sa drzte

sammy
1. okt 2010

Ahojte - potrebujem poradit, ci ste tu niekto podobne na tom ako my:
Dcera nastupila do skolky pred 3 tyzdnami, cize ma odchodene 3 tyzdne. Z toho prvy tyzden bola uplne super, tesila sa tam, neplakala. V nasej skolke to robia tak, ze najskor bola len hodinu, potom dve a potom 3. Tak druhy tyzden kedy zacala chodit na 3 hodiny, zacali uz aj place rano, ze nechce ist a tak...No a oni z tych troch hodin zas to znizili len na 2, ked bola lepsia, tak zas 3 a tak. Tento treti tyzden som po nu chodila vzdy po 2 hodinach. Tak z 5 dni co tam bola 4 komplet preplakala ten cas co tam bola. Pritom rano ked ju vediem do skolky mi neplace, vraj zacne vzdy az v triede.
No a vcera si ma pockala riaditelka aj s ich ucitelkou a obe hovorili, vraj je velmi citovo nezrela a ze to trva uz dlho (neviem ci su 3 tyzdne az tak dlho) a ze este jej daju tyzden a ked bude stale plakat, mam ju odtial zobrat.
Mate niekto skusenost zeby tam dieta plakalo cely cas viacej tyzdnov a potom ho to preslo? Ja nemam problem ju nechat doma, som na MD s mladsou, len som chcela aby sa mi tu tak nenudila, je sikovna, rozumna a vidim, ze niekedy je fakt strasne unudena.
A dalsi problem - ze im tam nechce nic jest ani pit. Vraj len po troske vody si da, inak nic. No ja to ako taky strasny problem nevidim - chcem ju i tak nechavat len doobeda, tak ked aj nic nezje, naje sa potom doma.
Riesil tu niekto nieco podobne?

filipal
1. okt 2010

@sammy to ze tvoja dcerka place tak dlho je uz podozrive a hlavne pri takom postupnom navykani.
to, ze place az po tvojom odchode (nie rano, ked ju vedies do skolky) tiez skor svedci o jej citovej nezrelosti.ber to tak, ze nie kazde dieta je zrele v rovnakom case. nijako to nesuvisi s jej inteligenciou a pod. podla mna jej daj cas, hlavne ked si doma a mozes si to dovolit. precitaj si temu skolka doma (alebo tak nejako 😅 ) dievcata si tam pisu, ako rozvijaju svoje deti doma.
mozno by nebolo od veci, ist sa poradit s psychologickou.

sammy
1. okt 2010

@filipal K psychologicke som ju uz stihla vcera objednat, tak som zvedava co povie. Inak ona ma dost tazku povahu - je strasne tvrdohlava a ako vie byt mila, tak vie byt aj strasne jedovita a neustupciva. No a dalsia vec - je na nas naviazana, to viem, nechce ist ani k starym rodicom bez nas. Manzel mi vycita, ze sme ju tam nikdy nenechali dlho, lebo tam plakala a ze sme ju nevytrenovali, lebo po par razoch ma na to presla chut. Tak som myslela, ze mozno skolka s tym cosi urobi. Ale ona je asi taky typ decka - vecne pri mame. Len na druhej strane ma trapi, ze nemam cas venovat sa jej tolko kolko by potrebovala v jej veku ☹

zuzanocka
1. okt 2010

@sammy mne starsia dcera plakavala este ako 4-5 rocna 😅
ale ze by si mala zobrat dieta zoskolky prec, pretoze place...???? to skor by som ju uz odtial zobrala preto, lebo ma ucitelky neschopne zabavit ju a venovat sa jej!
mladsia co teraz zacala v septembri tiez plakava... aj rano - ale natahuje rucicky za ucitelkou, necha sa od nej zobrat a uc. ju hned berie, nieco jej ukazuje, rozprava sa s nou.. cez den si vraj tiez niekedy spomenie tak je plac, ale uc. hovoria, ze je v pohode; ked ideme okolo skolky, radostne vyska "aha moja skokaaaa" cize urcite viem, ze nic zle sa jej tam nedeje.
ja som dala hned od zac. na cely den - nam odporucali ucitelky tak...
teraz bola 2 tyzdne doma chora, tak zas bude veselo od pondelka :-/

blumka
1. okt 2010

@sammy hmm..tiez si myslim ze este nie je jej cas. aj ked asi viem ako to je, ked mas doma male a neda sa uz tej vacsej venovat tak ako by si si predstavovala. Ale asi pre nu je lepsie pri tebe doma. Nemyslim ze sa to da nejako natrenovat byt bez rodicov, na to musi dietatko dozriet. Darmo sa jej budu ucitelky neviem ako venovat, ked chce byt v znamom prostredi doma.

zuzanocka
1. okt 2010

@blumka no o to presne ide - ze CHCE byt doma a NECHCE byt v skolke - nie ze by jej tam bolo zle, ale nas tvrdohlavy kozorozec proste neznesie, aby niekto iny rozhodol za nu 😉
baby, nie sme niekedy az moc precitlivele na tie nase poklady? 😕 😅 😉 😉 😝

blumka
1. okt 2010

@zuzanocka ano nechce, tak na co ju nutit? aby co? aby si zvykla byt medzi inymi ludmi? tak to hadam treba zacat so znamymi, a nie s cudzimi detmi a ucitelkami a este tolko deti nakope, niekomu to vadi. Nevidim dovod, davat dieta do skolky ak tam byt nechce len preto ze tak robia ini rodicia. je ine ak dieta place prve dni, lebo je to velka zmena, ale 3 tyzdne v kuse a 2 hodiny? co bude robit ak tam bude mat ostat aj spat?

lindulak
1. okt 2010

@blumka suhlasim s tebou, ze sa to neda nasilu trenovat. bud dietatko zostane s niekym inym - ze ju vedia starki zabavit a odputat alebo to nejde. nasilu s placom by som ju nenechavala ani u starkych. ked s nimi byva v tvojej pritomnosti - ze ich pozna a je na nich zvyknuta a napriek tomu tam potom nechce zostat, tak to nesil. a s tou skolkou tiez. tiez si mrkni ten clanok uz spominany v Dietati septembrovom myslim - str. 50. Ktovie, mozno o pol roka, rok sama povie, ze chce ist... Aj doma sa toho isto vela nauci a tieto veci v skolke jej neutecu a hlavne, ked je na jesen narodena a pojde do skoly pomaly az 7 rocna, bude este v skolke 3 roky, aj ked pojde o rok.

zuzanocka
1. okt 2010

u nas napriklad nebola ina moznost, len dat ju do skolky... ucitelkam verim, spolieham sa na ne, viem, ze malej neublizia...
niekedy ten plac moze byt len truc (ako u nas), niekedy to ozaj je nezrelost... samorejme, ze kazde dieta je ine..
ale k tvojej otazke "ano nechce, tak na co ju nutit? aby co?" - ano, aby si zvykla... ano, aby sa naucila byt aj s inymi, s detmi, v kolektive, ano, aby sa naucila rozne veci, ktore jej da pobyt v MS - ved nie je prve dieta, ktore chodi do skolky 😉
nemyslim to zle 😉

sammy
1. okt 2010

@blumka No aby som to upresnila, place vlastne len 2 tyzdne, prvy neplakala. A vkuse asi nie, mala aj lepsie dni. No po lepsom dni potom zas prisiel uplakany. Ved to si neviem vysvetlit, ked uz vyzeralo, ze bude lepsie, na druhy den sa to zas uplne pokazilo.
A jasne, ze ak by tym mala trpiet, tak ju tam davat nebudem. Len fakt neviem - pocula som uz vselico, ako si dieta musi zvyknut, ako aj ine deti plakavali a potom si zvykli a pod. Tak preto sa pytam, ci niekto zazil nieco podobne. Aby som neurobila blbost, ked ju odtial zoberiem. Ale ani taku blbost ze ju tam necham a bude tym trpiet.

blumka
1. okt 2010

@lindulak to asi patrilo @sammy 😉 ale suhlasim
ja som bola tiez rozhodnuta terezku dat len na pol dna alebo ju vziat zo skolky uplne ak by mala problem. som na materskej tak by sa dalo, aj ked ten pol den by bol pre nas trosu tazsi kvoli dostupnosti. Ale u nas sa to vykrystalizovalo tak ze mam teraz problem terezku zo skolky dostat domov. ale od zaciatku sk. roka nam to kazdy tyzden vyslo tak ze vzdy bola doma bud v stredu alebo piatok alebo pondelok. A celkom sa mi to paci a myslim ze to aj jej vyhovuje ze je 3 dni doma a 4 v skolke 😉 takze v tom budem pokracovat

lindulak
1. okt 2010

@sammy a ta psychologicka je dobry napad, urcite by som na nu dala - ak teda urobi na teba dobry dojem.
@zuzanocka myslim, ze urcite niektore sme ale podla mna jej to tak spravne, kym to nie je take, ze to dieta uplne obmedzuje mamina, ze je uzkostliva a nenecha ho nic robit. Ale plac dietata ja nezlahcujem, zda sa mi naopak, ze dospeli si casto myslia - place? ale ved to nevadi, ved si zvykne... ale ako su si taki isti, ze to bude dobre? co ked mu sposobia psych. traumu taku, ze bude mat problem na cely zivot? Jasne, ze nie na kazde zaplakanie reagovat prehnane, ale ked dietako place dlho, tak to treba brat do uvahy.

lindulak
1. okt 2010

@blumka hej, ja len ze s tebou suhlasim 🙂 😉

zuzanocka
1. okt 2010

vidim velky rozdiel vo vyspelosti medzi ,5 rocnymi a 3-rocnymi detmi - tie 3-rocne uz zvladaju skolku uplne paradne (najdu sa aj vynimky); niekedy staci, aby sa rozplakalo jedno a hned ich place dalsich 5 😉 niektore vyleje kakavko, pride mu to luto, rozplace sa... niekto mu zoberie hracku, rozplace sa..
@sammy, ja by som ju nechala.... skus sa porozpravat s ucitelkami, kedy place, preco... ci place za tebou, alebo sa jej nieco nepaci...

zuzanocka
1. okt 2010

2,5-rocnymi tam malo byt 😝

blumka
1. okt 2010

@zuzanocka ja chapem ako to myslis ale podla mna skolka nie je to prave miesto na zvykanie si ak dieta nedokaze byt same bez rodicov ani so starymi rodicmi.. Raz si zvyknut musi to je pravda, ale niektore deti si dokazu zvyknut az ked su v pripravke, lebo jednoducho vtedy ina moznost nie je. Samozrejme ak musi rodic ist do prace tak zial, ale sammy je na materskej, tak by som to nesilila
@sammy, ja ti v tomto velmi neporadim, pisem len co by som sama urobila, lebo ja som bola v strese uz len z toho ze terezka mrcala pred spanim. Po prvych dnoch v skolke som bola schopna ju tam uz nedat, aby sa netrapila. MM ma ukecal na jeden tyzden aby sme este vydrzali a uz od ponedlka problem nebol. Ak by plakala tak ako ty pises o Monike tak neviem, asi by som sa fakt poradila so psychologom a potom zvazovala dalej

sammy
1. okt 2010

Ok, baby, necham to na tu psychologicku teda. Nasla som na nu dobre referencie, tak snad bude fajn. Uvidim ako na mna zaposobi a podla toho sa rozhodnem. Dik 🙂

zuzanocka
1. okt 2010

@blumka ok 😉

adetka
1. okt 2010

ahojte... tak Mirka je na ATB ☹ ... chytene iba hrdlo a hlasivky... ale na ATB...

zuza7952
1. okt 2010

Pripájam sa aj ja, my sme za celý september strávili v škôlke 5 dní od pondelka zapálené hrdlo zahlienené, kašeľ otrasný dali nám ATB a dnes sme boli na kontrole že moraxella a streptokok z výteru, moja malá doteraz chorá nebola som z toho veľmi smutná, manžel povedal že už ju tam ani nedáme, nemala sa samozrejme čas ani zadaptovať plakala vždy ráno iba pri odovzdávaní cez deň nie, volala som aj riaditeľke že čo sa stým dá robiť že asi nebude môcť chodiť a tá niečo spomínala hneď o vylúčení a to by ju do tejto školky nemohli zobrať ani na budúci rok teda ak som správne rozumela mám sa sa ňou ešte stretnúť, mám ešte aj bábätko tak sa bojím aby s nenakazilo zatiaľ nakazila iba Mňa tiež som na ATB čo tiež neni výhra lebo kojím, ani v najhoršom som takýto scenár nečakala

bzuco
1. okt 2010

ahojte

no mne sa malý zdravotne držal nadmieru dobre celý mesiac...no dnes sa zobudil s nádchou, tak uvidíme ako sa to vyvinie do pondelka

lindulak
1. okt 2010

@zuza7952 joj to je fakt neprijemne 😝 ☹ Dufam, ze babatko to obide! Ale to je divne, ze ani na buduci rok by nemohla chodit - asi myslela len od januara... od septembra by ju snad zobrali nie? U nas ked je dieta prijate moze kedykolvek v priebehu roka nastupit.

ivush
1. okt 2010

@blanblan Podľa mňa tvoja dcérka si takto vynucuje pozornosť resp. kompenzuje tú radosť z tvojej prítomnosti, ktorá sa v nej nakopí...A ono aj negatívna mamkina reakcia na správanie dieťatka je pre neho viac než žiadna....Iste je to len prechodná záležitosť, no na ten čas želám veľa síl... 😉